1871. N°. 50. Woensdag 26 April. 29 Jaargang. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. B IIV IV E N L A IV D. HELDERSCHË EM JVIEUWEDIEPEl CO IR AM, ,W ij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatukdag namiddag. Abonnements prijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 1l regels 60 «ent, elke regel meer 15 cent. Groote letter» of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Zondag Hen 30 April vertrekt van bier de West- Indische irtaii over Southampton, per iaatsten trein. Woensdag den 3 Mei vertrekt van hier de Oost-Indisohe mail via Triest, per eersten trein. Vrijdag den 5 Mei vertrekt van hier de Oost- Indische ïnail via Brindisi, per eersten trein. HEI LD ER en NIEUWEDIEP, 25 April. Ofschoon er zeker niemand gevonden wordt, die niet twijfelt aan een voor de insurgenten te Parijs ongunstigen afloop hunner onderneming, kan de regering te Versailles nog geen victorie roepen. Nog altijd verwacht de heer Thiers meerdere troepenmagt, ten einde met de noodige zekerheid iian de Commune den genadeslag toe te brengen. Intusschen worden door de grootere of kleinere gevechten, die er dagelijks tusschen de vijandelijke korpsen geleverd worden, ('le schoone omstreken van Parijs verwoest en wordt er 'jene enorme schade aangerigt. In België is de census-verlaging aan de orde. Evenals ten onzent, wordt dit vraagstuk daar van niet weinig belang geacht. Een voor ons land aangenaam verschil bestaat echter hierin, dat in België een zeer groot deel der bevolking niet kan lezen en schrijven. Onderscheidene leden der kamer willen nu de bepaling hebben opgenomen, dat de kiezers ten minste het bewijs moeten leveren met vrucht van het lager onderwijs te hebben gebruik gemaakt. Volgens een bij het departement van Marine per zeebrief ontvangen berigt van den kapitein ter zee R. L. de Haes, kommandeerende Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wussenaer, was die bodem den 27sten Maart jl. in goden staat zeilende op 2* 37' noorderbreedte en 27° 16' westerlengte. Door den heer majoor-kommandant der genie in de 5de stelling zijn gisteren alhier, bij inschrijving en opbod, aanbesteed de navolgende onder het beheer der genie staanrie werken: 1. het éénjarig onderhoud der aardewerken, laagste bieders de lieeren Gebr. Janzen, voor 2680; 2. hel; éénjarig onderhoud der metsel- en timmerwerken, laagstei bieder de heer H. J. Rippens, voor f 3480 3. hef; éénjarig onderhoud der kazerne-gebouwen, laagste bieder de heer H. J. Rippens, voor 3460. Ten aanzien van de op 2 Mei a. s. alhier te houden aflevering van miliciens der ligting van 1871 valt nog het volgende te vermelden. De lotelingen, behoorende tot de gemeenten, uitmakende de militiekantons 12, 13, 14, 15, 16, 17 en 21, uitgezonderd die der gemeente Akersloot, zullen alhier afgeleverd worden. De extra-trein op dien dag zul niet van Haarlem, maar slechts van Alkmaar naar hier 'rijden, uit Alkmaar vertrekkende 8 u., uit Schagen 8 u. 40 ra., uit Anna Paulowna 8 u. 55 m., aankomst te Helder ongeveer ten 9 u. 14 m. Van het aantal van 772 lotelingen, die zich hebben aangemeld voor de zeemilitie, zullen slechts 304 daarbij geplaatst worden. Het gerucht wordt verspreid, dat de pokziekte alhier in verontrustende mate toeneemt, zoodat het getal lijders reedB tot 80 zou zijn geklommen. Op onze informatie daaromtrent hebben we zeer geruststellende berigten ver nomen. In 't geheel zijn hier, sedert het begin van Febr., ongeveer 30 personen aangetast, en op dit oogenblik zijn er p. in. 13 lijders aan die ziekte onder behandeling. Wij