1871. N'J. 83. Woensdag 12 Julij. 29 Jaargang. .ij, Uitgever Bureau: A. A. B A K K E R Cz. BINNEN LAST" x, HELDE1ISCHE E\ NIEUWEDIEPER COURANT. „W ij huldigon liet goed e.,! Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- eu Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per Irwartaal1.30. M franco per post - 1.65. M O L E X P L E IIV, X°. 103. Prijs der A d vsrt e u ti ën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. "'-'i- i.uiiii».ju^wuiitn.iiiin)i.j ...ji Woensdn; den 18 Julij vertrekt van hier de Oost-Indische inail vla Triest, per eersten trein. Vrijdag den U Julij vertrekt van hier de Oost- Indische inail via Brindisi, per trein van 6.85 's av. Zaturdag den 15 Julij vertrekt van hier de West- Indische inail over Southampton, per laatsten trein. HELDER en NIEUWEDIEP, 11 Julij. De Pransclie zaakgelastigde is dezer dagen te Rome aangekomen en daardoor is de vestiging der Italiaansche regering aldaar een door alle Europesche mogendheden erkend feit. De vrees, die er aanvankelijk bestond, als zou de Eransche regering niet berusten in de verheffing der „eeuwige" stad tot hoofdstad van 't vereenigd Italië is dus gebleken ijdel te zijn. Nopens de al of niet bestendiging van 't Fransch- Engelsch handels-tractaat zijn alsnog geene nadere bijzonder heden bekend, hoezeer die ook belangstellend worden verbeid. In het Britsche Lagerhuis werd dezer dagen daarnaar gevraagd, doch do regering verzekerde, dat zij nog geene formele mededeelingen te dier zake ontvangen had. Zoodra zij die langs den gebruilcelijken weg mogt ontvangen, zou zij aan 't Huis de stukken overleggen. Tot nu toe hadden er slechts gesprekken over dat onderwerp plaats gehad tusschen den Franschen gezant en de Britsche regering en tusschen den Britschen gezant en de Fransche regering. Naar allen schijn maakt de graaf de Chambord een heel slecht figuur bij zijne, zoo hij meent, aanstaande onderdanen. Wel belooft hij in de plooijen van het witte vaandel van Henri IV orde en vrijheid te brengen, doch maar al te zeer komen zijne reactionaire beginselen aan het licht. Bovendien vreest men, dat door den hoogen toon dien de Prins aanslaat, een vereeniging der beide takken van de Bourbons zoo goed als onmogelijk wordt gemaakt. De Prinsen van Orleans maken zich veel meer bemind, en als er sprake komt van de herstelling der monarchie, dan komen deze vorstelijke personen voorzeker 't eerst in aan merking voor eene benoeming. Op Dingsdag 18 dezer zal alhier eene verkiezing plaats hebben voor zeven leden van den gemeenteraad. Aan de beurt der aftreding zijn de lieeren: W. J. Maalsteed, J. S. Janzen, P. A. C. Hugenholtz, A. J. van Kelckhoven en L. Jelgersma, die weder herkiesbaar zijn; terwijl in de beide vacaturen moet worden voorzien, ontstaan door het vertrek van den heer P. Haagsma en door 't overlijden van den heer J. T. Zur Mühlen. Gisteren middag werd het stoffelijk overschot van den heer J. T. Zur Mühlen plegtig ter aarde besteld. Aan 't graf hield de heer J. J. Backer Dirks eene indrukwekkende toespraak, herinnerende aan 't werkzaam leven van den overledene. In tegenstelling van 't geen te Haarlem plaats vond, waar men bij een volksoploop met een steen bij den burge meester in 't raam wierp, werd hier door eene feestvierende volksmenigte in den vroegen morgen van jl. Maandag bij den burgemeester, nu-. Stakman Bosse, een aubade gebragt, als een bewijs van hulde. Geen kermis dit jaar; oorzaak hekend. Toch is er getracht eenige vergoeding te