z Gedurende de afgeloopeno week zijn te 's IInge aangegeven 33 gevallen van pokziekte, waarvan 30 te Schuveningen. Te Leiden werd aangifte gedaan van 56lij lefs. In eene zamenkomst van den Christelijken Broederkring tot afschaffing van sterken drank te 's Idage, ontwikkelde de heer J. II. Gunning jl. Donderdagavond de beginselen der geheele onthouding, d. i. der afschaffing niet slechts van sterken drank, maar ook van wijn en bier en in het alge meen van alles wat bedwelmt, waaronder hij ook zeer bepaald het tabak rooken rekende. En wel hoofdzakelijk op de volgende gronden Wij, geheel onthouders, hebben geene gelofte afgelegd, maar alleen met het oog naar boven een vast besluit geno men, van wege den nood dezer tijden, d. i. uit besef van de noodzakelijkheid om een krachtig door geene beschul diging van halfheid gedrukt getuigenis der daad overtestellen tegen de vreeselijke magt der bedwelming, die allerwegen, op stoffelijk en geestelijk gebied, onze maatschappij behecrscht. Daardoor wordt de Christelijke vrijheid in het minst niet belemmerd; de H. Schrift beveelt noch verbiedt onthouding zij laat ons vrij, en van die vrijheid maken wij om den nood dezer tijden het geroemde gebruik. Ook de weten schap echter is in otis voordeel. Da scheikunde schrijft, dat niet alleen in sterken drank, maar ook in wijn en hier alcohol, bestanddeelen zijn, die geene voeding maar vergif aanbrengen waaromtrent b. v. een merkwaardig getuigenis van den bekenden Liebig werd aangehaald. Wat het aan Amerikaansche wilden ontleende tabakgebruik betreft, liet heeft, behalve do vergiftigende werking der nicotine, ook vooral een geestelijk-ontzenuwende strekking, en het is van eene treffende symbolische beteekenis, dat de «man van Sedan" met de sigaar in den mond zich en de eer van zijn rampzalig bedwelmd land aan den overwinnaar over gaf. De heer Gunning besloot met opwekking aan zijne hoorders om deze aangelegenheid ernstig en grondig te onderzoeken, en het voorgestelde nitit voorbarig aantenemen of te verwerpen, daar het eene zaak van welgevestigde overtuiging moet zijn. Aan elk, wie tot dit doel zich van lectuur ter inlichting wilde voorzien, bood hij daartoe gaarne te zijnen huize de gelegenheid aan., Twee personen, die zich te Charlois hebben schuldig gemaakt aan liet stelen van ooijevaars van een paar hof steden, zijn gearresteerd. Te Wouterswoude is in den zuidermuur van den dorpstoren, op p. m. 50 voet hoogte, sinds langer dan een kwarteeuw een vlierboom geworteld, die in de laatste jaren zoo fleurig is, dat in zijne takken soms de vogelen nestelen. - Te Utrecht hebben zich, zoo als men weet, eenige heeren vereenigd om de belangstelling in 's lands verde diging bij ons volk op te wekken. Zij hebben dezer dagen eene prijsvraag uitgeschreven van den volgenden inhoud „Kan Nederland met hoop op goeden uitslag zelfs tegen over een overmagtigen vijand verdedigd worden, en welke zijn de middelen daartoe noodig?" Voor het best gekeurde antwoord rAen verlangt een voor alle standen der maat schappij bevattelijk stuk wordt eene som van 600 uitgeloofd. De antwoorden moeten ingezonden worden v<5ór 1 October a. s., bij de boekhandelaars Kemink Zoon, te Utrecht. Voor het huis te Utrecht, door ds. van Dijk van Doetinchem ingerigt voor de seminarische zamenwoning van theologiae studenten, is door twee dames, na een bezoek aan dat gesticht, een gift van 1170 gedaan. Sedert eenitrfe weken wordt thans te Harderwijk door den heer Hartog, van Barneveld, landbouwonderwijs gegeven aan 14 hoofdonderwijzers van daar en elders, met het doel, dat zij later daarvan gebruik kunnen maken in hunne scholen. Van gemeentewege wordt de zaak door een subsidie gisteund. Men schrijft uit Bcusichein dd. 23 dezer: De van ouds beroemde paardenmarkt heeft deze week weder plaats gehad. In geen jaren was de handel zoo levendig en bevonden er zich zooveel buitenlandsche kooplieden als