1871. N°. 40. Zondag 2 April. 29 Jaargang. ?„e f' Uitgeyer A. A. BAKKER Cz. BINNENLAND. ;xel De Kaarten-Koning. iU 3de 18, HELDERSEHE U NIEUWEDIEPER COURANT. ,"W ij huldigen het goede.' 148! ren, >8 ar e kt, - c. 3 a- Verschijnt üingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. «ure au: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Woensdag den 5 April vertrekt van hier de Ooit-Indische mail vla Triest, per eersten trein. Vrijdag den 7 April vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Brindisi, per eersten trein. '"'"E Zaturdag den 15 April vertrekt van hier de West- Indische mail over Southampton, per laatsten trein. ah., lerii 70: apen Kali SS, Pkri ■nd rs. HELDER en NIEUWEDIEP, 1 April. Behalve de interessante gebeurtenissen te Parijs, die wij ook nu weder in een afzonderlijke rubriek behandelen, trékken eenige belangrijke bijzonderheden uit het buitenland onze aandacht. Vooreerst de verwerping door hot Huis iler Lords in Engeland van het wetsontwerp, waarbij ira huwelijken van weduwnaars met de zusters hunner over- driel ]edcne echtgenooten voor geoorloofd worden verklaard. Het ia thans voor de zesde maal, dat het Hoogerhuis deze voorgestelde bepaling afwijst en de schuld hiervan wordt *5? «e*ete,n. aan de heeren bisschoppen der Anglikaansche kerk, die een overwegenden invloed in het Huis uitoefenen lederen liberalen maatregel onmogelijk maken. Van de zijde der vrijzinnigen wordt dan ook met kracht aange drongen op de verwijdering dier heeren uit de wetgevende nagt, met andere woorden op de opheffing der Staatskerk, ook in Engeland. Uit Rumanië verneemt men, dat Vorst Karei de Kamer van Vertegenwoordigers wel, het ministerie niet heeft ont- li bonden en dat de hoop bestaat in den tegenwoordigen 1 i minister van Oorlog een man te vinden, die met kracht er I de onrust zal bedwingen. Reeds moeten de troepen des f Sullans zich aan de grenzen hebben bijeengetrokken en het v,n]j wordt' dus tijd, dat aan de gistingen, die zich ook aan het 1 etr leper schijnt mede te deelen, een einde kome. In Italië werkt men, ondanks de min gunstige teekenen die zich aan den staatkundigen hemel vertoonen, met kracht aan de hervorming op staatkundig gebied. De landsver dediging, de regeling der belastingen en de algemeene ntjel veiligheid binnen 's lands zijn de onderwerpen, die eerlang Kamer der Vertegenwoordiging aan de orde E. ot. Men zullen komen. h, ochta dis C Historische Novelle door L. M n L B a c u. tra Vei (Vervolg.) 'a Avonds schitterde des graven paleis door den glans der kaarsen. Alle zalen waren geopend en de kristallen luchters verlichtten de nacht van de vertrekken, de met goud gestikte tapijten, de groote 'enetiaansche spiegels en kostbare meubels. Graaf Kutusof doorliep net trotsch gelaat deze zalen. Het zal voor dezen Raily inderdaad moeijelijk zijn mij te over winnen. Ik voel mij zeer rustig, zeer tevredenik zal van avond misschien een half millioen rijker mij te ruste begevenEn deze usn zonder rang en titel, die niets is dan een ellendige speler, ml door mij in het stof vertreden worden en niet meer het wagen durven om zich in den club te vertoonen! Maar toen men hem den heer Raily aanmeldde, ging de graat mm met open armen te gemoet en verzekerde hem, dat hij zoo uist met het grootste verlangen aan hem gedacht had en dat deze m zijn vriendschap toch niet twijfelen moest en dat zij vrienden wouden blijven, wie dezen avond ook door het geluk begunstigd ugt worden. Spoedig kwamen ook de andere gasten en men lachte, scherschte, honk en maakte zich vrolijk. Eerst na een overvloedig maal plaatste men zich aan de groene tafel en het spel nam een aanvang. !i Alen had