1871. N°. 61. Zondag 21 Mei. 29 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. HERIJK VAN MATEN, GEWIGTEN EN WEEGWERKTÜIGEN. Uit Amerika. B 11\ E L A i\ D. HELDERSCIIE \EEIIWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen hot goede." Verschijnt Dinqbdao-, Donderdag- «n Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. n franco per post - 1.65. Prij» der Adrertentitn: T» 14 regel, 14 Mmt, elke regel meer 15 cent. Groot, letters of vignetten worden meer plaetsruhnte berekend. Woensdag den 31 Met vertrekt van hfer de Oont-Indlsche mail via Triest, per eersten trein. Woensdag den 31 Mei vertrekt van hier de West- Indische mail over Southainpton, per laatsten trein. Vrijdag den 3 JuniJ vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Brlndisi, per trein van 6.Ï5 's av. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, brengen ter kenuis van de ingezetenen, dat bij besluit van de Gedeputeerde Staten dezer provincie van den 10 Mei 11., No. 62, de Herijk der Maten, Gewigten en Weegwerktuigen, krachtens de wet van 7 April 1869 (Staatsblad No. 57), voor deze gemeente is bepaald van den 12 tot en met 21 Junij^aanstaande, op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 en 's namiddags van 3A tot 5A ure, en op -22 Junij aanstaande alléén de3 voormiddags van 8 tot 12 nre. Tot bet verrigten dier werkzaamheden is aangewezen het Kantoor van den Gemeente-Bouwmeester, naast het Weeshuis, op de Kerkgracht, wijk I, No. 307. De Herijk zal plaats hebben naar de volgende verdeeling der gemeente in wijken, als: Op MAANDAG en DINGSDAG den 12 en 13 JUNIJ e. k.f voor Wijk A tot eu met Wijk H nan het Westplein, met inbegrip van Hnisduinen en het Koegras. Op WOENSDAG en DONDERDAG den 14 en 15 JUNIJ e. k., voor Wijk I, van het Westplein tot de Viersprong, voor- en achterom ter wederzijden van het Heldersche Kaniel en de Wijken P en Q. Op VRIJDAG, ZATURDAG en MAANDAG den 16, 17 en 19 JUNIJ c. k., voor Wijk K, benoorden de berastering van 's Rijks Werf, voor- en achterom, Wijk L bewesten de berastering van 's Rijks Werf, bewesten het Kanaal en Wijk M bezuiden de berastering van 's Rijks Werf voor- en achterom. Op DINGSDAG, WOENSDAG en DONDERDAG den 20, 21 en 22 JUNIJ e. k., voor Wijk N, langs de Koopvaarders-Binnenhaven, voor- en achterom en Wijk O of de Nieuwstad. (Op Douderdag den 22 Junij alleen des voormiddags van 8 tot 12 ure). De belanghebbenden worden aangemaand stiptelijk aan hunne verpligting te voldoeD. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 19 Mei 1871. L. VERHEY, Secretaris. AL EX. T. STEWART. Deze persoon, die thans ontegenzeggelijk de eerste plaats inneemt onder de „roerchant princes" van New-York, is van Iersch- Schotsche afkomst, werd in Ierland geboren en kwam als jongeling naar de Verecnigde Staten, geheel ontbloot vau geldelijk kapitaal, en zeker niet denkende dat bij eenmaal bezitter zoude worden van het grootste vermogen, dat ooit gedurende een mensehenleven door een enkel persoon bijeenverzameld is. Kort na zijne aankomst trad hij als bediende in een manufactuur- zaak en met hetgeen hij in eenige weinige jaren kon overleggen begon bij, na gehuwd te zijn, eeu kleinen winkel op Broadway, zooals bekend is New-York's voornaamste hoofdstraat. Hij woonde in een klein vertrek achter zijn winkel, was zijn eigen bediende, boekhouder, deed zijn boodschappen persoonlijk, kortom, hij was geheel en al de representant zijner eigene zaak. Koe ijverig ook, geraakte hij, even als vele jonge beginners, die met een klein kapitaal werken, na verloop vau eeuigen tgd in geldelijke verlegenheid en zag zich dientengevolge niet in staat, zijne geldelijke verpligtingen te voldoen. Zijne vindingrijke geest echter voorzag daarin, door dat hij de stad overstroomde met billetten, vermeldende dat hij gedurende een bepaald getal dagen tegen inkoopsprijs zou uitrer- koopen. Het publiek stroomde naar zijn winkel, door de nieuwheid der annonce, en wezentlijk bevindende dat zij waarheid bevatte, had de maatregel de gewenschte uitwerking. Stewart zette een groote massa van zijnen voorraad af, kon