1871. N°. 32. Woensdag 15 Maart. 29 Jaargang. AANBESTEDING. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. lCïï. BINNENLAND. -ft HELDERSCHE •ij» 0g6 ascli Mn «dij gert: ge-*'. t.(* m land i ltc m NIEUWEDIEPER ('GERANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. u franco per post - 1.65. Prijs der Ad verte nti nVau 1—4 [regels 60 «ent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Woensdag den 15 Maart vertrekt van hier de West- Indische mail over Southampton, per laatsten trein. Woensdag den 88 Maart vertrekt van hier de Oost-Indische mail via Triest, per eersten trein. Vrijdag den 84 Maart vertrekt van hier de Oost- dijl Indische mail via Brindisi, per eersten trein. iXiil lveit BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente EELDER, zijn voornemens op Vrijdag 84 Maart 1871, avonds ten 7 ure, in het openbaar, bij enkele inschrij ving, aan het Raadhuis der gemeente, aan te besteden Het BESTBATENT van de 1ste en 8de Vroonstraat, henevens van eenige Dwars- en Bfjstraten, in het zoogenaamde „1. a n d," als ook het LEGGEN van Kiolen en het DEMPE1V van een Sloot, enz. .W!j Het bestek en de voorwaarden ligt op de gewone ior i nntooruren ter lezing aan de Secretarie der gemeente. '9 pt Gedrukte exemplaren zijn aldaar tegen betaling van nacMO Cents verkrijgbaar. er'' Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente- "l'®Bouwmeester, den Heer G. SCHOLTEN, aan zijn Bureau j,jj, J de Kerkgracht, des voormiddags van 9 tot 10 ure. anls Aanwijzing in loco zal worden gedaan op Woensdag den oulitjï Maart, des voormiddags ten 10 ure, beginnende bij de ietalite Vroonstraat. "st!l Hélder, 14 Maart 1871. „0J STAKMAN BOSSE, Burgemeester. jntrëj L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER tngen ter openbare kennis, dat de Lijst der Kiezers voor Leden in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten van den Gemeenteraad, door hen op heden zijn vastgesteld, lelijk aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Seeretarie er gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. Maarden 14 Maart 1871. L. VERHEY, Secretaris. 29jj HELDER en NIEUWEDIEP, 14 Maart. In Frankrijk is men nog niet tot een normalen toestand 85,} ekomen. Langzaam, zeer langzaam komt o. a. de bevolking 25j an Parijs tot kalmte en opmerkelijk is het hoezeer de ationale garde zich, daar eenmaal aan gewoon, gehecht 93l etoond aan den krijgsmansstand. De generaal Paladini Mziet de mannen, die, bij onverstandigen tegenstand, oorzeker gevaarlijk zouden» kunnen worden voor de hoofd- atl des rijks. De rnaires, geraadpleegd door de regering tr zake van de houding en gezindheid van bevolking en ationale garde, rieden met allen ernst tot voorzigtigheid »n en toonden zich zeer bezorgd, dat anders ernstige aoneelen bet gevolg zouden zijn van onbedacht bandelen agen die republikeinen. I Parijs zal vooreerst niet de zetel der regering zijn, en 'en als vóór 80 jaren is daartoe Versailles aangewezen, lijkbaar heeft men gevaar gezien voor de veiligheid van agering en vertegenwoordiging, bijaldien die in de aloude wfdstad waren gevestigd. In de keuze van Versailles eelt de Nationale Vergadering kennelijk gehandeld naar w raad en den wensch van den heerThiers. De vrienden ar orde zullen hieruit zeker met genoegen opmerken, dat at hoofd der regering bij de vertegenwoordiging des volks 40Ü an grooten steun vindt. Hoogst belangrijk voor Spanje is de uilslag der verkie- t? voor de Cortes. Het bewind des nieuwen Konings dus blijkbaar bij de meerderheid der bevolking met ertrouwen begroet. Men twijfelde niet of de Koning zou, «ren de kiezingen in tegengestelden zin uitgevallen, 6b L kroon bereidwillig hebben nedergelegd. De Koningin esirf! me hare overkomst gewacht totdat de uitslag der verkiezingen bekend was geworden, ten einde niet noodeloos reizen. Hét is te verwachten, dat de Koning en zijne :rs< llnisters, thans gesterkt door de sympathie des volks, met ,er znllen trachten naar meer welvaart en meer volksgeluk ®°r kot land, dat zoo lang en zoo wreed heeft geleden "W slechte regeringen. '°'gens mededeeling uit Berlijn, zal Weissemburg met ne eevirons met algemeen goedvinden aan Beijeren worden 5'staan. Elk moet wat hebben de behaalde voor- 129} 45« 45} 631 '631 931 96ii|in 951 29) deelen en de Beijeren stonden vaak voor heete vuren, zoo dat ze volkomen aanspraak hebben op eene uitbreiding van hun grondgebied. De Fransche burgers, -maanden lang in het soldatenpak gestoken, zullen