verschaffen voor het gemis van de aloude kermis-uitspanningen. Verschillende gelegen heden zijn daartoe in de vorige en de beide eerste dagen van deze week voor beminnaars van Julij-pret ontsloten, en velen verzekeren dat ze vrij wel schadeloos zijn gesteld voor de kermis, die zij moesten ontberen. In den avond en in den nacht van jl. Zondag waren de zalen voor uit spanningen bestemd allen eivol en heerschte er eene drukte langs de straat, die aan een gewonen kermis-nacht deden denken. Verdienstelijk maakten zich inzonderheid de rederijkerskamer Olympia, de zangvereeniging Cecilia en de burgerkring Harmonie, door hunne welgeslaagde pogingen om het zoozeer gevoelde gemis aan tooneelvoorstellingen en zang- en muziekuitvoeringen door eigene krachtsinspan ning te vergoeden. Ook de soirees in 't koffijhuis 't Centrum vielen, blijkens den talrijken toeloop, zeer in den smaak van 't publiek. De stoomboot Burgemeester Zijlstra blijkt een nieuwe cüinder en as noodig te hebben, hetgeen circa 2500 zal moeten kosten. Het waren vooral de Overijsselsclie reeders, welke de opheffing der maatschappij wilden. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeenge roepen tegen Dingsdag 18 dezer, des avonds half acht ure. Jl. Woensdag heeft de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij reeds een proef genomen met een met gas verlichten waggon. Volgens het jaarverslag der Maatschappij: Tot Nut van 't Algemeen over 18691870, bedraagt het aantal departementen 309honoraire en contribueerende leden 14969; eereblijken voor merkwaardige voorbeelden van pligtsbetrachting 69, instellingen van voorbereidend- 42, herhalend- 44, zang-onderwijs 32; gymnastiek-onderrigt 20; teekenonderwijs 23; onderrigt in vrouwelijke handwerken 55; volksbibliotheken 295; volksvoorlezingen 52; spaar kassen 12; hulp- of bijbanken 19; spaarbanken 158. Staat van bezitting op 30 Junij 1870; 200,000 inschrijving grootboek 21 pCt. Werk. Schuld. In diverse geldbelegging 47,500, saldo in kas 4918,281. - Men schrijft ons van den Burg op Texel, dd. 9 Julij: „Het achttal lieeren die hier ieder eene predikbeurt op beroep vervuld hebben in de volgorde waarin zij hier voor komen, was als volgt: P. Bakels, pred. aan den Hoorn op Texel; H. Koekcbakker, proponent; K. R. Taconis, propo nent J. W. van der Linden, pred. te Krommenie; II. Boetje, pred. te Appelscha; J. H. Boeke, pred. te Zijldijk; A. G. van Gilse, proponent en J. P. van der Vegte, pred. te Warga. Viertal de bh.: van der Linden, Koekebakker, Boeke en Bakels. Tweetal de hh.van der Linden en Koekebakker. Hieruit is gekozen de heer van der Linden, aan wien de beroepsbrief werd toegezonden. Ds. Bakels, die hier vele malen predikte tot stichting der gemeente, heeft daarvoor alle aanspraak op de hulde en dank hem daarvoor toegebragt." Men schrijft ons van Alkmaar dd. 10 Julij. „Gisteren avond werden we in de gelegenheid gesteld een aardig concert te hooren, dat gegeven werd in de zaal van den heer Vervloet door de leerlingen van de stedelijke muziekschool, onder leiding van den heer A. Otto. De verschillende stukken werden zeer goed uitgevoerd, vooral wanneer men in aanmerking neemt de jeugdigen leeftijden van de meestcn der virtuosen (velen van hen zullen niet meer dan 10 of 11 jaren tellen,) maar vooral de Duo pour deux violons, van Muller, uitgevoerd door knaapjes van 8 a 9 jaren, deed zien dat de heer Otto tact bezit om te onderwijzen en weet te ontwikkelen waar talenten aanwezig zijn. Ook de solo voor