1871. N". 85. Zondag 16 Julij. 29 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. BINNENLAND. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf f 3J franco per post - 1.65. lturean: MOLENPLEIN, N°. 163. „Wij huldigen het goede." Prijs der A d rerte n tis n Van 14 regsls 60 ceut. elke regel meer 15 cent. Groote letter» of rignetten worden naar plaatsruimte berakend. Wocasal»? den 38 Julij vertrekt van hier de Oost-Indische mail via 'Trlëst, per eersten trein. Vrijdag den 38 Julij vertrekt van hier de ©ost- Indische mail via Srindisi, per trein van 8.35 's av. Maandag den 31 Julij vertrekt van hier de West- Indische mail over Southampton, per laatsten trein. De VOORZITTER van den BAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op Woensdag den 19 J u 1 ij 1871, des avonds ten ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 11 Julij 1871. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TER BEHANDELING: 1. Aanbieding rekening Gemeente 1870. 2. Weeshuis 1870. 3. Algemeen Armbestuur 1870. 4. Verzoek om ontslag van een hulponderwijzer. 5. Uitgaven voor schoolprijzen. 6. Brief omtrent de verbruiksbelastingen. 7. Mededeeling van ingekomen stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 Julij. Ongeregeldheden te New-York dit is in de laatst- verloopene dagen het meest gewigtig staatkundig nieuws. Bijzonderheden omtrent het gebeurde ontbreken voor alsnog; de telegraphische berigten hangen echter reeds een droevig tooneel op van het gebeurde aldaar. Verscheidene offers zijn gevallen, waaronder politie-agenten, die de orde wilden handhaven en in de uitoefening hunner moeijelijke betrekking zijn omgekomen. Met belangstelling ziet men de ontvangst van meer uitvoerige tijdingen dienaangaande te gemoet.l De uitslag der verkiezingen in Frankrijk, in betrekking tot het manifest van den graaf van Chambord, maakt nog bij voortduring in de staatkundige beschouwingen der dag bladen eene der hoofd-onderwerpen uit. Bijna eensluidend is het oordeel, dat de legitimistische partij, zoo die al vroeger kon gerekend worden te bestaan, thans van de lijst der staatspartijen gereedelijk kan worden geschrapt. Met eene openhartigheid, eene betere zaak waardig, heeft de vertegenwoordiger van den ouderen tak der Bourbons zijn eigen vonnis geteekend, en het zoo goed als onmogelijk gemaakt, dat hij ooit als Hendrik V den Franschen troon zal beklimmen. Uitvoerige berigten zijn thans tot ons gekomen omtrent den feestelijken intogt en het verblijf van Victor Emmanuel te Rome. Naar die berigten luiden, is de Koning overal met vreugde en blijdschap begroet en heeft men, zelfs in liet gedeelte, dat gerekend wordt te behooren tot den omtrek van 's Pausen verblijf, de ondubbelzinnigste blijken gegeven van instemming met de gewigtige gebeurtenis, zoo lang verbeid: één eenig Italië en Rome de hoofdstad. Ook ver zekert men, dat de Florentijnen gezind zijn de schade, die voor hen uit de verplaatsing van den zetel der regering moet voortvloeijen, gewillig te dragen, bedenkende dat zij hierdoor een pligt jegens het gemeenschappelijk vader land vervullen. Op Dingsdag 18 dezer zal alhier eene verkiezing plaats hebben voor zeven leden van den gemeenteraad. Aan de beurt der aftreding zijn de lieerenW. J. Maalsteed, J. S. Janzen, P. A. C. Hugenlioltz, A. J. van Kelckhoven en L. Jelgersma, die weder herkiesbaar zijn; terwijl in de heide vacaturen moet worden voorzien, ontstaan door het vertrek van den heer P. Haagsina en door 't overlijden van den heer J. T. Zur Mühlen. Gisteren in den vroegen morgen is een vischschuit nabij de kust door een binnenkomend schip overzeild. Het visschersvaartuig is zwaar gehavend, de schipper gewoonlijk en zijn zoon ligt gewond. -4- Men deelt ons mede, dat op de thans te Napels geopende internationale maritime tentoonstelling aan de zoo gunstig, bekende Nederlandsche firma der heeren D. en M. Grootes Gebroeders, te Westzaan, een zilveren medaille is toegekend voor chocolade en een bronzen medaille voor blaauwsel. De chirurgijn Hoffman, te Groningen, die voor het Roode Kruis te Mannheim en Havre is geweest, is tot ridder der Badensclie orde van den Zaehringer Leeuw benoemd. De Staatscourant bevat een berigt omtrent den stand der veldgewassen in de provincie Friesland. De berigten omtrent tarwe, rogge, koolzaad, chicorei en boekweit luiden vrij gunstig, omtrent het laat gezaaide vlas en de aardappelen zelfs uitmuntend. De wintergerst staat over het algemeen slecht; de erwten zijn achterlijk, maar kunnen bijkomen. Over het geheel is de toestand der hooi- en graslanden veel gunstiger dan in het begin van Junij, doch de hooi