Benoeming-en, enz. Provinciale Staten van Noorrlhollanrt, STATEX-GEXERAAL. BUITEN L A X D. dragen; tenvijl den 5 Julij 1871, door den oudsten wet houder, zijnen zoon en twee zijner kleinzonen, de eerste hoeksteenen zijn gelegd, voor een tweede nieuwe school en onderwijzerswoning te Valkoog, mede tot deze gemeente behoorende, die allen den naam hebben van Gt. Bruin. Misschien is de tijd niet ver meer dat nog in een ofander gedeelte dier gemeente, te Eenigenburg, de eerste steen wordt gelegd voor een derde nieuwe school. Dat in deze kleine gemeente zucht naar vooruitgang en verbetering heerscht, blijkt uit een en ander op voor treffelijke wijze. Uit Hoorn meldt men van 4 JulijZoo droevig de graslanden in de maand Junij er nog uitzagen, zoo uit muntend is thans de toestand. De meeste landen zullen een rijk beschot van hooi opleveren wegens den sterken groei der laatste dagen. De aardappelen beloven en geven reeds veel en zijn uitmuntend van smaak. De vruchtboomen zijn goed beladen. De aalbessenoogst zal ruim zijn. Er is alzoo geen reden tot klagen. In de week van 25 Junij tot 1 Julij jl. zijn te Amsterdam aan de pokziekte overleden 74 personen, waar van 59 kinderen. Jl. Woensdag morgen ten 11 ure is in de Keizers kroon te Amsterdam de eerste algemeene vergadering gehouden van het algemeene Nederlandsche Vredebond. De voorzitter, mr. J. de Bosch Kemper, opende de ver gadering met een belangrijke rede, waarin hij het wel is waar op lange termijnen werkende practische doel der vredebeweging ontwikkelde en speciaal op meerdere deel neming daaraan in Nederland aandrong. Tot aanbeveling daarvan wees de spreker o. a. op de duizenden, die in practische landen als Engeland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika reeds tot die zaak waren toegetreden en op den heilzamen invloed, die de verspreiding der vredes-denkbeelden daar meer en meer begon uit te oefenen. Onze natie was, zijns inziens, wat te huiverig om aan nieuwe zaken deel te nemen, als men daarvan niet direct practische uitkomsten zag. Voor het algemeen belang, dat eerst door veler zamenwerking op den duur werd bevor derd, had men daarom wel eens minder over dan voor bepaalde partijbelangen. Spreker meende, dat de openbare meening een kracht was, die ontzaggelijk veel kon doen tegen de dwaalleer, dat inagt gelijk staat met regt, of dit te boven gaat. Daarom moest men propaganda trachten te maken bij allen die daarvoor vatbaar waren. Die vatbaar heid werd, zijns inziens, alleen gemist bij hen, die niet geloofden aan de kracht van ideeën, en bij hen die vruch ten verlangden te zien, terwijl het zaad nog niet eens gestrooid was. Ofschoon nu in Nederland 8000 leden waren toegetreden en 25 vereenigingen zich hadden aan gesloten; ofschoon de voornaamste organen der pers, en ook het zoo verdienstelijk weekblad de Vredebond, de zaak hadden ondersteund, ontbrak het nog te zeer aan toetreding van invloedrijke personen en aan milde bijdragen. Zoo werden tot hiertoe afdeelingen gemist in belangrijke steden, die toch den vooruitgang liefhadden, zoo als te Rotterdam, Leiden, Utrecht en Arnhem. Daarop bragt mr. D. van Eek verslag uit van den toestand der veree- niging, waaruit o. a. bleek, dat zij 26 afdeelingen telt met circa 3000 leden. De begrooting werd na veel discussie aangenomen en bepaald, dat de omslag der leden voor het eerste dienstjaar 25 cents per hoofd zal bedragen. Verder werd benoemd tot lid van het hoofdbestuur te 's Hage mr. George Belinfante. Van de punten der