Benoemingen, enz Buitengewone omstandigheden zijn oorzaak, dat Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden van zijn voornemen, om met het eerste stoomschip der stoomvaart-maatschappij Nederland de reis tot Suez mede te maken, heeft afgezien. Bedankt voor het beroep naar Dirksland door ds. E. J. Wisselingh J.Pzn., pred. te Haarlemmermeer. In het 35ste en 36ste bulletin van het Hoofdcomité van het Roode Kruis worden onderscheidene brieven van Fransclie autoriteiten medegedeeld, waarin met veel erken telijkheid wordt gewag gemaakt van de goede diensten door de Nederlandsche ambulances van het Roode Kruis bewezen. Van de commissie der algemeene verloting is bij het hoofdbestuur ontvangen de aanzienlijke som van 50,100. De kavallerie-paarden, die in de vorige week te Haarlem verkocht zijn, gemiddeld k 32,88 per stuk, waren op 130 geschat. In het geheel zijn thans ruim 4000 personen te 's Hage door de pokken aangetast. Op eene bevolking van nog geen 100,000 zielen, is dus 1 van de 24 inwoners door die vreeselijke ziekte bezocht, terwijl een derde der aangetasten is overleden. Naar het Vaderland verneemt, wordt te 's Hage eene vereeniging opgerigt, onder den naam van Zelfverzorging, met het prijzenswaardig doel voor de middenklasse der maatschappij huizen te bouwen, die tegen een huur van ongeveer 400, na verloop van 16 jaren het eigendom van de huurders worden, terwijl daaraan een tweede categorie is toegevoegd van woningen hoogstens 2.25 per week huur doende. De vereeniging verlangt een kapitaal van 160,000, in aandeelen van 100, rentende 4| percent en k pari af te lossen. Moge het bedrag spoedig volteekend zijn en de vereeniging elders navolging vinden. Van 411 April zijn te Rotterdam als aan kinder ziekte overleden aangegeven 111 personen; dat is 14 meer dan in de daaraan voorafgegane week. De burgemeester van Schiedam heeft onverwachts de raadsvergadering gesloten, onder verklaring dat de handhaving der orde zulks vereischte. Aanleiding daartoe gaf een zeer bitse woordenwisseling tusschen den voorzitter en den lieer Lechner, over het al of niet doelmatige om het punt der overdekking van de beurs onmiddelijk in behandeling te nemen. De luisterende raadsleden waren niet weinig verwonderd over de plotselinge sluiting der vergadering. Het hooi is in de omstreken van Utrecht zoo hoog in prijs als de oudste lieden zich niet kunnen herinneren. Men betaalt zelfs per 500 kilo van f 30 tot 40; de oogst van de spurrie in het voorgaande jaar is niet zeer gunstig uitgevallen, slechts weinige veehouders kunnen zich hier mede redden; de lijnkoeken, die thans veel gevoerd moeten worden, liepen zelfs van f 14 tot 17deze enorm hooge prijzen zijn dan ook de oorzaak, dat, niettegenstaande het koude en schrale weer, het jonge vee en zelfs enkele koeijen in de weide worden gezonden; dat het melkgeven hier zeer onder lijdt, laat zich ligt begrijpen. De toestand van den veestapel is in en om deze gemeente niet ongunstig; enkele gevallen van longziekte doen zich echter nog voor. kind hij zijne intrede in de stichting ontvangt. Ook zijn de corridors zoodanig ingerigt, dat geen der kinderen des nachts die verdieping behoeft te verlaten; bovendien zijn de vertrekken van de jongens en de meisjes geheel van elkander afge scheiden en afgesloten, doch zóódanig, dat directeur en directrice onmiddellijk toegang hebben tot al de slaapvertrekken, en als bet aantal der verzorgde kinderen toeneemt, zal aan een binnenvader en eene