Benoemingen, enz. STATEN-GENERAAL. BUITENLAND. is. N het kind in de armen verdronken. Hij kon niet zwemmen. Hulp kwam te laat. Uit Heerlen (Limburg) wordt gemeldBij het maken van een nieuwen weg is aan het buitengoed bij Ryersbeek onder Nuth eene Romeinsclie woning gevonden, waarvan de trasvloer eener kamer en de fondamenten van eenige muren blootgelegd zijn. Niets bewijst meer de eenheid van de menschelijke zamenle ving in verschillende landen, zegt het Volksblad, dan dat overal in de beschaafde wereld dezelfde maatschappelijke en godsdienstige vraagpunten aan de orde van den dag komen. De arbeidersvraag houdt overal de economisten bezig. Of de belasting op de inkomsten een regtvaardige, vrijzinnige, economische belasting is, vindt bestrijders en verdedigers in Noord-Amerika, Engeland, Frankrijk en in ons vader land, en met de godsdienst is het niet anders. De nieuwe dogma's in de Roomsch-Katholieke kerk brengen onder de Katholieken eene scheuring te weeg in Beijeren, zoowel als in Italië, en onder de Protestanten heeft de behoefte om het Protestantsch beginsel zuiver te handhaven en te ontwikkelen tegen stationaire of reactionaire bewegingen, liberale uniën of Protestanten-bonden in Duitschland,. Frankrijk, Zwitserland en in ons vaderland bijna gelijktijdig doen ontstaan. Bij dit algemeene der tijdvragen is het verkeerd aan enkele personen zulk een grooten invloed toe te kennen. Het algemeene wijst op een algemeenen strijd tussclien waarheid en schijn, tusschen vrijheid en gezag, tusschen vooruitgang en stilstand, die over de geheele wereld gestreden wordt, en waaraan allen moeten deelnemen. Nog iets over het toilet van dé koninklijke bruid, enz. Het toilet der koninklijke bruid bestaat in een japon van een allerfijnst weefsel van zilver en witte zijde, met een montant en breeden rand van kunstig-geborduurde zilveren bloemen, waaronder vooral kransen van oranje- bloemen door fraaije bewerking uitmunten. De sleep, zes el wijd en zes el lang, begint, volgens Pruissische hofmode, aan de ceintuur, en niet, zooals aan het Russische hof en ook vroeger hier te lande in gebruik was, aan de schouders hij is van dezelfde stof als de japon en evenzoo geborduurd van boven smal zijnde, wordt hij langzamerhand wijder. Het lijf is hoog vierkant uitgesneden, en even als de gladde mouwen, die een weing ingeknipt zijn, met kostbare zilver blonde omzet. Het geheel is vorstelijk en toch eenvoudig en doet den leverancier in alle opzigten eer aan. De bruid is gekapt met de zoogenaamde kleine kroon, behoorende tot de kroonjuweelen, waaraan de sluijer van Mechelsclie tulle is vastgehecht, terwijl kleine bouquetjes oranjebloesem hier en daar tusschen de krullen geplaatst zijn. H. M. de Koningin onderscheidt zich ook -hier door het regt-vorstolijk kleed, dat door haar gedragen wordt en waarmede welligt het schoonste Parijsche toilet niet zou kunnen wedijveren in eleganten vorm, sierlijke eenvoudigheid en schoone bewerking. Het sleepkleed van de vorstin is van perle-gris-zijde, met blaauwe nuanceering, vervaardigd en geheel omhangen met prachtige witte kanten. Het is hoog aan den hals doch ii coeur gesneden, terwijl de wijde mouwen met kant getooid even eenvoudig als smaakvol zijn bewerkt. Daarop mag ook het, feestkleed van H. K. H. Prinses Hendrik ten volle aanspraak maken. Reeds de buitengewoon prachtige kleur van grijze zijde treft menig deskundig oog; maar ook niet minder de schoone coupe en de fraaije garneering van wit satijn en kanten. Ook dit kleed is op dezelfde wijze gemaakt als dat van