STATEN-GENEÏtAAL. Benoemingen, enz. BUITENLAND. Dat de kermis nog vrienden en voorstanders telt, vindt voor een deel zijne oorzaak daarin, dat zij bevorderlijk is aan stoffelijke belangen van kramers, tappers en dergelijken maar zij voldoet, hoe gebrekkig dan ook, aan de behoefte tot ontspanning en vermaak, die ieder mensch eigen is, maar inzonderheid dien stand der maatschappij welke zich vermoeijenden en eentoonigen arbeid tot zijn levensonderhoud getroosten moet. De degelijke handwerks man wil, naar de overtuiging der adressanten, (je kermis niet langer, walgt van de losbandigheid en het getier die zij met zich brengt; de pogingen door verschillende pliilan- tropische vereenigingen en particulieren aangewend om volksvoordragteri, volksconcerten, enz. te geven, die telkens door een talrijk publiek met belangstelling en in de beste orde bijgewoond werden, getuigen dat en moeten ten spoor slag strekken om op den ingeslagen weg, met vereende krachten voort te gaan. Bij al die volksvermaken treedt echter het «volk» nog te weinig handelend op, het neemt daaraan nagenoeg geen werkzaam deel. Daarom stelt de vereeniging zich ten doel zooveel mogelijk de in het volk sluimerende krachten op te wekken, den arbeidenden stand tot het scheppen van een eigen volksvermaak te leiden, zonder zich echter daarbij tot voogden hunner medeburgers op te werpen of zeker patronaat over anderen te willen uitoefenen. Men is er van overtuigd dat de volkskwaal, de losban digheid en zedeloosheid der kermis, daardoor niet binnen korten tijd te genezen is, de volksbeschaving in den ruimsten zin van het woord kan dat alleen, maar tot die volksbe schaving is degelijk volksvermaak een hoogst belangrijk middel. Deze overwegingen hebben de vereeniging doen ontstaan, om een volksvermaak te bevorderen dat de kermis verdringen en ten laatste överbodig, ja onmogelijk maken moet. Ten einde die geleidelijke vervanging te bevorderen geven zij in overweging: den officiëelen band, welke het gemeenbestuur nog aan de kermis verbindt, te verbreken, de in- en uitlui ding der kermis af te schaffen en de vergunning betrekkelijk het later sluiten der tapperijen, enz. niet langer te geven. Voorts de naj aarsmark t tot den tijd van acht dagen te beperken en de voorjaarsmarkt te doen vervallen, teuten en kramen zooveel mogelijk in de buitenwijken der stad te doen bouwen. De vereeniging doet een beroep op den steun en de medewerking van den gemeenteraad en ook op die van de stadgenooten tot verkrijging van de middelen, noodig voor de invoering harer plannen. Bij de jl. Woensdag gehouden verkiezing van vijf hoofdingelanden voor den Haarlemmermeerpolder zijn met Volstrekte meerderheid van stemmen verkozen: de heeren mr. J. P. A. van Wickevoort Crommelin, P. Knaap Gz., jhr. W. A. L. Mock, A. J. G. Timmermans en J. B. Snellen. Door mgr. den bisschop van Haarlem werd jl. Donderdag de plegtige eerste-steenlegging voor het bij te bouwen gedeelte van het klein seminarie te Voorhout verrigt. Het Dagblad heeft vernomen, dat eene commissie benoemd is tot het ontwerpen van een nieuw plan van versterking van Amsterdam. Jl. Donderdag is de maarschalk Leboeuf, gewezen minister van Oorlog in Frankrijk, te 's Hage aangekomen en aan het Hótel Paulez afgestapt. (V.) je gemaakt heb! De nietige klerk vau advocaat Jbuls uit Bath is nu de gast vnn den Prins van Wales en woont in Carleton-House. Van waar komt dat? Omdat je een geschikte, gemakkelijke hand hebt, omdat je een speler