cornet ii piston voldeed uitmuntend; en met zekere gemakkelijkheid werd het stuk van Spintier, waarin toch nog al moeijelijke variatiën voorkomen, uitgevoerd. We mogen den heer Otto geluk wenschen met het succes door zijne leerlingen gisteren avond behaald, en wenschen dien heer nog vele jaren levens toe om zijne vele talenten verder te besteden aan het edele doel om het aankomende geslacht te bekwamen in een kunst, die het hart veredelt en menigeen genot doet smaken dat te weinig door velen wordt gekend en genoten." Te Winkel is het snijden der karwei in vollen gang. De mosterd bloeit overheerlijk. Het vlas staat goedzoo ook de verschillende granen. Over de meekrap valt niet te klagen. Aan gras, langen tijd zeer schaars, is nu geen gebrek meer. Maar liet liooijen gaat bijzonder langzaam. Men rekent dan ook reeds, in dit opzigt, een derde minder dan gewoonlijk te zullen binnenhalen. Te Avereest kan men dagelijks een Israëliet, J. v. d. Roer zien zitten hengelen, die 102 jaar oud is. Bij de vele klagten over het grasgewas in dit jaar, volgt hier een voorbeeld, dat er nog uitzonderingen op den regel zijn; van een perceel van den heer Bommel, te Castricum, groot 2.20.is liet grasgewas (eene snede) in publieke veiling verkocht voor 521.waarbij nog komt 5°/0 onkosten voor den kooper; liet wordt gescliat ruim 6 koe liooi te zullen opleveren. Bij den zwemwedstrijd, dezer dagen te' Amsterdam gehouden, werd liet bassin, hetwelk eene lengte heeft van 114 meters, in 2 minuten 24 seconden afgelegd. Het getal aangiften van poklijders te Haarlemmermeer bedroeg tot den 4 Julij in het geheel 92. Daarvan zijn overleden 31, dus j. Over 't algemeen is de gezondheidstoe stand in dezen polder niet ongunstig en wordt steeds beter. Gedurende de vorige week werden te Leiden dagelijks 1 of 2 personen aangetast door de pokken, zoodat het gunstig vooruitzigt bestaat, dat weldra de epidemie zal ophouden. Gedurende de vorige week zijn te 's Hage 22 pokken- gevallen aangegeven, waarvan 21 te Scheveningen. In het Dagblad van 's Gravenliage komt P. Knuttel Dz. te Ede; tegen de bewering van ds. Gunning op, dat het tabakrooken zou leiden tot ligchamelijke en zedelijke opwinding en ontzenuwing. Als het rooken enerveert, begrijpt de heer Knuttel niet, hoe de Duitschers, die aartsliefhebbers van rooken, zoo krachtig hebben gestreden in den jongsten oorlog. Bij de requisitiën, door hen aan den vijand opgelegd, speelden de sigaren altijd een groote rol. Verder wijst de heer Knuttel op den ernst der tijden en beaamt, dat er tegenwoordig rusteloosheid en gejaagd heid onder de menschen heerscht, doch hij schrijft dit verschijnsel niet aan het rooken, maar aan de toenemende godsdienstloosheid toe. Het ongeloof is, volgens den schrijver, de nicotine, die kerk en staat vergiftigt. Daartegen wil hij strijden, al is het met een sigaar in den mond. Het Dagblad verneemt, dat gisteren morgen bij het begraven van twee lijken uit het gasthuis te 's Hage, een zonderlinge vergissing zou hebben plaats gehad. Het eene lijk moest, van wege het armbestuur, ten zeven ure en op het kerkhof der Gereformeerde, het ander ten acht ure, met rouwgebruik en door de familie vergezeld, op den doodenakker der Catliolieken begraven worden. Nadat de beide ter aarde bestellingen hadden plaats gehad, moet men nu ontwaard hebben dat er een schromelijke vergissing begaan was: de arme Protestant zou namelijk plegtig op het Roomsche kerkhof en het andere lijk op het Gerefor meerde