1871. N°. 51. Vrijdag 28 April. 29 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. BINNENLAND. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede.1 Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Adrertentiën: Via 14 regeli 60 cant, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden asar plaatsruimte barskaad. Zondag den 30 April vertrekt vnn hier de West- Indische inall over Southnmpton, per laatsten trein. Woensdag den 3 Mei vertrekt van liter de Oost-Indische mail via Triest, per eersten trein. Vrijdag den 5 Mei vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Brindisi, per eersten trein. HELDER en NIEUWEDIEP, 27 April. Terwijl wij hierachter in een afzonderlijke rubriek de belangrijkste bijzonderheden mededeelen ten aanzien van den burgeroorlog in Frankrijk, bepalen we ons hier bij hetgeen meest belangrijks in andere rijken van ons wereld deel valt op te merken. Engeland doet druk van zich spreken. De invoerng der lucifers-belasting veroorzaakt daar vrij wat beweging. Het blijkt overtuigend, dat daar te lande zeer velen een sober stuk brood verdienen met den verkoop van dat handelsartikel. Dat de regering belasting vordert van dat voortbrengsel der industrie laat men daar, maar dat zij dit in zoodanige mate doet dat de prijs van een doosje van 100 stokjes daardoor met 250 pCt. wordt verhoogd, dit wordt scherp veroordeeld. Men gelooft dat er nu wel praktijken zullen gevonden worden om dat regt gedeeltelijk te onduiken, b. v. door de lucifers te fabriceeren in den vorm van een waaijervormigen horo- logiesleutel. Reeds zijn er bovendien zeer klagende ver zoekschriften tegen de nieuwe belasting bij de regering ingezonden. De regering heeft zich, bij zooveel tegenstand, genood zaakt gezien de wet in te trekken. De beperkende bepalingen, in Engeland met betrekking tot den invoer van vee uit Nederland genomen, worden op morgen (28 April) voor opgeheven verklaard. In het Lagerhuis deelde de regering mede, dat zij dit besluit genomen heeft, nadat zij zich overtuigd had, dat zulks geene gevaren voor den Britschen veestapel zou tengevolge hebben. Het Nederl. gouvernement had vooraf verzekerd, dat het zijne tegenwoordige bepalingen betrekkelijk den invoer van vee niet zal wijzigen, zonder daarvan aan de Britsche regering kennis te geven. De commissie voor de grondwetsherziening in Zwitser land heeft een ontwerp in gereedheid gebragt. Daarin is de dienstpligtigheid voor alle Zwitsers van 21 tot 40 jaren aangenomen. De wetten van burgerlijken en strafregtelijken aaïd worden bij stemming door het volk vastgesteld. Indien 50,000 kiezers wijziging eener bestaande of afkondiging eener nieuwe wet verlangen, is de bondsraad verpligt tot het doen van een voorstel daartoe. Vrijheid van geweten en van godsdienst is gewaarborgd. De doodstraf is afgeschaft. In den Duitschen Rijksdag heeft Prins von Bismarck over het vraagstuk der inmenging in de zaken in Frankrijk het volgende gezegd»De mogelijkheid om aan den tegen- woordigen toestand in Frankrijk door tusschenkomst der Duitsche troepen een einde te maken, is door ons in ernstige overweging genomen. Ik heb er echter niet toe kunnen besluiten zulks aan Z. M. den Keizer voor te dragen, want wij zouden moeten vreezen, door onze plot selinge tusschenkomst al de partijen in Frankrijk tegen ons te vereenigen of nader tot elkander te brengen, en men zou onmiddellijk geneigd zijn om al het in Frankrijk bestaande kwaad aan de vreemde inmenging toe te schrijven. Ook kan het ons doel niet zijn eene nieuwe regering in Frankrijk in het