H. M. de Koningin, terwijl de mouwen alleen nog met witte franjes versierd zijn. Ook de toiletten der overige vorstelijke personen en der dames van hun gevolg, waarvan vele door de firma Chazotte geleverd, munten inderdaad uit. Voor het meerendeel zijn het grijze en lila-toiletten, terwijl al de dames, behoorende tot het huis van Z. K. H. Prins Frederik, wit zijden sleep japonnen dragen, met lila gegarneerd. Engeland geeft Amerika niets toe, waar 't op het uitvinden van middeltjes aankomt, om de waar aan den man te brengen. Zoo leest men te Londen voor een winkel van mineraal-oliën: „Petroleum 1ste kwaliteit, beter dan van de Commune te Parijs," en .daarboven is een groote photograpliie geplakt, voorstellende de ruïne van het Parijsche Hotel de Ville. De Hamb. Börsen-Halle bevat het volgend telegram uit Amsterdam: „De Prins von Wied zal genaturaliseerd en tot opperbevelhebber benoemd worden van het leger, dat gereorganiseerd en belangrijk vermeerderd zal worden." Het blad noemt dit een origineel telegram. Origineel is het zeker! (N. R. C.) Genëve, de bakermat van het Roode Kruis, zal binnen kort eene vergadering binnen hare muren zien openen van afgevaardigden der verschillende comité's in alle landen. Frankrijk en Duitschland zullen er elk door 5 gedelegeerden worden vertegenwoordigd. De te nemen maatregelen ten opzigte van de nieuwe inrigtingen der comité's, de bevestiging van de verschillende betrekkingen, enz. zullen het hoofdonderwerp der discussiën uitmaken. Deze zamenkomst is als de voorlooper te beschouwen van het congres, dat te Weenen over dezelfde zaken nog dezen zomer zal worden gehouden. Naar men van den 13 Julij uit Genève aan 1'Indé- pendance schrijft, hield de gewezen Koningin van Spanje, Isabella II, zich toen nog steeds daar ter stede op, waar haar zoon, Don Alfonsus, de lessen in sommige vakken aan de hoogeschool bijwoonde. Berigten uit IJsland melden, dat het daar dezen zomer ruim twaalf graden wanner geweest is dan gewoonlijk. In de meeste bergvalleijen was, zooals de IJslanders schrijven, „de hitte ondragelijk." Telegrammen uit Japan melden dat Hiogo, de haven stad van Csaka, door een verschrikkelijken orkaan geteisterd is gewordenzeven stoomschepen zijn bij deze ramp vernield en de stad werd overstroomd. In de staats-universiteit van Missouri heeft een jonge vrouw den eersten prijs behaald voor Grieksche litteratuur. Een zestal jongelingen dongen met haar mede. In een particulieren brief uit Buenos—Ayres, wordt het cijfer van de door de gele koorts aangetasten begroot op circa 80100.000, waarvan minstens 25 pCt. zijn overleden. Eerst kortelings het schrijven is gedagteekend van 13 Junij begonnen de gevlugte in gezetenen naar de stad terug te keeren, en zag men magazijnen en kantoren zich langzamerhand ontsluiten. Fritz, een Pruissisch korporaal, is smoorlijk verliefd op Joséphine, een Fransclie, echt Fransche keukenmeid. Zie, mam'selle Chosefina, mijn arm hart slaat tik-tak. Zoo! wel laat er dan een wijzerplaat op maken. Een kijkje op Chislehübst. De Figaro bevat het volgende verhaal omtrent een bezoek op Chislehurst: „Chislehurst strekt zich evenals Montmorcncy langs de helling eens heuvels uit. Bij het dorp een bekoorlijken weg inslaande, komt men in tien minuten aan de villa Cambden, de residentie van Napoleon III. Niets doet u aan een vorstelijk verblijf denken. Voor een eenvoudig verguld ijzeren hek, loopt een ongevoelig, somber uitziend policieman op en neer en langs den muur, die het park van den doorluchtigen balling omringt, wandelt een