Marine-Haven Meuwecliep. Te Parijs hebben zich thans ook, in navolging van de tricoteuses van 1791, vrouwen-korpsen gevormd. Wal gelijker schouwspel dan zulk een korps oplevert schrijft een correspondent in Daily News is niet denkbaar. Tot nu hebben de nationale garden die dames niet willen laten uittrekken. Dat is werkelijk jammer. Voor zulke exemplaren van het zwakke geslacht zouden de kogels der soldaten van Versailles anders weinig eerbied hebben. De heeren van de commune hebben een bal in de Tuileriën gegeven en daarop de acteurs en de actrices van al de Parijsche schouwburgen genoodigd. Slechts die van de theaters van Belleville en Montparnasse hebben het bal met hunne tegenwoordigheid vereerd. Het feest moet iets gehad hebben van de saturnalia en bacchanalia der ouden. Een Fransch blad schildert met het volgende even originele als ware beeld de verlegenheid, waarin het nieuwe gezag te Parijs zich bevindt. Het vergelijkt de commune met dien Engelschmau, die een olifant uit de loterij getrokken hebbende en geen menagerie kunnende vinden om het beest langs den eenigen geschikten weg van de hand te doen en te verkoopen, zich verpligt zag van zijn buitenkansje af te zien. Engeland. De Prinses van Wallis beviel jl. Zaturdag van een dooden zoon. De Daily News merkt op, dat de overwinningen van de laatste dagen, hoewel gemakkelijk behaald op troepen, die maar alleen noodig hadden te weten dat er werkelijk op hen gevuurd werd om het hazenpad te kiezen, in de handen van de Fransche uitvoerende magt eene magt gegeven hebben, waardoor zij de middelen heeft gevonden deze noodlottige insurrectie te onderdrukken. De toekomst van Frankrijk en de welvaart van Europa eischen, dat die taak zal worden vervuld. Nog langer met sterke beteugeling te dralen zou noodlottig zijn, zelfs voor eene regering, die op veel sterker grondslag steunde dan die van den heer Thiers. Geen van beide partijen kan terug. De burger oorlog moet worden voortgezet, totdat de rebellen of de regering overwonnen zijn. In de Times van den 6 dezer leest men het adres, dat den 4den door den hertog van Norfolk en drie en dertig andere aanzienlijke Engelschen, namens de Katho lieken van Groot-Brittannië, den Paus is overhandigd, strekkende om de herstelling van de wereldlijke magt des Heiligen Stoels voor regtmatig en noodig te verklaren. Naar hunne overtuiging is de veiligheid van alle troonen der wereld afhankelijk van de onschendbaarheid van den Pauselijken troon, en geven zij alzoo met dit adres tevens een blijk van trouw aan de Britsche kroon. Aan de Times wordt uit Philadelphia gemeld, dat de gemengde commissie tot een overeenstemming is gekomen aangaande de tusschen Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika hangende geschillen, en dat de president Grant den Senaat tot een buitengewone zitting zal "bijeenroepen, om het .rapport der commissie in behan deling te nemen, voor het geval dat het congres uiteen mogt gaan vóór dat het rapport gereed is. 1) n 11 s c li 1 a n d. Volgens eene naar het schijnt officieuse mededeeling nit Weenen van 5 April, zou het Engelsche Kabinet te Berlijn hebben doen vragen: of, en zoo ja onder welke voorwaarden, in welken vorm, en met welk doel de Duitsche legers tot eene medewerking of tot zelfstandige operatien tegen de tijdelijke bewindhebbers in Parijs gebezigd zouden worden, en zou daarop het bepaalde antwoord gegeven zijn dat Duitschland zich in ieder geval geregtigd achtte oin de stipte uitvoering der vredespreliminairen zoo noodig op eigen hand te verzekeren, en dat eventuele militaire operatien, tot dat einde ondernomen, natuurlijk niet verder zouden gaan dan het doel waartoe zij strekten; dat Duitschland zich voor" het overige voortdurend van alle inmenging in de Fransche aangelegenheden zal onthouden, met uitzondering alleen van het geval dat zijne onder steuning door de wettig ingestelde Fransche regering in geroepen werd, en dat in zoodanig geval de wijze en de uitgestrektheid der te verleenen ondersteuning bij eene formele overeenkomst geregeld zouden worden. Zwitserland. Uit Bern wordt gemeld, dat de lievelingspaarden van Napoleon III op het kasteel Arenberg zijn aangekomen. Daarbij