beschrijving werden zes afgehandeld. Ongeveer 60 personen waren ter vergadering tegenwoordig. In de Haagsche Kroniek van het Illd, leest men het volgende: Langer gezigten dan die van de edel-aclitbare heeron kasteleins van hef groot stedelijk badhuis te Scheve- ningen en van de sigarenhandelaars in onze goede residentie, heeft men in dezen tijd van lange tronies zeker niet gezien. Het terras van ons badhuis, in elk saizoen zoo druk bezocht, waar des zomers 's avonds de bloem der ooijevaar- stad, het rijkste, lichtste en fijnste wat den Ilaag oplevert, de frissehe zeekoelte komt inademen, do keurigste toiletten komt uitstallen en naar Botgorscheck's „gewone" en „buitengewone" concerten luisterf datzelfde terras is nu een verlaten zandwoestijn gelijk, waar de karavanserai, het badhuis eenigo verdoolde gasten herbergt. Wanneer niet het orchest uit lofwaardig pligtbesef eiken avond al bibberend en rillend acht nummers in den kiosk uitvoerde, ten genoege van een legio kellners, die eiken argeloozen bezoeker als een zwerm muskieten bestormen, dan zouden een paar meeuwen en een enkel stoutmoedig Hagenaar de eenige levende wezens zijn, die zich daar vertoonen. In het hoofdkiesdistrict Haarlem is als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal verkozen, de heer mr. J. Kappeyne van de Coppello, met 894 van de 1435 uitgebragte stemmen. Nu de pokken-epidemie te Utrecht nagenoeg geweken is, verwacht men aldaar het raadsbesluit, waarbij het ver gund wordt een potpourri-kermis te houden. In zeker gezin te Utrecht, waar de vrouw voor eenige dagen was bevallen, ontstond, daar de echtgenooten tot ver schillende gezindten behoorden, twist over de doop van het kind, welke zoo ernstig liep, dat het tusschen de familie van de vrouw, die protestant was, en den echtgenoot in het huis, tot een ernstige vechtpartij kwam; de vrouw, die nog in het kraambed lag, is aan de gevolgen van den schrik gestorven. (U. D.) Het water is in den omtrek van 's Hertogenbosch, even als in Julij van het jaar 1771, tot een buitengewone hoogte gestegen. Jl. Woensdag namiddag werd in een hooiveld onder de gemeente Asperen een arbeider, die boven op een voer hooi was gezeten, alsmede het daarvoor aangespannen paard, door het onweder plotseling gedood terwijl de man die vóór het paard stond, ongedeerd is gebleven. Een grijsaard van 72 jaren, te St. Truijen, die ver meende nog jeugdige kracht te bezitten, klom dezer dagen in een kersenboom, met het ongelukkig gevolg, dat hij er uit viel en eenige uren later den geest gaf. Twee boeren lieten zich, na afloop van eene gras- verkooping te Voorst, met een kar en paard huiswaarts brengen. De beide vrienden legden met den voerman zoo druk aan, dat weldra niemand van 't besturen van paard of kar 't. minst begrip meer had. Toch kwam men gelukkig te Beekbergen. Minder goed liep de terugreis af. De voerman kwam namelijk te voet weer aan zijn vaders huis, zonder kar, zonder paard en zonder te weten waar beiden gebleven waren. Zij waren bij 't afzenden van dit berigt nog niet wedergevonden. Jl. Woensdag ging een jufvrouw van een naaischool te Deventer met haar naaimeisjes, in twee rijtuigen, naar den „Platvoet" om daar, volgens jaarlijks gebruik, den pot te verteren. Toen zij 's avonds naar huis wilden gaan en reeds in het rijtuig gezeten waren, geraakten de paarden aan het hollen, terwijl de voerman nog achter het rijtuig stond. Onder weg sprongen verscheidene meisjes uit het rijtuig, waardoor sommigen ernstige verwondingen