Benoeming-en, enz. Provinciale Staten van Noordhollantl. B I T E Hf L A N 0. Terwijl duizenden ingezetenen en vreemdelingen zich jl. Zondag avond aan het Scheveningsche strand bewogen en daar den schoonsten zomeravond, die het in dit opzigt zoo karige '71 ons tot hiertoe schonk, ten volle genoten, had er tusschen 4 wandelaars een even tragische als comische ontmoeting plaats, die door hot beleid van een politieagent de toen zoo kalme Noordzee geen getuige deed zijn van woeste tooneelen, waartoe in de bestaande omstandigheden zoo ligt aanleiding zou hebben bestaan en die dan ook werkelijk eenige uren later in een achterbuurt der residentie plaats greep. Circa 7 ure ontmoetten elkander daar ter plaatse een jufvrouw met een grenadier en een huisvader met een jufvrouw, beide welke wandelende paren elkander niet geheel vreemd waren; althans de dame van den grenadier en de huisvader waren man en vrouw. Vrouwlief had haar echtvriend diets gemaakt, dat zij heel den dag in een harer werkhuizen zij was schoonmaakster van beroep dienst moest doen om de dienstbode te Ver vangen en zij was op haar beurt in den waan gebragt dat haar man in zijn eenzaamheid eens naar Delft zou wandelen om daar aan de wederzijdsche ouders een bezoek te brengen. Wat was nu 't geval? De man had er de voorkeur aan gegeven oin met een oud liefje eens te luisteren naar Botgerscheks toonen aan het strand boven een eenzaam kuijeren naar het ouderlijk huis en meende dat veilig te kunnen doen, want zijne vrouw paste immers op de kinderen van mevrouwen kwam niet v<5ór 10 ure te huis. De vrouw op haar beurt, haar man goed en wel op de Binnenwatersloot of aan de Rotterdamsche poort te Delft wanende, had uitvoering gegeven aan haar lang beraamd plan om eens met een „ouden vrijer" uit te gaan. Ieder kan zicli ligtelijk verbeelden hoe vreemd men elkander aanzag, toen hun wegen zich daar zoo plotseling in het mulle zand kruisten. - Niet onaardig was do raad van een der omstanders, dat man en vrouw maar het best deden hier niet te redeneren, maar zamen huiswaarts te gaan om daar de zaak uit te maken en aan de nu verlaten partijen om zamen den weg te vervolgen. Den grenadier en het meisje van den huisvader heeft men op hun togt niet gevolgd, maar van de getrouwde lui weet men, dat zij op weg heel wat hebben afgepraat en daarna in de echtelijke woning werkelijk de zaak hebben afgemaakt. Althans de vrouw kwam nog vóór den nacht een schuil plaats vragen bij de dame, op wier kinderen 't heette dat zij dien dag had gepast en heeft zich jl. Dingsdag als inwonende dienstbode verhuurd! De man heeft, gelijk zoo vaak gebeurt, troost in de kroeg gezocht en loopt nu, na even te huis den boel te hebben stuk geslagen, elders werk te zoeken, daar zijn meester jl. Maandag den onnutten dienstknecht heenzond. Gelukkig dat de echtelieden, „waar zóó de liefde viel", geen kinderen hebben, die van hun schande en ellende getuigen zijn! (D. v. 's Gr. en Zh.) In de spreekkamer van een huis in liet Westeinde te 's Hage vernam de bewoner dezer dagen een aanhoudend geroep. Hij trad binnen en vondeen zuigeling van ongeveer 2 maanden oud, goed in de kleeren, doch onbe heerd. De politie doet onderzoek. In den vroegen morgen van jl. Zondag had te Rot terdam in de Lange Frankenstraat een ontzettend voorval plaats. Een paar gehuwde lieden, die nog onlangs het voorregt mogten smaken hun zilveren huwelijksfeest te vieren, en die zich voortdurend in een ongestoord echt- geluk mogten verheugen, kregen over een nietigheid eene rollenden dag schuil. Be abt Pel it, secretaris ran insgr. Darboy, en de waardige pastoor van Saint-Leu keerden, na de grootste gevaren geloopcu ie hebben, in de gevangenis terug, waar zij den nacht doorbragten. Al de overige geestelijken en militairen ver nachten insgelijks