Tfm i x üT Benoemingen, enz. FEESTVIERING den waren prijs, en allen voor zooverre zij daarvan gebruik willen maken; alleen de vorm hunner verpligting veran dert. Wij herhalen het, weet iemand een beter middel om den landbouw te bevrijden van deze knellende in den loop der tijden bovendien geheel van karakter veranderde boeijen, wij willen het gaarne hooren, maar tot zoover is het de eerste der politieke wenschen, die wij ons voor hebben genomen te ontwikkelen, dat op deze wijze die ongeluk kige instelling der tienden moge verdwijnen. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 Augustus. Z. M. de Koning heeft voor den aanstaanden natio- nalen schietwedstrijd te Rotterdam 20 Remmington-geweren toegezonden, welke als korpsprijs op den afstand van 200 passen zullen worden verschoten. Uit het programma voor dien wedstrijd blijkt, dat de uitreiking der prijzen op den 2 Sept. a. s. door Z. K. H. Prins Hendrik zal plaats hebben. De Prov. Staten van Noordholland zijn buitengewoon bijeengeroepen tegen Dingsdag 29 dezer, ter verkiezing van een lid der Eerste Kamer, ter vervanging van wijlen dr. H. van Beeck Vollenhoven. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft de programma's uitgevaardigd van de nationale tentoonstelling van paarden, vee en land- en tuinbouwvoorthrengselen en van de internationale tentoon stelling van werktuigen, welke zij zich voorstelt te houden bij gelegenheid van het 25jarig feest der maatschappij, dat te 's Hage in September 1872 zal gevierd worden. Er worden daarbij prijzen uitgeloofd tot een gezamenlijk bedrag van meer dan 21,000. Sedert de laatste opgave is te Texel 1 poklijder bijgekomen en 1 hersteld. Jl. Dingsdag is te Alkmaar ten raadliuize aanbesteed: het bestraten van den Frieschen- en den Munnikenweg. Minste inschrijver de heer Jacob Oldcnburg, te Bergen, voor 12,000, aan wien het werk is gegund. Blijkens eene annonce in de P. Crt. wordt uit Oost huizen dd. 14 dezer berigt, dat het aldaar zeer gunstig gaat met den hooibouw. Gepasseerde week was aldaar zooveel gebrek aan werkvolk, dat de school voor korten tijd voor de jeugd gesloten bleef, doordien de hoofd- en hulponderwijzer bij den burgemeester in het hooiland te werk waren. Bij Upendam is in het Noordh. Kanaal jl. Maandag middag eene kaag beladen met groenten door de Hulsche stoomboot aangevaren, zoodat onmiddelijk de bovenlast weggeslagen werd en het schip met alles op zijde ging. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. De baldadige straatschender, die de rails van den tramway had opgebroken, is ontdekt, maar wordt niet vervolgd, omdat hij.... te hoog geplaatst is Om „De Vrijheid," „Asmodée,4 „De Toekomst" en tutti quanti in deze warmte noodelooze opwinding te be sparen, voegen wij er meteen bij, dat de euveldaad bedreven is door de zon, die de staven heeft kromgetrokken. (Het Vad.) De Leidschc student, die onlangs teregt stond wegens het toebrengen van eene verwonding, is door de Haagsche tegtbank tot eene geldboete van 50 "veroordeeld. Jl. Maandag morgen had in de lijnbaanslaan te Rotterdam een vreeselijke gebeurtenis plaats. Zekere M., Achwaarom moest Frederik zoo spoedig in de kamer komen om mij met zijne blikken tot den terugkeer aan te sporen? Maar inderdaad, hij had gelijk, het was reeds laat. Ik zag op mijn horologie en bemerkte dat bet kwart over tienen was. Dat was waarlijk later dan ik dacht. De abt vulde mijn glas en gaf er tevens een aan Frederik, toen ik hem had aangespoörd alles tot ons vertrek gereed te maken; vervolgens zag hij op zijn horologie en zeidc: „Het '4(d half elf worden voor de paarden ingespannen zijn en wij weg kunnen rijden. Wij zouden dus reeds om half één tehuis komen. Wat denkt gij daarvan, Blauehe?" „Als het zóó laat is, kunnen wij niet meer naar huis rijden," antwoordde zij. „Wij kunnen moeder midden in den nacht niet storenzij heeft gisteren een zeer slechten nacht gehad en wij mogen haar dus dezen nacht den versterkenden slaap niet ontnemen." „Gij hebt gelijk, nicht," antwoordde de abt snel, "„wij zijn hier goed bewaard. Waarom zouden wij dus naar huis terugkeeren „Maar ik mag mijn post geen geheelen nneht verlaten," zeide ik eenigzins verschrikt door dit besluit. „Uw post te Chateau-Giron is volkomen veilig," hernam de abt, „ik geef u mijn woord, dat hem volstrekt geen leed geschieden zal. Onderwerp u dus gerust aan het genomen besluit van onze dame. Wij hebben hier goede kleine slaapkamers, genoegzaam in anntal om een grooter gezelschap, dan wij met ons drieën uit maken, te kunnen herbergen. Zie hier de uwe." Hij stond op en opende een kleine zijdeur; het was een zeer aardig slaapkamertje, dat hij mij liet zien, met een bedstede in een nis van den muur. Ik moet tot mijn schande bekennen, dat ik reeds te veel ouder de heerschappij van mijn