zamenstellen, waarin dat vraagstuk in zijn ontstaan, aard en betoekenis wordt geschetst. 3. Het hoofdbestuur wenscht tot wederintrekking toe eene som van 2500 op de begrooting gesteld te zien tot veredeling van het volksvermaak. 4. Het hoofdbestuur stelt voor eene commissie te benoemen, om een onderzoek in te stellen naar den staat der spaar banken, spaarkassen, enz. en naar de meest gevvenschte regelen voor de toekomst. 5. Het departement Dordrecht stelt voor, het hoofdbestuur uit te noodigen, de oprigting van spaarbanken tot een bijzonder voorwerp zijner zorg te maken. 6. Het departement Tilburg-Oistenvijk stelt voor, eeri post van 250 op de jaarlijksehe begrooting te brengen, om daaruit medaljes of geldelijke premiën te bekostigen ter zake van wedstrijden of tentoonstellingen voor of door werklieden. 7. Het departement 's Hertogenbosch wenscht een school boek over de geschiedenis van nijverheid, kunst, enz. 8. Het departement 's Gravcnhago vraagt ƒ10,000 voor de oprigting eener middelbare school voor meisjes. 9. Om de volksvoorlezingen en volksvoordragten ook in de minder talrijke en onvermogende departementen mogelijk te maken, stelt het departement Alphen-Aarlanderveen voor, tot da- einde op de jaarlijksehe begrooting een post van 3000 beschikbaar te stellen. Door mr. J. G. A. Faber, te Amsterdam, wordt aangedrongen op de indijking van het eiland Marken. In 1869 is het eiland niet minder dan zevenmaal geïnundeerd geweest. Alleen bij da overstrooming op 12 Aug. van dat jaar dreef er voor ruim 3000 aan hooi weg. Gedurende den winter is de toestand bepaald gevaarlijk; de bewoners zijn dan zelfs op de terpen niet meer veilig, maar moeten naar de zolders der huizen vlugten. Door burgemeester en wethouders van dat eiland is in Octobcr des vorigen jaars een verzoekschrift aan Z. M. den Koning gcrigt, hoofdzakelijk strekkende tot verhooging van den zeedijk tot 1.7 meter boven A. P., op som mige plaatsen tot 2 meters, de voorziening er van met steen- en brikglooijing en het herstel van de Kraaijewerver- sluis. De kosten der aangevraagde verbeteringen worden geraamd op 60,000 a 70,000. De heer Faber hoopt, dat de regering die zaak krachtig aanvattehet Rijk zou in de meerdere opbrengst dei- belastingen spoedig vergoeding vinden. Werd de zaak nog breeder aangepakt, de dijk overal op een minimum van 2 meters boven A. P. gebragt, zoo dat voor geen overstrooming rncer gevaar bestond, en voor een behoorlijke bemaling gezorgd, het eiland zou zich toonen een der vruchtbaarste plekken van ons Vaderland, en een ongekende welvaart te gemoet gaan. Misschien ware een renteloos voorschot daartoe de weg. De internationale wedstrijd voor handboogschutterijen in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, uitgeschreven door de drie aldaar gevestigde handboogschutterijen Genoegen zij ons doel, Claudius Civilis en Concordia, is jl. Maandag aïgeloopen. De gouden medaille voor de meest van verre komende schutterij (hemelsbreedte gerekend) is toegekend aan de Francs Archers van Brussel, en de banierprijzen: 1. aan Amoenilas, van Kaatsheuvel; 2. aan Pas Buiten, van Rozendaal; 3. aan AUiance d'Amitié, van Breda (deze drie prijzen om het grootste aantal punten); 4. aan de Vriendschap, van Aalst5 aan de Pasargaden, van Giuneken; 6. aan la Fidélité, van Antwerpen (deze drie prijzen voor de meeste rozen). Verder werden onder scheidene personeele prijzen toegekend. De burgemeester der stad deelde de prijzen aan