den minister is in gereedheid gebragt, waarin hoofdzakelijk deze opmerkingen roorkomen. Er wordt gewezen op de onmogelijkheid om in deze gemeente, die in zeer bijzonderen toestand verkeert, op eene eenigzins bedui dende wijze den hoofdelijken omslag te verhoogen. Ter verduidelijking biervan wordt de aandacht gevestigd op de omstandigheid, dat bij den aanslag de lagere klassen zoo talrijk, de hoogere klassen zoo weinig talrijk zijn, dat de helft van den opbrengst der plaatselijke directe belasting, waarin door 1990 hoofden van gezinnen wordt gedeeld, door slechts 250 der hoogst aangeslagenen wordt gedragen. Verder wordt herinnerd, dat indertijd duidelijk door den Raad is te kennen gegeven, dat om deze en geene andere raden het verzoek tot be stendiging der verbruiksbelastingen werd gedaan. Nog wordt gewezen op de dringende behoefte aan nieuwe werken, bestratingen, riolen, enz. enz.; op de. zekerheid, dat de wijziging der armenwet tot geene verligting van lasten aanleiding geeften op de omstandigheid dat het 4/5 der rijks personele belasting, hoezeer ook een gewigtige bate voor andere gemeenten, ten onzent een weinig belangrijke bron van inkomst blijkt te zijn. Eindelijk wordt opgemerkt hoezeer de ingezetenen algemeen de bestendiging der verbruiksbelastingen wenschen en dat de Raad zou meenen het belang der gemeente niet te behartigen, als hij niet bleef aandringen op het behoud der bestaande belastingen. Aan het slot wordt herhaald het verzoek, dat de minister een speciaal onderzoek doe plaats hebben naar den met dien van andere gemeenten des lands niet te vergelijken toestand van deze gemeente. Nadat de heer de Breuk dank had gebragt voor de flinke behar tiging der gemeente-belangen door het Èagelijksch Bestuur, blijkbaar ook door dit uitmuntend gesteld en zaakrijk adres, hecht de Raad met eenparige stemmen zijn goedkeuring aan dit concept-antwoord en wordt verder besloten, dat. eene commissie, bestaande uit den Voorzitter met den heeren Graat en de Breuk, mondeling de belangen dezer gemeente bij den minister zal bepleiten. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling des Voor zitters, dat bij de op 17 dezer plaats gehad hebbende verificatie van de boekeu en de kas van den gemeente-ontvanger een en ander is in orde bevonden, terwijl zich in kas bevond de som van f 46072,14. Er wordt gelezen eene missive van den heer districts-school- opzicner houdende opmerkingen ten aanzieu van de openbare scholen in deze gemeente. Daarin wordt gewezen op het bestaand gebrek aan ruimte en de daardoor veroorzaakte noodzakelijkheid van het bouwen van een nieuw schoollocaalvervolgens op de wenschelijkheid der vermeerdering van 't getal hulponderwijzers, en van 't bepalen van dat getal naar deze verhoudingéén hulp onderwijzer op 80 leerlingen. De Voorzitter stelt voor, deze missive te beautwoorden met de verzekering, dat de behoefte aan meerdere localiteit reeds lang de aandacht van het gemeentebestuur heeft getrokken, dat reeds een terrein in de Oostslootstraat voor 't bouwen van een nieuw school locaal is aangewezen, dat in October a. s. bij de begrooting voor 1872 een voorstel tot aanbouw van zoodanig locaal zal worden gedaan, ingeval althans de toestand der financiën zulks zal mogelijk maken, en eindelijk dat voor alsnog tot de vervulling van twee vacaturen, maar, in afwachting van 't bouwen eener nieuwe school, niet tot de reorganisatie van het hulppersoneel aan de openbare scholen zal worden overgegaan. De heer de Breuk ondersteunt dit voorstel, en dit te meer om den onzekeren toestand der gemeente-finauciën. Het voorstel des Voorzitters wordt aangenomen. Er wordt gelezen eene missive van het bestuur