Benoeming-en, enz Aan H. P. Ibink Meienbrink, majoor-commandant der dienstdoende schutterij te Alkmaar, is vergunning verleend tot het dragen van de eeresabel, hem door onder officieren en korporaals van die schutterij geschonken. Bij de gisteren te Alkmaar plaats gehad hebbende opening der stembilletten is gebleken, dat met 230 tegen 20 stemmen het bestaande kiescollegie der Herv. gemeente aldaar is gehandhaafd. Op de paardenmarkt te Alkmaar waren gisteren 65 paarden aangevoerd, de prijzen liepen van 50 tot 525. Het Alg. D. v. Ned. deelt een verslag mede van het congres der Noord- en Zuid-Nederlandsche afdeeling van de Internationale, op de Paasclidagen te Gent gehouden. De vereeniging telt in België ruim 80,000 leden, in Nederland slechts drie afdeelingen met omtrent 2000 leden. Onder de behandelde punten behoorde de vraag: Heeft de werkersbeweging zich met de godsdienst te bemoeijen? De gezel Michon stelde voor, dat de vergadering den invloed van het priesterschap verderfelijk zou noemen voor de verspreiding der beginselen van de Internationale; dit werd verworpende gezel Wollring uit Amsterdam deed daarop het voorstel, aan te nemen, dat de Internationale volstrekt geen strijd voert tegen' de godsdienst, dat zij integendeel uitsluitend beoogt de geheele vrijmaking der arbeidende klasse en dat alles daaraan ondergeschikt is, derhalve ook de godsdienst en de staatkunde; dit werd goedgekeurd, doch in deze woorden gegoten: „Het is de taak der Internationale, door alle mogelijke middelen, het wetenschappelijk onderwijs bij den werker in te planten, ter vervanging van alle idealistische leerstelsels, als zijnde het eenige middel om tot de ontvoogding des volks te geraken. De volksgaarkeukens werden algemeen afge keurd. Men zag ze voor niets anders aan dan als een middel om de ellende van den werkman te bestendigen, als een doekje voor het bloeden maar als geen radicaal geneesmiddel.' De hulp van alle werklieden werd ingeroepen voor de werkstaking der sigarenmakers te Antwerpen en Brussel, en de wensch geuit, dat de Commune te Parijs er in mogt slagen, zonder geweldadige middelen haar doel te bereiken, waardoor een groote schrede voor waarts zou gedaan zijn op den weg, die door de Internationale gevolgd wordt.» Als middel om het op te rigten dagblad, waarin de bestaande sociaal-democratisch-republikeinsche bladen zullen worden vereenigd, te doen bloeijen, wordt aanbevolendat de leden der Internationale zich verbinden zullen om alleen bij die winkeliers en groothandelaren te koopen, die in dat blad zullen adverteeren. Tegen Pinksteren wilde men te Amsterdam een congres houden. Tot lid der Prov. Staten van Zuidholland te 's Hage is gekozen mr. C. A. van der Kemp, wethouder. De uitslag der stemming omtrent het beroepen van predikanten te Hellevoetsluis, enz., gedurende de eerst volgende 10 jaren is geweest, dat het blijft opgedragan aan het kiescollegie. Een postbode, genaamd T. Alblas, heeft van H. Jas op Gravestein 25 ets gekregen voor hetterug bezorgen eener portefeuile van Jaswaarin een metalliek van 1000. Alblas zegt de portefeuille te gelijk gevonden te hebben met W. de Jong, maar W. de Jong, adverteert, dat hij de eenige vinder is, en dat Alblas zelfs niet op 24 ets. belooning regt heeft. De Utrechtsche Zending-Vereeniging zal den 24 en 25 dezer hare algemeene vergadering honden de Predikan- ten-Vereeniging zal den 26sten en de Confessioneele Ver eeniging den 27sten bijeenkomen. Op de vergadering der Prcdikanten-Vereeniging zullen behandeld worden de volgende punten 1. Hoe moet de doopsquaestie worden opgelost? 