in de gevangenis, welker toegangen door de trouwe cipiers zorgvuldig gesloten en bovendien door vele der soldaten bewaakt werden, zoodat wij niet voor eene overrompeling behoefden te vreezen. Het was de eerste rust, die wij sedert drie etmalen genoten. Beu geheelen nacht werden de deuren en hekken van la Itoquette door het woedende gepeupel belegerd; maar ditmaal beveiligden de oorspronkelijk voor een tegenovergesteld gebruik bestemde hechte ijzeren deuren, bouten en staven de eerlijken en welgezinden, die in den kerker eene toevlugt vonden, terwijl zij de schurken en booswichten weerden. Het eenige, 't welk van hen tot ons door drong, waren hunne afschuwelijke kreten en bedreigingen. Bij het aanbreken van den dag vernamen wij een levendig geweervuur, en spoedig stormden nu de mariniers iu de gevangenis binnen, onder het geroep van: „Leve de vrijheid 1 de vrijheid! mannen! broedersgij zijt vrijNaar beneden en naar buitenWel ver echter van aan deze uitnoodigingen gehoor te geven, werd het door de gruweltooneelen der laatst verloopcn dagen afgefolterd en ver bijsterd gemoed der gevangenen op nieuw door schrik en argwaan bevangen. „Niet naar beneden!" was de algemeene kreet. „Hier blijvenHet zijn gecne redders, maar vermomde bandieten Zelfs toen zich de aanvoerder van het detachement, een kolonel, op de binnenplaats vertoonde en ons toeriep: „Komt naar beneden, vrienden Vertrouwt veilig op onswerd hein geantwoord „Indien gijlieden vrienden en verlossers zijt, bewijst dit dan door ons geweren te zenden!" De kolonel begreep, aan dit zonderlinge verlangen te moeten toegeven en zond eenige c'hassepots naar boven; maar het wantrouwen was daardoor nog niet gewekenmen eischte de livretten der officieren, rapporten en andere dienststukkenmen wilde eindelijk de driekleurige vlag zien. Toen deze werd omboog geheven, hieven allen eenparig de kreet aan: „Leve Frankrijk!" maar nog altijd aarzelde men. Er rukte eene compagnie der linie troepen het binnenplein op. Dit werd met den kreet: „Leve het leger!" begroet. Maar dit alles was nog niet iu staat, den argwaan, die de meesten vervulde, te doen verdwijnen. Eindelijk besloot een der onzen het voorbeeld te geven; hij bood zich aan om voorop te gaan; en nu duurde het niet lang meer, of allen volgden. De sergeants de ville kwamen het laatst van allen te voorschijn. Er scheen nu geen einde te zullen komen aan de hand drukken, gelukwenschen en vreugdekreten. De houten speren, die de horde der Commuue op de vlugt gejaagd hadden, werden nedergelegd en kwamen goed te stade bij het bereiden van den gullen maaltijd, waaraan bevrijden en bevrijders een half uur later in de gevangenis van la Itoquette gezamenlijk aanzaten. woordenwisseling, waardoor de man in zulk .een drift ont stak, dat hij zichzelven een voor hem liggend mes in het hart stak. Een paar uren later gaf de öljarige ongelukkige, onder het volkomenst berouw over zijne daad, den geest. De liedertafel Ido's Mannenkoor, te Dordrecht, directeur de heer C. v. d. Linden, heeft jl. Zondag op het concours van zanggezelscliappen te Gent in de 3de afdeeling den eersten prijs behaald, zijnde een gouden medaille. Te Dordrecht is ze bij haar terugkomst feestelijk ingehaald. De Souvenir des Montagnards, van Tilburg, heeft aldaar in de 2de afdeeling den eersten prijs behaald. De gemeenteraad van Vianen heeft afgestemd een voorstel om aan een hoofdonderwijzer 70 gratificatie te geven voor liet gemis van een tuin. Daar de man echter toch groente moet koopen, heeft de raad om hem hiertoe in staat te stellen, met 3 tegen 2 stemmen besloten, de jaarwedde van dien onderwijzer te vermeerderen met 5 (zegge vijf gulden) 's jaars. 