STATEX-GEXERAAL. Benoemingen, enz. B III T E X L A X D. ge'01 echter, nu het weinige, dat ons aangeboden wordt, te wei geren, omdat ons het meerdere niet gegeven wordt. Wat de onregtvaardigheid tegen den stedeling betreft, de oefening is niet alleen een pligt, den schutter opgelegd, liet is een regt, waar hij aanspraak op heeft, en waar menigeen ernstig over denkt, nu eens even de kans bestaan heeft, dat men de schutterij tegen den vijand ook zou willen en moeten gebruiken. (ütrechtsch Dagblad.) Wij zijn allen ons vaderland veel verschuldigd, zei een man, die naar Amerika ging, zonder zijne belasting betaald te hebben. Onlangs had er een merkwaardige naamsverandering plaats te Peomina in Illinois. Voor vijf jaren ontving daar eene nieuw gebouwde straat den naam van «Tortel- duivenstraat," omdat niet minder dan vijftien jeugdige echtparen te gelijk zich daar vestigden. Nu is bij een gemeente-besluit de naam veranderd in «Xantippestraat." Men heeft berekend, dat wanneer Adam op zijn zes- en-vijftigste jaar begonnen was met de Fransche oorlogs kosten in sous uit te tellen, hij er nu juist mede gereed zou zijn. Boterbereiding in Amerika. Geen land ter wereld is door zijn uitgebreide en nieuwe krachten voor de concurrentie zoo gevaarlijk als Amerika, ook wat betreft landbouw en veeteelt. Op de Europeesche markten vindt tegenwoordig Ainerikaauscke kaas een goeden aftrek en steekt die van alle andere lauden naar den kroon. Thans wenden de Amerikanen pogingen aan om ook hun boter in de concurrentie met de Europeesche te kunnen doen deelen. Evenals zij vroeger reeds groote inrichtingen voor de vervaardi ging van kaas hadden in het leven geroepen, zoo hebben zij nu voor de bereiding van boter uitgebreide maatschappijen opgerigt, die zich met boterbereiding op groote schaal bezig houden. Het is voornamelijk de maatschappij tot aankweeking van Jersey-vee, die zich ook de zaak der boterbereiding krachtig heeft aangetrokken. l)e wijze van boterbereiding, zooals die door Samuel J. Sharpets te Sheet Rond Station in (Jhester wordt toegepast, verdient de meeste aanbeveling. Sharpets houdt alleen Jersey-vee, dat in de weide loopt en tweemaal daags, des morgens en des avonds, wordt gemolken in een licht melkhuis, waarin de dieren worden bijeengebragt en dat des winters tot een stal voor jong vee wordt ingerigt. Ieder dier heeft zijn vaste plaats en wordt steeds door dezelfde persoon gemolken, gedurende welken tijd het wat klaver wordt voorge worpen. Achttien koeijeu geven gemiddeld ruim 200 liters melk per dag, die 20 pCt. room bevat. In de nabijheid van het melkhuis staat tegen de helling van een heuvel een gebouw van 24 voet lang en 18 voet breed voor de bereiding der boter. Dit gebouw is uit steen opgetrokken en heeft een vloer van eikenhouten planken, die, op zand en kiezel, lager ligt dan de grondslag van het gebouw. Over die vloer vloeit steeds een stroom water tot een hoogte van drie duim. De ventilatie wordt door lange smalle met ijzergaas voorziene vensters, die boven in het 10 voet hooge lokaal zijn aangebragt, bewerkt- stelligd. De melkvaten zijn wel veel dieper, maar er wordt nooit meer dan tot eene hoogte van ongeveer een decimeter melk in gedaan in overeenstemming met het water dat er rondom stroomt, ten einde de temperatuur der melk steeds 11 of 12 graden Iteaumur te houden. De vaten zijn van tin, van buiten wit geverfd en van boven met draagfroomen voorzien. Nadat de melk 24 uren in de vaten heeft gestaan wordt zij afgeroomd, waarna de room in vaten wordt gedaan die ruim 50 liters bevatten en in hetzelfde lokaal blijven staan, totdat men boter gaat maken, wat steeds des mor gens geschiedt. De karnmachine is een houten ton, waarvan