IE AM ME, DE HOED m DEN ÜOROLOGIEMEii. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Burgerlijke Stand. Gemeente Wieringen. INGEZONDEN. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN Schouwburgzaal TIVOLI te Helder, WOENSDAG 12 APRIL: le rang,1.25, 2* rang-,/'0.75, 3e rang- ƒ0.50. „jrotteeren, of eenig lid van een gevallen dynastie die "toeval een sou mogt bezitten. Om politie-agenten in geine te werpen, zullen onze medeburgers uitstekende Jiensten kunnen bewijzen, zij hebben in Londen reeds velegenheid gehad op deze wijze hunne zucht naar vrijheid lacht te geven. In vertrouwen kunnen wij ons canaille aanbevelen als uitstekend in staat om personen, verdacht van spionnage, aan te tasten en in de maling te nemen, want zij z'jn er aan gew°on om oude dames en heeren in d„ straten van Londen aan te vallen en te mishandelen, en de meest volbloed republikein zal hen niet overtreffen in de kunst om iemand den hoed over de oogen te drukken, wn dameshoed van het hoofd te scheuren, of het voorwerp vall hunne edele furie met steenen of modder te werpen. Maar de commune zal de Engelsche dief niet gemakkelijk vinikui h'j 's ™et gewoon dat men zich met hem bemoeit, en hij is daarmede alles behalve ingenomen; de Engelsche dief stamt uit een land waar hij geboren en opgevoed is, en waar hij alles mag stuk slaan, van het hek van een tot het hoofd van zijn vrouw, of de ribbe van een tieagent, zonder voor de gevolgen te vreezen hebben. Jloedi" als een leeuw tegenover oude heeren, een vrouw cf een kind, is zijn natuur te verfijnd voor het vulgaire barricade-gevecht. Chargeer op hem met de bajonet en bij zal teruggaan, maar zij, die hem als een lafaard uit maken, moeten zijn gedrag zien als hij zich tegenover den magistraat bevindt. Niemand zag hem ooit van kleur ver inderen of van eenige opwelling blijk geven als hij van den regter eene passende teregtwijzing ontvangt. De Times bevat een berigt-uit Versailles, volgens hetwelk 15,000 muiters gevangen zouden zijn gemaakt. Te Parijs heerscht verslagenheid. De bevolking van Versailles is zeer verbolgen op de opstandelingen. De Telegraph meldt, dat het eerste Pruissisclie leger korps bevel heeft gekregen zich gereed te houden Parijs binnen te rukken. Het schrikbewind blijft te Parijs heerschen. De Daily News meldt, dat de insurgenten Dingsdag jl. troepen te Versailles nabij Meudon aanvielen, maar op de vlugt werden geslagen. Garibaldi heeft geweigerd bet opperbevel over de troepen Ie aanvaarden. Het berigt van de Times, dat do he"r Tliiers aan Pruissen 500 millioen als eerste termijn der oorlogsver ing heeft voldaan, is geheel en al ongegrond. Frankrijk ft nog niets op de oorlogsvergoeding afbetaald, bet zelfs nog 18 millioen achterstallige schuld, voor rerplegingskosten te betalen. - De heeren Powell en Lealand, te Londen, hebben eai objectief-lens geslepen, die de oppervlakte van een toorwerp 56,000,000 malen vorgroot. - Het Martini-Henri-geweer is als het toekomstige wapen van het Britsclie leger aangenomen. Ongeregeldheden te Parijs. Van de meer en meer belangwekkende gebeurtenissen fc Parijs valt ditmaal in hoofdzaak het volgende te ver melden: Gelijk men uit telegrafische berigten reeds vernomen i; leeft, is het jl. Zondag tusschen de krijgsmagt van het gouvernement van Versailles en de Parijsche nationale jarden tot eene botsing gekomen, die reeds eenige dagen ang voorzien was. Die nootlottige burgerstrijd, te