kregen. In de stad liep het rijtuig tegen een muur en toen eerst kon men de paarden meester worden. Zij die in het rijtuig waren blijven zitten, kwamen met den schrik vrij. Wederom een bewijs hoe noodzakelijk het is de paarden niet zonder toezigt te laten! Op een jl. Donderdag te Harlingen met de aandeel houders gehouden vergadering is besloten, tot verkoop van het stoomschip „Burgemeester Zijlsta," dat nog al repara- tiën moet ondergaan, en tot ontbinding van de Friesclie en Overijselsche stoomboot-maatschappij op den tegenwoor- digen voet. (D.) Ongelukken zijn te Sneek tegenwoordig aan de orde van den dag. Jl. Zondag verdronk een jongmensch van 18 jaren, die zich met zwemmen vermaakte. Jl. Dingsdag namiddag sloeg eene zeilboot om, met zes personen er in, waaronder drie kinderen. Het kostte nog al veel moeite de laatsten te redden. Nogthans zijn allen er gelukkig met den schrik en een nat pak afgekomen. De sociëteit Harmonie te Groningen heeft gedurende het landbouwkundig congres tusschen Maandag avond en Zaturdag avond aan entree en verteering 6500 geïnd. Dat de buitenlandsche dagbladen in den regel slecht ingelicht zijn, als ze over ons land spreken, is bekend. Maar thans vindt de N. Rott. Crt. het volgende in een Fransch blad, le Francais, dat schier alles van dien aard overtreft. Men oordeele „Den 29 Junij heeft eene afdeeling van de Internationale eene grootc bijeenkomst te Rotterdam gehouden, waarin de misdadigers van Parijs verheerlijkt werden. De bijeen komst is geëindigd met de aanneming eener verklaring, die aan duidelijkheid niets te wenschen óverlaat. Zij luidt als volgt „De dappere Commune is doof de royalisten van Ver- sailles onderdrukt. Mttar wanhopen wij niet, burgersAl is onze partij op dit oogenblik overwonnen, weldra zal zij zich weer verheffen, magtiger dan ooit. Door alle moge lijke middelen zullen wij, binnen kort de oude maatschappij doen instorten en aan de sociale denkbeelden in gansch Europa de overwinning, verzekeren. Als die dag gekomen zal zijn, zult gij, edelmoedige kinderen van Nederland, niet langer onder het despotisme zuchten; want van dat oogenblik zal uw aller hoofd door het licht van de prach tige zon der Commune bestraald worden." 's Daags daarna zijn, naar het schijnt, al de personen, die deze bijeenkomst georganiseerd hebben, in verzekerde bewaring gesteld. Zij zullen vervolgd worden wegens aansporing tot den burgeroorlog, tot plundering en tot diefstal." Tot groot-officier der Luxemlmrgsche orde van de Eikenkroon is benoemd de generanl-majoor R. A. Jackson, bevelhebber in de 3de militaire afdeeling. I)e luit. ter zee 1ste klasse K. W. E. von Lcschen wordt met den 16 dezer maand geplaatst als 1ste off. op het schroefstoom- schip het Loo. Zitting van Donderdag C Julij. In deze vergadering zijn inge komen êene missive van Gedeputeerde Staten, betreffende liet verleenen van subsidie voor de droogmaking van een gedeelte der Legmeerplassen, en een uader adres van den heer Rutgers van Rozenburg, om subsidie voor dit werk. Die stukken zijn in handen gesteld van eene commissie, bestaande uit de heeren Corver ITooft, Donker, Merens, van der Toorn, Joan Muller, A. de Vries cn Philips. Achtereenvolgens is rapport uilgebragt: bij monde van den heer Asser, op de begrooting der kosten van het provinciaal bestuur, voor zoo veel het rijksbestuur is, voor 1872; eu op de provinciale begrooting voor 1872; bij monde van den heer Bosch Reitz, op de rekening van het gesticht Meerenberg over 1870 cu op