der Heldersche afdeeling van dejHollandsche Maatschappij van Landbouw, houdende mededeeling van het plan tot het houden in Augustus a. s. van eene harddraverij van paarden en ezels, het houden van volksver maken, verder verzoek tot het gebruik van het Molenplein voor die vermakelijkheden, terwijl de harddraverij op het terrein nabij het Provinciaal Observatorium zal plaats hebben. Eindelijk vraagt Nadat nogmaals de vergadering een Psalmvers gezongen had, trad de hofprediker Ruitenschild, die de belijdenis der Prinses had ontvangen, op om thans Haar huwelijk in te zegenen. Zijn Weleerw. nam in een inleidend woord aanleiding te gewagen van de geschiedenis der beide doorluchtige Stamhuizen, welke geschiedenis vroeger en later wijst naar velerlei afwisseling. Bevre digend achtte hij het echter, dat daarin zoo menigmaal het leed verzacht en duisternis vervangen wordt door licht. Wij zegenen dezen dag, zoo liet Zijn Weleerw. zich nagenoeg en met veel gevoel uit: Wij zegenen dezen dag, die na zoovele maanden van rouw, gevaren en onrust, spreekt van nieuwe Weldadigheden eu Trouw, gelijk aan de Vaderen, zoo ook aan U, Hunne Kinderen, bewezen. Nederland en Neuwied die Hunne Vorstenhuizen eerbiedigen en beminnen, gedenken U, Christelijke Echtgenooten, met weemoed en vercenigen U in hunne gebeden. Door Zijn Weleerw. werd vervolgens, onder wijziging van het Formulier van den Huwelijken Staat, voor de gemeente te bevestigen herinnerd aan de ernstige roeping, waartoe èn Gemaal èn Gemalin vrijwillig eu duur zich hebben verbonden, de beloften werden gevraagd, dat de hoogc gehuwden den nieuwen band eerbiedigen, voor elkander leven en in alle dingen trouw en geloof wilden houden, naar uitwijzen van het Heilig Evangelie. Die beloften werden onder toebidding van licht en hulp aangenomen in naam der Gemeente als getuige. Aan Z. K. H. Prins Frederik werd door Zijn WelEerw. herinnerd, wat dit scheiden voor het vaderhart zal verzachten en hoe ook nu, geloovende en hopende, Z. H., als van ouds, boven de stormen eu beproeviugen van dit leven zich zal verheffen. Hoe de onbepaalde zucht om wèl te doen ecu Vorstelijk karakter siert eu adelt, werd tot opwekking voorgesteld aan de hooge echtgenooten. Aan Z. M. den Koning, 11. M. de Koningin, de Vorstelijk en Doorluchtige Vorsten en Vorstinnen werd door Zijn Wel-Eerw. dank en hulde betuigd en de ervaring toegebeden, dat zij in der welgezinden harten immer zijn gevestigd en op al hunne wegen geplaatst, onder den goeden en getrouwen leidsman. Treffend was vooral 't oogeublik dat de Echtgenooten knielden, en de geestelijke herder Gode hoogen lof bragt,, Hem, die hen heeft geleid, beschermd en vereenigd. Vurige gebeden werden voorts uitgestort voor de tijdelijke en eeuwige belangen van Vorst en onderdanen. Met zegenbeden werd de plegtige wijding van het Hooge Huwelijk geëindigd. De inuige hope werd uitgedrukt, dat trouw zou worden bewaard het gegeven woord, en de grootste zegen zou dan niet uitblijven. Met diepe aandoening werd het uitgesproken Amen herhaald, en hief nu de gemeente aan, naar het gewijde lied van Psalm G'XXXIV 3. Dat 's Heeren zegen op U daal'. Zijn gunst uit Ziou U bestraal', Hij schiep 't Heelal Zijn naam ter eer. Looft, looft dan aller Heeren Heerl De Vorstelijke Personen hebben zich met de overige genoodigden na afloop dezer kerkelijke plcgtigheid op het Huis de Paauw aan een dejeuner dinatoire vereenigd, om daar aan de Geliefde Bruid en haren Bruidegom, de in het kerkgebouw toegebcdenen heil- wenschen nogmaals te brengen. (Het Vaderland.) genoemd bestuur ter goedmaking van kosten eene subsidie uit de gemeentekas. Na eenige toelichting van den Voorzitter en