STATEX-GENERAAL. Benoeming-en, enz Men schrijft ons uit Alkmaar dd. 10 dezer: „Bij de op lieden alhier gehouden opening van stem briefjes ter verkiezing voor 2 leden van de Prov. Staten is gebleken dat zijn Uitgebragt 580 stemmen. Van onwaarde 4 Geldige 576 Volstrekte meerderheid 289 Hiervan bekwam de heer A. Maclaine Pont 371 en W. Bos 317 stemmen, welke verkozen zijn. Op het aftredend lid, den heer P. A. van der Drift, zijn 204, op de heeren P. Bruinvis de Lange 89, J. J. Brasser 79, J. C. Vonk 50 stemmen uitgebragt en eenige stemmen op diverse heeren. Te Hoorn zijn herkozen als leden der Prov. Staten de heeren jhr. P. Opperdoes Alewijn en W. C. J. de Vicq. Te Zaandam herkozen de heer J. Prinsherstemming tusschen de heeren mr. J. Duijvis en mr. M. Donker. Te Haarlem gekozen mr. J. F. T. Valkenburg, A. van Stralen en R. L. Kist. Te Enkhuizen herkozen de heeren C. Donker en J. Bruijn Jz. In het Handelsblad verzoeken eenige Amsterdammers, dat de Holl. Sp. M. de retourbilletten op Zaterdagavond uitgegeven, tot Maandagmorgen moge geldig stellen. In de week van 30 April tot 6 Mei jl. zijn te Amsterdam aan pokken overleden 35 m. en 38 vr., te zamen 73, waaronder 46 kinderen. Jl. Dingsdag is te 's Hage overleden, dr E. F. H. M. van Bylandt, geboren den 20sten Maart 1813 te Keulen en in 1852 als Nederlander genaturaliseerd. Hij werd om zijne grondige wetenschappelijke kennis zeer geroemd en mogt in zijne praktijk te 's Hage veler vertrouwen verwerven. Hij was sedert vele jaren lijfarts van Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden. Men meldt aan de L. Ct. uit het Westland: Sedert drie dagen is de eerste lading aspersies naar Amsterdam vervoerd, waarmede de verzendingen aangevangen zijn, d.e echter vertraagd of bespoedigd worden, naarmate het weer zich houdt. Het gaat met de Meimaand gelijk andere jaren; na enkele dagen groeizaamheid, brengt zij koude dagen en nachten voort. De meestal noordelijke wind scheert langs de akkers en door het geboomte, terwijl de nachtvorst blijft heerschen, zoodat, ofschoon de aardappelen goed in het loof staan en de vruchtboomen rijkelijk bloeijen, zij nog wel schade kan veroorzaken. Op andere plaatsen is dan ook het loof der aardappelen zwart gevroren. Begint het lenteweer aan den wensch te beantwoorden, dan zal het vervoer van aardappelen, gelijk dat der aspersies, niet veel van andere jaren verschillen en kunnen de eerste proefjes van nieuwe aardappelen spoedig worden verwacht. Ook voor den wijnstok wordt zonneschijn en warmte niet minder gewenscht, zal hij op den gewonen tijd bloeijen. De te Utrecht gevestigde vereeniging tot bescherming van dieren heeft dezer dagen vijf premien aan politie agenten uitgereikt, wegens het doen van bekeuringen ter zake van mishandeling van dieren. Op een der deuren van een huis in de Twijestraat te Utrecht, leest men het volgende curieuse versje Ik mag niet liegen, ik mag niet jokken, Ik ben driemaal ingeënt, en toch heb ik de pokken. Zalurdag jl. kreeg men te Vlissingen een bezoek, dat een verschrikkelijk gevolg had kunnen hebben. Twee Tyrolers met kolossale beerendie hunne ge oefendheid in het dansen, duikelen en springen op de straten vertoonden, gaven aanleiding tot eene scène, die groote ontsteltenis te weeg bragt. Een dier ruige, scherp willen komen, was met een geweldigen schrik op het algemeene st.... st.... van het gezelschap in den gang teruggesprongen en had geen nieuwe poging gewaagd. Toen de spreker bemerkte, dat hij de schitterendste uitkomst had verkregen die hij maar verlangen kon, begon hij een weinig medelijden te gevoelen en heele stukken over te slaan, daar toch niemand in staat was het op te merken. Eindelijk, toen het ruim vijf kwartier geduurd had, zei Oom, die in het laatste kwartier zijne oogen