TÏT™a¥ vl Benoemingen, enz die wij, op grond van oordeel en geschiedenis, tegen invallen als de bedoelde kunnen overstellen enkele lichtpunten aanbieden. De gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten ƒ112,000 uit te geven voor de stichting van een gebouw voor de Academie van beeldende kunsten en technische weten schappen, tevens geschikt voor tentoonstellingen, in plaats der zalen, die voor dat doel thaii3 voor 1200 's jaars gehuurd werden van de Harmonie en het Nut. Jl. Donderdag heeft op een te Hellevoetsluis binnen gekomen schoonerschip een treurig voorval plaats gegrepen. Drie man der equipage hadden zich ter ruste begeven, zonder voor voldoende lucht voor den brandenden kagchel gezorgd te hebben, zoodat twee hunner gestikt zijn en de derde slechts met moeite tot bewustzijn is kunnen gebragt worden. Te Schoterland zijn voor eenigen tijd op een stal 4 koeijen en 3 jonge varkens gestorven, naar men meent, ten gevolge van het gebruik van hooi, dat in 1869 slecht gewonnen en nu verschimmeld was. Sedert jaren is het hooi te Zwollerkerspel niet tot zulk een hoogen prijs gestegen als thans. Zoo werd dezer dagen in Mastenbroek en op het Kampereiland nog ver kocht voor 34 de 500 kilo, d. i. bijna 7 cent per kilo. Nu is het hooi van Kampereiland wel van uitstekende kwaliteit, maar zelfs het gewone binnendijksche in de envi rons moet nog 26 h. 28 de 1000 halve kilo's kosten. Als bewijs dat sommige lotelingen de leden van de militieraden misleiden, verdient vermelding, datjl. Woensdag voor heeren Gedep. Staten te Zwolle een loteling verscheen, die bij uitspraak van den militieraad in Overijssel wegens doofheid was vrijgesteld. Hij legde een bewijs over, door den doctor en den burgemeester zijner gemeente, alsmede nog een, door twaalf getuigen onderteekend, dat hij sedert zeven jaren aan doofheid lijdende was. Bijna ware het hem gelukt de vergadering van Gedep. Staten eveneens te mis leiden; zij stonden op het punt hem wegens doofheid vrij te spreken, toen de oflicier van gezondheid, die de ver gadering assisteerde, den loteling op eene even verstaan bare wijze vroeg: ,/IIeeft u ook nog iets anders in te brengen?" waarop het antwoord terstond volgde: «neen." Het gevolg was dat hij voor de dienst werd aangewezen. Te Dragten had een voorbarige bruid 11. Zaturdag juist een kind gekregen, toen de bruidegom haar afhaalde om naar het stadhuis te gaan. Bij het bezoeken zijner patiënten is het paard van dr. de la Faille, te Groningen, op hol geraakt. De doctor sprong uit het rijtuig, en bekwam daarbij zulke ernstige wonden, dat hij geruimon tijd zijne bezigheden niet zal kunnen waarnemen. Zonderlinger testament dan de heer Sol. Sanborn, te Metford, in Massachusetts, gemaakt heeft, laat zich moeijelijk denken. Hij heeft zijn lijk vermaakt aan de heeren Agasser en Oliver Wendell Holmes, hoogleeraren aan de universiteit te Halvard, met het verzoek «het op de wetcnschappelijkste en beste wijze, die de anatomie maar kent," te prepareeren en in het anatomisch museum van die inrigting ten toon te doen stellen. Van zijne huid zullen echter twee trom melvellen gemaakt worden, die men aan zijn «geachten vriend en vaderlandslievenden inedeburgbr Warran Simpson, tamboer van Cohasset, moest schenken onder voorwaarde dat deze aan den voet van het gedenkteeken op Vunker Hill, elk jaar bij zonsopgang op 17 Junij op genoemde trommelvellen hot nationale lied «Yankee Doodle"", trom