BOUWMATERIALEN, PUBLIEKE VKIIKOOPING 01» VLIËLAM». EEN GEMEUBELEERDE KAMER, ADVERTENTIËN. OPENBARE VERKOOPINC Benoeming-en, enz. li 11 T E i\ L A I). a Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN?" TE HUUR GEVRAAGD: MET of ZONDER KOST. Eene partij Eikenhouten PALEN en RIBBEN, eenig kort EIKENHOUT, KRUIWAGENS, KRUIPLANKEN he lieden in de behaalde winsten. In het voorgaande jaar ws deze uitdeeling zeer aanzienlijk. De stukarbeiders verkregen 54 procent, de werklieden die geen vol jaar iee gewerkt hadden 7 i°/o en de werklieden die een geheel d iaar door gewerkt hadden 10|°/o over hun arbeidsloon. Jet kapitaal aandeel der beambten en werklieden is met •uim 9000 aangegroeid en bedraagt nu 45,500. jop welke som een dividend van 13.2'/0 ten goede kwam. naard rodi word neem; ïooge: Pe benoeming van den adelborst 3de kl. bij het Kon. Instituut en dai Voor de Marine te Willemsoord M.-E. de Wildt, is, op verzoek, i hoojiii'etrokken en wordt beschouwd als niet te zijn geschied, en alsnog 3n„ ij^met den 1 Sept a. s. benoemd tot adelb. 3de kl. bij genoemd i i. Instituut de adsp. II. J. van Bisselick. 1 Blijkens eene mcdedeeling, van de directie der Stoomvaart- Maatschappij „Nederland," zal het vertrek van het stoomschip de Prins van Oranje, dat aanvankelijk op den 25 dezer maand was lhedetbepaaldeerst den 29 Julij a. s. plaats vinden. De met deze 'deelljeletrenheid te verzenden brievenmaal voor Ned.-Indic wordt in den lulairsavond van den 28 dezer aan het postkantoor den Helder gesloten. België In de Peuple Beige van Brussel vindt men de volgende voor ons Nederlanders niet onbelangrijke mededeeling, dat er een uitgebreide vereeniging zal worden opgerigt ten doel hebbende de vereeniging van België en Nederland en wel onderden republikeinschen regeringsvorm. Federale republiek der Nederlanden zou de titel zijn van bet nieuwe rijk. Het blad voegt er bijbet schijnt dat dit denkbeeld weêr- klank vindt bij vele bewoners der beide landen. Reeds heeft een Engelsch blad dit berigt overgenomen en er zijne opmerkingen bijgevoegd. De vereeniging die trouwens nog opgerigt moet worden schijnt al zeer geheim te zijn, ton minste in Nederland weet men er nog niets van, en men zou er zeker ook niet van willen weten. F r a n k r ij k. Volgens een schrijven uit Versailles, zal het rapport of de acte van beschuldiging in de zaak van het oproer van 18 Maart en van de Commune van Parijs niet vóór den 24 dezer gereed komen. Gelijk thans verzekerd wordt, bestaat de groep der leden van de Commune en van het Centraal Comité niet uit 15, maar uit 25 leden. Men berekent, dat met de behandeling hunner zaak twee weken zullen verloopen. De tweede reeks zal, beweert men, be staan uit de gewezen agenten der Commune, zoo als Fontaine, Dubois, Cavelier, enz. Rossel zal, naar men verder meent te weten, uithoofde zijner hoedanigheid van kapitein der genie, voor een specialen krijgsraad teregtstaan. Na Rossel zal de groep der journalisten, Rochefort, Mourot, Barbieux, Humbert, enz. aan de beurt komen; daarna de talrijke categorie van officieren der gefedereerden, en ver volgens de massa der gefedereerden zeiven, die in groepen van 30 of 40 zullen verschijnen. Er hebben te Parijs nog voortdurend arrestatiën plaats. Er is sprake van een nieuwe belasting, te leggen op katten en kanarievogels, 5 francs voor de eerste, 1 franc voor de andere. Alle oude jongejufvrouwen en alle huis meesteressen zijn deswege woedend tegen de Nationale Vergadering te Versailles en* begroeten haar met allerlei weinig zoete titulaturen. Jl. Zaturdag heeft te Parijs de uitvaart en de begra fenis plaats gehad van den vermaarden deken der componisten, }eëe' Auber, die den 12 Mei jl. in 90jarigen ouderdom in genoemde stad is overleden, en wiens lijk voorloopig en in stilte in de Drieëenigheidskerk was bijgezet, omdat zijne verwanten tot eiken prijs wenschten te voorkomen, dat het stoffelijk