1871. N°. 49. Zondag 23 April. 29 Jaargang. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. BINNENLAND. KEUERSCHE U MEUWEDIEPER E01RAVT. ,,W ij huldigen het goede.' Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatubdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. n franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiön: Va» 14 regel» 60 8.ui, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte Strelend Zondag: den 30 April vertrekt van hier de West- Indische mail over Southampton, per laatstcn trein. Woensdag: den 3 Mei vertrekt van hier de Oost-Indische mail via Triest, per eersten trein. Vrijdag den 5 Mei vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Brindisi, per eersten trein. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER maakt, TER VOORKOMING VAN ONGELUKKEN, aan de ingezetenen bekend, dat de practisclie schietoefeningen op de Hors met het geschut van Zr. Ms. oefeningsvaartuig VULKAAN, weder op den eersten Mei e. k. zullen aanvangen. Telkens voor den aanvang van de oefeningen, zal van genoemd vaartuig een los schot worden gedaan en eene roode vlag aan den voortop worden geheschen, en zal de Hors alsdan voor vaartuigen, personen en vee in de rigting van de door piketpalen gemerkte schootslijn, tot op 4000 meters van af pael 0 onveilig zijn. Bij het eindigen der schietoefeningen wordt de roode vlag inge haald. Verder wordt in herinnering gebragt, dat het verboden is de projectielen en verdere materialen, welke op gemelde plaats liggen, op te zoeken en zich toe te eigenen, zullende deze handel wijze worden beschouwd als ontvreemding van 's Rijks goederen en degenen die zich onverhoopt hieraan mogten schuldig maken als zoodanig worden vervolgd. Helder, De Burgemeester voornoemd, 22 April 1871. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 22 April. Het schroefstoomschip Citadel van Antwerpen, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. A. H. Hugenholtz, met bestemming naar de Kust van Guinea, is, volgens een bij het departement van Marine ontvangen berigt, den 2 dezer te St. Vincent (Kaap-Verdische eilanden) aangekomen, en zou den 5den daaraanvolgende zijne reis vervolgen. Gisteren middag kwam uit West-Indië alhier binnen Zr. Ms. schroefstoomschip Schouwen. Het état-major van genoemden bodem is zamengesteld als volgtC. T. Hackstroh, kapt.-luit. ter zee, kommandant; jhr. T. E. de Brauw, luit. ter zee 1ste kl., eerste officier; G. C. Sterk en G. H. van Steijn, luits. ter zee 2de kl.; G. Karssen, off. van gez. 2de kl.F. Hora Adema, off. van adm. 2de kl. De Staatscourant van 22 April behelst een Koninklijk Besluit van 19 April, tot wijziging en aanvulling van het Koninklijk Besluit van 4 Dec. 1870 (Staatsblad No. 190), bepalende welke ziekte van het voor besmettelijk worden gehouden en welke der in de wet van 20 Julij 1870 (Staatsblad No. 131) genoemde maatregelen bij het heerschen of bij het dreigen van elke dier ziekten moeten toegepast worden. De artikelen van dat besluit luiden als volgt Art. 1. Art. 4 van Ons besluit van 4 Dec. 1870 (Staats blad No. 190) wordt gelezen als volgt: »Vee aan eene besmettelijke ziekte gestorven, moet door de zorg en ten koste van den eigenaar worden verbrand of begraven. De daarvoor benoodigde koolteer, petroleum of onge- bluschte kalk worden hem door den burgemeester op Rijkskosten verstrekt.» Art. 2. Aan Art. 2 van Ons voornoemd besluit wordt de volgende zinsnede toegevoegd: »Voor vee verdacht van longziekte kan de termijn van 3 maanden door den commissaris des Konings in de provincie met eene maand worden verminderd, indien de