melt of laat trommelen." Verder zal op een der trommel vellen geschreven worden «Papis Algemeen gebed" en op wachten tot hij het u heeft gedaan. En drie uur luter zonk Thomas Raily bleek en ontsteld op zijn stoel inécn. Mijne heeren, ik heb niets meer om te spelen, of het moest zijn om, de huur van dit hotel, welke ik vooruit betaald heb. Óe heeren naderden graaf Dolgorutzky, die met een gezigt, stralende van blijdschap, neerziet op de schatten, die vóór hem opgestapeld zijn. Kom nu, graaf, kom, laten wij naar de schoone gravin Morgen stern gaan en zeggen dat het werk der wrake volbragt is. Thomas Itnily springt van zijn stoel op en staart hen ontsteld aan. Gravin Morgenstern? Heeft zij u hierheen gezonden! Ja, Thomas Raily! zij heeft ons gezonden om wraak voor den graaf Zibin te nemenkomt vrienden, komt, hij is overwonnen. Ja, hij is overwonnen 1 Als in een zware koorts ligt hij in die ledige zaal en' denkt er aan, hoe zij nu allen hem uit- lagchen en verachten zullen, en hoe zij hem met den vinger zullen aanwijzen wanneer hij door de straten sluipt, door dezelfde straten, waarin inen hem gezien heeft met zijn prachtige equipage. Alles is verloren! Alles, en niemand is er, die medelijden met hem zal hebben En terwijl hij zoo deukt slaat hij zich op de borst en zijn gelaat heldert plotseling op, want hij voelt het inet juweelen om zette medaillon, dat het haar zijner verlatene bruid bevat. Dat zal inij redden llij trekt het te voorschijn. De juweelen daaraan zullen hem redden. Ilij heeft weinig noodig om alles terug te winnen. Nu heeft hij weer kracht; in 't hotel kan men hem niet ver stoeten, want de huur heeft hij vooruit betaald. De mooije meubels, alles zal men weghalen, maar de kamers behooren hem, en morgen zal hij weer nieuwe meubels aanschaffen, want winnen zal hij zeker. Morgen is er een bal bij vorst Metternich, en hij is er op genoodigddaar wordt gespeeld, hij zal winnen en weder de rijke Thomas Raily zijn. Hij herstelt zich geheel en al en snelt naar de deur, maar naauwelijks opent hij haar of hij blijft ontsteld staan. Het spook van zijn toekomst staat wederom daar. Daar staat hij, de Koniug van Bath, de bedelaar, en hij reikt hem de hand. Red mij nog eenmaal, Thomas Raily! Ik heb gespeeld en alles verloren. Red mij nog eenen keer, Thomas Raily. Wat wilt ge? Voort van hier, voort! En hij slingert den grijsaard op zijde, zoodat hij tegen den muur tuimelde. Nu de trappen af om de juweelen te verkoopen. Slot volgt.) het andere, «de onafhankelijkheidsverklaring, zooais zij in de hersenen van haren roemrijken ontwerper Thomas Jefferson ontstond." Die ligchaamsdeelun, welke niet tot eenig anatomisch doel aangewend kunnen worden, moeten om de eigen woorden van den heer Sanborn te bezigen als bemestingsmiddel gebruikt worden tot bevordering van den groei van een Amerikaanschen olm, die op een of anderen straatweg geplant moet worden, opdat onder den schaduw der takken, welks digt loof aan mijn lijk te danken is, de moede reizigers uitrusten en kinderen zicli spelend vermaken." Het zonderlingste van het testament is zeker dat het niet tot de gewone soort der Atnerikaansche berigtjes behoort, maar waar is, want de New-York Times verzekert, dat bedoelde persoon, een hoedenmaker, dit testament niet alleen heeft doen opstellen maar ook geregteiijk doen re- gistreeren. Wat zou er gebeuren, indien de beweging van de aarde plotseling ophield? Indien de aarde door de