de begrooting van dat gesticht voor 1872; bij monde van den heer P. N. Muller, op de voordragt tot het verleenen van subsidie voor de versterking der Hondsbossche zeewering; bij monde van den heer van Tienen, op de voordragt tot het op nieuw verleenen van subsidie voor het Pare Vaccinogène te Amsterdam; bij monde van den heer Stakman Bosse, op de voordragt tot het verleenen van subsidie ten behoeve van de Arnsterdam-Texelsche Stooinboot- Reedcrybij monde Van den heer Hulst, op de voordragten tot het verleenen van subsidicn voor de wegruiming eener bank voor de haven van Edam, de beharding van wegen onder Schoorl, de verbetering van den Munnikenweg en van een gedeelte van den Frieschen en Hoornseheu weg, en op een adres van bestuurders van den lioiendrechter en Biilleivijker polder om vergoeding van of eene bijdrage in de kosten wegens afdammingen te Ouderkerk, te Abcoude en aan den Voetangelbij monde van den heer Jager, op de voordragt omtrent het vervoer over het IJ te Amsterdam en het tolhuis (Buiksloter veerbij moude van den heer Versteegh, namens den heer Tcding van Berkhout, op de ontwerp-reglementa van bestuur voor den Braakpolder onder Hoogwoud en voor de Westwoiulcr polder, eu op de voordragten tot wijziging der regie Et1'1' meuten van .bestuur voor den polder de Westerkoog, de polder 4 naa Zeevang, den Haarlemmermeerpolder, de bannc Berkhout, de; nag Keverdijkschen Overscheenschen polder, deu Koog- en Bleekmeer gec polder, den Uithoornschen polder en den Kalslager polder; bi glki monde van den heer Six, op de aanvragen om toepassing van a« yer 36 der wet op het lager-ondertvijs ten behoeve der gemeeatu tn i Spaarndam, Urk en Petten; bij monde van den heer Stant, o; gelijke aanvragen ten behoeve der gemeenten Huizen en Westzaan: - bij monde van den heer Koenen, op een adres om een subsidii voor de zamenstelling van een ontwerp tot het schrijven en uibdat geven eener Historia Numismatica van Nederland. dez tloo is bes 1 Tweede Manier. Zitting van Donderdag 6 Julij. De algemeene beraadslaging^ over de met Groot-Brittannic gesloten tractaten worden voortgezel h®'1 De onderscheidene sprekers, die den afstand van onze bezittingei pla: ter Kuste van Guinea hadden bestreden, werden beantwoord <1 oor ges de heeren Rombach, Cremers, Bredius en 's Jacob, die meer of in it ca ft breedvoerig de tractaten verdedigden. 0gj, Zitting van Vrijdag 7 Julij. De discussiëu van de vorig; j dagen word'en voortgezet, maar nog niet ten einde gebragt. Op voorstel des voorzitters is tot het houden eener avondzitti» besloten. dan en I België toe; han 1 Tot Dezer dagen is bij den Senaat van België door een lii van de bcwindvoerende partij, den heer Malou, de volgend; strafbepaling voorgesteld: „Al wie in eene openbare ver gadering regtstreeks aanspoort tot handelingen, welke dooi het algemeene of door het militaire strafwetboek met straf doo bedreigd worden, zonder dat die aansporing de beoogdt uitwerking beeft., zal met gevangenisstraf van ééne tot 21 maanden en met eene geldboete van 50 tot 2000 frane gestraft worden." Deze bepaling moet, gelijk de voorstede; zeide, strekken tot aanvulling eener leemte in de bestaande strafwetgeving, en heeft ten doel de oprnijingen tot storing der openbare orde, welke van de Internationale Vereen! ging van Handwerkslieden uitgaan, te stuiten. F r a n k r ij k. te Versailles gevestigde berigtgever der Time in een van den 1 Julij 11. gedagteekenden brie( nop kw; die aan Géi ter: Zev sch om; De schrijft onder