'Met grooten lof wordt melding gemaakt van den bijzonderen ijver, door dr. van Hemert, eerstaanwezend officier van gezondheid te Grave, betoond in de verzorging dqr vele pokziekten in die gemeente, waar juist dezer dagen de beide burgerlijke geneesheeren een dag na elkander plotseling zijn overleden. Dezer dagen is te Middelburg een nieuwe broodbakkerij geopend, waar het brood cent per kilo goedkooper ver kocht wordt dan bij de overige bakkers, terwijl de kwali teit hoog wordt geroemd. Het publiek is zeer gediend met deze concurrentie, en verdringt zich zoodanig om uit dien nieuwen winkel voorzien te worden, dat de politie reeds tusschenbeide is gekomen om de orde te bewaren. Nabij Deventer was men verleden week bezig om dijkjes langs de aardappel- en met andere vruchte bezette landerijen te maken, toen zulk een storm opkwam, dat de dijkjes doorbraken, zoodat plotseling alle landerijen onder water liepen. De schade is zeer aanzienlijk. Het groote hunnebed, in de gemeente Emmen, ver moedelijk 50,000 kilogram zwaar, is door het rijk aangekocht, zoodat van de 54 bekende hunnebedden thans 22 in eigendom van het rijk zijn overgegaan. De eergisteren morgen van Groningen naar Arnhem vertrokken goedkoope volkstrein, bestond uit ruim 40 waggons, met 1200 passagiers. De exploitatie-maatschappij heeft dus succes op hare eerste onderneming van dien aard op de Groningsche-Drentsche lijn. Met de Kaapsche brievenmaal is berigt ontvangen, dat alles rustig was in de diamant-streek. Zoowel de troe pen van den vrijen Oranjestaat als de politie der Kaap regering zijn afgetrokken. Er is een groot goudveld gevonden nabij de Tatin; uit vier ton kwarts heeft men drie kilogram goud verkregen. De voorraad der diamanten schijnt steeds grooter en grooter te worden. De Engel- sclie stoomboot Gambia is in Algoa-baai gestrand en het Fransche schip Souvenance is met man en muis vergaan. Er waren 150 lijken aangespoeld. - De Prins en Prinses van Wallis, met kinderen, hebben op hunne reis naar Kissingen den dag van jl. Zondag door- gebragt in het koninklijk paleis te Brussel. IIODTSKOOL TER BEVORDERING "VAN PLANTENGROEI. Beproef eens een bloembed met eene geringe hoeveelheid houtskool te bestrooijen, dan zult gij de prachtigste bloemen krijgen. Vooral op den druivenboom oefent het een gunstigen invloed uit. Met I Aug. n. s. wordt bij het gedeelte mariniers, alhier ii garnizoen, geplaatst de 1ste luit. van dat corps jhr. W. F. Clitforf Koeq van Breugel. Bij kon. besluit is bepaald, dat o. a. tot de 1ste kl. van spoorive». opzieners zal bebooren de beer W. D. Eeltjes, te Alkmaar. Een bezoek, van den Keizer van Bbazilië aan de centiule synagoge te Londen. Jl. Vrijdag avond bezocht de Keizer van Brazilië, vergezeld van zijnen, kamerheer, de centrale synagoge in Portland-street. De Keizer gaf, na afloop der dienst, zijn wenscb te kennen Zaturdag de oebtendienst bij te wonen. De Keizer, die het Hebreeuwsch verstaat, verscheen alzoo jl. Zaturdag omstreeks elf ure, gedurende een korte schorsing der dienst, en werd door den president, den heer Barnett Meyers, naar de zitplaats geleid, die voor hein in het midden van het gebouw opgerigt was. Bij het binnentreden des Keizers stond de geheele gemeente op, terwijl de leeraar den bijzonderen zegenwensch, welke voor de koui9t van een regerend vorst bepaald is, namelijk: „Gezegend zijt Gij, o Koning der Koningen, die een deel uwer heerlijkheid aan vleesch en bloed verleendet," uitsprak. Voorgelezen werden Nuraeri XXV 10 en Jeremia I 1. Die voorlezing werd gevolgd door het gewone gebed voor hen, die het onderzoek der wet bevorderen en het tot nut der menschheid toepassen. Op de zegen-uitspraak volgde het gewone gebed voor het koninklijk gezin en toen een opzettelijk gebed voor den keizerlijken gast, in het Hebreeuwsch en luidende aldus: „Moge hij, die onze vaderen Abraham, Isaac, Jacob, Mozes en Aiiron, David en Salomo zegende, zijne