Marine-Haven Nieuwediep. Weerkundige Waarnemingen te Helder, ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAK HEDEN. HOORNSCHE MARKT VAN HEDEN. APVERTENTIËN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. enjs lDg|t ïk ;un«ii )er,t laat» is ji t te 2de i arine esteld mete hip en veep i ziel inde; rens tdadi dat tanvi erkm ofd tooi egeiDi is t epa; telt ;moo; 'en ti nvolffden, zoo we hopen, een eenigzins getrouwe schets °an het gebeurde. Woensdag 22 Maart (6 ure '.s ochtends). Hot Journal QIEciel (van het Centraal Comité) zegt, dat het Comité juj n|et is kunnen eens worden met de maires, en dat het duS genoodzaakt is de verkiezingen zonder hunne mede werking te doen plaats grijpen. De verkiezingen zullen den 23sten Maart plaats hebben door de zorgen van een verkiezings-commissie, die door het Comité benoemd is. Hetzelfde blad bevat een artikel, waarin getracht wordt [C bewijzen, dat de Nationale Vergadering niet compleet is. pe verkiezing van een deel der leden kon slechts op ge brekkige wijze plaats hebben, tengevolge van de bezetting jer Duitschers. De Vergadering wordt verweten bekrompen van geest te zijn. Parijs wordt de pligt opgelegd de souve- reiniteit des volks te doen eerbiedigen. Parijs kan zich niet van de provinciën afscheiden. Parijs moet definitief de hoofdstad van Frankrijk blijven; het heeft dus het onbe twistbare regt tot de verkiezingen van den gemeenteraad over te gaan en de hoofden der nationale garde te benoemen. Hetzelfde blad zegt nog, dat de verklaring, gisteren door dagbladen afgelegd, eene provocatie is tot ongehoor- pt'-b jjamheid tegenover de decreten van het gouvernement en een aanslag op de souvereiniteit van het volk van Parijs. )Vij willen, zegt het Comité, de vrijheid van drukpers eerbiedigen, maar wij willen ook de besluiten der vertegen woordigers van het Parijsche volk doen eerbiedigen. Een strenge onderdrukking zal het gevolg wezen van zulk een ;g i„ toeleg, indien deze zich herhaalt. In den nacht van 21 op 22 dezer, ten half twee ure, is een sterk bataillon nationale garde, gehoorzamende aan het Centraal Comité, op het Beursplein gerukt, ten einde de mairie van het tweede arrondissement, sedert gisteren door bet 11de bataillon bewaakt, te bezetten. Na eenige onder handelingen heeft het bataillon van het Comité zich terug getrokken, maar om tegen half drie ure terug te komen met het doel, om het 11de bataillon te verrassen. Naar men verzekert, zijn door het bataillon van het Comité i geweerschoten gelost; het 11de bataillon heeft dit niet "beantwoord, maar er zich toe bepaald, om het geweer te vellen. Het bataillon van het Comité was verpligt zich op nieuw te verwijderen. Op dit oogenblik (12 ure des middags) vat het 12de bataillon van het eerste arrondisse ment de wapens op en, naar men verzekert, maken andere bataillons zich gereed dit voorbeeld te volgen. Heden zal eene groote publieke manifestatie plaats heb ben ten gunste van de wettig ingestelde republiekde stoet zal des middags van het nieuwe Operaplein vertrek ken. Alle ordelievende mannen zijn uitgenoodigd er ongewapend aan deel te nemen. De Siècle hoopt, dat de maires van Parijs zich aan het hoofd der beweging zullen stellen. 22 Maart ('a middags). Gisteren namiddag heeft het 135ste latailloh, onder bevel van den kommandant Lullier, den Tony Möulin in de mairie van het 6de arrondissement gereïnstalleard. Des ochtends was Moulin genoodzaakt aen i geweest zich uit de mairie te verwijderen, wegens eene demonstratie van do nationale garde. Het Centraal Comité diensvolgens besloten tot het ontwapenen der garden van de wijk Saint-Germain; liet heeft reeds den komman dant afgezet. Het plein Vendöme is door een sterke magt van de nationale garde militair bezet; de circulatie is twee kanonnen bedreigen de rue de la Paix, twee anderen de straat Castiglionepiketten zijn in de omringende straten geplaatst. Het 188ste bataillon is ij gisteren uitgerukt om den maire en zijn adjuncten uit de mairie van het 10de arrondissement te verdrijven. De Commune zegt, dat de stad Lyon