begraven zijn. Te Utrecht overleed den 6 dezer in 69jarigen ouderdom de heer P. A. Fruitier de Alma, oud kapitein-luitenant ter zee. Het vroeger uitgesteld Landmeters-congres zal half Augustus te Utrecht plaats hebben. Jl. Vrijdag avond had in het gebouw Musis Sacrum te Schiedam een merkwaardige feestviering plaats. Het was namelijk 60 jaar geleden, dat de heer W. Hutschen- ruijter voor het eerst aldaar als muziek-onderwijzer optrad. Uit Dieren schrijft men, dd. 6 Julij, aan de Zutpli. Ct. „De vrouw, onlangs op den openbaren weg, tusschen Êllecom en Doesborgh aangerand en verwond, is .overleden. Heden heeft de geregtelijke lijkschouwing plaats gehad en is het lijk ter aarde besteld. Men zegt, dat aan den schedel eene belangrijke wonde is toegebragt. De dader is een jongeling van 16 a 17 jaar; hij heeft oogenschijnlijk een onnoozel voorkomen en schijnt niet te beseffen welke zware misdaad hij heeft bedreven. Wat aanleiding tot den aanslag heeft gegeven weet men niet, daar de dader verklaard heeft noch dronken te zijn geweest, noch ooit eenige moeijelijkheid met de verslagene te hebben gehad. Het berigt, dat een arme stucadoor te Deventer door erfenis in het bezit zou komen van een halve ton, is volgens de Dev. Ct. onjuist. Dat is zeer jammer voor den stucadoor! In Friesland is bij de gemeenteraden een adres in circulatie tot vervanging van de tollen door een paarden belasting. Te Sneek is een schipper gevankelijk binnengebragt, die in drift zijn 13jarig kind over boord geschopt en ver dronken heeft. Zijne vrouw had zelve hem aangeklaagd. Als een niet onaardige bijzonderheid wordt uit Ilar- lingen een gesprek medegedeeld, jl. Vrijdag in den spoor trein gevoerd, waarbij iemand verklaarde, dat hij, dezer dagen in een der kleine Duitsche gemeenten den heer burgemeester verlangende te spreken, ten antwoord had ontvangen, dat Zijn Edel Achtbare naar 't weiland was te „maaijen/' en na circa drie weken terug werd verwacht. Te Harlingen wordt het beste te veld staande vlas tegen buitengewoon liooge prijzen opgekocht. In het naburige Arum hebben de Hollanders 700 per hectare besteed. Te Kollum is een boerenknecht overleden aan een stoot in de borst, hem door een stier toegebragt. Het volgende zeldzame geval heeft te Ooststellingwerf plaats gehad. De landman B. Veeustra, van Appelscha, verkocht jl. Donderdag op de markt te Die ver eene koe. Nadat het dier betaald en afgeleverd was, ging de verkooper huiswaarts, doch hoe verwonderde hij zich, toen eenige uren later ook de koe zonder geleide terugkwam en door herhaald geloei te kennen gaf, dat zij zeer blijde was, het erf van haren ouden patroon weer te kunnen betreden. De koe was verkocht aan een veehandelaar van Kuinre. In het logement de Posthoorn te Oosterwolde is een roggestengel te zien, waarop twaalf volwassen aren prijken, zeker een geval, dat niet dikwijls voorkomt. Uit Drenthe meldt men aan het Utr. Dagblad, als historisch: Als een bewijs hoe in vroegeren tijd alhier somwijlen de benoemingen plaats hadden, diene het volgende; In zeker dorp moest de schoolmeester gekozen worden. De scholte (burgemeester) wilde absoluut A. benoemd liebbeii; doch de raadsleden B. De scholte stemde A., doch de raadsleden B. Toen de briefjes in de bus waren, nam de scholte plaats bij het vuur, de lieeren staken de pijpen op en dronken een glas. De scholte las de briefjes voor en wierp ze onmiddelijk in het vuur. Raad nu eens den uitslag.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1