zijne wissels voldoen en hield ruimschoots geld over om zijn handel op grooter schaal voort te zetten. Van dien tijd af dagteekent het thans zoo algemeene systeem van „uitverkoop tegen inkoopsprijs" in Amerika, waarvan hem de eer der gedachte toekomt en dat den grond legde tot zijn fortuin. Eenmaal de gunsteling van het publiek, wist hij zulks te blijven en na zijn etablissement door aankoop van een paar belendende pereeelen te hebben vergroot, zag hij langzamerhand zijn voorspoed toenemen, begaf zich in den groothandel en eenige jaren later had hij zich een plaats weten te verschaffen onder de eerste handels buizen der Amerikaansche metropolis, en New-York zag zijn prachtig etablissement verrijzen aan Broadway. De voorspoed en de handelsondernemingen van Stewart behooren tot de geschiedenis van New-York. Zijn winkel, die een paar jaren geleden door een tweede op een ander punt der stad gevolgd is en die het grootste en prachtigste munufactuurmagazijn is der wereld, is de meest begunstigde van het publiek. Hoewel een der voornaamste groothandelaren, zijn er enkele huizen die met hem gelijk staan, (naar in particulier debiet spant hij verre de kroon. Zijn jaarlijksche omzet bedraagt tusschen 70 a 80 millioen dollars en zijn jaarlijkscb inkomen wordt op 3 a 4 millioen ds. begroot. Het getal personen aan zijne etablissementen verbonden bedraagt niet minder dan 2400, waaronder ongeveer 1200 winkelbedienden, boekhouders, kantoor-emploijés, enz., terwijl het overige bestaat uit HELDER en NIEUWEDIEP, 20 Mei. Terwijl in en om Parijs de burgerkrijg woedt, is in die zoogenaamde hoofdstad der beschaving de Vendöme-zuil die de berinnering levendig hield aan de groote krijgs bedrijven van den eersten Napoleon, omvergehaald. Het plein, tot heden toe met die triomf-zuil versierd, zal voortaan Place-Internationale heeten. Zoo heeft althans de Commune bepaald. Maar, als weldra de troepen der regering van Versailles zich zullen hebben meestergemaakt van Parijt, dan zal dat besluit welligt, even als zoovele andere van het opgedrongen stadsbestuur, worden te niet gedaan. Het huis van den heer Thiers is vernietigd; de kunstschatten, daarin aanwezig, zullen bewaard; het linnen goed zal voor de verpleging van gekwesten gebezigd worden. Daartegenover staat het voorstel, in de Nationale Vergadering gedaan, om het gesloopte huis voor rekening van den Staat weder op te bouwen, welk voorstel, in handen gesteld eener commissie, alle kans heeft van aangenomen te zullen worden. Terwijl de regerings-troepen al meer en meer voortdringen en door een aanhoudenden vuurregen de oproerige stad, bestoken, spreken de mannen der Commune nog van geene nederlagen. Het verlies van 't fort Montrouge wordt een verlaten van die sterkte genoemd. Niet onbelangrijk is de vraag: als Frankrijk weder tot rust zal zijn gekomen, welke regeringsvorm zal dan worden aangenomen Van veel gewigt is het besluit der Nationale Vergadering, dezer dagen genomen op een voorstel van den heer Peyrat, die aandrong op de definitieve aanneming van den republikeinschen regeringsvorm. De Vergadering weigerde de urgent-verklaring en gaf daardoor nietonduidelijk te kennen, dat zij niet geheel afkeerig is van de herstelling eener monarchale regering. In Rumanië begint een ster van hope te schijnen. Vorst Karei heeft met zijne gemalin een reisje gedaan door Moldavië en is tevreden over het genoten onthaal terug gekeerd. Ook te Bucharcst is de toestand veel verbeterd. Er moet zich in 't land eene partij gevormd b.ebben, die zichten kleermakers, naaisters en de andere vakken die tot zijne handels- operatiën in betrekking staan. Dagelijks kan men hem persoonlijk eenige uren in zijn kantoor of rond de toonbanken vinden, waar hij alles met een naauwkeurig oog gadeslaat en een goed woord ten beste heeft voor den ijverige en eene berisping voor hem die in zijne verpligtingen tekort komt. Hij beeft zijne vaste agenten in Frankrijk, Engeland en Duitsebland, die hem van alles op de hoogte houden en is een der grootste importeurs. Zijn groot ver mogen stelt hem in staat altijd a contant