2. Welke zijn de eischen, die tegenwoordig gesteld moeten worden bij het geven van godsdienstonderwijs op de catechisatiën. 3. In hoever ligt het ook op den weg der kerkeraden, om zich de zaak van het Christelijk schoolonderwijzs meer regtstreeks aan te trekken, dan dit tot dusver geschied is Bij bevelschrift der Arrondissements-Regtbank te Zierikzee, is naar den procureur bij het Prov. Geregtshof in Zeeland verwezen Iinan Dorst, oud 24 jaren, land- bouwersknecht, wonende te St. Annaland, thans gedetineerd te Zierikzee, ter zake als zou hij in den morgen van 18 Febr. jl., op de hofstede van L. Boudeling, onder Tholen, Apolonia Belia Ligtendag, dienstmeid aldaar, bij de keel hebben gegrepen met het doel haar te verwurgen, en haar later in den paardenput op die hofstede hebben geworpen en zoo lang met het hoofd onder water in het ijs hebben gehouden tot er de dood op volgde, na reeds den vorigen dag het voornemen te hebben opgevat haar van het leven te berooven. Te Breda is dezer dagen een kadet, wegens mishan deling van een jongen, van de militaire academie verwijderd. Twee jongelui van 24 en 32 jaar te Waspik zullen eerstdaags trouwen met twee zusters van 67 en 69 jaar oud. De heeren M. Kingma Hz., te Makkum, en J. J. Verwer, te Bolsward, hebben een plan gevormd om het Workumsche en het Parregaster Meer droog te maken. De droog te maken oppervlakte beslaat ruim 550 hectaren en de grond moet, blijkens de genomen proeven, uitnemend geschikt zijn voor weiland. De kosten worden op ƒ225,000 geraamd. Bij besluit van den Paus, onder dagteekening van 23 Maart dezes jaars door de Heilige Congregatie voor de zaken van eeredienst uitgevaardigd „voor Rome en de wereld", zijn de titel en eerbewijzen van leermeester der kerk toegekend aan den Heiligen Alphonsus Maria de Liguori, den stichter van de orde der Redemptoristen. De gepensioneerde ambtenaren in Griekenland hebben in één jaar niets van hun tractement ontvangenbovendien wordt nu bij de wet op alle pensioenen nog 25 pCt. gekort. Men denkt aan een nieuwe leening. De cholera woedt te Bender Buschir, in Persië, zoo hevig, dat de lijken op straat blijven liggen. Vier' kooplieden te Boston, echte Yankees, moesten allen vrij groote sommen ontvangen van een koopman te Farmington, die ongelukkig op 't punt was van te springen. Zij vatten te gelijkertijd het plan op om het magazijn van hun schuldenaar geregtelijk te verkoopen, gingen denzelfden morgen naar het spoor en troffen daar elkander in één waggon. Maar natuurlijk verriedgeen der vier heeren zijn plan, schoon het aan allen duidelijk was. Bij het station, niet ver van Farmington, aangekomen, vonden zij daar slechts één omnibus. Drie klommen er in maar de vierde kon geen plaats bekomen en zou dus moeten aan zien, dat de anderen het goed van hun schuldenaar ver deelden, zonder dat hij er iets van kreeg. Wat doet onze Yankee? Hij loopt naar den koetsier en koopt,, voordat de anderen iets kunnen in het midden brengen, het paard, dat hij vervolgens, na de strengen te hebben doorgesneden, bestijgt, en draaft weg. Hoe staan de modistes dit jaar met haar hautes nouveautés de Paris? Naar men op verschillende recommandatie-billetten kan lezen, is Parijs al sedert geruimen tijd veranderd inBrussel maar, hetzij van Parijs, hetzij van Brussel, aan het vinden van kleuren, stoffen en fatsoenen voor de dames behoeft men niet te twijfelenstellig zullen ook de Hollandsche vrouwen zieh dezen zomer, even als vroeger, op de eene of andere wijze potsierlijk maken, al zijn de voorschriften juist geen wandelpakjes, reikende ietwat verder dan de knie, en monsterachtige chignons met hoed