thans; sommigen waren hier nooit of in geen geruimen tijd geweest. Beste paarden gingen gewillig van de hand en werden meestal voor 500 tot 600 verkocht ook enkele hengsten, vooral zwarte, werden door Engelschej kooplieden gekocht. Het aantal aangevoerde paarden was1 ook vrij aanzienlijk. Wij hadden den 19 Juni) 18 hengsten en 96 andere paarden, 20 n 361 paarden aan de lijn en 382 paarden op stal, n 21 i 748 ii H u n 844 22 452 u ii ii n ii 448 u 23 u 62 u n u p.m. 40 u u Op de kust van Hindeloopen wordt eene beweging georganiseerd ten gunste van den West-Friesche» spoorweg, die van Amsterdam naar Medemblik en van Hindeloopen naar Akkrum zou worden aangelegd. Naar men verneemt zou er reeds zekerheid bestaan van den aanleg dezer lijn. Aan de N. Utr. Ct.. is het volgend versje ingezonden: OP DE HERSTEMMING 27 Junij 1871. Van alle spelen op deez' aard Is Kienen mij het meeste waard: Bij 't kienspel gaat het altoos pluis, 't Behoort in Holland waarlijk thuis. Het kaartspel is van nieuwer trant, Daarom heb ik daaraan het land; Vooral dunkt 't jassen mij niet schoon De boer voert daar den boventoon. Geen Kaartspel dus, o Kiezers, neen I We roepen: kien en anders geen! De buitengewone koude in het verloopen voorjaar en het begin van den zomer heeft voorzeker de aandacht van velen getrokken. Onwillekeurig vraagt men zich af, of dergelijke buitengewone, negatieve afwijkingen van den thermometerstand niet meer hebben plaats gehad. Dat dit werkelijk het geval is, blijkt uit de volgende regelen, die wij aan eene oude Amsterdamsche kroniek ontleenen: -/Anno 1435. Dit jaer was merkwaerdig; omtrent half February was de wind veel Oost, ofte Noordoost; en des nagts was 't klaer tot ses ofte seven uuren toe: ende des daegs was 't donkergraauw weer, 's avonds zeer koud tot ses ofte seven uuren toe: ende 't regende niet, nog 't en doude niet in de maenden Maert April nog indeMey. Ende op Sinte Pancresdag den 12den Mey (oude stijl) badt 't hard ys gemaakt, so dat er een kraey op staen kou, en daer wies lover, nog gras, nog koren, nog pruvmen, ende de hoornen en bloeyden niet, nog karssen, nog appelen, nog peeren, nog geen wijngaard en was ontlaten. Ende daer en waren raensschen die geen betrouwen op Godt hadden en keerden haarlieder lant anderwerf om, en sij en hadden geen vrugten. Ende andere seyden met Job: Godt gaff, Godt nam, en daer sy een hoedt tarwe af plegen te hebben, daar hadden sy vier hoedt af in die somer. Ende op St. Jansdag den 24 Juny saten de oude wijven met groote lollepotten in de kerek ende 't volk en konde haer niet verwannen, die by de straeten en gingen. Oi tl tl zs d: ff genoemde plaats, een gebrek aan de machine gekregen, zoodat zij do reis niet kon volbrengen. Ofschoon door een visschersschuit de passagiers zeer geschikt naar den wal konden gebragt worden, weigerden deze dat togtje te ondernemen, niettegenstaande het prachtige weder en de kalme zee. Den volgenden dag heeft de sleepboot Magnet haar binnengesleept. Door den raad der gemeente Amsterdam is o.a. benoemd tot hulponderwijzer bij de openbare armenscholen aldaar, de heer N. van Yucht, thans hulponderwijzer bij de gemeente scholen alhier. Naar het Dagblad verneemt, zal II. K. II. Prinses Marie op Woensdag den 5 Julij e. k. met Z. D. II. Prins von Wied in ondertrouw worden opgenomen. De huwelijksvoltrekking zal te Wassenaar plaats hebben, waar de Hervormde Kerk daartoe inwendig een vernieuwing ondergaat, waarvan de kosten doorZ. K. II. Prins Frederik zullen worden gedragen. Benoemd tot hulponderwijzer te Zaandam, de heer J. Nierop, te Ileer-IIugowaard. De hoogleeraar Opzoomer heeft aan zijne leerlingen en oud-leerlingen en aan allen die hunne belangstelling betoond hebben bij zijn jongst 25jarig feest, een woord van innigen dank gerigt. Hij verklaart niet te zullen rusten van zijn werk, maar ijverig en moedig voort te gaan op den ingeslagen weg. Als eene