INGEZONDEN. 275ste STAATS LOTERIJ. VIERDE KLASSE. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. off. vr.n gez. 2de kl. P. J. Feitkamp, thans op non-act., wordt met 1 Junij a. s. gedet. bij liet hospitaal der marine te Willemsoord. De off. van gez. 2de kl. J. B. Coomans de Buiter, thans op non activiteit, wordt met 1 Junij a. s. gedet. bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De off. van gez. 2de kl. M. C. Buyze, thans geplaatst op de monitor Heiligerlee, wordt met 1 Junij a. s. gedet. bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De off'. van gez. 2de kl. C. J. van Stockum, thans op non-act., wordt met 1 Junij a. s. geplaatst op de monitor Heiligerlee. De off. van gez. Sde kl. A. W. van Renterghem, thans op non-activiteit, wordt met den 1 Junij a. s. geplaatst op het wachtschip te Willemsoord. BUITENLAND. België. Volgens een berekening van het te Brussel het licht ziende Russische orgaan le Nord, zou Rusland een gere geld leger van niet minder dan vijf millioen manschappen kunnen te velde brengeneen actief leger ter sterkte van 1,884,000 man, uit zes ligtingen of categorien van tusschen de 18 en 24 jaren oud zijnde conscrits bestaande, en eene reserve van 3,195,000 man, uit soldaten van 25- tot 40jarigen leeftijd zamengesteld. »Deze magt (zegt het blad) is voldoende om een vijandelijken inval in eenig gedeelte van het Russische gebied te belettenmaar zij zou niet eens overmatig zijn, indien het op een volledig bezetten der uitgestrekte Russische grenzen aankwam, ook al ver- meerdere v men haar nog met eenige honderd duizenden kozakken." F r a n h r ij k. De Regerings-troepen te Versailles hebben jl. Dingsdag morgen het fort Issy ingenomen en bezet. Zij hebben aldaar 119 kanonnen buit gemaakt. Voorts werd er een groote voorraad ammunitie en levensbehoeften aangetroffen, alsmede brandewijn met een aftreksel van tabak dit mengsel, waarvan het gebruik ten doel had, de insurgenten in een staat van overprikkeling te brengen, heeft tevens het nood lottige gevolg, dat de wonden dergenen, die er gebruik van maakten, ongeneeslijk zijn. De Commune heeft, zoo eene jl. Zaturdag in haar dagblad geplaatste opgave geloof verdient, thans 190,425 man nationale garde in hare dienst en beschikbaar voor de krijgsoperatien162,651 van dat aantal antwoorden toen bij de monstering van den 4den hun naam afgele zen werd. Le Mot d'Ordre behelst een brief van de gedelegeerde van oorlog Rossel, gedagteekend van den 9den, waarin hij zijn ontslag neemt, verklarende, niet in staat te zijn om de verantwoordelijkheid van het bevel op zich te blijven nemen, waar iedereen mede beraadslaagt en niemand gehoorzaamt. Engeland. De te Versailles gevestigde berigtgever der Times levert in zijnon brief van den 4 Mei een verhaal van de verove ring der spoorweg-station te Clamart door de regerings troepen, en beweert daarin, dat die verovering door verraad geschied is, en dat daarbij 200 nationale garden in den slaap meêdoogenloos zijn om het leven gebragt. Aan het Daily News wordt in een berigt uit Ver sailles van Zondag het volgende gemeld//Gambetta schijnt uit Spanje weder in Frankrijk gekomen te zijn. Er is bevel gegeven om hem in hechtenis te nemenhij wordt geacht de hand te hebben in het voorstel om het geschil tusschen de Nationale Vergadering en de Commune te doen beslissen door een congres van gemeenteraadsleden, welke uit alle steden van Frankrijk afgevaardigd zouden worden en te Bordeaux zouden zamenkomen. Dat plan wordt door het gouvernement openlijk afgekeurd als zijnde eene poging om eenen staat in den staat op de rigtenhet blad voegt daarbij dat het houden van dat congres, hetwelk in de daad een assisenhof van Communisten en oproerlingen zijn zou, door de regering zal worden belet." I) n i t s c h 1 a n d, De Prins van Oranje is jl. Zondag op zijne terugreis van Petersburg te Berlijn aangekomen, en in het hotel du Nord afgestapt. De Keizer bragt den