dier trouwhartige burgers, die men eeuwig en altijd in den omtrek van het poortje der Echelle kon zien flaneren. Door het hek, dat links begrensd wordt door het paviljoen van den conciërge, ziet men een allee, vervolgens een grasperk en eindelijk, half verborgen door het gebladerte van een rij hoog- stammige boomen, een groot vierkant huis, prozaïsch gelegen voor den ingang van een park. Op het oogenblik, dat ik aanbelde het was 3 uur trad de wandelaar op mij toe, nam mij zeer onbeleefd van het hoofd tot de voeten op en verwijderde zich na zijn nieuwsgierigheid bevredigd te hebben. Een vrouw deed mij het hek open en sloot het weer zorgvuldig achter mij digt. De Keizer? vroeg ik. Zij ging mij voor en geleidde mij zwijgend door de allee naar de villa. Een groote deur geeft toegang tot een uitgestrekte gaanderij, die zich over de geheele lengte van den voorgevel uitstrekt en overvloedig verlicht wordt door een open hemeleen gedeelte van die gaanderij wordt ingenomen door een vierkante salon, die als antichambre dient en zeer eenvoudig gemeubileerd is; eenige schilderijen hangen aan den muur en een dik tapijt bedekt den vloer. Die gaanderij is somber. Aan den ingang staat de trouwe Félix. Hij herkende mij. Gij wenscht Z. M. te zien? vroeg hij mij. Ja. Hebt gij uw bezoek aangekondigd Neen. De oude dienaar verliet mij en begaf zich naar het kabinet van den gevallen Souvereiu. Ik heb u aangediend, zeide mij Félix en de Keizer verheugt zieh blijkbaar in het vooruitzigt u te zullen zien. Ik bragt als een getrouw vriend een condoléanee-bezoek. Napoleon stond voor zijn bureau; hij droeg een digtgeknoopten zwarten jas en was overigens zeer eenvoudig gekleed. Hij drukte mij de hand en verzocht mij te gaan zitten, waarop wij over Parijs en Frankrijk begouuen te spreken. Hij vroeg mij weinig, maar luisterde des te meer. Nooit van mijn leven had ik een pijnlijker onderjioud: het was mijn vurig verlangen een straal van hoop te werpen in die onmetelijke smart der ballingschap, maar dat wilde ik doen zonder vleijerij en zonder illusiën te wekken. Mijn zorg was overbodig. De Keizer kwam mij gelaten voor en berustende in zijn ongeluk. Zich herinnerende dat hij door het volk gekozen werd, weuscht hij slechts naar Frankrijk terug te keeren, wanneer hij door het volk wordt teruggeroepen. Hij vertrouwt op zijn toekomst en voedt de illusie, dat zijn regtvaardiging uitsluitend door de kracht der gebeurtenissen zal geschieden. Van de personen en zaken van het oogenblik sprekende ontviel hem geen enkel bitter woord; gelijk een dweepende Muzelman draagt hij alles op aan de goddelijke magt. Het stond geschreven! zeide hij, en wat gebeuren moet, staat ook geschreven Napoleon III is weinig verouderd; zijn uiterlijk voorkomen is niet veranderd; zijn oogopslag is nog steeds koud endoordringend en zijn zeer zachte glimlach vormt nog altijd dat zelfde vreemde contrast met de algemeene uitdrukking van zijn gelaat. Ik vond dat hij er beter uitzag, dan vóór zijn vertrek naar den oorlog. Met de Keizerin is het geheel anders gelegen. Op het oogenblik dat ik mij verwijderde, trad zij het vertrek binnen. Onmiddelijk trof mij haar bleekheid en de uitdrukking van treurigheid, over het gelaat verspreid men kan het haar aanzien, dat zij veel geweend heeft en haar zoo fijne en regelmatige trekken hebben die zuiverheid van lijnen verloren, die de schoonheid van haar aangezigt zoo opmerkelijk maakte. Zeg vooral in Frankrijk, zeide zij mij bij 't afscheid nemen, dat wij slechts lijden om de ongelukken van het vaderland. Ik verliet de villa Cambden, de ziel van weemoed vervuld. Ik had een pligt volbragt. 