Benoemingen, enz. STAT EX—GE X li RAA L BUITENLAND. INGEZONDEN. Marine-Haven N ieuwediep. Naar men verneemt, hebben de ontzettende gebeur tenissen te Parijs, aangestookt door de geestverwanten der Internationale, reeds een heilzamen indruk gemaakt op vele werklieden, die zich uit onbekendheid met de zaak hadden laten medeslepen door de groote woorden van de voorstan ders der Internationale. In den laatsten tijd moet het aantal leden der Haagsche afdeeling althans tot twintig zijn geslonken. (Het Vaderland.) Z. M. de Koning heeft op voordragt der commissie verleend toelage tot verdere opleiding in de muziek aan de dames: Kiehl en Meysenheim, te 's Hage; Chastel, te Rotterdamaan de heerenPetri, te Utrecht; Kwast, te Dordrecht; Hollander, te Amsterdam; Ilollman, te Maastricht; Dalo, te Breda en Goudal, te 's Hage. De heer G. Merz, med. dr. te Medemblik is benoemd tot gemeente-geneesheer te Oosthuizen. Tot hoofdonderwijzer te Hoogcarspel is benoemd de heer J. Dijkstra, hulponderwijzer te Assen. Met het oog op de heerschende pokken-epidemie is het Algemeen Evangelisch Nationaal Zendingsfeest uit gesteld en wel tot Woensdag 9 Augustus e. k. Het slot-bulletin van het Roode Kruis is verschenen. Het Hoofd-Comité heeft besloten in September van dit jaar eene algemeene vergadering der Comité's te houden, en daarin verslag te doen van zijne verrigtingen. Te Purmerend werd jl. Zaturdag de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden der gewestelijke vereeniging Noordholland van het Nederlandsch Onderwijzers-Genoot schap. Na de opening dezer vergadering, sprak de heer mr. J. Domela Nieuwenhuis, schoolopziener in dat gedeelte dezer provincie, een hartelijk welkom uit. Hij betuigde zijne hdoge ingenomenheid met het onderwijs in 't algemeen, met het volksonderwijs in 't bijzonder. Hij wees er op, hoe het vooral in dezen tijd uitkwam, dat de onderwijzers hart voor en verstand van het onderwijs hadden. Was hij het met de hoofdbepalingen der wet van 1857 (openbaar onderwijs toegankelijk voor allen en vrijheid voor het bijzonder ouderwijs) volkomen eens, en meende hij te mogen verwachten, dat die meening algemeen gedeeld werd in deze vergadering; rt was duidelijk dat het ook de meening moest zijn, dat de wet op het lager onderwijs wel voor verbetering vatbaar was. Tot het bespreken van zoodanige punten ook in deze vergadering waren naar zijne meening de onderwijzers volkomen bevoegd, en tevens om dat open en vrij te doen. Achtereenvolgens hadden daarna onderscheidene admini- strati ve werkzaamheden plaats en werd o. a. bepaald, dat er een wedstrijd zal worden uitgeschreven voor hulponderwijzers in het schriftelijk behandelen van een onderwerp op het gebied der natuurkunde. Staande de vergadering werd een wedstrijd gehouden in bet oplossen van eenige rekenkunstige vraagstukken. De uitslag echter was niet zóó voldoende, dat hij tot bekrooning kon leiden, weshalve de waarde van prijs en premie onder de verschillende mededingers werd verdeeld. Weesp werd aangewezen als de plaats, waar de ver gadering in 1872 zal gehouden worden. De werkzaam heden eindigden met de bespreking der vraagpunten, voor- deze vergadering opgegeven. Eet) zeer belangrijke wisseling van gedachten was daarvan het gevolg; behalve een aantal onderwijzers uit alle deelen dezer provincie, namen daaraan ook deel de heer schoolopziener Domela Nieuwenhuis en mr. E. van Lier, van Amsterdam. Liepen de gevoelens over sommige punten zeer uiteen, zonder eenige verbloeming kan gezegd worden, dat de discussiën gekenmerkt werden door een humanen toon, en het moet den onderwijzer goed doen te zien, dat zijn werk ook nog door andere