Weerkundige Waarneming-en te Helder, Marine-Haven JNieuwediep, PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. liel. Mij N lkrii pe jongste berigten uit Parijs vermelden ten aanzien Tjn de houding der nationale garde aldaar de volgende oio»! all ZiTURDAG ('s namiddags lialf 1 ure). Het gouvernement heeft, zonder tegenstand te ontmoeten, de meeste kanonnen tan Montmartre doen weghalen. De batailions der natio nale garde 'n Belleville hebben alle gevangenen losgelaten. £en luitenant der jagers, die met zijn sabel eene dreigende beweging maakte, is door de menigte gedood. Daarna werden eenigo geweerschoten gewisseld, die verwondingen tengevolge hadden. De manschappen verlieten daarop hunne positiën en maakten gemeene zaak met het volk, hetwelk zich van twee mitrailleuses meester maakte. Ver- 1 scheidene batailions der nationale garde zijn naar Montmartre -rcheerd, onder den kreet: ../Leve de republiek!" ■onds 6 uur. Er heerscht altoos agitatie, zoodat de D t0eStand nog onzeker is. De militaire autoriteit heeft hare troepen uit de voorsteden terug ontboden, omdat de volks of aldaar zeer vijandig is. Generaal Taron is er in reslaagd van daar terug te komen, doch eerst nadat hij jrje barricades had moeten bemagtigen, waarbij zijne ^hiaten genoodzaakt waren met de bajonet er op in te gaan. 'te'lii Er zijn nog geen berigten ontvangen omtrent generaal lw®)e Comte en eenige andere gevangenen, die men zegt dat n Cliateaurouge zijn opgesloten. Generaal Paturel is ge- kwetst. In den faubourg St. Antoiue, Montmartre en ?e'ït Jjlleville worden barricades aangelegd. Van de veertig Ta [ajonnen, die de troepen heden morgen uit Montmartre Ti:hebben weggehaald, hebben de insurgenten er zonder tgenstand vijf hernomen. 'j Avonds 9 uur. Het dagblad 1'Avant-garde meldt in jje editie van 7 uur, dat de generaals le Comte en -jlèment Thomas (de oud-opperbevelhebber der nationale ^jrarde) door de insurgenten van Montmartre zijn gefusilleerd; j{ geschiedde tegen 4 uur, na een summier vonnis. Men a erzekert, dat deze tijding juist is. De staf van generaal Vinoy is met al de linietroepen n de gendarmerie op den linkeroever der Seinc terug- vol (trokken, uitsluitend aan de nationale garde de zorg •ende tolde om de orde- te herstellen. De nationale garden vore «/enigen zich op verschillende punten. Talrijke groepen invaormen zich op de Boulevards; onder die groepen worden -endij animeerde discussiën gevoerd, maar er heeft geen enkel an Ji onflict plaats gehad. De winkels zijn gesloten. De circu- en, 4 itie van omnibussen is geschorst sedert 6 uur. Het gisch prigten van barricaden in de vooïsteden wordt voortgezet, orrti 'ot op dit oogenblik is geen enkel berigt ontvangen van lang laterieele wanordelijkheid. tij hst Zondag, (zes ure 's ochtends). De dagbladen bevestigen, !r ee lat de generaals Le Comte en Clement Thomas gisteren ij oor de insurgenten in de Rue des Rosiers, waar het st>di ajtraal-comité der nationale garde haar zetel heeft, zijn am» {fnsilleerd. Moedig hebben beiden hun lot ondergaan. Het Journal des Débats zegt, dat de dag van 18 Maart lijujiinder de treurigste dagen in 's lands geschiedenis zal ge- ndtjekend worden. Het oproer is meester van Parijs. Deze »nTÏ «schrikkelijke dag heeft de republiek meer kwaad be- (J okkend, dan alle Bonapartistische intrigues in staat waren i, hu: i doen, en Frankrijk, dat in eigen ingewanden wroet, is tenat: w ziek als