bevindt zich o. a. het paard dat de ex-Keizer in den slag bij Sédan bereed, toen hij r/aan het hoofd zijner troepen den dood zocht," maar niet vond. Het strijdros is, gelijk zijn meester, in blakenden welstand. Ongeregeldheden te Parijs enz. Blijkens uitvoerige berigten uit Parijs van 'verleden Donderdag avond waren de lijken der in de jongste ge vechten gesneuvelde mauschappen van de nationale garde er dien dag met staatsie ter aarde besttdd; doch die pleg- tigheid was, althans naar de verzekering van den corres pondent der Indépendance Beige, door het publiek als met onverschilligheid aangezien. In den ochtend van Donderdag was er eene guillotine, en wel eene van een bijzonder maaksel welke zeven hoofden te gelijk kan doen vallen, op een van de pleinen van Parijs, de place Voltaire, aan- gebragt en opgerigt, maar terstond door manschappen van de nationale garde in beslag genomen en verbrand. Dit was, naar het scheen, eene met voorkennis der commune aangelegde demonstratie, ten doel hebbende de bevolking gerust te stellen. Jl. Woensdagavond verzond de heer Thiers, als hoofd van het Uitvoerend gezag, de navolgende dépêches. *Een nieuwe en belangrijke zegepraal heeft de voort gaande herstelling der orde gekenmerkt: het is de val der Commune te Marseille, waar de generaal Espivent binnen gerukt is en gewapenderhand het spoorwegstation en ver schillende punten der stad bezet heeft. De prefecteur, een vierkant gebouw, dat een soort van citadel uitmaakte, bleef nog over. De aan land gekómen matrozen van het voor Marseille liggende gepantserde fregat zijn, met den enterbijl in de hand, in het gebou-.v der prefecteur doorgedrongen, hebben er 500 gevangenen en een einde gemaakt aan de parodie op de Commune van Parijs. Een aantal schuldigen zijn gearresteerd en zullen volgens de wet gevonnisd worden. Zoo zijri thans alle groote steden geschaard rondom de vrij gekozen regering des lands. Te Limoges heeft een weinig gevaarlijke oploop plaatsgehad, maar de communisten dier stad, naijverig op de communisten van Parijs, hebben den kolonel vermoord van het regiment kurassiers, dat in het departement gelegerd was De straf zal dien lafhar tige» moord op den voet volgen. Voor Parijs zijn wij voortgegaan met geheel het plateau van Chatillon te bezetten. Een weinig beduidend vuur wordt gewisseld tusschen de door de verdedigers der* orde veroverde schans van Chatillon en de forten Issy en Vanves. De regering, zooveel mogelijk het bloed des legers wil lende sparen, heeft niet willen bevelen de forten aan te vallen, welker lot aan dat van Parijs is verbonden en die op het gegeven oogenblik met de hoofdstad zullen vallen. De insurgenten, die zich niet langer overwinnaars kunnen verklaren, zijn verbijsterd. Zij verbannen elkander, totdat zij, door geheel de bevolking verlaten, het einde zullen vinden, dat zij verdiend hebben. Ziedaar de feiten van gisteren en heden, medegedeeld met die naauwkeurigheid, welke de regering vast besloten heeft steeds in acht te nemen. (get0 Thiers." Vrijdag 7 April (11.30 's avonds). De troepen van Versailles hebben de barricaden aan de brug van Neuilly genomen. Gisteren avond begonnen de granaten te vallen in de Avenue de la Grande Armee en in de nabuurschap. Een levendig kanonvuur werd vernomen in de rigting van Neuilly. Het Comité heeft versterking in geschut gezonden naar de Champs Elysées. Er zijtalrijke gewonden, doch naar het schijnt geen gesneuvelden. De Vérité meldt, dat Henry uit Versailles ontsnapt en te Parijs aangekomen is. Er hebben vele arrestatiën plaats gehad van oude vrienden des keizerrijks, pastoors en redacteurs van dagbladen. Zaturdag 8 April avonds). De gevechten rondom Parijs zijn heden met de meeste verbittering voortgezet. De bezetting van den Mont Valerien en de batterijen van Versailles bombarderen de porte Maillot en houden de Avenue, benevens de wijk bij den Are de Triomphe on toegankelijk. In de Champs Elysées zijn granaten gevallen. Het Comité heeft naar de troepen der opstandelingen versterking gezonden. Bij Villejuif heeft een gevecht en op verschillende pun ten nabij Billancourt en Bagnenx hebben schermutselingen plaats gehad. Eenige afdeelingen uit Versailles hebben positie genomen vóór Bicêtre en Montrouge. Over 't algemeen blijkt, dat de korpsen van Versailles veld winnen. Men verwacht spoedig een beslissenden strijd. Te Versailles loopt een gerucht, dat de regering voor nemens is de toegangen tot Parijs te doen insluiten, ten einde de opstandelingen door afsnijding der communicatie tot onderwerping te noodzaken. 