Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. BUITENLAND. te gaan, eenige droppels versch geperst sap van den mierikswortel of zee-radijs (Coclderia Armoracia) onder de melk. Dit eenvoudig middel wordt daar steeds met goed gevolg aangewend. Z. M. de Koning heeft zijne bijzondere terredenheid betuigd aan: den kapt. ter zee P. van der Velden Erdbrink; de luits. ter zee 2de kl. M. J. C. Lueardie, A. P. ïadema, W. F. Wesselink en H. J. J. Kempe, den lsten luit. bij het korps Mariniers A. K. de Wendt en den olf. van adm. 3de kl. E. H. W. Wijnmalen, over hun gehouden gedrag aan boord van het stoomschip Willem III, tijdens de ramp aan gemeld stoomschip overkomen en over de zaakkundige, beleidvolle en ijverige hulp, die zij verleenden tot redding der opvarenden; met bepaling, dat daarvan bij afzonderlijke dagorders hier te lande en in de Overzeesche bezittingen melding zal u-orden gemaakt. De heer W. H. Lampe, te Purmerend, is benoemd tot plaats vervanger van den districts-veearts, wien Alkmaar als standplaats is aangewezen en voorts met den titel van gouvernements-kenr- meester van vee, belast met de visitatie van vee aan den Helder, vóór de inlading in een schip, naar buitenslands bestemd. De heer L. Swart, te Alkmaar, is, met intrekking zijner aan stelling als buitengewoon districts-veearts, benoemd tot districts- veearts. Met ingang van 1 Julij a. s. is benoemd tot tclegraphist der 2de kl. de beer G. C. Meijer, thans telegrafist der 3de kl. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 29 Junij. De beraadslaging over de artikelen van het wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent den accijns op bier en azijn, wordt voortgezet. Op art. 2 was door de heeren van Kuyk en Viruly Verbrugge een amendement voor gesteld, strekkende om in een der daarin genoemde grondslagen den accijus in plaats van 3J cent op 3 cent per kilogram te bepalen. Dit amendement werd, na de bestrijding er van door den minister van Financiën, verworpen met 47 tegen 9 stemmen. Door den heer Tak werd de volgende slotbepaling voorgesteld„Deze wet blijft in werking tot 1 Januarij 1873.' Dit voorstel werd verworpen met 45 tegen 16 en de gelieele wet aangenomen met 47 tegen 14 stemmen. Met 29 tegen 24 stemmen is besloten het voorstel 's Jacob c. s. omtrent de stoomvaart Vlissingen-New-York niet aan de orde te stellen na de andere wetsontwerpen, doch wel te behandelen het voorstel van Houten omtrent de wijziging van de wet op de personele belasting. Zitting van Vrijdag 30 Junij. Aan de orde is het wetsontwerp omtrent den spoorweg SamarangVorstenlanden. Dit wetsontwerp, dat wijzigingen en ontheffingen bevat ten aanzien van de concessie der Ncd. Indische spoorweg-maatschappij, wordt, na de goedkeuring eener door den heer Fransen van de Putte voorgestelde wijziging van art. 4 van 't ontwerp, nangenomen met 54 tegen 2 stemmen. F r a n k r lj k. In de Nationale Vergadering van 27 Junij heeft de heer d'Audiffret Pasquier rapport uitgebragt, namens de commissie van GO leden, tot onderzoek van de contracten, die gedurende den oorlog zijn gesloten. Daar de commissie niet minder dan 84,000 stukken te onderzoeken had, zal zij verscheidene rapporten uitbrengen. Al dadelijk is het tot haar diep leedwezen gebleken, dat een hooggeplaatst ambtenaar, bij het aankoopen van wapenen zijne eer door kwade trouw bezoedeld heeft. Het moet worden gezegd, dat, terwijl het gansche land slechts aan verdediging tegen den vijand dacht, er burgers waren, die zich ten zijnen koste