oogst zal wel beneden voldoende blijven; men hoopt echter, dat de kwaliteit zeer goed zal zijn. Handelende over de verkiezing van gemeenteraads leden ter gelegenheid van de periodieke aftreding, zegt de Fr. Cour. o. a. het volgende: „De leden van den raad moeten zijn mannen van stavast, maar die niet zoo vast op hun stuk staan, dat zij voor geene overtuiging vatbaar zijn. De leden van den raad dienen te zijn mannen van beginsel, doch die niet aan het beginsel vasthouden als theorie, indien de praktijk in hunne gemeente in strijd is met de algemeene waarheid. De leden van den raad moeten steeds in het oog houden, dat het algemeen belang boven de particuliere belangen gaat; doch zij moeten nooit uit het oog verliezen, dat het algemeen belang bestaat uit de som der particuliere belangen. De leden van den raad behooren zooveel mogelijk te zijn mannen van eene onafhankelijke positie in de maat schappij; doch zij mogen niet ongevaarlijk voor het alge meen worden geacht, indien hunne onafhankelijkheid gepaard gaat met de afhankelijkheid van een groot getal der leden van de gemeente. De leden van den raad moeten zijn mannen die de belangen van de gemeente in hunne personen vereenigen en toch is het goed, dat niet alleen deze personen worden gekozen uit dien stand, welke het hoofdbedrijf in de gemeente uitoefent, opdat niet de andere standen onwille keurig worden achteruit gesteld. Kortom, het is van het hoogst belang zulke personen zijn vertrouwen te schenken, die dat vertrouwen waard zijn. Geheel onafhankelijke, streng regtvaardige, uitstekend bekwame mannen voor raadsleden te vinden (het zij met het meeste respect gezegdis niet zoo gemakkelijk als soms de aanbevelingen willen doen gelooven." Programma, onder de hooge goedkeuring des Konings vastgesteld, voor het op Dingsdag 18 Julij 1871 te Wasse naar te voltrekken huwelijk van II. K. II. Prinses Marie der Nederlanden, met Z. I). II. den Prins von Wied. A. Des namiddags ten één ure zullen Hli. MM. de Koning en de Koningin en de overige leden van het koninklijke huis, alsmede de verdere vorsten en vorstinnen, die aanwezig zullen zijn, gevolgd van de van dienst zijnde heeren en dames, zich vereenigen op het huis de Paauw, en zal aldaar onmiddelijk worden overgegaan tot het vol trekken van het burgerlijk huwelijk. B. Na voltrekking van het burgerlijk huwelijk zullen HH. MM. en verdere vorstelijke personen zich met. rijtuigen van het huis de Paauw naar de kerk van Wassenaar begeven en wel in de volgende orde: a HII. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden, b. Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden, c. Z. K. H. Prins van Oranje, d. H. K. II. hertogin Willem van Mecklenburg met Z. K. II. Prins Albert van Pruissen. e. IIH. MM. de Koning en de Koningin, Hot hooge bruidspaar, met H. K. H. de groothertogin wed. van Mecklenburg Scliwerin en Z. K. II. Prins Frederik. Zullende allen onmiddelijk worden begeleid of gevolgd door de heeren en dames van dienst, die zich met hen op het huis de Paauw bevinden. C. HII MM. en de verdere vorstelijke personen zullen worden ontvangen aan den ingang van het kerkgebouw en geleid naar de kerkekamer, terwijl de heeren en dames van het gevolg zich verzamelen in de ruimte, welke zich vóór deze bevindt. D. Zoodra alles in gereedheid is voor de plegtigheid van de voltrekking van het kerkelijk huwelijk, zullen het hooge bruidspaar en HII. MM. en verdere vorstelijke personen zich van de kerkekamer begeven naar de plaats bestemd tot voltrekking van het huwelijk en wel in de volgende orde: a. Het hooge bruidspaar; de sleep van II. K. H. de Prinses—bruid zal worden gedragen door de jonkvr. v. Doorn v. Westcapelle, de baronnes v. Lyndon, jonkvr. van Suchtelen van de Haare en de baronnes von Winzingerode, terwijl de grootmeesteres van wijlen Hare Kon. Hoogh. mevr. de Prinses Frederik der Nederl., de gravin van Rechteren van Ahnem, onmiddelijk achter II. K II. de Prinses-bruid, ter zijde van de sleep, zal gaan. b. Z. M. de Koning, geleidende H. K. II. de groothertogin wed. van Mecklenburg Scliwerin. c. II. M. de Koningin, geleid door Z. K. II. Prins Frederik. d. II. K. II. de hertogin Willem van Mecklenburg Scliwerin, geleid door Z. K. H. den Prins van Oranje en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederl. e. II. K. II. Prinses Hendrik der Nederl., geleid door Z. K. II. Prins Albert van Pruissen en Z. K. H. Prins Alexander der Nederl.allen gevolgd door de personen tot hunne hofhoudingen of hunne huizen behoorende, die I Hds. van het huis de Paauw gevolgd zijn. E. Zoodra het hooge bruidspaar en HH. MM. en verdere vorstelijke personen, de