te koopen en de retail- handel van New-York is genoodzaakt zich naar zijne prijzen te regelen. Tal van handelaren zijn door de fluctuatie zijner prijzen ten ouder gebragt en een zijner voornaamste speculatiën is het, om te niet gegaan zijnde kooplieden in zijne zaken te emploijeren, daar dezulke uit den aard der zaak steeds klandisie medebrengen. "Velen werken bij hem tegen provisie en de verdiensten van sommigen hunner bereikeu somtijds het aanzienlijke cijfer vau 10,000 tot 25,000 dollars. Verscheidene personen heeft hij tevens in zijn dienst als geheime policie, die steeds een naauwkeurig toezigt houden op het publiek en de bedienden. Zijne winkels zijn bekend door de soliditeit der koopwaren en prijzen. Van afdingen is geen sprake, maar die een dollar bij hem besteedt, kan verzekerd zijn een dollar waarde terug te ontvangen. Stewart is een man van groote financiële bekwaamheden, die zoo erkend zijn, dat de tegenwoordige president hem bij de vorming van zijn kabinet de portefeuille van financiën aanbood. Ongelukkig echter bleek er eene vroegere, hoewel zeer oude wet te zijn, welke verbiedt dat handelaren, industriëlen, die tevens importeurs zijn, een zoodanigen post mogen bekleeden. Dat de groote koopman voor de eer echter niet ongevoelig was, blijkt daaruit, dat hij het belangelooze voorstel deed, zijn kolossaal inkomen den lande af te staan voor zoo lang hij de ministeriële waardigheid zoude vervullen. Het bestaan van genoemde wet was echter oorzaak, dat zelfs dit grootmoedig aanbod daarin geen verandering kon brengen. Hoewel bij zich schier uitsluitend bepaalt tot zijne handelszaken, neemt hij als de omstandigheden gunstig zijn ook wel eens een kijkje in Wallstreet, maar niet anders of er moet een crisis zijn, eu dan kan men schier zeker zijn van na eenige dagen het berigt in de bladen te vinden, dat Stewart zoo veel heeft gerealiseerd als menigeen tot een rijk man maken zoude. In tegenstelling van v. d. Bilt, van wien ik in mijn vorigen eene kleine schets gaf, is Stewart van eeu veel vrijgeviger natuur, heeft veel over voor de lijdende menschheid en staat onbekrompen daar, waar het kunsten en wetenschappen geldt. Gedurende de Amerikaansche burgeroorlog schonk hij belangrijke giften aan het gouvernement. Toen vele jaren geleden in Ierland een vreeselijke hongersnood woedde, laadde hij een groot koopvaardijschip met allerlei levens middelen, en zond die ten geschenke, ten behoeve zijner lijdende landgeuootenkort geleden zond hij een gift van 20,000 dollars ten behoeve der Fransche gewonden. Voor de oprigting van een nationaal museum te New-York, is door hem persoonlijk een millioen dollars toegezegd, en dat hij ook op philantropisch gebied niet achterstaat, blijkt uit zijne vorstelijke stichting, die nu bijna voltooid is, met het doel om arme meisjes tegen zeer weinige doel stelt om de roode republikeinen te bestrijden en den vorst te ondersteunen. Men meent dat de woelgeesten, bij zooveel tegenwerking, een toevlugtsoord zullen zoeken in Frankrijk. De Spaansche regering doet al haar best om de financiën des rijks op een goeden voet te brengen. Volgens het verslag van den minister, zijn de inkomsten stijgende, terwijl in de staatsdienst behoorlijk kan worden voorzien. De 41ste verjaardag van H. K. H. Amalia Maria da Gloria Augnsta, gemalin van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, wordt heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Gisteren werd alhier, door den kommandant der genie in de vijfde stelling, onder nadere goedkeuring van den minister van Oorlog, aanbesteed bet herstellen van de brug over het linker gedeelte der gracht van het reduit van het fort Westoever. Er waren ingekomen 8 inschrijvings- billetten. Aannemers zijn geworden de heeren Gebrs. Moorman, voor 2660. Den 13 dezer is te Texel de verpachting van wier- gronden in de Zuiderzee gehouden, welke het belangrijk cijfer bedroeg van 30,040 per jaar. De liberale centrale kiesvereeniging te Schagen hield jl. Woensdag eene vergadering, die door 43 leden werd bijgewoond. Zij werd, bij absentie van den voorzitter, mr. W. van der Kaay, geleid door dr. A. T. van Aken. Aan de orde werd gesteld: 1. Een door de heeren D. Breebaart Kz., L. Pott en K. de Vries ingediend voorstel tot wetsver andering, strekkende om art. 2 aiin. 6 van het reglement, luidende„de aftredende (leden van het bestuur) zijn niet dadelijk herkiesbaar," te doen vervallen, wat met meerderheid van stemmen werd aangenomen. 