het Centraal Comité beeft doen weten, dat zij slechts twee afgevaardigden uit Parij3 wacht, om tot de organisatie der commune van Lyon over te gaan. De Avant Garde meldt, dat Menotti Garibaldi het bevel over de nationale garde van Montmartre op zich heeft genomen. Er is heden een manifest aangeplakt, waarin het vol gende wordt gezegd: //BurgersWij twijfelen er geen oogenblik aan, dat gij bij het lezen der zitting van de Nationale Vergadering van gisteren door hetzelfde gevoel 111 bevangen zijt, hetwelk ook ons beving; het heeft niet van ons afgehangen, dat deze zitting geen ander karakter, getn ander resultaat gehad heeft. Evenwel hebben wij de for meels erkenning verworven van het regt, dat Parijs binnen den kortst mogelijken tijd worde opgeroepen, om zijn gemeenteraad te kiezen. In dien stand van zaken zult gij de noodzakelijkheid begrijpen tot het vermijden van de rampen, welke uit elk conflikt tusschen de burgers zouden voortspruiten." Geteekend; Louis Blanc, Edgar Quinet, Schoelcher, Adam, Pyat. Floquet, Bernard, Langlois, Lokroy, hrcy, Brisson, Greppo, Mühère, Clemenceau, Tirard, Tolin. In eene andere, door dezelfde heeren onderteekende proclamatie wordt geprotesteerd tegen de verkiezing, door het comité tegen morgen (Donderdag) uitgeschreven. De Electeur libre verzekert, clat het Bonapartistische goud met volle handen wordt uitgestort. In plaats van 1 fr. 50 c. ontvangen de in brigades afgedeelde nationale rden 6 fr. per dag. In het officiüele orgaan der insurgenten leest men«Van den Boulevard Montmartre tot aan de Boulevard Madelaine en vooral op den Boulevard des Italiëns ziet fmen op sommige afstanden groepen staan, die aldaar sprekende en gesticulerende de circulatie belemmeren. De redenaars, bijna allen reactionairen, behandelen de vraag wat thans geschieden moet. Aan arbeid en orde is thans behoefte, geb» om daartoe te geraken is de welgeordende republiek öoodig en moeten alle militairen of administrative betrek- hingen aan krachtige republikeinen worden toevertrouwd." 6 uren des avonds. De insurgenten hebben een bon op de schatkist bij de Fransche bank doen aanbieden van een bedrag van 1 millioen francs, welke op vertoon is betaald, uuui ^en zegb dat zij van Rotschild een som van 500,000 francs elkss Jebben gevorderd, die geweigerd heeft een centime te betalen. om Coli wis trein ■elgis :undi| astij tulp gemfc nets roni pui e dii ii re; enho; alijf. iten eoim 'osns )lad, verjw lezer jvesti vier gene ven n imer rutó tel lx Jt, nei le kc: ïstige ons oor.s ond» Verscheidene dagbladen hebben hunne bureaux over- gebragt naar Versailles, als de Figaro, de Gaulois en de Moniteur. De maatregelen, voorgesteld door de speciale commissie, zijn tot lieden geheim. Heden omstreeks 2 uren heeft er eene manifestatie plaats gehad. Talrijke mannen zonder wapenen riepenLeve de republiek! Leve de orde! Zij kwamen bij de schildwachten, welke den ingang der Place Vendóme bij de Rue de la Paix bezet houden. Zij vroegen aan de schildwachten om zich terug te trekken en de wachten te laten betrekken door de nationale garde van dit kwartier. De schildwachten weigerden aan dezen eisch te voldoen, antwoordende dat zij daar stonden krachtens hun consigne, en dat zij die zouden ten uitvoer leggen. Na eenige woordenwisseling hebben de mannen der manifestatie de driekleur doen aanrukken. De nationale garden, die daar op wacht stonden, hebben toen met de bajonet gedreigd, en de persoon, die de driekleur hield, trok zich daarop terug. Het vaandel werd alsnu gegrepen door een persoon, dien men Baron Nathan (oud-afgevaar digde?) noemde. Hij riep de omstanders op, om de schild wachten te verwijderen, zeggende dat het gezag, door hen vertegenwoordigd, niet wettig was. Op zijn uitnoodiging marcheerde de menigte voorwaarts. De nationale garden, die op de Place Vendöme gelegerd stonden, hebben toen de trom geroerd. Verscheidene schoten werden in de lucht gelost en de menigte trok zich aan alle kanten terug, maar niet spoedig genoeg naar den zin der insurgenten, waarvan drie gelederen het geweer