de duigen aan de binnenzijde met vaste houten tanden zijn voorzien die tusschen de tanden van een draaijende karnstaf ingrijpen. De draaijende be weging wordt door een soort hefboom voortgebragt. Het karnen duurt ongeveer een uur. Als de boter gereed is wordt nog een weinig koude melk er bij gedaan om de afscheiding te bevorderen, en later giet men er meermalen koud water bij, terwijl men de karnstaf zoolang langzaam draait tot het water helder is geworden en geen melkdeelen meer bevat, wanneer men het laat wegloopen. De karnstaf wordt vervolgens uit de karn getrokken en de karn zelf zoolang geslingerd of geschud totdat de boter volkomen bijeen is verzameldmen laat de waterdeelen wegloopen en dan het vat 2 ure stilstaan. Na verloop van dien tijd wordt de boter bij partijen van tien kilo's op een tafel met een hol blad gelegd en daarop met geribde rollen bewerkt. Als dit lang genoeg is geschied, neemt men een schoonen doek, doopt die in zuiver water, wringt hem goed uit en spreidt hem daarna over de boter. De doek zuigt de water deelen uit de boter en daarom wordt hij zoolang uitgespoeld, uit gewrongen en weer over de boter gespreid, totdat daarin geen vochtdeelen zijn overgebleven, waarna met de rol ongeveer tien dekagrammen zout door iedere 10 kilo's boter worden gemengd. Eindelijk wordt de boter in stukken verdeeld en in water afgekoeld. Na 24 uren in tinnen koelvaten in het water te hebben gestaan worden de stukken in vochtige doeken op houten borden gelegd en daarmede in de tinnen kisten geschoven, die verschillende af- deelingen bevatten om met ijs te worden gevuld. Op deze wijze verpakt komt de boter koel en friseh op de markt aan. De zorgvuldige wijze van bereiding maakt, dat de hoedanigheid der boter uitstekend is, waardoor zij voor de verzending reeds veel voor heeft boven een product van minder qualiteit, terwijl daarenboven de wijze van verpakking eene verzending naar ver afgelegen markten voor zulke boter gemakkelijk maakt. Geen wonder dus, dat zy ook op de buitenlandsche markten gezocht wordt en de concurrentie moeijclijk zal maken, als de concurrenten niet voor goede producten zorgen. Tweede Mamer. Zitting van Donderdag 16 Maart. De beraadslagingen van de Indische begrooting worden voortgezet. Inzonderheid wordt behandeld het door den heer van Goltstein voorgestelde amendement, strekkende om de invoering van de hervorming in de Preanger niet in deze begrooting op te nemen. De minister dringt, vooral met het oog op den ongunstigen indruk, dien een vernieuwd uitstel op de bevolking in Indië zoude teweegbrengen, op de verwerping van het amendement van Goltstein aan. Ter verdediging werd, behalve door den voorsteller, door de heeren van Voorthuijsen, Heems kerk Az van Wassenaer Catwijck, Ilasselman en's Jacob het woord gevoerd. Ten slotte werd het amendement verworpen met 44 tegen 31 stemmen. De behandeling van het overig deel der begrooting zou in de volgende zitting plaats hebben. Zitting van Vrijdag 17 Maart. In deze zitting is de behandeling der Indische begrooting geëindigd met de aanneming van het tweede Hoofdstuk (uitgaven in Nederl. Indië) met 39 tegen 28 stemmen. Daarna is de wet op de Middelen met 60 tegen 11 stemmen aangenomen. Heden zou de Kamer ia behandeling nemen de conclusie van het verslag der commissie in zako het ontslag van den heer Angelbeek, en eene beslissing nemen omtrent het in overweging nemen van het voorstel betreffende de onder steuning der stoomvaart van Vlissingen op Noord-Amerika. Bij de overweging in de afdeelingen der Kamer van de vraag, of het voorstel van de vijf leden, houdende maat regelen tot bevordering eener geregelde stoomvaartdienst tusschen Vlissingen en New-York, al dan