de overwinnaars uit. Zeker is nergens de liefhebberij voor het peuren zoo sterk ontwikkeld als in Leiden. Dat men daarbij zeer vindingrijk te werk kan gaan bleek jl. Maandag avond laat, toen twee personen met een uitgeholden jongen boom aan 't peuren waren naar stoelen die zich binnen het afge paalde terrein van Musis Sacruin bevonden. Reeds waren zij zoo gelukkig geweest meester te zijn van eenige exem plaren dier nieuwe aalsoort, toen een der bedienden de over treding der visch- en jagtwet ontdekte en een der visschers vatte, terwijl deze nog het corpus delicti in de hand hield. Op het gemaakte gerucht schoten de kastelein en eenige buren toe en verzekerden zich ook van den anderen modernen (leurder. Beiden werden daarop ondanks hunzelven in de sociëteit geïntroduceerd, waar zij de komst hunner livrei bedienden afwachtten, die zich ook spoedig vertoonden en hen met de meeste voorkomendheid een tijdelijk verblijf in het bureau van politie bezorgden. Een der vrienden moet reeds een vijftal jaren te Hoorn geweest zijn. De bijeenkomst van de vereeniging van hoofd- en kommanderende officieren der schutterij in Nederland zal dit jaar gehouden worden te 's Hage, den 4 en 5 Augustus. De N. R. Crt. verneemt, dat de minister van Binnenl. Zaken op eene desbetreffende aan hem gerigte vraag, heeft geantwoord, dat hij genegen is de vraag toestemmend te beantwoordenof vrouwen kunnen toegelaten worden tot het examen van hulpapothekers en apothekers Jl. Zondag was de stoomboot Colibrie uit Antwerpen, met een honderdtal passagiers aan boord, opgestoomd tot een pleiziertogtje naar Zuid-Beveland. Alles ging prettig en wel tot op 't oogenblik dat de boot te Ilansweert aanlag. Er sprong toen eene pijp van de machine en dit gaf zulk een knal, dat de passagiers van schrik in allerij- naar de plank snelden, die juist op den wal werd overgël legd. Door het hevig gedrang plompten er eenigen hals over kop in 't water en nu had men een tweede uitbarsting van schrik. Gelukkig dat het tumult spoedig tot bedaren kwam, zoodat men de in 't water gevallen petsonen kon redden. Deze zijn er met een nat pak afgekomenalleen zijn de meesten hun hoed kwijtgeraakt. Ais merkwaardige bijzonderheid verdient vermelding, dat ds. J. Correl, pred. te Avezaath (classis Tiel), in deze maand zijn zestigjarige Evangeliedienst, waarvan 53 jaren te Avezaath herdacht. De dames, die aan het onlangs gehouden concours hebben deelgenomen en die tengevolge daarvan met eene jaarlijksehe toelage vanwege Z. M. den Koning zijn vereerd, ten einde hunne studiën voort te zetten, ztdlen zich naai de navolgende plaatsen hegeven: mej. Meïjsenheim naar Weenenmej. Kiel naar Berlijn, onder leiding van mevr. Joachiin; mej. Chastel naar België, onder leiding van den heer Duprez. Te Enumatil hebben eenige raven een hun in de weide aangevallen en het gedeeltelijk opgepikt. Jl. Maandag is te Groningen het 25ste Landhuis- houdkundig congres geopend. De voorzitter, prof. Teilegen, riep de leden het welkom toe en herdacht de drie oprigters dezer instelling, waarvan een nog in leven en eerevoorzitter van dit zilveren feest is, namelijk baron Sloet tot Oldhuis. Hierop reikte hem de voorzitter de zilveren mcdalje over, geslagen voor dit congres en uitstekend uitgevoerd. Den volgenden dag vergaderden de ledeti in de afdeeling, waar over verscheidene belangrijke onderwerpen beraadslaagd werd. Te 1 uur van dien dag werd de eerste zitting der algemeene vergadering door