VOLKSVOORSTELLING DEPOTS VAN THEE, [F EU. RAVEKSWMY ZONEN, OGE2,ONDEN Afloop der Verpachting* Marine-Haven JN ieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. ADVERTENTIËN. TktlerijiuThlumifT (Wptpt. op I^omterdag' d «Sulij 1871. a. SPREEKUUR VAN DEN DOKTER. b. KOMISCHE Y00RDRAGT. c. NICHT EN NACHTEGAAL. Entrée 0,25. Aanvang- 8 ure precies. Nederlander, wiens naam zou zijn van Ostal. Het is niet onwaarschijnlijk, dat van dien naam de letter p is wegge laten en vermoedelijk die persoon heet van Opstal, wiens avontuurlijk leven vroeger in en buiten Nederland tot dat vermoeden wel grond geeft. Immers in de Rijnprovinciën, ongeveer 40 jaren geleden, was hij bij volksbewegingen reeds werkzaam en in generaalsuniform als legerhoofd daaraan verbonden. In de registers der gevangenen te Hoorn zal men zijn naam zeker niet te vergeefs zoeken. Zijn betrekking tot de gevangenis voor jeugdige veroordeelden te Rotterdam levert ook een bijdrage op van zijn talenten, zoowel als van zijn avontuurlijkheid. Na dien tijd werd in de vreemde dagbladen op nieuw melding gemaakt van door hem gepleegde handelingen aan een buitenlandsclie badplaats in hoedanigheid van graaf of baron. Zou het dan zoo onmogelijk zijn, dat in de buiten gewone gebeurtenissen te Parijs zich ook geschikte aanleiding opdeed, om nogonhooggeklomtnen leeftijd, maar met denzelfden levenslust en dezelfde energie als vroeger, een laatst avontuur te wagen, voor een man, die willigt, onder hetere leiding en vroegtijdige tucht, van een veelbelovend jongeling een uitnemend staatsburger zou zijn geworden, in plaats van een handlanger der Parijsche Commune? Alexander Dumas is door een zijner vrienden aan gezocht, om zich te Parijs candidaat te stellen voor de Nationale Vergadering. De schrijver heeft daarop het volgende geantwoord „Ik dank u, waarde vriendIk hield mij overtuigd, dat mijn brief u bevallen zou. (De brief, waarin de schrijver de oorzaken van Frankrijk's rampspoeden heeft nagegaan en die gevonden heeft in het zedelijk verval der natie). Maar wees gerust, ik heb geen eerzucht, of liever de eerzucht, die ik heb, heeft met de Nationale Vergadering niets te maken. Er zijn middelen te over, om buiten de tribune of de regering zijn land te dienen; de weerklank, dien mijn brief gevonden heeft, is er een bewijs van. Het dagblad, het boek en het tooneel zijn ook tri bunes, en deze kunnen wel opwegen tegon de andere tribune, zonder nog van het voordeel te spreken, dat ik, door mijn manier van doen, mijne onafhankelijkheid vol ledig bewaar en mijn geest de vrije beweging kan laten." Engeland. Lord Shaftesbury presideerde dezer dagen de jaarlijksche vergadering van de Female Medical Society. Uit het verslag bleek, dat gedurende de jongstverloopen twaalf maanden niet minder dan 98 meisjes zich voor de studie in de medicijnen hebben doen inschrijven. De grootste som, ooit door een particulier voor het hooren van muziek betaald, is zeker de som van zes duizend gulden, welke lady Castleton dezer dagen betaald heeft aan den beroemden Franschen hoornist Vivier voor vier solo's, bij haar ten huize voorgedragen. Vier waarzeggers werden dezer dagen te Londen wegens het uitoefenen van hun beroep tot gevangenisstraf veroordeeld. Bij haar bezoek ten huizo van een hunner, vond de politie een veertigtal jonge meisjes, allen verlangend om het orakel te hooren doch daaronder velen, naar 't schijnt, met minder domme en minder onschuldige bedoe lingen want de astrologen waren ook kwakzalvers op hunne wijze. Uit de boeken bleek, dat het aantal cliënten dezer heeren wekelijks eenige honderden bedroeg. Duitschland. Bij Keizerlijk besluit van 20 dezer worden het ver- eenigde tweede en derde legerkorps opgeheven en wordt aan de Duitsche troepen, die zich nog op Franschen bodem bevinden, de benaming gegeven van „bezettingsleger in Frankrijk», ouder het opperbevel van generaal von Manteuffel. Uit Berlijn wordt gemeld dat