na eene opmerking van den heer van Bruggen, wordt op voorstel van den heer Graat besloten om eene som toe te staan bestemd tot den aankoop van prijzen voor den te houden wedstrijd. Die som wordt met eenparige stemmen op f 150 bepaald. Bij de gewone rondvraag bekomt de heer van Bruggen het woord. Hij herinnert aan de opmerkingen in de vorige zitting door den heer Berghuijs gemaakt ten aanzien van den afslag van zeevisch en de niet voldoende uitvoering van't bestaande reglement op dat onderwerp. Inzonderheid dringt hij aan op de handhaving van art. 5, hetwelk voorschrijft, dat geen visch mag worden ver kocht zonder dat daarvan kennisgeving is geschied aan den commis saris over den afslag, die met de keuring is belast. De Voorzitter verzekert, dat de noodige maatregelen, leidende tot een beter toezigt, door hem zijn genomen, en dat aan den inspecteur van politie bepaaldelijk is gelast op de uitvoering van het bedoelde reglement een wakend oog te houden. Eindelijk geeft de Voorzitter inlichting betreffende de geheelo voorloopige regeling van den verkoop van visch, die ter bestemder tijd door eene difi- nitieve regeling, zoo mogelijk met opname van strafbepalingen, zal moeten vervangen worden. De heeren de Breuk, Braaksma en Berghuijs dringen mede op betere regeling van den verkoop en afslag van visch aan; terwijl de heer Jelgersma opmerkt, dat de keurmeesters van vleesch ook wel waakzaam mogen toezien op den invoer van dat product, daar den vorigen dag nog eene boeveel heid bedorven vleesch hier is ingevoerd. De vergadering wordt hierop door den Voorzitter gesloten. Afloop van verkiezingen voor den Gemeenteraad. Helder. Uitgebragt 204 stemmen, van onwaarde 2, vol strekte meerderheid 102. Herkozen de heerenW. J. MAAL- STEED met 161 stemmen, L. JELGERSMA met 158, J. S. JANZEN en P. A. C. HUGENHOLTZ ieder met 147. Herstemming moet plaats hebben tussclien de heeren: A. J. van Kelckhoven (aftredend lid) die 93, J. J. A. Bedloo de Bronovo die 61, H. Bitter die 53, en J. J. Backer Dirks, die 38 stemmen bekwam. Verder bekwamen nog stemmen de heeren: S. Th. Beets en B. K. Boom ieder 26, C. van Veen 21, C. van Spall 19. L. M. van Gelder en C. Giltjes ieder 15, mr. D. P. H. Aberson en J. C. Jansen ieder 12, J. H. Janzen en P. J. Heijning ieder 10, A. van Voornveld 7, H. Janzen Ez. 6, C. W. K. van Strijen 5, P. Kindt, L. F. over de Linden, P. C. van der Meulen, C. A. Amons en P. J. Duinker ieder 4, K. van Vliet, J. Lammers, K. Lastdrager en A, L. Leuw ieder 3, dr. P. Bakker, W. van der Wooning, M. J. Manheim, H. J. Schuijt, G. G. v. d. Sande, J. Noot, A. Brand, J. C. de Buisonjé en H. Smids ieder 2, verschillende andere heeren 1 stem. Ter vervanging van den heer P. Haagsma bragten 204 kiezers hunne stemmen uit; van onwaarde 4 briefjes, vol strekte meerderheid 101. De heer C. van Veen bekwam 52, de heer B. K. Boom 49 stemmen, tusschen wien alzoo eene herstemming moet plaats hebben. Verder bekwamen nog stemmen de Heeren: C. Giltjes 21, J. C. Jansen 13, L. M. van Gelder en P. J. Heijning ieder 7, S. Th. Beets 6, J. J. A. Bedloo de Bronovo, H. G. Janzen, H. Bitter, mr. D. P. H. Aberson en C. J. van Spall ieder 4, J. J. Backer Dirks 3, J. C. de Buisonjé, K. van Vliet, P. Kindt, F. Snel, C. EI. Schoof en J. Lammers ieder 2, verschillende andere heeren 1 stem. De herstemmingen zijn bepaald op Dingsdag 1 Aug. e. k. (Reeds gisteren aan onze geabonneerden binnen de gemeente bij afzonderlijke billetten berigt.) Texel. Ingeleverd 171 billetten, 1 van onwaarde. Herkozen de hh. C. Reij met 135, S. Keijser met 133, H. Bakker met 127 en J. Ran met 107 stemmen. Verder bekwamen nog stemmen de hh. J. R. G. Coninck Westenberg 