al meer en meer had open gespalkt, om wakker te blijven, tot neef: „Nou heeft hij het geloof ik gezeid." „Wat Oom?" vroeg Neef, die aan zijne derde manilla was. „De wentelverwisseling." „Ik geloof ook dat ik zoo iets gehoord heb", antwoordde Neef koelbloedig, „maar wat zou dat?" „Dan moeten wij inschenken," fluisterde Oom. „Iedere keer als hij wentelverwisseling zegt? Dan spijt liet mij, dat hij het al niet meer gezegd heeft. Maar 't is anders een machtig mooi gedicht, Oom! Ik geloof niet dat er hier in de stad ooit zoo'n mooi gemaakt is," ging de onverbeterlijke spot vogel voort. „Daar is ten minste plaats genoeg voor een boel moois in, Neef," zei Oom altijd even zaclit, „ik ben maar bang, dat het een beetje lang zal gevonden worden ik heb er geen verstand van maar Jongen, schenk je buurlui vast eens in." „Om dat woord, Oom Maar wat beduidt dat eigenlijk Wil het zeggen, dat wij halfweg zijn?" „Beware! riep Oom, neen, dat het zoo meteen uit is." „Dat spijt me" zei Neef, en schonk de glazen, die binnen zijn bereik waren, vol. Eindelijk was liet stuk dan ook werkelijk uit. Eene algemeene zucht «teeg in de kamer ophet wai of alle borden en flesschen meezuchtten; de glazen werden met eene zenuwachtige haast vol geschonken, alsof men vreesde, dat de dichter weer beginnen zou als men er niet spoedig bij was; alle gasten stonden op, ieder keek zijn buurman met een paar glazige oogen aan, alsof hij ge biologeerd was, totdat eindelijk een van allen zei: „nu mijnheer Venkel, uwe gezondheid en die van de jufvrouw „Mijnheer", zei de meester van 't Nut tot den man van liet lief vers, „mag ik deze gelegenheid aangrijpen, nu dezelve zich zoo ongezocht voordoet, u mijne diepe bewondering te betuigen voor uw doorwrocht gedicht, dat ik van het begin tot het einde met de meest mogelijke belangstelling heb gevolgd. Het is een parel uit deu Oceaan, mijnheer. Zou iemand uwer, waarde lezersooit lust gevoelen om op een huiselijk feestje naar meer zulke parels te visscheu geklaauwde Tyroolscbe boschbewoners, gelukte het zijn ijzeren muilband los te wringen en op den loop te gaan, zijn geleider vervolgde hem met een zwaren s:okde beer beklom een boom, en zette zich daar te brommenhet geëerde publiek maakte ruim baan, uit vrees dat het beest uit zijn zetel op hen zoude nederspringen; do geleiders beklommen den boom en een regen van stokslagen maakte de beide dieren gedwee en het gelukte den geleider den deserteur te breidelen. (Amst. Crt.) Dezer dagen heeft II. W Lindeboom zijn 25jarige werkzaamheid als letterzetter op de drukkerij van den heer G. J. Thieme te Arnhem gevierd, waar thans 9 snelpersen zijn en voor 25 jaar vier handpersen in werking waren. Men leest in de Arnh. Crt. het volgende berigt uit Haarlem dd. 8 Mei: „De Arnh. Crt. heeft in haar num mer van heden melding gemaakt van een onder Scholen gevonden lijk; het is daarom welligt beter de gansche toedragt der zaak te verhalen, die anders mogelijk minder juist verspreid zou worden. Inderdaad heeft zich in de nabijheid van genoemde plaats Donderdag jl. een jong menscb van de uitnemendste verwachting, en als zoon van bemiddelde ouders, van de beste vooruitzigten, die op het punt stond te Leiden in de regten te promoveren, en daar even als hier algemeen geacht en bemind was, in een vlaag van zwaarmoedigheid, aan welke hij van tijd tot tijd onderhevig scheen, door een pistoolschot van het leven beroofd. Ziedaar het geheele treurige geval, dat hier dezer dagen de gansche stad heeft bezig gehouden, en waarover verder niets te zeggen valt, daar er geen de minste uit wendige aanleiding tot het ongeval bestond. Heden morgen geschiedde de begrafenis, voor welke een aantal Leidsche studenten waren overgekomen, en die op de talrijk toege stroomde deelnemende toeschouwers