29 Jaargang. 1871. N". 88. Zondag 23 Julij. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. JAABL1JKSGBE OEFENINGEN MET DE BRANDSPUITEN. B S X X E X L A X I). f 1SI e f21| f' 201 itj J, er Sep 3de Ij ograin. Envli f 16,- af-. en hi>: :n 60 i hand hand 8 vel Varkei delbat I kilo< stul 5 Bu i, 6i prija a 76c kw. i 3., 2( -< ograa N. vu kilogi ilogr. sedei 1IELDERSC1E EST NIEUWEIHEPER COURANT. „Wjj huldigen het goede." Verschijnt Uingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever A_ A. BAKKER Cz. lïureau: MOLENPLEIN, N°. 103. Prijs der A dverte nti ënVan 14 regels 60 c.nt, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berakend. Woensdag den 36 Julij vertrekt van hier de Oost-Indische mail vla Triest, per eersten trein. Vrijdag den 28 Julij vertrekt van liier de Oost- Indische mail via Strindisi, per trein van 6.25 's av. Maandag den 31 Julij vertrekt van hier de West- Indische mail over 8outlinmpton, per laatstcn trein. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat op gisteren door hen voovloopig vastgesteld en gedurende de eerstvolgende veertien werkdagen, op de gewone kantooruren, voor een ieder ter Secretarie der gemeente ter lezing is nedergelegd het EERSTE SUPPLETOIR KOHIER voor den HOOFDELIJKEN OMSLAG, voor het dienst jaar 1871, en dat binnen dien tijd de aangeslagenen tegen den aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 22 Julij 1871. L. VERHEY, Secretaris. ■1. (Villa Anlj ikkerl leijzer •tje linke! BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de lijst bevattende de namen der inwoners, die voor bet verkenen van inkwartiering en onderhoud in aanmerking komen, is herzien en gedurende de eerstvolgende 14 werkdagen, op de gewone kantooruren, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Helder, Burgemeester en Wethouders voornoemd, den 22 Julij 1871. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. r v» .ivmi d me De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de JAARLIJKSCHE OEFENINGEN MET DE BRANDSPUITEN der gemeente zijn bepaald als volgt: Met de spuiten N°. 1, K°. 2, H°. 4, N°. 5 en N°. 6, op Woensdag den 26 Julij aanstaande des namiddags ten half zeven ure, op het Molenplein; en met spuit N°. 3, op Donderdag den 27 Julij e. k. des namiddags ten zeven ure te Huisduinen. Ter voorkoming van het toepassen van geldboete, worden de personen die voor het houden dezer oefeningen zijn opgeroepen, aangemaand om aan die oproeping stipt te voldoen. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 22 Julij 1871. STAKMAN BOSSE. er zj! ovellt ebben ulij, 4 1 16 8 R 1 I i Afloop van verkiezingen voor den Gemeenteraad. Terschelling. Herkozen de heer C. de Boer Az. Her stemming tusschen de heeren J. H. Stobbe en C. C. Ruige. Hoorn. Herkozen de heeren A. J. Faber en G. Bloem Az.herstemming tusschen de heeren T. Kroon en A. G. Rensen, en tusschen de heeren S. J. de Vries en P.Messcliaert Kz. Medemblik. Gekozen de heeren W. Klots Schardam en S. Braaff. Hellevoetsluis. Herkozen de heeren Vermaas, Beeloo en Taaiegekozen de lieer Snellenherstemming tusschen de heeren E. de Tries en Joh. Vermaas. Vlissingen. Gekozen de heeren AV. de Kruijff, Th. van Uije Pieterse en J. G. Hector; herstemming tusschen de heeren J. P. Laernous, F. Wibaut, J. J. P. Hector en H. D. Slegt. HELDER en NIEUWEDIEP, 22 Julij. Spanje beleeft thans weder 't behoort daar te lande niet tot de zeldzame gebeurtenissen, helaaseene ministeriële crisis. Gezamenlijk hebben