keizerlijke majesteit den Keizer van Brazilië, zijne doorluchtige gemalin en het geheele keizerlijke gezin, zegenen, bewaren, beschermen, bijstaan en ver- hoogeuMoge de oppermagtige Koning der Koningen, in Zijne oneindige goedertierenheid hen behoeden, hun het leven schenken en hen beschermen voor alle onheilen, gevaren en smarten en hen in alle hunne ondernemingen doen slagen! Moge de oppermagtige Koning der Koningen in Zijne oneindige goedheid hunne harten en die van alle hunne raadslieden met goedwilligheid vervullen, opdat zij goedaardig mogen handelen jegens geheel IsraëlMoge Judah behouden worden en Israël iu veiligheid wonen in deze dagen; en moge de Verlosser tot Zion komen. Dit zij Zijn genadig welbehagenAmen." Na dit gebed werden de gewijde rollen weder in de ark geplaatst, terwijl het koor en de gemeente den 29sten psalm zong. De geborduurde gordijnen der ark en de omhangsels der rollen, die bij deze gelegenheid gebezigd werden, waren onlangs tijdens de inwijding van het gebouw ten geschenke gegeven, en het coup d'oeil was zeer indrukwekkend, toen de Keizer in het midden van het gebouw stond en dc rollen der wet iu optogt naar de ark werden gedragen. De Keizer bleef tot de Aineedah of bijkomende dienst en verliet gedurende deze in gang was, stil en zonder in het minste de dienst te storen, de synagoge. I)e eerw. heer A. L. Green hield met welsprekendheid eene rede over de woorden: „Dat uwo dagen verlengd mogen worden in bet land dat de Heere uwe God u gegeven beeft." De dienst eindigde met het zingen van Adon Olam. De Times verneemt, dat het bezoek van den Keizer in de cen trale synagoge het eerste is, dat immer in dit land door een regerenden vorst gedurende de uitoefening der dienst aan eene synagoge werd gebragt. twe Bh Bk fraE volf b&U heb Of i Zitting van Dingsdag 11 Julij. In deze zitting is aangenomei l"\ de begrooting van het provinciaal bestuur, voor zooveel het rijks bestuur is, voor 1872 en de rekening der provincie over 1869. Voor de instandhouding van het Parc-Vaecinogène te Amsterdam! ^CS is weder voor den tijd van 3 jaren een subsidie verleend van f 590 r 'sjaals. Voor de stoombootdienst tusschen Texel en het Nieuwediep is weder voor den tijd van 5 jaren een subsidie verleend van f 1001 's jaars. Aan het bestuur van den Hondsbossche en Duinen tol Petten is voor de versterking der Hondsbossche zeewering eet subsidie verleend tot een bedrag van J der kosten van dat werl mits. niet te boven gaande de som van f 400,000, verdeeld ovti vijf jaren. Aan Gedep. Staten is magtiging verleend, om publiek of ondershandi, voor den tijd van vijf jaren, aan te besteden de voorziening in het vervoer van personen en goederen tusschen Amsterdam en het Tolhuis (Buiksloterveer). De begrooting van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsttt en uitgaven voor 1872, alsmede de rekening van het gesticht Meerenberg over 1870 en de begrooting van dat gesticht voor 1872 zijn vastgesteld. Aan de gemeente Edara is voor de wegruiming van eene hank voor de haven aldaar oen subsidie verleend tot een bedrag van <k helft der kosten van het werk. Yoor de beharding van wegei onder Schoorl is een subsidie verleend van een zesde der kosten, tot een maximum van f 10,000. Aan de gemeente Alkmaar ii voor de verbetering van den Munnikenweg en van een gedeelti van den Friesehen en Hoornschen weg een subsidie verleend vai een vijfde der kosten, tot een maximum van f 3400. Een verzoek van bestuurders van den Holendvechter en Bullewijks polder om vergoeding van of eene bijdrage in de kosten wegen afdammingen te Ouderkerk, Abcoude en aan den Voetangel ii afgewezen. Voor den Braakpolder, onder Hoogwoud, en voor den West-4 naa wouder polder zijn reglementen van bestuur vastgesteld. De voordragten tot wijziging van