niet een onder werp van nader onderzoek zou uitmaken, toonde men zich algemeen bereid dit voorstel in behandeling te nemen. Evenwel voegden een groot aantal leden daarbij het uit drukkelijk voorbehoud, dat men hierdoor niet geacht wilde worden ook maar eenigermate in het fond der zaak te treden. Sommigen achtten het voorstel minder tijdig met het oog op de pogingen, te Rotterdam aangewend, om zonder subsidie een stoomvaart tusschen Nederland en Noord-Amerika tot stand te brengen. Volgens andere leden ging deze vergelijking niet op, daar de Rotterdamsche maatschappij zich voorstelde met schepen van kleiner charter te werken. In twee afdeelingen baarde het vrij algemeen eenige bevreemding, dat de geachte voorstellers dit ont werp nu hadden ingediend, nadat de afgetreden minister van Financiën in October aan den heer Jansen verklaard had, dat 's Rijks schatkist thans geen dergelijken last dragen kan, en zijn opvolger nog eerst zoo kort geleden de portefeuille had aanvaard. Daartegen werd in eene afdeeling opgemerkt, dat juist, nu de regering eenmaal geweigerd heeft subsidie te verleenen, de toepassing van het regt van initiatief te pas kwam. De luits. ter zee 2de kl. P. Ie Comte, N. A. de Vries en II. J. E. Sutkerland, dienende ann boord van Zr. Ms. transportschip Java, worden met den 25 dezer op non-activiteit gesteld. De adelb. 1ste kl. J. Cardinaal wordt met 1 April a. s. geplaatst op Zr. Ms. raderstoomschip de Valk. Departement van marine in Oost-Indië. - Benoemd: Tot machin. van het ijzeren drijvend droogdok bij het mar.-établ. te Onrust, de met de waarn. van die betrekk. belaste vuurst. 1ste kl. bij de Kon. Ned. marine A. de Klerk; tot kommand, voor het vak van scheepsb. bij het mar.-établ. te Soerabaija, A. A. Kivit, laatstel.' die betrekk. vervuld hebbende, onlangs van verlof uit Nederl. teruggekeerd; tot lsten machin. bij de dienst der gouv.-mar. F. Philips, laatstel. die betrekk. vervuld hebbende, onlangs met verlof uit Nederland /teruggekeerd. Bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija: tot ingen. 1ste kl., de ingen. 2de C. J. van Steel; tot 2den commies bij de directie, de commies B. V. Ortlieb; tot machine-opstellers, de onderbaas bij den stel- winkel P. Goudswaard en de vaste werkm. II. Idetot lsten teekenaar, de 1ste teeken. K. A. Muller; tot 2den teeken. de 3de teeken. W. Smit; tot opziener bij de dir., de opz. .1. Stam; tot onderbaas-ketelm., de onderbaas-ketelmC. Stolk. Ontslagen: Eervol, uit zijne betrekking, de 1ste machinist der gouv.-marine G. A. A. \V. Muller, thans dienende aan boord van het gouv. stoomschip Draak. België. In de jl. Woensdag gehouden zitting'der Kamer van Vertegenwoordigers, die de discussie over het budget van Binnenl. Zaken nog steeds voortzet, is .de minister van dat departement ter zake van de runderpest geïnterpelleerd. De interpellant, de Afgevaardigde Hageman, heeft de regering met aandrang verzocht om krachtige maatregelen tot wering dier ramp te nemen. Uit het antwoord van den minister Kervyn is gebleken, dat in Belgisch Luxem burg 53 runderen zijn afgemaakt, waardoor de verbreiding der ziekte gestuit is, en dat in de provincie Namen de besmettelijke kwaal, op twee plaatsen na, allerwege is uitgeroeid. De minister verklaarde voorts, dat het alsnog noodig werd geacht om aan de Fransche grenzen even strenge maatregelen van voorzorg te nemen als aan de Duitschó grenzen des Rijks gedaan is. Onder de inschrijvingen, welke in de laatste dagen bij de Belgische maatschappij tot zuivering der slagvelden zijn ingekomen, merkt men op eene gift van den graaf van Vlaanderen van 1200 francs en vier giften uit Zaan dam, waarvan een, ten bedrage van 25, van de aldaar gevestigde