2. De aftre dende leden van het bestuur, de heeren mr. W. van der Kaay en J. L. T. Groneman werden als zoodanig herkozen en gekozen de heeren T. J. Waller en F. H. Leis. 3. Werd van gedachten gewisseld over de keuze van eenen candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede betaling goed logies en kost te verschaffen, eene inrigting, die in eene groote behoefte voorzien zal en door hem op zeer groote schaal op touw is gezet, daar de grond en het gebouw alleen ruim 2 millioen dollars gekost hebben. Handels-monopoliën vinden in hem een hevig bestrijder. Toen verleden jaar eene vereeniging van werklieden in Massachussetts, die gezamenlijk een fabriek van halsboorden dreven, geen afzet voor hunne artikelen konden vinden, daar de groote handelaren hen tot mindere prijzen wilden dwingen, vervoegde zich een delegatie, ten einde raad, bij Stewart en vroeg hem hoe te bandelen, daar zij zich met hunne gezinnen zonder brood en hun gemeenschappelijk kapitaal te gronde gerigt zagen. Het bleek spoedig, dat zij niet te vergeefs hadden aangeklopt, want Stewart nam de gansche zaak in handen en dwong de markt het fabrikaat te begunstigen. Over het geheel is hij een man van snelle handelingen, met een diepe, verziende blik, en zelden ziet hij zijne berekeningen falen, terwijl hg, hoewel niet strikt een politicus, een goed vaderlander is, steeds bereid om met zgn fortuin en voorlichting het gouvernement ten dienste te staan. Waar hij genereus is, is hij zulks door impulsie en behoeft men niet veel woorden met hem te breken. Toen, na afloop van den oorlog, eenige voorname New-Yorker kapitalisten een prachtige residentie met meubelair en toebehooren ten geschenke wilden aanbieden aan generaal Sherman, ter erken ning voor zijne den lande bewezen diensten, bleek er 30,000 doll. te kort te zijn ingeschreven, en dit door den voorzitter der corpo ratie ter kennis gebragt wordende op een harer vergaderingen, sneed Stewart de discussie af, door bedaard zijn wisselboek uit den zak te balen, een order voor het ontbrekende op de bank af te geven en die den voorzitter te overhandigen. Het is uit den aard der zaak moeijelijk het cijfer van zijn kolossaal vermogen te bepalenmen begroot het echter op ongeveer 100 millioen dollars en ieder jaar doet het aanmerkelijk toenemen. Even als van der Bilt is zijn naam niet alleen zeer populair iu Amerika, maar de goede doeleinden waartoe hij in vele opzigten zijue schatten aanwendt, zijn oorzaak dat zijn persoon veel grooter achting geniet. Wanneer hij zich op eene publieke plaats vertoont, wordt hij als bet ware met den vinger aangewezen en zegt men „daar is Stewart." Eenigen tijd geleden met de ferryboot van New-York naar het aan de overzijde der rivier gelegene Brookiijn overstekende, koos hem een zakkenroller tot het voorwerp zijner operatiën, en zijn keus bleek niet slecht te zijn geweest, want de oude heer verloor 1400 dollars bij de kunstbewerking. Zijn levenswijze is eenvoudig en geregeld en hoewel zijne nieuwe prachtige residentie aan de vijfde avenue, sedert jaren in aanbouw, thans voltooid is en waarschijnlijk de vorsteiijkste die ooit door een particulier is nedergezet, bewoont hij haar niet, maar beeft haar ten verblijf aangeboden nan de Russische Troonsopvolger, wanneer die, zooals waarschijnlijk is, dit land binnen kort met een bezoek zal vereeren. Stewart is reeds een flinke zestiger, maar er is geen reden om te veronderstellen dat hij nog spoedig zal ophouden lid te zgn van den .New-Yorker handelsstand, waarin hij eene zoo voorname plaats inneemt, en waarvan hij, wat ten volle verdient gezegd te worden, een groot sieraad is. J. W. t. H.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1