districts veearts of zijn plaatsvervanger schriftelijk verklaart, dat bet binnen acht dagen, nadat het in verdachten toestand is geraakt, door qen geëxamineerden veearts met goed gevolg is ingeënt." Art. 3. Ons tegenwoordig besluit treedt in werking op den vijfden dag na de afkondiging in het staatsblad en in de Staatscourant. Men spreekt er van, dat door den Prins van Oranje eerlang gevolg zal worden gegeven aan bet voornemen, om een bezoek te brengen aan het Russische hof. Z. K. H. zal vermoedelijk den 24sten dezer naar Petersburg vertrekken, fen einde zich daar te bevinden op den verjaardag van den Keizer. Aan die reis worden ook al weer dadelijk geruchten Van huwelijksplannen vastgeknoopt. Men brengt in herinne ring, dat de Keizer van Rusland ééne dochter heeft, de 19jarige Maria Alexandrina, terwijl eene dochter van grootvorst Konstantijn, 's Keizers broeder, den ouderdom van 18 jaren heeft bereikt. Dat het geen tijd voor onzen troonsopvolger zou zijn, zich in het huwelijk te begeven, zal niemand willen beweren, die zich herinnert, dat Z. K. H. in September den 31jarigen leeftijd zal hebben bereikt. Wij gelooven zelfs, dat de Prins het aan zijn land, aan zijne dynastie reeds vóórlang verpligt was geweest te zorgen, lat het mannelijk oir» in het huis van Oranje niet uit- sterve. Blijft de Prins volharden in zijne voorliefde voor den ongehuwden staat, dan is er alle kans, dat onze kin deren het zullen zien gebeuren, dat een afstammeling uit den huize Saxen-Weimar-Eisenach of van eenig ander Duitsch huis, krachtens onze grondwet, liun vorst worde, indien al die Duitsche huizen vódr dien tijd niet reeds door Pruissen mogten zijn geabsorbeerd, in welk geval Pruissen, als hun regthebbende «bij de gratie van de zucht naar annexatie,» op de gemakkelijkste wijze, zonder slag of stoot, in het bezit van Nederland zou komen. Wij zijn van oordeel, dat aan deze soort van inlijving bij Pruissen veel te weinig wordt gedacht, maar dat zij door de voort during van het celibaat van Neêrlands troonopvolger zeer in de hand wordt gewerkt. (F. C). De dit jaai aftredende leden der Provinciale Staten van Noordholland zijn: voor Amsterdam: de hli. jhr. S. Dedel, mr. E. I. Asser, B. J. Momma, J. G. Jager, E. W. Cramerus, A. van Geuns, S. J. graaf van Limburg Stirum, P. C. Gülcher, jhr. J. P. Six, mr. J. J. Splitgerber, mr. P. J. Teding van Berkhout, mr. Aug. Philips, A. G. Wertheim, jhr. mr. H. Hoeufït van Velsen, A. W. van Eeghen, mr. A. Brugmans en mr. A. Rendorp; voor Helder: de heer mr. Ch. Bosch Reitz; voor Schagen: de hh. P. Hulst en jhr. mr. D. van Foreest; voor Alkmaar: de hh. A. Maclaine Pont en mr. P. A. van der Drift; voor Zaandam: de hh. J. Prins en D. Vis; voor Enkhuizen: de hh. J. Bruyn «Tz. en C. Donker; voor Hoorn: de hh. mr. W. J. Vicq en jhr. P. Opperdoes Alewijn; voor Purmerende: de heer mr. L. C. van Bommel; voor Edam: de heer M. C. Merens; voor Nieuwer-Amstel: de heer A. Wiegel Cz.voor Weesp: de hh. mr. J. Schimmel en A. Perk; voor Haarlem: de hh. J. L. van der Burch, jhr. L. J. Quarles van Ufford en mr. J. F. T. van Valkenburg. Vermoedelijk nog in dit jaar wacht den aard bewoners iets bijzonders. Van de zon straalt al verder «n verder, thans reeds halfweg de aarde, een kolom magnetisch licht, die nu en dan hare nadering kenbaar maakt door met grooten luister te stralen. Wetenschappelijke mannen aldus meldt het Ermelosch Zendingsblad willen dat de invloeden daarvan zoodanig zullen zijn als nog nimmer door het menschelijk geslacht zullen aanschouwd of onder vonden zijn. Uit vrij goede bron wordt gemeld, dat er concessie wordt