personen, dan waarmede de wet hem in aanraking brengt, met belangstelling wordt gadegeslagen. Een vriendschappelijke maaltijd werd na afloop der vergadering gehouden en hield de leden nog geruimen tijd genoegelijk bijeen. Door den gemeenteraad te Hoogwoud is benoemd tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Weere, de heer J. J. van Wijk te Haarlem. Gedurende de vorige week zijn te 's Hage 43 gevallen van pokken aangegeven, zijnde tien meer dan in de daaraan voorafgegane week. Te Zutphen is Woensdag een jongen badende in den IJssel verdronken. Te Ilardegarijp hebben een aantal biggen de pokken gekregen, een ziekte, die gelijk bekend is, de mensch met de varkens gemeen heeft. In de vorige week is te Meppel bij zijn voogd een 14jarige jongen uit Zwartsluis aangekomen, die zijn huis ontvlugt was, omdat zijn moeder en drie zusjes en broertjes aan de pokken overleden waren en hij daar met zijn stief vader alleen overbleef. Zaturdag zou het lijk van Auber te Parijs begraven worden, doch tijdens het lezen der mis werd de geestelijke gevangen genomen en drongen de nationale garden in de frafgewelven, waar, behalve die van Auber, nog een aantal oodkisten stonden, om op een gelegener tijdstip begraven te worden. De garden sleepten al deze kisten naar buiten en wierpen ze door elkander in één grooten kuil. Het lijk van den toonkunstenaar zal dus later moeijelijk zijn weder te vinden. In Workington hebben zich 3 gevallen van trichinosis voorgedaan bij ééne familie, die van een vet varkeu gegeten had, dat op het oog gezond was, doch zoo met trichinen bezet, dat op een ons ham, volgens berekening, 40 millioen larven voorkwamen. In Australië heeft zich eene maatschappij gevormd, met het doel om wekelijks 10,000 wilde konijnen te slagten en uit te voeren. Deze dieren komen daar in zoo groote menigte voor, dat zij een ware landplaag zijn geworden. De kolonel S. H. Mossel, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, is, te rekenen van den lsten Junij a. s., op de meest eervolle wijze ontheven uit zijne tegenwoordige betrekking van chef van liet bureau materieel der genie bij het departement van Oorlog, onder dankbetuiging voor de goede diensten, door hem in die betrekking bewezen; Inet ingang van den lsten der volgende maand is benoemd tot chef van gemeld bureau, de majoor J. P. Hollzschue, mede van het corps ing., min. en sappeurs, thans tijdelijk werkzaam bij het dep. van Oorlog. De heer 11. Mysberg, majoor bij de dienstdoende schutterij te Utrecht, is benoemd tot commandant van die schutterij. Tweede Kamer. Zitting van Zaturdag 27 Mei. Het wetsontwerp tot onteigening van perceelen ten behoeve van een spoorweg van Amsterdam, over Hilversum naar Amersfoort, met een zijtak van Hilversum naar Utrecht (Oosterspoorweg), komt in discussie. Nadat de minister van Oorlog op onderscheidene geopperde bedenkingen had geant woord, is dit ontwerp met 41 tegen 13 stemmen aangenomen. Er worden nog een paar wetsvoorstellen van ondergeschikt belang behandeld, en daarna besluit de Kamer, met 30 tegen 19 stemmen, om tot nadere bijeenroeping uiteen te gaan. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 5 Junij, ten einde hare werkzaamheden te hervatten. F r a n k r ij b. Een ooggetuige, die dezer dagen Parijs verliet, waar hij vele plaatsen bezocht, verhaalt dat de gouvernements-soldaten als het ware elk oogenblik vrouwen arresteren, die onder hare kleederen flesschen met petroleum verborgen houden en deze uitstorten op gebouwen, waar zij ligt ontvlambare voorwerpen meenden te zien. Deze vrouwen worden volstrekt niet in bedwang gehouden door de tegenwoordigheid der troepen, die hare gangen