10 uur 's avonds. Het kanonvuur wordt met groote hevigheid voortgezet tusschen de batterijen van Versailles en de Porto Maillot. Twee bataillons /nationale" zijn op weg om de bataillons te vervangen, die den geheelen dag in het gevecht zijn geweest. Er loopt een gerucht dat men heden in de faubourg St. Antoine gevochten heefr, tengevolge van de weigering van enkele bataillons om op te rukken. Er zijn beden gedelegeerden uit verschillende departe- tementen te Parijs aangekomen. Parijsche dagbladen verzekeren, dat Limoges, Cler- mont, Narbonne, Marseille en Toulouse geheel in opstand zijn. De Moniteur deelt onder reserve mede, dat Delescluse heden gearresteerd is. De ambulances zijn zeer onvoldoende om de gewonden te verzorgen op het uitgebreide slagveld buiten Parijs. De gewonden van de troepen der Commune leden veel. Men zegt dat het Comité morgen huiszoeking zal doen, ten einde zich meester te maken van de weerspannigheid bij de nationale garde. De forten aan de oevers der rivier zijn gewapend met 24 ponders. De Porte Grenelle wordt verdedigt door 10 stukken geschut. Het officiëele orgaan behelst een besluit, waarbij 'de maarschalk Mac Mahon benoemd wordt tot opperbevelhebber ,-an de troepen te Versailles. Zondag 9 April ('s morgens.) Het Journal Officiel bevat de volgende berigien, gedateerd van gisteren: ■/Sedert den vroegen morgen wordt een levendig kanon vuur onderhouden in de rigting van Neuilly en die van Van- vres. Bij onze troepen naar den kant van Versailles heeft eene terugwaartsche beweging plaats gehad; doch de tirail leurs, ondersteund door de nationale garde, noodzaakten de korpsen van Versailles terug te trekken, en thans hebben de onzen weer hunne positiên van den vorigen dag bezet. Te Issy heeft onze artillerie hare batterijen vooruitgebragt en houdt zij thans zeer sterke positiën bezet. Bagneux is geheel vrij." Uit de berigten in den Vengeur en Mot d'Ordre omtrent de gevechten van gisteren blijkt echter, dat de troepen van Versailles meer en meer veld winnen. Wel lijden zij zware verliezen, maar dit is ook bij de insurgenten het geval. Intusschen wordt er verder voortgang gemaakt met het opwerpen van barricaden. Generaal Ciuseret heeft bekend gemaakt dat er eene barricade-commissie is benoemd. De plaatselijke kommand^nt heeft aan de troepen in de forten de order herhaald, van zich steeds tot de verde- diging gereed ie houden, maar niet noodeloos ammunitie te verspillen. Hij heeft tevens op de burgers een beroep gedaan tot de spoedige aanvulling der compagniën. Alle nationale gardes, die tot nog toe buiten de enceinte waren, zijn er thans weer binnengetrokken. Naar de mede- deelingen van die troepen waren de afdeelingen van Varsailles bezig de Seine over te trekken en zich in de vlakte van Longchamps te concentreeren. 's avonds. Een hevige kanonnade heeft- heden plaats gehad, waaraan hoofdzakelijk de Mont Valerien en het marine-geschut te Courbevoie deelnamen. De Porte Maillot werd gebombardeerd tegelijk met de Avenue de la Grande Armee tot aan den Are de Triomphe en de Avenue des Termes. De laatste heeft veel geleden. De houwitsers vielen aanhoudend neêr als een hagelbui. Al de bewoners der wijk hebben de vlugt genomen. Het aantal dooden en gewonden is aanzienlijk. De houwitsers vallen tut 250 meters aan gene zijdo van den Are de Triompho. De nationale garden hebben de Champs-Elysées ontruimd, maar bezetten de aangrenzende straten. Het Comité doet al het mogelijke om van de ingezetenen te verkrijgen, dat zij naar de wapens zullen grijpen, maar vindt weinig bijval. Het aantal arrestatiën neemt toe. In de meeste gevallen maken de agenten der Commune zich meester van het geld der personen, die zij in hechtenis komen nemen. Maandag 10 April (8 ure 's morgens). Het door som mige bladen verspreide berigt, alsof de Duitscbers