leven te roepen, waarmede wij op nieuw zonden moeten onderhandelen. De regering gelooft met hare terughouding goed gehandeld te hebben. Wij kunnen echter niet bepaald verzekeren, voortaan in alle omstan digheden ons van inmenging te zullen onthouden. Wij zullen echter onze tot nu toe aangenomen houding slechts laten varen, indien wij ons daartoe tot verdediging onzer eigene, niet tot bescherming van vreemde belangen genood zaakt achten.' Een berigt uit Brussel van gisteren meldt,/De directeur van den Noorderspoorweg heeft per telegraaf aan de station chefs berigt, dat de insluiting van Parijs heden een aanvang neemt en tij geen levensmiddelen derioaarts moeten verzenden. De monitor Krokodil is gisteren van hier naar Helle- voetsluis vertrokken. Eerlang zal bij de Hervormde Gemeente alhier eene stemming plaats hebben over de vraag of het kiescollegie zal worden bestendigd, of dat het beroepen van predikanten en de benoeming van ouderlingen en diakenen voortaan weder, even als vroeger, aan den kerkeraad zal zijn opgedragen. In het verslag der jl. Maandag gehouden vergadering van Helder's Comité van het Roode Kruis zijn genoemd ■verschillende personen en corporatiën, die zich jegens het Comité alhier bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Daar dit verslag moest worden bijeengebragt uit de her inneringen van den verslaggever, kan het niemand verwon deren, dat er in die opsomming wel eenig verzuim heeft plaats gehad. Eén verzuim vordert herstelling. Wij willen de dames Stakman Bosse, Holtzschue en C. en G. van Herwerden de verzekering geven, dat de heer secretaris van het Comité in zijn naauwkeurig verslag niet verzuimd heeft loffelijk te vermelden hunne diensten, betoond bij 't organiseren der verloting voor 't bekende doel. Met genoegen vernemen wij, dat de directie der Ilollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, op aanzoek der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, besloten heeft, om als proef met den aanvang der zomerdienst op 15 Mei e. k. eene nieuwe reisgelegenheid te openen van af Amsterdam en Zaandam naar den Helder en het Nieuwediep. Het is reeds meermalen opgemerkt, dat reizigers in de rigting van Amsterdam naar hier niet eerder dan ongeveer op den middag ter dezer plaatse kunnen aankomen. Een groot deel van den dag is dan ongebruikt voorbij en de voormiddag-uren zijn voor velen toch het kostbaarst. Met genoemden datum te beginnen zal dan een trein in dienst gesteld worden, die ten 6 u. 50 m. van Amsterdam, ten 7 u. 25 m. van Zaandam vertrekt, om ten 9 u. 55 m. alhier aan te komen. Wij twijfelen niet, of een druk gebruik van dit reismiddel zal de te nemen proef in eene bestendige reisgelegenheid, zeer ten bate van het publiek, doen veranderen. Men deelt ons mede, dat ds. H. Meijer, predikant te Wieringerwaard, wegens zijn aanstaand vertrek, op a. s. Zondag zijne afscheidsrede zal houden. Onder het opschrift: «Onze Gezondheid", bevat het Cents-Volksblad deze behartigenswaardige wenken en opmerkingen. »Ik denk aan typhus of zenuwzinkingkoorts, die treurige ziekte, die nu hier dan daar zoo talloos velen ten grave sleept. De krachtige huisvader, de gezonde jongeling, zij worden in weinige dagen uit hunne betrekkingen weggerukt. Reeds sinds maanden heerscht de typhus in het visschers- dorpje Egmond aan Zee, en heeft daar de grootste verwoes tingen aangerigt. Waarom nu wordt die vreeselijke ziekte niet meer bestreden? Daar toch waar onreinheid heerscht komen de meeste typhuslijders voor, en zindelijkheid in huis en op ligchaam zal den