Prins des voormiddags een bezoek, zoo mede de Kroonprins. Des middags was er diner ten liove ter eero van den Prins, die de ontvangen bezoeken beantwoordde. Dingsdag zou Z. K. H. naar 's Hage vertrekken. De Kölniscbe Zeitung vertelt, dat in Praag dezer dagen een meisje stierf, dat langen tijd een kanarievogel verzorgd had. Toen het meisje dood waB vloog het beestje, wiens kooi altijd open stond, naar de overledene en zette zich bij haar neer. Het weigerde eten en men vond het den dag daarna dood naast het hoofd zijner meesteresse liggen. In de Neue Stettiner-Zeitung leest men: //Den 2den Mei is te Breslau in de Mauritus-kerk hot huwelijk van een aldaar geïnterneerd Fransch officier der mobile garde met een meisje uit eene Breslausche adelijkor familie vol trokken. De bruidegom is van beroep reiziger voor een handelshuis in wijnen te Bordeaux. Zeer vele Fransche officieren woonden in uniform de plegtigheid bij;eenturco droeg den sleep der bruid. Een groot aantal toeschouwers waren in het kerkgebouw bijeengekomen.» De schade, door het beleg van Straatsburg veroor zaakt, is officieel opgegeven op 50 millioen francs. Zweden en Noorwegen. Te Stockholm vergadert tegenwoordig een gezondheids congres onder presidium van den hofarts Homberg, dat zich meer bepaald bezig houdt met de middelen ter bevordering van den haargroei. Men zegt dat de Koning van Zweden zijn laatste ziekte te danken heeft aan het gebruik van een verkeerd middel van dien aard. In haar lezenswaardig rapport zegt de commissie van dat Koninklijk middel, dat er, hoewel het uit plantaardige elementen was zamengesteld, toch ook looddeelen in aanwezig zijn, zeer schadelijk voor de gezondheid. Spanje. Uit Madrid schrijft men van 28 April: In de Cortes ging het zeer luidruchtig toe. De verkiezingen van de stad Lucena waren aan de orde. Graaf Toreno verweet do regering ongeoorloofde middelen gebruikt te hebben en voer hevig tegen den minister-president uit, die even heftig antwoordde en ten slotte ieder, die aan zijn politieke moraliteit twijfelde, tot een duel uitdaagde. Deze woorden lokten van alle kanten protesten uit en het duurde tien minuten, eer maarschalk Serrano verklaren kon, dat als hij ieder tot een duel uitdaagde, hij daarmede een moreel en politiek duel bedoelde. Den volgenden dag ontstond er nog erger tumult, toen de kamer besloot den heer Echevarria het woord te ontnemen, nadat hij drie malen, wegens aanvallen op den Koning, tot de orde geroepen was. Castelar verdedigde hem en beweerde, dat ieder en alles in de kamer bediscussieerd mogt worden, ook de dynastie, wier val toch verzekerd was. De minister van Buitenl. Zaken riep hem als antwoord toe, dat Carlisten en republikeinen slechts in de kamer waren door de goed heid der regering, die hen allen had kunnen gevangen nemen. Rusland. Het Russische gouvernement heeft onlangs bekend ge maakt dat het overal marigten inwon omtrent de vraag of er op het tooneel van den Fransch-Duitschen oorlog en in de naburige landstreken pestziekten zouden kunnen ontstaan. Het dagblad van dat gouvernement behelst thans eene voorloopige opgave van hetgeen op die wijze ter kennis der betrokken overheden te St. Petersburg is gekomen deze opgave sluit niet met eene bepaalde conclusie, maar haar inhoud geeft geenerlei grond voor de vrees dat er in Duitschland ten gevolge der krijgsgebeurtenissen nieuwe epidemien van eenen voor de naburige landen gevaarlijken aard zouden kunnen ontstaan, terwijl het nog ontbrak aan juiste narigten omtrent den staat der zaken in Frankrijk ten aanzien van den algemeenen gezondheidstoestand. In die opgave komt ook het volgende voor: //Parijs en Metz moeten als het broeinest en het uitgangspunt van de epi demie der kinderpokken worden beschouwd. Vóór den oorlog was die ziekte in de genoemde steden aanwezig; maar zij is er eerst gedurende de belegering van epidemi- schen aard geworden. Na de capitulatie van Metz hebben de kinderpokken