afdeeling der maatschappij van het Roode Kruis en drie, elk van 10, van particulieren. F r a n k r ij k. De Nationale Vergadering zal voorloopig te Versailles, even als te Bordeaux, hare zittingen in eene door gas verlichte schouwburgzaal houden, namelijk in de prachtige tooneelzaal van het paleis in eerstgenoemde stad. Die zaal is echter niet ruim genoeg voor het groote personeel der Vergadering (waaraan op dit oogenblik, tengevolge van dubbele en van vernietigde verkiezingen nog omstreeks honderd leden ontbreken,) en derhalve wordt er met kracht gearbeid aan het tot vergaderzaal inrigten van een andere groote zaal in het genoemde paleis, waar men o. a. genot van daglicht zal hebben en die men meent dat na het Paasch-recès gereed zal zijn. Even als te Bordeaux, zullen ook in de voorloopige zaal te Versailles het bureau en het spreekgestoelte op den voorgrond van het tooneel zijn geplaatst, en zullen de loges en gaanderijen tot tribu nes voor het publiek, de verslaggevers der dagbladen, het korps-diploinatique, enz. dienen. De meeste Afgevaardigden zijn reeds te Parijs aangekomen, waar thans ook al de ministers vereenigd zijn. Men verwacht, dat nagenoeg al I de te li denc en 1 tan voor tot i opdi M heei bene ham daat Orle het Spoc trein tijd zijn aan waai span vade hoop zal als langt dadij Duit: Duiti word mind werd. den een i de i alsil I de Gedeputeerden woningen te Parijs zullen betrekken met speciale treinen Parijs en Versailles zijn slecht) door een spoorweg-traject van een klein half uur gescheid# dagelijks naar Versailles en van daar naar de hoofdstaf overgebragt zullen worden. Bovendien worden er sin!, omnibus-diensten voor dit vervoer ingerigt. Door vet. scheidene dagbladen is besloten, eene avond-editie Versailles in het licht te geven, waarin het verslag vu het verhandelde in de gehouden dagzitting zal worde! opgenomen en die van daar regtstreeks naar de departe menten en het buitenland zal worden verzonden. Het verslag van de zitting der Nationale Vergaf ring, waarin gehandeld is over de geldigheid der verkiezin; van Garibaldi, en waarin de lieer Victor Hugo, die zijn verdediging had op zich genomen, zijn ontslag nam al afgevaardigde, geeft den indruk, dat het in die zitting zi woest is toegegaan, dat menige ruzie tusschen straathelda er niet voor behoeft onder te doeu. Nadat reeds veel was voorafgegaan, o. a. allerlé interruptiën, en op de woorden van Victor Hugo: „Gaii baldi is in Frankrijk gekomen en heeft gevochten," geschreeuw «Neen, neen niet gevochten schijn was ha niets meer!" barstte de eigenlijke storm eerst los, toa Victor Hugo verklaarde, «dat Garibaldi althans de eenig generaal is, die in Frankrijk niet door den vijand is ov« wonnen." Sommige leden van de regterzijde riepen: ,1S de orde!" «Hij is niet overwonnen, omdat hij niet vochten heeft," schreeuwde de heer de Lorgeril. ,Hi woord van zooeven is anti-Fransch", galmde de baron! Jouvenel uit; ik verzoek den president den spreker vragen of hij dit woord wil intrekken." «Frankriji wordt in deze vergadering beleedigd," donderde een and Dit alles ging gepaard met woeste bewegingen en midden van dit tumult zag men den generaal Ducrotvut vatten, vermits hij niet dulden kon, dat Garibaldi gi werd de eenige generaal te zijn die niet is overwomt! De voorzitter wist werkelijk geen raad. Hoeveel male hij de leden tot de orde riep, is moeijelijk op te gevet Het baatte niet, of hij aan dezen of genen al toevoegdi «ik ontneem u het woord," of: «laat de heer Victor Huj spreken, na hem zijt gij aan de beurt." Men wilde e f™1 dat oogenblik bijna evenmin iets van den president wete8ev01 als van Victor Hugo. De heer Lorgeril dezelfde dii1,10,11 verklaard heeft een