prof. Teilegen met een sierlijke toespraak geopend. Het volgend congres zal te Utrecht gehouden worden. Des avonds werden de beraadslagingen in de afdeelingen voortgezet. Heden heeft eene tentoonstelling van water- bemalingswcrktuigen en verschillende feestelijkheden plaats, terwijl aan eenige van Groningen's bezienswaardigheden een bezoek zal gebragt worden. De lange levensduur van de leden eener familie is dikwijls een goed voorteeken voor de nakomelingen dier familie. De heer Thiers behoort onder die bevoorregten. Zijn grootvader, advocaat en wethouder van Marseille, overleed te Menton in 1795, in 84jarigen ouderdom. Zijn vader en moeder mogten beiden hun 80ste jaar bereiken. Twee tantes, zusters van zijn vader, stierven te Menton, meer dan 80 jaar oud; en eindelijk woont daar nu nog de naaste verwante van Thiers, zijn volle nicht, die dezer dagen haar 90sten verjaardag in goede gezond heid vierde. Nu is de heer Thiers eerst 73 jaar oud en verheugt zich in een zeer solied ligchaamsgestel. Het is dus niet onwaarschijnlijk, dat den chef van het Uitvoerend Gezag nog vele levensjaren gegund zijn. De stukken over het proces, dat in Junij 1870 tegen een aantal leden der Internationale gevoerd werd, zijn door het Journal des Débats onderzocht en het is geble ken, dat er naauw verband bestaat tusschen de Internati onale en de Parijsche Commune, hetgeen niemand betwij felde, maar ook dat de gepleegde gruwelen reeds veel vroeger door de Internationale waren ontworpen en voor bereid. Niet in de wanhoop der nederlaag is het ver schrikkelijk besluit om Parijs te verwoesten bij de Com mune-mannen opgekomen. Het kan nu gemakkelijk bewezen worden, dat het denkbeeld, om zich over eene nederlaag te wreken door het verwoesten van Frankrijks hoofdstad, langen tijd te voren was ontworpen uitgewerkt, bestudeerd en besloten. Den 22 Junij 1870 stonden voor de regtbank van correct ioneele politie 38 leden der Internationale vereeniging van arbeiders teregt, beschuldigd van deelneming aan een geheim genootschap. De ineesteu hunner vinden wij terug als leden van het centraal comité en der Commune, als: Varlin, Malon, Joannard, Pindy, Combault, Avrial, Passedouet, Assi, Theisz, Landeck, Buval, Friinckel, enz. Die namen waren bij het publiek den 18 Maart jl. bijna allen onbekendmaar volstrekt niet bij de regters van de zesde kamer van correctioneele politie. Bij Pindy waren o. a. voorschriften ontdekt tot ver vaardiging van nitro-glycerine, enz. Bij sommige voor schriften was gevoegd: «uit de vensters te werpen*, vin de goten te storten", enz. Frankrijk was toen even rustig als Oostenrijk, Zwitserland, België en Engeland het thans zijn, wie weet of er thans niet ergens een Engelsch lid der Internationale schuilt, die met het plan omgaat om Londen te verwoesten; mot een Belgisch of Russrjch lid, die op de vernietiging van Brussel of Petersburg zint De demagogische dolheid is besmettelijker dan ooit. Later heeft men een brief gevonden, dien Jules Valles, in Julij 1870, in een weinig bekend dagblad le Feu, geschreven heeft. De laatste zinsnede luidt aldus: //Ik neem een plaatsje in den hoek van uw haard aan. Op gloeijende asch zal men den pot van den bewoner der voorsteden koken op heete kolen zal men de weerspannigen braden. Ik zal mijn armoedig boeltje op het bivak brengen. Bij den brand zien wij elkander weer." Het eenvoudigst middel om de communalisten onge stoord, naar hartelust en onschadelijk voor anderen hun programma