1871. N°. 47. Woensdag 19 April. 29 Jaargang. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. HEUERSCHË EN NIEUWEDIEPER COURANT, ,,W ij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Adrertentiën: Vaa 1—4 regel» 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Woensdag den 19 April vertrekt van bier de Oost Indische mail via Triest, per eersten trein. Vrijdag den 31 April vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Brindisi, per eersten trein. Zondag den 30 April vertrekt van hier de West- Indische mail over SoUthnmpton, per laatstcn trein. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER maakt bij deze bekend, dat de Lijsten der Kiezers voor de Leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, door hem op heden gesloten, op nieuw aangeplakt en op de Secretarie der Gemeente voor ieder ter inzage zijn nedergelegd. Helder, De Voorzitter voornoemd, den' 17 April 1871. STAKMAN BOSSE. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 April. Geheel (le beschaafde wereld heeft met onverdeelde belangstelling den loop der gebeurtenissen gevolgd, waar van Frankrijk in de jongstverloopene maand getuige is geweest. Met verlangen werd in het laatst van het vorige en in het begin van dit jaar uitgezien naar het ophouden van den moordenden krijg tusschen de legers der Duitschers en Franschen; reeds gedurende eene maand ziet men thans weder uit naar het eind van een binnenlandsche verdeeld heid, die niet dan zeer wrange vruchten moet afwerpen voor een land, dat reeds zoo zwaar door den verschrikkelijken krijg heeft geleden. De gebeurtenissen der laatste dagen, toen het leger van de te Versailles gevestigde wettige regering van tijd tot tijd slaags geraakte met de benden der Commune, waren hoogst belangrijk en nog steeds wordt met verlangen naar nieuwe tijdingen, en vooral naar het berigt uitgezien, dat de opstandelingen tot onderwerping zijn gekomen. Het Parijsche dagblad le Mot d'Ordre, hetwelk door Rochefort wordt geschreven, zegt, dat de uitkomsten der zending naar Versailles »ongelukkig van louter negatieven aard zijn," dat is, op niets nederkomen. Anders oordeelt een Parijsch correspondent der Indépendance Beige; deze zegt in een schrijven van jl. Donderdag avond: «Het rapport getuigt van zooveel toegeeflijkheid, billijkheid en gematigdheid hij den heer Thiers, dat de Commune het voor de publieke opinie en voor de nazaten zwaar te verantwoorden zou hebben, indien zij de door den heer Thiers aangeboden bedingen afwees, terwijl zij welligt het binnendringen van het Fransche leger en anders van Duitsche troepen te verwachten heeft." Het evengenoemde blad zelf meent, dat Parijs alle aanspraak op deelneming en zelfs op ver schooning of zachte behandeling zou verbeuren, indien het bedoelde bedingen afweeshet blad verwacht dan ook hun aanneming, wel niet van de Commune, maar van den invloed der opregte vrienden der volksvrijheid te Parijs. Toch wordt de strijd voortgezet en maakt de nationale garde het de Commune zoowel als Thiers onmogelijk, tot eene bemiddeling te geraken. Ir. de vorige week zijn door onderscheidene dagbladen in Engeland bijzonderheden medegedeeld ten aanzien van den staatkundigen toestand van Rumaniü. Daaruit blijkt overtuigend, dut de volksstammen, die de Donau-vorsten- dommen bewonen, nog weinig geschikt zijn om een onaf hankelijke natie uit te maken. De toeleg, om tusschen de Slavonische nationaliteiten van Rusland en Turkije een staat te stichten, wier bestaan tot meerdere zekerheid voor het behoud des vredes in het Oosten zou kunnen strekken, is blijkbaar ten eenemale mislukt. De Rumanen toonen weinig geschikt zichzelven te regeren en Prins Karei, die de regering gaarne aan de ministers en de Kamers zou overlaten, om zich, in generaals-unifortn getooid aan vorste lijke uitspanningen over te geven, vindt zich zeer teleur gesteld. Deze toestand wordt verergerd door het woelen van den heer Bratiano, de aanvoerder eener republikeinsche partij, die er slechts naar streeft om Prins Karei als werktuig te gebruiken voor eigene heerschzuchtige plannen Het bestuur van Helder's comité Roode Kruis verzoekt ons te berigten, dat de jaarlijksche algemeene vergadering niet Dingsdag zal gehouden worden, maar Maandag 24 dezer in Tivoli. De 4de en de 12de kopmagnie van het 1ste regiment vesting-artillerie, beiden alhier in garnizoen, zijn o. a. aangewezen om dit jaar het kamp van Zeist te betrekken. Het kamperen zal geschieden van 1 Aug. tot 12 Sept., terwijl de kamperende troepen in twee seriën zullen