binnenmoeder meer bijzonder de zorg voor de slaapver trekken zijn opgedragen. De alles voorziende liefde der oprigters beeft daartoe al bet noodige in gereedheid doen brengen. Begeven wij ons nu naar de ruime leerzalen. De directeur, die zelf een geëxamineerd onderwijzer is, belast zich met het aanvan kelijke onderwijs; de meer gevorderden genieten op openbare burgerscholen hun onderwijs. Ieder kind vindt in de leerzaal zijn kastje, bestemd tot bewa ring van zijn klein peculium, en heelt daarvan den sleutel. Ziet, dat engelachtige kopje, dat u zoo liefdevol aanziet, biedt u reeds den sleutel aan; och, sluit dat kastje eens even open, ik ben ver zekerd, dat gij getroffen, mogelijk bij vergelijking van hier en bij u, wel ietwat beschaamd zult staan bij zooveel orde en netheid, tot zelfs in de minste kleinigheid; en toch in datzelfde kastje: vrijheid en zelfstandigheid, regten, waardoor zoo menig kind voor zoo menige verkeerdheid behouden is gebleven, en zoo menig kind bij volstrekt gemis, zich in een ijzeren boei gekneld gevoelde, om later, als eenmaal die boeijen verbroken waren, de grootste dwaasheden, de grootste zonden te begaan. En als wij nu zelfs op de hoogste verdieping eene leerzame uit spanning voor de jongens gezien hebben, den zolder, waar een kindervriend, een lid onzer Orde, hen tweemaal in dc week timme ren leert, dan denken wij na, niet waar? dat uit dit vermaak welligt eenmaal de lust tot architectuur bij dezen of gene zich ontwikkelen zal! Maar dient er niet meer geleerd te worden? Wat wij zien ik boven onzen lof; maar wat wordt gedaan in 't belang hunner mensohen waarde? Zoodra de, kinderen leeren deuken, als hun hart warmer begint te kloppen en zij dat hart ondervragen, dan zal, ja van zelf, hun geest en gemoed zich wenden tot den God der liefde, die hun veel ontnam, wat hun op aarde 't dierbaarst was, maar die, in de hartelijke zorgen van zoovele edele mannen, hun zoo veel doenlijk vergoeden wat zij verloren hebben. En zoo u dat niet genoeg mag schijnen, welnu dan, artikel 27 der statuten wordt naauwgezet nageleefd, en dat artikel zegt; „de pleegkinderen ontvangen buiten het gesticht luiuuu godsdienstige opleiding bij leeraren van hun kerkgenootschap en nemen de openbare godsdienstoefeningen waar; en als gij nu onze pleegkinderen ontmoet, 't zij dat. zij gaan wandelen, 't zij ze ter kerk gaan, of' de tentoonstelling of andere vermakelijkhcdeu gaan bezoeken of bijwonen, niet in de livrei der armoede, maar keurig netjes gekleed, zoo als 't een kind van minvermogende, maar toch fatsoenlijke ouders past, dan, ik heb de volle overtuiging, dan zal 't bezoek in de Louisa-dichting in de Nobelstraat een uur van bevrediging en genot voor u zijn! Ju deze schooue stichting ziju, onder het tot nog toe gering getal, reeds drie kinderen opgenomen van overleden plaatsgenooten. De voorgestelde potpourri-optogt, welke in Junijzal worden gehouden, vindt hij de Utrechtsche studenten vol doende ondersteuning. Te Schoonebeek is een vrouw uit Amerika terugge komen zonder haar man, die met haar plaats genomen had op de boot, doch juist op het oogenblik van het vertrek aan wal nog even een borreltje was gaan drinken. Tot het aangaan van een huwelijk is te Rheden ten gemeentehuize ingeschreven een paar, waarvan de bruidegom jl. Dingsdag 88 jaar is geworden. Dit brengt eene huwelijksinsohrijving van het vorige jaar in herinnering, waarbij de man bij het verlaten van liet bureau van den burgelijken stand geschil kreeg