naauwkeurig gadeslaan. Deze hellevegen schijnen weinig of niets om haar leren te geven; de bevrediging harer misdadige hartstogten is haar alles. Den onverlaten te dienen, wier slavinnen ze zijn, is het hoogste doel van haar rampzalig leven. Met een woestheid, die aan waanzin grenst, dragen zij roem op het werk der vernieling, waartoe zij de hand geleend hebben. In deze schepsels, even als in hare bar- baarsche medgezellen, ziet men niets men^chelijks meer; zij hebben het Instinct van een wild dier. Vele vrouwen, zegt de Parijsche correspondent van de Times, zijn gearresteerd, terwijl zij bezig waren op de troepen te vuren. Men zegt dat markententsters soldaten door middel van vergiftigden wijn om het leven bragten. Vrouwen, die betrapt werden dat zij petroleum in de huizen wierpen (petroleuses), werden op staanden voet doodgeschoten. Sedert Maandag zijn er talrijke personen in de straten van Parijs gearresteerd. In No. 27, rue Oudenis, waar het hoofdkwartier der ambulance de la Presse was gevestigd, zijn de lijken van 52 aldus gevonnisde personen, gedeponneerd. Bij een dier lijken, dat van een nationale garde, werd een bedrag van 150,000 fr. in banknoten gevonden. Vele vrouwen en kinderen zijn in de nabijheid van het Luxemburg geëxecuteerd, na overtuigd te zijn dat zij op de soldaten hadden gevuurd. Reizigers, die Parijs Donderdag jl. in den namiddag verlaten hebben, hangen een hartverscheurend tafereel op van het schouwspel, hetwelk de op een aantal punten in brand staande hoofdstad destijds opleverde. Niet alleen paleizen en andere openbare gebouwen of monumenten zijn door het muitend gepeupel in brand gestoken, maar de verdelgingswoede der ontzinden heeft zich tegen elk woon huis gekeerd, dat onder hun bereik was. Talrijke groepen bandieten hebben allerwege groote hoeveelheden petroleum in de kelderluiken gestort, en dit vocht vervolgens door middel van lucifers in brand gestoken. Zij zijn hierbij door een aantal vrouwelijke furiën geholpen, van welke er verscheidene, op heeter daad betrapt, op de plaats zelve gefusilleerd zijn. Zoodra men met deze helsche strategie van het oproer bekend was geworden, was er wel voor gezorgd, dat de luiken en andere openingen van kelders, enz. gedigt werden, maar het kwaad had toen reeds eene aanmerkelijke uitbreiding bekomen. De heer Thiers heeft, tengevolge van de vreeselijke branden die te Parijs woeden, naar Londen om hulp getelegrafeerd. De Engelsche regering heeft zich onmiddelijk bereid verklaard dit verzoek in te willigen. Kapitein Sham, het hoofd van de Londensche brandweer, kreeg bevel met een aantal spuiten en daarbij behoorende manschappen naar Parijs te vertrekken. Een telegram uit Parijs van Zaturdag ochtend luidt: De rook slaat nog voortdurend uit de puinhoopen van de Tuileriën, het Palais Royal, het Hotel de Ville en andere gebouwen De brandspuiten ziju zonder ophouden in werking. Men prest alle voorbijgangers om aan de spuiten te werken. De meeste winkels en restauraties blijven gesloten. De generaal Leroy van de Ver- saillauen is gedood. Een telegram uit Versailles van Zaturdag avond meldt De muiters hebben gisteren 64 gijzelaars waaronder den aartsbisschop van Parijs gefusilleerd. De opstand is ten volle onderdruktgeen enkele bende bestaat meer. Talrijke gevangenen zijn er gemaakt. Het Journal Offieiel bevestigt, dat het grootboek van de openbare schuld (bestaande uit 2 a 3 duizend boekdeelen) is gered. Dnitsctilaud. De Duitsclie bladen hebben verschillende wijzen voor gesteld, waarop zij de Fransche oorlogsgelden besteed wil den hebben. Daaronder stelt een Berlijnsch blad voor, het leger er bier voor te laten drinken. Het