Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMA ARSOHE MARKT VAN GISTEREN. AD VER TEW TIÉN. IV! JZu. JEiL X INT 3EEL /jOÜÖ Hectoliters GAS-COAKS. barricade werd door de troepen genomen. Als altijd waren de gendarmen en matrozen vooraan. De opstandelingen schenen naar Montmartre de wijk te nemen, vanwaar het Trocadero, waar de artillerie der troepen post gevat had, beschoten werd. Tegen 12 uur waren de soldaten op de place de 1'Europe. Aan de Times wordt geschreven door iemand, die met het leger binnen Parijs trok: Op verschillende plaatsen woedde het gevecht, maar overal beschouwde men het als de doodstrijd der Commune. Digt bij de poort lagen de lijken van 32 nationale gardes. 11e poort van St. Cloud was tot gruis geschoten. De grachten waren overigens nergens gedempt, zoodat behalve aan genoemde poort en aan die van Anteuil, eene bestorming nagenoeg onmogelijk zou geweest zijn. Wat er van Auteuil over is, wordt het best uitgedrukt door liet Fransche woord dc'bris. De moderne artillerie kan nergens grooter verwoesting aanrigten, dan zij bij Point-du-Jour gedaan heeft. Saint-Denis, 25 Mei 10J uur 's avonds. De brand neemt naar het schijnt af; de wind is gelukkig veranderd. De hemel is verlicht door het vuur; de vlammende overblijfselen van de ge- bonwen vallen tot op 20 kilometers afstand. Parijs wordt met vernieling bedreigd. De batterijen der regeringstroepen vuren hevig op Belleville. Alle middelen van gemeenschap zijn afgesneden. 26 Mei 7 uur 't ochtends. Sedert 5 uur is het kanonvuur in de rigting van Belleville zeer hevig. De gemeenschap is nog afge broken. De treinen met levensmiddelen voor de Versaillers zullen heden worden toegelaten; maar geene personen-treinen. De posi-, tien bij Aubervilliers zijn versterkt, om den opstandelingen het vlugten te beletten. De Duitschers vergunnen aan vrouwen en kinderen die in de brandende wijken wonen, Parijs te verlaten. 26 Mei des middags. Er wordt een hevig gevecht geleverd tusschen de insurgenten en de regeringstroepen, in de rigting van Pantin. Uit Pantin wordt van heden namiddag te 3 ure berigt, dat de regeringstroepen thans ook van het oosten komen aanrukken; de insurgenten worden derhalve nu van drie kanten aangevallen. De brand te Parijs duurt voort. De verontwaardiging over de laatste daden der Parijsche opstan delingen heeft in Frankrijk het denkbeeld doen oprijzen om buiten gewone commissiën regt over hen, of althans over de belhamels, te doen spreken. Dit denkbeeld wordt door het gouvernement verworpen; de heer Thiers heeft zich daarover, blijkens het officiële verslag van de zitting der Nationale Vergadering van 22 Mei, aldus uitgelaten „Wij zijn regtschapene lieden, mijne heerenhet is op den regel- matigen weg dat er regt zal worden gedaan. Alleen de wetten zullen tusschen beide komendoch zij zullen in hare volle streng heid worden uitgevoerd. De schuldigen zullen boeten; het zal eene volledige boetedoening zijn, maar eene zoodanige, als door eerlijke en regtgeaarde raenschen moet worden opgelegd wanneer zij door de regtvaardigheid wordt geëiseht, dat is boetedoening in den naam der wet en door de wetten." Deze verklaring vond veel bijval in de Vergadering. E n s e 1 a n tl. Koningin Victoria herdacht den 24 dezer haar 52sten verjaardag. Men za! zich herinneren, dat het Lagerhuis eene commissie heeft benoemd om de gruwelen der baby-farming te onderzoeken. Oorspronkelijk beteekent dit woord: kin deren uitbesteden op dit land, maar langzamerhand kreeg het de bijbeteekenis: met het doel om er voor altijd van ontslagen te zijn. De landlieden of' stedelingen heetten dan ook want het waren meest vrouwen „engelen maaksters." Deze commissie nu heeft dezer dagen eene vergadering gehouden onder presidium van den heer Walpole. De heer Hart voerde o. a. het woord. Verschrikkelijk was de statistiek die hij mededeelde. Onder anderen bewees hij dat onwettige kinderen, die in sommige streken van 't land of in enkele wijken van Londen werden geboren, zoolang ze beneden 't jaar waren geen kans