bent en gold hebt! Een speler met geluk dat is een vriend van edelmannen, maar een speler die onge lukkig is, is een veracht, ongelukkig schepsel, dat men even als een hond de deur uitschopt. Zie, Thomas Ilaily, zie dit geld, dat gij heden nacht gewonnen hebt en zweer dat gij het verhonderd voudigen, verduizendvoudigen wilt. Zie hoe het glinstert en blinkt en je toefluistert dat het je alles geven kan, wanneer gij maar wilt. AllesHet geld is een oude schitterende stamboom, die nooit vergaat. Ga de wereld iu en beproef uw geluk. Ik, de zoon van den visscher, die zich zeiven verdrouk, omdat hij geen acht schellingen had, om zijn gezin te voeden ik hen nu de Koning van Bath. Waarom? Omdat ik van mijn reis mijn adel met mij meê brngt, het geld!" Zoo moet je ook tot mij terugkccrenThomas Raily, ook jij moet je adel met je meebrengen. En ik wil te Bath op je wachten, je zult mijn Kroonprins zijnAls ge terugkeert dan zult ge Koning van Bath zijn Ik beloof je dat ik het wil, zeide Thomas Baily, ik wil schatten verzamelen, want gij hebt orelijk, Arthur Nash, incn kan het toe- lagchen van Fortuna aan zich vastbinden, als men maar een ijzeren lust, een vaste blik en een onwankelharen wil heeft. En als men op het goede tijdstip ook een goeden slag weet te slaan, fluisterde Nash. Vergeet het niet, mijn zoon, men moet somtijds het geluk ter hulpe komen. Nu hebt ge mijn testament ontvangen! Ga de wereld in. Ik ben moede, ik wil slapen en jij? Ik zal mijn goed pakken en van hier weggaan. Gij zult mij wel bij den Prins van Wales verontschuldigen. Geef mij nog eenmaal de hand, Arthur Nash, en laat ik u voor alles wat gij voor mij gedaan hebt bedanken en het zal eeuwig in mijn hart geschreven blijven. Domheid, hernam Nash, zijn hoofd schuddende, spreek mij niet vau dankbaarheid en dergelijke dwaasheden. Er is geen dankbaarheid en ik zou je verachten, als je misschien je eens door deze ellendige weekhartigheid ten opzigte van mij zoudt kunnen laten beheerschen. Het zou kunnen zijn dat ik, trots al mijn vrijheid en handigheid, te eeniger tyd onttroond werd, dat de Koning van Bath plotseling bedelaar werd en dan tot je kwam om je aan den huidigen dag en aan je dankbaarheid te herinneren, die je mij beloofd hebt. Ik zou je dan verachten, als ge tegen mij dankbaar waart. Dus, spreek (laar niet meer van, vaarwel, het moge je goed gaan. Ik zeg nog eenmaal, ik bewaar den troon van Bath voor je, kom'terug om hem te bestijgen. Ik kom terug, Arthur Nash; ik heb Lise beloofd over tien jaar terug te keeren, ik houd mijn woord. Nog altijd die Lise, die Lise! riep Nash, hoofdschuddend. Ik vrees dat er niets goeds van je worden zal! Je hebt voor speler te veel hart en te veel gewetenswroeging, dat bevalt mij niet. En zijnen leerling met den vinger dreigende, keerde hij zich om en begaf zich naar zijn slaapvertrek. (Wordt vervolgd.J Jl. Woensdag avond te 6 u. 20 m. heeft men te Scheveningcn een luchtverschijnsel waargenomen, zooals cr slechts zelden voorkomen. In den vorm van een vallende ster verscheen een heldere witlichtende vuurklomp, vallende in de rigting van uit het oosten naar het noordwesten. Ter hoogte boven den horizont, waar de zon gewoonlijk twee uur voor zonsondergang staat, spatte de vuurklomp uiteen en verdween, zonder dat daardoor althans te dezer plaatse eenig geluid bleek te ontstaan. In het hemelruim bleef intcsschen nog wel 10 minuten lang na het verdwijnen van den vuurklomp de baau, welke dat hemelverschijnsel