de republiek. rlore. Alle leden van het Bewind zijn te Versailles bijeen, auge 0,000 man hebben zich onder generaal Vinoy in goede irde zamengetrokken. Maandag ('s morgens). (Off.) De volgende proclamatie nerat1 ('oor reger'ng aan de nationale garde van Parijs mM, erigt. Een comité, dat zich noemt centraal-comité, heeft luzl "erwege barricaden in de hoofdstad opgeworpen, doen oren op de handhavers der openbare orde en den generaal !homas doen ter dood brengen. Niemand kent de namen van dat comité; niemand weet ot welke partij zijne leden beliooren. Parijs wordt door en aan plunderaars, het land aan den vijand ten prooi egeven. De vreeselijke misdaden, op last van dat ligchaam ledreven, ontnemen aan hen, die zijne beveleu opvolgen, tik voorwendsel tot verschooning hunner daden. Wilt gij Ie verantwoordelijkheid hunner snoodheden mede op u aden, blijft dan in uwe woningen. Maar indien de eer iw dierbaar is, schaart u dan onder de vanen der repu- a5 ilikeinsche regering. Deze proclamatie is onderteekend oor al de ministers in de hoofdstad aanwezig. Vinoy is heden ochtend met de linietroepen en de 'r' 1 pmlarmerie naar Versaille vertrokken; de nationale garde en :i thans de eenige gewapende magt binnen Parijs. Tot e™'teilen heeft geen schending van particulier eigendom plaats 1 00 ehad, behalve op de Place Pilagedaarenboven zijn W noorden gepleegd op eenige generaals. De omnibussen en de fiacres rijden niet meer. De n .e"; lagbladen deelen mede, dat de generaal Chanzy gevangen 3®nl?' [ehouden wordt. Een proclamatie uit Versailles gedag- „ez Bekend, maakt de inwoners dier stad bekend, dat de zetel zlJnCtan het gouvernement, door de gebeurtenissen van Parijs, tandaar naar Versailles wordt overgebragt. De inwoners tan Versailles worden aangemaand, om de installatie zoo '°"a ;emakkelijk mogelijk te maken. 1 12 ure des middags. Het Journal Officiel dat zooeven 0.»7ferschenen is, zegt het volgende: „Het gouvernement, een itsing willende voorkomen, heeft geduld geoefend jegens Armen, die zij hoopte, tot rede te zullen brengen. De t j;; positiën van Montmartre waren genomen, toen de nationale lui» 'ÏT<'en' menig^e met zich medesleepende, zich op de M toldaten wierpen. De opstand was weldra meester van het 1 terrein en de dag eindigde in wanorde. Men vraagt zich "Bet verlam/en af. welk het doel der kwaadwilligen kan n tr bevel have idv eu verlangen af, welk het doel der kwaadwilligen kan ^"jo? Het gerucht is in omloop gebragt, dat de regering u!' coup d'état in het oog had. Dit is schandelijke laster. D -IZij, die de republiek willen omverwerpen, zijn moordenaars, Ite niet duchten den dood te verspreiden in de stad, welke \loS 'S ^oor rust en ^et terug^eeren tot ('en arbeid kan -gered worden. Wij hopen, dat hunne misdaden de billijke 'erontwaardiging van de bevolking zullen gaande maken." Het blad eindigt met de hoop te kennen te geven, dat de bevolking van Parijs eindelijk zal begrijpen, dat zij moet toonen met geestkracht bezield te zijn. 1 ure des namiddags. De volgende proclamatie is op de muren aangeplakt: „Heden schudden de burgers en het volk van Parijs het juk af, dat men trachtte hun op te leggen, kalm in het bewustzijn van onze kracht, hebben wij zonder vrees, zonder uittarting, de onbeschaamde dwazen afgewacht, die de republiek wilden aanranden. Ditmaal hebbe'u onze wapenbroeders de hand niet willen slaan aan het heiligdom onzer vrijheden. De staat