1871. N". 78. Vrijdag' 30 Junij. 29 Jaargang. HELDERSOHE I'\ NIEUWEDIEPER COURANT, ,,W ij huldigon h.®t go® cle.' Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. M franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MO LE S PLE IK°. 103. Prijs der AdvsrttntiSn: Tan 14 regels sent, elke regel inner 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte bel'aktnd Vrijdas «len 30 Junij vertrekt van laaer «le ®ost» Indische mail via Srindisi, per trein van ®.35 's v. Vrijdag «len 30 Junij vertrekt van Isier «leWest- Inillgclie mail over Soutbamptan, per Inataten trein, üTocnüila; den 13 Julij vertrekt van Isaer «le Oost-ündïscilie mail via Triest, per eersten trein. B IIVIV E Si L A N D. HELDER en NIEUWEDIEP, 29 Junij. Over de gruweldaden der Commune te Parijs ging, op 't vernemen daarvan, een afkeurend oordeel uit heel de beschaafde wereld op. Thans is ook bekend het oordeel, door den republikein Mazzini over dien verschrikkelijken opstand geveld. Niemand zal zeker den Italiaanschen revolutionair van vooringenomenheid beschuldigen. Toch is zijn vonnis hoogst ongunstig. De vreeselijke tooneelen schetsende, die Parijs in 't laatst der vorige maand te aan schouwen gaf, roept Mazzini ten slotte uit: «Zulk een volk herinnert aan de droomgezigten van Dante's hel Terugziende op het geheel nutteloos vergoten bloed der gijzelaars en op de puinlioopen der historische gebouwen, merkt de grijze republikein op: ,/Dat is geen partijstrijd meer, dat is de barbaarschheid der Irokeezen, en meer de razernij van wilde dieren dan de handelwijze van tnensclien!» Ofpchoon de gepleegde gruwelen reeds herhaaldelijk zijn besproken en beoordeeld, is het zeker niet van belang ontbloot het oordeel te vernemen van een man als Mazzini, zoo vaak beschuldigd van en betrokken in de woelingen van zijn vaderland. De Nationale Vergadering van Frankrijk ging dezer dagen tot de orde van den dag over en liet huiten behandeling eene ingekomen petitie, waarin door een onhandigen vriend van 't huis Bourbon dit verzoek werd gedaan: «DeHooge Vergadering besluite tot de weder herstelling der monarchie in den persoon van haar wettigen erfgenaam en benoemt middelerwijl een luitenant-generaal van het koningrijk totdat de Koning bezit van zijn troon kan nemen." Een Engelsche laiidbouw-bekrooning-. Groot-Brittanjo heeft steeds aan de spits van den vooruitgang in den landbouw gestaan, en al is het in de laatste twintig jaren door andere landen overtroffen, toch spant het zich in, om dit weder in te halen. Zoo beeft, gelijk bekend is, iu het schooue, maar thans zoo ongelukkige Frankrijk, de maatregel uitstekend gewerkt, dat jaarlijks van regeringswege een zeker aantal voor beeldig bestuurde landgoederen of boerderijen in bepaalde streken bekroond werden met hooge ondersebeidingsteekencn en geldelijke belooningen. Dit is allengs ook in Engeland ingevoerd, echter niet door de regering, maar door de mildheid van particulieren en de werkzaamheid van vele vereenigingen. De gewezen opper-sheriff van Oxford, mr. Masou, Cynsham-hail bij Witnev, beeft ceii jaar- lijkscben eereprijs een bokaal van 100 guiujes waarde vast gesteld voor de best bestuurde farm (landbouwhoeve) van het district Iteading, en de koninklijke akkerbouw-vereeniging lloyal Agncultural Society) van Engeland, aan wie de uitspraak was opgedragen, loofde onmiddellijk een tweeden prijs van f 600 uit voor de daaropvolgende best bestuurde farm. Bet onderzoek vond plaats met Britsche naauwkeurigheid en onpartijdigheid. Een en twintig mededingers hadden zich aangemeld, zij werden allen op de volgende punten onderzocht: 1. Uitkomst van liet beheer in 't algemeen, vooral met betrekking op de zuivere opbrengst. 2. Stand en opbrengst der veldvruchten. 3. Keuze, toestand en verpleging van den veestapel. 4. Behandeling vau het weiland. 