een of andere oorzaak plotseling tot rust werd gebragt, zou hare temperatuur onmiddellijk zoo hoog stijgen, dat alles wat daarop aanwezig is, hoe vuurbestenaig het ook zijn moge, in damp zou worden veranderd. De aarde zou dan weer tot den toestand terug- keeren, waarin zij zich, naar men vermoedt, oorspronkelijk bevond, nl. in dien van een uit zeer sterk verhitte dampen bestaanden kogel, van veel grooter omvang dan de tegen woordige aarde bezit. Alles zou verkoold, gesmolten en in damp veranderd worden. Dit is geen herschenschim of een sprookje, dat door een grappenmaker bedacht werd, maar een feit, dat onbetwistbaar is, gelijk door proeven en berekeningen kan worden aangetoond. Een kogel, die het wit treft en tengevolge daarvan zijn snelheid verliest, wordt zoo heet, dat het niet mogelijk is hem aan te raken, zonder dat men zich brandt. En wat beteekent het ver nietigd (of liever dat in warmte omgezet) arbeidsvermogen van een kanonskogel, die bijv. een snelheid van 400 meters bezit (d. w. z. 400 meters in de seconde aflegt), in ver gelijking met het in warmte omgezet arbeidsvermogen van onze aarde, die een snelheid van 30 milüoen meters heeft? Een ijzeren rad, dat een ronddraaijende beweging heeft en welks snelheid plotseling door twee electromagneten wordt gestuit, zal roodgloeijend worden. De magneten werken hier op een afstaifd door invloeden zonder schok. De plotseling tot rust gebragte aarde zou eerst rood gloeijend en daarna witgloeijend worden; steenen., metalen niets zou aan die hitte weerstand .kunnen bieden. Wij zouden in dat geval in een zee van vuur omkomen. Wij kunnen ons echter troosten met de gedachte dat noch de geschiedenis, noch de geologie er melding van maken, dat een dergelijke gebeurtenis ooit voorheen heeft plaats gehad. Departement van Marine in Oost-Indjë. Benoemd: Tot kommandeur bij liet vak van scheepsbouw, bij liet :narine-établ. te Soerabaija, de vice-kommandeur G, Hagenzieker. VerleendEen tweejarig verlof naar Nederland aan den baas bij den stelwinkcl van de fabriek voor de Marine en het stoomwezen te Soerabaija G. W. A. Hamel. B e 1 g i t:. Eene geestelijke zuster, uit Parijs gevlugf, heeft aan het Journal de Bruxelles do tijding gebragt, dat te Parijs kerken beroofd en pastoors gearresteerd zijn. Sommige pastoors zijn op smadelijke wijze mishandeld. Ook de groot vicaris is gevangen genomen; de arrestatie van den aarts bisschop wordt bevestigd. Kloosters zijn doorsnuffeld en de rectors weggevoerd. Men verzekerde voorts, dat 20jezuïten zijn gefusilleerd. De kloosters zijn gesloten en gedurende den nacht doorzocht. Op den tweeden Paasclidagzal Ie Antwerpen eene groote processie gehouden worden, om door bemiddeling van de patrones dier stad de «verlossing uit do handen van de handlangers van Victor Etnmannel en het herstel op den Pauselijken troon van Pius IX" af te smeeken. De Pauselijke nuntius, mgr. Cattani, aartsbisschop van Ancyra, zal de kerkelijke plegtigheden leiden, waarbij ook Vlaam- sclic sermoenen zullen gehouden worden. F r n ii k r ij k. In de laatste dagen hebben niet minder dan 160,000 personen, meest allen tot de meer gegoede klasse behoo- rende, Parijs verlaten. De dienstboden zijn meest allen met bet salaris van de loopende week weggezonden. Men berekent, dat op dit oogenblik ongeveer 6000 kamerdienaren, koetsiers, keukenmeiden en kameniers buiten betrekking zijn, en kouder middel van bestaan. De kinderen zijn hij