verrijkten en op de prooi aanvielen als een zwerm gieren. De commissie zal die eerloozen met name aan de Kamer noemen. Zulke gevallen leeren, dat een land niet zonder schade getuigen kan zijn, hoe onder een twintigjarig wanbestuur fortuinen op schandelijke wijze verkregen worden. Het is goed, dat met het oog op de aanstaande verkiezingen de natie wete, dat, zoo het keizerrijk tijdelijk de materieele belangen des lands bevorderd heeft, dit ten koste was van zijne toekomstige welvaart. Hier riep een afgevaardigde Wij zullen antwoorden. Waarom niet dadelijk, hernam d'Audiffret? Ik kan zeer goed het ongeduld begrijpen, waarmede Prins Napoleon de uitspraak der Fransche kiezers afwacht. Maar hij zegge eerst op welk slagveld hij zijn bloed gestort heeft voor het land. Als hij in zijn paleis te Meudon komt, kan hij zien, hoe er met het land is geleefd, terwijl hij rustig te Florence zijn sigaar zat te rooken. Welk een verschil tusschen heden en toen een zorgvuldig en vaderlijk gouvernement de gevoelens van gelijkheid en regtvaardigheid bij de natie wist, ingang te doen vinden en den heer Teste (indertijd minister onder Louis Philippe) voor het hof der Pairs teregt deed staan. Wat die eerlijke regering dééd zullen wij op onze beurt doen, zoo zal liet land begrijpen, dat er geen duurzame regering bestaan kan, tenzij ze steunt op die twee beginselen: zedelijkheid en billijkheid. De regering van 4 September zou spreker niet hard aanvallenook die des keizers zou hij het niet gedaan hebben, indien zij zelve daartoe niet uitgetard had; veel geld zal door de commissie niet in de schatkist terug komen, want zij kan allen, die van 's lands ongelukken geprofiteerd hebben, niet dwingen het oneerlijk verkregen geld terug te geven; maar het zal toch het land voordeel doen, als zij hen aan de kaak stelt. Jl. Donderdag middag ten 2 ure kwam maarschalk Mac Mahon, aan het hoofd van zijn staf en vergezeld van een schitterenden stoet, te Longchamps aan. Op hetzelfde oogenblik verkondigde het geschut van den Mont- Valérien en van de batterijen de aankomst- der leden van het gouvernement en van de Nationale Vergadering. Het defileeren begon onmiddelijk daarna. De regimenten trokken voorbij de tribune, onder luide vivats. Alle bladen zwaaijen den troepeu lof toe voor hunne goede houding tijdens de revue. Thiers en Mac Mahon werden meer in het bijzonder toegejuicht. Het volk riep: „leve Frankrijk!" Thiers weende als een kind. De inschrijvingen voor de leening waren jl. Vrijdag gestegen tot 4800 millioen. Prins Napoleon, die jl. Zondag te Galais aankwam, werd direct door de politie uitgenoodigd, in de tegen woordige omstandigheden niet in Frankrijk te vertoeven. De Prins keerde dientengevolge naar Engeland terug. L'Indépendance, de volteekening der Fransche 5 pCt. leening aankondigende, zegt: Ofschoon de inschrijvingen, die in Frankrijk zelf gedaan zijn, de gevraagde som reeds ver overtreffen, behoeft de Fransche regering het niet te betreuren, dat zij een beroep op de buitenlandsche kapita listen heeft gedaan; want de voorkomendheid, waarmede dit beroep op alle Europesche geldmarkten beantwoord is, strekt tot een onwaardeerbaar bewijs van het vertrouwen, hetwelk men allerwegen weder omtrent de levenskracht en de toekomst van Frankrijk heeft opgevat." Het genoemde blad zegt er zich van overtuigd te houden dat een groot gedeelte der verkregene schitterende uitkomst aan den heer Thiers en aan diens wijze en behoedzame staatkunde moet worden toegeschreven. Le Siècle, dien uitslag