5. Toestand der omheiningen of afsluitingen der wegen, toegangen t-n der zindelijkheid in het algemeen. Zoo als men weet, zijn in Enge land de velden omheind en door hekken of andere toegangen afgesloten. Het kosteloos onderzoek der scheidsregtcrs duurde zss weken, maar elders dan in Engeland zou men zulk een otter niet brengen aan de goede zaak. De eerste prijs, mr. Mason's bokaal, viel ten deel aau de Ash-Gvown farm bij Ardley, 5 Eng. mijlen van Leycester, 14 mijleu van Oxford gelegen. Dit modelgoed werd bestuurd door eene vrouwmvs. Elizabetli Mary Millinglon, het welk geen slecht getuigenis geeft van de practische ontwikkeling der Engelscue vrouwen, want men heeft hier niet te doen met een klein bestek, maar met een bouwerij in het groot, die 890 acres oiuvat, waarvan S20 onder den ploeg en 70 weide. De grondbe zitter is de hertog vau Marlbouroughvan hem heeft Elizabeth Millington de hoeve voor 21 jaar gepacht. De grond is grootcn- deels niet veel bijzonders; de gehouwen waren in goeden toestand. Volgens het contract mogt de pachtster handelen naar goed vinden; de laatste vier jaren moest zij echter de cultuur afwisselen. Zij heeft echter de Norfolksche laudbouw-theoric voor al de 21 jaren onmiddelijk toegepast en dus steeds de helft van haar land voor vee-voeder bestemd, zooals elke goede veehouder doet. De voort brengselen waren 1. knollen luruipsden akker in den herfst diep omgeploegd met den paardenploeg, in liet voorjaar met den stoom ploeg eu Colemann's grutter bewerkt, met superphosphnat bemest, het zaad op 24 duim afstand met de machine gezaaid of omgeploegd; ook de mest wordt met den Waterdrill ondergewerkt. 2. Gerst (ckevalier-gerst) met de machine gesneden. 3. Klaver. Itoode De herhaaldelijk uitgestelde revue te Parijs is thans weder op heden (Donderdag) bepaald. Overigens doelen do berigten uit Frankrijks hoofdstad mede, dat Gamhetta voor zijne candidatuur voor de Nationale Vergadering heeft bedankt, de Parijsche kiezers opwekkende om hunne stemmen op republikeinsche afgevaardigden uit te/brengen. De uitgeschrevene Fra'nsche leening heeft groote deelneming uitgelokt. Naar alle plaatsen, waar inschrijvingen plaats hebben, stroomt een grooten toeloop van personen, die wenschen in te schrijven. De leening is volgeteekend. Door de werkende leden van het Artillerie-Vrijkorps alhier zijn pogingen aangewend tot het houden van twee huishoudelijke wedstrijden, die achtereenvolgens in Julij en Augustus a. s. zullen plaats hebben. Tot den aankoop van prijzen zijn reeds eenige geiden bijeengebragt. Beide con coursen zullen plaats hebben op het schiotterrein nabij Kijkduin en besloten worden met feestelijke uitreiking der prijzen en bal. Daar die wedstrijden op Zondag zuilen gehouden worden, zullen ze bij goed weder zeker velen uitlokken tot een bezoek aan het schietterrein. De uitslag der jl. Dingsdag gehouden herstemming voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Gcneraai is als volgt: Amsterdam. Herkozen de heer mr. E. II. 's Jacob (con servatief). Utrecht. Herkozen de heer mr. N. P. J. Kien (conservatief). Amersfoort. Herkozen de heer E. L. baron van Hardenbroek van Lookhorst (conservatief De commissie voor het detachement militairen van het stoomschip Willem III heeft in 't geheel ontvangen f 2596,37, die onder de manschappen beneden den rang van officier zullen verdeeld worden. Aangenomen het beroep naar Amersfoort door D. M. P. Graswinckel, pred. te Zierikzee. Het voornemen be3taat, om do waggons van de Hollandsche IJzeren spoorwegmaatschappij eerlang met gas te verlichten. Reeds zou een proef zijn genomen, die gegronde hoop geeft, dat dit plan zal kunnen verwezenlijkt worden. klaver, Spaansche klaver, witte klaver en Italiaanscli raaigras; na het zaaijen met (le Cambridgeringrol er over; de helft vau het voeder werd tot hooi gemaakt, de andere diende tot weide voor ooijen en lammeren. Itoode klaver wordt slechts eens in de acht jaar in gezaaid. 