Benoeming-en, enz aan het licht komende revolutionaire stroomen zijn van anderen aard als die der omwenteling van 1792 en 1798 gelijk zij beiden weder onderling verschillen. Beschouwen wij dus die twee rigtingen eenigzins nader. De eerste is een rigting die aan alle Europeesche staten en aan alle groote steden tegenwoordig eigen is. Het streven der lagere klassen om hun lot te verbeteren. De uiting der zoogenaamde sociale quaestie. Men kan deze rigting, dezen stroom, veilig een interna tionalen stroom noemen. Zij is te Parijs uitgebroken, omdat de toestanden van Parijs het meest exceptioneel waren, doch zal overal losbarsten, waar de gelegenheid zich voor doet, en waar de hoogere standen egoïstisch alleen hun eigen belang en eigen voordeeleu bezorgen. Daarentegen valt de tweede stroom, die tweede rigting, geheel en al zamen met de ontwikkeling van Frankrijk zelf, en wel met den staatkundigen gang van dit land. Parijs, ziende dat de invloed van de hoofdstad op de pro vinciën aldus onmogelijk werd gemaakt, heeft zich afge scheiden van de provinciën, als middeleeuwsche Commune zich gestald dwars tegen Frankrijk in, met het programma een eigen leven en eigen wil te hebben, een eigen zelfstan digheid, een eigen persoonlijkheid, waarmede' latér de provinciën en andere gemeenten, zoo zij willen, in bondge nootschap kunnen treden, doch aan wier levensvoorwaarden zij vooreerst niet de wet zullen kunnen stellen. Het zamenvallen van die twee stroomen van denkbeelden maakt de Commune van Parijs in het jaar 1871 een waarlijk ontzettende gebeurtenis. Dezer dagen had een buitenman, die met zijne dochter den llotterdamschen schouwburg kwam bezoeken, een pakje effecten, dat hij bij zich had, ter waarde van 2000, om het goed te bewaren uit zijn borstzak vun zijn overjas genomen en in den achterzak gestoken welke hij door zijne dochter zekerheidshalve met een speld liet digtsteken. Deze sluiting schijnt door een aandachtigen en begeerigen blik te zijn waargenomen, althans korten tijd daarna was de afsluiting verbroken en het pakket verdwenen, zonder dat het der politie alsnog is mogen gelukken, den dader op te sporen of het pakket terug te bekomen. In de week van 1622 dezer hebben zich de kinder pokken in 39 gezinnen te Delft geopenbaard. Er zijn in datzelfde tijdsverloop 14 personen aan die ziekte overleden. Werd bij de onthulling van het standbeeld van Piet Hein, te Delfshaven, het stukje grond, waarop een maal huis en wieg van den beroemden zeeheld stonden, tot een mestvaalt gebezigd, thans wordt berigt, dat op dien grond een woonhuis in aanbouw is, waaraan naar men verneemt de heer B. Bakkers als eigenaar alle zorg zal besteden, om het in den bouwtrant van den toenmaligen tijd te doen optrekken, opdat het alzoo mede als een waar dig gedenkteekeu «tal kunnen beschouwd worden. Op den laatstgehouden marktdag te Gouda, had er eene aanmerkelijke daling in de boterprijzen plaats. Terwijl de boter op den vorigen marktdag nog 70 c. per half kilogr. gold, is zij nu terdggeloopen tot 50 c. per half kilogr. De kaas blijft prijshoudend, en wel van 22 a 24,50 per 50 kilogr. In de week van 1623 dezer zijn te Utrecht door pokken aangetast 75 personen, dat is 15 meer dan in de voorafgegane week. Het U. D. berigt thans dat de vrouw, van wier togt naar Parijs onder geleide van haren zwager en terugkeer te Utrecht vroeger melding werd gemaakt, weder in genade door haren echtgenoot aangenomen is en in de echtelijke woning weder den huismoederlijken schepter zwaait. Dezer dagen zijn te Berkenrode geveild 38 stuks Durham-vee, sedert eenige jaren door den lieer van Wicke- voort Crommelin verzameld. Er was uitstekend vee aan wezig en daaronder 4 kalf-koeijen, die én door vorm én door gewigt en vet, hoogst zeldzaam waren. De bestede prijzen waren echter matig, de kalf-koeijen zijn gegaan voor 219 tot 284; schotters van 142 tot 186; vaarsen 114 tot 230. De kalveren, van 5 tot 21 dagen oud, hebben betrekkelijk het meest gegolden, van 25 tot 66 per stuk, alles zonder opgeld. Er waren koopers aanwezig uit Zeeland, Overijssel, Utrecht en de beste Noordhollandsche polder*. (W. v. H.) Te Breda hebben zich in 12 dagen 52 gevallen van pokken voorgedaan en dat op een bevolking van ongeveer 15,000 zielen. Uit de Lier meldt men: Terwijl de watermolenaar van den Hoefpolder, een