de heeren ministers aan den Koning hun ontslag gevraagd en inmiddels zullen de zittingen der Cortes worden geschorst. In Pruissen heeft men dezer dagen een drukke oefening in het geldtellen. Men int de rijke erfenis des oorlogs, de schatting door Frankrijk te betalen en reeds voor een deel bijeengebragt. In laatst genoemd rijk is men weinig tevreden over de slangen— voorzigtieheid der Pruissische regering, die, de eerste 500 O O O 7 milhoen in wissels ontvangen hebbende, weigert om de departementen der Euro, Somme en Beneden-Seïne te ont ruimen voordat de wissels vervallen zijn. Bismarck kan waarlijk zoo goed voor koopman als voor staatsman doorgaan; hij is van alle markten tehuis. Gambetta's naam, die een tijd lang bijna niet is genoemd, zweeft thans in Frankrijk weer op ieders lippen, nu hij het staatstooneel weder be tredende, blijken geeft van gematigdheid, maar toch ook van beslistheid omtrent de handhaving der republiek. Sommigen meenen, dat Thiers, welligt in den loop van dit jaar nog, zijn hoogen zetel zal moeten ruimen en dat hij de bekende ongezindheid der vertegenwoordigers om de monarchie te herstellen, Gambetta de eenige man is om aan het hoofd der regering te staan. Men wijst op onder scheidene omstandigheden, waaruit blijkt dat hij nog altijd in de volksgunst deelt, terwijl ook het leger en zélfs de officieren over 't algemeen op zijne hand zijn. Het valt niet te ontkennen, dat door het weder optreden van den vroegeren dictator de positie van Thiers tegenover de zuiver-republikeinsclie partij er niet op verbeterd is. En voor de Prinsen van Orleans is, bij de overwegende meerderheid der republikeinen in de Kamer, haast geen kans van slagen meer overgebleven. Niet de generaal-majoor von Kellner, zoo als we in ons vorig nommer meldden, maar degen.-maj.jhr. GeversDeynoot heeft het gedeelte artillerie, alhier in garnizoen, geïnspecteerd. Wij vernemen, zegt het Vad., dat aan het departe ment van Binnenlandsche Zaken een wetsontwerp tot wijziging der militiewet in bewerking is. De wijzigingen moeten zich echter bepalen tot afschaffing der plaatsver vanging en invoerring van het einjahrigen-stelsel. Inkrim ping der vele vrijstellingen van de wet van 1861 schijnt echter niet in het plan der regering te liggen. Door het Prov. bestuur van Noordholland is jl. Don derdag aanbesteed: het maken van stroobeplanting op de hors van het eiland Vlieland, behoorende tot de zeewerken in Noordholland. Minste inschrijver de heer A. A. Bos, te Terschelling, voor 3895. Do Nederl. maatschappij tot bevordering der Vlas industrie heeft de aandacht van den minister van Binnenl., Zaken gevestigd op de nadeelige gevolgen voor die industrie van het heffen van een invoerregt van 20 pCt., op vlas, hennep, enz., waartoe hij de Fransclie regering het voor nemen bestaat. Omtrent de tooneelschool der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen leest men in het jaarverslag dier Maat schappij, dat de commissie van toezigt voor de opleiding van jeugdige tooneelkunstenaars bestaat uit de heeren: J. G. de Hoop Scheffer (namens het hoofdbestuur), A. Beeloo, mr. J. A. Molster, mr. N. AV. Berlage, dr. N. J. B. Kappeyne van de Capello en dr. H. F. R. Hubrecht te Amsterdam. De hoofdonderwijzer de heer F. Nout en de hoofdonderwijzeres mevr. de wed. CoxPrince zijn met het onderwijs der zes, later negen, meisjes en vier knapen, belast. Vooral van twee dier meisjes en een dier jongens is de verwachting groot. De