anderen het volgende: „Ik weet niet, welken indrii Parijs op dit oogenblik maakt op de meerderheid de vreemdelingen die het bezoeken, maar ik hoor zeggen ik leesdat het al zijne oude vrolijkheid heeft terugge kregen, en noch kommer, noch schaamte gevoelt. Weilij zouden velen een anderen indruk ontvangen, indien zich de moeite gaven om dieper te onderzoeken dan de naó oppervlakte. Men ziet drukte op de boulevards; men vind de café's vol, en ziet, als van ouds, tal van leegloopers liunn; koffij en absynth drinken, en men roept uit: „Het is wede geheel het oude Parijs!" Maar verlaat de groote slagader waarin een groot gedeelte van hetgeen ge ziet uit dei vreemde afkomstig is, en waarheen de onnadenkende, leêgloopër, de luchthartige zich het liefst begeeft, en Parijs, het vrolijke en wufte Parijs, zal welligt een treurigen ia druk op u maken. Ga de winkels binnen, waar gij thans weinig koopers vindt; begeef u onder de bourgeoisie] merk op, hoe velen in rouwgewaad gekleed zijnlet op de neêrslagtigheid en den kommer, waarvan het gelaat getuigt, van zoo menige vrouw vooral, die welligt de twee belege ringen doorleeft lieeft, in gestadigen angst voor 't geen zou kunnen gebeuren, voor onbekende en voor pijnli zigthare gevaren. Ik heb er velen ontmoet, die ik hier tijdens het begin van het Duitsche beleg verlaten had, en die sedert grijs zijn geworden en vele jaren ouder schijnen.' Het Journal Officiel beveelt in een artikel, de Duitsche bezetting betreffende, geduld en gematigdheid aan, als de beste middelen tegen het lijden, uit die bezetting voortvloeiende. Het blad wijst op de regtmatigheid der lioop, dat Frankrijk weldra aan het einde zal zijn van de meest onduldbare, zijner kwalen. De hertog van Montpensicr is uit Spanje in Frankrijk aangekomen en heeft dezer dagen in Parijs, welke stad hij sedert het jaar 1848 niet had gezien, de andere Prinsen van Orleans ontmoet. Jl.Dingsdag nacht werden, alleen in de quartiers de Bréda en Montmartre te Parijs, meer dan 200 vrouwen in hechtenis genomen. Is menigeen door zijnen hond gered, burger Martelot, een der vier gedelegeerden bij de Commune van Montrouge, is door den zijnen verraden. Het dier volgde hem gewoonlijk naar de mairie en was dus zeer bekend. Dezer dagen ver scheen het weder, en dit bragt de politie tot de overtuiging dat de meester niet ver kon zijn. Hij alleen toch was van de vier gedelegeerden nog niet gevat. Men volgde den hond, die eene woning in de rue Alésia binnenging, waai den anderen morgen vroeg de politie zich vervoegde en den e.x-gedelegeerde in den tuin vond, rustig zijne courant le'zende, met zijn hond naast zich. Hij bood geen den minsten tegenstand en werd naar de prefectuur gebragt. Op weg daarheen sprak hij geen enkel woord. Dagelijks worden nog door de Parijsche politie tusschen de 100 en 200 personen gearresseerdbrandstichters, Commune-officieren, eenvoudige gefedereerden, beambten van de Commune, enz. Een groot aantal komt zich uit eigen beweging in arrest stellen, geen kans meer ziende om zich langer te verbergen. Het zijn voor het meerendeel arme drommels, die een ondergeschikte rol vervulden bij de rustende nationale garden. Omtrent de betaling der Fransche oorlogs-contributie verneemt men het volgende, evenwel niet van officiëele zijde. Voor zoover die betaling in specie plaats vindt, ger zijn te 1 Hr. en was koe pla blij uit vei eet Sc Ier pis wo vei va iet lai va vr da ee he vs ee de is zi bt b(

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2