de reglementen van bestuur voor den polder de Westerkoog, den polder de Zeevang, den Haarlemmermeerpolder, de banne Berkhout, den Keverdijkscba Overheenschen polder, den Koog- en Bleekmeerpolder, den Uil- hoornschen polder en den Kalslager polder zijn aangenomen. Aan den concessionaris voor de voorgenomen droogmaking vat het noordelijke gedeelte van de Legmeerplassen is een subsidii verleend van f 35,000. Op de aanvragen om toepassing van art. 36 der wet op k lager onderwijs ten behoeve der gemeenten Spaarndam, Urk, Huizei en Petten is gunstig geadviseerd. De stukken betreffende gelijk: aanvraag ten behoeve der gemeente Westzaan zijn aan Gedeputeerd: Staten verzonden. I toe! Art hee voo een loo: Ko een wol F r a n k r ij k. De Nationale Vergadering lieeft in hare zitting vai den 6den -Junij besloten, dat in de hoofdkerk te Parijs een marmeren steen zal worden geplaatst, waarop de namen van al do op last der Commune vermoorde gijzelaars zullen zijn gebeiteld. Het Journal Officiel heeft eene voorloopige lijst van de namen der slagtoffers openbaar gemaakt en de familiebetrekkingen van de vermoorden uitgenoodigd, aan den minister voor openbaar onderwijs die veranderingen of bijvoegingen te doen kennen, welke daarin nog gebragt zouden behooren te worden. Op die lijst komen de namen voor van den aartsbisschop Darboy en van twee-en-twintig andere wereldlijke en klooster geestelijken (waaronder ook pater Captier en diens lotge- nooten), die van den beer Bonjean en negen andere burgerlijke personen (waaronder de heeren Chaudey Jecker), alsmede die van elf onderofficieren en manschappen der gendarmerie en van twee Parijsche gardes, te zamen vijf-en-vijftig personen. In de rue d'Argenteuil heeft men volgens Paris-Journal in het boudoir van twee „nachtschoonen" een paar officieren van het 183ste bataillo'n der Commune gearresteerd, die van bet kamp van Mars naar dat van Venus waren over- geloopen, om in het laatste vergoeding te vinden voor bet leed, in het eerste ondervonden. Ongelukkig werden zij bij hun aanhouding gestoord in bun partijtje piket. Overigens zullen zij nu wel goedkooper logeren, want zij hadden bij de gastvrije zusters nog al een aardig duitje verteerd't Is waar, ze konden bet missen want na al de gemaakte verteringen, vond men nog 2000 Pruissisclie thalers in hun bezit, die een der gastvrouwen juist te St. Dénis zou gaan wisselen. De beer Gambetta beeft, naar aanleiding van de over winning, die de republikeinscho partij in het departement der Gironde bij de verkiezingen van 2 Julij beeft behaald, aau de republikeinsche comités te Bordeaux en in het departement een brief geschreven, waarin hij zijne vreugde over dit veelbeteekenend resultaat te kennen geeft. Hij maakt van deze gelegenheid gebruik, om de republikeinen ook verder tot eendragt aan te sporen. Het land beeft uitspraak gedaan, en dit legt der partij groote pligten op. Laten wij, zegt hij, rusteloos, met volharding en gematigheid, met overleg en bekwaamheid werkzaam blijven, opdat de republiek, jegens welke thans alle wantrouwen heeft opge houden, voor ons ongelukkig vaderland de haven zij, waarin bet eindelijk, te midden van welvaart en maatschappelijken vrede, na zoovele stormen de verlangde rust vinde. Nog eens zegt bij ten slotte onthouden wij ons van buitensporigheden, blijven wij eensgezind, volhardend, waak zaam, gematigd, geduldig vooraldan zal de zegepraal onzer beginselen verzekerd zijn. Een correspondent van Le Siècle te Versailles meldt, dat de officieren van bet Fransche leger bij Sédan kaarten bij zich hadden, waarop Sédan niet eens voorkwam. Z1JI cn ziel in gel afst ver en kaï zon arn Sir hal De de dat of he mt Li al pl: Cl va Is e* va g< n< m nt bl E et f1 di g1 U d b o d c

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2