zich, de heirbanen volgende, allengs verder in Duitschland verbreid, en vervolgens is die ziekte ook in andere landen doorgedrongen. Het is een uitgemaakt feit dat de beweging van groote massa's menschen tusschen Frankrijk en Duitschland heeft bijgedragen tot de ontwik keling der pokken-epidemie, waartoe de terugkeer der Fransche krijgsgevangenen naar hunne landen insgelijks kan medewerken." De gemalin van den Grootvorst-troonsopvolger van Rusland, geboren Prinses van Denemarken, isjl. Dingsdag bevallen van een zoon. Amerika. Bij de Wetgevende Magt der Vereenigde Staten is thans een wetsontwerp ingediend om over. de huizen van New-York een spoorweg aan te leggen ten einde het over drukke verkeer op de straten te verminderen. Een der invloedrijke bewoners, Alexander T. Stewart, die zich reeds 6 1 I jaren met dit onderwerp heeft bezig gehouden, ondersteunt het ontwerp. De viaduct zal de breedte van een spoor hebben, maar uit twee verdiepingen bestaan voor vertrekkende en aankomende treinen, zoodat dit wel de eerste Amerikaansche spoorweglijn zal wezen waarop geene botsingen kunnen plaats hebben. Bij het ontwerp wordt een bijzondere vrachtprijs voor arbeiders aangegeven en tevens bepaald dat voor minstens 19 millioen gulden aan het kapitaal moet deelgenomen zijn, voordat de bouw een aanvang mag nemen. Een kijkje aan boord van de Willem III. Op vriendelijke wijze werden we gisteren in staat gesteld het prachtige stoomvaartuig te bezigtigen, welks naam hierboven staat en dat gevoerd wordt door den kapitein E. Oort. Het is een driedeks vaartuig, lang 100, diep 9 en breed 11 metèrs, inhoudende 3000 ton. Het bevat eene machine compoum engines, een verbeterd stelsel van Wolff, de nominale paardenkracht is 400. Het kolenverbruik dezer machine is de helft minder dan gewoonlijkde sloom wordt o. a. tevens aangewend tot verwarming van al de kajuiten. De snelheid van het schip was op de reis herwaarts 11 mijl per wacht. De equipage bestaat in het geheel uit 90 personen, waarvan 29 zoo mannelijke als vrouwelijke bedienden. De uitmonstering voor het personeel is blaauw laken met zilver afgezet. De inrigting van het stoomschip is hoogst doelmatig en zoodanig, dat den reizigers al die gemakken worden verzekerd, die zij kunnen wenschen en ver langen. Dit wordt reeds duidelijk door de eenvoudige opsomming van verschillende vertrekken, allen ruim en sierlijk ingerigt, als: 1 rookkamer, ijskamers, slagterij, 1 kaartenkamer, badkamers voor heeren en dames, 1 dames-kajuit, 1 kinderkamer, 1 bibliotheek, salon lste klasse, aanregtkamermet toestellen totverwarmiug van 1600 borden, 1 buffet, 1 fruitkamer, een provisiekamer, 1 kelder voor likeuren, bieren en wijnen, 1 dessertkamer, kamers voor kameniers, voor hofmeesters; apotheek, linnenkamers, vertrekken voor den doctor, machinist en voor den gezagvoerder. Voorts veehokken en 4 koestallen, welke zich op dek bevinden. Traden we in bijzonderheden bij onze beschrijving van dit zoo hoogst prachtig stoomvaartuig, dan zouden we moeten gewagen van de keurige inrigting der salon lste klasse, bestemd voor het déjeuneren, dineren en souperen, en die zóó ruim, zóó sierlijk is, dat men, zich daarin bevindende, haast zou vergeten aan boord van een schip te zijn, en daarentegen zou meenen zich te bevinden in een prachtige salon van een huis waarin blijkbaar weelde heerscht. De kombuis is eene scheeps-kookinrigting op groote schaal, bevattende verschillende stookplaatsen en ruimte genoeg aanbiedende voor onderscheidene koks en hofmeesters om er hunne bezigheden te verrigten. Hoogst voldaan over hetgeen wij gezien en bewonderd hadden, verlieten we dit stoomschip, waarvan wij in het bovenstaande eene, wij erkennen het, onvolledige schets hebben gegeven; maar toch meenen we ouzen lezers, die niet in de gelegenheid zijn om zelve een kijkje te nemen, door deze mededeeling eenigermate op de hoogte te hebben gebragt van de comfortable inrigting