hadden het leven te behouden. Er werden zooveel kinderen uitbesteed, dat sommigen ze konden aannemen voor minder dan zes stuivers per week. In de meeste gevallen waren de s'lagt- offers kinderen van personen uit de hoogere standen. De beweging tegen allen Zondags-arbeid breidt zich uit in Engeland. Onlangs waren het de brievenbestellers heden zijn het doodgravers, die zamenspannen tot het heiligen van hunnen Sabbath. Er zullen dan geen lijken meer op den eersten dag der week kunnen ter aarde besteld worden. Zal ook de dood op dien dag zijn sikkel laten rusten? In Julij a. s. zal in het Kristallen Palcis te Londen eene tentoonstelling gehouden worden van katten. De bevolking van Londen bedroeg te middernacht van den 2 April 11. 3,251,904 personen; zij is in tien jaren met 447,815 personen vermeerderd. Die bevolking bewoont eene uitgestrektheid van 122 vierkante Engelsche mijlen, of gemiddeld 2GG9 personen per vierkante Engelsche mijl. Te Londen, in Willess Rooms, wordt onder de benaming van „tweehoofdige nachtegaal" een allerzonder lingst voortbrengsel der natuur vertoond. De nachtegaal is een negermeisje Millie Christine, of, als men 't liever wileen paar negermeisjes, 19 jaar geleden in een slavenhut in North Carolina geboren. Dit schepsel is tot en met de borst dubbel, enkel wat het lijf betreft, en heeft weder vier boenen. Het is dus veel merkwaardiger nog dan do Siameesche tweelingen. Het is klein van gestalte, maar ziet er niet kwaad uit en heeft een zorgvul dige opvoeding genoten. Het zingt zeer aardig duetten, en danst walsen en andere dansen met merkwaardige bevalligheid. Het is vrolijk en volstrekt niet van vernuft misdeeld. De Derby-wedren heeft zich dit jaar door niets buitengewoons gekenmerkt. Het weder was prachtigde prijs is niet door de „Favourite" (Bothwell) gewonnen, maar door het veulen van Zephyr, Favonius, toebehoorende aan baron Rothschild. Dnitschland. Het officiële Rijksblad bevat een terugblik op den nu geëindigden oorlog, welke tien maanden omvat: 't Genoemde orgaan neemt drie tijdperken aan in den krijg: 1. de oorlogsverklaring en voorbereiding tot een treffen; 2. de strijd tegen het Keizerrijk Frankrijk en na Sédan legen het gouvernement der Nationale verdediging; en 3. de wapenstilstand en vredesonderhandelingen te Ver- bailles, Brussel en Frankfort gevoerd. Al de merkwaardige momenten worden in dat overzigt gereleveerd, en het dan ten slotte als een gelukkig feit geroemd, dat na een tijdvak ran 300 dagen de goede ver standhouding tusschen Duitschland en Frankrijk weder hersteld is. De plegtige intogt van het korps der garde en van de deputatiën, welke het gezamenlijke Duitsche leger ver tegenwoordigen, zal op 16 Junij te Berlijn plaats hebben. Den 18 Junij zal in alle kerken een plegtige dankdienst worden gehouden. De voorstellingen in het drijvende paardenspel zijn de vorige week te Maxau in Baden, aangevangen en worden druk bezocht. Reut's swimraing cursus zoo heet het zal van Maxau stroom afvaren en te Manuheim, Mainz, Coblenz, Bonn, Keulen, enz. voorstellingen geven. De hoogten bij Saarbrücken worden druk bezocht door bedevaartgangers naar de graven der Duitsche soldaten. In het groothertogdom Hessen is men weder een belangrijke stap vooruitgegaan, en begint men van liever lede tot de overtuiging te komen, dat men thans in de 19de eeuw leeft. Een onderwijzer heeft tot de regering een verzoek gerigt om een knevel te mogen dragen, en heeft hierop een goedkeurend antwoord ontvangen. Vroeger was het niet geoorloofd. 