INGEZONDEN. Marine-Haven Nieuwediep. ADVERTENTIËIM. Het Kantoor van den Notaris J. W. HATT1NGA RAVEN KANAALWEG, No. 30, te Nieuwediep, J. W. HATTINGA RAVEN, Kiezersvereenigiiig ORANJE EN GRONDWET, te Helder. Mr. II. J. Graaf Schimmelpeiminck, Hij riep ons toe: „Redt u, maar spoedig!" Als bezetenen spoedden wij ons uit de gevangenis en op straat. Op het plein de la Roquette gingen wij uiteen. Ik zocht een schuilplaats in de wijk en van morgen (Zondag) keerde ik behouden naar mijne woning terug. Van de woede, die de vrouwen .onder de opstandelingen bezieldp, verhaalt men nog de volgende staaltjes: Eene werd door 10 sol daten weggevoerd. Zij droeg een pantalon van een nationale garde en had niets anders aan dan een hemd. Zij was groot, met brtede schoudershaar weelderig haar golfde haar ordeloos langs den rug; haar oog vonkelde en haar gelaat en handen waren zwart van het kruid. Om liaar te arresteeren waren eerst slechts vier man ge- koniraandeerd. Toen die bij haar kwamen, loslte het wijf een revolver met zes loopen op hen. Drie soldaten werden doodelijk gewondde vierde oordeelde het verstandig het hazenpad te kiezen, haar niet uit het oog verliezende, tot er versterking kwam opdagen, en op haar te schieten, als zij poogde te ontvlugten. Toen er meer soldaten kwamen, kon zij bij gebrek aan kruid geen gebruik van haar wapen maken. Een weinig later werden 15 gevangen vrouwen weggevoerd. Een van haar had een luitenant van een linie-regiment gedoodtwee anderen waren in kelders, die zij poogden in brand te steken, gevondeneen was gesnapt terwijl zij een ontvlambare bom in een keldergat wierp. De meeste waren van flesschen met petroleum voorzien. De woede vau de menigte tegen die vrouwen was grenzenloos. Men heefc krachtige maat regelen moeten nemen om te beletten, dat zij zich op die ramp zaligen wierp. Dezen, verre van ontmoedigd te zijn, antwoordden met bedreigingen zeggende, dat gansch Parijs zou verwoest worden. Gedurende een der laatste nachten bragt een detachement kavallerie een honderdtal vrouwen over. Zij waren twee aan twee gebonden. Eene van haar wilde niet voortgaan en daar zij de andere, ondanks alle pogingen niet tot stilstaan kon dwingen, wierp zij zich op haar, beet haar in den schouder tot het bloed er uit sprong. De andere gilde en verweerde zich om hare beten te ontkomen. Toen de. soldaten haar wilden dwingen los te laten, rolde zij dol van woede over den grond; men moest haar vatten, vastbinden en op een kar werpen. In het kamp van Satory liet een majoor een pas aangekomen troep gevangenen een linie scharen en kommandeerde: Vrouwen voor! Een twintigtal vrouwen gehoor zaamde aan dit kommando en haar volgden een aantal gevangenen in manskleederen. „Waar gaat gij naar toe," vroeg de officier, en gendarmen naderden om hen weder in de rangen te drijven. „Ik ben eene vrouw" zegt een. En daar men er aan scheen te twijfelen opent zij haar vest en hemd en roept zij uitZiet gij wel dat ik eene vrouw ben! Er waren daar een vijftiental vrouwen, die het gansche detachement van Parijs tot Versailles voor mannen aan gezien hadden. De gevangen insurgenten betoonen zich voor het meerendeel volstrekt niet vreesachtig. Integendeel, ze beroemen zich op hetgeen ze hebben gedaan. De man die het peleton kommandeerde dat den aartsbisschop doodschoot, beroemt zich daarop. Een ander verklaarde dat de brand van Parijs nog niets was, vergeleken met iets dergelijks te Londen. Wanneer dat in brand stond zou de bourgeoisie