vertrouwen, dat deze mededeeling, aan allezins betrouwbare opgaven ontleend, strekken zal om veler onrust te doen verdwijnen. Gisteren avond hield Helder's comité van het Roode Kruis eene algemeene vergadering in het lokaal Tivoli alhier. De president, de heer Oudenhoven, opende die bijeenk oiust met eene gepaste toespraakvervolgens trad de secretaris, de heer Krol, op tor mededeeling van het jaarverslag. Daarin schetste hij achtereenvolgens het doel der veireniging, hetgeen er reeds is verrigt en wederlegde hij ten slotte de bedenkingen, tegen het streven van het Roode Kruis van tijd tot tijd in het midden gebragt. Aan dat ve re lag, dat wij wel zouden wenschen in zijn geheel te kunmen mededeelen, ontleenen we deze bijzonderheden De Ni sderlandsche vereeniging tot het verleenen van hulp a: in gekwetsten op de slagvelden telt 150 afdee- lingen, die van deze gemeente is naar den ouderdom van oprigtin g de 20ste in rang. Met voldoening raag worden gewezen, op hetgeen door dit comité is verrigt. De collecte, in den zomer van 1870 alhier gehouden, stelde bestuur: leren in staat om al dadelijk na het uitbreken van den vre eselijken strijd, door toezending van gelden en ver band mie Idelen, aan het hoofdbestuur werkdadige hulp te verleent in. Het streven van bestuurderen werd gesteund door de uitgave van het dichtstuk van den heer de Breuk, door dev lezingen door den heer Weber hier en in den omtrek gehouden, door de ijverige en menschlievende mede werking der leden van de Christelijke jongelieden vereeni- gingen ter dezer plaatse en van de vereeniging St. Yincentius de Paula, die zich onder de noodige leiding bekwamen voor het bewijzen van diensten bij het verplegen van gekwetsten. Met weemoedige herinnering werden herdacht de groote diensten door onzen plaatsgenoot, wijlen den heer L. F. Praeger, bewezen. En eindelijk werd er op gewezen, hoe reeds bij het heerschen van epidemiën de werking van deze vereeniging van het grootste belang is, daar ook nu hulp is verleend geworden aan de ongelukkige typhus-lijders te Egmond aan Zee. Na de lezing van dit verslag werden de aanwezigen uit- genoodigd tot de bezigtiging van de goederen en werktuigen, die aan het einde der zaal waren tentoongesteld, allen bestemd tot leniging der oorlogsrampen, ter verzachting van het leed der gekwetsten en tot hun herstel. De heer Steenbergen, die zelve het tooneel van den strijd heeft bezocht, belastte zich welwillend met de taak om eenige dezer toestellen te doen bezigtigen en het gebruik er van aan te toonen. Hoogst belangrijk was het voor de toe schouwers met een en ander zoo van nabij kennis te maken. Bewonderenswaard bleek do inrigting van de randsels, die in zoo kleinen omtrek zoo heel veel en zooveel nuttigs en noodigs ter verpleging bevatten. De keukenransel van den heer van Tuijll wekte de algemeene aandacht. Men stond verbaasd over hetgeen hij bevatte tot het verstrekken van de zoo noodige middelen om de uitgeputte krachten der gekwetsten op te wekken. Van Tuijll heeft de leger- verpleging met een toestel verrijkt, die, doelmatig en soliede, haar in staat stelt om ook déér te helpen, waar anders alle hulp haar ontbrak. Het is ons niet mogelijk van al het tentoongestelde te gewagen, wij noemen slechts de brancards, de matras met lucht gevuld, de verschillende verbandmiddelen, alles even net als doelmatig. Wij kunnen slechts weergeven den hoogst gunstigen indruk, dien een en ander op ons maakte en hulde brengen aan het pogen om op zoo weldadige wijze de smarten te kunnen verzachten van hulpbehoevende