1871. N°. 48. Vrijdag 21 April. 29 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. GEMEENTERAAD. HELDERSCHE EN MIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30. n franco per post - 1.05. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdrertentiönVaa 14 regela 80 caat, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Vrijdag: den tl April vertrekt van hier de Oost- Iadische mail vla Brindlsi, per eeraten trein. Zondag den 30 April vertrekt van hier de West- Indische mail over Southampton. per laatsten trein. Woensdag den 3 Wei vertrekt van hier de Oost-Indische mail vla Triest, per eersten trein. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, brengen ter kennis, dat de Raad dezer gemeente heeft besloten, dat de KERMIS of JAARMARKT in deze gemeente, ter zake van de heerschende ziekte, in dit jaar GEEN PLAATS ZAL HEBBEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 19 April 1871. L. VERHEY, Secretaris. Zitting van Dingsdag den 18 April 1871. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 14 leden; afwezig de heeren Zur Mühlen en van Bruggen, beiden wegens ongesteldheid. De aanteekeningeu van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde wordt gesteld de zamensteliing van het bureau van stemopneming voor de in dit jaar te houden verkiezingen voor de Prov. Staten, de Tweede Kamer en den Gemeenteraad. Tot leden van het stembureau worden benoemd de heeren Groen en Berghuijs en tot plaatsvervangende leden de heeren Hugenholtz en Werendlijn Smit. De benoemden laten zich die keuze welgevallen. Ter tafel worden gebragt de jaarverslagen over 1870: a. van de gemeente, b. vnn bet lager-, c. van het middelbaar onderwijs in deze gemeente en d. van het Gemeente-Ziekenhuis en de Apotheek. Er wordt besloten deze verslagen bij de leden aan huis ter lezing rond te zenden. Er wordt gelezen eene missive van HH. Regenten van het Algemeen Weeshuis, houdende verzoek om magtiging tot het doen van af- en overschrijving van verschillende posten op de begrooting, dienst 1870. De gevraagde magtiging wordt verleend. Uit het schrijven van HH. Regenten bleek nog, dat de rekening over genoemd dienstjaar waarschijnlijk een goed slot van f 1000 hebben zal. Er wordt gelezen een adres van het Bestuur van het Artillerie- Vrijkorps alhier, waarin wordt gevraagd eene toelage uit de gemeentekas tot een bedrag van f 100. Genoemd Bestuur wijst in dat adres op den ongunstigen toestand der financiën, waardoor in dit vereenigingsjaar een vrij aanmerkelijk tekort zal ontstaan op de verkregene goede uitkomsten van de schietoefeningen -en op de goede gevolgen van de deelneming aan de oefeningen in het behandelen der wapenen, ontstaan voor jongelieden, die als miliciens daardoor vermindering van diensttijd erlangen. Eindelijk wordt in dit adres gewezen op de omstandigheid, dat, bij de pogingen, door den weerbaarheidsbond aangewend, om van 's Rijks wege ondersteuning te erlangen, het waarschijnlijk is, dat de gevraagde toelage slechts voor dit jaar zal zijn. De Voorzitter zegt, dat B. en W. geen reden hebben gevonden om op dit adres gunstig te adviseren. De eenige reden tot onder steuning zou zijn die van de goede gevolgen der deelneming aan de oefeningen voor de miliciens; doeh sedert de circulaire van den minister van Oorlog, in het vorige jaar uitgevaardigd, de gelegenheid voor jongelieden ook heeft opengesteld om bij de korpsen van het leger zich de noodige bekwaamheid eigen te maken, bestaat die reden niet meer, daar reeds ten vorigen jare een paar jongelieden alhier zich op die wijze in den wapenhandel hebben geoefend. In stemming gebragt, wordt met algemeene stemmen op 't gedaan verzoek afwijzend beschikt. De Voorzitter brengt ter tafel een verzoek van den heer J. C. de Buisonjó, om tot het houden