liet Deutsche Eisen- balmverein aan von Bisrnarck een prachtigen salonwagon, geschikt om op alle spoorwegen gebruikt te worden, ten geschenke heeft gegeven. Het aantal vreemdelingen te Berlijn, gedurende de feestelijkheden bij den intogt der troepen aanwezig, van wier komst aan de politie konnis was gegeven, bedroeg 650,000 personen. Bovendien hebben nog een overgroot aantal personen dien dag te Berlijn vertoefd, welke, daar zij des avonds weder vertrokken, niet bij de politie zijn aangegeven, en eindelijk moet men nog een niet gering aantal in rekening brengen voor hen, wier komst evenzeer niet ter kennis der politie is gebragt, omdat zij feitelijk zonder onderkomen waren. In den nacht namelijk van 15 op 1G Junij zag men duizenden personen met valiezen, mantels, enz. op de banken „Unter den Linden» zitten of den weg, dien de troepen zouden volgen, in oogcnschouw nemen, die geone plaats in een hotel hadden kunnen vinden. Rusland. Dezer dagen zijn twee nieuwe wetten door den Keizer bekrachtigd. Krachtens de afgekondigde bepalingen wordt ieder man, die zijn vrouw door mishandeling verlamd of verwond, of haar op andere wijze zijn meening over haar feitelijk te kennen gegeven heeft, veroordeeld tot de straffen bij liet wetboek op mishandeling in het algemeen gesteld, doch voor dit geval met twee graden verzwaard. Behoort de schuldige tot een der Christelijke kerk genootschappen, dan worden hem bovendien de kerkelijke boeten opgelegd, welke de geestelijke overheid noodig zal achten. Gelijke straffen zijn bedreigd tegen de vrouwen die, van de zwakheid harer mannén gebruik makende, zich daden van geweld tegen hen veroorloven. Mogt de twist tusschen de echtelingen den dood, waanzin verlies van een ligchaamsgestel, doofheid, blindheid of sprakeloosheid tengevolge hebben, dan moet het Openbaar Ministerie ambtshalve als vervolger optreden; in gewone gevallen onder gewone gevallen verstaat men mishande ling die verlamming of verwonding veroorzaakt kan het proces alleen dan aangevangen worden, wanneer de mis handelde echtgenoot of zijn of haar ouders een aanklagt doet. 1In 't volgend jaar zal te Moskou, ter ecre van de nagedachtenis aan Peter den Groote, geb. in 1672, eene nijverheidstentoonstelling worden gehouden, waarop de boot, welke de czaar gebruikte en nog in goeden staat te St. Petersburg voorhanden is, zal te zien zijn. A m c r i k a. Hoe populair Bisrnarck in Noord-Amerika is, blijkt uit het feit, dat reeds zes nieuwe steden en onderscheidene dorpen zijn naam dragen. Jefferson Davis is den 26 Mei jl. te Augusta in Georgië aangekomen. Dadelijk is hem eene serenade ge bragt. Hij moest zich op het baleon aan het volk vertoonen. Hij sprak de menigte toe en zeide, dat Georgië bijzondere regten op hem had en dat zijn vader ook aan den revo lutionairen strijd voor de vrijheid had deelgenomen. Indien zijne eigene pogingen in den strijd voor constitutioneele vrijheid misdaden waren, dan was dit zijn ongeluk, waar voor hij ten volle geboet had. Dat de weelde in kleeding zich niet tot Parijs bepaalt, bleek dezer dagen te New-York hij gelegenheid van het huwelijk van de dochter van Mr. Tweed. De bruid droeg een kleed, waarvan alleen de kanten 10,000 gulden waarde hadden, het kleed zelf kostte 2500 gulden. Ten huize der bruid waren in een zijkamer de bruidsgeschenken tentoon gesteld, ter waarde van 1,250,000 gulden, kostbare kanten, paarlen, juweelen, goud en zilverwerken schitterden de bezoekers met bijna verblindende pracht tegen en zelden is zeker zulk een kruidskorf gezien, zelfs in de paleizen van gekroonde hoofden. Zij bevatte o. a. 14 robes, waaronder 5 die elk 9000 gulden hadden gekost. Men ziet, de nieuwe wereld doet in dit opzigt niet voor de oude onder. Het groote vredefeest, den 29 Mei jl. te Chicago voornamelijk door de Duitschers gevierd, is de grootste vertooning, die welligt ooit in de Vereenigde Staten heeft plaats gehad. Het weder was