Zondag 12 Maart. 29 Jaargang. 1871. N°. 31. BEKENDMAKING. NATIONALE MILITIE. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. er], B I N N E N L A N D. rat. logt Kal m RELDERSCHË ElIWEDIEPER COURANT, ,,W ij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. tt franco per post - 1.65. Prijs der Adrertentiën: Vau 14 [regels 00 eent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekeid. Woensdag den 15 Maart vertrekt vanhier de West- Indische inatl over Southampton, per lnatstcn trein. Woensdag den 33 Maart vertrekt van hier de Ooit-Indische mail via Triest, per eersten trein. Vrijdag den 84 Maart vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Brindisi, per eersten trein. 'gaat, enig! irevt anlti, i. üp te ld t ra lmai W s. - t va irang. a L t. oran, jingt ikbat ,g« .S.i ;en ït. i! St. tl it. Is eo. terre BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brensten ter openbare kennis, dat de Militieraad van het derde district in Noordholland de eerste zitting zal houden te HOORN, en vel zooverre deze gemeente betreft op WOENSDAG den TIJFTIENDEN MAART 1871, des voormiddags half tien ure. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent: Be verschenen Vrijwilligers voor de Militie Be Lotelingen die redenen tot vrijstelling hebben ingediend; De Lotelingen in de artt. 55 en 56 der wet op de Nationale Militie bedoeld; Alle overige Lotelingen. Volgens artikel 88, in verband met artikel 91 der bedoelde wet, MOETEN voor die zitting verschijnen: 1°. De Vrijwilligers voor de Militie; 2°. De Loteling die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteld heid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 27 Febrnarij 1871. L. VERHEY, Secretaris. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op Dingsdag den 14 Maart 1871, des avonds ten ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 10 Maart 1871. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TER BEHANDELING 1. Vaststelling van het kohier Hoofdelijken Omslag 1871. 2. Hondenbelasting 1871. 3. suppletoir kohier Hondenbelasting 1870. 4. Brief van den Minister van Financiën wegens het Postkantoor. 5. Verzoek om ontslag van een hulponderwijzer. 6. Mededeeling van ingekomene stukken. HELDER en NIEÜWEDIEP, 11 Maart. Frankrijk's staatkundige toestand zal vooreerst wel een hoogst belangrijk onderwerp zijn in de geschiedenis van den dag. Na het sluiten des vredes is er heel wat te ver- rigten om aan het land, tegelijk met het ontsluiten der bronnen van welvaart, een nieuwen regeringsvorm te schenken, die eenige vastheid bezit door de sympathie des volks. De Nationale Vergadering heeft waarlijk veel kalmte noodig hij hare beraadslagingen, die over Frankrijk's toekomst zullen beslissen. Het is echter te vreezen, dat die kalmte, hoe noodig ook, daar vooreerst nog geen burgerregt verkrijgen zal. Zittingen als die van jl. Woensdag, waarin o. a. over de al of niet verkiesbaarheid van gene- '»al Garibaldi werd gehandeld, zijn weinig geschikt om deze hooge vergadering in de schatting van het publiek te doen rijzen. Victor Htigo voor wien Garibaldi een tatkundige vriend is, verdedigde den generaal en drong op diens toelating aan. Zijne rede lokte herhaaldelijk eene niet geringe opschudding uit en toen de spreker opmerkte dat Garibaldi de eenige der generaals was, die voor Frankrijk gestreden hebben en niet overwonnen werd toen werd hij door een storm van afkeurende kreten belet met 'preken voort te gaan. Hij legde daarop zijn mandaat als volksvertegenwoordiger neder en verliet onmiddelijk de vergaderzaal. In deze zelfde zitting werd de heer Ducrot geplaatst tegenover de herinnering aan zijne een maal gesprokene woordenwik zal niet anders dan dood of overwinnend in Parijs terugkeeren!» Hij verzekerde, dat hij zijne verdediging gerust aan zijne chefs kon over laten; de heer Leflo bragt dan ook openlijk hulde aan Duerot's dapperheid. Als men in de vergadering der volksvertegenwoordigers op die wijze voortgaat met harts- togtelijkheid over ondergeschikte belangen te handelen en haast geen tijd overlaat voor de meest gewigtige aange legenheden, dan zal er nog heel wat moeten gebeuren en VfiJ wat tijd verloopen eer Frankrijk's inwendige toestand geregeld kan lieeten. an lieverlede keert Parijs terug tot zijne vorige leven digheid; gisteren zouden de Duitsche troepen Parijs ver laten en graaf von Bismarck is reeds in goeden welstand 'e Berlijn aangekomen. Inmiddels maken tal van vaartuigen zioh gereed om naar de Elbe te gaan, om van daar