eener Zondagschool te mogen beschikken over de gemeente-school No. 2 (te Huisduinen). Na de mededeeling, dat de hoofdonderwijzer dier school geen bezwaar maakt tegen het toestaan van dit verzoek, werd met algemeene stemmen besloten tot inwilliging van het gevraagde. Aan den Schuttersraad wordt magtiging verleend tot het doen van af- en overschrijving van onderscheidene posten der begrooting voor het dienstjaar 1870. Thans komt aan de orde de aangelegenheid van het postkantoor. De Voorzitter deelt mede, dat door het Dagelijksch Bestuur aan den minister is voorgesteld van weerszijden taxateurs te benoemen, tot het bepalen der waarde bij de overname van dit gebouw. De minister had dit voorstel niet aangenomen. Niettemin hadden B. en W. toch eene taxatie doen plaats hebben en zulks opgedragen aan de heeren N. J. Leijer en H. J. Janzen, die de waarde van 't bedoelde perceel op f 4750 hadden bepaald. Het Dagelijksch Bestuur stelt echter, met het oog op het doel van den eigendoms overgang, voor, om den minister alsnu te antwoorden, dat het gebouw voor f 3500 het eigendom van het Rijk zou worden. De heer de Lange oppert bezwaar tegen dit voorstel en dringt aan om niet beneden de getaxeerde waarde te gaan, die evenwel niet te hoog is. De heer de Breuk vereenigt zich met het voorstel van den heer de Lange en doet opmerken, dat bij taxatie in den regel het minimum der waarde wordt bepaald. De Voorzitter licht het voorstel van 't Dagelijksch Bestuur nader toe en doet uitkomen liet belang, dat de gemeente heeft bij de plaatsing van t postkantoor in 't centrum der gemeente. In stemming gebragt, wordt het voorstel van B. en W. verworpen met 9 tegen 5 stemmen, en dus bepaald, dat de getaxeerde waaide zal worden opgegeven. Vóór 't voorstel van B. en W. stemden de bh. van Kelc khoven, Boomsma, Maalsteed, Graat en de Voorzitter. De vraag: zal er dit jaar al of niet kermis zijn in deze gemeente? wordt besproken. De voorzitter wijst op dit aloud volksver maak, dat, bij goed gebruik, eene ware uitspanning is voor ouden en jongen, inzonderheid voor de mindere klasse en voor de kinderen. Toch ziet hij zich gedrongen om, namens het Dagelijksch Bestuur, het voorstel te doen om, met het oog op de heerschende ziekte, de kermis dit jaar niet te doen plaats hebben. De heer Berghuijs is er niet tegen, dat de kermis dit jaar geen voortgang heeft, maar voorziet evenzeer gevaar van het organiseren van pleiziertreinen. De heer de Breuk geeft in overweging de zaak nog onbeslist te laten, en eerst in Junij een besluit te nemen. Hij wijst op de niet onaanzienlijke schade door het niet houden der kermis te ontstaan. Het zou kunnen zijn, dat de epidemie in den tijd van twee maanden merkbaar verminderde en de kermis kon voortgang hebben. De Voorzitter antwoordt: hij houdt het voor wenschelijk reeds nu te beslissen, omdat een besluit tot het niet houden der kermis, wanneer dat in Junij genomen werd, veel meer teleurstelling veroorzaken zou. In stemming gebragt, wordt met 13 tegen 1 stem besloten de kermis dit jaar niet te doen plaats hebben. Tegen stemde de heer Groen. Met magt van overschrijding, des noodig, wordt eene som van f 300 beschikbaar gesteld, tot het doen van uitgaven voor het tegengaan der pokziekte en voor het onteigenen van kleederen, enz. van poklijders. Door verbranding worden vernietigd een 66tal coupons der gemeentelijke geldleening, verschenen 1 Julij 1870. Op voorstel van bet Dagelijksch Bestuur wordt aan den heer P. Backum Pastoor, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als hulponderwijzer aan eene der gemeente-scholen in deze gemeente, uithoofde zijner benoeming tot hoofdonderwijzer te Harenkarspel. Voor kennisgeving worden aangenomen deze mededeelingen: a. Dat HH. Gedeputeerde Staten hunne goedkeuring