gevraagd voor een spoorweg van AkkrumSneek BolswardHindeloopen naar Medemblik—HoornPurme- rendZaandam met een stoombootverbinding van Hinde loopen op Medemblik. Te Enkhuizen is de heer J. Bruyn Jz., kantonregter, tot lid van den gemeenteraad verkozen. De generaal-majoor der artillerie A. L. von Preuscben, te 's Hage, is zeer ernstig door de heerschende ziekte aangetast. Met 1. Mei a. s. zal te 's Gravenhage, in navolging van hetgeen reeds eenige jaren in het buitenland geschiedt, de eerste fabriek tot het kunstmatig vervaardigen van ijs worden geopend, waardoor het gebruik van verkoelende' mengsels, zoowel voor huishoudelijke als geneeskundige doeleinden, in de hofstad, wegens liet weinig kostbare, van het ruwe ijs, zal worden gebaat. Bij de aanbesteding, jl. Woensdag te Rotterdam gehouden, van het maken van het noordoostelijk buitendijks gelegene van de ontworpen Noorderhaven en-van daarmede in verband staande grondbeschoeijing en andere werken op Fijenoord en in de rivier de Maas, was minste inschrijver, de heer J. W. Bijl, te Hardinxveld voor 221,268. Bij de regtbank te Rotterdam werd jl. Donderdag behandeld de zaak van een 35jarig man, die den 1 April uit de gevangenis te Hoorn werd ontslagen, waar hij twee jaren voor diefstal had doorgebragt en die reeds den 12 daaraanvolgende van eene winkeluitstalling des avonds ten 8 ure eene stoof wegnam. Door twee politie-agenten dadelijk aangehouden, bekende hij onmiddelijk den diefstal. Hij beweert, geen werk te kunnen krijgen, en dat hij den diefstal pleegde, om van de opbrengst van het gestolene, een stuk brood te koopen. Als men evenwel den leeftijd en het zeer stevig uiterlijk van den beklaagde in aanmerking neemt, komt deze opgave vrij onwaarschijnlijk voor. Behalve de gemelde straf heeft hij vroeger nog een gevangenisstraf van een jaar, ook voor gequalificeerden diefstal, ondergaan. Met het oog op deze verzwarende omstandigheden eischte de offic. van justitie: een jaar gevangenisstraf. Te Utrecht is een pokkenbordje, toen de beneden- bewoner de aauhechting weigerde, daar de pokken slechts in het bovenhuis heerschen, aan een paal voor het huis bevestigd. De pastoor te Woensel, de heer G. Vugs, zal zijn 50jarig priesterschap vieren op den dag van het 25jarig Pausschap van Pius IX. In het kiesdistrict Hulst is tot lid voor de Prov. Staten van Zeeland gekozen de heer A. L. J. van Waes- bergen, candidaat-notarls te Hulst en in het kiesdistrict Onderdendam voor een lid der Prov. Staten van Groningen de heer S. Knol Welt. De heer J. K. H. de Roo van Alderwerelt, lid der Tweede Kamer, heeft Maandag en Dingsdag jl. eene voor- dragt te Leeuwarden gehouden over onze defensie. Spreker ving aan met te wijzen op het opmerkelijk feit, dat de beide mannen, die als de eerste leden van ons ministerie zijn te beschouwen, de heeren Thorbecke en van Bosse, wier antecedenten dit nooit zouden hebben doen vermoeden, waren opgetreden met een militair programma. Daarvoor was echter grond genoeg in den toestand van Europa. Spreker, die dezer dagen Parijs en eenige andere steden van Frankrijk had bezocht, en daar met allerlei klassen der bevolking in aanraking was gekomen, was er van overtuigd geworden, dat dit land spoedig weder oorlog zou voeren. Zoo de nationale haat, ja woede tegen Pruissen al mogt verdwijnen, het volk zou en kon het niet vergeten, dat de Elzas en Lotharingen moesten worden prijsgegeven, zonder dat de bevolking was geraadpleegd geworden. En wat Pruissen aangaat, wel zal bet spoedig binnenslands genoeg te doen krijgen, maar welligt juist daarom, ten einde het volk afleiding te