1871. N°. 64. Zondag 28 Mei. 29 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N". lf.3. 111 L A l>. HELDERSCHE EN VIEIWEDIETER COURANT. „Wij huldigen het goede. Verschijnt Dingsdac-, Dondïrdag- au Zaturda» namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. yj franao per post - 1.65. Prijs der Advertontiën: Vaa 14 regels 66 «ast, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden aaar plaatsruimte berekend. Woeiiedag den 31 Met vertrekt van hier de Oost Indische mail via Triest, per eersten trein. Woensdag den 31 Mei vertrekt vnn hier de West- Indische mail over Southampton, per laatstcn trein. Vrijdag den 3 Junij vertrekt vnn hier de Oost- Indische mail via Brindisi, per trein van U.25 's av. HELDER en NIEUWEDIEP, 27 Mei. Schrikbarend zijn de berigtcn, in de jontrstverloopene dagen uit Parijs tot ons gekomen. Wie ijst niet van de gruwelen, die daar zijn gepleegd. De betreurenswaardige opstand, door ellendige volksleiders aangestookt, beeft tal van menschenlevens doen vernietigen en heeft ge bouwen, aan den staat behoorende en die door ouderdom en schoonheid belang inboezemden, in puinhoopen veranderd. Ieder, die tot nog toe eenigzins kon vergoelijken wat doorde Commune was verrigt, moet nu met afschuw vervuld zijn jegens de heethoofden en oproermakers, die de maat der gruweldaden thans ten boorde toe hebben volgemeten. Het is te verwachten, dat de troepen van Versailles nu weldra geheel meester zijn van de oproerige stad en dat men binnen enkele dagen zal kunnen overzien de ver bazend groote schade, die aan Frankrijk in 't algemeen en aan Parijs meer bijzonder is toegebragt. Het stadhuis is gespaard gebleven; de knal die tot in Versailles gehoord werd, was veroorzaakt door het springen van het Luxem- bourg, Vele, zeer vele slagtoffers zijn reeds gevallen en als de strijd geëindigd is, zullen nevens het straffen der gevatte schuldigen, vele wonden te lieelen zijn. De mede- deelingen, door den heer Thiers in de Nationale Vergadering gedaan omtrent het gebeurde te Parijs, werden met kreten van afschuw beantwoord. Het verwondert ons niet, dat de Belgische regering, daaromtrent in de Kamer der Vertegenwoordigers geïn terpelleerd, te kennen gaf, dat zij stellig besloten was om de bewerkers der Parijsche gruwelen aan de grenzen gevangen te doen nemen. Naar 't oordeel van het Bewind zijn zulke lieden niet te verstaan onder de gewone staat kundige uitgewekenen. De verzekering van den minister d' Anethan, dat het Belgische gouvernement in dezen met standvastigheid zal weten te handelen, werd door de Kamer met lnide blijke van instemming begroet. De Duitsche Rijksdag was dezer dagen bezig met de staat kundige zorg voor de geannexeerde landstreken Elzas en Lotharingen. Niet algemeen werd door de leden ingestemd met de regerings-voordragt ten deze. Prins Bismarck toonde nog al landsvaderlijke zorgen te koesteren voor de veroverde gewesten en was zeer geraakt o^fr 't wantrouwen dat men scheen te stellen tegenover zijne, zoo hij meende, zeer goede bedoelingen. Niet onbelangrijk is, als bijdrage tot de staatkundige ge schiedenis van den dag, de mededeeling, dat de Senaat te Washington zijne goedkeuring heeft gehecht aan het Engelsch-Ainerikaansch tractaat tot beëindiging der Alabama- kwestie. Na de verwerping der voorgestelde amendementen, geschiedde de aanneming met 50 tegen 12 stemmen. Geldgebrek is een zeer onaangename zaak. Niet minder dan in het burgerlijk leren, worden ook in het staat kundige daarvan onaangename gevolgen openbaar. In Italië heerscht, bij den zeer ongunstigen staat der schatkist, groot verschil van gevoelen bij 's