onkosten hebben bedragen 1145,20. De commissie ondervindt herhaaldelijk de moeije- lijkhcid, dat leerlingen, na geruimen tijd het onderwijs genoten te hebben, plotseling zich terugtrekken en de genomen moeite en de gemaakte kosten aldus vruchteloos doen worden. Aan hot geschrift „In de ambulance van het Roode Kruis", door mej. S. Ileelig, is het volgende ontleend: „Een Keizer of veldheer moest zich ovenals gij en ik eens even bij de gewonden en stervenden neerzetten. Zij moesten, als het ware, droppelsgewijs al dat leed eens meê doorleven, en het zich tienduizendvoudig voorstellen, om daarna niet staatkundig, maar zielkundig, niet met de hand aan den degen, maar met de hand op het hart zich af te vragen: „Heiligt ook hier het doel de middelen? Is een verdelgingskrijg te verdedigen?" Och, ik zie hier, niet de Eranschen, de Duitschers, maar eenige individuen en het is waar, ik zie hier ook veel wat die natiën ontsiert; maar als men ze zoo beschouwt, stuk voor stuk, dan blijkt 't, dat slechts een enkele onhan delbaar was, dat in bijna allen de menscli leefde, dat de meeste harten voor zachte aandoeningen toegankelijk waren, dat er godsdienstig gevoel woont, zelfs in Turco's. Ziet, al neemt dit de verontwaardiging, die ons deed gloeijen en treuren, hij 't vernemen van zooveel gruwelen, hij de openbaring van zooveel godsdienstloosheid niet weg, het is toch eene» verkwikking; vooral als men eene vrome vrouw, bij de ziek— en sterfbedden van die krijgers ziet zitten, die krijgers, die zoo graag luisteren als ze voorleest of stil de handen vouwen als ze bidt. Op slagvelden en in brandende steden zou men aan de menschheid gaan twijfelen; in de ambulance leer ik weder aan den adel van het mensclielijk hart gelooven. Daar roep ik uit: „AArreede krijg, hoeveel hartstogten maakt gij wakker, hoeveel deugd verwoest gij!„ Doch daar wanhoop ik niet aan de eindelijke zegepraal van de liefde en het geloof. In één woord, de oorlog in 't groot, met zijn schitterende revues en zijn schoone triomfen, moge er bij velen nog door kunnen; in de ambulance moet ieder mensch, met een menschenhart zeggen: „hij moet weg, tot eiken prijs weg, want hij is een vloek voor de aarde.,, De heer Luits te Delfzijl is, ter vervanging van den heer A. Sissing, benoemd tot leeraar aan de school voor de zeevaartkunde te Harlingen. Te Terschelling bestaat het plan om den 3 en 4 Aug. e. k. aldaar een harddraverij en volksvermakelijkheden te doen plaats hebben, een en ander te besluiten met vuurwerk. Men schrijft uit Nieuwe Niedorp dd. 19 dezer: „Omtrent den staat der veldgewassen kan van hier het volgende gemeld worden. De karwei is bij gunstig weder gesneden, en staat in hokken op het veld. De mosterd heeft zich reeds in het zaad gezet, en is weldra gereed om geschoren te worden, terwijl gerst, tarwe, haver, boonen, enz. over het geheel goed staan en een ruime opbrengst beloven. Evenals op zoovele andere plaatsen valt ook hier de hooi-oogst niet mede, maar zooveel te weliger staat het etgroen, dat thans met de zomerwarmte, voorafgegaan door overvloedigen regen, met kracht wast. De aardappelziekte heeft zicli reeds weder vertoond, vooral onder de muisjes." In de week van 915 dezer zijn te Amsterdam aan pokken overleden 74 personen, waaronder 57 kinderen. Jl. AAroensdag avond omstreeks 10, uur had te Zaandam een droevig ongeval plaats. Terwijl eenige personen, leunende op eenen boom van een ophaalsluis al pratende den heerlijken zomeravond