jes in het formaat en ter grootte van een gewoon ovaal scheer spiegeltje. Het zou ons echter zeer spijten, als wij weêr soortgelijke dwaze dragten zagen verschijnen, want hoe schoon is in dezen tijd van revolutie en emancipatie de gelegenheid niet, om ook in de kleedij der Nederlandsche vrouwen een gewenschte omwenteling te brengen, om, in plaats van een door buitenlanders voorgeschreven, een nationaal vrouwencostuum, overeenkomstig landaard en klimaat, in het (even te roepenUit behoefde daarom niet stijf en onbe hagelijk te zijn; het kon doelmatig en tevens sierlijk wezen. Een nette \sooidbedekking kon b. v. de scheerspiegelachtige hoedjes vervangengolvende krullen of neerhangende gewolkte haren zouden vrij wat eleganter en gezonder zijn dan valsche of tegen de natuur in gedresseerde coiffures, die den nek aan noordenwind, en het hoofd soms aan nog wat erger prijs geven; men huivert bij het zien van witte, dunne blouses: onwillekeurig brengt men er witte, teringachtige gezigten mede in verband; en dan die korte kleedjes! of ze comme il faut zijn? wij weten het niet, maar zij lieten ons menigmaal bevallige beentjes zien, vooral als de wind wat dartel was, en wij dachten steeds, bij het genot van zoo'n levend panorama, hoe vreemd dit ook moge klinken, aan.... rheu- matisme. Bottines, die te naauw zijn en voorzien van hakken als ouderwetsche Champagneglazen, vinden wij onuitstaanbaar, zoowel voor het gevoel als voor het gezigt, maar wij zouden inderdaad onbeschaamd worden als wij verder gingen en zeggen dusbasta 1 met een hoogst flaauwe hoop, dat onze wenken door wetten zullen gevolgd worden. Ue luit. ter zee 1ste kl. K. A. Stakman Bosse, 1ste off. op de monitor Krokodil, de luits. ter zee 2de kl. G. W. L. Diemont van Langerak, W. C. P. B. de Klopper en H. Vreedenberg, van de drijv. batt. Nep- tunus, W. C. A. Ziegenhirt von Koseuthal, van het ramschip de Schorpioen, J. Fichet en P. D. A. Frankamp, van het ramschip de Buffel, P. M. W. T. Kraijenhoff van de Leur, van de monitor Hei- ligerlee, F. H. baron van Verschuer en A. A. Escher, van de monitor Tijger, C. 11. Cornelissen en J. Schouw Sandvoort, van het wacht schip te Amsterdam en J. R. Bek, van het wachtschip te Helle voetsluis, en de off. van adm. 2de kl. C. H. S. Pastor, van de monitor Heiligerlee, worden allen met den 30 April op non-activiteit gesteld. Met den 1 Mei a. s. worden geplaatst: de luit. ter zee 2de kl. P. G. Bruch, van de drijv. batt. Neptuuus op het ramschip de Schorpioen; de luits. ter zee 2de kl.. Z. J. Cambier, van het wacht schip te Willemsoord en V. C. Uijckmeester, thans non-act., op het ramschip de Buffelde luits. ter zee 2de kl. W. van Hasselt en E. D. Kits van Heijuingen, beiden thans non-act., op de monitor Tijger; de luit. ter zee 2de kl. J. G. Sprenger, thans non-act. en de off'. van adm. 3de kl. N. de llonde Bresser, van het wachtschip te Amsterdam, op de monitor Heiligerlee; de luits. ter zee 2de kl. R. C. A. L. Jansen en D. G. Brand, beiden thans non-act. en de off'. van adm. 3de kl. J. H. C. Vermeer, van het wachtschip te Hellevoetsluis, op het wachtschip te Amsterdam; de luit. ter zee 2de kl. jhr. S. F. T. de Vaynes van Brakell, thans non-act., op het wachtschip te Willemsoord; de luit. ter zee 2de kl. R. 11. Jarman, van het wachtschip te Hellevoetsluis als 1ste off. op de monitor Krokodil; de luit. ter zee 2de kl. D. J. W. A. G. Coops, thans non-act. en de off. van adm. 3de kl. J. L. Kroeze, van de drijv. batt. Neptunus, beiden op het wachtschip te Hellevoetsluis; de luit. ter zee 2de kl. L. A. Walaardt Sacré, thans non-act., op idem, om gedet. te