geven, oorlog maken. Rusland gaat blijkbaar zwanger van ernstige plannen, en zal mis schien spoedig den ouden strijd tegen Turkije hervatten. Het oosten van Europa is dus thans in handen van twee autocraten, die te zamen 3^ miilioen soldaten hebben, en doen wat ze goedvinden. Dit is een permanent gevaar en wordt ook zeer algemeen dus begrepen. Alom dan ook krijgstoerustingen: in Oostenrijk, Zweden, zelfs in Engeland. Verkeerd is het echter, zoo als ons ministerie heeft gedaan, de militaire kwestie zoo voorop te stellen, dat andere volksbelangen daaronder lijden. Zelfs uit het .oogpunt van de defensie alléén is dit eene politiek, die niet kan wor den goedgekeurd. Al wat strekken kam om volksontwik keling te bevorderen en volkskracht te verhoogen, komt aan de defensie thans ten goede. Om onze vrijheid als volk te behouden, bovenal onze volksvrijheden te versterken, moeten wij het onderwijs verbeteren, het kiesregt uitbreiden, de belemmeringen wegnemen, die nog altijd handel en nijverheid drukken, ons vermolmd koloniaal stelsel verlaten. Daarvoor moeten wij onze zelfstandigheid, onzen geest van initiatief, onzen burgerzin verhoogen, ten einde zoodoende ons minder geschikt te maken om te worden opgenomen in een staat, waar men gehoorzame dienaren en geen zelf standige burgers verlangt. Om sterk te zijn t'egenover het buitenland, moeten wij ons vooral sterk maken door inwen dige kracht, door een krachtig gevoel van nationaliteit, door vurige gehechtheid aan onze wetten en instellingen, die spreker 100 pCt. beter achtte dan overal elders, zoo dat men, na in den vreemde te hebben vertoefd, nog steeds de voorvaderlijke woorden moest uitsprekenOost West, t'huis best. Maar deze zedelijke middelen zijn niet voldoende. Wij hebben ook materiële noodig. De tweede avond was gewijd aan de materiële middelen van onze defensie. Het beleg van Parijs, hoe treurig ook voor die stad geëindigd, leverde veel bemoedigends op voor onze Utrechtsche linie (van Muiden tot Gorinchem) wier lengte, 12 uren, gelijk was aan den omtrek van alle forten van Parijs. Spreker stelde voorop, dat op den duur eene verdediging tegen eene mogendheid van 40 miilioen zielen niet wel denkbaar is. De Utrechtsche linie is echter veel sterker dan de omtrek van Parijs, hetgeeD spreker in vele bijzonderheden aantoonde. De stelling rondom de stad Utrecht moet worden veroverd, en deze is zóó sterk dat er duizenden, ja tienduizenden soldaten zullen moeten vallen, om er binnen te komen. Hierop volgde eene beschouwing van de Amsterdamsche linie, die reeds volgens de getuigenis van den hertog van Brunswijk (1787) en Napoleon (1811), als bijzonder sterk was te beschouwen. Evenals bij de Utrechtsche linie is de groote sterkte ook hier gelegen in de inundatiën. En nu kan de vijand niet te Amsterdam komen dan na de verovering van de Utrechtsche linie. Maar het is moeijelijk aan te nemen, dat de vijand, na een jaar voor Utrecht te hebben gelegen, weder een jaar voor Amsterdam zal gaan liggen. En dan is vrede waarschijnlijk. Spreker kwam na alles tot de slotsom, dat wij niet zoo hulpeloos of onmagtig zijn, als sommigen wel meenen. Wij moeten wat meer courage hebben. Wel is waar loopen wij gevaar, de noordelijke en oostelijke provinciën te verliezen, als Engeland en Frankrijk ons niet helpen, want alleen door hunne hulp kunnen wij die terugkrijgen, maar aan de andere zijde moet men bedenken, dat Duitscliland aan onze noordelijke en oostelijke provinciën niets heeft, het is Pruissen te doen om onze zeehavens en onze koloniën. (N. R. Crt.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1