man van 73 jaar, jl. Donderdag bezig was aan de zeilen van den molen iets te herstellen, waartoe hij op de hekken was geklommen, maakte zijn zoon, die niet wist dat zijn vader daar werkzaam was, den molen los. De man moest dus met de roe, waarop hij stond geheel ronddraaijeu. Men verbeelde zich den toestand, op het oogenblik dat de grijsaard met het hoofd naar omlaag, hoog in de lucht hing, en de zoon dit ont zettend schouwspel, in radeloozen angst, v>an beneden aanstaarde, zonder eenige hulp te kunnen aanbrengen. Maar de oude behield zijn volle bewustzijn en wist zich zoo krachtig met handen en voeten vast te klemmen, dat hij ongedeerd weder omlaag kwam. Te Hoofdplaat heeft zich een 13jarige jongen, men begrijpt niet waarom, opgehangen in het varkenshok. Van den 1421 dezer zijn te Kampen 18 personen door de kinderziekte aangetast en 5 daaraan overleden. Te Rottum, nabij Heerenveen, is jl. Woensdag bij het hevig onweer, hetwelk ook daar geheerscht heeft, een koe in de weide door den bliksem doodgeslagen. Het aanzien der landerijen te Bolsward is in de laatste dagen merkelijk veranderd. De doodsche, dorre tint is vervangen door prachtig groen. Het jonge vee komt meer en meer in de weiden, en ook op enkele stukken ziet inen reeds melkkoeijen. JDe gunstige weersgesteldheid, die zoo voordeelig is voor het grasgewas, komt den boer zeer te stadewant het hooi loopt op een einde, is hoog in prijs, en daardoor worden de lijnkoeken ook steeds duurder. In Berlikum, een dorp van bijna 2000 zielen, is de betrekking van predikant der Herv. gemeente vacant en dit blijft voortduren wegens den strijd tusschen twee rig tingen in die gemeente, ofschoon de te benoemen predikant een tractement van 2500 a 3000 te wachten heeft. Menig veehouder te Schoterland is, wegens gebrek aan hooi, genoodzaakt nu reeds zijn vee in de weide te laten. Ofschoon do landen over 't geheel een goed aanzien hebben, wordt toch de groei vertraagd wegens gebrek aan warmte, zoodat het gras nog schaars voorhanden is. De prijzen van het vee zijn dan ook aanmerkelijk lager dan verleden jaar in dezen tijd. De departementen van het Nut van het Algemeen Hallem, Marrum en Ferwerd hebben de landbouwers op geroepen tot eene vergadering, waarin een voorstel zal worden behandeld om bij den veldarbeid geen kinderen onder 12 jaar toe te laten. Twee kievitseijerenzoekers te Veltliausen, bragten jl. Vrijdag 186 eijeren mede huiswaarts, Te Maastricht heeft een welgekleed heer uit twee koffijhuizen de billardballen gekaapt en een jas uit een derde koffijhuis hij is al zeer spoedig gevat, en bleek te zijn J. B. van Nijmegen, die 4 jaar in de gevangenis heeft doorgebragt wegens diefstal van goed en een gouden horologie, te Rotterdam in 1862 gepleegd. Napoleon III werd jl. Donderdag 63 jaren oud. STATÈN-GENERAAL. Tweede Hamer. Zitting van Zaturdag 22 April. De interpellatie Van den heer de Casembroot, is aan de orde. De interpellant rigt eenige vragen tot den minister van Marine, naar aanleiding van het door de Kamer aangenomen amendement van den heer van Eek, de strekking hebbende om te bepalen, dat voortaan geen zeeofficier meer kan ontslagen worden ter zake van het aangaan van een huwelijk zonder goedkeuring des Konings. Spreker doet die vragen mede in verband met het oog op het gesprokene door den minister in de zitting der Eerste Kamer van 4 April 11. De minister van Marine antwoordt, dat de straf in bedoeld geval niet verder zou gaan, dan tot een meer of minder scherpe afkeuring en dat, ook zonder het bestaan van eenig voorschrift ter dezer zake, ingeval het huwelijk beneden de waardigheid, er termen zouden zijn om zulk een officier te brengen voor een raad van onderzoek. Nog andere sprekers voerden over dit onderwerp het woord. De heer Nierstrasz achtte het geheel vrij laten der keuze van een officier in de practijk niet mogelijk. De heer de Koo van Alderwerelt noemde het berispen en straffen ter dezer zake een strijd tegen windmolens, door den geest des tijds veroordeeld, en herinnerde aan het voorbeeld van een kavallerie-officier, die nog 7 jaren na zijn huwelijk in zijne bevordering bemoeijelijkt is. De heer Jonckbloet oordeelde de ge wraakte bepaling in strijd te zijn met de Nederlandsche wetten. De minister van Oorlog verklaarde zich tegen het wegvallen van alle beperkingen, omdat