hebben verleend aan de in de vorige raadszitting vastgestelde ver ordening tot wering en beteugeling van besmettelijke ziekten; en b. Dat bij de op 12 dezer gehoudene verificatie van de boeken en de kas van den gemeente-ontvanger een en ander is in orde bevonden, in de kas zijnde de som van* f 55,620.83. Bij de gewone rondvraag worden door de heeren Braaksma en de Breuk achtereenvolgens inlichtiugen gevraagd omtrent de uit voering der verordening tot wering, enz. van besmettelijke ziekten. De Voorzitter geeft de gevraagde inlichting en verzekert, dat het voorschrift van art. 4 dier verordening stipt wordt opgevolgd. De zitting wordt hierop gesloten. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 20 April. De Commune te Parijs roept victorie, zij verhaalt van bevochte zegepralen en als men haar wilde gelooven, kon men aannemen, dat de regeringstroepen van Versailles versmelten als was voor gloênde kolen. Raadpleegt men echter de verzekeringen, die door de ministers aan de Nationale Vergadering worden medegedeeld, dan komt men tot eene geheel andere conclusie. Steeds meer naderen de troepen der regering de oproerige stad, en daar de heer Thiers de noodige maatregelen neemt om eene zoo groot mogelijke strijdmagt om Parijs te verzamelen, is de houding, die hij aanneemt, volstrekt geen bewijs, dat de mannen, die wederregtelijk het gezag in handen hebben genomen, in het rustig bezit dier magt zullen blijven. In de stad zelve missen zij zelfs den zoo noodigen steun der bevolking. Volgens gerucht, zouden de gezanten der vreemde mogendheden, ten einde verder bloedvergieten te voorkomen, een wapenstilstand trachten te bewerken. Het doel is zeker zeer goed, maar het is lang niet zeker, dat Thiers zal bewilligen in eene onderhandeling met muiters, die op zulk een eervolle behandeling volstrekt geen aan spraak hebben. Nog versch ligt voorzeker nog in ieders geheugen den strijd, in Engeland gevoerd, over de losmaking van den band, die den Staat aan de Anglikaansche kerk in Ierland bond. Met groote heftigheid werd die kamp gevoerd, doch het ministerie Gladstone wist over de niet geringe bezwaren, tegen dien maatregel opgeworpen, te zegevieren. Het stoorde zich niet aan de talrijke verdachtmakingen en even min aan de verzekeringen als zou door dezen maatregel van echte vrijzinnigheid, de godsdienst in gevaar worden gebragt. De uitkomst bewijst thans reeds, dat de Britsche bewindslieden goed hebben gezien, toen zij verzekerden, dat door de afschaffing der Iersche Staatskerk, in stede van nadeel, een dienst zou worden bewezen aan de Pro- testantsche kerk in Ierland. Dezer dagen toch kwam de synode voor de eerste maal sedert hare losmaking van den Staat te Dublin bijeen. De debatten deden op de over tuigendste wijze blijken, dat deze vergadering zeer geschikt de belangen der kerk behartigen kan, zonder den steun der wereldlijke magt. De gevoerde debatten en de genomen besluiten moeten volgens de berigtgevers in den boezem van het kerkgenootschap een zeer goeden indruk hebben gemaakt en bij de leeken grootendeels hebben uit- gevvischt de antipathie tegen de vroeger zoo gevreesde osmaking der banden tusschen en kerk en staat. De verkiezing van den hertog van Montpensier als afgevaardigde is door de Spaansche Cortes zonder discussie goedgekeurd. De regering heeft nu aan hem niet alleen, maar ook aan de andere generaals, die naar de Balearische eilanden waren verbannen, verlof gegeven om naar Madrid terug te keeren. Zonder twijfel zal deze maatregel een gunstigen indruk maken. Jl. Dingsdag avond waren wij in de gelegenheid de laatste van het viertal lezingen, die hier in het afgeloopen saizoen gehouden zijn, bij te wonen. Als spreker trad op de heer Ising, met wien wij reeds vroeger in kennis waren gekomen, door zijne