zeldzaamheid wordt uit Edam gemeld, dat M. Brommersma, wonende in den Purmer, gem. Edam, in 1821 landman en veehouder geworden zijnde, zijn eerste stapel kaas op de markt aldaar ter verkoop aanbood, en nu in 1871 weder hetzelfde heeft gedaan en in dat tijd verloop altijd, wadr hij ook woonde, aldaar heeft gemarkt de prijzen in dien tijd door hem voor 50 kilogrammen kaas genoten, varieerden van 8 tot 34.50. Ter eere van den jubilaris, wapperde van de stadswaag en boven zijn stapel kaas de Nederlandsche driekleur. Te Haarlem ligt men een postduiven-societeit op, waarvan de eerste duiven reeds naar Moerdijk gebragt zijn om van daar om 't hardst naar Haarlem te vliegen. Jl. Zondag is in tegenwoordigheid van Z. K. II. Prins Hendrik het Internationaal concours der handboog schutterijen in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam begonnen. Den vorigen dag waren de verschillende Neder landsche en Belgische boogschutterijen ontvangen en had de opening van het feest plaats met een optogt door het gebouw en in den tuin, prijkende met prachtige banieren en voor afgegaan door acht meisjes en jongens, die de prijzen droegen. Met feestelijko toespraken en een cantate van den lieer Coenen op woorden van Hofdijk, werd de feest- 'opening besloten. Onder de prijzen neemt een eerste plaats in een zilveren beker, uitgeloofd door de stad Amsterdam. Ook is een prijs uitgeloofd voor het mededingend gezelschap, dat het ineest van verre is gekomen. De wedstrijd werd gisteren voortgezet en is 's avonds met de uitreiking der prijzen door burgemeester en wethouders, en met concert en vauxhall besloten. Zondag avond was er concert en vuurwerkZaturdag avond illuminatie en concert. De heer jhr. mr. S. M. S. de Savorin Lobman, laatstelijk regter in de arrondissements-regtbank te Alkmaar, heeft in de jl. Maandag gehouden zitting van het Prov. geregtshof in Zuidholland den gevorderden eed afgelegd als regter in de arrondissements-regtbank te 's Hage. beelden voor oogen geplaatst. Die courant weet, in den laatsten tijd hebt gij veel van de Communemannen te Parijs gehoord en gelezen, zij weet, dat ook gij weet, hoe allertreurigst daar door die mannen is gehandeld, hoe weinig door hen liet regt van eigendom werd geëerbiedigd en welke treurige verwoestingen door die mannen in de beroemde wereldstad zijn aangerigt, en, daar de Commune hare vertakkingen door gansch Europa, ja door de geheele wereld heeft, misschien nog later zullen worden aangerigt. Omdat de N. Alkm. weet, dat gij, bewoners van het Noorderkwartier, dit ook weet, (want menig dagblad wordt thans onder ons gelezen) wat doet ze nu? Nu gaat ze vergelijkingen maken tusschen de liberale rigting in ons land en de Commuuemanncn te Parijs. Elk liberaal wordt nu verdacht gemaakt als een bedekte of openlijke voorstander van de Commune. Hoeveel de Nieuwe Alkm. waant te weten, ze schijnt nog niet te weten, dat gij, bewoners van liet Noorderkwartier, zeer goed weet het hemelsbreed onderscheid tusschen de liberale rigting in ons vaderland en de Commune te Parijs, en daar ze dat nu niet schijnt te weten, daarom gaat ze speeuleeren op uwe domheid, bijgeloof en achterdocht; ze speelt tegenover u voor bullebak. Maar hierin bestaat hare speculatie nog niet alleen, ze gaat een schrede verder. Eenmaal een gansche rigting veroordeeld hebbende, gaat ze over tot het aanwijzen op handelingen van personen, en zoo ook wijst de N. Alkin. op mr. de Bruyn Kops nis op een persoon, die ingenomen is met een zaak die zij ver oordeelt, op de inkomstenbelastingVolgens alle regelen der redeneer kunde behoorde nu het bewijs te volgen, dat die belastingheffing niet goed is, dat ze tegen de belangen van liet staatsburgerlijk leven strijdt. Maar doet de N. Alkm. dat nu? Wel neen, ze noemt die belastingheffing doodeenvoudig het aller onzedelijkute middel van de belastingheffing." Mag dat niet genoemd worden zich met een