op de volksmenigte aanlegden en een peletonsvuur openden. Gedurende vijf minuten had er een hartverscheurend too- neel plaats, gevolgd door tafereelen van wanorde. De schrik is ten toppunt gestegen. De insurgenten lieten alstoen hunne linie van wachtposten oprukken tot diep in de rue de la Paix en tot aan het einde van de rue Castag- lione. Er vielen dooden en gekwetsten, ten minste een dertigtal. Baron Nathan ontving twee kogels in de borst. Een uur later vereenigde zich een bataillon uit den Faubourg St. Antoine, dat door de rue Rivoli kwam, met de oproer lingen op de Place Vendöme. Overal wordt alarm geslagen ten einde de nationale garde te wapen te roepen, doch men weet nog niet welke maatregelen tegen de muitelingen genomen zullen worden. Alle winkels werden gesloten, toen de tijding van het gebeurde zich in de ontstelde stad verspreidde. Men vreest, dat heden avond de strijd be ginnen zal tusschen de oproerlingen en do nationale garden, die het besluit genomen hebben de orde te herstellen. De oproerlingen bezetten de huizen rondom het stad huis. De hekken der Tuileriën zijn gesloten. Op het Vendöme-plein werd heden eene vredelievende demonstratie gehouden, aangevoerd door admiraal Saisset. De insurgenten hebben een aanval op haar gedaan en geweerschoten gelost. Sedert 4 uur wordt overal appèl geblazen. De slagtoffers zijn talrijk. Men zegt, dat Felix Raphaèl door het graauw vermoord is. De afgevaardigden en de maires hebben nieuwe proclamatiën uitgevaardigd. De toestand is ernstig. 10 ure des avonds. Sinds de vorige berigten is het tot geeue verdere botsing gekomen. Men is diep getroffen door liet bloeddorstig en laaghartig karakter, dat de daden der insurgenten kenmerkt. Zij hebben van den kant der Bastille op nieuw versterking ontvangen. De stad ziet er somber en naargeestig uit. Donderdag 23 Maart. Het Journal Officiel meldt: De Pruissische commandant heeft den tegenwoordigen comman dant van Parijs, doen weten, dat de Duitschers, die de forten en den regteroever der Seine bezetten, bevel gekregen hebben om eene vriendschappelijke houding te bewaren, maar dat, zoo de gebeurtenissen een vijandelijk karakter aannemen, Parijs als vijand zal worden behandeld. Het comité heeft daarop geantwoord, dat de revolutie volstrekt niets vijandelijks tegenover de Duitschers heeft. LAATSTE BEBIfiTKlT. BEVALLEN: E. Roodt, geb. Harkes, (D.). W. F. Busquet, geb. Bruinsma, (D). M. A. E. Nepiua, geb. Sarlemijn, (D.). A. M. Hoogerwerf, geb. Ruhland, (Z.). W. Mooij, geb. de Vries, (Z.). N. Goudswaardt, geb. Gerritsen, (Z.). M. C. Nijland, geb. Vcrburgt, (Z.). E. Clowting, geb. Meeuwsen, (I).). A. Kluit, geb. van Wijk, (2 J. Dierendonck, geb. van Akkeren, (Z.). OVERLEDEN: N. Kooger, geb. Zoetelief, 75 jaren. L. J. G. Rensink, 21 jaren. M. Sol. (ouderdom onbekend). S. G. Roodt, 5 dagen. J. Senhauser, 73 jaren. Levenloos aangegeven 2. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 14 Maart. Suriname. H. Houtkoper. Suriname. 15 Telanak. J. E. Lusink. Batavia. 17 NieuweWateriv.il. J. Zwart. Batavia. 18 u 23 Maart. Sopliia Maria. F. T. Teensma. Rio. 23 I, Anna Lucretia. A. G. Rijnsaardt. Batavia. Binnengekomen Koopvaardij schepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 23 Maart. Castle Eden. W. Hem. Duink.&Goedk. Ibraëla. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Palestine. J. Steel. Scotland. Steenk. H. J. Tweehuijs. Lady Beatrix. J. Burgess. Sunderland. C. Berghuijs. William. J. Frueman. v. Vliet Co. Jason. H. Haack. Lissabon. Stukg.. Zur Miihlen Co. Norval. W. A. Saxby. Seaham. Steenk. Duinker&Goedk. George. J. Chisholm. Sunderland. Fero. A. Ritchie. Neweastle. Zur Miihlen Co. (Landskeet). Maart. Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtighj procent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 24 12 otz. 6k. 761.26 - 0.27 13.2 t 6.2 0.64 wein.golv 25 8 zwtiv. 0.1„ 758.45 - 3.05 8.6 t 3.5 0.83 Vlak. 25 12 zwtw. 0.1„ 758.81 - 2.69 10.4 f 3.3 0.76 Weersgesteldheid:24 Maart 12 u. Helder, beneveld, mooiweer. 25 Maart 8 u. Helder, schoonweer. 