's Avonds ging ik naar het concert van de Alhambra. De edele ballingen van de commune, onder wie ik Razoua en Cournet meende te berkennnen, maakten er goede sier en vierden juist de overkomst van een nieuwen ontsnapte. Zij leiden een weelderig leven en betalen met goudgeld, dragende de beeldteuis van den tyran. Welk een les voor de geschiedenis De kapt.—luit. ter zee jhr. D. Bowier wordt met den laatsten Augustus a. s. eervol ontheven van het bevel over het schroef- stoomschip het Loo, en dat bevel wordt met den eersten September daaraanvolgende opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee C. A. B. D. Itijk. Aan den lsten zeilmaker van het vaste corps dek- en onder officieren J. Carpentier, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Helle- voetsluis, is toegekend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijke en trouwe dienst. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag 20 Julij. De atdeelingen hebben hunne voorzitters en onder-voorzitters benoemd, waarvan mede- deeling geschiedt. Er is ingekomen eene missive van de Provinciale Staten van Groningen, ten geleide van een adres aan den Koning ten aanzien van het inundatie-stelsel. Nopens het onderzoek van eenige wetsontwerpen worden eindverslagen uitgebragt. Zitting van Vrijdag 21 Julij. Eenige wetsontwerpen van onder geschikt belang zijn aangenomendaaronder behoort dat tot ver lenging van den termijn voor de eenzame opsluiting bepaald. België Het Journal de Bruxelles deelt eene circulaire mede, die door het centrale bestuur van de Internationale aan al de comité's is toegezonden; daarin leest men o. a. „Overwegende, dat men zonder genade of mededoogen de doorluchtige hoofden der Fransche socialistische beweging vermoord heeft, die gelukkig reeds door anderen vervangen zijn, welke zich even moedig aan den dood zullen wijden, ingeval de zaak van het proletariaat dit mogt vorderen, zoo gelasten wij aan al onze leden 111 alle landen om hei door ons tegen de godsdienst, het gezag, de rijken en de burgerij ontstoken vuur van haat en wraak te blijven onderhouden. Wij maken ons deze gelegenheid ten nutte om u te zeggen, dat ioomip in ons liart als in onzen geest eenige zucht tot verzoening bestaat, en dat onze socialistische denkbeelden door het proletariaat der gansche wereld dagelijks beter worden gewaardeerd. Eerlang zullen wij de toevlugt nemen tot geweldige en geduchte uitbarstingen, waardoor de bestaande maatschappelijke inrigting vernietigd zal worden, door des noods door middel van bijl en kogel allen te verdelgen, die zich thans nog op burgerlijk en kerkelijk terrein verheffen." I' r a 11 k i' ij k. Alle krijgsgevangenen zijn thans uit Duitschland terug gekeerd, met uitzondering van de zieken en gekwetsten Een Parijsch blad heeft dezer dagen zeer ongunstige berigten omtrent den gezondheidstoestand van Keizerin Cliarlotte, 's Konings zuster, medegedeeld. Volgens het ministriëele hoofdorgaan, het Journal de Bruxelles echter, is in den noodlot.tigen staat der geestvermogens dier Vorstin nog wel geene verandering gekomen, maar is hare ligcha- melijke gesteldheid op dit oogenblik gunstiger dan ooit. Over de Parijsche toestanden luiden de berigten nog in geenen deele gunstig. Een tal van personen is tot de diepste armoede vervallen, en anderen staan op het punt van te worden geruïneerd. Groote ontevredenheid heerscht er tegen de regering en men verwacht dat liet nog veel erger zal worden wanneer de nieuwe