duizenden uit de kostscholen en opvoedings-gestichten afgehaald of teruggezonden. En sedert 10 dagen is het aantal der to huur aangeslagene appartementen op onge- loofelijhe wijze vermeerderd. - Hoe de burgeroorlog zich in Parijs doet gevoelen, vinden wij geschetst in een brief aan do Indépendance: «De zaken zijn letterlijk dood; men begroot, -volgens eene zeer matige berekening, de verliezen, die handel en industrie lijden, op twee millioen per dag. Bovendien echter heeft do openbare gezondheidstoestand vreeselijk te lijden onder den twist tusschen Versailles en Parijs. Op de kerkhoven zijn allo maatregelen om den grond te dcsinfecteeren, gestaakt, dat van Bercy verspreidt een pestlucht, naar men verzekert, die niet toelaat het tot veertig meters te naderen. De Seine spoelt lijken van beesten aan, die in staat van ontbinding verkeeren. Waarschijnlijk zijn zij er in geworpen door de Pruissen, wier kudden naar men weet, door de veepest zijn bezocht." Garibaldi heeft den volgenden brief aan de nationale garden te Parijs, dd. 28 Maart gezonden, in antwoord op haar besluit dat hij tot haar kommaudant benoemd werd: «Ontvang, burgers, mijne dank voor mijne benoeming tot kommaudant der Parijsche nationale garde, die ik liefheb. Ik zou er trotscli op zijn haar roem en gevaren te doelen. Evenwel wil ik ude volgende opmerkingen niet onthouden: Een kommandant der nationale garde te Parijs, een kommaudant van het leger te Parijs en een besturend comité, wie ze ook zijn moge, zijn drie magten, welke in den tegenwoordigen toestand Van Frankrijk niet met eikair overeen te brengen zijn. Het despotisme heeft dat op ons vooruit, dat het de magt consentreert en dergelijke consentratie hebt gij noodig, om tegen uwe vijanden te kunnen handelen. Kiest een eerlijk burger, en daaraan hebt gij geen gebrek, Victor Hugo, Louis Blanc, Félix Pyat, Edgar Quinet en andere dekens der radicale democratie kunnen u dienen. De generaals Cremer en Billot, die, gelijk ik zie, uw vertrouwen hebben, kunnen ook onder hen gerekend worden. Maar weet, dat een enkel eerlijk man belast moet zijn met de hoogste functie en een onbeperkte volmagt moet hebben. Die man zal andere eerlijke lieden kiezen om hem behulpzaam te zijn in de inoeijelijke taak tot redding des lands. En zoo gij het geluk hebt een Washington te vinden, zal Frankrijk binnen korten tijd uit zijn schipbreuk, grooter dan het ooit geweest is, te voorschijn komen. Deze voorwaarden zijn geen verontschuldiging, om mij te onttrekken aan den plïgt, om het republikeinsclie Frankrijk te" redden. Neen! ik wanhoop er niet aan, te strijden aan de zijde dier dapperen.» Ür. E. Azam, professor aan de geneeskundige school te Bordeaux, plaatst in La Gironde van 26 Maart een artikel over de aldaar gevestigde Nederlandsche ambulance onder het Roode Kruis. Hij prijst daarin de wijze van inrigting en behandeling evenzeer als de toewijding en ijver van geneeskundigen, verpleegsters en verplegers, en wijst aan hoe oneindig veel voor de officiële Fransche ziekenverpleging, vooral voor de geneeskundige militair# dienst, waarin zooveel sleur en bureaucratie heerscht, en de zieke dikwijls als bijzaak, niet als hoofdzaak beschouwd wordt, van de Nederlandsche ambulance te leeren valt. Onder den titel van Les grande hommes du comiil beschrijft Francisqua Sarcey de benaauwde oogenblikken, welke een van die bewindsmannen heeft te doorleven gehad. Wat ook in Frankrijk