natuurgenooten. De penningmeester, de heer Hugenholtz, deed hierop verslag van het geldelijk beheer, waaruit bleek dat op dit oogenblik eene som van p. m. 600 zich in kas bevindt. Ten slotte hield de heer Dyserinck eene rede, waarin hij wees op hetgeen de heer Praeger, zoo vroeg ons ont vallen, voor de lijdende menschheid had verrigt en deelde hij mede, wat de heer Slot, in het Geneosk. Tijdschrift als hulde aan dezen bekwamen en edelen man heeft ge schreven. Hij eindigde met de voordragt van eenige toe passelijke dichtregelen van ten Kate uit //De Planeten" en wekte de hoorders op om, op het voorbeeld van den man, aan wiens nagedachtenis ook hij had hulde gebragt, de beginselen te huldigen, waaraan het Roode Kruis zijn aanwezen te danken heeft. De president sloot de vergadering, betuigende zijn leed wezen, dat niet een meer talrijk publiek deze bijeenkomst was komen bijwonen. Hij drukte den wensch uit, dat de aanwezigen, ieder in zijn kring, mogt mededeelen wat hij had gezien en gehoord en dat dit mogt teweeg brengen, dat het getal leden thans ruim 100 bedragende, nog aan merkelijk vermeerderde. Jl. Zondag avond hield de heer A. B. Weber in het lokaal Tivoli alhier de aangekondigde volksvoordragt. De talrijke opkomst van het publiek bewees, dat de spreker steeds rekenen kan op een belangstellend gehoor. De behandeling van het onderwerp: «Die goede oude tijd!" verwierf een algemeenen bijval. Op flinke wijze geeselde hij de dwaasheid van het vooroordeel, als zou het in vroeger tijd zoo heel goed en thans zoo heel slecht in de wereld gesteld zijn. De voordragt van het dichtstuk: „De wraak!" ver dient, zoowel door de keuze als door de wijze van weer geven, een woord van lof. En als we verzekeren dat het luimig dichtstukje aan het slot met genoegen werd gehoord, zeggen we zeker niet te veel. Aan den sterrenhemel is, bij minder bewolkte lucht dan in de tegenwoordige //lente"-dagen thans een zeld zaam verschijnsel te zien, ten minste er zullen tientallen van jaren voorbijgaan eer het zich weder in die mate vertoont. Van het dalen der zon tot ver in den nacht ziet men de planeet Venus als avondster de zon op verren afstand in den heidereten glans volgen. In een bijna regte lijn boven zich ontmoet het oog de blaauwachtige Jupiter, en verder naar het oosten den goudachtigen Mars, allen met den zachten glans der planeten, terwijl in het zuidoosten met de eerste twee een driehoek vormt, de diep blaauwe Sirius als vaste ster vonkelende en het heerlijke sterrebeeld Orion zich tusschen die groote lichtpunten groepeert. Tegen 8 ure 's avonds is het 't gunstigste oogenblik om alle vier de sterren te aanschouwen, zelfs al is de horizon gedeeltelijk door huizen, enz. beperkt. Z. K. H. de Prins van Oranje is gisteren middag uit de residentie naar St. Petersburg vertrokken. Men schrijft ons van Texel, dd. 24 April „Als eene zeldzaamheid kan worden gemeld, dat een tweejarige os, door den veefokker J. D. Bakker te Texel gemest, in de vorige week door den heer S. Keijzer voor den buitengewoon hoogen prijs van 200 is aangekocht." Men schrijft ons van de Zijpe: „De rederijkers kamers te Zijpe en Wieringerwaard hebben eene voorstelling gegeven, van het blijspel de Neven, ten voordeele van de typhuslijders te Egmond aan Zee waarvan de zuivere opbrengst is geweest 107." De typhus, die Egmond aan Zee maanden lang ongehoord hevig geteisterd heeft, begint nu ernstig te wijkende door die ziekte aangetaste (Ir. Schöder is weer hersteld. De Tijd deelt een verslag mede van eene den 20 dezer in het Amstel-hötel te Amsterdam