te Versailles hebben doen weten, dat zij zullen intervenieren, indien de onlusten te Parijs niet véér den löden gedempt zijn, is onwaar. Even onwaar is het, dat Jules Favre zich gisteren naar het Duitsche hoofdkwartier heeft begeven. Generaal Pachaud is aan de gevolgen zijner wonden overleden. Gisteren heeft gedurende den geheelen dag een artillerie gevecht plaats gehad tusschen de batterijen bij de brug van Neuilly en die van de Parijzenaars aan de Porte Maillot. Veel bijzonders is daarbij niet voorgevallen. Enkele houwitsers zijn doorgedrongen tot den Are de Thriomphe, de Champs Elysées en Montinartre. Heden morgen heeft de Mont Valérien een levendig vuur tegen de insurgenten geopend. De aartsbisschop van Parijs is met zijn zuster en het geheele personeel van zijn paleis door de muiters gevangen gezet, die daarna 's nachts karren vol meubelen en voor werpen van waarde gestolen hebben. Msgr. de Sura, apostolisch protonotaris, benevens de pastoors van la Made- leine, van St. Sulpice en van St. Sévérin zijn ook gearresteerd. Het leger van de commune ziet er foei leelijk uit. Bombastes Furioso voerde nooit zoo'n troep aan. Men ziet er in lompen gekleede nationalen, linietroepen, franc- tireurs en artilleristen, allen dooreen, sommigen gewapend met achterladers, anderen met oude modellen of karabijnen. Een troep muziekanten met horens en trommels loopt steeds vooruit onder het blazen en roffelen van de meest schreeuwend valsche geluiden. Een leelijke marketentster, met een rooden doek om den hoed en een dito dito om het lijf behoort bij zoo'n regiment. Zoo'n wijf ziet er uit, alsof zij in een revolutie geboren, of op een barricade gewiegd is. De Heeren der Schepping, die deze troepen vormen, zijn kwaadaardig van uitzigt, mager, verloopen en morsig. De officieren zijn meestal voorzien van magere, kromme beenen, lang haar, een dunnen baard, een breede sjerp met ruiterpistolen en een verschrikkelijk grooten sabel, die er genoegen in schijnt tè hebben, om zijn drager om de twee of drie schreden in gevaar te brengen van op zijn aangezigt te vallen. I/A ATSTE IlEltlUTElV. Brussel, 10 April. De Indépendance bevat eene corres pondentie uit Versailles, waarin gezegd wordt, dat Jules Favre zich naar Berlijn zal begeven om het sluiten van den definitieve» vrede te verhaasten en den bondskanselier gerust te stellen omtrent de voornemens van het gouvernement. Zeilklaar liggende en vortrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming* 2 Agril. Otto. S.S.Tresling. Batavia. 9 ii 10 April. Astrea. J. P. Lorie. Bordeaux. 9 ii 10 Kobe. H. N. Prins. Padang. 10 Singapore. J. II. Biet. China. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 8 April. Bichard Pearce. Bathburn. Ligt quarantaine. 9 Edith. Bandell. Mobile. 10 ii Thom.Hampton. A. Bait. Duinker&Goedk. Triëst. 11 Carlos. P.dcGaray. Ligt quarantaine. Havana. 11 Stormy Petrel. Dick. Galveston. 11 John Byng. W.VVillonghby. ZurMühlen&Co. Bordeaux. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Susannah. W. SherrilF. Sunderland. Steenk. Duinker&Goedk. Garland. G. Gibson. ZurMühlen&Co. Martha. H. Norbom. Drammen. Hout. Amons Co. Seaham. B. Dodds. Seaham. Steenk. Duinker&Goedk. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). oH Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer c. Vochtigh procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 9 12 no. 0.2k. 761.53 f 2.07 6.4 -2.07 0.75 Vlak. 10 12 noto. 1.6„ 763.50 f 4.06 6.6 -4.06 0.56 11 8 o. 0.2„ 766.22 f 6.84 5.0 -6.84 0.69 u 11 12 ozo. 0.8,/ 766.53 f 7.20 7.1 -7.20 0.53 tl Weersgesteldheid-. 9 April 12 u. Bewolkt, koel, goedweer. 10 April 12u.H(ller. koel, mociweer. 11 April 8 u. Helder, koel, mooiweer. 11 April 12 u. Helder, koel, mooiweer. Voobjaarskuren. Onder dezen titel levert het Alg. Dagblad van Nederland een tweede artikel, hetwelk we in zijn geheel over nemen. Het luidt als volgt: De onderwerping aan zulk eene eenvoudige moeskruiden-kuur is zeer gemakkelijk en, zonder dat dit' inbreuk maakt op het gewone leven, uitvoerbaar. Men -eet en drinkt wat men gewoon is te gebruiken, maar men ete iederen middag, minstens acht

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3