worden op het stoomflotille-vaartuig Hector. BUITENLAND. F r a n k r ij k. Het eerste verslag van de zitting der Commune, dat openbaar is gemaakt, heeft den goeden dunk omtrent die regeringspersonen niet zeer versterkt. Dat verslag is hoogst onbeduidend. Opmerkelijk is de mededeeling, dat de burger Assi de vergadering heeft bijgewoond. Hij is niet alleen in vrijheid gesteld, hij heeft niet slechts den rang van kolonel teruggekregen, maar hij is ook weder lid van den raad geworden, en dat na veertien dagen in de gevangenis te hebben doorgebragt. Onwillekeurig vraagt men, waarvan hij toch is beschuldigd geworden. De wonderlijkste geruchten zijn als antwoord op die vraag in omloop. Die geruchten zijn stellig ook aan de leden der Commune ter oore gekomen, de burger Assi draagt er bepaald kennis van, maar noch hij, noch de Commune achten het van belang het publiek in te lichten, en Assi berust schijnbaar in zijne herstelling even kalm en gelaten, als hij zich schikte in zijne verne dering. Men zegt dat de Internationale, die Assi onder hare uitstekendste leden telt, al haren invloed heeft laten gelden, en drie sterk genoeg is geweest om de mannen der Commune tot inkeer te brengen. Onder de dezer dagen in Parijs opgerigte dagblaadjes is er een met den titel Caïn et Abel; Kaïn vertegenwoordigt er Versaiiles, en Abel de hoofdstad; het doel van het blad is de bevolking van Parijs tegen 's lands gouvernement in het harnas te jagen door opgaven van gewelddadigheden en hardheden, die op bevelen uit Versaiiles zouden gepleegd worden. In 1848, toen Victor Hugo nog Victor Huge was voorspelde deze het volgendeHet socialisme, en de roode republiek zijn hetzelfde, want het zal de driekleur afrukken en de roode vlag planten. Van het metaal der Vendöme- zuil zal het stuiverstukken maken. Het zal het standbeeld van Napoleon omwerpen en dat van Marat oprigten. Het zal de academie, de polytechnische school en het Legioen van Eer opheffen. Aan het groote devies: Vrijheid, gelijk heid broederschap zal het toevoegen: Of de dood. Het zal het bankroet te voorschijn roepen, de rijken ten gronde rigten zonder de armen rijk te maken. Het zal het crediet vernietigen, dat wil zeggen het vermogen waaraan allen deel hebben, het zal ook den arbeid opheffen die ieder zijn brood geeft. Do eigendom in het huisgezin zal het afschaffen, afgehouwen hóófden op pieken ronddragen,, de gevangenissen met „verdachten" vullen en ze door slagtingen weder ledigen. Het zal Europa in vlam zetten en de beschaving in de asch leggen. Frankrijk zal het tot het verblijf der duisternis maken. Het zal de vrijheid worgen, de kunst verstikken, vrije uiting der gedachten onderdrukken, God loochenen! Het zal die twee noodlottige machines in werking brengen, die nooit zonder elkander kunnen werken, de pers voor de assignaten en den valbijl der guillottine. In één woord: Het zal in koelen bloede datgene doen wat de mannen van 1793 in hunne hartstogtelijkheid gedaan hebben, en na het grootsch-versclirikkelijke wat onze vaderen gezien hebben, zal men ons het afschuwelijk-kleine toonen. Pater Hyacinthe bevindt zich tegenwoordig te Rome, Henri Rochefort heeft dezer dagen zijnen 81jarigen vader door den dood verloren. Engeland. Michael Tarpey, die den 12 Januarij 11. ten nadeele van den juwelier Rijder voor eene waarde van 2500 p. st. aan juweelen ontvreemd heeft, en wiens vrouw hijzelf was naar het vasteland gevlugt tot niet geringe ergernis van velen, van schuld is vrijgesproken, omdat zij op last van haren echtgenoot medeplegtig was geweest, is Vrijdag te Londen in hechtenis genomen. De politie