voortgang dier ziekte, en in het algemeen van vele kwalen en ongemakken zeer zeker stuiten. Niet minder dan typhus, wordt ook cholera door onrein heid gevoed. Bij de verschillende epidemieën, die in ons vaderland hebben geheerscht, woedde de cholera meestal het hevigst in die plaatsen, waar «nreinheid de atmospheer verpestte. Ook de vele gevallen van pokken, die in de laatste maanden zijn voorgekomen, geven het bewijs hoe bitter weinig voorzorgen genomen worden, om gezond te blijven. Terwijl inënting en herinënting door bijna alle geneeskun digen worden aanbevolen, zijn er toch nog velen die deze heilzame maatregelen verzuimen. Zorgeloosheid, onverschil ligheid en ook vuilheid, zijn weder oorzaken dat de pokken nog op vele plaatsen ontelbare offers eischen. Och, dat niemand achterbleve om ziekten te weren en te voorkomen. Laten wij niet werkeloos blijven en de handen in den schoot leggen, doch steeds met alle krachten een vijand bestrijden, die zoo vele onheilen reeds heeft gesticht. Bevordere men daartoe dan ook, overal en ten allen tijde, zindelijkheid in huis en zindelijkheid op het ligchaam." Gisteren is voor het Prov. geregtshof in Noordholland de zaak aangevangen van H. T., stationchef der Centraal- spoorwegmaatschappij te Elburg, beschuldigd van ontvreem ding van een pakket, inhoudende 2000 in bankpapier, hetwelk van Amsterdam verzonden en hem tijdelijk toever trouwd was, benevens van ontvreemding eener som van 100 uit de onder zijn beheer zijnde brandkast der Maatschappij. De Raad der gemeente Texel heeft in zijne verga dering van den 25 April jl. met algemeene stemmen be sloten, om de kermis, dit jaar invallende den 26 Junij a. s., voor onbepaalden tijd uit te stellen. Man schrijft uit Winkel: In de voorgaande week had alhier een treffend ongeval Zekere L., kleermaker van beroep, had met zijn vrouw aan een bruidspartij deelgenomen. Naauwelijks had het echtpaar, omstreeks middernacht, de herberg verlaten, toen de vrouw, door de duisternis misleid, misstapte en ter zijde van een brug in het water viel. Haar man, dien zij bij de hand hield, sleepte zij mede in haren val. Eene der feestgenooten, die zich juist voor eenige oogenblikken, ter wille van haar zuigeling, bad verwijderd, hoorde den slag en waarschuwde onmiddellijk de overigen. Doch eer men een lantaarn, een ladder en een schuit gereed had, was het reeds te laat om voldoende hulp te bieden. De beide drenkelingen werden bewusteloos opgehaald. Geen pogingen mogten baten om den man te behouden. Hij bleef bewusteloos en stierf den volgenden dag; terwijl de vrouw, die het eerste uit het water was gehaald, weldra bij kennis kwam en herstellende is. Men kan zich de ontsteltenis der kinderen voorstellen, toen zij des morgens in plaats van hunne ouders op bed te vinden, hoorden dat zij ala drenkelingen bij de buren in huis waren gebragt. De stemgeregtigde leden der Herv. gemeente te Oude Niedorp, vereenigd met die van Zijdewind en Veenhuizen, hebben met 16 tegen 9 van de 182 stemmen besloten, voor het eerst uitvoering te geven aan het nieuwe reglement ter benoeming van ouderlingen, enz. Toen onlangs in de gemeente Nieuwe Niedorp het eerste geval van pokziekte zich voordeed, was de gemeen teraad aanstonds op middelen bedacht, om de verspreiding dezer ziekte te voorkomen of te beteugelen. Onmiddellijk werd daartoe eené verordening vastgesteld, en door aan plakking ter kennisse der ingezetenen gebragt, waarin o. a. is bepaald, dat het hoofd des gezins verpligt is terstond van den aard der ziekte berigt te geven ter secretarie, en dat