krijgsgevangenen af te halen. Onderscheidene Duitsche familiën geven hun verlangen te kennen, om de lijken van gesneuvelde en in Frankrijk begraven betrekkingen, naar het vaderland te vervoeren en aldaar in familiegraven bij te zetten. Men heeft de vervulling van die wenschen niet gemakkelijk gemaakt; het vervoer is wel zoo kostbaar.dat slechts weinigen dit zullen kunnen doen. Het is goed ook, want er zouden nog al eenige treinen noodig zijn om al de lijken te vervoeren! De Conferentie te Londen is welligt reeds gesloten of staat althans op het punt om hare werkzaamheden te eindigen. De onzijdigheid der Zwarte Zee, sedert 1856 gehandhaafd, zal als opgeheven beschouwd en den Sultan zijne vrijheid hergeven worden ten opzigte van de Darda- nellen en den Bosphorus. De vertegenwoordiger der Fransclie regering heeft zich, naar de berigten luiden, met de verschillende voorloopig vastgestelde besluiten kunnen vereenigen. Ten aanzien van het geheim tractaat tusschen Rusland en Pruissen, nog vóór den aanvang van den Fransch- Duitschen oorlog gesloten, wordt uit Londen medegedeeld, dat het o. a. inhield de belofte van gewapende hulp, inge val Frankrijk overwinnaar was en Polen's bevrijding ondersteunde, of wanneer Oostenrijk of eene andere Europesche mogendheid zich daadwerkelijk met Frankrijk mogt verbinden. De uitslag der verkiezingen in Spanje was gisteren bekend. Eenige opgaven ontbreken nog, die echter slechts een gedeeltelijke wijziging kunnen geven; men rekende: 265 regeringsleden en 113 leden der oppositie. Gisteren middag zagen enkele lieden, die op den Zeedijk alhier stonden, zeer ver in zee een voorwerp achter een binnenkomende visscliersbom opduiken, hetwelk zij aanvankelijk voor een zaagvisck of iets dergelijks aanzagen. Spoedig echter bemerkten zij, dat het een paar menschen waren, die oogenschijnlijk op een geheel met water gevulde vlet ronddreven. Ijlings vlogen nu vier der bovenbe doelde lieden naar een der vletten, die gewoonlijk tegen den zeedijk staan, bragten die te water en roeiden met alle kracht naar de in levensgevaar verkeerende drenke lingen. Spoedig hadden zij de vlet ingehaald en mogt het hun gelukken de beide menschen, schier dood van angst en koude, in hun vaartuig over te nemen en behouden aan wal te brengen. Het bleek nu, dat die beide lieden naar bedoelde homschuit waren heengeroeid, om de vis- tchers in de haven behulpzaam te zijn met het vastleggen van hun vaartuig. Onervaren vletterlieden als zij waren, streken zij niet met de noodige zeemanschap de bewuste bom op zijde, maar geraakten dwars voor diens boeg, met het treurige gevolg, dat zij met hun vlet onder de bom geraakten en aehter diens roer weêr boven kwamen. Gelukkig had de vlet zijn natuurlijke ligging behouden en hadden de beide menschen zich in hun doodsangst aan het brooze vletje vastgeklemd. Allen lof verdienen de vier bovenbedoelde ingezetenen, die, zonder een oogenblik beraad, dadelijk bereid waren om hunne in levensgevaar verkeerende natuurgenooten ter hulp te snellen. Het warenJ. Stol, A. Stol, J. van Straten en A. Kraft. Ter vervanging van den heer P. Haagsma, zijn, in afwachting der gevorderde erkenning door de Hooge Regering, benoemd: tot vice-consul van Zweden en Noor wegen alhier de heer P. A. C. Hugetiholtz en tot consulair- ageut van Rusland de heer P. Groen. Beroepen te Broek op Langedijk, de heer J. G. Verhoeff, pred. te Herveld (classis Nijmegen). Bedankt voor het beroep naar Garijp en Suameer door ds. J. Kraijenbelt, pred. te Alkmaar. Men schrijft uit Langendijk, dd. 8 Maart »De groentenbouwers in de verschillende dorpen alhier hebben, na gemeen overleg, besloten, om de grootere of kleinere toegift, die tot heden toe bij den verkoop van kool, uijen, wortelen en andere producten gevraagd en gegeven werd, voortaan af te schaffen, tengevolge waarvan men zich voorstelt, dat de handel voor hen eenvoudiger en voordeeliger zal worden." Men meldt uit Bedijkte Schermer: »In den loop van den herfst des voorgaanden jaars werden hier en op andere plaatsen in de nabijheid volks voorlezingen gehouden, speciaal met het doel- om leden voor het Roode Kruis te winnen. Dit doel is dan ook vrij goed bereikt, gelden en goederen zijn door het bestuur van de afdeeling /Bedijkte Schermer en omstreken» aan het comité overgemaakt. Ofschoon de vrede thans geteekend is, acht de afdeeling haar taak nog niet geëindigd.. In de laatste vergadering is besloten, eene commissie te benoemen die dadelijk een aanvang maken zal met het organiseeren