11 a l i Dezer dagen heeft de Paus zijn 79ste levensjaar vol eindigd. Z. II., die een volmaakten welstand geniet, heeft bij die gelegenheid de gelukwenschen der kardinalen en van verscheidene aanzienlijke te Rome vertoevende vreem delingen, o. a. van de Infante van Portugal en van eenige voorname Oosterlingen, ontvangen. Op een hem door den baron Visconti, gewezen directeur der schoone kunsten te Rome, aangeboden Latijnsch gedicht, heeft Pius IX, volgens een clericalen berigtgever, ten antwoord gegeven: „Ik nader den eindpaal van het menschelijk leven; maar ik koester genoeg vertrouwen in mijn lot, om te hopen dat God mij nog de voldoening zal schenken om mijne magt hersteld te zien. De kerk bezit de Goddelijke beloften, die niet kunnen falenhet geweld der goddeloozen is daarentegen slechts kortstondig en voorbijgaande." De toebereidselen voor de plegtstatige en schitterende viering van den 25sten verjaardag der verheffing van Pius IX tot de Pauselijke waardigheid (16 Junij 1846J worden met ijver voortgezet, en uit de berigten, die men van alle zijden uit het buitenland ontvangt, blijkt, dat de geheele Catholieke Christenheid als het ware tracht te wedijveren om luister aan dien gewigtigen feestdag bij te zetten. Het kapittel van Sint Pieter heeft besloten om het aandenken aan dit tot dusver eenige jubileum te vereeuwigen door het oprigten in die hoofdkerk van een prachtig marmeren monument. Zoodra de Paus vernam dat de aartsbisschop van Parijs door de Commune als gijzelaar gevangen gehouden werd, zegt het Journal de Bruxelles, heeft hij, ongedachtig aan grieven van vroegeren tijd, zijnen nuntius te Versailles gelast om al het mogelijke te doen en ieder, regtstreeks of zijdelings, middel aan te grijpen, ten einde te bewerken dat mrg. Darboy weder iu vrijheid wierd gesteld. De nuntius riep eerst de hulp van den Engeischen gezant in, maar kreeg ten antwoord dat de Engelsche onderdanen zeiven in Parijs, bij gebreke van bescherming, aan gevaren bloot stonden; toen verkrëeg hij door de tusschenkomst van den gezant der Vereenigde Staten bij Cluseret, gunstige toezeggingen van dezen generaal, destijds minister van Oorlog in Parijs; doch de toezeggingen hadden geen gevolg Van 19 tot 26 Mei 1871. ONDERTROUWT): II. Geus, kuiper, 28 jaren en A. Vermeulen, 21 jaren. W. Romkes, visscherman, 28 jaren en W. Bakker, 25 jaren. G. Stam, werkman, 22 jaren en J. J. Mangel, 24 jaren. J. Zoe telief, scheepstimmerman, 23 jaren en J. Rijk, 25 jaren, wonende thans alhier, onlangs te Texel. A. P. Koopman, zeeman, 37 jaren en C. H. Brouwer, 23 jaren. N. Snoek, koopman, 24 jaren en R. Dupont, 20 jaren. GEHUWD: J. J. IV. Brusus en G. Selderbeek. IV. J. Huur man en D. Buisman. II. Gorter en M. Swaen. BEVALLENB. van Brederode, geb. Boesaart, (D.). E. E Winter, geb. Bosch, (Z.). N. J. Strop, geb, Disper, (Z.). W. M. Bruinvis, geb. Morrée, (Z.). R. van der Wiele. geb. Dalmeijer, (D.). B. de Boer. geb. Fasol, (Z.). A. J. Bos, geb. Antheunissen, (D.). OVERLEDEN: J.Wessel, circa 4 maanden. P. L. Ellinkhuizeu, 20 jaren. J. P. Burger, 64 jaren. T. M. Wegman, bijna 13 jaren. Levenloos aangegeven 1. Van 17 tot 24 Mei 1871. ONDERTROUWD: Jan Mantje, weduwnaar van Annaatje Wuis en Grietje Bakker. Leendert Johannes van den Berge en Marretje de Waard. GETROUWD: Albert Schagen en CorneliaMolesteeg. Maarten Trap en Dirkje Roosendaal. Jacobus de Ruiter en Trijntje List. Pieter Dalmeijer en Jannetje Kalis. Pieter Bas en Aaltje Burger. GEBOREN Geertje, dochter en Pieter, zoon van Dirk de Ruijter en Hendrika Kooger. Frederik, zoon van Marinus Bakker en Jannetje van der Linde. Jan Jacob, zoon van Dirk Bakker Jz. en Grietje Eelman. OVERLEDEN: Jacob Lindeman, 50 jaren, gehuwd met Naantje van der Vis. Klaas Bakker, 56 jaren, gehuwd met Aagje Timmer. Albert Henkes, 71 jaren, weduwnaar van lleinoutje Burger. Hil- legonda Cornelia, 8 jaren, dochter van Dirk Moojen en Wim- metje Lcmraersma. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). *s s Uren. Windrigting eu Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh 1 procent. 1 Toestond ▼an de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 26 27 27 We 12 8 12 ersg zwtw. 1.3k. zto. 0.2„ ozo. 0.2„ uteldheid: 26 7 60.38 0.81 761.08 f 0.36 761.44 f 0.72 Meil2 u. Betrok 17.5 13.8 15.2 een, zac t 19 t 0.2 - 0.4 ite rege 0.80 0.85 0.74 a, mc Vlak. u ii oiweer. 27 Mei 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 27 Meili u. Bewolkt, beneveld, mooiweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 24 Mei. 26 Mei. Corn.Adolph J.G.deltoever.Australië viaGothenb. 