worden verdeeld, behoorende de beide hier garnizoen houdende kompagniën tot de 1ste serie, die van 1 tot 22 Aug. in het kamp zal verblijven. Het bevel over het kamp zal worden gevoerd door den kolonel Delprat van het 1ste regiment vesting-artillerie. De onderofficieren van den wetenschappelijken cursus te Delft zullen tot de 1ste serie gerekend worden te behooren. Ongehuwde miliciens van de ligting 1867 zullen, volgens het beraamde plan, hoogstens voor 4 weken onder de wapenen worden geroepen tof deelneming aan de practische oefeningen. Onze lezers zullen zich herinneren, dat voor een drietal jaren, toen de veepest in ons land met hevigheid woedde, herhaaldelijk de vraag is te berde gebfagtzijn er ook kenteekenen aan te wijzen, waaruit men kan afleiden welke runderen meer of minder vatbaar zijn voor die ziekte? Het is ook bekend, dat de heer A. Paarlberg beweerde met die kenteekenen bekend te zijn. Zijnq proefneming, ondernomen in het belang van onzen rijken veestapel, zijn echter niet met een gunstigen afloop bekroond. Thans is de bedoelde vraag op nieuw gedaan en uitgebreid ook tot de vatbaarheid voor andere ziekten van het vee, met name tot de thans heerschende besmettelijke longziekte. Door den heer P. Verhoeve Bruinvis, te Winkel, is die vraag behandeld in een werkje, dat voorzeker door allen, die met de veeteelt in betrekking staan, met belangstelling zal worden begroet. Of nu het beweren van den schrijver dezer brochure den veehouder in alle gevallen tot een veiligen gids zal verstrekken, wij moeten dit, ondanks de verzekering van gedane proefnemingen, aan het oordeel van deskundigen overlaten. Naar wij vernemen zegt de N. Arnh. Ct. zal door Z. K. H. den Prins van Oranje eerlang gevolg worden gegeven aan het voornemen om een bezoek te brengen aan het Russische hof. Z. K. H. zal vermoedelijk den 24 dezer naar St. Petersburg vertrekken, ten einde zich daar te bevinden op den verjaardag van Z. M. den Keizer. De minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de maand Mei a. s. te Hellevoet- sluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling der 2de klasse wenschen te worden aangenomen. Het getal als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot 22 bepalen. De Staatscourant van heden vermeldt de voorwaarden. In de Ncderlandsche Industrieel wordt er op aange drongen, de betaling der werkloonen niet op Zaturdagavond te doen plaats hebben. De werkliedenvereenigingen, in een verkeerde rigting geleid, hebben reeds zeer veel kwaads berokkend; vooral is de werkman zelf door werkstakingen en oproerige bewegingen het meest benadeeld en is zijn opgespaard geld verloren gegaan. Gelukkig heeft de Nederl. werkman zich tot dusver meerendeels buiten het gedrag gehouden. Wat echter voor de hand ligt, om te worden verbeterd, diende gewijzigd te worden. En het is duidelijk, hoe groot het ongerief is, wanneer de werkman eerst des Zaterdagsavonds dikwerf vrij laat te huis komt, en zijn vrouw dan nog hare inkoopen moet doen. De man heeft zijne vrouw niet rustig thuis; is het wonder, dat hij ook uitloopt? De winkels zijn vol, men kan naauwelijks geholpen worden, heigeen voor de ontvangst der goederen ook niet gunstig werkt. Waarom niet des morgens of op een anderen dag den betaaltijd gesteld? Op de rijkswerven wordt sinds het ministerie van den heer Lotsy het loon op Dingsdag- morgen betaald, en het werkt uitmuntend; ook elders is dit het geval. De Ned. Ind. hoopt, dat men algemeen van het betalen van het arbeidsloon op Zaterdagavond moge terugkomen. Tot de vraagpunten, die op de in Julij o. k. te houden algemeene vergadering van het Nederl. Onderw. Genootschap in behandeling komen, behoort o. a. dit vMag men hij het onderwijs in de geschiedenis des vaderlands de heldendaden der voorvaderen niet doen uitkomen, uit vrees van daardoor oorlogzucht aan te kweeken bij het opkomend geslacht?" Veehouders in de gemeenten, die tot de afdeeling Opmeer, der HollandscheMaatschappij van Landbouw behoo ren, hebben zich met een adres tot Z. M. den Koning gewend, waarin zij verzoeken dat het Zijne Majesteit moge behagen, hoogstdeszelfs besluit van 4 December 1870 in zoodanigon zin te wijzigen, dat een Veehouder, wiens run deren door de longziekte zijn aangetast of verdacht, vrijheid heeft, onder de noodige voorzorgsmaatregelen, zijn vet vee, dat rijp en voor de slagtbank bestemd is, te verkoopen en af te zetten, en gezonde runderen, voor zijn bedrijf benoo- digd, aan te koopen, en zulks ten minste in die gemeenten, waar door het Rijk geen