wel begrijpen dat ze moest toegeven gelijk de adel in 17S9 had toegegeven. Anderen zeggen dat Londen, Liverpool en Bristol de plaatsen zullen zijn waar in het vervolg het geheim genootschap, dat gezworen heeft de wereld-revolutie te zullen tot stand brengen, zijne werkzaamheden zal verrigteu. Eén der opstan delingen moet zich bereid hebben verklaard mededeelingen te doen en eene correspondentie hebben overgelegd, gevoerd tusscben de hoofden der internationale te Londen, Berlijn en Parijs. Volgens die brieven werd de geheele beweging geleid uit beide eerstge noemde steden. De verrader is zelf lid van de internationale geweest. Pater Hyaeinthe heeft, onder dagteekening van Rome 29 Mei, aan den Gaulois een brief geschreven, waarin hij zijn erkentelijkheid aan den dag legt voor de betuigingen van sympathie, die Frankrijk van het Italiaansche parlement heeft ontvangen. Hij wenscht dat de banden, die Italië en Frankrijk vereenigen, naauwer worden toegehaald. Hij raadt de vereeniging tusschen Latijnsche rassen aan als tegenwigt voor de Germaansehe en Slavische rassen. Pater Hyaeinthe ziet in de handelingen der Commune de verschrikkelijke resultaten van de Godverlooehening door het volk. „De Commune, zegt hij, was de demonstratie van het maat schappelijk atheïsme. Hij haalt de woorden aan van Gladstone „De negentiende eeuw is een eeuw der arbeiders." Het tweede keizerrijk hield zich veel met dat maatschappelijk vraagstuk bezig, maar te zeer in deu geest der Romeinsche Cesars. Men had die kwestie moeten trachten op te lossen door verspreiding van het volksonderwijs, door verkorting van den ongehuwden staat der soldaten en afschaffing van de wettige prostitutie der vrouwen; en vooral had men van boven af andere voorbeelden moeten geven dan die van weelde en zedebedelf. Ook de kerk is in baar taak tekort geschoten door zich met leerstellige vraagstukken bezig te houden en haar ware roeping te miskennen." Uit het in de asch gelegde Parijs een les voor de toekomst willende putten, zegt pater Hyaeinthe Dat is het werk vau een volk dat geen God meer heeft. Dat is het werk van hen, die het buiten de mogelijkheid stellen nog te geloovcn aan een God en vooral om Hem lief te hebben. E n s f' 1 n tl. In de zitting van liet Lagerhuis van 2 Junij is eene discussie over de toepassing der tot wering der veepest gemaakte wetsbepalingen" gevoerd. In den loop daarvan is gebleken, dat liet gouvernement geene reden tot nieuwe beperking van den invoer van vee uit Nederland ziet, ook niet in de gevallen van besmettelijke longziekte, welke kwaal, gelijk de minister Forster zeide, in Nederland even als in Engeland voorkwam, doch door de beide gouver nementen in hunne zorg voor den veestapel even zorg vuldig werd tegengegaan. Voor de commissie uit het Lagerhuis, thans belast met het instellen van een onderzoek naar het zoogenaamde „baby farming", zullen zeker de volgende opgaven van dr. Willard Parker, met betrekking tot de uitgebreidheid van die praktijk te New-York, niet van belang ontbloot zijn. Op de 35,000 kinderen, die jaarlijks te New-York geboren worden, zijn er 2500 onwettige; terwijl er jaarlijks ongeveer 3000 door bij de wet onstrafbare middelen worden uit den weg geruimd. In 1869 bestond 27.4 cn in 1870 31 pCt. van het doodental uit kinderen beneden één jaar. In het vondelingshuis te Montrea! stierven van de 4.059 opgeno men kinderen niet minder dan 3.769; slechts 7 pCt. bereikte er den leeftijd van één jaar. Daartegenover