van een goederenmagazijn om te dienen bij oorlog, maar vooral bij epidemische ziekten. Die commissie, welke nu werkende optreedt, bestaat uit ds. de Holl en de heeren Becher uit de Schermeer en Pool van Groot-Schermer." Jl. Woensdag is met goed gevolg van de werf van de heeren John Elder C0., te Glasgow, te water gelaten de Willem III, gezagvoerder E. Oort, het eerste stoomschip der stoombootmaatschappij Nederland, te Amsterdam. Voor het Prov. Geregtshof in Zuidholland stond jl. Donderdag teregt een tachtigjarige doove grijsaard, beschul digd van valschheid in geschrifthij had bij eene kassiers firma te Rotterdam twee wissels aangeboden van 145,60 en van 84.42, omtrent welker echtheid men reeds dadelijk twijfel koesterde, zoodat geene betaling gevolgd is. Hij gaf op, dat armoede hem daartoe gebragt had, doch het bleek dat hij bij zijn zoon inwoonde en van het R. C. armbestuur 78 's jaars genoot. In 1837 was hij voor gelijk feit tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. De advocaat-generaal requireerde tuchthuisstraf van 5 tot 20 jaren en vier geldboeten van 50. Het hof zal aanstaanden Donderdag uitspraak doen. Ds. J. H. Donner van Leiden wil, dat Nederlanders naar Drenthe verhuizen, waar nog duizende bunders on ontgonnen land zijn te vinden. De raad is goed, als zij, die komen, welklinkend edel metaal en kwalijk ruikende stoffen kunnen medebrengen. (Asser Crt.) De arrondissements-regtbank te Amersfoort heeft tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld 9 personen, die aldaar teregt stonden, beschuldigd jl. Nieuwjaarsmarkt, onder het lossen van pistoolschoten, met geweld te zijn binnenge drongen in het huis van een landbouwer te Soest, die zich reeds met zijne vrouw te bed had begeven, en dien persoon, die vrij doof is, vervolgens gesneden en slagen toegebragt te hebben zoodanig, dat hij thans nog niet van de verwondingen hersteld is. De beklaagden bleven alle schuld aan het te last gelegde ontkennen en hebben appèl van dit vonnis aangeteekend. Zekere Heeren, koopman in lompen, te Breda, een sterk gebouwd man, werd jl. Woensdag morgen ten 5 ure, voor zijne woning, op het Nonnenveld, door een huzaar aangevallen, welke na eene hevige worsteling een oor des koopmans geheel afbeet, dat een uur later in het slijk werd teruggevonden. De regterlijke magt heeft er zich onmiddelijk mede gemoeid. Sedert eenige dagen worden te Capelle (Langstraat), voor Fransclie rekening verschillende soorten paarden druk opgekocht. De eerste kwaliteit vindt echter minder aftrek dan die van 200 tot 300. Dezer dagen kwamen Belgische paardenkoopers de omstreken van Dalfsen bezoeken. Schoone paarden werden voor 400 tot 600 gekocht, te leveren tegen palmmarkt. Ook in werkpaarden wordt veel geld besteed en insgelijks voor Belgische rekening gekocht. Door den landbouwer Yeenland te Lippenhuijzen werd dezer dagen een os verkocht, die, hoewel nog geen 4 jaren oud, 700 a 750 kilogrammen zwaar was. Het Prov. Geregtshof van Friesland heeft jl. Woensdag uitspraak gedaan in zake de beschuldigden van den in 1867 gepleegden moord op W. Hiddema en vrouw, onder Nijega, bij Dragten. Alle drie beschuldigden, L. T. Dalstra, oud 65, M. L. Dalstra, oud 27 en A. F. Dalstra, oud 36 jaren, zijn veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid (tuchthuisstraf). De Rijksontvanger van Bellingwolde stond Woensdag voor het geregtshof te Groningen teregt wegens knevelarij, door het als ontvanger der regten van den Staat vorderen en ontvangen van gelden, die hij wist, dat het verschul digde te boven gingen. 12 getuigen werden gehoord. De eiscli was 5 jaren tuchthuisstraf, 8 boete en de kosten. Uitspraak 15 dezer. Van den 1 tot en met den 28 Febr. hebben zich te Groningen 53gevallen van kinderziekte voorgedaan, waarvan 13 met doodelijken afloop. Te Groningen heeft zich onlangs weer een geval voorgedaan waaruit bleek, dat het gebruik van mosselen ernstige ongesteldheden na zich kan slepen. Men meldt nit Maastricht, dd. 9 dezer: „De prijzen der paarden zijn in den jongsten tijd tot eene ontzettende hoogte gestegen. De markten, welke tegenwoordig in menigte in deze omstreken worden gehouden, kenmerken zich dan ook door het overgroot aantal koop lieden, waardoor zij bezocht worden. Onder deze laatsten merkt men o. a. vele Frar.sche en Duitsche kooplieden op, die tegen eiken prijs paarden voor den akkerbouw aankoopen, waaraan iu beide landen dringende behoefte schijnt te bestaan."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1