te laten verwezenlijken, zou wel zijn de gevangenen van den jongsten opstand naar een eiland met vruchtbaren bodem te brengen, hun kleederen, gereedschappen en levensmiddelen voor een jaar te geven en ze voorts geheel vrijt te laten in het organiseren van de' modelmaatschappij, waarvan zij droomen. Te rade gaande met de menschelijke natuur in het algemeen en de communalistische natuur in 't bijzonder, valt het niet moeijelijk de naaste toekomst van dien model staat te voorspellen. De kolonie zou al spoedig bespeuren, dat al haar leden geen kleine heiligen zijn en een zeer streng politietoezigt, zou weldra in 't leven zijn geroepen ziedaar dus de gendarmerie, weêr in eere hersteld. Om de misdrijven te straffen, die door den gendarme geconstateerd mogten worden, zou tnen een man van het regt noodig hebben: ziedaar de wet en de regter. Was eenmaal de orde verzekerd, dan zou de eerste gedachte zijn aan den arbeid, om zich de middelen tot levens onderhoud te verschaffen Er zouden kolonisten zijn, die een lui leven wilden leidenanderen, die, de handen uit de mouw stekende, al spoedig wat overgaarden: ziedaar dat verwenschte kapitaal weêr. Eenmaal zoo ver gekomen, zouden er bezitters en prole tariërs zijn, conservatieven en revolutionairen en er zon onvermijdelijk een worsteling ontstaan tusschen hen, dis iets hebben en hen, die niets hebbenziedaar de crisis. Op dat oogenblik zouden de conservatieve kolonisten het geraden oordeelen de revolutionaire communalisten naar een ander eiland, met vruchtbaren grond, te laten overbrengen. Wij laten het aan den vercuftigen lezer over de moraal uit deze kleine fabel te trekken. De Paus heeft in iiet geheel op zijti jubilé ontvangen de som van 25 millioen francs. Onder de pelgrims, die Pius IX met zijn jubrlé zijn gaan complimenteren, waren ook 8 aristocratische damesI uit V utzburg, die door een verloting 20,000 voor den H. Vader hadden opgezameld. Ook de ex-Keizerin Eugenie heeft een brief aan den Paus geschreven met bijvoeging van een gift van 100,000 frs. i De verschillende bijbelgenootschappen hebben in 18701 en 1871 aan de krijgvoerende soldaten uitgedeeld 1 milli- oen bijbels. LJenoemingen, enz. De off. van gez. 3de kl. bij de zeemagt W. Schutte is, met ingang van 1 Aug. a. s., bevorderd tot off. van gez. 2de kl. Departement van Marine in Oost-In die. Benoemd: Tot opziener bij de directie der fabr. voor de marine en het stoomw, te Soera'oaija, de machinist bij het marine-établ. te Onrust H. A. Jansens; tot machin. bij het marine-établ. te Onrust, de onderbaas- smid en ketelmaker bij dat établ. P. O. Heijnen. STATE.\-C«E\ERAAL. Tweede Siainer. Zitting van Maandag 26 Junij. De behandeling van het wetsontwerp tot regeling der consulaire regtsmagt is aan de orde. Door enkele leden, waaronder de lieer van Eek, wordt de aan merking gemaakt, dat dit wetsontwerp eene groote mate van regts- kennis onderstelt hij den consui, die soms niet eens onze taal verstaat en met onze regtsbepalingen niet bekend is. Andere leden en de ministers van Buitenl. Zaken en van Justitie verdedigen de wetsvoordragt, er op wijzende dat de ervaring leert, dat Nederl. onderdanen, tijdelijk buiten 's lands verblijf houdende, in ieder geval liever de tussclieiikomst van den consul inroepen, dan zich te wenden tot de vreemde regeringen. De minister van Buitenl. Zaken verzekerde nog, dat hij een uitvoerig rapport verwacht van den consul van Portsmouth, hetwelk hij, indien liet daarvoor