schadevergoeding wordt verleend. Beroepen bij de Evang. Lutli. gemeente te Beverwijk, de heer F. A. Domela Nieuwenhuis, pred. te Iiarlingen. Men schrijft ons van Texel, dd. 17 April: »Door den plotseling opkomenden harde wind op Vrijdag avond jl. heeft de schelpenvloot veel geleden. Eenigen bereikten de haven, met verlies van ankertouw; één ver loor het roer en overzeilde daarop een andere schuit, die echter door een der schippers op sleeptouw werd genomen, en hoewel zwaar gehavend, behouden in de haven werd gebragt. Bijna allen hadden mindere of meerdere schade bekomen. Ook de in het Eijerland verkeerende schelpen- visschers moeten bij die gelegenheid veel geleden hebben." »Dat tusschen onderwijzers en schooljeugd te Oude Schild eene wederzijdsche genegenheid bestaat, mogt de heer hoofd onderwijzer gisteren avond ondervinden. Van een reisje, iu de Paaschvacantie gemaakt, terugkeerende, zag hij bij arrivement der stoomboot de gansche schooljeugd op de haven aanwezig, om hunnen onderwijzer als in triomf naar diens woning te vergezellen." Het is thans voor de veefokkers te Texel druk de lamtijd. Over het algemeen gaat het naar wenscli. Weinig sterfte, hetgeen bij dit koude weêr wel anders werd verwacht. Jl. Vrijdag bragt een schaap 4 lammeren ter wereld. De beestjes zijn allen gezond en wel en worden met zorg opgekweekt. Men schrijft ons van Alkmaar, dd. 18 April: i/In eene jl. Vrijdag avond gehouden buitengewone ver gadering heeft de gemeenteraad besloten het ingekomen verzoek van eeriige ingezetenen, om op den gewonen tijd dat hier anders de voorjaarskermis wordt gehouden, met hunne kramen te mogen staan ter plaatse waar gewoonlijk die kermis wordt gehouden, ter beslissing te stellen in handen van burgemeester en wethouders, omdat de raad begreep dat hij niet op zijn eenmaal genomen besluit kon terugkomen. Burgemeester en wethouders hebben daarop besloten het verzoek in te willigen, wnder bepaling, dat geen ander dan ingezetenen dezer gemeente kramen zullen mogen stellen, en dat ze niet langer mogen staan dan tot aanstaanden Zaturdag avond, als wanneer alles opgeruimd zal moeten zijn." «Op de voorjaarsveemarkt alhier zijn 1546 stuks vee aangevoerd. De handel was traag en de prijzen, hoewel voor goed vee een goeden prijs werd bedongen, niet bijzonder hoog. Het ongunstige weder, gevoegd bij het schrale grasgewas, zijn daarvan zeker oorzaak.» De heer W. G. ten Houte de Lange, die zijn öOjarig jubilé als doktor te Alkmaar gevierd heeft, heeft bij die gelegenheid van de geneeskundigen uit den omtrek een fraai geschenk ontvangen. De stemgeregtigde leden der Herv. gemeente te Winkel, hebben met 102 tegen 48 stemmen besloten, het kiescollege af te schaffen en tot den ouden toestand terng te keeren. Eene 59jarige vrouw te Wormerveer, Truitje Al genaamd, echtgenoote van schipper Jurrie Jordaan, heeft dezer dagen de gemeenschappelijke woning heimelijk ver laten, medenemende eene som van duizend gulden aan bankpapier. Te Amsterdam is het 200jarig bestaan der groote synagoge 11. Donderdag herdacht, bij welke gelegenheid dr. J. A. Hes aan de gemeente een zilveren handwijzer heeft ten geschenke gegeven. De heeren mr. P. van Bemmelen, te Nijmegen en rnr. C. M. J. Willeumier, advocaat te Amsterdam, zijn geplaatst op de voordragt van burgemeester en wethouders van Amsterdam, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den hoogleeraar mr. A. E. J. Modderman naar Leiden. Van wege de genie is jl. Zaturdag te Amsterdam o. a. aanbesteed het eenjarig onderhoud der kazerne gebouwen te Hoornaannemer de heer K. Kalverbach, voor 2850. Mr. J. P. Amersfoordt is met algemeene stemmen herbenoemd tot heemraad van den Haarlemmermeerpolder. vLeekensermoen. Over een mensch en een paard," dit is het opschrift van een allezins lezenswaardig artikel in het N. v. d. Dag. Wij ontleenen er aan het volgende »Schuins tegenover mijne woning stond een paard voor een kar te slapen. Het was een Amsterdamsch sleperspaard op zijn nadagen en vóór den tijd versleten. Dien dag was de dagtaak, de klamme huid van het beest droeg er de sporen van, zwaar geweest en terwijl de kar gelost werd, was het ingedommeld. Toen de kar ledig was, schopte de slepersknecht zijn paard, om het te wekken, met zijn zware laars tegen den bek.» vDe meester wekt zijn dier. Een klank van zijn gevreesde stem, een rukje aan den teugel, eenkom oude jongen zou minstens voldoende zijn geweest voor het doel. Maar hij schopt zijn trekdier tegen den bek. Ophoog

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1