naar men hoopt en wensebt weldra wêer aan nuttigen arbeid zich begevende Fransche krijgs gevangenen trekken successivelijk naar hunne haardsteden; maar wat moet met Keizer Napoleon gebeuren? Men heeft het vermoeden uitgesproken, dat hij zich naar zijne wederhelft en tot den kleine kogelraper zal begeven, om als een rustig burger zijne overige levensdagen door te brengen en met Young te zingen «Hier, op een enkle plank, aan 't veilig strand gespoeld, i/Hier zie ik slechts van ver hoe 't menschdom zwoegt en woelt!" Anderen gelooven, dat hij het aanbod van vorst Metter- nich aanvaarden en zich op den Johannesberg vestigen zal. Nog anderen noemen Zwitserland als de plek van zijn aanstaand verblijf. Intusschen heeft de ex-Keizer veror dend, dat aan zijn personeel geschenken zullen worden vereerd ter gedachtenis. Men zegt, daaraan wordt 60.000 francs ten koste gelegd. De verzekering, dat Napoleon in volslagen armoede verkeert, kan dus heel ligt maar een praatje zijn. Zr. Ms. transportschip Java is jl. Zondag alhier van Batavia aangekomen. Het état-major is zamengesteld als volgt: H. P. van Boneval Faure, kapt.-luit. ter zee, kommandant; G. Bijl do Yroe, luit. ter zee lste kl., lste off.; P. Le Comte, N. A. de Vries, H. J. R. Sutherland, H. L. C. Wolterbeek Muller, G. M. Dolleman, D. Hordijk, J. V. Wierdsma, luits. ter zee 2de kl.G. Moerland, adelb. lste kl.; P. J. Feitkamp, off. van gez. 2de kl.; A. W. van Renterghem, off. van gez. 3de kl.; A.L. Looijen, off. van adm. lste kl.M. M. J. van Meeuwen, adj.-adm.; F. H. M. Rant, G. H. Slot, J. H. de Sauvage, scheepsklerken. Den 30 dezer zal van het Koloniaal Werfdepot te Harderwijk alhier aankomen een detachement suppletie troepen, sterk 30 man, om over te gaan aan boord van het schip Kaapstad-Packet, gezagvoerder P. Collenteur, ten einde met dien bodem, onder bevel van een onder officier, naar Cura^ao te vertrekken. Na gehouden vergelijkend examen heeft de Raad der gemeente Harenkarspel in zijne zitting van gisteren tot hoofdonderwijzer aan eene der openbare scholen aldaar benoemd, de heer P. Backum Pastoor, thans hulponder wijzer te Helder. Het Vaderland verneemt uit geloofwaardige bron, dat de miliciens der ligting van 1866 in dit jaar, als naar gewoonte, bij het eindigen van hun vijfjarigen diensttijd gepasporteerd zullen worden. Aangenomen het beroep naar Utrecht door den heer J. J. Koningsberger, pred. te Velp. Het programma voor de viering van het 25jarig Pauselijk jubilé stelt als beginselhet aanbieden van een feestgeschenk, met daarbij behoorend adres van gelukwen- sching, voorzien van de namen der gevers, aan den hoogen jubilaris; het afvaardigen eener deputatie van catholieke Nederlanders, tot het overhandigen te Rome van dit een en aDder op den feestdag; voorts eene feestelijke bijeen komst op dien dag te Amsterdam. Nadere bijzonderheden zullen in overleg met afgevaar digden uit de voor een deel reeds gevestigde gewestelijke en sub-comité's worden vastgesteld. Secretaris van het Nederlandsch comité is de heer W. J. Dankelman, Singel bij de Bergstraat, RR 45, te Amsterdam. (HetVaderland). Tot hoofdingelanden van den :>older Ziipe zijn benoemd de aftredende heeren G. Schuijt en G. Boekei. Het gemeentebestuur te Noordscharwoude heeft be sloten, gevolg te geven aan het vroeger opgevatte plan om die gemeente door een geschikteu waterweg in verbinding te stellen met den spoorweg. Daartoe is men voornemens, een reeds bestaanden waterweg in den polder der gemeente te verbeteren en tot aan den spoorweg te verlengen. In de kosten daarvan wil men door eene leening voorzien. Aan het gouvernement is reeds een adres gerigt, met het verzoek, dat voor rekening van het rijk eene aanleg- en laadplaats aan den ontworpen waterweg gemaakt moge worden, waartoe de regering zich vroeger reeds geneigd had betoond. Indien deze zaak tot stand komt, zal de handel in de steeds duurder wordende groenten, die aldaar en op de Langedijk verbouwd worden, daardoor zeer worden gebaat. Reeds nu wordt voor het vervoer zeer veel gebruik gemaakt van den spoorweg. Bij den veehouder D. Heinis te Alkmaar heeft den 7 dezer eene koe een levend bulkalf geworpen ter zwaarte van 55 kilogram. Dezer dagen is de Koninklijke goedkeuring verleend aan de statuten der vereeniging «de Eendragt" te Amsterdam. Deze vereeniging, uitsluitend gevestigd voor en onder de scheepstimmerlieden der hoofdstad, heeft ten doe], eendragt en verbroedering onder de leden aan te kweeken en te