had door- loopen, zigtbaar. Die baan vertoonde zich aanvankelijk als eene lichtende streep, waarin drie bijzonder heldere punten waren te zien. De geheele streep ontwikkelde zich later in een steeds meer en meer kronkelend oplossend verlichten band. Na verloop van omstreeks tien minuten was er van het geheele verschijnsel niéts rneer zigtbaar. Burgemeester en- wethouders van Rotterdam hebben bij den raad een voorstel ingediend tot oprigting van een gebouw voor de Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen, op het voormalige Bomba zijnen- of Westerkerkhof, aan de Coolvest; de kosten worden begroot op 112,000. In de laatste acht dagen zijn te 's Bosch door de pokken aangetast 37 en overleden 12 personen. Een veehouder uit den omtrek van Doesburg heeft dezer dagen te Ambt Vollenhoven 48 stuks guste koeijeu gekocht voor 7000. Als het gerucht waar is, dan moet onlangs de dienst meid van den chichorei-fabrikant P. te Groningen door de kinderziekte zijn aangetast en daaraan overleden. P. hield zich overtuigd dat de pokziekte niet besmettelijk was, en om dit te toonen ging hij in het bed van de overledene slapen. Dit had tengevolge dat P. door die vreeselijke ziekte werd aangetast en binnen drie dagen een lijk was. Op de Palmpaardenmarkt te Meppel waren 84 paarden aangevoerd, die verkocht werden van 18 tot 450. De handel daarin was echter traag. In de kerk van paters Redemptoristen, te Wittem, heeft jl. Zondag nacht een belangrijken diefstal met inbraak plaats gehad. Een aantal gouden en zilveren kerksieraden, waaronder eene kroon der II. Maagd met diamanten, zijn ontvreemd. De waarde van een en ander wordt op eenige duizenden francs geschat, Juist waren de kostbare voorwerpen des Zondags wegens den feestdag van den II. Jozef in het kerkgebouw ten toon gesteld geweest. De dieven zijn in de rigting van Aken verdwenen. Het is der politie nog niet mogen gelukken, hen in handen te krijgen. Te Antwerpen kwam iemand van een pleizierpartijtje door de Blindenstraat, toen hem zeker persoon in dezer voege aansprak: //Grappenmakers hebben op uw rug met krijt het woord ezel geschreven, doe uw overjas uit en ik zal het krijt uitvegen." De heer, die eenigzins //boven zijn theewater" was, voldeed aan de uitnoodiging, maar de gedienstige raadsman, in plaats van den jas af te horstelen, liep er in allerijl meê weg. //Hij loopt nog" zouden de Eran6chen zeggen. Aan een Ier werd gevraagd, waarom hij naar Ame rika was overgestoken. «/Waarom ik hier gekomen hen? Zeker niet om honger te lijden, want dan had ik even goed thuis kunnen blijven." Een les in de rekenkunde. Onderwijzer: //Jan, onderstel, dat ik op een boom schiet, waarin vijf vogels zitten en dat ik er drie van dood, hoeveel blijven er dan over?» Jan: //drie, mijnheerOnderwijzer, de jongen aan zijn oor trekkende: //Neen, groot uilskuiken, er blijven er maar twee over.» Jan: //En toch zeg ik drie meester; de drie doodgeschotenen zouden blijven en de twee anderen weg vliegen. Tweede Hamer. Zitting van Donderdag 23 Maart. De beraadslaging over het wetsontwerp tot regeling van de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire officieren bij de zeemagt wordt voortgezet, en meer bepaald over art. 4 en het daarop voorgestelde amendement des heeren de Casembroot. Met 35 tegen 26 stemmen wordt dit amen dement aangenomen, nadat het door een sub-amendement van den heer Nierstrasz gewijzigd was. Volgens deze nieuwe bepalingen moeten de luitenants ter zee 1ste