Cour- bevoie, aan de noordwestzijde van Parijs en ten noorden van den Mont-Valérien aangevangen, is den volgenden dag, zoowel daar als te Puteaux en te Neuilly, met kracht «i voortgezet. Volgens de verhalen van le Ternps, van le Siècle en van een berigtgever van 1'Indépendance Beige, is het eerste schot Zondag van de Parijsche zijde gedaan, en is daardoor de bevelhebber van de gendarmerie, welke den uitersten voorpost van het leger van Versailles bij Cour- bevoie vormde, gesneuveld. Daarop is terstond van de zijde der linietroepen uit het grove gesehut geantwoord, en nu was het sein tot den strijd gegeven, die omstreeks tien ure een aanvang genomen en tot ongeveer één ure beeft voortgeduurd. Omtrent het aantal der troepen, die bij dit gevecht van beide zijden in het vuur zijn geweest, en het getal dooden en gekwetsten zijn de tot dusver ontvangen opgaven tegenstrijdig; maar zeker is het, dat Je nationale garden in dit gevecht het onderspit hebben gedolven. Volgens den berigtgever van lTndépendance, lebben inzonderheid de zeelieden, welke in de gelederen van het leger van Versailles streden, groote dapperheid aan den dag gelegd. Daarentegen maakt die correspondent melding van een aantal manschappen van linie-regimenten, welke naar de garde zijn overgeloopen. Zoodra men te Versailles vernam, dat de troepen handgemeen waren, heb ben de generaal Leflö en de admiraal Pothuau, de ministers van oorlog en van marine, zich naar het tooneel van den •'rijd begeven. De nationale garden schijnen aangevoerd zijn door de generaals Bergeret en Flourens. Dingsdag, 4 April. Twee corpsen opstandelingen zijn gisteren tegen Meudon en Chatillon opgerukt, doch hebben we totale nederlaag geleden, waarbij Gutave Flourens sneuvelde. Het gedrag der troepen is uitmuntend. Zij hebben de insurgenten in de forten Vanvres en Issy aangevallen; men wacht een volkomen gunstigenuitslag. De heer Thiers heeft eene rede gehouden, waarin hij '«klaarde dat de aanstokers van den opstand streng moesten gestraft worden, doch dat men met toegevendheid ten sanzien der misleiden moest te werk gaan. ure 's avonds. Het artillerievuur wordt voortgezet 'nsschen Clamart en het fort Issy. Er liggen voor Issy 40,000 nationale garden. Het vuur van den Mout Valerien opgehouden. Het Centraal Comité doet ernstige po- 8'ngen om versterking naar Issy te zenden. De vesting werken aan die zijde worden streng bewaakthet verkeer 18 verboden. Alle bladen, behalve de organen van de Commune, leggen den vurigen wensch aan den dag, dat wne verzoening tot stand zal komen. Men verzekert, dat de vertegenwoordigers van Parijs met dat doel een onder houd met de leden der Commune gehad hebben. 8j ure des 's avonds. De redoute Cliattillon is heden morgen genomen2000 krijgsgevangenen, waaronder de generaal Idenri, zijn naar Versailles gebragt, Du val is gefusilleerd in de redoute. Het gevecht duurt vooit. tus schen de redoute Chatillon en de opstandelingen, die de forten bezet houden. Op andere punten heeft geen gevecht plaats. De troepen zijn al meer en meer tegen de muiters verbitterd. De heer Thiers heeft in eene rede in de Nationale Vergadering verklaard, dat het leger zijn pligt volkomen begrijpt. Frankrijk herkent zijn leger. Volgens eene dépêche uit Marseille van heden zijn aldaar troepen aangekomen en is er de orde hersteld. De meeste rustverstoorders zijn in verzekerde bewaring genomen. In een den 1 April door den lieer Thiers