35, D. P. Witte 32, J. T. Zijm 28, J. van Putten 17, J. P. Witte 6, P. Kuiper, A. Dros, A. E. Stiggelbout en Sb. Keijser Jz. ieder 5, P. Dz. Bakker S. F. Smit en H. C. Dijt ieder 3, J. A. Buijkes 2 en verder nog 17 heeren ieder 1 stem. Anna Pauloiena. Herkozen de heeren R. Waiboer en A. K. Kaan. Zijpe. Ingekomen 195 billetten, volstrekte meerderheid 98. Gekozen de hh. J. van Beusekom met 154, J. Lanser met 153 en G. C. Hulst met 111 stemmen. Herstemming tusschen de hh. A. Kos, die 93 en F. H. Leis, die 92 stemmen bekwamen. Verder werden uitgebragt op de hh. K. Francis 85, A. de Wit 29 stemmen, enz. Sc/iagen. Ligekomen 157 billetten, van onwaarde 1, vol strekte meerderheid 79. Gekozen de heer C.' de Pater Sr. met 103 stemmen. Herstemming tusschen do hh. S. Buis, die 76 en J. Ligthert, die 49 stemmen bekwam. Verder werden uitgebragt op de hh. J. Keet Cz. 29, A. Vader Wz. 20 stemmen, enz. St. Maarten. Ingekomen 15 billetten. Herkozen de hh. J. Brommer en P. Jonker met algemeene stemmen. Barsingerliorn. Ingekomen 64 billetten, volstrekte meer derheid 33. Herkozen de hh. C. Bood Jhz. en G. Plevier ieder met 44 stemmen. Winkel. Ingekomen 107 billetten, volstrekte meerderheid 54. Gekozen de hh. D. Rezelman met 102 en J. Breebaart met 60 stemmen. Verder werden uitgebragt op den heer A. Schaap 47 stemmen, enz. Alkmaar. Uitgebragt 346 stemmen, volstrekte meerder heid 174. Herkozen de heeren: jhr. D. C.de Dieu Fontein Verschuir van Heilo met 325, mr. D. F. van Leeuwen met 273, H. J. Conijn met 272, J. Helling met 250 en H. van der Berg met 238, terwijl op den heer M. Cohen Stuart 139, op den heer C. Janssen Cz. 65 en op den heer S. C. Coster 47 stemmen waren uitgebragt. Wanneer men in aanmerking neemt dat er 769 kies- geregtigden zijn, dan schijnt eene uitbreiding van het kiesregt voor Alkmaar althans, niet zoo dringend noodig te zijn. Enkhuicen. Herkozen de hh. G. P. Nijhoff met 126, Jb. Mol] met 122 en A. L. van Slogteren met 101 stemmen. BINNENLAND. lied vas ver! rev jaai Hel ruii op HELDER en NIEUWEDIEP, 20 Julij. De generaal-majoor der artillerie von Kellner heden het alhier in garnizoen liggend gedeelte van <1 ja: wapen geïnspecteerd. Op enkele plaatsen in ons land doetzich een begin van appelziekte voor, maar er is veel verbouwd en het produi staat uitmuntend te velde, zoodat een ruime oogst wok verwacht, indien de ziekte geen te groote uitbreiding neenu Hoewel er veel hooi is te loor gegaan door den hoogc» p waterstand, wordt er echter aanzienlijk moer gewonnen ddvoo verwacht werd. De prijs blijft echter nog buitengewoon hoojing Te Beesterzwaag hebben verleden week twee jongen.» een molen bijna in brand gestoken, door op de planker"9 van de zwikstelling een vuurtje van stroo en petrolem 1 te stoken. p -Twee der belhamels bij de jongste ongeregeldhedeiwi te Haarlem, G. V. en J. R., zijn deswege veroordeelLeli eerstgenoemde tot 3, laatstgenoemde tot 2 maanden cellulairtavo gevangenisstraf. Te Utrecht werd jl. Maandag gehouden de algemeei vergadering van den Weerbaarheidsbond. Het gewigtigst punt van het debat was het volgende voorstel „De vergadering, gelet op art. 177 der grondwet, spreek den wensch uit, dat 's lands regering moge besluiten, te vaststelling bij de wet van oefen- en weerpligtigheid voo alle Nederlanders; magtigt het centraal comité zich in dien geest, uit naar van den Bond, bij adres te wenden tot Z. M. den Koning den minister van Oorlog en de beide Kamers der Staten- Generaal; en „noodigt de besturen van alle weerbaarheids-vereeniginget uit, dit verzoek krachtig te ondersteunen door het in leven roepen van een algemeen petitionnement." Dit wordt aangenomen en de uitvoering van dit beslui