den aandoenlijksten indruk maakte. Voor het Prov. Geregtshof in Overijssel stond jl. Maandag teregt, Martinus Vest, gepensioneerd opperschipper bij de Marine, geboren te Rotterdam, thans wonende te Dalfsen, ter zake dat hij den 1 Junij 1867 te Dalfsen een huwelijk aanging met Gerrigje Nijland, terwijl zijn vorig huwelijk, dat hij op'25 Oct. 1848 te Vlissingerk sloot met Wilhelmina Geeling, nog niet ontbonden was. De eisch is 3 maanden cellulaire gevangenisstraf. Jl. Zondag heeft een Pruissisch officier, die bij het leger voor Parijs gediend heeft, en thans te Zwolle gelo geerd is, een vierjarig kind gered, dat in de Willemsvaart gevallen was. Met zijne rijlaarzen aan sprong hij in het water, en moest eenige malen duiken, alvorens hij het kind behouden aan wal kon brengen. Te Zwolle is een postkar-koetsier gearresteerd, toen hij als naar gewoonte het roggebrood, dat zijn paard te Meppel had moeten hebben, te Zwolle aan zijn vrouw gaf. Te Deventer is de jaarlijks afgekondigd wordende wet van Ventose an VI, bevelende bet vernietigen van rupsen in vruchtboomen, in het Fransch voor de boeren afgekondigd. Op de veemarkt, jl. Maandag te Steenwijk gehouden, was de aanvoer belangrijk, de handel levendig, wegens de vele aankoopen, door een groot aantal vreemde kooplieden. Men besteedde voor vette koeijen van 56 a 58 cents per kilo; kalfde koeijen golden per stuk 120 a 190; melk- dito 110 a 160; gusten 90 a 170; vaarzen 80 a 140; pinken 30 a 70; kalveren 20 a 30stieren 30 a 70; vette varkens per kilo 48 a 54 ct.; magere dito per stuk 20 a 40biggen 3 a 8Friesche schapeD 8 a 17; geiten 4 a 8; lammeren 2.20 a 3.50. Sedert 14 Jan. tot 3 Mei jl. zijn in Friesland 79 gevallen van pokziekte voorgekomen, met p. m, 20 percent sterfgevallen; in de week van 27 April tot 3 Mei werden 9 nieuwe gevallen waargenomen. Jl. Vrijdag avond brandde, terwijl de eigenaar afwezig was, een prachtige boerenplaats te Zandt (Fries land), bijna geheel af. Er zijn 8 paarden, waaronder eene merrie met een veulen van een paar dagen, ruim 20 stuks hoornvee, verscheidene kalveren en zwijnen bij omgekomen. In eene gemeente van Groningen hebben drie ver wanten, waaronder twee vrouwen, van een aan pokziekte bezwekene het graf moeten graven, het lijk kisten en ter aarde bestellen, omdat de vrees voor pokziekte zoo sterk was dat niemand zijne diensten wilde leenen. De commis saris des Konings heeft thans aan de gemeentebesturen een circulaire gcrigt waarin zij verzocht worden onverwijld personen aan te wyzën en te bezoldigen, die met de ver zorging van de aan besmettelijke ziekte lijdende personen en met de begraving hunner lijken worden belast. Te Veendam worden voorbereidende maatregelen genomen voor de oprigting eener lucifersfabriek. Van de Europeesche Staten komt in Mecklenburg- Schwerin het betrekkelijk grootste aantal paarden voor; namelijk 15.7 op elke 100 inwoners, het minst in Oosten rijk, namelijk 0.7; in Nederland is het getal 7.3 van elke 100 inwoners. Een tijdschrift, het Milk Journal genaamd, berigt dat het toedienen van zaagsel aan melkgevende koeijen de hoedanigheid der melk verbetert. In een lazareth voor Parijs lag een grenadier van liet 10de iufanterie-regement. Hij had deelgenomen aan een patrouille en werd door een kogel in de borst getroffen. Jong en krachtig, houdt hij zich ondanks de wonde staande. Hij wil zich aan zijn vijand wreken, hem het schot betaald zetten eer hij neerzinkt, en snelvurcnd dringt hij moedig het kreupelhout in, waaruit het schot gevallen was. Een tweede kogel treft hem, en het bloed gudst. hem uit den mond. Wankelend treedt hij terug; krampachtig omklemt zijn hand het geweer; hij zijgt neder, tqrwijl de kogels om hem heen fluiten. Zijn makkers wreken zijn dood, zuiveren het bosch, en kecren