aan do pre fecten toegezonden berigt wordt medegedeelddat de orde te Lyon voortdurend gehandhaafd blijftdat zij te Saint-Etienne en te Creuzot zonder het nemen van buiten gewone maatregelen is herstelddat te Toulouse, na de wederoptreding van den heer de Kératry, geene verdere stoornis der rust heeft plaats gehad, en dat aldaar regts- vervolgingen tegen de bedrijvers der voorgevallen onlusten zijn ingesteld; dat de insurgenten to Narbonnc door de militaire magt tot onderwerping zijn gebragt, en dat hun hoofd zich in handen der justitie bevindt; dat te Per- pignan volmaakte gehoorzaamheid aan de wet heerscht; eindelijk, dat de nationale garde en de gemeenteraad te Marseille eene verklaring hebben afgelegd, waaruit volgt, dat zij het wettig gezag willen erkennen. //De generaal Ollivior (zegt de heer Thiers,) die een tijd lang in de magt der insurgenten is geweest, is weder in vrijheid gesteld. Er zal eene talrijke krijgsmagt in Marseille binnenrukken, waardoor de orde aldaar volkomen hersteld zal worden. Derliale kan gezegd worden, dat geheel Frankrijk, op Parijs na, tot de orde is wedergekeerd." Van 29 Maart tot 5 April 1871. ONDERTROUWD: Cornelis Smits en Johanna Ocque. GETROUWD: Arte Cornelis Dap en IlendrinaPaulinaKoning. Jacob Verberne en Antje Houtwipper. Dirk Kalt'en Grietje Bakker. GEBORENCornelis Jobannes, zoon van Jan de Waard en Wilhelmina Dito. Trijntje Jacoba, dochter van Cornelis Eelman en Trijntje List. Maria Elisabeth, dochter van Hendrik Schregel en Teetje Margaretha Sjouker. Martje, dochter van Pieter Duinker en Cornelisje Brouwer. Gerrit, zoon van Pieter Burger en Vrouwtje Brouwer. OVERLEDEN: Leendert de Blok, 2 jaren, zoon van Johannes de Blok en Antje Hoogheid. Jan Geus, 31 jaren, zoon van Hendrik Geus en Jantje Bikker. Jacob van der Ploeg, 9 maanden, zoon van Cornelis van der Ploeg en Berendina Koenraad. Kasse Zegel, 3 maanden, zoon van Kasse Zegel en Antje Bruin. Aaltje Dogger, 10 maanden, dochter van Jacob Dogger en Pietertje Eelman. Van 1 tot 31 Maart 1871. ONDERTROUWD: G. Bronner en A. Raven. GETROUWD: Buisman "en D. Neefjes. K. Koning en N. Krul. A. van der Werf en T. Bijpost. J. T. Schuit en T. Hopman. H. Essenius en G. Groen. GEBORENDingena, dochter van P. Noorden en J. Timmerman. Geertje, dochter van C. Spierdijk en T. Kater. Melis, zoon van J. Spaans en J. Visscher. Klaas, zoon van P. de Ruiter eu T. Prins. Simon, zoon van S. de Wit en E. Harp. Aagje, dochter van J. Schrieken en M. Bregman. Gerardus, zoon van J. van Schaik en W. Bakker. Cornelis, zoon van S. Mulder en G. BruiD. Trijntje en Neeltje, dochters van P. Marees en T. Stekelbos. Gerrit, zoon van G. Bvoens en S. Krans. Hendrik, zoon van R. Rezelman en D. van Twuijver. Grietje, dochter van L. Schotvanger en C. Visser. Aaltje, dochter van C. Groenveld en C. M. Blokland. Aaltje, dochter van j. Schouten en J. van Twuijver. Anna Maria, dochter van 1) Koning en G. de Vries. Pieter, zoon van C. Constant en M. Ophern. Geertje, dochter van W. Heeman en Nomes. Willem Christiaan, zoou van W. C. Slijboom en H. Heerden. OVERLEDEN: Antje Keijzer, 75 jaren, eclitgenoote van Jacob de Boer. Simon, 2 maanden, zoon van S. Koger en G. Boot. Jacob, 4 maanden, zoon van II. Breed en N. Brommer. Cornelis Siemers, 79 jaren, weduwnaar van V. Winkelhaak. Pieter Cornelis, 2 maanden, zoon van C. Zuidscharwoude en A. Dekker. Cornelis, 2} jaar, zoon van K. Spaan en G. Braaf. Catharina, 7 jaren, dochter