kl. vier, de kapt. luit., de kapt. ter zee en de schouten-bij-nacht ieder twee jaren dien rang hekleed en, behalve laatstge noemden, gedurende minstens één jaar in dien rang in active dienst zijn geweest om tot bevordering in aanmerking te komen. Art. 5, regelende de uitzondering voor leden van het Vorstelijk Huis wordt met eenparige stemmen aangenomen. In art. 13, dat jnet eenparige stemmen wordt aangenomen, met eene door den heer van Houten voorgestelde wijziging, wordt voorgeschreven, dat de bevordering tot hoofdofliciersrangen geschiedt voor een duel naar anciënniteit en voor een ander deel naar keuze. Zitting van Vrijdag 24 Maart. In de zitting van heden is de discussie nopens liet wetsontwerp tot bevordering, ontslag, enz. van militaire officieren hij de zeemagt afge- loopen. Het amendement van den heer van Eek, tot het doen wegvallen der bepaling in de bestaande wet, dat officieren ontslagen kunnen worden wegens het aangaan van een huwelijk zonder toestemming, is aangenomen met 38 tegen 16 stemmen. Daarna is geheele wetsontwerp aangenomen met 42 tegen 13 stemmen. Het wetsontwerp tot uitbreiding der oefening van den eersten ban der schutterij, is in de afdeeling der Kamer door slechts enkelen goedgekeurd. Men had verwacht een vast plan tot versterking der. weerbaarheid, namelijk de vestingwet, dan wijziging der militiewet, en eindelij in verhand daarmede, nieuwe regeling der schutterij/. Voor den ingedionden partieelen maatregel bestond genoegzame aanleiding, bovendien was hij kostbaar' bezwarend ook voor de gemeenten. De ing. 2de kl. bij de marine C. L. Loder wordt met ma; van 1 April a. s. bevorderd tot ing. 1ste kl. Aan G. J. van Leeuwen, te Alkmaar, is, voor liet tijdvak. Vrijdag 31 Maart tot en met Vrijdag 9 Juuij 1S71, vergum verleend voor eene stoombootdienst, bestemd voor vee-vervoei i liet stoomgemaal de Lijnden naar Leiden en tusschengelegen plaat, Aan G. Schutte, te Lutjebroek (gemeente Grootebroek), is gunning verleend tot het aannemen en dragen van het ij, Eidei et Virtuti, hem door Z. H. den Paus geschonken. De olf. van gez. 1ste kl. W. Littel en de off. van gez. 2de C. J. van Stockum, gedetacheerd bij het hospitaal der mariat Willemsoord, worden met den laatsten dezer op non-aet. gestek De kapt.-luit. ter zee H. P. van Boneval Faure wordt, meti laatsten dezer, eervol van het bevel over het transportschip stoomvermogen Java ontheven en op non-activiteit gesteld, en. bevel wordt met den 1 April a. s. opgedragen aan den kapt.-l, ter zee G. II. Bakker. ,S1 OU het das wei der ver ltelgic. In het Belgische regeringsblad van jl. Donderdag lc men de volgende berigten: //De tijdingen omtrent de veep luiden sedert acht dagen niet geruststellend. De ziel heeft zich in Frankrijk vrij wat uitgebreid, onder ande in het departement da Nord en nabij de Belgische gretu In Duitschland schijnt de besmetting door krachtdad maatregelen gestuit te zijnmaar het is te vreezen dat er terug komt met de Duitsche legers, waardoor zij aanvi kelijk in Frankrijk is gebragt.» F r a n k r ij k. In Parijs is zekere Duval, die onlangs nog als werki MD1° in eene kopergieterij gebezigd werd, aan het hoofd i 01 politie geplaatst, met den titel van generaal en hoofdi stuurder der gevangenissen, een luitenant van een regem linietroepen is zijn secretaris-generaal. Een boekdrukker te Parijs, de heer Dubuisson, ia ifc wege het bewind gedwongen geworden om de Comm; te drukken, een nieuw opgerigt orgaan van de roode pir In de straten te Parijs worden tegenwoordig te kt aangeboden de knoopen van de uniformen der vermooi generaals. Men berekent, dat er reeds 20,000 tegen i stuivers het stuk zijn verkocht. De heer Gambetta zal tot herstel zijner gezondk stelle 22 eenigen tijd in de zeebadplaats Zarauz doorbrengen. In den nacht van 22 op 23 dezer heeft bij Coli latai hier, tengevolge van het verkeerd stellen van een wii keer een botsing plaats gehad tusschen een goederentrein gerei een trein met geïnterneerde Franschen. 