voorstel te zullen doen, om de lt der delegatie in staat van beschuldiging te stellen als oppermagtig gebieder stoutweg te kennen, dat "i vergadering den heer Victor Hugo het woord ontzef. «omdat hij geen Fransch spreekt," eene uitdrukking, diTer!c hij, op de aanmaning van den president, trachtte te va fe':a< zachten door de volgende rectificatie: «Ik heb wille te kennen geven, dat de vergadering niet luisteren omdat zij dat Fransch niet verstaat." Toen eindelijk de gemoederen een weinig tot bedart waren gekomen aan eiken storm, al is hij nog hevig, komt eens een einde en de president generaal Ducrot niet weder aan het woord wilde lat: verke komen dan nadat Victor Hugo uitgesproken had, veknjgf klaarde deze dat hij niets liever verlangde dan te eindigs»h c «Wat wil dat zeggen!" vroeg men hem, en op niea meer dreigden de hartstogten weêr los te barsten. Allerlei va zedig schijnselen openbaarden zich reeds. Het geschreew: de orde!" «Parijs is niet overwonnen, maar uitg:drie hongerd!» deed zich hooren en de verdere toestel m wij machineriën was op het punt van in beweging te komt Doch gelukkig was die vlaag van korten duur, en tw 'chrij de bui voorbij was gedreven zeide Victor Hugo het vol en v gende«Mijne heerenik zal aan uw verlangen o genol opheldering voldoen; ik zal zelfs nog verder gaan. V» «Hel drie weken hebt gij geweigerd Garibaldi te hooren. TMp wilt ge mij het zwijgen opleggen. Dit is voor mij reda" a genoeg om mijn ontslag te nemen." Turb Hierop volgde een lang rumoer. «Neen! neen! riep:gelat velen, geen ontslag!" en de linkerzijde juichte den hf Je w' Hugo gelijk vroeger toe. d< De president weigerde op dit oogenblik volstandig 1 dank ontslag aan te nemen, daar het genomen was onder dl indruk eener hevige emotie. Victor Hugo ging toen m Hugi de tafel, bestemd voor de stenografen, greep de pen viArca een hunner, en schreef staande een briefje aan den presidei ooi z waarin hij verklaarde zijn ontslag te nemen. Maar I dom voorzitter wilde dit besluit nog niet ter overweging ini iezw vergadering brengen. Hij gaf Hugo in overweging, bedai' over do zaak na te denken en verzocht de vergaderii ja(er vergunning, het briefje tot den volgenden dag bij zich |e i) houden. Victor Hugo betuigde echter, bij zijn besluit,Duit: volharden, en verliet daarop de zaal. boete Voorts verdient nog te worden gemeld, dat zoodra Huilde zijn ontslag genomen, en vooral toen hij het briefje f schreven had, zich veel sympathie voor hem openbaam Een lid der linkerzijde riep, toen Hugo vertrokken «Dat heeft men te danken aan de buitensporigheden i 'er regterzijde de president antwoordde hierop«Alle piloevi tijen hebben zich buitensporigheden te verwijten." «Ja'i e het is waar,» riepen toen vele stemmen. 8™11 van Blijkens een openbaar gemaakte lijst zijn er oi L| zaggelijk veel hooggeplaatste Fransche officieren veroii Bedoeld rapport vermeldt toch als zoodanig 8 divis |,on generaals, 17 brigade-generaals, 77 kolonels, 54 majit |,et en 63 bataillons-commandanten. jer|r Volgens berigten uit Parijs heeft generaal Vinoyl die houden van danspartijen en gemaskerde bals op half-vas tij 1 verboden. moo Een deel van de gewapende burgerij der hoofdstad1 wel nagenoeg zestig bataillons of dertig duizend m> Bet volhardt in zijne weerspannigheid, het laat zich leidend« eene eenige lieden, zich noemende het Central Comité; l Ln| weigert de 400 stukken geschut, die het zich toegeëig® tlat en op Montmartre in batterij gesteld heeft, af te gevt jt en evenzeer weigert het den generaal Aurelles, of eenif |e door de regering en niet door de volkskeuze benoem/ te 1 opperbevelhebber der nationale garde, te erkennen. mjj

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2