overschot van den directeur van het Parijsche Conservatoire onder- eene roode vlaggen-trofée der Commune en eene eerewacht van gefedereerden grafwaarts werd geleid. Men heeft dezer dagen in de rue Larrey te Parijs zekere Natlialie Duval gearresteerd, die eene mislukte poging had gedaan om zich door kolendamp te doen stikken en bij die gelegenheid belangrijke brandwonden bekomen had, welke tot het instellen van een geregtelijk onderzoek en tot de ontdekking hebben geleid, dat zij onder commando is geweest van het in het 10de arrondissement gevestigde Centrale Comité tot wapening der Parijsche burgeressen. Het is uit hare verhooren gebleken, dat aan het hoofd van dat Comité gestaan beeft zekere Olga Dimitrieff, eene ïcier Russische vrouw, die, zegt le Droit, in eenen zeer hoogèn graad aan het illuminismus leed, hetwelk zoovele hoofden mijn in de staten van den Czaar op hol brengt, en die o. a. de hoogst opgewonden proclamatie heeft gesteld, welke den nde, 15den April te Parijs is aangeplakt, en waarbij „de dochters dergenen, die Lodewijk XVI gevankelijk van Versailles naar Parijs hebben gevoerd," werden opgeroepen tot een strijd op leven en dood tegen de kapitalisten en tegen de verdrukkers des volks. Onder de leiding dier verbijsterde Russin en van de burgeres Natlialie Duval, die van Brest geboortig is, zijn een aantal Parijsche vrouwen, na eenige oefeningen in den wapenhandel, naar de barricaden, meer bepaald naar die van de wijk Montmartre, welke {zij meer- endeels zeiven hadden opgeworpen, geleid, waar velen op de roekelooste wijze liet leven verloren hebben en een nog veel grooter aantal gevangen zijn gemaakt. De twee aan voersters hebben weten te ontsnappen. Olga Dimitrieflf is men tot dusver niet op het spoor kunnen komen. Het is te hopen, dat sedert de arrestatie van een der gevaarlijkste bandieten te Parijs, de nachtelijke aan vallen daar wat minder zullen worden. De politie maakte zich dezer dagen op de volgende origineele wijze meester van een zekeren Duroux, hoofdman van de nachtdieven en een van de gevaarlijkste schavuiten binnen de Fransche hoofdstad. Tegen elf ure 's avonds zette zich een als oud man vermomde agent op een bank van de Pont des Arts neder. Zijn jas was opgeslagen en op zijn vest schitterde een rijk met diamanten versierde ketting. Naauwelijks waren eenige minuten verloopen of Duroux, die in den omtrek rondsloop, naderde den gewaanden grijs- naat oning iaten- pngei in hr lesliii •kma: bij 4 n oni huii •oevij e: wiea as ei raarii n, doa raai velkf n za. afge i daz raai 6 ei feesl ïoscl eden, enst- ireiid een stand 'liga 'gen- van 'gen, iden, izien ren- ,erde i de op, oud van was .000 pool Jan. van net reid •ika, vier :tste w," Vde ven ler- ïige u-k aard en sprong hem, in minder tijd dan noodig is om het neêr te schrijven, naar de keel, terwijl hij hem van ketting en horologie beroofde. Naar het commissariaat van politie van het Palais de Justice geleid, onderging hij daar een eerst verhoor, waarin hij tot volledige bekentenis is gebragt over zijn verleden en zijne medepligtigen. Gewigtige papieren omtrent beruchte dieven werden ten zijnen huize gevonden. Duroux was op het oogenhlik zijner arrestatie eerst sedert acht dagen uit het bagno ontslagen. De bekende ingenieur Sommeiller, die met de inge nieurs Grandis en Granton de doorgraving van denMont- Cénis ontwierp en den arbeid daaraan voornamelijk leidde, is dezer dagen in zijne geboorteplaats Saint-Joire, in Savoye, waar hij eenige weken rust was komen zoeken, na eene korte ongesteldheid overleden. Engeland. Het Huis der Lords heeft jl. Maandag met 155 tegen 130 stemmen verworpen het voorstel der regering om de legerwet, welke zich voornamelijk tot de afschaffing van het koopen der officiersrangen bepaalt, voor de tweede maal te lezen. Volgens de Standard, zal de minister Gladstone bij koninklijk besluit het koopen dier betrekkingen doen