staat het feit, dat van kinderen door de moeder grootgebragt er in de stad gemiddeld 70, op het platteland 88 pCt. in leven blijven. Dr. Parker geeft den raad, dat alle vondeling- gestichten naar het platteland zullen verplaatst worden. In het ontwerp-legerwet, dat eerstdaags weder in behandeling zal konten, wordt door den minister de aan dacht gevestigd op deu nadeeligen invloed, die gebrek aan bezigheid op de soldaten uitoefent. Dit vindt algemeen weer klank. In een der bladen b. v. zet een soldaat zijn gedach ten hieromtrent uiteen. Hij bewijst dat de beste en zede- lijkste soldaten gevonden worden onder de korpsen die het meest moeten arbeiden, de Royal Engineers b. v, en het zoogenaamde werklieden-korps. Deze knnnen ook meer geld verdienen. De cavalerie, die uit den aard der zaak meer werk moet verrigten dan de infanterie, gedraagt zich veel beter dan het voetvolk. Met voorbeelden wordt dit alles door den schrijver gestaafd. Hij noemt dc kazernen der infanterie buiten etens-, poets-, en slaaptijd, hospitalen van luiheid en drintt er bij de regering sterk op aan dat aan de soldaten gelegenheid zal worden gegeven om te arbeiden. Een soldaat in vredestijd zegt hij inoet niet langer vergeleken kunnen worden met een haard in den zomer, d. i. met een onnut voorwerp. De honden-tentoonstelling te Londen zal ditmaal schitterend zijn. Het aantal geëxponeet'den is zóó groot, dat, behalve ander voedsel, ongeveer 1400 Eng. ponden tot hun dagelijksche voeding noodig zijn. Vuur- en water werken, benevens eene uitvoering van de opera Martlia, zullen aan de tentoonstelling hoogeren luister bijzetten. De Saturday Review levert een breedvoerig overzigt van de communistische elementen binnen Londen en komt daarbij tot de conclusie, dat ook de Britsche hoofdstad brandstoffen genoeg bevat, die slechts door een energieke hand behoefde bijééngebragt en aangestoken te worden. Wij willen roept het blad over dit onderwerp niet moraliserenmaar zóóveel willen we zeggen dat het gunstig contrast tusschen Londen en Parijs ons niet ver leiden moet tot opgeblazenheid. Wanneer we onszelf geluk wenschen, moet 't zijn met siddering en dankbaarheid. Bij de Bethnal Green Board of Guardians is een klagt ingediend over de wijze, waarop de van de armen begraven personen ter aarde werden besteld. Het bleek bij onderzoek, dat die begrafenissen waren uitbesteed voor ƒ2.40, waarvoor de aannemer kist en lijkwade moest leveren en het lijk daarmede naar het kerkhof overbrengen; Geen wonder dat de kisten uit half vergaan hout bleken te zijn zamengetimmerd, en dat de leverantie van lijkwaden werd évergeten," tot groote ergernis van de betrekkingen der overledenen. Dnitgchland. In de barakken op het Tempelhofer-veld te Berlijn bevonden zich onderscheidene soldaten, wier vleeschwonden niet wilden genezen. Men heeft toen met den besten uit slag stukjes huid genomen uit de armen van gezonde soldaten, die zich daartoe in massa aanbiedendeze gezonde stukjes op de wonden gelegd en met hechtpleister daar tegen bevestigd, groeiden in den regel snel en dragen veel bij tot spoedige genezing. Karl Müller, die liet kantoor der Rothschild's in brand heeft willen steken, is met opzet, bij een verhoor zoo hard met het hoofd tegen den muur geloopen, dat men hem naar het hospitaal heeft moeten vervoeren. Men leest in de Neue Freie Presse: Er zijn te naanwernood eenige maanden verloopen dat de armee zich verheugt in de vrijheid den baard naar willekeur te mogen