dit ook aan zijne woning, op eene in het oog vallende plaats, zal vermeld worden door de woorden kinderziekte, mazelen, roodvonk, enz. De kleedingstukken, het bedden goed, en andere voorwerpen waarmede de lijder in aan raking is geweest, alsook de woning zullen gedesinfecteerd worden. Het lijk zal, als de geneeskundige het noodig oordeelt, dadelijk gekist en moeten begraven worden in de kleederen, waarin de lijder gestorven is. Waar kerkelijke voorschriften dit verbieden, moeten de kleederen worden verbrand of begraven. Tevens is in herinnering gebragt, dat de kinderen, die de school bezoeken, het bewijs moeten overleggen, dat zij gevaccineerd zijn. Van zoogenaamde gemoedsbezwaren wordt aldaar weinig of niet gehoord. De vaccinatie of revaccinatie is in vollen gang. Een en ander doet de hoop voeden, dat de heer- schende ziekte, die elders zoovelen ten grave sleepte, daar geene uitbreiding zal erlangen. Tot hiertoe heeft zij zich alleen bepaald bij den schipper, die, onlangs uit Rot terdam teruggekeerd, in ligten graad door de kinderziekte werd aangetast, maar reeds hersteld is, terwijl thans een bij hem inwonend meisje de pokziekte heeft. (N. R. C.) Bij de directie der armenbewaarschool te Enkhuizen is ontvangen van H. K. H. mevrouw de Prinses Hendrik der Nederlanden een prachtig canapé-kussen, bestemd voor de loterij ten behoeve van gemelde inrigting. De vraag, of het aanwenden van middelen door een koopman, om zijn waar aan te prijzen en te verkoopen, waarbij onware voorgevens werden gebezigd, doch overigens geenerlei bedrog werd gepleegd en waar voor geld werd geleverd, het wanbedrijf van opligting oplevert, bij art. 405 C. P. strafbaar gesteld, werd onlangs door de arrond.- regtbank te Hoorn in bevestigenden zin beslist. Zekere K. had aan sommige personen brillen verkocht, voorgevende te zijn bediende van prof. D.deswegens vervolgd, werd hij door gemelde regtbank tot 18 maanden gevangenisstraf en boeten veroordeeld. Van deze uitspraak in hooger beroep gekomen, werd K. met vernietiging van het vonnis, bij arrest van het prov. geregtshof in Noordholland, van alle regtsvervolging ont slagen, op grond, dat de bewezen feiten niet vielen in de termen der strafwet, doordien het hoofdbestanddeel van de toepassing van gemeld wetsartikel ontbrakterwijl de beklaagde voor de ontvangen gelden koopwaar had geleverd en hem niet was ten laste gelegd, dat daarbij bedrog zou hebben plaats gehad. In beide instantiën trad mr. H. J. van Lier als verdediger op. Tüsschen Amsterdam en Hoorn zal, voor de rekening der gezamenlijke beurtschippers in dat veer, eene schroef stoomboot varen voor welk schip jl. Dingsdag de kiel gelegd is op de werf het Kromhout, van den heer J. Kloos, te Amsterdam. In de Rijp bestaat sedert twee maanden in eeh daartoe door iemand afgestaan gebouw, waar ook de direc teur met zijn dochter woont, eene armen-werkinrigting, waar de tot dusver in vreeselijke mate aanwezige bedelaars bevolking werk en brood in plaats van aalmoezen ontvangt. De directeur leidt met zorg den arbeid der opgenomenen en geeft aan de meestal tot eiken arbeid onbekwame personen het noodig onderrigt in verschillende bezigheden. De bevolking, ongeveer 100 personen sterk, is ordelijk, tevreden en werkzaam, en reeds begint het magazijn van allerlei bruikbare en sierlijke zaken, in het werkhuis ver vaardigd, toe te nemen. Het spreekt van zelf, dat de onderneming geen winsten afwerpt. Doch de zuinigste en verstandigste manier om bedelaars te verzorgen is zeker,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1