lands wetgevers, hoe er maatregelen zullen worden genomen om in dat ongerief op de beste wijze te voorzien. Voor 't volk zal het er op neer komen om te betalen, stellig meer nog dan voorheen. De volksvertegenwoordigers in Griekenland hebben na een driedaagscli debat besloten, om aan de weduwe van den heer Lloyd Lindsay, een dergenen, die door de Grieksche roovers zijn vermoord, de som van 10,000 ponden sterling toe te staan. Vorst Karei van Rumanië stijgt in den laatsten tijd merkbaar in de schatting zijner onderdanen. Ten blijke van de meerdere overeenstemming tusschen volk en vorst, zal deze den 7den der volgende maand de zitting der Kamers in persoon openen. Ook kan zulks blijken uit de vermelding, dat ter gelegenheid van de verjaring van 's vorsten troonsbestijging te Bncharest eene schitterende illuminatie heeft plaats gehad. Jl. Woensdag is een matroos van de Ternate, ter reede van Hoorn, uit de mast op dek gevallen en werd zoodanig gewond, dat hij kort daarna bezweek. Jl. Dingsdag heeft de kwartiermeester der Marine Vroom, een jongeling, die in het Heldersche Kanaal was gestort, met levensgevaar van een anders wissen dood gered. Aan de Leidschs hoogeschool is jl. Donderdag tot doctor in de wis- en natuurkunde bevorderd de heer J. Meijers, geboren te Hoorn, met acad. proefschrift, ge titeld: „Eenige vormingswijzen van zwavelwaterstof. Men noemt als kandidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in 't kiesdistrict Hoorn, ter vervanging van het aftredend lid mr. W. van Golstein de heer K. de Jong, te Hoogcarspel, lid der Prov.Staten van Noordholland, een man, wiens kunde, regtschapenheid en echt vrijzinnige gevoelens van algemeene bekendheid zijn. Beroepen te Arnemuiden de heer C. J. van Vledder, pred. te Waal en Koog, op Texel; te Mijdrecht de heer J. G. Hagen, pred. te Wijdenes c. a. Het besluit om den nationalen schietwedstrijd op de Wieselsche heide dit jaar niet te doen doorgaan, is gegrond op de omstandigheid, dat de minister van oorlog geen vrijheid kon vinden, om in de maand Augustus aanstaande troepen te bestemmen tot het verrigten van onderscheiden diensten bij het houden van den schietwedstrijd, terwijl geenc verloven aan militairen tot het bijwonen van dien wedstrijd zullen worden verleend. Het besluit van den minister wordt daafmede gemotiveerd, dat door de genees kundige faculteit burgerlijke zoowel als militaire met het oog op de heerschende epidemiën bezwaren zijn ingebragt tegen het vereenigen van troepen in legerplaatsen gedurende dezen zomer, en Z. M. de Koning naar aanleiding daarvan heeft goedgevonden te bepalen, dat dit jaar geene oefeningskampen zullen worden gehouden. Naar men verneemt zal op het a. s. Zendingfeest, dat op het landgoed Houderingen onder de Bilt zal gehouden worden, het bekende koraalmuziek van de kweekelingen der opleidingschool de aldaar gezongen wordende gezangen begeleiden. Dit reeds zoo dikwerf gunstig beoordeelde gezelschap, dat onder de leiding van den heer Schmelling staat, zal zeker niet weinig bijdragen tot opluistering van het feest. Ook zullen bij die gelegenheid door de Utreclitsche vereeniging voor kerkgezang onder de leiding van den heer Muller eenige toepasselijke zangstukken worden uitgevoerd, die niet weinig tot opwekking en veraangenaming van het feest kunnen medewerken. (U. D.) De negentiende algemeene tentoonstelling van vee, voortbrengselen van, en werktuigen der Holl. Maatschappij van Landbouw, zal dit jaar plaats hebben te Hoorn op Woensdag den 27 September a. s. en drie volgende dagen. De algemeene vergadering der Maatschappij zal gehouden worden Donderdag 28 