verdwijne, zegt hij, de lach blijftl Kan men zich b. v. iets meer amusants voorstellen dan de lezing van de namen der eommune-heeren Van die namen kan men zeggen, wat Chiconeau in Racines Flaideurs zeide iiSi j'en connais pas un je veux étre étranglé." (Ik mag gehangen zijn, als ik er een van ken.) Ik heb te vergeefs op de lijst gezocht naar den naam van den beroemden burger Grêlier, die bij het begin van deze revolutie tot gedelegeerde bij het ministerie van bin- nenlandschc zaken was benoemd. Grêlier is verdwenen; kortstondig als eene bloem was zijne regering. Wat is er van Grêlier geworden? Het toeval wil, dat ik die vraag beantwoorden en Europa geruststellen kan. Die Grêlier was van zijn ambacht wasscher, gelijk er brave boeren zijn die kinderen pap voeren; hij waschte door bemiddeling van en voor zijne vrouw en politiseerde voor eigen rekening. Niet kwaad au fond, maar een on stuimig demagoog! Toen de golfslag der omwenteling hem in het ministerie van Binnenl. Zaken had geworpen, nam hij de portefeuille aan, maar niet met dien ophef en die vastberadenheid waarmede vele zijner karnuiten haar zouden hebben aangepakt. Hij had een flaauwe notie, dat men hem een arbeid had opgedragen, waarvan hij geen verstand had. Blij vond den eersten dag een der hoofdambtenaren van het ministerie, dat plaats voor hem maakte. Dien man greep hij bij den arm, wrong hem, als ware het een nat tafellaken en vroeg met angstige stem: Gaat gij ons verlaten? Natuurlijk, mijnheer de gedelegeerde! Drommels! maar dan weet ik niet hoe ik het hier zal klaar spelen! Ik evenmin, mijnheer de gedelegeerde! goeden avond! De ongelukkige liep wanhopend lieen en weêr en sloeg nu en dan de handen aan zijn hoofd, als vreesde hij hei reeds verloren te hebben. Die spanning, en die vrees duurden twee dagen. Toen kon hij het niet meer uithouden en riep hij een klerk van den laagsten rang, tot wien hij zeide: Mijn vriend, gij kunt mij het leven redden, als gij wilt. Wel, met pleizier, mijnheer de gedelegeerde! Wijs mij dan een achterdeur; ik zou het hazenpad willen kiezen, zonder gezien te worden. Die schavuiten, mijn geachte collega's, houden mij in mijn ministeiie opgesloten en verliezen mij geen oogenblik uit het oog. Er valt met hen niet te gekscherenminister of gefusilleerdtusschen die twee heb ik te kiezen. Help mij uit dit zeepsop. Gaarne, mijnheer de gedelegeerde! Ik ga zelfs met u meé. Zoo keerde burger Grêlier met zijn jongsten klerk naar zijne vrouw en zijne wasscherij terug; zoo legde hij als een andere Diocletianus of Karei V den last der regering neêr, om er voortaan weer het zijne toe bij te dragen, dat de bewoners van Montargis zich des Zaturdags behoorlijk kunnen verschoonen. Hopen we dat de confrères van Grêlier ook spoedig tot hunne respectieve waschtobben zullen terugkeeren. Engeland. In een der kerken van Londen heeft de dominé de beleefdheid gehad aan te kondigen, dat er op het oogenblit van de godsdienstoefening, zakkenrollers onder de aan dachtige kudde waren. Iedereen werd gewaarschuwd op te passen, en iedereen paste op, de zakkenrollers ook, out niet gearresteerd te worden door de politie, die, de domin# was ook zoo goed dit aan te kondigen, buiten de deur de wacht hield. Het moet wel eene aardige gewaarwording zijn: in plaats van vers zooveel, kapittel zooveel, -vrienden, pas op je zakken! te hoorenmaar 's lands wijs, 's lands eer.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2