4. Tarwe, met stalmest bewerkt (soorten: Schotsche, White-Ckaffred en Improved cn Limcolnshire-tarwe) in 't voorjaar, zoo noodig', met den pnardenhouweel omgewerkt, met de oogst- machiue gesneden. De veeteelt bepaalde zich hoofdzakelijk tot schapen en varkens. Van de eersten werden 400 ooijen vau Lineolnsras gehouden; inen geeft ze krachtig voeder met bijvoeging van koeken bij de knollendes winters worden er hamels gemest, zoodat j-arlijks" een XOOOtal schapen met knollen en koeken den winter doorkomen. Het aantal varkens bedraagt S0 a 100 stuks, zij worden met ligt graan gemest; des winters worden er slechts 70 stuks ossen gestald, waarvan men niets verlangt dan dat zij de lijnkoeken zullen vergoeden, die zij mot de knollen opeten. Op den mest die zij geven wordt in de eerste plaats gerekend. Er zijn 18 stuks forsche trekpaarden voorhanden, die het, gnusche jaar door sterk met koren worden gevoederd. De akkers cn velden zijn met hagedoornheggen omtuind, die altijd zoo worden gesnoeid, dat zij geen ounoodige ruimte beslaan. Met weiland is gedraineerd. De arbeiders, die moest op aceoord werken, bevinden er zich zeer wel bij; zij verdienen door elkander ongeveer 11 gulden per week. Alleen voor lijnkoeken geeft de pachteres Miliington jaarlijks over de 14,400 gulden uit en juist daarin ligt haar geheim, want zij is in 17 jaren tijd een zeer welgestelde vrouw geworden. Een stevige, productieve voeding van het vee is onder alle omstandigheden de zekerste en voordeeligste grondslag voor den landbouwer, die op geen betere wijs zijn geld kan uitzetten. Want terwijl dit den vee stapel kracht geeft en verbetert, verrijkt hot den grond, die dan goeden oogst voortbrengt. Daartoe is liet invoeren van don z.oo- genaamden wisselbouw op Norfolksche manier, die de helft van den bodem voor het voeden bestemd, noodzakelijk; dit is altoos de eerste stap tot een uitstekend beheer. Zelfs in J Engeland viel het in 't oog, dat de prachtige eereprijs aan eene alleenstaande vrouw werd toegewezen, maar ook des te meer werd de onpartijdigheid der bcoovdeelings-coinmissie erkend, 't Zal wel niet dikwijls zijn voorgekomen, dat eene vrouw de bekwaamste mannen in liet bestieren van een groote landbouw onderneming beschaamde, en men moet haren ondernemingsgeest en moed bewonderen, die noch voor het invoeren van den stoom ploeg, noch voor de kolossale uitgaven aan mest en uitstekend veevoeder terugdeinsde, iu de zekere vooronderstelling, dat de uit komst zulke opofferingen en inspanning zon beloonen. Den tweeden prijs, die door de koninklijke landbouw-vereeniging was uitgeloofd, ontving de pachter Treadwell van Upper-Winehendeii bij Aylesbury, Buekinghamshire, evenzeer eene bezitting vau den hertog van Marlbourough. Deze landbouwer heeft een zesvoudige verdeeling cn wisseling uitgevoerd: 1. Knollen. 2. Gerst of haver. 3. lloodc klaver en Italiaanscli raaigras. 4. llaver of gerst en tarwe. 5. Wintèrboonen, zoruerboonen, erwten, beetwortels. 6. Tarwe cn gerst. Hij koopt jaarlijks voor 600 p, st. lijn- en raapkoeken en voor 200 p. st. maïs lot veevoeder. Zijn veestapel bedraagt 500 stuks nielkkoeijcn, wier produet tot boter wordt verwerkt, die iu Op Woensdag 21 dezer gaf do Harmoniekapel te Scbagen eene openbare uitvoering op de marktplaats aldaar. Vervolgens begaf de kapel zich naar de woning van den heer E. Hoekstra, waar zij in den tuin eenige muziekstukken uitvoerde, en waar den heer Hoekstra, uit erkentelijkheid voor zijne betoonde belangstelling in deze vereeniging, het beschermheerschap werd opgedragen. Zulks geschiedde in eene toespraak van den president, den heer J. Denijs Wz. Eindelijk werd een bezoek gebragt aan en werden muziek stukken nitgebragt voor de woning van den Z. Eerw. heer H. F. van Litb, deken van Scbagen, wien men een blijk van hulde bragt ter gelegenheid van het Pius-feest. Bij beide heeren was de ontvangst hoogst aangenaam en werden de leden met gastvrijheid onthaald. De heer J. Rijnders, pred. te Alkmaar, heeft eene toezeg ging van beroeping naar do Herv. gem. te Herveld ontvangen. De gemeenteraad van Hoorn heeft jl. Dingsdag bepaald, met 10 tegen 3 stemmen, dat in dit jaar de kermis niet zal plaats hebben. Naar men verneemt, is aan een comitó, dat zich daartoe gevormd heeft, op voordragt van den minister van Binnenl. Zaken, door Z. M. den Koning voorloopig con cessie verleend tot het aanleggen van een spoorweg Van Amsterdam over Purmerend en Hoorn naar Medemblik. Dat ook de Streek met Enkhuizer. alsnog in dat plan zal worden opgenomen, is iets, dat zich, ook met het oog op het welslagen der gehoele onderneming, met zekerheid laat verwachten. Op de algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, welke gehouden zal worden den 8 en 9 Aug. zullen o. a. de volgende punten behandeld worden 1. Rapport der geeommiteerden, benoemd tot onderzoek naar de bezoldiging der openbare hoofd- en Inftponderwijzers. 