van beleg is opgeheven; Parijs wordt in zijn kiesdistricten bijeengeroepen voor de gemeentelijke verkiezingen. De veiligheid van alle burgers is verzekerd door de medewerking van de nationale garde op het stadhuis.» Het centrale comitc van de nationale garde heeft een andere proclamatie uitgevaardigd, waarin o. a. het volgende wordt gezegd: „Gij hebt ons de verdediging van Parijs en van uwe regten opgedragen; wij hebben die zending vervuld en een gouvernement verjaagd, dat verraad jegens ons pleegde. Daar ons mandaat is afgeloopen, komen wij het weder in uwe handen nederleggen, want wij matigen ons niet aan om de plaats in te nemen van een regering, welke door een enkelen ademtocht is omvergeworpen. Gaat onmid- delijk tot de verkiezingen over, terwijl wij inmiddols het stadhuis in bezit houden.» 6 ure des avonds. Er is geene verandering in den staat van zaken gekomen. De nationale garden, die het „comité» gehoorzamen, bezetten de wachtposten en ondervinden geen tegenstand. Het schijnt overal rustig te zijn. Geen der hier verschijnende couranten houdt het er voor, dat de tegenwoordige beweging van duurzamen aard zal zijn. De volgende geruchten zijn in omloop: de nationale garden willen naar Versailles oprukken; de Nationale Vergadering zal zich naar Orleans verplaatsen en den generaal Faidherbe tot opperbevelhebber der land- en zeemagt benoemen. Het Journal des Débats protesteert nadrukkelijk tegen den onwettigen toestand, waarin Parijs thans geplaatst is. Het zegt: Wij kennen slechts één gezag, het is dat der Nationale Vergadering of van het gouvernement, dat door die Vergadering benoemd is. Het blad bezweert de afge vaardigden en de maires van Parijs, om (le wetschenders tot reden te brengen. Omtrent de executie der generaals le Comte en Clément Thomas worden in den Gaulois en andere bladen de vol gende bijzonderheden vermeld: Generaal le Comte werd op eene hoogte van Mont martre, aan het hoofd zijner troepen, door de insurgenten gevangen genomen en onmiddellijk naar Cliateaurouge ge voerd. Generaal Clément Thomas, die zich in burgerkleeding bij den hoek der rue Marie Antoinette bevond, werd her kend, gegrepen en insgelijks naar Chateaurouge gebragt. Dit een en ander gebeurde omstreeks drie uur in den namiddag. Een uur later werden de beide generaals naar de rue des Rosiers in het huis No. 6 gebragt, alwaar zich een aantal manschappen der linietroepen, Garibaldianen en andere personen bevonden. Na een schijn van regtspraak werden zij naar den achterkant van den tuin gesleurd, alwaar zij aan elkander vastgebonden en bij den voet van den muur nedergesmeten werden. Een officier der Gari baldianen ging daarop naar de eerste verdieping en riep uit het raam, dat generaal Thomas door een militaire regtbank behoorde gevonnisd te worden, zoodat men zich moest tevreden stellen met hem in arrest te houden, zonder hem eenig geweld aan te doen. De stem van den officier ging echter in het verward geschreeuw verloren en eer hij nog van het raam was teruggetreden, hoorde hij reeds een tiental geweren afvuren. De generaals werden dus reeds gefusilleerd. Le Comte had een kogel van achteren door het oor in het hoofd gekregen, met het gevolg dat hij onmiddellijk dood bleef. Zijn lotgenoot Thomas daar entegen was niet geraakt. Op nieuw werden er tien geweren op hem gerigt, maar slechts één kogel trof en veroorzaakte slechts een kwetsuur. „Lafaards!" riep hij, en op