met zijn bruidje, haar dien tengevolge verliet en nu nog als 75jarige bruidegom rondwandelt. Een weduwnaar op de Veluwe, die bij advertentie eene vrouw vroeg, heeft niet minder dan 87 brieven ontvangen. Voor de aan de gemeente Zalt-Bommel toebehoorende wei- en hooilanden werd hij de jl. Dingsdag gehouden ver pachting ruim 3000 meer bedongen dan ten vorigen jare. Te Deventer heeft een jonge vrouw een been gebroken, toen zij struikelde over een touw, door baldadige jongens over de straat gespannen. Het Hof van Friesland heeft K. R. Steringa, te Holwerd, ontslagen rijksontvanger, wegens het verduisteren van gelden, veroordeeld tot één jaar cellulaire gevangenis straf en 200 boete. De kinderziekte is te Groningen afnemende. Van 19 Maart tot 6 April zijn slechts gemiddeld 4 gevallen daags bijgekomen. De zuivere winst der meststoffen te Groningen bedroeg gedurende de laatste elf jaren eene som van ƒ161,914.79. Behalve dit belangrijk geldelijk voordeel voor de gemeènte, werd bovendien de algemeene gezondheidstoestand bevorderd door de wijze waarop de exploitatie dier stoffen plaats heeft. De opbrengst der verhuring van wei- en hooilanden, tot verschillende administratiën der gemeente Leerbroek behoorende, was dit jaar ruim een achtste gedeelte hooger dan in het vorige en bedroeg ongeveer 7000, d. i. het dubbele van die van 25 jaren geleden. Een bakje met goudgeld, ongeveer 400 fr. waarde, stond bij een geldwisselaar te Maastricht voor het raam uitgestald. liet zag er zoo verleidelijk uit, dat een als militair gekleed persoon de ruit stuk sloeg, het wegnam en spoorloos verdween. De heer J. II. Arnoldts is in het hoofdkiesdistrict Roermond met 925 stemmen gekozen tot lid der Tweede Kamer; de heer" mr. Cornelis verkreeg 653 stemmen. De begrafenis van het stoffelijk overschot van II. M. de Koningin van Zweden en Noorwegen is op 21 April vastgesteld. Het defensieve stelsel, dat in Italië aan de Kamer is voorgesteld, berust op een aanval van Frankrijk's zijde. Men schijnt van de onderstelling uit te gaan, dat dit rijk zoo spoedig mogelijk een gelegenheid zal aangrijpen om de Italiaansche politiek met gelijke munt te betalen. Alle bergpassen, die naar Frankrijk leiden, worden versterkt; de werken van Alessandria en Spezzia worden uitgebreid en Rome en Civita-Vecchia zullen eveneens versterkt worden. Deze werken alleen zullen op 151 millioen komen te staan. Echter zal er nog de dubbele som noodig zijn om de defensieve verdediging van Italië geheel in orde te brengen. Uit Madrid wordt dd. 10 dezer gemeld, dat op den minister Zorilla, terwijl hij zich in een rijtuig op den Noorder-spoorweg bevond, een pistoolschot is gelost. De aanslag is echter mislukt. In het begin van 1872 begeeft Adelina Patti zich met den heer Strakosch naar Amerika, waar haar voor 100 voorstellingen 1,000,000 gulden, zegge een millioen gulden, bij contract verzekerd zijn. De luit. ter zee 2de kl. J. C. A. Wissel is, op zijn verzoek en de adelborst 1ste kl. G. Moerland, mede op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. De kapt. L. G. G. van Loo is van liet 1ste bat. 7de reg. inf. te Hoorn overgeplaatst bij het depót van dat regiment te Amsterdam. Dc 1ste luit. Wagner, van het te Hoorn in garnizoen liggende lste bat. 7de reg, inf., is overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers. De bij art. 21 van het reglement voor de opleiding van kadets bij het corps mariniers bedoelde commissie tot het afnemen van het examen voor den