aankondigende, roept uit: „Zie, welk een vertrouwen het verwonnen, vernederde, geruï neerde Frankrijk de wereld nog inboezemt! Laat het Keizerlijke en zegevierende Pruissen, laat elke andere natie beproeven eene dergelijke leening uit te schrijven, en men zal geheel iets anders zien gebeuren!" Le Constitutionnel laat zich op de volgende wijze uit: „Het blijkt thans, dat de Pruissen ons nog niet geheel hebben uitgeschudZij kunnen er zich nu van overtuigen, dat, al zijn wij gemakkelijk te overrompelen en zelfs te ontmoedigen, men ons toch niet zoo spoedig geheel kan ruïneren. Voorts bewijst deze uitkomst, dat het geld in veel mindere mate dan men meent de zenuw van den oorlog is. Wij bezaten nog zooveel geld, dat wij voor meer dan twee milliarden kon inschrijven, en toch zijn wij verwonnen. Kijk, maar verwonnenZou het niet beter zijn een weinig minder van klinkende specie en wat ruimer van zedelijke kracht voorzien te zijn?" Jl. Woensdag heeft de politie een 200tal jonge dames zonder patentpligtig beroep in de cafés gearresteerd. Volgens de Patrie zal Parijs door een" dubbele rij vestingwerken worden verstrekt. De aanleg zal van dien aard zijn, dat aan insluiten der stad niet meer gedacht kan worden. Van een dubbele rij scholen of andere nuttige inrigtingen hoort men uit het diep gevallen rijk niet gewagen. Gambetta is jl. Donderdag te Parijs aangekomen. Hij verklaart zich een voorstander voor de uitbreiding van het onderwijs en de ontwikkeling der volkswapening. Generaal Bourbaki is weder zoover hersteld, dat hij zijn kommandement in de 8ste militaire divisie (hoofdplaats Lyon) heeft aanvaard. De dagbladen van Bordeaux maken de redevoering van Gambetta tot de afgevaardigden van de republikeinsche comités openbaar. Gambetta zegt daarin, dat hij de tegen woordige regering erkent, want, meent hij, eene regering, die wetten maakt, de orde herstelt en eene leening van milliarden kan sluiten, heeft door hare jdaden zelf hare kracht en wettigheid bewezen, en mag aanspraak maken op aller ontzag. De advocaat Laurier, indertijd de regterhand van Gambetta, liet zich dezer dagen als volgt in een pleidooi voor den krijgsraad te Marseille uit: „Frankrijk sterft door gemis aan tucht. Laat mij vergiffenis vragen; vijftien jaren achtereen hebben wij het leger aangevallen, wij hebben er mede gelagchen op alle manieren en bij iedere gelegenheid. Ik vraag er vergiffenis voor. Wij zijn spotters en wij hebben met ons vaderland gespot. Ik vraag ver giffenis voor mij zeiven en voor mijne partij. Ik behoor tot hen, die weten wat de tucht in dit land beteekent, waar men zich evenzeer geschikt betoond heett om de tyrannie te verdragen, als ongeschikt om zich aan tucht te onder werpen." Volgens André Leroy, een der beste boomkweekers van Frankrijk, is de maand Julij de meest geschikte tijd om boomen te verplanten. De heer Emile Ollivier heeft het gerucht, dat hij naar Frankrijk zou terugkeeren, om er eene brochure tot regt- vaardiging zijner staatkunde openbaar te maken, in de France gelogenstraft. Ziehier wat hij schrijft: „Ik denk er niet aan naar Frankrijk terug te keeren, noch om een geschrift van mijne hand uitgegeven. Frankrijk heeft behoefte aan apaisement, aan eendragt, en mijn naam was te lang een strijdleus, dan dat het raadzaam zou zijn om daarmede, onder welken vorm ook, heden ten dage voor den dag te komen. Na een val, is de waardigheid gelegen in het zwijgen en in afzondering. Ik zal dus het stilzwijgen bewaren en zoolang mogelijk in eenzaamheid