hierdoor z. i. groote ongelegenheid voor de dienst zou ontstaan. De heer van der Linden, wil de officieren alleen gebonden hebben aan de toestemming hunner ouders; hij noodigt de regering uit, om, als zij belemmerende bepalingen wil, een daartoe strekkend voorstel te doen, doch hij gelooft niet, dat het voor practische uitvoering vatbaar is. Nadat nog de ministers van Justitie en van Marine het woord hadden gevoerd, werd de interpellatie gesloten. Daarna werd aan genomen de conclusie van het rapport ter zake van de aangele genheden van Venezuela. De minister van Buitenlandsche Zaken verzekerde, dat hij, zoodra de thans gevoerd wordende onderhande lingen zijn afgeloopen, nadere mededeelingen zal doen betreffende deze zaak. De kapt.-luit. ter zee J. A. Vaudevelde is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei a. s., eervol ontslagen uit zijne betrekking van president vau den raad van tucht voor de koopvaardij te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. De kapt. de Heus, van het 6de reg. inf. te Breda, is bij het 7de reg. inf., garnizoensplaats Hoorn, overgeplaatst. De kapt. der artillerie Paravicini di Capelli is te Hellevoetsluis gedetacheerd tot de ontvangst en plaatsing van eenige kanonnen, kaliber 23 cM., waarmede die vesting zal bewapend worden. Tot commissaris van politie te Zaandam is benoemd mr. L. C. I'. Gasinjet, thans tijdelijk met de waarneming dier betrekking belast. B li I T E L A A f). F r a n h r ij k. Men schrijft uit Parijs van 21 April: *Het grootste nieuws iS de betaling, naar men gelooft, der 500 millioen door het gouvernement van Versailles aan de Pruissen en de aanstaande bezetting van de noorder- en oosterforten door de Franschen. Men beweert zelfs, dat zij reeds te St. Dénis zijn. Wat men van het tooneel des oorlogs verneemt, luidt niet gunstig voor de gefedereerden. Zij lijden zware verliezen, zelfs als zij voordeelen behalen, die echter altijd door gevoelige slagen moeten geboet worden. Sterke drank wordt aan de manschappen ruimschoots ver strekt, maar het kost de grootste moeite een voldoend aantal in het veld te houden, zoodat zij, die eens in het vuur zijn afgemat geworden, door al te langdurige dienst dikwerf weigeren weder uit te trekken. Twee bataillons zijn zegt men verdwenen, hetgeen zou verklaren, dat de troepen zooveel gevangenen maken. Gelijk natuurlijk is, worden de aanvoerders scherp gegispt. De Cri du Peuple valt generaal Cluseret allervinnigst aan. Engeland. Koningin Victoria verheugt zich in het bezit van 19 kleinkinderen. Zij zelve wordt 24 Mei 52 jaar. Haarvader, de hertog van Kent, is overleden 23 January 1820, ltare moeder 16 Maart 1861 en haar man 11 December van hetzelfde jaar. Het Engelsch Lagerhuis heeft de wet t<± het heffen eener belasting op de lucifers met 113 tegen £1 stemmen aan genomen. Het voorstel vond nog al tegenkanting, vooral op grond dat door dezen maatregel tal van atme kinderen hnn middel van bestaan zouden verliezen. De lucifers-belasting, door den heer Lowe voorgesteld, is geene uitvinding van den minister van Snanciën. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika bestaat die heffing reeds sedert 1863. De doosjes, of zooals ze in Amerika meer in gebruik zijn, de pakjes, zijn met oen zegel, in het genre der postzegels voorzien, en wee aetn die er een bezit zonder het portret van den een of anderen president. De maatregel werkt in de Unie zeer goed en het verbruik van lucifers is er niet door verminderd. De Daily News drijft den spot met deze belasting. Zij vindt het belagchelijk, na de reusachtige finaucieele maatregelen van de laatste jaren, thans een minister zijn toevlugt te zien nemen tot het wringen van halve stuivers uit de handjes van de kleine Londensche barrevoeters. De eerste Mei wordt in Engeland met buitengewone belangstelling te gemoet gezien. Op dien dag, 20 jaren geleden, werd de internationale tentoonstelling te Londen, in Hydepark geopend, bij welke gelegenheid de herto» van Wellington aan prins Arthur, toen juist één jaar oud geworden, een klein verzegeld koffertje gaf, onder beding dat het op zijn 21ste verjaardag eerst geopend mag worden, Een dezer dagen te Londen uitgevaardigd en met den 28 dezer in werking komend besluit van het Britsche gouvernement strekt tot intrekking van vroeger ter wering der veepest