Duitsclie leger op 1 millioen soldaten stellende en voor elk soldaat dage lijks 5 Seidel, d. i. ongeveer 2| liter bier rekenende, zou zulks per dag 20,000 tonnen uitmaken, of tegen 10 thaler per ton 200,000 thaler. Op die wijze zou het Duitsclie leger, gedurende 68j jaar, vijfmaal per dag de overwinning, op de Franschen behaald, kunnen gedenken. Te Grasbrunnen en Taufkirchen in Beijeren, is de runderpest uitgebroken. Eergisteren avond zijn hier, per laatste spoor, van Portsmouth teruggekeerd de schepelingen, voor zooverre die uit deze plaats een deel hebben uitgemaakt van de equipage van het verbrande stoomschip Willem III. Onderhen bevond zich A. G. J. DE VRIES, vroeger bekend als voortvarend brievenbesteller, doch die voor dat postje had bedankt, om in de meer winstgevende betrekking van tweeden kellner en barbier bij de Stoomvaart-Maatschappij Neder land in dienst te treden. Als zoodanig behoorde hij tot de equipage van bedoeld stoomschip, en is het van hem bekend, dat hij bij menige ramp, zoo als brand en dergelijken, immer de eerste was die met zeldzame moed en vastberadenheid zijne hulp bood: ook bij de onvergetelijke ramp, die de Willem III trof, was hij de eerste die het gevaar ontdekte en uit de reeds brandende hut van een der passagiers twee kinderen redde en in veiligheid bragt, waarna hij, in weerwil van een verstikkenden rook, met behulp van den stuurman Molenaar ook de beide anderen redde. De ouders dier kinderen moeten dan ook geen woorden genoeg hebben kunnen vinden om aan den redder hunner lievelingen hunne duurzame verpligting en erkentelijkheid te betuigen. Toen het bleek dat er aau geen blusschen te denken viel en de sloepen gestreken werden, was de Vries onder de eersten die de vrouwelijke passagiers en de kinderen in de sloep hielp en toen, geholpen door een ander der schepelingen, de boot naar de Fransche brik roeide en daar zijn kostbaren last ontscheepte. Hoezeer dood vermoeid en nfgetobt, wist de luitenant ter zee Lueardie, die met echten zeemanstact de boot bestuurde, hein tot den terugtogt naar het schip te bewegen, om, zoo mogelijk, nog andere passagiers van het brandende schip te reddenbij dien tweeden togt werd kapitein Oort, die zich onder de laatsten aan boord bevond, gered. Wij mogen niet vergeten dat hij, evenals de straks genoemde luitenant Lueardie, bij hunne pogingen om de passagiers van het schip te halen, overboord viel. Slechts aan hunne ervarenheid in het zwemmen hadden beiden het te danken, dat zij zich zeiven weer in de boot wisten te helpen. De Vries, die even als allen in één woord alles verloor, verloor toch den moed niet om te Portsmouth de belangen zijner kameraden tegenover de onherbergzaamheid der ingezetenen aldaar, en vooral tegenover de onbegrijpelijke belangloosheid van den Nederlandschen consul, met klem te verdedigendat deed hij verder op de geheele terugreis naar het vaderland, telkens en overal waar deze of gene autoriteiten zich van hen wilden afmaken alle zijne lotgenooten zwaaijen hem deswegens den grootsten lof toe. Wij twijfelen er niet aau, of de bewuste Maatschappij zal de belangelooze ijver en den moed van de Vries op regten prijs stel len en hem voor de volgende mailboot reëngageren, iets waarop, onzes inziens, al de overige manschappen der equipage regt hebben, omdat een ieder, zonder onderscheid, naar zijn vermogen alles heeft gedaan, wat in dezen noodlottigen en benarden toestand gedaan kon worden. V. L. In het algemeen belang wordt men opmerkzaam gemaakt op de in deze courant voor komende advertentie van den Heer GUSTAV SCHWARZSCHILD, te Hamburg. De daarbij geannonceerde loten kunnen wij, in aan merking