22 personen i gewe gedood en 72 gekwetst. Uit Sédan wordt berigt, dat de door het Belgis gouvernement daarheen gezonden commissie van deskundig bezig is de op de slagvelden dier omstreek haastig gebrekkig begraven lijken door verbranding, met hulp hars, teer en petroleum, onschadelijk voor de algem: gezondheid te maken, zonder ze op te delven. Grafkuilen met 150 of 160 lijken waren slechts met tien of twaalf duim dikke aardlaag overdekt. Ook roti Pstei Metz is het weinig beter gesteld. Op verscheidene put zijn menschen en paarden op zulk eene geringe dit begraven, dat de lijken, bij eenigzins laDgdurigen reg worden. "D1 zigtbaar moeten Engeland. Keizer Napoleon heeft, sedert zijne aankoms! opi vai te De brei der van rein niet boo: twis over H een Wij eerb woo strei toeh li een Cen' tnair bet hand getr( met men liet te ve op i midd ment H( ben stoet ken. mgei van i dant van gesta twee omrit matri D« over De Chislehurst, dagelijks op de terrassen voor Campdenk; fe lint ri AAf n A»n Ar» min /VAiir» »»nfv»Alr Ir nri lM»ib/»«»rrAwl»lnl liet door hem en zijn gezin betrokken buitenverblijf, wandeld. De Keizerlijke Prins heeft zich aangesloten -en(j( de afdeeling-Chislehurst van de West-Kent Yeotni (landweer te paard), welke door den graaf van Dan wordt aangevoerd, en waarin vele aanzienlijken uit omtrek dienst doen. De prins heeft dezer dagen in polii aan de oefeningen deelgenomen, en er is last gegeven zijne uniform in gereedheid te brengen. Duitschland. De 74ste verjaafdag van Keizer Wilhelm is jl. Woei» geme te Berlijn met groote plegtigheid gevierd. Met genoegen constateert een Pruissisch blad, de Keizer en Prins von Bismarck er als het ware verjo *00rl uitzagen bij de opening van den Rijksdag. T u r k ij e. Te Bucharest heeft in den avond van 22 dezer gepeupel de zaal bestormd, waar de aldaar gevesii Duitschers den geboortedag des Duitschen Keizers vier De zaal werd, in bijzijn van den Duitschen consul-gene Radovitz, vernield. Verscheidene personen hebben ven dingen bekomen. Het ministerie en de prefect van pd hebben hun ontslag genomen. Ongeregeldheden te Parijs. Haast vreezen we, dat, toen we in ons nommer jl. Woensdag dit opschrift plaatsten boven deze rubti wij een veel te zacht woord hebben gekozen als titel k j een verhaal, dat van een bepaald oproer gewaagt, altijd vleit zich de regering te Versailles, dat de gel tenissen te Parijs een gunstige wending zullen nei ofschoon zij reden heeft te vreezen zoowel voor de kt rijen der Bonapartistische partij, als voor de lastige gevaarlijke tusschenkomst der Duitschers. 't Is ons mogelijk een geheel geregeld verhaal der jongste toow I van het oproer te geven we leveren daarom hierond» 1 de mededeeliug der iueestbelangrijke tijdingen, die elku Er oogei Natie bevai ons andei meek den de ramp •xhoe farci In procl het De goud fr, garde In den en v somn gestii bijna gesel maar Bood king, 6 de si bedn Men hebb betal

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2