25 Maart 12 u. Helder, schoonweer. Aangevoerd 47 stapels Kaas, wegende 9502 kilogrammen. Prijzen: Kleine f 32,25. Commissie f 29, Middelbare f 32, Laagste prijs f 16, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer 1700 hectoliters, waaronder 180 hectol. Tarwe, 190 hectol. Rogge, 370 heotol. Gerst, 900 liectol. Haver. Bij trage handel kon met moeite de vorige prijzen verkregen worden. Tarwe f 12,25, Rogge f 8,75, Gerst 56 kilo f 6,50, 68 kilo f 7,75, Haver f 35 kilo f 4, 45,kilo f 5, 50 kilo f 6, Paarbenb. f 9,25, Kanariezaad f 10, Erwten, Graauwe f 20, Groene f 16,50, Witte f 14, Bruine Boonen f 17alles per hectoliter. 11 Paarden bov.'tjaar f 35al40 Veulens - a 7 Koeijen - 170al95 Vette Kalveren - a 141 Nuchtere dito - 2Ja 9 286 Schapen - 16a 31 Lammeren - a VetteVarkens.pK.G.f 200 Magere dito - 10a 85 140 Biggen ben. 10 w.- 4a 11 Bokken en Geitena Kleine dito c a Ezels f a Boter, per 0.630 K.G. c 80a87I VEE- en BOTERMARKT, f 45 a 170 5 Zeugen f 25 a 45 14 Paarden 205 Kalveren 570 Schapen 50 Varkens 3Ja 16 a 12 a 11* 29 23 250 Biggen 4 a 9* 6 Bokken c 90 a 600 2200 k. Boter f l,30al,40 p.K.G. Bhussel, 24 Maart. De heer Rouher is op vrije voeten gesteld en heden ochtend alhier aangekomen. Berlijn, 24 Maart. De generaal von Fabrice heeft 21 dezer aan den heer Favre het volgende telegram ge zonden, hetwelk van FVansche zijde officieel, maar onjuist is medegedeeld: //Met het oog op de gebeurtenissen te Parijs, die reeds herhaaldelijk een niet-nakomen der over eengekomen bepalingen tengevolge hadden, heb ik de eer Uwe Excellentie mede te deelen, dat ter verzekering van onze belangen de volgende maatregelen genomen zijn. De opperbevelhebber van het leger voor Parijs verbiedt het naderen tot onze liniën vóór de door ons bezette forten, eischt het herstellen der vernielde telegraaflijnen over Pantin en zal Parijs als eene vijandelijke stad behandelen zoodra aldaar nog verdere handelingen beproefd worden, die met de getroffen overeenkomsten en niet de vredes- preliminairen in strijd zijn. Eene poging om den ringmuur van Parijs weder te wapenen zou van de door ons bezette forten onmiddelijk de opening van het geschutvuur ten gevolge hebben." Volgens eenige alhier verschijnende couranten, hebben de jongste voorvallen te Parijs de Duitschers tot het nemen van eenige voorzorgsmaatregelen genooptallereerst zijn de batterijen weder gewapend en zijn ten noorden en ten oosten van Parijs troepen geconcentreerd. Parijs, 24 Maart. Het Journal Officiel verzekert, dat Bonapartistische en Orleanistische agenten geld onder de burgers uitdeelen, «om hunnen pligt te doen verzaken". De personen, die op dergelijke omkoopingen betrapt worden, zullen door het comité gevonnisd worden. De belastingen zullen door het comité geïnd worden. LIJST VAAT BRIÜVEX, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, gedurende de 8de helft der maand FebruariJ 1871. Z. Wimmers, Mej. Schrander, Lefvens, Wed. Verbruggen, A. Hofkamp, Wed. Hieschmöller, Mej. F. Kalksma, A. Kramer, allen te Amsterdam; J. J. B. Iluber, te Boskoop; II. Florijn, te Haar lemmermeer; L. Visser, te Ilellevoetsluis; Aaltje Hooger, te Hoevenvaart; J. O. Brikstra, te Joure; F. Ree, te Kampen; F. B. Baste, te Langendijk; L. F. Z. Vries, (niet vermeld); J. de Kuizer, te Nieuwediep. Van Wieringen. A. van der Sluis, te Schoonoord. De Directeur van het Postkantoor, H E R W E IJ E R. Getrouwd NICOLAAS LIEDMEIËR en MARIA KANDELIE. Paterson, (Neui-Jersie, Noord-Amerika), 25 Februarij 1871. Eenige kennisgeving. Van 17 tot 24 Maart 1871. ONDERTROUWD en GEHUWD: Geene. Getrouwd J. J. E E L M A N en C. W. F L E N S. Texel, 23 Maart 1871. Heden overleed ons innig geliefd Zoontje PIETER, in den nog jeugdigen leeftijd van ruim acht jaren. Helder, 24 Maart 1871. T. SINJEWEL. N. SINJEWEL—STEILBERG. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed onze Behuwdvader de Heer P. P. DUINKER, in den ouderdom van 72 jaren. Nieuwediep, 24 Maart 1871. Namens Familie, A. P. DUINKER, Kleijenburg. Eenige kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3