leven, niet uit baatzucht of uit berekening, of uit geestes- zwakte, maar uit vaderlandsliefde, en omdat ik de vele elementen van verbittering, die reeds bestaan, niet met een nieuwe wil vermeerderen. „Ik zal de onregtmatige impopulariteit, welke mij treft, dragen en, zoolaug als men zal goedvinden, de eenige zondebok blijven van de ongelukken, die ik zooveel in mijn vermogen lag heb pogen te voorkomen." Op eene receptie bij den heer Thiers vroeg de mi nister Favre, om zijn hof te maken aan den daar aanwezigen hertog van Aumale, hoe het met de gezondheid was van diens gemalin, die reeds drie jaren dood is. Thiers moet daarop tot een der aanwezigen gezegd hebben „Favre zal nog wel eenigen tijd in den Almanach de Gotha moeten studeren, eer hij zich in de monarchie tehuis kan gevoelen. Engeland. De Keizer en de Keizerin van Brazilië arriveerden den grim pliot een van west van ineis met 29 Junij jl. te Londen en namen hun intrek in 't hoti Claridge. Louis Napoleon Sr., op Chislehurst, is ziek, zoodi de dokters zich ongerust óver hem maken; Eugenie evenwel met den jongen Louis naar Londen vertrokken. De Spectator behandelt de vraag, welke houding in ht vervolg Frankrijk tegenover Duitseliland in zal nemen Het eerste waarvoor Thiers geld vroeg, was tot uitbreidim der verdedigingswerken van Parijs en Belfort. H: verhaalde dezer dagen, dat Sadowa een ramp voor Frankrijï l,ers was, dat Napoleon onzinnig was, toen hij daarin berustte; Se3C en hij heeft geweigerd de budgetten van Oorlog en van 'ctte Marine met een centime te verminderen. Hij heeft h« '>ere leger gereorganiseerd en vleit het onophoudelijk. Het fc 'lat alsof er geen tijd is om het leger op nieuwe grondslage» was te reorganiseren en in weerwil der financiëele moeijelijk. van heden wordt voor uitrusting, materieel en ammunitie ma koortsachtige haast gezorgd. Dit moge gedeeltelijk me toon a._ -• JJ. het wen bew yerd geki gent gebt taml In 1 Z0O£ waa geh; is v een oog op den binnenlandschen toestand, gedeeltelijk oa de publieke opinie te vleijen, geschieden, maar er zijn nog andere merkwaardige teekenen. Zoo heeft Trochu ver kondigd, dat de militaire aanvoerders der Communt Pruissische agenten waren en men wijst op de gedweeheid die de Commune tegenover de Pruissen betoonde. Orle- anistische organen melden, dat de hertog van Aumale, dit zich in Algerië zoozeer onderscheidde, de man is ott Frankrijk er weder boven op te brengen; de Bonapartistet spreken weder van den Rijngrens en Thiers heeft openlijk hulde gebragt. aan Alex. Dumas, die zeide, dat als di Franschen braaf werden en Thiers volgden, zij binnen tien jaar den Elzas en Lotharingen.terug zouden hebben. Tenzi Frankrijk geheel uitgeput, Thiers geheel veranderd en geschiedenis van eeuwen verloochend is, droomt men tt Versailles van een beroep op het zwaard. Door een spoorweg-ongeluk het leven te verliezen, is eene eventualiteit, ver van aangenaam voor den patiënt doch niet altoos noodlottig voor diens nagelaten betrek kingen. Tot staving van dit beweren strekke, dat de jur; van de Queen's Bench dezer dagen een schadevergoeding van 4500 p. st. heeft toegewezen aan de weduwe en den zoon van een zekeren heer Lynch, een inspecteur vam Roomsch-Katholieke scholen, die een jaarlijksche bezoldiging van 500 p. st. genoot, en onlangs op de North Eastern Railway door een botsing omkwam. De genoemde som ii natuurlijk uit te keeren door de spoorweg-maatschappij. Nibts kan billijker zijn voor zoover meestal verregaande achteloosheid van de zijde der