voor hen bestemde plaatsen zullen hebben ingenomen, zal de godsdienstige plegtigheid geschieden door een gebed en korte trouwrede van den heer L. J. van Rhijn, pred. der lierv. gemeente te Wassenaar, na welke de huwelijks-inzegening zal geschieden door den hofprediker, dr. G. Ruitenschild. F. Na het einde der godsdienstige plegtigheden begeven de jonggehuwden en HH. MM. en verdere vorstelijke personen zich terug naar de kerkekamer, op dezelfde wijze en in dezelfde volgorde, in welke zij van daar gekomen zijn. G. Van de kerkekamer begeven zich HD. vervolgens naar hunne rijtuigen en keeren terug naar het huis de Paauw, doch in omgekeerde volgorde als zij van daar gekomen zijn. II. Op het huis de Paauw teruggekeerd zijnde en zoodra alle personen, die ter bijwoning van de godsdienstige pleg tigheid in de kerk uitgenoodigd waren, insgelijks op het huis de Paauw zullen zijn vereenigd, zal aldaar een déjeuné- dinatoir plaats hebben, en gelegenheid gegeven worden om het jonggehuwde vorstelijke echtpaar met hun voltrokken huwelijk geluk te wenschen. Hiermede zal de huwelijksplegtigheid zijn gesloten. Men schrijft ons van Texel, dd. 14 Julij „Gisteren avond ten ruim 10 ure ontstond aan het Oude Schild eene groote opschudding, tengevolge van het lossen van kanonschoten en het seinen met flambouwen en fakkels van onderscheidene kleuren in zuidwestelijke rigting. Men vermoedde, dat zich een schip in nood bevond, en was spoedig op redding bedacht. In allerijl verlieten een paar flinke schuiten, elk met een dozijn kloeke mannen aan boord, de haven. Na ongeveer een uur te hebben gezeild, bereikte men de plaats, waar men waande dat zich een vaartuig in nood bevond. Het seinen duurde intusschen voort, en nu kon men het vaartuig onderscheiden, dat bleek te zijn Zr. Ms. ramtorenschip de Buffel, bij de Hors ten anker liggende. Op de vraag of men adsistentie verlangde, en wat de reden was van die noodseinen, bekwam men ten antwoord, dat men nachtelijke exercitie hield, 't Is vreemd echter, dat men het houden dier oefeningen niet heeft gepubli ceerd, zoo als de gewoonte is zulks te doen bij schiet oefeningen, enz. Men schijnt hieraan niet te hebben gedacht; ten minste wij kunnen slecht aannemen, dat men bij wijze van surprice de Texelsche schippers eens heeft willen beetnemen. Wij hopen echter, dat zoo iets, zonder behoorlijke kennisgeving, niet meer plaats liebbe; 't kon anders ligt gebeuren, dat, wanneer er eens werkelijk gevaar bestond, men niet zoo spoedig tot hulp gereed was. Dergelijke teleurstellingen toch benemen lust en ijver." „Bij het onstuimige weder, dat gedurende deze week heerschte, hebben vele schapen en lammeren den dood gevonden. Men zegt, dat er op Texel meer dan honderd zijn bezweken, vooral tengevolge van den inenigvuldigen regen." „De opbrengst van het hooi wordt op een derde minder geschat dan ten vorigen jare." Men schrijft ons van Wieringerwaard, dd. 12 Julij: „De heer Maarten Vethman, die als raadslid te Wieringer waard, volgens rooster, in dit jaar moet aftreden, verlangt op 18 dezer maand buiten aanmerking te blijven. -Men schrijft uit Heerhugowaard dd. 12 dezer: „Terwijl in zoovele andere gemeenten de kermis dit jaar niet wordt gehouden, gaat deze verouderde instelling met de daarbij gewoonlijk plaats hebbende bacchanaliën alhier, gelijk in de meeste omliggende dorpen, door. Van Zondag tot Dingsdag was de kermis in de herberg, die bekend staat onder de benaming van „de Hengstman." Als van ouds werden harddraverijen met paard en tilbury gehouden. Maar bovendien werd de kermis nog door iets anders opge luisterd en het is daarop, dat wij in het openbaar de aandacht willen vestigen, omdat die barhaarschheid verdient aan de kaak gesteld te worden. De kermisgangers namelijk werden weder op het zoogenaamde katknuppelen Onthaald, en als altijd lokte dit wreedaardige spel nog vele toe schouwers uit. Te bejammeren is het, dat dergelijke dierenplagerijen door het hoofd der gemeente geduld worden. Begrijpt men dan zóó zijne roeping, en ziet men niet in, dat men aan verlichting en beschaving een zeer slechte dienst bewijst, als men vrijheid verleent noodeloos dieren te plagen Mogten allen die het met het volk goed meenen, en in de eerste plaats zij, die door hunne betrekking boven anderen gesteld zijn, en invloed kunnen uitoefenen, de handen ineenslaan, opdat eerlang aan dergelijke zedenbedervende vertooningen voorgoed een einde worde gemaakt!" (N.R.G.) De eeuwenoude sierlijke Koepoort te Hoorn, dezer dagen tot amotie verkocht voor 1000, zal vervangen worden door een barrière.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1