uitmuntend. Meest alle winkels waren gesloten en alle handel stond stil. De processie telde 30,000 deelnemers. Twintig muziekkorpsen verlevendigden door Duitsche en Amerikaansche liederen de plegtigheid. In de wetgeving van den staat Massachusetts is een bepaling opgenomen, volgens welke de maatschappijen van levensverzekering gedwongen zijn, ten alle tijde de polissen der verzekerden, wanneer deze dit mogten verlangen, in te koopen, en wel naar een schaal van waarde-berekening, die bij dezelfde wet is vastgesteld. Texel, 20 Junij 1871. Naar aanleiding van een schrijven in uw blad van 21 dezer van een voorstander tot afschaffing der kermis, en waarin schrijver iedere gemeente aanspoort het voorbeeld van Amsterdam te volgen en tot de afschaffing der kermis over te gaan, om die door volks- vevmakelijkheden te doen vervangen, doch tevens geen middel aan de hand wees. waarin die vermakelijkheden moeten bestaan, heb ik vermeend daar iets tegen te moeten inbrengen. Veel is reeds ten voor- en nadcele der kermis gezegd. Ik voor mij wensebte wel het walgelijke, hetgeen soms bij dergelijke gelegenheden zich voordoet, te zien verdwijnen; maar zal dit het geval zijn, wanneer volksvermakelijkheden daarvoor in de plaats worden gesteld? Trouwens, ik ben niet op de hoogte, wat men door kermis en volksvermakelijkhedeti verstaat. Ik en zeker velen met mij beschouwen de kermis als een volksvermakclijkheid en een volksvermakelijkheid als een kermis. Ik weet daar zulk een groot ouderscheid niet in. Bij volksvermakelijkheden zullen toch de herbergen, café's, enz. openstaan, daar zal dan toch ook muziek gemaakt en gedanst worden, enz. Velen van elders zullen daar naar toe stroomen en ook zingende en joelende door de straten loopen, sommigen met een ferme reep aan, welnu, dat doet men met de kermis ook; men zal tooneelvoorstellingen en concerten geven, dat doet men met de kermis ook, met volksfeesten zal men katknuppelen, ganzen trek ken, enz., dit doet men met de kermis niet. Bij volksvermakelijkheden zal men zich bij gebrek aan genoegzame uitspanning in kroegen zitten te bedrinken, dit doet men bij eene goed bezette kermis minder. Ik geef toe, dat men in groote steden de kermissen zou kunnen missen, waar gebouwen zijn, geschikt tot vermakelijkheden, waar menigvuldige gelegenheden aangeboden worden om zich te ver lustigen, doch is dan het genot alleen voor de stedelingen bestemd Neen, mijnheer, laten wij van den llollandschen jongen geen suffert maken. Het Hollandsch karakter is phlegmatisch genoeg; wij behoeven daarom de wuftheid van den Franschtnan, noch de gloeijende ver beelding van den Italiaan te bezitten, maar wat meer het losse van 't Gcrmaansche bloed. Heeft de ijzeren roede van 't noodlot ons niet reeds genoeg gekastijd 1 'Eerst de verschrikkelijke Fransch-Duitsche oorlog met zijne gruwelen, waaronder handel en nijverheid kwijnden; toen de Fransche revolutie, eene der moorddadigste in de jaarboeken der geschiedenis; het oproepen 'van de bloem onzer jongelingschap onder de wapenen, gepaard aan het akelige eener bier en daar heerschende besmette lijke ziekte, onder welk een en apder de geest gedrukt gaat. En nu zal ons het genot der kermis ontzegd worden; waarom? om de vrees voor verspreiding der pokziekte. Sluit dan eerst uwe jaarmarkten, verbiedt de pleiziertreinen, ook zelfs uwe volksvermaken, waarheen wijd en zijd alles naar toe stroomt, en meerendeels op elkander gedrongen de smetstof zich gemakkelijk ontwikkelt. Schept de kermis soms kwaad, daarentegen geeft zij veel goeds; of noemt men het geen goed, den levenslust op te wekken, tot elkander te komen, in vrolijke stemming elkauder de hand te drukken, elkander als gast te ontvangen en genoegelijk in groepjes in gepaste vreugde eenige oogenblikken de zorgen des levens te doen vergeten? Ten slotte nog: volksvermakelijkheden kunnen meer gevoegelijk in goote steden plaats hebben, doch wat zal het gevolg (laarvan