dragen, of in het ministerie van Oorlog wordt beraadslaagd over de wenschelijkheid, die vrijheid weder aan banden te leggen. Het ministerie zou het voornamelijk op den knevel voorzien hebben, die dan ook verboden zal worden te dragen. Door het hoog-geregtshof te Pesth zijn de gewezen Vorst Karageorgevich en de beide mede-aangeklaagden, Trifkovich en Stankovicli, wegens gebrek aan bewijzen, vrijgesproken van een moordaanslag op Vorst Michael op 10 Junij 1868. Texel, 2 Junij 1871. Mijnheer de Redacteur! In uw geacht blad, del. 28 Mei jl., las ik een fragmentarisch stuk, uit eene beschrijving van ons eiland, voorkomende in het Utr. Dagblad. Ik begrijp, dat die West-Friesche briefschrijver niet meer op de hoogte is vau Texel's bijzonderheden en eigenaardigheden. Het zou trouwens wel dadelijk gebleken zijn als er slechts een jaartal had gestaan, dat aanduidde wanneer de brief geschreven was. Dit was evenwel zoo niet. En nu wil ik uwe lezers aantoonen, dat de schrijver van dien brief minstens 10 jaar geleden ons eiland bezocht. Het weesbuis aan den Burg maakt sedert geruimen tijd niet den indruk van somberheid en indien „Ada van Holland" daar werkelijk eens gevangen zat, zou zjj, thans onder 't levend geslacht terugkeerende, hare gevangenis niet meer herkennen. De kerk aan de Waal heeft geen voorkomen van een oude kapel maar is integendeel nieuw, ongeveer 10 jaar geleden gebouwd. De tijd, toen men de „Pinksterblom" met theezeefjes, zilveren trekpotten en dergelijken versierde, is mogelijk dien van schrijvers jeugd (in 't vertrouwen dat hij een halve eeuw achter den rug heeft); terwijl de wijze om de kleurstof voor de groene kaas te bekomen welligt vóór-historisch is; niet onmogelijk is dit feit alleen als geestigheid gedebiteerddoch de waarheid lijdt er zoodoende onder. Het is stellig uit onbekendheid, dat 't Utr. Dagblad zulke oudbakken brieven of liever beschrijvingen opneemt, maar mogelijk wist de Red. van het blad niet, in welken tijd de brief geschreven of dc bouwstof verzameld werd. Er zouden nog meer aanmerkingen te maken zijn, bijv. omtrent de afkomst der fondsen van het weeshuis, maar 't verwondert mij, dat men iu dezen tijd vau vooruitgang nog zoo iets opdischt. In 't vervolg zou de inzender der West-Friesche brieven wel doen beschrijvingen met jaartallen te leveren, dan weet ieder den ouderdom der opgaven en zoodoende wordt men behoed voor ver keerd oordeelen over een en ander. Om der waarheidwille meende ik U een plaatsje te moeten verzoeken en blijf hoogachtend, Uw Dienaar, JAN ONBEKEND. In bet nlgremeen belang; wordt men opmerkzaam gemaakt op de in deze courant voor komende advertentie van den Heer GUSTAV SCIIWARZSCHILD, te Hamburg. De daarbij geannonceerde loten kunnen wij, in aan merking der vele prijzen die in deze loterij zijn, ten beste aanbevelen, terwijl het genoemde huis, dat met den verkoop dezer loten belast is en waarvan de realiteit en soliditeit algemeen bekend is, de beste waarborg oplevert. Het is dan ook niet te bevreemden dat zeer vele orders naar hetzelve worden gezonden, die immer met de meeste zorg ten spoedigste worden uitgevoerd. Belungprijk voor velen! In alle brancheu, bijzonder echter met betrekking tot de algemeen gezochte origiueele loten, is het vertrouwen geregtvaardigd, ecnerzijds door de erkende soliditeit der firma en ten anderen door den daardoor voortgevloeiden enormen aftrek. De uithoofde van hare naauwkeurig- en stiptheid bekende Staatseftëctenhandel van ADOLPI1 HAAS, in Hamburg, wordt dan ook aan ieder met warmte aanbevolenen doen wij een ieders aandacht vestigen op de heden in ons blad voorkomende advertentie der voormelde firma. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 31 Mei. 6 Junij. Maibit. F.H.Popken. Batavia. 5 Junij. 6 Raphaël. G.Molenaar. Curaqao. 5 Junij. Aria cn Betsy. R. Ran. Samarang. Vertrokken per Maibit de hh. W. S. J. Winter en echtgenoot; J. A. Oudemans; Kanter Visser; mevr. dewed.E.Krausse; mej.J.vd.Ven. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 1 Junij. Jason. II. Haack. ZurMühlen&Co. Marseille. 1 Maarten v.Rossem.A.J.Boon. H. J.Tweebnijs. Batavia. 2 Java. W. L. Bakker. Duink.&Goedk. Soerabaija. 2 Batoe Bassi. P.VitringaCoulon.ZurMühlen&Co. Macassar. 4 Bengal. J. Setter. Duinker&Goedk. Samarang. 4 Falco. F. SaruUtröm.* van Vliet Co. NewOrleans. 4 Cavour. II. J. Nielsen.* 4 LadyCecilia.W. G. Tate. ZurMühlen&Co. Batavia. 4 RenfrewshireR.Thompson. Duinker&Goedk. Galatz. 4 ii HenryFlitnerJ. B. Dickev* van Vliet Co. Galveston. 5 Mary. W.H.Cashon.* NewOrleans. 5 Sampo. J.H.lIuovinen. Duinker&Goedk. Baltimore. 5 Pioen. C.C.Knutzen.* van Vliet Co. NewOrleans. Hebben 5 dagen quarantaine ter reede gelegen. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Londonderry. W. Slater. Sunderland. Steenk. ZurMühlen&Co. Elizabeth. J. Wilson. Duink.&Goedk. Malta. A. Purvis. Newcastle. C. Berghuijs. Magna Charta. J. Drew. II. J. Tweehuijs. Marsdon. G. E. Scharp. Sunderland. C. Berghuijs. Eroe. C. Rowlanda. ZurMühlen&Co. Bilbao. S. Clarck. Seaham. Attaliah. J. Storm. Sunderland. Duinker&Goedk Ocean Queen. J. Sawell. Seaham. Seaham. R. Dodds. Sunderland. NicholasSmirk.P.Lambton. C. Berghuijs. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). :s» e 3 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh ,1 procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 4 12 notn. 6k. 761.40 f 0.40 11.0 - 5.3 0.73 wein.golv 5 12 nno. 17 n 762.97 f 1.89 12.4 - 4.4 0.67 Holwater 6 8 nnw. 14„ 766.75 f 5.60 10.4 - 4.6 0.73 Hol in z. G 12 nw. 7„ 759.29 - 1.86 10.6 - 6.3 0.73 Golvend. Weersgesteldheid: 4Junijl2uD. 5 Junyl2 u. Helder, beneveld, wind, onstuimig. 6 Junij 8 u. Helder, winderig. 6 Junijl2 u Bewolkt, winderig. Op den 26sten Mei overleed mijne geliefde Echtgenoot NEELTJE BUIJS, na een kort doch hevig lijden in eene ontijdige bevalling, in den ouderdom van 30 jaren, mij nalatende drie nog zeer jeugdige Kinderen. Amsterdam, 4 Junij 1871. C. J. BRAND. Wegens buitenlandsclic betrekkingen eerst heden geplaatst. wordt gehouden ten huize aan den alwaar tevens berusten A1L DE MIAUUT-AKTKRI ver leden door den voormalige» Rotaria WILLEM JAN HIDDE BOK en sommige zijner voorgangers. De oadergeteekende acht zich ter wille der waarheid verpligt het bovenstaande nogmaals ter kennisse van het algemeen te brengen, vermits het hem gebleken is, dat velen in de veronderstelling verkeeren, de bewaring van gemelde Akten aan een ander is opgedragen. Van zekere zijde verspreide geruchten hebben tot die veronderstelling alligt aanleiding gegeven. RiOTAKIS te AIEUWEDIEP. Met eenparigheid is door de Leden gekozen tot Candidaat voor de vacature van het Lidmaatschap der Staten-Generaal, de Heer Oud-Minister van Finantiën, te 's Gravenhage. De Kiezers worden verzocht op Dingadag 13 Junij c. k. getrouw ter stemming op te komen en hunne stem op genoemden Heer uit te brengen. Mr. D. P. H. ABERSON, President.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3