Jantje van Leijden er af te maken? Wij allen weten liet: er bestaat geen enkele belasting, die erg geliefd is, niemand houdt er van gelden aan den lande op te brengen, we doen liet, hebben er niets tegen, maar toch, liever hielden we ons geld in ous taschje. Immers sluikerij is nog algemeen, en duselke belasting leidt tot onzedelijkheid. Maar, zegt de N. Alkm deze is de alleronzedelijkste. Merkt gij niet, hoeren van ons Noorderkwartier, dat hier weder op uwe onkunde gespeculeerd wordt. Het is leep van de N. Alkm. ii den Boerenschroom (een bekend kinderspelletje) voor oogen te tooveren. Telkens wordt u toegeroepen: Boeren! wat moet gij aller ellendigst veel aan onzen staat betalenje grondlasten zijn al zoo zwaar, je polderlastcn en molengelden (wantje legt je toe op het droog houden van je landerijen) stijgen alle jaren, je moet zoo mngtig veel voor je zout, dat je voor je kaasmakerij niet missen kunt, aan belasting opbrengen, en nu, tot overmaat van smart, wordt je waarachtig nog bedreigd niet een belasting op je inkomen Alles alles! komt maar op den hoer neer! Maar waarlijk! bewoners van ons Noorderkwartier, laten wij ons niet ongerust maken over die incouie-tax. Mogt die tot stand komen, dan zullen andere belastingen, die volgens de N. Alkm. wel niet tot de alltronzede- Ijketen, maar volgens haar dan toch tot de „onzedelijken," of tot de „onzedelijkeren", of tot de „onzedelijksten" behooren, worden afgeschaft, zooals de belasting op het zout, op de zeep, op de bieren en vooral die: op de patenten niet te vergeten. En wat wij, bewoners van het Noorderkwartier vooral doen moeten, is dit: goed onderscheid maken tusschen boer en landeigenaar. Komt de income-tax tot stand, dan wordt daardoor de boer niet bezwaard, maar de landeigenaar, en hoeveel land is het eigendom van kerk en klooster, zit in de doode hand. De boer die zijn land huurt, wordt verligt, maar de landheer, die dikwijls in de stad of op een heerlijk buiten van den arbeid en het zweet zijner' boereu leeft, wordt aan den pols gevoeld. De kruik gaat zoolang te water tot hij breekt, zegt een voor vaderlijk spreekwoord, en dat spreekwoord is waar. Het schijnt dat de N. Alkm. als echte speculant, alles op cén kaart heeft gezet, even als ik eens gehoord heb van een Zaauscli olie-speculant: het moet er maar op of er onder. Hit alles blijkt: de conservatieve partij gevoelt zich zwak, zeer zwak; alle middelen tot levensver lenging worden beproefd. Op eigen krachten kan ze niet meer steunen. Ze merkt de oude firma is niet meer soliede en om die reden heeft ze zich zoeken te associëren niet een paar andere firma's, die „schoolwet-herziening" op adreskaart en uithangbord vertoonen. Het spreekwoord onzer vaderen„ïïendragt maakt magt," is door haar misbruikt. De conservatief iii vereeniging met den school wet-bestrijder waande zich sterk, maar gelukkig! de speculatie is wegens het gezond verstand van de kiezers in het district Alkmaar geheel mislukt. Maar al ware ze in ons distriet gelukt, de ver eeniging van die heterogene bestanddeelen zou niet lang kunnen standhouden. Immer» de geschiedenis leert: Fariseër en Sadduceër o ja, tegenover luin gemeensehappelijken vijand Jezus van Nazarcth kunnen ze een vereeniging sluiten, maar naauwelijks ontstaat er strijd van belangen, of die vereeniging spat uiteen. En de ervaring leert: Het vet kan oogenscliijnlyk met vrij wat water vereenigd worden, evenals er veel karnemelk in de boter kan zitten, maar naauwelijks worden die ongelijkslachtige bestanddeelen warm, of de afscheiding heeft weder plaats. Zoo zou het ook gegaan zijn, al ware de speculatie der firma gelukt. Nu nog een enkel woord over het extra-nummer van de Nieuwe Alkinanrsche van 11 Junij 11. De eerste advertentie van de daarin voorkomenden, die door onderscheidene personen geteekend schijnt te wezen, trok reeds dadelijk mijn aandacht. De eerste bijzonderheid van die