wordt opgedragen aan het centraal comité. Gepasseerde week kwam te Utrecht een werkmai in beschonken toestand te huis, terwijl zijne vrouw bij d» buren pratende was. De vrouw, aan liaar 7 maanden ouc zijnd kind denkende, dat te bed lag, spoedde zich naar hui; maar vond het reeds door haar man dood gelegen, li riep alle buren bijeen, om getuige te zijn van dit droevi voorval, maar de man bemerkte van dit alles niets sliep zijn roes uit tot aan den morgen. Te Veghel heeft een 60jarig weduwnaar, wies vrouw kort geleden aan de pokziekte overleden was ei die spoedig wilde hertrouwen, een omelet gebakken, waarit hij bij ongeluk loodwit in plaats van meel had gedaan, die hem dan ook, toen hij haar had genuttigd, den doot berokkende. Te Vlissingen zal in do eerstvolgende raadszitting, voorstel van den voorzitter, -een commissie uit den raat worden benoemd, om te overwegen of en zoo ja op welki wijze den 6den April 1872, wanneer het 300 jaren za geleden zijn, dat Vlissingen het Spaansche juk heeft afgf schud, een feestviering zal plaats hebben, ten einde dat daaromtrent bij tijds de noodige voorstellen aan den ra: te doen. Te Arnhem zal het groot zangersfeest op 4, 5, 6 ei 7 Augustus plaats hebben. Het comité voor dat feest ondervindt veel medewerking. De hh. Deckers uit 's Boscl en Eichholtz uit Amsterdam zullen als solisten optreden, en een 25-tal liedertafels hebben hare medewerking toege zegd; 800 zangers zullen medezingen. Zondag voormiddag had onder de openbare godsdienst oefening in een der Herv. kerken te Arnhem een storend incident plaats: te midden der preek riep plotseling een welgekleed persoon, blijkbaar tot den beschaafden stand behoorende, uitneendat zegt Paulus niet van den Heiliga Geest! De predikant J. P. de Keyser, staakte een oogen- blik zijn rede. Middelerwijl beduidde de commissaris van politie den dilettant-theologant dat hij hem moest volgen, als zijnde het daar de plaats niet om in discussie te treden, Generaal Leboeuf moet ook te Leeuwarden gezien zijn, waar hij op de markt eenige karakteristieke boeren- costumes door zijn secretaris liet uitteekenen. Hij voerde den naam van graaf d'Osmond. Cliam heeft weer twee aardige souvenirs van de commune geteekend. Een voddenraper, ex-kolonel van den staf, ziet een officier met een soldaat achter zich voorbijgaan. „Nou," zoo mompelt de eerste, „dan hield ik mijn ordonnans toch meer op een afstand." En vijf minuten later, in een hoop vodden wroetende, vischt hij met zijn voddenliaak een vuil stuk papier op, dat hem den volgenden kreet doet slaken: Hé, een oud decreet van mij! Parijs is op het oogenblik van alle groote steden van Europa betrekkelijk de gezondste. In de jongste week was de sterfte in Europa als volgtLonden 67 van de 1000 inwoners; Berlijn 47; Napels 34; Weenen 31; Liverpool 29Brussel 29Parijs 22. De American Railway News berigt, dat den 1 Jan. 1872 50,000 mijlen spoorweg in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika in exploitatie zullen zijn, en dat het net volgens berekening verder ieder jaar 5000 mijlen uitgebreid zal worden. Op een kerkhof in Connecticut, Noord-Amerika, bevinden zich vijf graven, een in 't midden, en de vier andere naar de hoofdrigtingen der windroos. De vier laatste graven dragen de volgende opschriften: „Mijn Iste vrouw," „Mijn Ilde vrouw," „Mijn lilde vrouw," en „Mijn IVde vrouw." De steen op het middelste graf voert het even korte als veelzeggende opschrift „Onze echtgenoot." Partnership systeem. De aanzienlijke koper- fabriek van Wilhelm Borchert te Berlijn heeft sedert eenige jaren het stelsel ingevoerd van deelgenootschap der werk-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2