rang van 2den luit. zal in dit jaar bestaan uit den comm. en inspect. van liet corps mariniers als voorzitter, den kapt. ter zee 1'. van der Velden Erdbrink en den kapt. lste kl. bij voorschreven corps J. Gautier als leden. BUITENLAMP. België. De Moniteur Beige, het olliciële dagblad des gouver- nements, geeft in zijn nomtrier van jl. Woensdag de volgende berigten betrekkelijk de veepest, ontleend aan een zeer geacht weekblad, namelijk het Journal de la Société Agricole du Brabant„Te Mulcken, een aan de stad Tongeren (provincie Limburg) onderhoorig gehucht, alwaar eene van de belangrijkste veemarkten des lands wordt gehouden, is dezer dagen een nieuw geval van veepest ontdekt. Nadat de deskundigen van de provincie onderzoek gedaan en de beslissende kenmerken van den besmettelijken veetyplius aangewezen hadden, is in den besmetten stal al het aanwezige vee, namelijk acht runderen, terstond af gemaakt en geslagt; er is eene linie van wachtposten in den omtrek van den veestal en van de hoeve uitgezet met het doel om te beletten dat de besmetting zich van daar verbreidde; en vervolgens zijn daarbinnen de maatregelen van desinfectie bewerkstelligd. De aanwezigheid van vele Fransche kooplieden, die te Tongeren gekomen zijn om er vee te koopen, wordt ge. houden voor de oorzaak waardoor de veetyphus naar Mulcken is overgebragt. Alle veemarkten en kermissen zijn nu in de provincie Limburg verboden, en negentien gemeenten van die provincie zijn gesteld onder de bijzondere maatregelen, in het jaar 1867 ter stuiting der besmetting en ter behoeding van den veestapel voorgeschreven. Bij deze gelegenheid hebben de burgerlijke en militaire overheden in de provincie Limburg allen hare ijverige medewerking verleend tot de uitvoering der maatregelen tegen de veepestmen mag dus hopen dat die provincie nu niet weder door de ramp van het jaar 1867 zal worden getroffen. Intusschen heeft zich in onze provincie Luxemburg een nieuw geval van veepest voorgedaan; terwijl die ziekte in het noorden van Frankrijk langs onze grenzen steeds toe neemt. De staat der zaken wordt meer en meer dreigend voor onzen veestapel; en de uiterste krachtsinspanning ter wering van dien geesel is aan te bevelen.'/ Engeland. Jl. Maandag hebben, zoo als op den Paaschmaanclag sedert verscheidene jaren geschiedt, ditmaal op de duinen van Brighton, de volunteers eene groote wapenschouwing en een groot spiegelgevecht gehouden. De luitenant-generaal sir Hope Grant heeft de manschappen, die ten getale van 25,000 waren bijeengekomen, geïnspecteerd en aangevoerd. De onderstelling bij het spiegelgevecht was, dat een vijande lijke krijgsmagt te Dieppe was scheep gegaan en, na de waakzaamheid der Kanaal-vloot verschalkt te hebben, hoven Ivemp-town geland was en een Engelsch leger, hetwelk de meer binnenslands gelegen heuvelen bezet hield, aantastte, maar door hetzelve naar zee werd teruggedrongen. De maatregelen, welke de spoorwegdireetiën voor het vervoer der vele duizenden reizigers genomen hadden, worden in zeer hooge mate geroemd. De Prins van Wales, die toezegging had gegeven te komen, is echter niet verschenen door den dood van zijn pas geboren zoontje. Het kind, waarvan de Princes Don derdag is bevallen, stierf den volgenden dag ten 2 ure, na gedoopt te zijn, en de namen Alexander, John, Charles, Albert, te hebben ontvangen. De doop werd in alle haast toegediend, daar het bij de geboorte reeds bleek dat het wichtje, niettegenstaande het een Prinsje was, spoedig