tot dezen strijd tusschen de beide groote spelers het !l Pharao gekozen en graaf Kutusof hield de bank. Raily legde II met ernstig gelaat, zooals men het nooit bij hem gezien had, de jl goudrolleu en een hoop Russisch papierengeld voor zich neer op Graaf Kutusof zag er naar met gretigen blik. Ik zeg u, Raily, dat ah dat geld spoedig aan mij behooren zal! En ik antwoord u, dat ik daar zelf van overtuigd ben en dat ik, zooals gij weet, daarom niet wilde spelen. Het spel begon. In een digten kring hadden de heeren zich i de tafel geplaatst en allen zagen met groote spanning ji IMr de beide strijders, die om de gunst van Eortuna kampten, li fc een met harstogtelijke gejaagdheid, de ander met stille be- "heidenheid. De kaarten waren gekeerd en met een gelukkig lachje streek kutusof Raily's goudstukken naar zich toe. Verderverder! Wij zullen niet ophouden dan wanneer een van PM niets meer bezit. Hij zullen het doen, graaf. Ik weet dat het een strijd op leven dood is en ik heb mijn testament gemaakt, dat wil zeggen: ik mb mijn trouwen hond, welken gij toch zeker niet begeeren zult, |*n den eigenaar van mijn hotel vermaakt. Keer de kaart, graaf Kutusof, verder! De graaf, wiens handen van begeerte en hartstogt sidderden, keerde ten tweeden male de kaarten, regts en links vielen zij en De reeks der buitengewone wintervergaderingen van het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd gisteren avond voor dit saizoen gesloten. De spreekbeurt werd vervuld door den heer Jolis. Dyserinck, die, sprekende over vervelingzijne hoorders blijkbaar niet verveelde. In levendige trekken schetste spreker de ver veling op onderscheiden gebied en drong hij door tot de meest waarschijnlijke oorzaken, die deze droevige gesteld heid der ziel in het leven roepen. Het tweede deel zijner lezing toonde op geestige wijze aah, hoe het teweeg brengen van verveling in enkele gevallen ook zijne nuttige zijde kan hebben. Hoe vreemd dit ook klinke, de talrijke hoorderessen en hoorders zijn door den spreker, zoo wij meenen, ten volle overtuigd van de waarheid van het gestelde. De heeren van der Dussen en Buning ver gastten de vergadering achtereenvolgens op bijdragen in proza. De eerste leverde eene beschouwing, naar aan leiding van de waarschuwing, door een dichter tot de jeugd gerigt, en ontleend aan het ongeval van een volti- geur, die den balanceerstok wegwierp, te midden van de uitoefening zijns gevaarlijken bedrijfs en viel om nooit weêr op te staan. Laatstgenoemde droeg eene novelle voor, die in levendige trekken het droevig lot schetste van een verloopen student, die in benarde financiëele omstandig heden geraakt, zich gedrongen zag met zijn corpulente hospita van zeer gevorderden leeftijd in de huwelijksboot te stappen. Den sprekers werd aan het einde der vergadering door den voorzitter, namens de vergadering, dank gebragt en de wensch werd door hem uitgesproken, dat het genoegen van dezen avond in het volgend winter-saizoen tot belang stelling in de Nuts-avonden moge opwekken. Gedurende den verloopen winter werden door eenige heeren officieren der marine, alhier gestationeerd, een viertal tooneelvoorstellingen 'gegeven, telkens voor een liefdadig doel; de laatste dezer voorstellingen werd gegeven jl. Donderdag avond in het lokaal Tivoli alhier. Komt aan hunnen liefdadigheidszin en de moeite die zij zich daar voor niet ontzagen een woord van openlijke hulde toe, wij kunnen niet nalaten te verzekeren, dat de proeven, door hen op het gebied der tooneelkunst geleverd, op zich zelve reeds een warmen bijval vonden. In belangrijkheid verhoogd door het daaraan verbonden pogen om anderer leed te verzachten, meenen we