zijn? Dat alles daar naar toe stroomt, dat de grootere steden er van profiteren, middelerwijl den neringdoenden ten platten lande alle voordeel ontnomen wordt. Willen wij de kermis afschaffen, om die te doen vervangen door volksvermaken, hetgeen op hetzelfde neerkomt, stelt dan eerst volks vermaken in, maakt die van dien aard, dat het volk daar meer behagen in schept en de kermis zal van zeiven vervallen. Mogt u, mijnheer de Redacteur, van oordeel zijn dat dit mijn schrijven tot cenig voordeel zou kunnen strekken, om door wrijving van gevoelen tot een goed geheel te komen, gelieve dan deze regelen in uw geacht blad op te nemen. UEd. Dw. Dienaar, E. gehouden door den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Helder, op Woensdag 28 Junij 1871, in liet lokaal Tivoli. Perceel 1. Jan Roodt f 11; 2. Antonie Zwaan f 108; 8. dezelfde f 90; 4. Coert Maalsteed f 243; 6. Pieter Kos f 265; 6. M. J. Manheim f 8; 7. J. Slijkerraan f6; 8. A. Brouwer f 28; 9. L. C. E. van der Brugh f 20; 10. M. L. van Gelder f 16. De perceelen 1, 2, 3, 4, 5 en 7 zijn gegund, de andere opgehouden. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Junij. |j Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 28 12 zzw. 5k. 755.00 - 5.60 15.6 - 3.3 0.83 Slechtw. 29 8 wnw. 6„ 756.61 - 3 93 13.2 - 3.8 0.08 wein.golv 29 12 wnw. 5„ 757.74- 2.80 14.6 - 4.3 0.89 ii Weersgesteldheid: 28Junijl2 u. Digtbetrokken, zachte regen, raooiw. 29Juuij 8 u. Digtbewólkt, beneveld, winderig. 29Jnnijl2 u. Digtbewólkt, beneveld. Binnongokomon Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. 27 Jnuij, Vesta. 28 Stella. 28 I, Jane. 28 ii Fingal. 29 29 Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. J. II. Meijer. ZurMühlenStCo. Bordeaux. H.D.Vermeulen. Lissabon. N. Randich. Sulina. R. Bain. Galatz. MathildaDanovaro. F. Ventura. Ibraïla. Chateaubriand.!. Rollier. Order. Soerabaija. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven to lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Newcastle. Steenk. C. Bergbuijs. Sunderland. Seaham. Newcastle. Orphcus. J. Thompson NichoiasSmii'k. P. Lambton. Neptune. Malta. Wynvard. Scandia. Hermanos. T. Lewis. A. Purvis, R. llobson. J. C. Waerner. Riga. P. Araldseu. Hernosand. Freija. C.C.Knudsen. Riga. Houtvaart. M.E.Visser. Nerva. Ornen. II. M. Hansen.lliga. Nidelven. L. Bjertness. Abo. Sandviken. J. Ilansens. Svartvick. Norge. O. Gullichsen. Hudicksvall. Olaf ICyrre. T. W. Bergh. Hernosand. Tjilingsie. T. L. Jaarsma. Helsingfors. Angenieta. G. Visser. Svartvick. n Duinkev&Goedk. ii v.d. Brugh StCo. ii ZurMühlenStCo. Hout. Blikmau St Co. ii ZurMühlen&Co. Amons Co. ii van Strijen StCo. n Blikraan Si Co. Amons Co. van Streijen St Co. Blikman 8t Co. PER TELEGRAAF. f a Paarden Ossen 3 Stieren 26 Gelde-Koeijcn 4 Kalf-Koeijen 26 Vaarzen 26 Gras-Kalveren 8 Nucht.Kalveren - 7 a 16 VetteRammen - a 330 Schapen - 14 a 27 a - 80 al30 - 70 a230 -140 al75 - 90 al05 - 40 a 80 200 Lammeren f 4 a Bokk. en Geitena 11 14 Magere Varkens- 7 a 13 63 Biggen - 3 a 5 Eenden c. a 16 Kippen - 40 a Boter per kop - 85 a Kaas per K.G. - 30 a Kip-Eijeren per 100 -280 a290 Eend-Eijcren -310 e320 60 45 Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zo ON W. JONKER—BLEWANUS. Amsterdam28 Junij 1871. Voorspoedi" bevallen van een welgeschapen Zoon S. SCIIORSIJ, geb. MEIJER. Nieuwediep29 Junij 1871. I' ROKRAHlHAt Kluchtspel in één bedrijf. Blijspel in één bedrijf. Wordt verdocht niet te rooken. UIT HET MAGAZIJN VAN t1 te GOItlVCHtai. Deze THEEËN worden afgeleverd in ver zegelde pakjes van vijf, twee en een half en een Ned. ons, met vermelding van Nonimer en Prijs, voor zien van nevensstaand Merk, volgens de Wet gedeponeerd. Zich tot de uitvoering van geëerde ordets aanbevelende. Nieuwediep. A. JIETSELAAB, Binnenhaven N°. 12. Helder. J. BREBlïiAARï', Langestraat. Wicringen. J. B. BOERSEA. Schagen. J. BEMIJS.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3