vastgestelde beperkingen van den invoer van vee uit Nederland en uit den Noord-Duitschen Bond. In het graafschap Droon is een man tot 12 gulden boete veroordeeld, omdat hij niet wist, waar of wanneer hij geboren was en het billet voor de volkstelling daardoor onvolledig had ingevuld. Als een staaltje hoe de Europeesche beschaving in Afrika veld wint, wordt uit Nieuw-Calabar gemeld, dat de inwoners van dat rijk niet gedraald hebben, zich het goede voorbeeld van hunne blanke medemenschen ten nutte te maken. De Calabaren hebben namelijk een lang voor bereiden inval gedaan in het land der Ekrukïs, gedeeltelijk met het doel om hun militaire kracht te toonen, anderdeels ook om te beproeven, of de mannen van Bonny aan hunne defensieve alliantie met de Ekrukas gestand zouden doen. Volkomen in overeenstemming met den eisch des tijds, hebben de mannen van Bonny die van Ekruk aan hun lot overgelaten. Hierop zijn de Calabaren op de meest beschaafde manier tegen hun vijand te werk gegaan. Zij hebben diens hoofdplaats met verdragende stukken gebombardeerd; toen, na genoeg bloed vergoten en schade aangerigt te hebben, zijn zij naar hunne haardsteden geretourneerd. In één kleinigheid slechts, weken zij van het Europeesch gebruik af. Zestien hunner gevangenen werden bij gelegenheid van den intogt der zegevierende armee in de stad Calabar, geslagt, gekapt en op last des Konings aan de notabele familiën der stad tot feestgerigt toegezonden. Men ziet het: de Calabaren kunnen niet gezegd worden de dingsn ten halve te doen. Wat goed is om te slagten, is ook goed. o ra te eten. Dultschland. Over den aanslag op het kantoor van Rothschild te Frankfort verneemt men nader, dat de bom die gesprongen is, gevuld was met dynamiet of nitroglycerine. De ver woestingen daardoor aangerigt waren zeer groot. De kantoor bediende is ernstig gewond. De bedrijger van den aanslag is 23 jaren oud, afkomstig uit Metz en' heet Karl Müller. Hij beweert dat hij lid is van een geheim genootschap en den aanslag moest uitvoeren tot wraak over de annexatie van Elzas en Lotharingen. De doctoren zijn het niet eeas over de vraag of Müller al dan niet krankzinnig is; bij het voorloopig verhoor gaf hij veel bewijzen van zeer goed bij het hoofd te zijn. Men vond bij hem nog verschillende bommen. Reeds de vorige week was Müller op het kantoor geweest om 4 millioen francs te eischen, onder bedreiging Frankfort anders te zullen laten opvliegen. In den Elzas is bij verordening van den Duitschen gouvern.-generaal de Pruissische sehoolpligtighe'id ingevoerd. De Oostenrijksche regering heeft den heer v. Frauenfeld naar Florence gezonden, om over de oprigting van een internationale verecniging tot bescherming van vogels te onderbandelen. Ongeregeldheden te Parijs, enz. Bcrigten der Insurgcnten. Pakijs, 21 April. Eene gewapende zamenzwering tegen de Commune is ontdekt Zeer vele personen zijn in hechtenis genomen. Engelsche en Duitsche socialisten zijn aangekomen om de opstandelingen te versterken. De gefedereerden (opstandelingen) plunderen de drukkerijen van de opgeheven dagbladen. De schilde rijen uit de musea zijn naar Londen overgebragt. De Versaillen vervangen de l'ruissen, die Charenton en de omstreken ontruimd hebben. In den Elzas is bij decreet het onderwijs verpligtend gemaakt. 22 April. In een rapport van den generaal Cluseret van gisteren avond leest men: De positie bij Neuilly is heden ochtend door den Mont Valérien en de batterijen van Courbevoie aanhoudend beschoten. Asnières, door sterke kolonnen aangetast, heeft aan dit aanvallen kloeken tegenstand geboden. Onze batt erijen langs de» viaduc van Asnières hebben den vijand genoodzaakt in wanorde terug te trekken. Op dit oogenblik zet hij den terugtogt op alle punten voort. In andere berigten wordt gezegd, dat de strijd: geen resultató heeft opgeleverd, maar zeer moorddadig is gewee st. Levallois ea Courcelles zijn vol met gekwetsten, die zonder hulp blijven en i* de straten bezwijken. Het onophoudelijk vuren maakt het door dringen der ambulances zeer moeijelijk en gevaa rlijk. Naar t«- zekerd wordt, heeft er heden eene wapenschorsi ag plaats tot bt begraven der gesneuvelden. Deze tijdelijke rust zal de bewonen van Neuilly en Clichy in de gelegenheid stelle a die plaatsen verlaten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2