te mogen verzekeren, dat voort ten tweeden male had Raily verloren. De lioopen gouds, het grootste deel van het papieren geld, alles was verdwenen en toch bleef Raily rustig, hij glimlachte zelfs. Verder, graaf Kutusof, verder! Gejaagder dan ooit keerde deze de kaarten. Harten koning, ik heb gewonnen, zeide Raily terwijl hij kalm op zijn kaart wees. Ja, harten koning had gewonnen, honderd louis d'or stond op de kaart. Glimlagchend schoof Kutusof ze naar Raily over. Wederom vielen de kaarten naar links en regts en de toeschouwers zagen met innerlijk genoegen hoe ten tweeden male het geluk Raily begunstigde. Graaf Kutusof weerhield met moeite een vloek, toen hij het goud, het laatste dat hij van Raily gewonnen had, naar dezen moest schuiven. Ziet, zeide hij, Eortuna is medelijdend. Zij wil tot afscheid aan haren vroegeren lieveling nog eenmaal een glimlachje toonen. Verder! Ik zet tienduizend roebels op! Ik doe hetzelfde, antwoordde Raily met groote kalmte, terwijl hij die som op harten vrouw plaatste. Inderdaad, ge zijt aanmatigend. Harten vrouw is Eortuna zelve! En ik vertrouw haar mijn levensgeluk, viel Raily hem in, terwijl hij, toen harten vrouw naar zijn kant was gevallen, de inzet verdubbelde. Ge zijt vermetel, Raily! Vermetel als een wanhopige, graaf Kutusof, die naar een stroo- halm grijpt als hij op het punt is te verdrinken. En de stroohalm houdt hem boven water; ziet, Raily heeft gewonnen, riepen met innig welgevallen de toeschouwers om de tafel, toen zij zagen dat het geluk Raily wederom begunstigd had. Graaf Kutusof verbleekte. Gij kiest partij tegen mij, mijnheer! Graaf, men is altijd op de hand van dien speler, die met eenige bevalligheid weet te verliezen en Raily heeft ons getoond, hoe men dat kan. Wij gunnen hem dus voor een oogenbiik de gunst van Fortuna. Ja, het zal maar voor een oogenbiik zijn! riep Kutusof, terwijl hij een brieventasch met nieuwe banknoten te voorschijn haalde en op de tafel wierp. Verder! verder! En het spel werd vervolgd en het geluk besliste steeds voor Raily. Reeds was al het gereede geld van den graaf aan Raily overgegaan. Nu mijn juweelen en mijn ringen! Hij nam ze van zijn vingers en legde ze op de kaart. Hier is mijn horloge met brilüanten omzet; mijn vader ontving het van Keizerin Catharina. Het is een erfstuk, ik moet het behouden en uw geld daarbij. Wij zullen zien, antwoordde Raily rustig. De graaf hield een oogenbiik op, voor hij de kaarten weêr liet zetting van dit dubbel streven wenschelijk is en uiten we mede den wensch, dat do gedachte tegelijk genoegen en leed verzachting te hebben verschaft, aan allen, die er toe mede werkten, tot eene streelende zelfvoldoening moge verstrekken. Gisteren namiddag is alhier binnengekomen liet Fransche oorlog-adviesjagt 1'Ariel, kommandant kapt. luit. A. Rougevin, laatst van Vlissingen, met bestemming naar Cuxhaven tot het afhalen van krijgsgevangenen. De Afdeeling Natuurkunde der Koninklijke Academie van "Wetenschappen heeft 11. Zaturdag eene vergadering gehou den. Van den heer W. Ph. de Kruif alhier zijn ontvangen 21 stuks tabellen van water-waarnemingen in het Marsdiep, gedurende de maanden April, Mei en Junij 1863, naar eisch gerangschikt en berekend; zij zijn bereids der com missie voor de daling van Nederlands bodem in handen gesteld. Gisteren namiddag geraakte een kind in het Heldersch Kanaal, niet verre van de Molenbrug en verkeerde het in groot gevaar van te verdrinken. De politie-agent van Viersen, zich daar ter plaatse bevindende, schoot terstond ter hulpe toe en had het geluk het kind behouden op het drooge te brengen. Met innig leedwezen deelen wij het overlijden mede van H. M. de Koningin