gunstig bekende novelles. Boeijend en krachtig schilderde de geachte spreker ons een tafereel uit het leven van onzen eenigen Evertsen, hoe onze zeeheld na den ongelukkigen zeestrijd bij Noord-Voorland en zijn terugtogt naar de Zeeuwsche kusten waardoor hij een deel van 's lands vloot behouden binnen bragt blootstond aan de woede van het opgeruide volk en er bijna het slagtoffer van werd. De sierlijke vorm, waarin de spreker dit alles goot en de duidelijkheid van voor stelling, maakten een gunstigen indruk. Spreker ging verder en toonde aan, hoe in 's lands vergaderzaal bekrom penheid den boventoon voerdeviel men ook daar Evertsen hard over het ongeluk, 's lands vloot overkomen, men moest eindigen met zijn vrijspraak. Evertsen, van zijn waardigheid ontheven, aarzelde niet om het volgende jaar zijne diensten weêr aan te bieden en het heil van het vaderland boven alles stellende, neemt hij het onderbevel dat men hem toestaat aan, en gaat Beklimt de vloot! knot Engeland's dwinglandij, En als zijn broed'ren, zoon en vader sneuvelt hij Met een comische novelle besloot spreker dezen nut tigen avond. Naar men verzekert, zullen de miliciens der ligting 1871 op 7, 8 en 9 Mei a. s. bij de verschillende korpsen infanterie en artillerie onder de wapenen worden geroepen, om in den wapenhandel te worden geoefend. Naar men verzekert bestaat bij de regering het voor nemen om in de volgende maand een detachement suppletie troepen langs het Suez-kanaal naar Java uit te zenden. -Den 16 dezer is te Kleef overleden de gepensioneerde kapitein ter zee C. L. J. d'Hamecourdt. Drietal te Amsterdam: de heeren N. H. de Graaf, pred. te Rotterdam, J. P. Nonhebei, pred. te Middelburg on P. S. van Ronkel, theol. dr. en pred. te Zutphen. Drietal bij de Doopsgezinde gemeente te Vlissingen de bh. Joh. Dyserinck, pred. te Helder; P. Lugt, pred. te Noordeinde van Graft; II. D. Tjeenk Willink, pred. te Tjallebird. Beroepen bij de Christ. Geref. gemeente te Katwijk aan Zee: de heer A. Verhey, pred. te Dordrecht. Op de aanbevelingslijst, door het Prov. Geregtshof in Zuidholland, opgemaakt ter voorziening in de vacature van raadsheer in dat collegie, is geplaatst als eersten candidaat de heer mr. S. II. Lette, regter in de arrondissements- regtbank te Brielle. Jl. Dingsdag vertrokken van Texel eenige huisgezinnen naar Amerika; meest arbeiders. Aan den heer A. T. Burgers is, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als secretaris der gemeente Schagen. Met de Vergadering, jl. Donderdag gehouden in de zaal van den heer Knikker, sloot het Schager departement van het Nut zijne bijeenkomsten in dit saizoen. Behalve de gewone spreekbeurten: eene verhandeling door den heer J. Denijs Jz. en eene bijdrage door den heer Ph. de Heer, voerden de leden der rederijkerskamer »de Roos» twee kleine blijspelen op. De liedertafel Euterpe, door het bestuur tot bijwoning dezer vergadering uitgenoodigd, liet zich een paar malen hooren de heer G. Koster droeg twee komische en de heer Mars een ernstig vers voor, terwijl ten slotte de heer J. Denijs Jz., met accompagnement van piano, een vers zong, door hem zeiven gecomponeerd, getiteld »Nieuwe variatiën op het woord Secuur." Den meesten bijval mogten vooral zij ondervinden, die, door hunne talenten ten beste te geven, hebben medegewerkt tot het welslagen dezer vergadering. Hoofdingelanden van het heemraadschap der strijkmo lens van de Schagerkogge hebben, in hunne vergadering van 18 April jl., besloten tot daarstelling van een stoomgemaal, tot versterking van het bestaand strijkgemaal. De heer J. Brouwer, lid van den Raad van Hoog woud en mejufvrouw V. Gorter vierden jl. Zondag, onder algemeene deelneming der ingezetenen hun gouden huwe lijksfeest.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1