heeft de van regtsvervolging ontslagen echtgenoote in het oog gehouden en is zoo doende den echtgenoot spoedig op het spoor gekomen. Wie zijn geestelijke regten wenscht te zien geëerbie digd, moet niet naar de nieuwste werelden, naar Australië reizen.Uit Sydney wordt gemeld, dat een zekere heer Jones tot dwangarbeid veroordeeld is, wegens het uiten van „oneer biedige» beschouwingen, omtrent het Gude Testament. Het schijnt dat de jury, die hem vonniste, hem tot afschrikwekkend voorbeeld heeft willen stellen tot keering van het toene mend „ongeloof.» Hoogst verontwaardigd toont zich de Daily News over dit staaltje van middeneeuwschen gewe tensdwang. En wat curieus is: op hetzelfde tijdstip, dat een jury in Nieuw Zuid-Wales den heer Jones wegens „ketterij" durft straffen geeft het hoofd der regterlijke magt in Zuid-Australië, Sir Richard Hanson, een boek uit The Jezus of History), waarin hij blijkbaar de zienswijze ondersteunt van Renan en Strauss! Dnitschland. Te Keulen is een man in den Dom gesloten, die geen ander middel zag om te ontkomen dan de brandklok te luiden. De burgers van Bozen in Tyrol zullen den Keizer van Oostenrijk wagen bij zijn aankomst aldaar, om het verbanningsdecreet op te heffen tegen aartshertog Hendrik, die gehuwd is met een meisje naar zijn keuze maar niet naar zijn stand. Ongeregeldheden te Parijs, enz. Krijjslierlgten der insurgeiiten. Pakijs 17 April (6 ure 's avonds). Heden had in derigtingvan Neuilly en Ternes een onophoudelijk kanon- en geweervuur plaats. Het schijnt, dat men Parijs meer en meer nadert. Van Point du Jour en het Trocadero wordt de nieuwe batterij der troepen vau Versaiiles op de zuidelijke helling van den Mont Valérien, op 1300 meters van de citadel, beschoten. Van de Porte Maillot wordt Courbevoie gebombardeerd, dat het vuur beantwoordt. Be wijk van Ternes lijdt veel. Het hoofdkwartier van Dombrowsky bevindt zich altijd nog te Asnières; er zijn aldaar op dit oogenblik slechts zeer weinig troepen der Commune. De geheele krijgsmagt van de muiters is geconcentreerd om het bosch en aan de brug van «Neuilly. Het bezit van de brug wordt nog altijd ernstig be twist. De kanonneerboot, die boven Point du Jour is gestationeerd, is in een strijd gewikkeld met een batterij van de troepen van Versaiiles, die te Brimborion is opgesteld. Eene kanonneerboot der gefedereerden heeft eene batterij der troepen van Versaiiles, welke te Brimborion (te Sèvres) is opgeworpen, beschoten. De Commune heeft een uit 6 leden bestaanden krijgsraad benoemd; de door dezen uit te spreken doodstraffen zullen ter bekrachtiging aan de uitvoerende commissie worden voorgelegd. Het Journal Officiel meldt, dat eenige nationale garden van het 248ste bataillon het hebben durven bestaan om in het hotel der Belgische legatie binnen te dringen; terstond was een onderzoek ingesteld en eenige personen waren in hechtenis genomen, in welk lot spoedig door anderen zou worden gedeeld. 18 April I's ochtends te 8 ure). Een rapport van den generaal Cluscret van den 17 dezer luidt: „De nacht is rustig geweest, behalve te Neuilly, waar Dorabrowsky voortgaat met het terrein te winnen. De bres in de werken van het fort op den Monl-Valériea is reeds zeer belangrijk." Een rapport van den generalen staf meldt, dat alles goed gaat, dat de artillerie de vijandelijke batterijen gedemonteerd heeft, ea dat de herhaaldelijk tegen de troepen der Commune gerigte aan vallen krachtig zijn afgeslagen; voorts, dat er geene gesneuvelden zijn, slechts een gekwetste, en dat de geest der troepen uitmuntend is-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2