genoten, brak die boom, met het ongelukkig gevolg, dat 2 personen in 't water geraakten, waarvan een, een oppassend jongmensch van 22 jaren, na lang zoeken dood werd opgevischt. Te Kralingen is door de politie gearresteerd een horologiemaker, die er zijn werk van maakte liorologes ter reparatie in zijn bezit te krijgen, daarna ze in de bank van leening te brengen, en de gelden ten zijnen bate te gebruiken. Een zestal personen is op die wijze door hem bedrogen. Te Dordrecht was een reiziger jl. AVoensdag 'avond zoo ingespannen bezig met op de loopplank der Dordtsche boot, omziende zijnen vrienden op den wal vaarwel toe te wuiven, dat hij misstapte en in 't water vielhij werd gered. De jl. AAroensdag te AVerkendam gehouden vlas ver pachting heeft p. m. 600 per hectare opgebragt. Te Vlissingen is jl. Donderdag weder een Amerikaansch oorlogschip binnengekomen van Chrlstianiahet is de Junaïta, kapt. S. B. Luce; ook de Franklin wordt er weder verwacht. Jl. Donderdag had te Harlingen de aangekondigde wedstrijd van de zeil- en roeivereeniging plaats. Het w as een waar volksfeest, hetwelk door het fraaiste weder begunstigd werd. Aan den strijd, die ten 12 ure een aanvang nam en ten 4| ure beslist was, namen meer vaartuigen dan ooit te voren deel. Door de heeren J. Kooiman (vracht of beurtschip) en D. Duif (visschersvaartuig) van Terschelling werden o. a. prijzen behaald. Duizenden en duizenden toeschouwers van heinde en verre verlustigden zich in den strijd. De „Ternate" op de reê en de „Pro Patria" in de haven luisterden het feest niet weinig op; dit laatste kan mede gezegd worden van de muziek van het 1ste reg. infanterie. Om 6 uur werden door den president der vereeniging, de heer baron van Heemstra, de prijzen aan de overwinnaars uitgereikt. Om 11 ure werd een prachtig vuurwerk afgestoken. De kommandahten der oorlogschepen hadden de beleefdheid ook van hun kant vuurwerk te geven en hunne schepen te illumineeren. En hiermede liep het feest af, dat als zeer goed geslaagd is te beschouwen en voorzeker bij velen eene aangename herinnering zal achterlaten. Tot lid van de Prov. Staten in het hoofdkiesdistrict Heerenveen is gekozen de heer mr. Ph. van Blom, te Dragten. Als eene merkwaardigheid wordt medegedeeld dat te Oudwoude een zekere Binnert-oom, ruim 70 jaar oud, dezen zomer zijn SOjarig jubilé heeft gevierd als grasmaaijer. 't Is waar, geen leven van rijst met rozijnen, of glinsterend van zoogenaamde grootheid, waarop hij zich mag beroemen integendeel: strijden en ontberen, zwoegende, in het zweet zijns aanschijns zijn brood etende, was steeds zijn lot en zal het dit hoogst waarschijnlijk blijven, totdat de maaijer- generaal ook hem voor de zeissen neemt. En toch meenen wij hem bij dezen onze hulde te moeten brengen, zelfs boven menig niets doenden rijkeling, door lage vleijers en laffe pluimstrijkers vergood, om er maar niet bij te voegen, dat zulk een ge vierde jubilaris vast ge voed wordt uit de landskas, waartoe ook arme wroeters als Binnert-oom en de zijnen moeten bijdragen hulde nogmaals dezulken als deze maaijer-jubilaris. Strekke ze, die hulde, tot verhooging van 's mans zaligheid, gesmaakt in het hoogste wat ieder, de eenige zaligheid schier, welke den werkmarr God beter't beschoren iseigen eerlijk verdiend brood te eten Op 't Drentsch kanaal, onder Havelte, is jl. Donderdag een schipper, die zijn kind uit het water wilde redden, met

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1