der vele prijzen die in deze loterij zijn, ten beste aanbevelen, terwijl het genoemde huis, dat met den verkoop dezer loten belast is en waarvan de realiteit en soliditeit algemeen bekend is, de beste waarborg oplevert. Het is dan ook niet te bevreemden dat zeer vele orders naar hetzelve worden gezonden, die immer met de meeste zorg ten spoedigste worden uitgevoerd. Belangrijk voor velen! In alle branchen, bijzonder echter met betrekking tot de algemeen gezochte origiueele loten, is het vertrouwen geregtvaardigd, ecnerzijds door de erkende soliditeit der firma en ten anderen door den daardoor voortgevloeiden enormen aftrek. De uithoofde van hare naauwkeurig- en stiptheid bekende Staatseffectenhandel van ADOLPH HAAS, in Hamburg, wordt dan ook aan ieder met warmte aanbevolenen doen wij een ieders aandacht vestigen op de heden in ons blad voorkomende advertentie der voormelde firma. LAATSTE BERIOTEK. In de brieven uit Parijs wordt het berigt nader bevestigd dat de laatste benden der opstandelingen gisteren vernietigd ziju achter Belleville en Père la Chaise. Brussel, 29 Mei. De Echo du Parlement deelt een particulier telegram uit Berlijn mede, waarin gemeld wordt dat de Duitschers eene correspondentie van de hoofden der Commune in handen hebben gekregen, bevattende de bijzonderheden eener zamenwerking, die tegen België was gesmeed en volgens het plan ten uitvoer moest worden gebragt, zoodra de troepen der Commune zich door de Duitsclie armee zouden hebben heengeslagen. Zij moesten alsdan naar Brussel oprukken, om aldaar de bewe<Ang voort te zetten en er allle openbare monumentale gebouwen en andere gedenkteekenen aau de vlammen prijs te geven. Versailles, 29 Mei. De militaire autoriteit is thans druk bezig met ontwapening, nasporing en arrestatiën, zonder eenigen tegen stand te ontmoeten. De Parijsche bevolking legt groote vreugde aan den dag over hare bevrijding van het juk der Commune. Onder de gijzelaars, die gefusilleerd zijn, telt men den aarts bisschop, de pastoors Snrat en Deguerry, dc paters jesuiten Ducoudray, Clacr en Ollivet, en andere geestelijken, benevens 35 gendarmes en den Zwitserschen bankier Jecker. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Mei. 1 a a. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 28 12 no. 1.2k. 765.13 f 4.39 16.2 f 0.6 0.91 Slechtw. 29 12 n. G.0„ 767.67 f 6.91 10.8 - 4.7 0.85 Golvend. 30 8 nnw. 7 765.66 f 4.88 10.6 - 2.8 0.93 30 12 nwtw. 6,1 764.93 t 4.15 12.0 - 3.4 0.93 H Weersgesteldheid: 2S Meil2 u. Helder, mooiweer. 29 Meil2 u. Digtbewolkt, winderig, koud. 30 Mei 8 u. Digtbewolkt, winderig, koud. 30 Meil 2 u. Digtbewolkt, winderig, koud. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. Johannes. J.E.Kramer. Soerabaija. 29 Mei. 29 Mei. Rotterdam. E.H.Zuidema. Reval. 29 30 ii Brunette. B.ILHiggens.(bijlegger)Rigan.Bs.Ayres. 29 30 i, Helena&Henriëtte. P.J.Deterding.Macassar. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 27 Mei. Spartan. C.T.Redhead. ZurMühlen&C'o. Sulina. 28 ii A. G. Jewett. J. B. Reed. v. Vliet Co. Galatz. 29 i, Willem Jacobus. D. de Vries. Duink.dGoedk. Suriname. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Sohip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Gebr. -Janzen. II. Jorgensen. Riga. Hout. Amons Co. Father Matthew.W. Watson. Seaham. Steenk. Duink.&Goedk. St. Matthew. J. Watson. Orpheus. J. Thompson. Burnlsland. Snsannah. W. Sherriff. Newcastie. Susan Gray. J. Johnson. Jane. E. Reece. H Lebanon. J. Phillips. Sunderland. Cassandra. R. Hughes. Chamois. W. Mulley. Neweastle. C. Berghuijs. Asia. T. Bruce Warrior. W. Walker.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3