inet hun zwaargekwetsten makker terug. In het lazareth worden zijne wonden onderzocht. Verscheidene ribbeu zijn verbrijzeld, de lever is aangedaan, het borstbeen doorboord. Angstig blikte het matte oog des lijders den geneesheer aan, die meewarig de schouders ophaalde en op wiens gelaat de uitspraak te lezen stond; „Gij zijt verloren!" Hij rigtte het hoofd even op. „Ik heb een verzoek," zeide hij tot den arts, „beloof mij dat gij het doen zult." „Wat dan?" was de vriendelijke wedervraag. „Wel," antwoordde de jonge krijgsman, „schrijf dan vooral niet in de verlieslost: zwaar gekwetst; schrijf: „ligt gekwetst." Mijn lieve ouders zouden zich doodschrikken en als zij de waar heid hoorden 1 Ben ik er niet meer, dan weten zij ook dat ik niet meer lijd. Maar tot zoolang zoude ik gaarne hun de smart sparen." De arts, te streng militair om geheel toe te geven en de waarheid geheel te verbergen, schreef op de verlieslijst„Ligt gekwetst," maar liet er toch op volgen: „Schot door de regterborst." Ligt gewond.... en een kogel door de borst!.... Zouden de ouders de wederspraak niet gemerkt hebben? Hoe het zij, de even dappere soldaat als ouderlievende zoon herstelde als door een wonder, hoe wel hij allervreeselijkst leed. Maar in iederen brief, dien hij naar zijne ouders liet schrijven, stond; „Wees welgemoed ik heb geen pijn." Dezer dagen is hij, met het IJzeren Kruis gedecoreerd, naar Berlijn gezonden en wordt hij in het klooster der barmhartige broeders, met alle hoop op volkomen herstel, verder verpleegd. Wat vereert den jongen soldaat meer, het ridderkruis, bij herhaling in het vuur verdiend, of zijn kinderlijk gevoelig schrijven aan zijne ouders onder de hevigste smarten„Wees welgemoed. Ik heb geen pijn?" Eethuis te Saltaire. -Digt bij de prachtige fabriek der heeren Titus Salt en Zonen te Saltaire (Engeland) is een groot gebouw ingerigt tot ontbijt- en eetzaal, 81 vt. lang en 52 vt. breed, geheel in den smaak der Londensche koflijhuizen en door die firma ten gebruike hunner werklieden gebouwd, die er hun eten willen gebruiken zonder naar huis te gaan. De zaal is echter ook voor het publiek geopend. Zij is goed verlicht en geventileerd, netjes gemeubeld en groot genoeg, om met gemak 7 a 800 personen te bevatten; dagelijks ontbijten er dan ook 600 en eten er 700 werk lieden, 's Morgens rekent men er 2£ C. voor een kop thee of koffij, 5 Ct, voor een kom pap of melk. 's Middags kan men voor 5 centen een portie soep of bouillon, voor 10 centen een bord vleesch, voor 5 centen een bord aardappelen, voor 10 ets een portie vleesch met gewreven aardappelen, voor 5 ets. een kop koffij of thee krijgen. Alles is van de beste kwaliteit. Alles is versch. 's Avonds wordt, hetgeen overgeschoten is, voor den halven prijs verkocht, om door de werklieden naar huis medegenomen te worden. De uitgaven der inrigting worden geheel door de ontvangsten gedekt, zoodat iedereen er gebruik van kan maken, zonder iemand er voor te bedanken. Het personeel bestaat uit een chef en zes bedienden, die een loon van f 50 per week genieten. Als huur betaalt de inrigting f 1960 's jaars, zijnde 5 pCt. van het kapitaal, dat het gebouw en het. meubilair gekost heeft. Wat te Saltaire zoo goed werkt, kan ook in andere plaatsen met groot voordeel ten nutte van onbemiddelden tot stand gebragt worden. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 9 Mei. De beraadslagingen over Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1871 (departement van Binnenlandsche Zaken) worden voortgezet. De afdeeling Waterstaat, enz. is thans aan de orde. De sprekers vragen naar de indiening eener algemeene wet op den waterstaatnaar het tot stand komen van zijlinfën voor de spoorwegen tot verbinding van reeds aangelegde stamlijnen; naar verbetering van het vaarwater van Brouwershaven naar aansluiting van den noordelijken spoorweg aan het Duitsche spoorwegnet; enz. De minister van Binnenlandsche Zaken beantwoordt het gesprokene en verlevendigt het uitzigt op de ver wezenlijking van het verlangen naar de verbinding van onzen noordelijken spoorweg met die in het buitenland. Zitting van Woensdag 10 Mei. Met behandeling van Hoofdstuk Binnenl. Zaken wordt voortgegaan. Onderscheidene waterstaats- aangelegenheden worden besproken, o. a. wordt aangedrongen op het wegnemen der belemmeringen voor de sluis te Purmerend, waarop door Gedep. Staten van Noordholland en door de Kamer van Koophandel te Amsterdam reeds is gewezen. De minister antwoordt, dat de regering van het belang der zaak overtuigd is en te gelegener tijd daaraan zal te gemoet komen. Over de water weg van Rotterdam naar zee is het oordeel des ministers niet gunstig. Door de ministers van Oorlog en van Binnenlandsche Zaken is geantwoord op het voorloopig verslag van het wetsontwerp tot ont eigening ten behoeve van een spoorweg van Amsterdam over Hilversum naar Amersfoort, met een zijtak van Hilversum naar Uti'echt. Daarin wordt gewezen op hetgeen bij het aanleggen van die lijn is in acht te^ nemen, ten einde de belangen van 's lands defensie niet te schaden. De rigting der lijn vordert eenige wijziging, mede in het belang der landsverdediging, in de onmiddelijke nabijheid der zoo hoogst belangrijke Utrechtscke linie. Dc heer de Casembroot heeft op Hoofdstuk VI (Marine) der Staatsbegrooting twee amendementen ingediend, strekkende om: 1. den post voor den aanbouw van een ramtorenschip, ad f200,000, te vervangen door een post tot aanbouw van vaartuigen (type— Staunch) bestemd voor rivier- en kustverdediging in Ned.-Indië ad f 150,000; 2. om aan den post voor „verhoogde soldijen of toelagen aan verschillende onderofficieren en mindere schepelingen" enz., toe te voegen deze alinea: als voren aan hen, die, versierd zijnde met gouden of zilveren medailles, non-actief, gepensioneerd of gepasporteerd zijn; deze laatsten, wanneer zij voor de actieve dienst ter zee niet meer geschikt zijn, de helft der hun in actieve dienst toegekende maandelijksche toelagen f 600. Met ingang van den 16 dezer zijn bevorderd: tot vice-admiraal, de schout-bij-nacht J. Andreae; tot schout-bij-nacht, de kapt. ter zee H. Kemper en J. J. Wichers; tot kapt. ter zee, de kapt.-luit. ter zee G. W. F. Moeth en A. Schotborgh; tot kapt.-luit. ter zee, de luit. ter zee 1ste kl. A. Dronkers en J. K. L. Gey vanPittius; tot luit. ter zee 1ste kl., de luit. ter zee 2de kl. A. J. Dumont en F. H. Coblijn; de schout-bij-nacht II. Kemper, is ter zake van langdurige dienst, op pensioen gesteld, met dankbetuiging voor zijne goede en langdurige diensten, nan den lande bewezen. De vice-admiraal P. A. Matthijseu is, wegens ongeschiktheid voor de militaire dienst, tengevolge van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken, op verzoek, op peusioeu gesteld, met dankbetuiging voor zijne vele goede en langdurige diensten, aan den lande bewezen. De off. van gez. 2de kl. bij de zeemagt G. A. M. van Ewijk is is bevorderd tot off. van gez. 1ste kl., met bepaling, dat hij zal rang nemen tusschen de officieren van gez. 1ste kl. H. van Stockum en W. Littel. De luit. ter zee 2de kl. 1'. Crans, thans op non-act., wordt met 1 Junij a. s. geplaatst op het wachtschip te Hellevoetsluis. De off. van gez. 2de kl. G. A. M. van Ewijk, thans gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt met 15 Mei a. s. op non-act. gesteld. De off. van gez. 2de kl. J. J. Borst, thans gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt met IS Mei a. s. geplaatst op het wachtschip te Willemsoord. I)e

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2