hetzelfde oogenblik volgden alweder tien schoten thans eerst viel hij dood neder. Bijna gelijktijdig werden de luitenant ter zee de Monte- bello en de heer Duvil, die in de rue des Martyrs door de insurgenten waren gevangen genomen, het genoemde huis in de rue des Rosiers binnengebragt. Zij werden voor een comité gebragt, hetwelk ronduit verklaarde, niet bij magte te zijn geweest de manschappen tegen te houden, die met alle geweld de twee generaals wilden fusilleeren. Met Montebello en Duvil liep het intusschen goed af, daar zij tegen 6 ure op vrije voeten werden gesteld. Op dat oogenblik lagen de lijken der beide generaals nog op den grond. LAATSTE BERIflTESI. 21 Maart 8 u. Helder, beneveld, mooiweer. 21 Maart 12 u. Helder, weinig nevel, mooi. De majoor der artillerie Sesseler, te Delft, is verplaatst naar hier, ter vervanging van den majoor Mommers. Dover, 20 Maart. De ex-Keizer Napoleon is heden namiddag alhier gearriveerd. Een ontelbare volksmenigte was op de been, toen hij aan wal stapte. Landskeet) Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 19 12 no. 0.4k. 767.73 f 6.16 6.0 - 0.8 0.88 Vlak. 20 12 wtz. 0.1„ 764.29 f 2.69 7.0 f 0.2 0.89 21 8 zto. 0.2„ 764.24 f 2.64 3.0 - 1.9 0.86 V 21 12 zzw. 0.5„ 764.09 f 2.49 9.2 f 2.3 0.66 u Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 13 Maart. India Racket. G. Diepering. Macasser. 1-1 Suriname. H. Houtkoper. Suriname. 15 Telanak. J. R. Lusink. Batavia. 17 ii 19 Maart. Nicot. Amesz. Baltimore. 17 MarinCatharina. A. Blom. Batavia via C'ardiff. 17 NieuweWaterw.il. J. Zwart. Batavia. 17 I, Santa Rosa. J. de Waard. Curacao. 18 ii Sopliia Maria. P. T. Teensma. Rio. 20 20 ,i Ondine. ,1. A. 'fakes. Bordeaux. 20 21 Cycloop. G. J. Boon. Lissabon. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 18 Maart. Ann Potts. J. Scrivener. Duink.&Goedk. Taganrog. 20 ii Vesta. J. II. Meijer. ZurMühlen&Co. Bordeaux. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in do Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Stoomvaart. J. Brouwer. Hamburg. Stukgoeder.Uuink&Goedk Curfew. H.Mc.Kechnie. Sunderland.Steenk. C. Berghuijs. Janet Izat. R. Wheatley. Newcastle. Duink&Goedk Weersgesteldheid: 19 Maart 12 u. Bewolkt, helder mooiweer. 20 Maart 12 u. Helder, ligtbewolkt, schoonweer. Kaas. 31stap.Kleine f 21 a 30. 1 stap. Middelb. f 25aperSOK.G. Boter. Laagste prijs f 1,30, hoogste prijs f 1,40 per K.G. 71 Runderen. 11 Paarden. 45 Vette Kalveren, 85 a 110 Cts. per K. G., handel vlug. 201 Nuchtere dito, f 4 a 8 per stuk, vlug. 28 Vette-Varkens 46 a 55 Cts. per K.G. vlug. 62 Magere Varkens f 12 a 16, handel stug. 349 Biggen f 6,a 8,handel stug. 1091 Schapen en Lammeren. Onder den titel: Voorjaarskaren" ontleenen wij aan het Alg. Dagblad van Nederland, eene courant, welke vooral in zijne populaire hoofdartikelen over de geneeskunde zooveel schoons te lezen geeft, de volgende regelen „Van alle jaargetijden is er stellig geen, dat met zooveel verlangen, zoowel door gezonden als zieken wordt tegemoet gezien, als het voorjaar, waarin de natuur tot het lente feest uitlokt, dat zij weldra vieren zal. Maar vooral voor diegenen, die gedurende den winter aan het ziekbed ge bonden waren, en die de ziekenkamer niet of slechts zeer weinig verlaten hebben, is het voorjaar een blijde toekomst. Met regt kan men er dan ook veel van verwachten. Met de intrede van het voorjaar treedt een nieuw leven niet alleen in onze