25 25 Mei. Jeannette. D. B. Kolk. Naates. 25 27 Sagua Pakket. J. Sluisman. Havana. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 25 Mei. Genitore. G. Bellando. Zur Mühlen Co. Odessa. 25 Aliee Campbell. O. Gorham.* v. Vliet 8c Co. New-Orleans. 26 Preferenee. G. W. S. Wabler.* Hebben vijf dagen quarantaine ter rcede gelegen. Binnengokomen Schepen bestemd hunne lading in do Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor Carbou. G. Reston. Ncwcastle. Steeuk. ZurMühlen&Co. Seaham. R. Dodds. Duink. 8cGoedk. William8cHannah. T. T. Tulloek. Aangevoerd 510 stapels Kaas, wegende 109583 kilogrammen. Prijzen Kleine f 28,50. Commissie f 21, Middelbare f 30, Laagste prijs f 12, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer ruim 300 hectoliters, wanr- odder 73 hectol. Tarwe, 20 hectol. Rogge, 90 heetol. Gersten 120 hectol. Haver. Prijzen: oude Tarwe f 13, nieuwe dito f 12,25, Rogge f 8,50, Gerst f 6,75, Haver f 5, alles per hectoliter. Bij het afdrukken hadden wij de opgave der Alhnaarsche markt van heden nog niet ontvangen. LIJST VAX 11KIKVEV, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door liet Post kantoor nlhier, gedurende de 8de helft der maand April 1871. P. Dikker, te Alkmaar; mej. V. de Jong, adres mej. E. Nicolaai, J. Booden, voor D. Boon, Struk, J. A. Boomkamp, allen te Amsterdam; mej. van Leeven, te Dordrecht; mej. H. van Broekhuizen, te Haarlem; S. Bruggeling, te Helder; II. Huisman, te Marsum; Pieternella Arents, te Rotterdam; J. A. Koomen (Briefkaart), te Zwaag. Schilthaus, te Kassei; O. H: Baadsvig, te Haugemind; G. Rogers, te SunderlandMisstress II. II. Diekerson, te Kansas; Getter, te Londen. De Directeur van het Postkantooi, H E R W E IJ E R. Texel, 21 Mei 1871. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, mijne geliefde Echtgenoot Jb. LINDEMAN, in den ouderdom van ruim 50 jaren. NAANTJE VAN DER VIS, Wed. Jb. Lindeman. Heden overleed, na een langdurend en smartelijk ziekbed ten huize harer Moeder, Mejufvrouw ANNA MARIA GEERTRUIDA THERESE JANZEN, Weduwe van wijlen den Heer FRANZ WILHELM GüNTHER, in den ouderdom van ruim een en veertig jaar. Nieuwediep, 27 Mei 1871. Wed. J. E. JANZEN, geb. MEIJER. II. JANZEN Ez. C. JANZEN, geb. LAVEN. C. A. J. v. ROSENDAEL. A. M. E. v. ROSENDAEL, geb. JANZEN. Wed. J. B. JANZEN, geb. DEKKER. Mejufvrouw L. C. JANZEN. Algemeene kennisgeving. Alle bekende en onbekende schuldeischers den onder het voorregt van boedelbeschrij- v'ng aanvaarde nalatenschap van wijlen HENDRIK C. DE WIJN, in leven Schoenmaker en Winkelier, gewoond hebbende en overleden den 7den Januarij 11. te Oude Schild op Texel, worden uitgenoodigd zich op Vrijdag den Sden Junij a. s., 's morgens elf ure, te vervoegen, ten kantore van den Notaris W. II. BRUNO BOK, ten einde aan te hooren de REKEXIXCi en VKUAKTWOORDIXCi, welke namens den benificiairen erfgenaam zal gedaan worden, ten einde, ingeval van geen verzet, dadelijk over te gaan tot de VOLDOEMK» SiEU 8CHUL»VOIil)£»IXtlEllI, voor zooverre de nalatenschap zal blijken toereikende te zijn. OPENBARE AANBESTEDING, op ROXRKRUAG den 8 JÏJXIJ 1871, des voormiddags ten elf ure, van het leveren van De aanbesteding geschiedt bij enkele inschrijving. De bestekken liggen ter lezing bij het Departement van Marine te 's Gravenhage en hij de Directiën der Marine te Willemsoord, Amsterdam en Ildlevoetsluis, alsmede in de localen der Provinciale Besturen van Noord-Holland, Noord-Brabant, Zeeland, Gelderland, Overijssel en Friesland en ter Secretarie der Gemeentebesturen te Rotterdam en Dordrecht. De inschrijvingsbilletten, iugerigt overeenkomstig art. 16, 17 en 18 der Algemeene Voorwaarden van Aanbesteding van goederen eu materialen voor 's Rijks Marine, moeteu vóór of op den dag der aanbesteding, des voormiddags ten elf ure, vrachtvrij worden bezorgd bij de Directie der Marine te Willemsoord. Willemsoord, den 26 Mei 1871. De Schout-bij-Nac/d, Directeur en Kommandant der Marine, J. VAX DEK 1BEEBSCH.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3