van J. Bas eu G. Kwantes. Gerrit Walkeuter, 32 jaren, echtgenoot van M. Maars. Van 1 tot 31 Maart 1871. ONDERTROUWT)V. de Wit, wonende teNieuwediep en A. Ruijter. GETROUWDC. Bakker en G. Kuit. S. Heijblok en M. Koorn. GEBOREN Trijntje, dochter van H. Uileman en N. van den Berg. Jan, zoon van V. Koorn en M. Bakker. Neeltje, dochter van S. Tijsen en M. Kalf. Maartje, dochter van S. Klein en M. Lont. Maartje, dochter van C. Tijsen en A. Kooij. Hendrik, zoon van 0. Engel en N. Mosk. Antje, dochter van P. Bekeudam en N. Schoenmaker. Trijntje, dochter van A. Klein en M. Maars. OVERLEDEN: Immetje Smit, 49 jaren, weduwe Jl). Annes. Meijert Tijsen, 9 maauden, zoon van 1'. Tijsen en A. Asjes. Aan de Redactie der lleldersche en Nieuwedieper Courant. Alkmaar, 5 April 1871. Mijnheer de Redacteur! Door welwillende aanwijzing hekend geworden met een mij betredend ingezonden stuk in uw blad van 2 April jl., No. 40, meen ik geregtigd te zijn van uwen eerbied voor liet audi et alteram partem te vragendat ook dit schrijven, zoo spoedig mogelijk en in zijn geheel, in uwe kolommen worde opgenomen. Jfie de onderteekenaar is van het bedoelde stuk, die zich R. noemt, weet ik niet, verlang ik niet te weten, en kan mij volkomen onverschillig zijn, omdat ik, van mijne zijde, bij mijn schrijven in tijdschriften eu bladen, steeds zaken bn nooit personen behandel. Maar ten aanzien van zijn stuk moet ik wijzen op: 1°. De onwaardige wijze waarop daarin polemiek gevoerd wordt. Immers terwijl hij verklaart te schrijven, naar aanleiding van een door mij in „Het Noorden" van 29 Maart (No. 75), ingezonden stuk, behandelt hij iets daaraan geheel vreemds: een frase uit een gansch ander, vroeger in dat blad van mijne hand verschenen artikel. 2°. De onbevoegdheid waarvan R. het bewijs levert. R. zal 1'. C. Hoofts Nederl. Historiën naauwkeuriger moeten lezen, wil hij de beteekenis begrijpen der uitdrukking waaronder hij fantaseert, en evenzoo mijn bedoeld artikel in „Het Noorden" van 15 Febr. No. 39, zoo hij mijne toepassing der woorden „rust roest" op de zaak, in dat artikel behandeld, begeert te vatten. „Wie wel vertalen wil die moet eerst wèl verstaan." 3°. liet gebrek aan logica, daarin schitterend. In dit opzigt streelt het stuk „de Maasbode" ter zijde. Gelijk deze onlangs in éénen adem verklaarde, dat het jongste opstel van den heer Hugenpotli in „de Gids" de eer eener wederlegging niet verdiende, maar tevens haar lezers opmerkzaam maakte op eene wederlegging van datzelfde opstel, die eerlang in een „geacht tijdschrift" verschijnen zouzoo wordt hier eerst geschreven„als de betrokken par tijen het met elkander eens geworden zijn, dan moest v. H. geen lnst gevoelen die gemoederen weer te prikkelen"en slechts een paav regels lager! dat dezelfde persoon liever trachten moest zekere ligchaamsdeelen (volgens iedere gezonde fysiologie daarvoor ten eenenmalo opvatbaar!) „te laten roesten dan ze verder (sic!) uit tc putten (sic!) bij (sic!) het schrijven van artikelen, die lot niets leiden dan tot aanhitsing van twee tegen elkander over staande partijen." Derhalve: de partijen, die „het met elkander eens geworden zijn", (rg. 13) „staan tegenover elkander." (rg. 21). Over dien stijl, en over den oceaan van dwaasheden zamengepakt in zoo weinig regels, ware veel meer te zeggen. Maar erger dan de fouten daarin is 4°. De oudgasterij van het stuk. Ik kies dit woord otn R. een pijnlijker te besparen. Maar met zachteren naam kan het bedoelde kwaad niet bestempeld worden. Want middagkelder straalt in 's mans artikel dbor hoe hij naar de wijze van den „goeden ouden tijd" der voorvaderlijke correspondentiën, liet in de doos stoppen van magistrale fouten wenschelijker acht dan de openbare behandeling der algemeene zaak. Met de verzekering, dat ik u geen verdere ruimte vragen zal voor bestrijding van R. of R's geestverwanten, heb ik de eer, enz. VAN HEIJST. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 2 April. Otto. S.S.Tresling. Batavia. 3 5 April. Jason. H. Haack.* Middell.Zee. 3 PrincessWoronzoff. G.G.Scoporrich.* 5 Antje. C: Julius. Batavia via Cardift'. 5 Bastiaan 1'ott. L.vanRoosendaal. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 4April. JacobRoggeveen.J.V.v.Marken. II.J.Tweehuijs. Batavia. 4 Pride of England.T.Taylor. Duink.&Goedk. 4 Johunnes. J.E.Kramer. Banjoewangie 5 CatharinaElisab. J.M.Brakke. II.J.Tweehuijs. Macassev. 5 Ilollandstrouw. F.deVos. Duink.&Goedk. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunno lading in do Binnenhaven to lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Elisabeth. G. Blair. Suuderland. Steenk. Order. Christiane. H. Michaëlsen. Drammen. Hout. Amons Co. Governor. Jl. Thompson. Sunderland. Steenk. DuinkerScGoeilk. Alpha. D. Hilden. Drammen. Hout. van Vliet Co. Silentia. O. Basbcrg. Castor. F. J. Schroeter. Amons Co. Fomona. D. Gihson. Newcastle. Steenk. Zur Müklcn Co. Helena. T. Halvorsen. Sandesund. Hout. Amons Co. Anna Isabella. J. Steel. Aloa. Steenk. 11. tl. Tweehuijs. Alciope. S. Hawkius. Sunderland. Duink. Goedk. Sundswal. A.M.Gundersen.Frederikstad.Hout. Amons Co. Christina. T.Abrahamsen. van Vliet Co. Wenskabeth. N. A. Ore. Amons Co. Minerva. L. Rafen. Activ. J. Jensen. Drammen. Lady Anne. A. Rackley. Sunderland. Steenk. ZurMühlen&Co. Weerkundige Waarnemingen le Helder (Landskeet). cL Uren. Windrigtir.g en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Ycchtigh procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 5 12 nw. 7k. 700.10 f 0.37 5.6 - 2.9 0.78 Golvend. 6 8 ntw. 0.8„ 706.11 t 6.43 4.6 - 2.1 0.63 Slecht. 6 12 n. 1.4„ 707.32 f 7.64 5.6 - 3.0 0.61 n Weersgesteldheid: 5 April 12 u. Digthewolkt, winderig, koel. 5 April 8 u. Ligtbewolkt, helder, goedweer. C April 12 u. Ligtbewolkt, helder, goedweer. 4 Paarden f 30 a 70 Veulens a Stieren - a 1 Vette Koe -300 a 14 Gelde-Koeijen - 70 a!53 Kalf-Koeijen - a Vaarzen a Gras-Kalveren - a 40 Nucht.Kalveren - 3 Ja 8 VetteRammena MagereSchapena Vette Schapen - 28 a 30 Overliouders - 14 a 29 3 Bokk. enGeiten f 3 v. 7 Zeug - a 31 Magere Varkens- 12 a 24 - 5 a 8 c. 40 a 75 - 05 al50 - a - 12Ja 15 -100 a 30 a32i 08 Biggen 30 Konijnen 20 Kippen Eenden Duiven Boter per kop Kaas perK.G. Kip-Eijeren per 100 -260 a270 Eend-Eijeren -300 a Kieviets-Eijeren p.stuk- a Sluiten gewone voorstelling van liet Rotterdamsch Tooneelgezelselinii, directie EOC4IIB BAiSBEKG. DE DOCHTER VAN DEN GALEIBOEF UIT HET BAGNO TE ROCIiEFORT. Groot Tootieelspel in 5 bedrijven met een Voorspel. (Nooit alhier vertoond). TOT SLOT: Groote Vaudeville in één bedrijf. Zie verder de groote aanpiakbilletten en affiches. Aanvang Jl uur. Abonnementskaarten a f mits 5 te gelij'k nemende, zijn van heden af aan het lokaal verkrijgbaar, alwaar ook de plaatsen a 10 cent extra zijn te bespreken. Men wordt vriendelijk verzocht niet tc rooken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3