den tol der natuur zou moeten betalen. De Manchester Guardian deelt mede, dat Prins Napoleon in de nabijheid van het Hyde-Park te Londen, voor eene som van 20,000 pd. st. een huis gekocht heeft, hetwelk hij meubelen zal met het keurigste huisraad en de prachtigste schilderijen en kunstvoortbrengselen, welke indertijd te Meudon en in het Palais Royal geprijkt hebben, maar bij tijds door hem in veiligheid gebragt zouden zijn. Een allerongelukkigst heer huwde zijn tweede vrouw toen de eerste nog leefde, en zijn derde toen én de eerste én de tweede nog tot de stervelingen behoorden. Niet dat hij het onwetend gedaan had, neen, de allerongelukkigste wist dat zijn beide wederhelften leefden en toch verbond hij zich op nieuw met eene schoone. De verdediging van den Mormoon voor het crimineele geregtshof te Londen is nog fraaijer dan de zaak zelve, hij verzocht het in aanmerking nemen van verzachtende omstandigheden, omdat hij geen der drie dames gehuwd had uit geldelijk belang, maar integendeel bewijzen kon dat zij hem geld gekost hadden. De regtbank heeft in de zaak van dien allerongelukkigsten heer nog geen uitspraak gedaan, maar de beste straf ware voorzeker hem te veroordeelen alle drie gemalinnen tegelijk in huis te houden, totdat zij door den dood van zijne zijde werden weggerukt. Brigham Young schijnt ook buiten Utali aanhangers te hebben. Keizer Napoleon zoo meldt de Dailly News heeft bitter moeten lijden van het aantal nieuwsgierigen, die hem gedurende de jongste feestdagen kwamen beloeren. Op goeden Vrijdag wemelde het van wandelaars in de omstreken van Chiselhurst, zoodat de Keizer genoodzaakt was thuis te blijven, ten einde te ontsnappen aan de horden eerlijke Britten, die met boterhammen en bier uit Londen waren gekomen om hem te bekijken. Ook in andere opzigten moet Napoleon zich te beklagen hebben; zoo moet de massa brieven, smeekschriften en vertoogen, welke hem dagelijks de post bezorgt, ongelooflijk groot wezen. De Daily News doet opmerken, hoe bijzonder onaangenaam al dergelijke blijken van belangstelling moeten zijn voor den balling, dien kortelings het noodlot stranden deed op wat de Engelsche noemen „hun gastvrije kust." I) n i t s c b U n it. Volgens berigten nit Berlijn van den 10 dezer werd verzekerd, dat de zegevierende intogt aldaar van de Duitsche troepen op nieuw uitgesteld en thans op 1 Aug. bepaald zou zijn. Men meende zulks te moeten toeschrijven aan de bestaande onzekerheid omtrent de gevolgen van den opstand Ie Parijs. De directie der Louisa-school te Dusseldorf heeft de oefeningen in de gymnastiek voor de meisjes, bij die inrigting verpligtend gesteld. Men verwacht dat dit bij andere inrigtingen van onderwijs voor meisjes spoedig zal worden nagevolgd. Het officiële Weener blad behelst een van don 7den uit Meran gedagteekend keizerlijk bevel aan de oorlogs marine, naar aanleiding van het overlijden van den vice- admiraal Tegethoff. De Keizer zegt, dat hij in den overledene een getrouwen en toegewijden dienaar, dat de staat in hem een zijner uitstekendste mannen, en dat de marine in hem den held verloren heeft, wiens wapen feiten het onderwerp uitmaken der schoonste bladzijden van Oostenrijks oorlogsgeschiedenis. De Keizer geeft bevel, dat op alle oorlogschepen in al de maritirae stations eene plegtige treur-godsdienstoefening gehouden zal worden, en dat op die schepen gedurende veertien dagen de rouwvlag zal worden geheschen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2