van Zweden en Noorwegen. Jl. Donderdag morgen ten 11 j ure heeft zij het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. De overledene, Wilhelmina Frederika Alexandrina Anna Louisa, prinses der Neder landen, was geboren te 's Hage 5 Aug. 1828 en bereikte dus den ouderdom van ruim 421 jaar. Sedert 19 Junij 1850 was zij gehuwd met Karei Lodewijk Eugenius, toen Kroonprins en thans sedert 8 Julij 1859 Koning van Zweden en Noorwegen, welke echt gezegend werd met eene dochter, prinses Louisa Josephina Eugenia, geboren 31 Oct. 1851, den 28 Julij 1869 gehuwd met Christiaan Frederik Willem Karei, Kroonprins van Denemarken. Innige deelneming betuigen wij met den zwaren slag, door den dood dezer Vorstin toegebragt aan haren Vader, onzen beminden en geachten prins Frederik der Nederlanden, die nog treurt over het verlies zijner gade, hem onlangs ont vallen, en thans op zijn hoogen leeftijd, 74 jaar, op nieuw zoo zwaar wordt beproefd. De nu ontslapen Vorstin, die reeds om hare hoedanigheid van Nederlandsche Princes, vallen. Regts links, regts links. Bij God, Raily, ge hebt weer gewonnen Het spijt mij, graaf, en als gij het goedvindt zullen wij nu op houden, want gij ziet, Fortuna is nog altijd een vrouw, dat wil zeggen, zij heeft haar grillen. Gij ".vilt mij beleedigen, Raily! Wat scheelt mij de onzekere fortuin? ik zal haar dwingen tot mij terug te keeren! Iwan! Knrkoref! zeg mijnen secretaris, dat hij mijn juweelen hier brengel De slaven snelden heen en kwamen terug .met den secretaris van den graaf, die op een groot zilveren blad, twee met juweelen gevulde kistjes droeg. Nu, Raily, ge zult toch wel niet beweren dat ge het tegen zulke schatten wagen kunt! Graaf, gij hebt mij bevolen verder voort te spelen, ik heb mij aan uw bevel onderworpen. Wij zullen zien. Deze heeren hier zijn mijn getuigen, dat ik bereid geweest ben, om de partij te eindigen. De heeren beantwoordden het met ja en riepenwij zijn ook getuigen dat graaf Kutusof er op aandringt het spel voort te zetten. Ja, ik sta er op! Ik wil dezen heer Raily, wanneer de morgen komt, als bedelaar mijn huis zien verlaten. Maar Fortuna had Raily hare gunst geschonken en bleef hem dezen nacht getrouw. Juweelen, sieraden, kostbaarheden alles ging over naar den kant van Raily. En hij zat met rustig gelaat, terwijl de bevende Kutusof naauwelijks in staat was zijn drift te onderdrukken. Graaf Kutusof! Nog eenmaal sla ik u voor om het spel te eindigen, zeide Raily, en elk van deze langzaam en rustig gesproken woorden kwetste den graaf in het diepst van zijn ziel. Nog zulk een woord, schreeuwde hij, cn met mijn vuist Graaf Kutusof, gij beleedigtl Maar ik geef het aan uw ongeluk toe. Ik ken geen ongelukwie durft zeggen dat graaf Kutusof ongeluk heeft! Wij zullen verder spelen en over een half uur behoort dit alles aan mij! Goed, laten wjj voortspelen, maar mag ik vragen; om wat? Men moet de schilderijen uit mijn kapel halen; zij zijn met brillanten van groote waarde omzet. Toen omringden hem zijn vrienden en smeekten hem om nu op te houden met spelen. Zij hielden hem voor oogen hoe hij zich geheel ruïneeren, maar bovenal de gunst van den Keizer verliezen zou. Graaf, bedenk dit, riep men van alle kanten; uwe toekomst staat op het spel Wat geef ik om de toekomst! Ziet, daar komen de schilderijen! Raily, hebt ge ooit zoo een schoone schilderij gezien als de Madonna van Kasau is Ik heb veel gezien, graaf Kutusof, maar nooit nog een zóó harts- togtelijk speler als gij zijt. Voor de laatste maal, graaf, ik smeek u, houd op met spelen. En voor de laatste maal, schreeuwde hij, terwijl hij met zijn

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1