ophouden. De voorvechters der emancipatie laten zich niet uit het veld slaan. Op eene meeting, door eene andere dame gepresideerd, hield jl. Zaturdag de bekende Mrs. Fawcett eene voordragt over „de vrouwen en het steinregt". De volgende argumenten zoo beweerde de spreekster worden gemeenlijk tegen de stembevoegdheid van vrouwen aangevoerd: 1. dat vrouwen alreeds in 's lands bestuur vertegenwoordigd zijn; 2. dat ze, indien zij stem bezaten, die steeds schenken zouden aan hun echtgenoot of hun uitverkoren geestelijke; 3. dat 't met huiselijken vrede en huislijke orde gedaan zou wezen; 4. dat vrouwen niet intelligent genoeg zijn tot stemmen; 5. dat vrouwen al te goed zijn om hesmet te mogen worden door deel te nemen aan den strijd der mannen; 6. dat, indien vrouwen kiesregt bezaten, ze ook verlangen zouden in het Parlement plaats te nemen; 7. dat vrouwen van nature conservatief zijn; 8. dat vrouwen, zoo ze stemmen mogten, ook de lasten van de krijgsdienst behoorden te dragen; 9. dat vrouwen niet naar de stem der rede, doch slechts naar die van haar gevoel luisteren. Al deze en meerdere argumenten werden door mrs. Fawcett wederlegd. De redenaarster mogt luiden bijval inoogsten van hare vrienden en vriendinnen, wier opkomst trouwens nog al wat te wenschen overliet. De heeren- en dames-studenten van de medische faculteit aan de hoogeschool te Edinburg hebben elkander nooit best kunnen lijden. Vermoedelijk is een zweempje jalousie de métier de oorzaak van hunne minder vriend schappelijke verstandhouding; misschien ook zijn de heeren uit hun aard wat stug en de dames wat pretentieus gelijk dames dat plegen, wanneer ze een vingerhoedje meer kennis hebben opgegaard dan haar huishoudelijke zusteren. Hoe 'tzij in de college-zalen te Edinburgh is 't tot een botsing gekomen: een botsing, noodlottig voor eene van de schoone strijdsters. Eens, dat een partij dames-studenten rustig haren weg vervolgden, werden ze op onaangename wijze bejegend door eenige liarer broeders in Alma Mater. Miss Jex Blake, eene der gehoonde maagden, trekt het zwaard voor de regten harer sekse. Den dag na de ont moeting neemt zij in eene openbare vergadering het woord, en noemt als raddraaijer bij het gepleegde misdrijf een zekeren student X., die, voegt zij er bij, verkeerd had in een kennelijken staat van dronkenschap. Ongelukkig hadden Miss Jex Blake's oogen, in de hitte harer verontwaardiging verkeerd gezien. De genoemde student kon bewijzen, dat hij den bewusten dag geheel nuchter, en, wat meer zegt, niet eens bij 't conflict tegenwoordig was geweest. Wat doet nu de onridderlijke knaap? Hij stelt tegen Miss Jex een actie in wegens laster. Te vergeefs doet de regter een beroep op de galanterie van den eischer; deze blijft onvermurwbaar; de wet moet dus spreken: en de be koorlijke beklaagde wordt veroordeeld tot het uitkeeren eener schadeloosstelling ten bedrage van een farthing Tot zóóver was 't alles grappig. Maar minder onbekommerd zal de arme Miss Jex Blake gekeken hebben, toen ze vernam, dat op 't proces kosten vielen, en dat die kosten, opgeloopen tot ongeveer 600 p. st, mede op hare rekening kwamen! Miss Jex heeft van hare zaak liooger beroep aangeteekend. Zij weigert èn farting èn kosten te voldoen; zij waagt er haar vermogen, haar studie, haar carrière aan. En nog heeft geen Don Quichote voor haar de lans geveld. Dat zou Miss Jex Blake ook niet wenschdn. De heldinnen der emancipatie versmaden allen mannelijken hijstand. Ze hebben echter nog te leëren (het bovengemelde geval kan 't ben doen opmerken), dat, wie kaatst, den bal verwachten moet; en dat, zoo ze met mannen willen opmarcheren, ze niet hopen kunnen als vrouwen enkel de douceurs van den veldtogt te genieten. Duitschland. De Amerikaansche struisvogel in de diergaarde te Berlijn neemt steeds toe in waarde. Het beest schijnt zicli gaarne een aandenken te verschaffen van degenen, die hem van nabij willen bezigtigen. In dc vorige week beet hij een gouden medaillon, aan een horologieketting van een zijner bewonderaars bevestigd, zeer behendig af en slikte het kostbare maal binnen, 'twelk hem zoo goed scheen te bevallen, dat hij kort daarop eene dame onverwacht een gouden oorbel ontrukte en opat. Sedert nadert men den eigenaardigen gastronoom tot op eerbiedigen afstand. Weersgesteldheid: 19Julij 12 u. Ligtbewolkt, schoonweer. 