plantenwereld, maar ook in het dierlijk en menschelijk ligchaam. Wat rijp voor den oogst was, is in den herfst gevallen, toen de boomen hunne bladeren lieten vallen, of in den winter, toen de natuur sluimerde, of eindelijk in de eerste dagen van het voorjaar, toen er een overgang tot een nieuw léven op til was en het nieuwe jaargetijde den strijd met het oude streed. Hij, die dit alles is te boven gekomen, die mag waarlijk vrolijk de toekomst tegenblikken, want al is het ook, dat er ten allen tijde menschen sterven en ziek worden, zoo kan toch hij, die aan eene slepende (chronische) ziekte lijdt, de hoop op verbetering, welligt op genezing hebben. De warme, aangename lucht van 't voorjaar, de eigendommelijke wer king tusschen zon en aarde, dient niet slechts om het leven in de natuur op nieuw op te -wekken, maar heeft ook een zeer beslissenden invloed op ligchaam en geest. Als door een magtspreuk wordt de lust tot het leven op nieuw aangewakkerd bij zulke zieken, die, nog voor korten tijd op het bed der smarten, geen anderen wensch hadden, dan om van hun lijden verlost te worden. Wat aan de krachtigste geneesmiddelen niet gelukte, dit gelukt dikwijls aan de lente met hare tooverkrachten, en wie het dus doen kan die moet zich, zoodra de knoppen der boomen beginnen te ontplooijen, naar buiten begeven in de ver jongde natuur, ten einde op die wijze een krachtigen luchtstroom aan de ademhalings-werktuigen aan te bieden. De gezegende kracht van de voorjaarslucht is dikwijls z66 sterk, dat daardoor een heir van ziekten, en vooral onder buikskwalen, jicht en rhumatisme, als met (een tooverslag verdwijnen. Bedenkt men daarbij, dat het genot van de schoone natuur, het lijden langzamerhand doet vergeten, bedenkt men verder, dat er zoovele geneeskrachtige kruiden ont kiemen en ingezameld kunnen worden, dan is het duidelijk, dat de voorjaarskuren belangrijk en weldadig kunnen zijn. In engeren zin moeten slechts als eigenlijke voorjaarskuren de zoogenaamde planten- of moeskruiden-kuren beschouwd worden, waartoe ook andere planten gerekend worden, die heilzaam op den mensch werken. Er was eens een tijd, dat de plantenkuren eene mode zaak waren, zoo als het nog heden ten dage eene modezaak is om een badplaats te bezoeken. Daar nu bij deze planten en moeskruiden-kuren de meest verschillende, deels hevig werkende vergiftige kruiden gebezigd, en het uitgeperste sap dikwijls op roekelooze wijze gedronken werd, zoo konden de onaangename gevolgen daarvan niet uitblijven, en werden deze kuren langzamerhand in miscrediet gebragt en vergeten, in plaats dat men ze op verstandige wijze had weten aan te wenden. Eerst in den laatsten tijd heeft men hierop weder meer de aandacht gevestigddoch het komt er slechts op aan, dat men met kennis en oordeel handelt. De natuur wijst ons zoo regt duidelijk op de versche kruiden. De weiden prijken in het voorjaar met een aantal kruiden, welke verschillende geneeskrachtige werkingen bezitten, zoodat de natuur, als 't ware tegen de grondstellingen der homo- opathie in, den dieren eene heilzame voorjaars-artsenij op de weiden aanbiedt. Wanneer we toch een opmerkzaam oog hebben, zien we regt duidelijk eene afwijking bij den overgang van de wintervoeding tot den weidegang, ja zelfs eene afname van vleesch en melk, maar.... eene des te krachtiger gezondheid volgt daarop meest altijd. Het is

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3