administratie oorzaak is van accidenten. Het voorbeeld der Parijsche Commune, dat reeds nage volgd is te Constantinopel, begint ook in Engeland aanstekelijk te werken. Te Manchester namelijk hebben eenige werk lieden getracht het huis van een fabriekeigenaar die naar hun zin te veel met machines werkte, door middel van petroleum in brand te steken. Gelukkig werd de toeleg bijtijds ontdekt en verijdeld. Kort geleden werden de kapitein en drie matrozen van het Engelsehe schip Propontis, die te Port Gallant aan wal waren gegaan, door de inlanders overvallen en opgegeten. Om die daad te straffen én den' Vuurlanders voor 't vervolg meerder bedachtzaamheid bij de keus hun ner spijzen te leeren, zal de Engelsehe regering een oorlogsfregat met een detachement troepen naar Terra del Fueego doen vertrekken., Duitschland. Keizer Wilhelm sukkelt gedurende de laatste dagen aan rhumatiek en heeft afgezien van zijn reis naar Hannover. Da Kroonprins is echter derwaarts vertrokken. Een schoone medalje is uitgereikt in Duitschland. Een Fransche krijgsgevangene, Philippe Tuilade, is door den Keizer van Duitschland met den gouden medalje gedecoreerd, omdat hij met verachting van alle doodsgevaar een menschen- leven gered heeft. Onder het groote aantal Franschen, dat in de afgeloopen week Berlijn doortrok, op weg naar Frankrijk, trok een kleine soldaat de aandacht, die de Pruissische decoratie met fierheid op de borst droeg. Hij had een vrouw gered uit een snelstroomende rivier, in welke zij reeds verdwenen was. Twee anderen sprongen hem na, doch gaven het zoeken weldra op. Doch hij volharddehij duikte telkens weder omlaag en het gelukte hem eindelijk de drenkeling te redden. Hem werd de keuze gelaten tusschen 200 thalers en een gouden medalje. Hij koos de laatste en -genoot dus de onderscheiding van door zijn vijand, als krijgsgevangene, gedecoreerd te worden. - Uit Bonn wordt gemeld dat de de post van de Eifel veel vertraging had ondervonden, omdat er tusschen Daum tot Adenau een voet sneeuw op den weg lag. Uit Frankfort a/M. wordt het volgende geschreven: „Charles Muller, de man die een bom in het kantoor van Rothschild heeft geworpen, berokkend de regter van instructie veel moeite. Eerst had men hem van den honger dood weten te redden, dien hij vast besloten scheen te willen sterven, en nu, nadat het gevaar het interessante „voorwerp" te kunnen verliezen gelukkig voorbij is, de heer Muller gaf na eenige dagen, toen hij de loffelijke deugd van spijsonthouding aflegde, aan de liefdevolle toe spraken zijner bewakers en aan de uitnoodiging zijner maag gehoor, staat de overheid voor een nieuw incident. Het onderzoek naar de indentiteit van Muller zou, namelijk, naar men verneemt, tot resultaat geleid hebben dat de heer Charles Muller eigenlijk niet Charles Muller uit Duitsch- Lotharingen is. Wie hij is weet men niet; ook betreffende zijne herkomst ontbreekt elke aanwijzing. Zelfs het goed gesorteerde boosdoenersalbum van den regter van instructie kan in die zaak geen licht geven. Nu heeft men willen beproeven den man van de bom te doen photographeren en zijn dierbaar portret naar alle beschaafde landen te zenden. Doch ook dit edele voornemen verhindert de brave man, daar hij met lofwaarde consequentie allerhande bitte zittii Bab van vers I biizc Pan en kw: I ken de ge'- gel' ver mei vol liet mei me te Me tot no( cijf ha( onl pn tel de: i is Isi nii de en m< in R °I vj D gf to zi lu tr 51 lx d. zi d 0 d 1 1* I a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2