onderhouden, en door alle gepaste en wettige middelen zoowel hunne stoffelijke welvaart als hun zedelijk welzijn te bevorderen. De middelen om tot dat doel te geraken zijn, boven en behalve het verleenen van hulp ingeval van ramp, de volgende: aanwending van alles wat strekken kan tot veredeling, waardeering en verheffing van het beroep, door de leden uitgeoefend; het houden van voor dragten en het voeren van gedachtenwisseling over de algemeene beroepsbepalingen van de leden der vereeniging of over onderwerpen van openbaar nut, in bijeenkomsten of vergaderingen, en het oprigten eener teekenschool voor den scheepsbouw. In de Debating-Society Vooruitgang, te Amsterdam, zullen Woensdag a. s. de volgende stellingen verdedigd worden. Met het oog op de toekomstige rust van Europa staat de gewelddadige aanhechting van Elzas en Lotharingen volkomen gelijk met de niet-aanhechting. De inlijving zal een nieuwen oorlog provoceeren, en de niet-inlijving zeu hem niet kunnen verhinderen. In de nederlaag der Franschen, niet in hare gevolgen, kiemt de aanstaande menschenmoord. Alleen de neutralisatie van Elzas en Lotharingen zou een krachtigen waarborg hebben opgeleverd voor een duur- zamen vrede tusschen Duitschland en Frankrijk. Uit de thans verschenen «Amsterdamsche almanak voor Koophandel en Zeevaart, 1871," die uitgegeven wordt door het bestuur van het collegie Zeemanshoop te Amsterdam blijkt, dat in 1869/70 door dat collegie aan 693 personen is uitgekeerd een bedrag van 41,330, en dat voor het loopende jaar vereischt wordt eene som van 40,177. De ontvangsten bedroegen 48,965. Het getal gevallen van pokziekte te 's Hage beliep de vorige week 153zijnde 10 minder dan in de week te voren. Jl. Vrijdag werd in de Vereeniging voor Krijgs wetenschap te 's Hage door den heer Tuerenhout de alge meene dienstpligtigheid besproken.' Uit den laatsten oorlog, meende spreker, kan men veel leeren. Deze vooral heeft bewezen, dat, vermogen aan voerders veel, toch het gehalte van den troep van dien aard moet zijn, dat de manschappen die aanvoerders be grijpen en hun bevelen met oordeel weten uit te voeren. Ook de vuurwapenen kunnen de beslissing niet geven; chassepots zijn oneindig beter dan zundnadels, maar het succes, ook van den pas geëindigden bloedigen krijg, is alleen te danken aan de legerinrigting der Pruissen. Spr. trachtte verder aan te toonen, dat de algemeene dienst pligtigheid noodzakelijk is. Hij gaf daartoe een schets van het Pruissische stelsel, en vestigde allereerst de aandacht op hetgeen in Pruissen gedaan werd na de slagen van Jena en Auerstadt, toen von Stein door het schenken van meerdere vrijheid aan de boeren en door gelijke ver deeling der belastingen, en Scharnhorst door zijne nieuwe legerorganisatie, waarbij de bezoekers der seminariën en normaallessen alléén van krijgsdienst werden uitgesloten, de harde bij den vrede vastgestelde bepaling van Napoleon ontdoken, om slechts 42,000 man onder de wapenen te mogen houden. Daarna trad spreker in een beschouwing over de zooge naamde //Einjiihrige" vrijwilligers, die geheel en al in eigen onderhoud en kleeding voorzien en op eigen kosten leven en waaruit de kern getrokken wordt voor de subal terne officieren van de landwehr. Die «Einjahrigen «kunnen tusschen hun 17 en 23 soms tot hun 25ste een jaar uit kiezen dat hun het geschikste voorkomt om de wapens te dragen. Verder behoeven dezen niet te dienen, tenzij het leger mobiel wordt, in welk geval allen opgeroepen kunnen worden. Het is een verkeerde meening, vervolgde spreker, te denken, dat volgens het Pruissische stelsel iedereen moet dienen, allen worden zelfs niet eens in den- wapenhandel geoefendin tijden van nood en gevaar even wel kunnen allen verpligt worden de wapenen te dragen. Het stelsel van lokaliseering der militie is in Pruissen op groote schaal toegepast, tengevolge waarvan de garnizoens veranderingen nagenoeg geheel vervallen. Evenals men voor het leger de landweer heeft, zoo heeft ook de marine hare zeeweer, op dezelfde leest geschoeid als de landweer. Zoowel de landweer als de zeeweer bestaan dan ook in Pruissen uitsluitend uit geoefende troepen. Spr. nu achtte de wijze van legervorming in Pruissen èn in het belang van ons land, èn in het belang van den burger, èn in dat van het leger. De gebeurtenissen van den afgeloopen zomer hebben overtuigend aangetoond, dat, werden wij plotseling aangevallen, het er verre van zou

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1