geschikt is, in de Staatscourant zal publiceren. Met de behandeling der artt. is de Kamer tot art. 28 gevorderd. Zitting van Dingsdag 27 Junij. Met de behandeling van het wetsontwerp tot regeling der consulaire regtsmagt wordt voort gegaan. liet ontwerp is ten slotte aangenomen met 50 stemmen tegen 1 (die van den heer van Eek). Zitting van Woensdag 28 Junij. De beraadslaging is aangevangen over 't wetsontwerp houdende bepalingen omtrent den accijns op bier en azijn. Art. 1 is aangenomen met 47 tegen 9 «temmen. Op art. 2 is door de lieeren van Kuyk en Viruly een amendement voorgesteld. Heden voortzetting. Ned onu late avo veri ong reei daa Ho Ziji te zoo 1 me een bar ges opd lev te en uiti eet B 11 T E IV L A D. F r a n k r ij k. De Fransche Lening van twee duizend millioen francs was jl. Dingsdag avond reeds volteekend, zoodat gisteren officieel is aangekondigd dat de inschrijving gesloten is. Volgens eenige bladen hebben de inschrijvingen het cijfer van vier milliarden bereikt; alleen Frankrijk heeft 2700 millioen ingeschreven. Men berekent de schade tijdens het tweede beleg van Parijs alleen aan de openbare gebouwen toegebragt op 143,400,000 francs. Over liet algemeen kan men zeggen dat de verstand houding tusschen Frankrijk en Duitschland zoo wél is, als men dat in de gegeven omstandigheden zou kunnen ver wachten. In elk geval is zij oneindig boter dan die der bevolking van de geannexeerde provinciën jegens haar nieuwe //meesters." Een sprekend bewijs. Vddr eenige dagen vertelde een Fransch soldaat, te Straatsburg, uit zijn krijgsgevangenschap in Duitschland teruggekeerd, op de openbare straat aan eenige zijner kennissen, wat hij zoo al in Duitschland had doorgestaan. Men was er verontwaardigd over en beklaagde hem zeer. Hij zelf werd opgewonden door de herinneringen die hij opwekte en niet ver van zich verwijderd een Duitsch soldaat opmerkende, ging hij op dezen toe en greep hem bij de keel. Er ontstond een worsteling. Dadelijk snellen van alle kanten burgers en soldaten toe. Wie zal hier tusschenbeide komen? Allen in één oogenblik is de gelieele menigte in een gevecht gewikkeld. Men stoot en stompt eri slaat. Een regen van steenen stroomt uit de omliggeiido huizen op de Duitsclie soldaten een oud vrouwtje werpt hun kokend water op 't lijf; do soldaten onthlooten de sabels en dringen de huizen binnen; de deurj-n worden gerammeld, de vensters stuk geslagen en eindelijk maakt men zich van de belhamels, waarvan er -een ernstig werd verwond, meester.... Dit verhaal ontleent men aan de Duitsclie bladen, die zeker van geen overdrijving verdacht zullen worden. Integendeel; dagelijks beklagen zij er zich bitter over dat de Straatsburger bevolking, ondanks alle op i!e meest heuscbe wijze gedane vermaningen, doof blijft voor hun stem en bij de minste gelegenheid de haat opwelt bij jong en oud. Nog kort geleden moest de directie van het Duitsch gymnasium de hulp der politie inroepen tot bescherming harer leerlingen tegen die van het Fransch Protestantsch gymnasium. Des avonds is geen Duitsch soldaat alléén veilig in de straten. Voor twee dagen werden nog twee geweerschoten gelost op den schildwacht op de lunet No. 53.... üp die wijze is overwinnen toch ook niet zoozeer benijdenswaardig! Onder de vreemdelingen, die genoemd worden als krijgsbevelhebbers, bataillonskoinmaudanten, enz., in dienst van de Commune te Parijs, vond men ook vermeld een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2