September ta Hoorn. De trekking der loterij zal geschieden op Maandag 2 October op het raadhuis te Hoorn. Het Prov. geregtshof van Noordholland heeft twee vrouwen te Amsterdam ieder eene gevangenisstraf van E maanden en twee geldboeten van f 50 opgelegd, omdat de eene door bedriegelijke middelen haar doodgeboren kind als levend geboren had aangegeven ten einde van een begrafenisfonds 2 meer te ontvangen en de andere haar daarbij geholpen had. Men schrijft ons van de Zijpe, dd. 25 Mei 1871: „Heden hield de raad eene buitengewone vergadering tot het bespreken of de kermissen alhier dit jaar al of niet zouden worden gehouden. Verschillende meeniiigen werden daaromtrent geuitten slotte stelde de heer Leis voor de kermissen uit te stellen tot dat de heerschende pokziekte zoude zijn geweken en de heer Lanser om de ker missen op de gewone tijden te houden doch geene handel drijvende, vertooningen of voorstellingen gevende perso nen uit andere gemeenten daarop toe te laten. Beide voorstellen in omvraag gebragt zijnde, werd dat van den heer Leis verworpen met 8 tegen 3 stemmen en daarna dat van den heer Lanser met algemeene stemmen aangenomen. De raad van bestuur der Stoomvaartmaatschappij Nederland heeft besloten tot de benoeming eener commissie van onderzoek naar de vermoedelijke oorzaken van de ramp van de Willem III, niet uitgebreide volmagt tot het hooren van alle belanghebbenden. De Engelsche dagbladen hebben de aandacht geves tigd op het kloeke gedrag der militaire officieren en troepen tijdens den brand aan boord van de Willem III; bet doet het Nederlandsche leger de grootste eer aan, zoo leest men daarin. Jl. Woensdag is te Amsterdam eene vergadering gehouden van aandeelhouders in de Kanaal-maatschappij. Uit het verslag bleek, dat het werk geregeld wordt voort gezet en dat in het aanstaande najaar de Oranjesluis aan de Zuiderzee voor de scheepvaart geopend zal worden. De rekening luidt: ontvangst 4,302,304, uitgaaf 3,850,530,985, beschikbaar 1 Januarij 1871 ƒ451,773.935. Na goedkeuring der rekening zijn als commissarissen her benoemd de heeren L. A. Bienfait, mr. H. C. du Bois, A. C. Wertheim; in plaats van den heer C. Paul van Vlissingen is benoemd de heer H. F. Groen van Waarder. De directie is gemagtigd tot het aangaan der in de statuten vermelde hypothecaire leening van tien millioen. De keukenmeid, die jl. Maandag voor de arrondis- sements-regtbank te 's Hage teregtstond, als beklaagd van misbruik van vertrouwen, door ten eigen bate gelden aan te wenden, haar door hare meesteresse ter hand gesteld, tot betaling van bakker en groenteboer, is door genoemde vierschaar heden veroordeeld tot eene correctioneele gevan genisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, voor den tijd van zes maanden. Voor het Prov. Geregtshof in Zuidholland is gisteren behandeld de zaak van Hermsen, beschuldigd van misda dige deelneming aan het in omloop brengen van nage maakte zilveren nationale gangbare muntspeciën te Delft, Purmerend, de Rijp en Dordrecht. Dertig getuigen werden gehoord. Besch. heeft alles ontkend, mr. Terpstra rekwireerdo schuldigverklaring en veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5 tot 20 jaren en geldboete van ƒ50. Heden voortzetting. De sneltrein, die jl. Donderdag ten 9 u. 30 m. van Utrecht naar Boxtel vertrok, is door den verkeerden stand van een wissel bij het station Schalkwijk op een spoor geloopen dat op eene ladingsplaats voor vee uitliep. Bij de daardoor ontstane botsing zijn de locomotief en een goederenwagen zwaar beschadigdvan de passagiers heeft niemand letsel bekomen, doch de stoker is dood en de