belastingen op koffij en suiker zullen worden ingevoerd. Men gevoelt zich ooi niet veilig onder de voortdurende arrestatiën. De Commune heeft in de twee maanden van liaat huishouden niet minafer dan 389 verschillende biljetten op de muren van Parijs doen aanplakken. Voor lieden, die altijd bluften dat er gehandeld en niet gesproken en geschreven moest worden, was dat cijfer van zeven procla- matiën per dag vrij groot. Het was in Parijs in de laatste dagen zéé heet, da verscheidene personen op straat door een beroerte getroffen werden. In- verschillende hotels te Parijs is de volgende aankondiging opgehangen „Aan hu. vreemdelingen. Wanneer men zich wendt tot Léon Chevalier, gepaten teerd en gebrevêteerd gids van verschillende vreemde hoven, kan men zien. Den heer Thiers in levenden lijve ad. fr. 2 Maarschalk Mac Mahon te paard 3.— Dezelfde te voet1.50 Den graaf van Parijs op de wandeling 3 Dezelfde, etende 5.— Den hertog van Chartres en zijne gemalin 2.50 Den hertog van Aumale en zijne broeders, ieder afzonderlijk„1-25 allen bij elkander Den lieer Jules Favre, den onderteekenaar der capitulatie van Parijs0.50 Nota. Hun, die de geheele verzameling in oogenschouw wenschen te nemen, wordt rabat toegestaan." Onder liet kleed van een geestelijke hij droeg zelft violetkleurige kousen heeft men een Communard aangehouden, Riboulard, dezelfde die het toezigt had over het doorzagen der Vendöme-kolom en die zich Francis- Marie-Hortus, bisschop der Thermopylen noemde. Volgens de Liberté is liet zonderling testament van zekeren Bounard, thans te Londen, een onderwerp van het dagelijksch gesprek. Bonnard, nl. bezitter van 112,000 livres rente, heeft zijn geheel vermogen vermaakt aan de maatschappij tot bescherming van dieren. Zijne natuurlijke erfgenamen bestrijden dit testament, onder voorgeven dat de testateur geloofde aan de zielsverhuizing, en de maatschappij tot bescherming van dieren hem in het lioofd had gebragt dat na zijn dood zijne ziel in een paard zou overgaan. Men leest in de Gazette de France. „Een onzer vrienden, die van Londen komt, deelt ons mede dat de helden van de Commune in grooten getale in Engeland worden aangetroffen. Zoo b. v. waren in een logement de belagchelijke generaal Bergeret, twee andere leden van de Commune, en bovendien de burger Lissagaray, die door Gambetta tot generaal werd verheven. Deze heeren leiden een vrolijk leven, en zijn kwistig met liet uitgeven van het geld, dat zij hebben weten mede te nemen. De ver ontwaardiging hierdoor veroorzaakt is van dien aard, dat de andere Eranschen, die in hetzelfde hotel gehuisvest waren, zich verpligt zagen om dit te verlaten; om niet den schijn op zich te laden als behoorden zij ook tot de bende. Volgens le Nord-Est, zijn in den laatsten tijd meer dan duizend knapen van zestien tot achttien jaren troeps- gewijze uit den Elzas, vooral uit Straatsburg en zijnen omtrek, naar Frankrijk vertrokken, eensdeels uit weerzin tegen de Duitsehe overheid, maar voornamelijk om zich aan de opschrijving voor de Pruissische krijgsdienst te onttrekken. Het punt, waarnaar deze emigratie zich rigt, is voornamelijk Lyon. friss' dit D groo laats bedi en rolle als mill li dat het Diei met oplii D veil dat De eind vooi H zitti geh< regt nom volk aard en van gror rege woo regt om, tuss< Art. alle heid buit aan| der spra een ken dipl afbi totd gev VOO een ded fac vro wo Dr laa hel te de; nas Fr nn wa ev zij do ui sa vc zij zi V SC ze w g< vj tc ni VI vi Zi ei ii u v v s e 1 2 c c

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2