gehouden vergadering van het lioofd-comité met gedelegeerden van bijna al de sub-comité's voor de viering van het 25jarig Pausschap van Z. H. Pius IX. Bij de behandeling van het ontwerp- adres aan Z. H. is, op voorstel van de heeren jhr. mr. C. J. C. H. van Nispen tot Sevenaer en mr. A. A. J. C. Sinkel, besloten om daarin verontwaardiging aan den dag te leggen, zoowel over de handelwijze der Italiaansche regering tegenover Rome, als over de berusting van andere regeringen in die handelwijze. Voorts is besloten, dat de liefdegaven, welke zullen worden bijeengebragt, eene feest gave zullen uitmaken, en niet zullen besteed worden aan een kunstwerk of dergelijk geschenk, en dat op den 16 Junij, den dag der Paus-keuze, de plaatselijke feestviering, en op den 21 Junij, den dag der Paus-krooning, de alge meene feestviering te Amsterdam zal plaats hebben. Onder Sloten is een gezonde, flinke knaap gearres teerd, die omtrent zijne huiselijke omstandigheden het volgend verhaal deed„Vier malen reeds was hij uit de ouderlijke woning weggezonden, vooral door het bedrijf zijner „tweede moeder." Ten laatste had hij besloten niet weer daarheen terug te keeren, en tot bedelen de toevlugt genomen. Tot bedelwijk had hij gekozen den hoofdweg van Amsterdam tot Heemstede, maar hij strekte zijne togten ook tot de zijwaarts gelegen plaatsen uit. Den eenen dag zwierf hij onder Sloten rond, den tweeden onder Sloterdijk, den derden in de gemeente Haarlemmermeer en zoo ver volgens. De nachten werden hier of daar op een boerenerf in het hooi doorgebragt. Nu en dan had hij zijn onder goed laten wasschen door een vrouw te Heemstede, die voor weinige centen hem deze dienst bewees. Een nieuw hemd, dat hij aan het lijf droeg, had hij reeds voor zijn bedelpenningen gekocht. Verder verhaalde hij, dat hij drie zustere had, dat twee van haar umooije dameswaren, eene te Harderwijk, een andere te Amsterdam, en dat de derde ook al „een beetje" een umooije damebegon te worden.» Hij is helaas naar zyne ouders teruggebragt. Slechter dienst kon men hem wel niet bewijzen. De heer J. Drost Az., lid der Prov. Staten van Zuidholland voor Gouda is dezer dagen overleden. Op de aanbevelingslijst, door de regtbank te 's Hage opgemaakt, tot vervulling der opengevallen plaats, door het overlijden van mr. G. B. Emants veroorzaakt, komt voor jhr. mr. S. M. S. de Savornin Lohman. Te 's Hage is aangekomen de Schout-bij-nacht Andre®, laatstelijk kommandant der zeemagt in Nederl. Oost-Indië. De generaal-majoor der artillerie A. L. von Preuschen, is jl. Vrijdag in het gemeente gasthuis te 's Hage aan de heerschende ziekte bezweken.. Gedurende de vorige week zijn te 's Hage 44 pokken- gevallen aangegevenzijnde 47 minder dan in de vorige week. Totaal-cijfers sints den aanvang der epidemie aangetasten 4102, overledenen 1304. De hoogleeraar N. P. G. Quack bespreekt in de N. R. Ct. den Franschen toestand en zegt: De revolutie te Parijs van 18 Maart 1871 is ontstaan door het dringen en werken van „twee stroomen,* die op één put zijn zaamgeloopen. De eene stroom of rigting wil verandering der maat schappij de andere stroom wil wijziging van den Franschen staat door het in het leven roepen van den middeleeuwschen toestand der „gemeente.» Beide stroomen of rigtingen hebben nu tot leus genomen het woord Commune, zooals dat in de groote Fransche omwenteling van 1792 en 1793 werd uitgeroepen, maar inderdaad zijn die gebeurtenissen van 1792 en 1793 van geheel anderen aard als de tegenwoordige. De twee thans

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1