machinist gewond. De persoon die de vorige week zich met eene som van 2244, toebehoorer.de aan zijn patroon, den aannemer S. te Nieuw- en St. Joostland, heimelijk verwijderd had, is met bijna de geheele som weder vrijwillig teruggekeerd en daarop in hechtenis genomen. Men verwacht dit jaar weinig kersen; in de Gelder- sche streken, vanwaar de meesten komen, zit bijna geen vrucht aan de boomen. Te Voorst is een wethouder afgetreden, omdat het publiek en de gemeenteraad tegen hem partij trokken voor een rijksveldwachter, door wien hij geklaagd had onbeleefd behandeld te zijn. De officier te Arnhem, die Maandag door een pistool schot werd verwond, is aan de gevolgen overleden. Een veehouder te Blokzijl is in het bezit van een echt „melkkoetje''het dier geeft toch niet minder dan 32 liters melk daags, even goede melk als van andere koeijen. Behalve de subsidie van 300,000 door Sneek aan den spoorweg HarlingenSneekHeerenveen toegestaan, wordt door Harlingen nog 100,000 en door Aengwirden nog 5000 bijgedragen. In de gemeente Arteguemy (Haut. Pyr.) heeft men bij de jongste verkiezing den gemeenteraad zameDgesteld uit zeven vrouwen, Volgens een brief uit de Kaapstad van 19 April, is de vrees voor ootlog met den Oranje-Vrijstaat geweken, en het komtnando van de delverijen teruggeroepen. Op de Zuid-Oostkust van Nieuw-Brunswijk nabij Sliediac is een stuk papier gevonden, waarop in het Engelsch het volgende geschreven staat: „21 Maart 1870. City of Boston. Het schip „zinkt; het is nu meer dan half vol water. Vaartwel allen Zorgt voor mijn zoontje. Binnen twee uur zal alles gedaan zijn. Thompson.» De City of Boston, een stoomboot van de Inmanlijn, vertrok in Maart 1870 nit Halifax naar Europa, en sedert is er niets van haar vernomen. De naam Thompson kwam voor op de lijst der passagiers, die zich op hot verloren schip bevonden. Van een der passagiers van het verongelukte stoomschip Willem III ontvangt de N. R. Crt. het volgende schrijven: Wanneer ik nog iets bij het juiste verhaal van het droevig lot der Willem III, voorkomende in het Dagblad van Zuidhollaud van 23 en in de Kotterdamsche Courant vau 24 dezer mag voegen, dan is het de hoop dat aan den kapitein Coote, van den loodskotter Mary 2/S.W. eene ruime bekroning nroge ten deel vallen. Het was in zijn vaartuig dat wij met 121 koppen opgenomen en met de meeste menschlievendheid bejegend werden. De vrouwen en kinderen werden in de kajuit gelaten; menig kind kon er rust vinden in de 4 kooijen, die onze redders beschikbaar stelden, ter wijl de overige vrouwen op de banken konden rusten of liggen en tot bedaren komen. De geredden die op het dek bleven, waaronder ook ik behoorde, werden van zeilen en dekens voorzien. Kapitein Coote gaf ons brood en boter, wat we onderling deelden. Gelukkig zullen we allen gewis zijn, wanneer wij vernemen, dat hem en zijnen opvarenden de ruimste belooning is uitgereikt, en dat zg xnet die beloouiug volkomen tevreden zijn. Hoe diep treft het niet, in uren van gevaar redding te vinden en hoe voelt men zich geneigd, de namen bekend te maken van kloeke en tevens menschlievende mannen. Het is daarom dat ik niet nalaten kan, de officieren der Marine te noemen, die zich als passagiers met ons aan boord van de Willem III bevonden, en onschatbare diensten hsbben bewezen, aan de in levensgevaar verkeerendc passagiers en equipage. De sloepen werden onder hun beleid te water gelaten, wat al» de vooruame reden van den goeden afloop der ontscheping kan genoemd worden. In de sloep, waar behalve de administrateur van het verbrande

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1