dezer regt sierlijke mailboot. LOSSE GEDACHTE BI.T HET LEZEN VAN EENE NUTSVOOELEZING. De verveling is een plaag, Waar ik mij niet ligt aan waag. Sprekers met hun witte dassen Dienen er voor op te passen. Vele woorden is maar larie; Waarde sprekers, maakt het kort! Mijn verstand blijft toch a pari, Hoe er ook gepredikt wordt. Was de rede maar wat kleiner, Eu de zinbouw maar wat fijner, En de woorden meer ter zake, Van verveling was geen' sprake. Liever wil ik gasco spelen, Dan mij bij een preek vervelen; Liever hoor ik naar den donder, Wijl ik Gods natuur bewonder; Liever staar ik in den nacht Naar der sterren volle pracht; Liever let ik wel een uur Op de schoonheid der natuur, Tot ik roep, verrukt en blij God hoe groot en goed zijt gij 1 Liever wil ik nu en dan Helpen waar ik helpen kan Liever steel ik, ongevraagd, Een paar kussen van een maagd; Liever drink ik tot besluit Kalm mijn glas madera uit; Liever maar wat valt mij in? Ja, ten slotte nog één zin, Die ik wèl mag overwegen: Ilad ik liever maar gezwegen l Daarom houd ik liever stil, Eer ik u vervelen wil. Prijzen van 100 en daarboven. tweede lijst: No. 13322 25,000; No. 1631 1500; No. 6556 1000; No. 1098 400; No. 13323 200; No. 4448, 6669, 10740, 13046 en 14580 ieder 100. derde lijst: No. 7219 1500; No. 7316, 9243, 16041 en 17724 ieder 1000; No. 52, 17764 en 19867 ieder ƒ400; No. 19891 ƒ200; No. 3748, 11901 en 18866 ieder 100. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting en Kracht. Stand. nwtn. 5k. ntw. 0.1,/ nuw. 0.1 Barometer mm. 766.13 764.86 764.43 Afw. 5.87 4.56 f 4.13 Thermometer C. Stand. I Afw. 7.9 7.9 8.9 - 5.5 - 3.6 - 4.6 e 0.75 0.73 0.72 Toestand van de zee. wein.golv Vlak. Weersgesteldheid: 10 Mei 12 u. Ligtbewolkt, winderig, mooiweer. 11 Mei 8 u. Digtbewolkt, koel, goed weer. 11 Meil2 u. Digtbewolkt, koel, goed weer. Zeilklaar liggende'en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 8 Mei. Willem III. E. Oort. Batavia. 8 10 Mei. Pollux. J. W. Wilkeus. Middell. Zee. 10 Pieter Adolf. C. Jaski. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Schip. Lvrnpha. Susannah. Thirteen. Seaham. Jane. Bilboa. Pomoua. J. Allum. W. Sheriff. W. Leslie. It. Dodds. B. Reece. S. Clark. D. Gibson. Drammen. Newcastle. Seaham. n Sunderland. Seaham. Newcastle. Magna Charta. J. Drew. Lady Anna. A. Kackley. Hout. van Vliet Co. Stceuk. Duinker Goedk. n ii C. Berghuijs. Duinker Goedk. Zur Mühlen Co. C. Berghuijs. H. J. Tweehuijs. Zur Mühlen Co. f 203 4 Paarden Veulens Stieren Ossen Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingeu 30 Nueht.Kalveren - 4 a 10 VetteRammen - a r,n. MagereSchapen - 16 a 25 Vette Schapen - 22 a 30 444 Lammeren - 6 a 14 25 a 70 a - 70 al45 - 80 alSO -100 al70 - 70 al20 - 30 a 50 17 Bokk. enGeiten f 1 a 7 31 Magere Varkens- 15 a 20 88 Biggen - 5 al Of Konijnen c. 15 a 75 Kippen - 25 al 00 Eenden a Duiven - 20 a 30 1 Gans -125 a Boter per kop - 77^a Kaas perK.G. - 32 a 45 Kip-Eijeren per 100 -240 a260 Eend-Eijeren -315 a Kieviets-Eijerenp.stuka LIJST VAS BKIEVEV, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door bet Post kantoor alhier, gedurende de lste helft der inaand April 1871. Roland, A. W. v. d. Jagt, Wed. Raamers, Walig, Jansje Kruger, D. ltoozendaal, wed. A. Brandt, A. v. d. Vegt, H. Vloeter, G. Bonger. C. Ruhl en wed. J. R. Wagnaar, allen te Amsterdam K. Kerkhof, te Hellevoetsluis; F. Hoorusma, te Medemblik; W. Verbeek, te Rotterdam. Van Anna Paulowna-Polder F. J. Krieger, te Amsterdam. Lijst der Brieven, geadresseerd aan onbekenden, gedurende de maand Januari) 1871. Anna Schulz, te Duisburg; C. Schulshuis, te Winterburen; Annie Beltrie, te Belliwalter; A. Hofkamp, te Falmouth; A. Abra hams, George Packhara, Belton en Anthony, alle 4 te Londen; Donderdalil, te Newpovt; I). Bakker, te Kaap de Goede Hoop; W. Johnson, te Stoctown. Be Birecteur van het Postkantoor, H E R W E IJ E R.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3