advertentie is, dunkt mij, dat ze geen datum voert. Zij is misschien wel een oud stukje, uit de voddenmand opgescharreld en vroeger voor een anderen caudidant gebruikt, (de overledene onderteekenaars altijd doorgehaald). De namen der onderteeke- uaren naziende, bleef ik stuiten op een naam. Dat die man deze advertentie geteekend had, kwam mij verdacht voor. Terstond deed ik onderzoek. Des namiddags van den 12den Junij ging ik op expeditie uit Ik sprak den verlangden persoon. Ik deelde hem mede, liern gaarne iets te willen vragen. Dat hij echter niet denken moest, dat ik hem in de biecht zou nemen, of invloed op zijne politieke overtuiging verlangde uit te oefenenmaar, daar ik bij gerucht gehoord had, dat zijn naam zonder zijn weten en voorkennis onder die advertentie was geplaatst. Dat ik gaarne wenschte te weten, omdat ik zulk handelen veel onredelijker noemde, dan uit overtuiging voor een income-tax te zijn. Bedoelde persoon verklaarde mij, dat hij zelf vreemd had opgezien, want hij had niet geteekend, wèl zes jaren geleden. Misschien staan we hier voor soortgelijk feit als vier a vijf jaren geleden, toen een zeker persoon den naam van zijn buurman ook maar onder zulk een advertentie pianiste. Wat nu de benoeming van rar. de Bruyn Kops tot afgevaardigde van ons district betreft. Velen zijn er, die aan zijn herbenoeming hebben getwijfeld, maar ik volstrekt niet. Ik heb te veel vertrouwen in de ontwikkeling van de kiezers van ons Noorderkwartier, dan dat de minste twijfel bij mij kon opkomen. Altijd heb ik gezegd: het is onmogelijk, dat de Graaf in ons district verkozen kan worden. En als de twijfelaars naar den grond mijner overtuiging vraagden, was mijn antwoord: het is waar, de ontwikkeling in ons Noorderkwartier laat nog wel wat te wensehen over, maar zooveel weet men hier wel, dat in het jaar 1789 de derde stand, de burger eu boerenstand geboren is. Voor dat jaar bestonden slechts twee standende adel en de geestelijkheid. De beroemde revolutie heeft aan den derden stand zijne hem toekomende regten geschonken, en nu is het een onmogelijkheid, dat het kiesdistrict Alkmaar, dat eenig en alleen uit kiezers van den derden stand bestaat, een Jonkheer en een Graaf naar de roM-svertegenwoordiging kunnen afvaardigen, en iemand uit hun eigen stand, die sedert 1S6 zoo getrouw op zijn (>ost heeft gestaan en zooveel voor volksverlichting en volkswelvaart heeft gedaan, voor het hoofd kan stooten. Dat zou in vollen nadruk zijnmet eigen mes zich den hals afsnijden, dat zou waarlijk wezen: de roede kussen, waarmede onze vaderen getuchtigd zijn. De benoeming van Graaf Schimmclpenninck be schouwde ik dus als een volstrekte onmogelijkheid. En de uitkomst heeft bewezen, dat ik mij in mijne verwachting niet bedrogen heb. Maar waar ik mij over verwonderd heb, isde betrekkelijk kleine meerderheid waarmede Mr. de Bruyn Kops verkozen is. Waarlijk, dat legt nog geen gunstig getuigenis voor de politieke ontwikkeling van ons district af. Ik had veel grooter meerderheid verwacht. Hierin ben ik teleurgesteld. Wij, liberalen in ons Noorderkwartier, leeren er dus uit, hoe noodzakelijk het is getrouiv van onze burgerlijke voorregteu gebruik te maken, naarstig onze stemmen uit te brengen. Als wij getrouw ouze burgerpligteu ver vullen, dan bestaat er geen gevaar. Wij hebben nu, ja, onzen afgevaardigde behouden, onze keuze is de keuze der meerderheid geweest; wij genieten lietvoorregt onzen waardigen Mr. de Bruyn Kops in de Tweede Kamer te mogen behouden; maar we zien tevens, onze politieke tegenstanders slapen niet, en ziju niet kiesch in het bezigen van middelen. Een onbekenden Graaf, die slechts eenige maanden minister is geweest en naam gemaakt heeft door herhaalde kamerontbinding, heeft men ons op den hals willen schuiven. Gaan wij dus getrouw naar de stembus, indien het Vaderland ons weder roept.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2