20Julij 8 u. Bewolkt, winderig. 20Julij 12 u. Bewolkt, winderig. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 12 Julij. Prins van Oranje. J. C. Braat. Batavia via Suez. 18 Auguste. J. v. Tubergen. Soerabaija. 18 Holland8trouw.K.M.E.v.Strijen. Samarang. 20 Bcrénice. H. Rutters. Genua. 20 NicolaasFrans.W. de Groot. Messina. 20 Giacinto. G. S. d'Aniello. Genua. Binnengekomen Schepen bestemd hunno lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Lebanon. J. Phillips. Sunderland. Steenk. Dtiink.kGoedk. Vivid. W. Bedingfield. Flinn. R. Taylor. Seaham. Conservator. W. Rohinson. Newcastle. H. J.Tweehuijs. Asia. T. Bruce. Axel. O. Sorbije. Wijborg. Hout. Amons Co. Hafvreun. L. K. Larsen. Abo. PER TELEGRAAF. Paarden 4 Ossen 6 Stieren 57 Gelde-Koeijen 3 Kalf-Koeijen 10 Vaarzen 155 'Hokkelingen 7 Nucbt.Kalveren f a -100 al30 -70 al40 - 90 al40 -160 a240 -140 al80 - 60 a 90 a 13 Vetteltammena 425 Schapen - 12 a 29 70 Lammeren f 6 a 12 4 Bokk. enGeiten - 1 a 7 26 Magere Varkens- 10 a 14 31 Biggen - 3 a 5 75 Eenden c. 25 a 35 40 Kippen - 40 a 60 Boter per kop -100 a Kaas per K.G. - 30 a 45 Kip-Eijeren per 100 -280 a300 Eend-Eijercn a Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). "3 >-> Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.! procent. 1 Toestand Tan de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 19 12 zw. 0.2k. 758 21 - 1.73 19.4 - 0 3 D.72 Vlak. 20 8 nwtw. 10„ 753.83 - 6.12 15.2 - 2.7 0.84 Golvend. 20 12 nwtw. 10„ 756.30 - 3.65 15.4 - 4.3 0.83 it Voor de vele bewijzen van deelneming, zoo van hier als van elders bij het overlijden van Vrouwe J. J. C. M. VAN DER CRUIJSSE VAN HOEIJ, Weduwe A. J. VAN HOEIJ SCHILTHOUWER ontvangen, betuigen de Kin deren en Behuwdkinderen hun harteïijken dank. Nieuwediep, den 19 Julij 1871. Al degenen die iets te vorderen hebben van of eenige gelden verschuldigd zijn aan de nalatenschap van Mejufvrouw TRIJNTJE BOONACKER, weduwe van den Heer G. KORT, overleden te Nieuwediep den 4 Februarij 1871, worden verzocht daarvan' vóór den 15 Augustus aanstaande OPÖAAF of BKTAIjlA'tJ te doen ten kantore van den Notaris J. W. HATTINGA RAVEN, aan den Kanaalweg, N°. 30, te Nieuwediep. g-***£< De ondergeteekende verwittigt zijne Plaats- genooten, dat hij a. s. ZATURDAG AVOND hLfeHtSf-. 7 i i ii f' X I E I' W E 8LAGTEB IJ zal OPENEN en voorhanden zal hebben de eerste kwaliteit OSSENVLEESCH. Op civiele prijzen en nette bediening kan men staat maken. G. OUDKERK, Binnenhaven, 1°. 91. Aanbiedingen worden ingewacht onder lett. A. Z., bij den Uitgever dezer Courant. te NIEUWEDIEP. De Deurwaarder C. S W A V IN G, te Helder, zal op VRIJ0AU den Sisten Jl'EilJ aanstaande, des morgens ten tien uur, op het terrein nabij het Spoorwegbassin, aan het Nieuwediep, in liet openbaar verkoopen: EENE AANZIENLIJKE PATIJ bestaande in: PLANKEN, KOLDERS, BINDTEN, RAMEN, KOZIJNEN, DEUREN, PANLATTEN, PANNEN, enz. voorts en hetgeen verder zal worden aangeboden. Alles daags te voren voor een ieder te bezigtigen ter plaatse voormeld. De BURGEMEESTER van VLIELAND, als daartoe gemagtigd, is van meening, op IHSICSBAti den 85 Jl'I.I J n. s., des voormiddags 10 ure, aan het dorp Vlieland, om contant geld, te verkoopen: 2 vaten PALMOLIE, 1460 kilogram; 1 MAST; 21 PLANKENpartijtje gekapt TOUW en hetgeen verder gepresenteerd zal worden. Nadere informatiën zijn op franco aanvrage te bekomen ten kantore van den Burgemeester van Vlieland.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3