2. Dewijl de vraag, of in den toestand der arbeidende klasse bij voorkeur door ingrijpende maatregelen verbetering te brengen is, met regt het groote sociale vraagstuk van den tegenwoordigeu tijd geheeten, wonscht het hoofd bestuur magtiging te erlangen om e«n geschrift te doen Londen wordt verkocht200 stuks Oxford-üown-ooijen en 7 stuks zeugen van het grootste Berksliire-ras. Zijn land is 400 acres groot, waarvan 140 acres onder den ploeg en 240 acres weide. (Utreehtseb Dagblad.) Een waarschuwing. IIoc vaak ziet men in den zomer (ie huiskamer versierd met een verschen bluemruiker! Weinig wordt er echter aan gedacht, dat de bijeenvergaarde bloemen vaak zelf standigheden bevatten, die voor de gezondheid van den mensch schadelijk zijn en in sommige gevallen zelfs den dood tengevolge kunnen hebben. Het is gebeurd, dat een meisje, dat op den dag een ruiker had bijeengebragt uit den tuin van een liarer buren, den vol gendon morgen do ui op hare legerstede werd gevonden. Zij had den ruiker op hare slaapkamer nevens haar ledikant geplaatst. De geneesheer, die des morgens terstond geroepen werd, constateerde, dat het lieve kind door den sterken geur eu de uitwaseming van die bloemen gestikt was. Bij nader onderzoek bleek, dat de ruiker bestond uit seringen, kamperfoelie, monnikskap cn violen. Nu is bet ook wel zeker dat, naarmate het vertrek kleiner is, ook de lucht, die men inademt, spoediger bedorven wordt door den sterken geur der bloemen, hoe aangenaam die ook anders zijn moge, terwijl de uitdamping van vele bloemen de lucht nog meer verpest. Begrijp eens, als men een glazen stolp over eene lelie of roos in een tafelbord inet water zet, waardoor het indringen van de buitenlucht verhinderd wordt, dan zal, na verloop van eenige uren, die lucht niet alleen het lieht dat uien er onder plaatst uit doven, maar kleine dieren doen sterven. In de buitenlucht en in ruime vertrekken, waarin de versebe lucht kan indringen, zullen de bloemen ons niet hinderen. Alleen in bedompte, donkere vertrekken zijn zij, vooral des nachts, zeer gevaarlijk. De uitdamping van de monnikskap alleen kan doodelijk zijn de gehcele plant is niet slechts bedwelmend, maar tot den wortel toe zóó vergiftig, dat zelfs de honig, die de bijen uit de bloemen zuigen, voor de gezondheid schadelijk is. Van daar, dat inensehen die haar doodelijke eigenschappen kennen, haar uit hunne tuinen weren, hoe sierlijk ook hare bloemen zijn. Er zijn meer zulke schadelijke planten, vooral in heetc gewesten. In ons land vindt men het bilsenkruid, dat op mestvaalten groeit, de dolle kervel, den doornappel, de banepoot, bij ons bekend ouder den naam van boter bloem zie maar naar de koeijen: zij zullen in de weide dit plantje wel onaangeroerd laten, het peperboompje met zijne fraaijc liebtroodc bloemen en donker roode bessenalle deelen van dit boompje zijn zeer vergiftig; bet eten van één enkele bes zou men met den dood kunnen bekoopen, waarom ook bij velen det boompje in den tuin niet geduld wordt. Opmerkelijk is het wei, dat de dieren door htm instinct tegen de vergiftplanten gewaarschuwd worden. Dat de tabak ook tot de vergiftplanteu behoort, is vrij algemeen bekend; immers iemand, die voor het eerst rookt of tabak kaauwt, wordt misselijk, duizelig cn het loopt meestal op braken uit. Niet dan door aanhouden komt men die moeijelijkheid te boven, en verliest de Tabak op ons baren bedwelmenden invloed. Het sap, dat uit den tabak gehaald wordt en nicotine heet, bevat evenwei zulk een sterk vergift, dat óóit droppel er van, een konijn ingegeven, bet onmiddelijk doet sterven.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1