toovergodin stond om veel tegenstand te bieden. YVie zou aan zulk een toestand een einde hebben willen maken vóór het volstrekt noodig was; wie zou dd bewering, dat de zieke moeder niet gestoord mogt worden, hebben kunnen tegen spreken? Ik liet mij bepraten, ledigde het op nieuw gevulde glas en nam, daar jonkvrouw Blauehe er mij toe aanspoorde, ook den sigaar, dien de abt mij aanbood. Wij begonnen op nieuw te praten. Toen het reeds zeer laat geworden was, itrnd jonkvrouw Blanehe op om ons goeden nacht te wenschen en zich naar de tweede verdieping, waar hare vertrekken gelegen waren, terug te trekken. De abt had voor zich zeiven een dergelijk kamertje als het mijne, dat daar tegenover aan de andere zijde van den salon gelegen was. Blanehe wierp, toen ze mij voorbijging eu mij met een buiging goeden nacht wenschte, een zeer eigenaardigen blik op mij. Zonderling, er lag een zeker misnoegen, een zekere ontevredenheid, bijna zou ik zeggen, een zekere verachting in dien blik en in de licht in de hoogte opgetrokkene lippen.... wat had ik toeli misdaan? Toen zij weggegaan was, was ook de betoovering verdwenen; scheepstimmerman van beroep, -wachtte zijn vrouw, waar mede hij nog slechts weinige maanden gehuwd was, aan een verdacht huis, waar zij den nacht had gepasseerd op, en bragt haar, toen zij dit verliet, op den openbaren weg met een mes drie steken in de borst en een snede in den hals toe, waaraan zij onmiddellijk overleed. Het lijk werd naar het ziekenhuis vervoerd en de moordenaar, die zich zelf ook had gewond, gearresteerd. De schoolkinderen van Heinenoord hebben, begeleid door het onderwijzend personeel en eenige ingezetenen, een bezoek gebragt aan de diergaarde te Rotterdam. Jl. Maandag heeft te Utrecht de provinciale en huis houdelijke schietwedstrijd der Utrechtsche Weerbaarheids- vereeniging, ter viering van haar vijfjarig bestaan, plaats gehad. De wedstrijd, die ten 7 ure aanving en tot in den avond werd voortgezet, is gedeeltelijk door Z. M. den Koning en Z. K. H. Prins Hendrik bijgewoond. Z. M. heeft de beide schietbanen bezigtigd en bij die gelegenheid den majoor G. A. Hopmans, bevelhebber der vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid, tot officier der Orde van de Eikenkroon benoemd. Na den afloop van den wedstrijd zijn de prijzen met eene toepasselijke toespraak uitgereikt door den heer J. W. Scliubart, voorzitter der feestvierende vereeniging. De lieer F. W. Klokke, president der Utrechtsche sclierp- schutters-vereeniging „de Zwijger" is benoemd tot ridder van de orde der Eikenkroon. Op de buitenplaats Doornveld, nabij Doorn, is een dief door een openstaand venster ingeslopen en heeft de gedekt staande tafel van 60 stuks tafelzilver ontlast. Te IJsselstein hebben dezer dagen twee treffende sterfgevallen plaats gehad. Een geacht landbouwer, vader van zestien kinderen, stortte van een hooiberg, met dat gevolg, dat hij met het hoofd tegen een der roeden van een daarbij gelegene hooischuur viel, waardoor het nekbeen verbrijzeld werd en de ongelukkige, na een dag in bewuste- loozen staat verkeerd te hebben, stierf. Jl. Zond;^; geraakte een steenarbeider, in het gekanaliseerde gedeelte van den Ilollandsclien IJssel willende baden, in de diepte en zonk onmiddelijk. Weldra op het jaagpad gebragt, bleek het dat hij reeds een lijk was; hij laat eene vrouw met acht jeugdige kinderen na. Als merkwaardige bijdrage tot den hoogen prijs, die tegenwoordig voor de landerijen in de omstreken van Tiel betaald wordt, dient, dat jl. Zaturdag voor 4 heet. 18 aren, 80 centiaren aan den heer F. van Waardenburg, zijn ver kocht voor den kapitalen prijs van 20,390. De pastoor te IJzendijke, B. Raessen, is jl. Zondag op den kansel door een beroerte getroffen, en was binnen een uur dood. Iemand die zich teekent „geen beestenplager" plaatst het volgende in de Meijerijsche Courant, Nieuws- en Adver tentie blad voor het arrond. Eindhoven: Dezer dagen had op den kanaaldijk van Helmond naar Someren, in een kleine herberg, kort aan de keer zijde van het Eindhovensch kanaal, een zonderlinge wed dingschap plaatstwee karren- of paardenlieden wedden tegen elkander, welk paard het sterkst zou zijnna goed gedronken te hebben, bond men de beide beesten met de staarten stevig aan elkander en begon ieder, zijn paard bij den kop nemende, de dieren aan te zweepen en onbarmhartig te slaan. De beesten ploegden, zwoegden en klaauwden kuilen in den grond, tot zoolang een der beiden viel en het ik weid stil en liet liet woord geheel aan den abt en toen hij mij voorstelde mij insgelijks ter ruste te begeven, haastte ik mij gevolg aan zijn voorstel te geven. Frederik, die zich steeds in de nabijheid van den salon opgehouden had, was spoedig bij de hand om mij bij het uitkleedcn te helpen, en kort daarna waren wij in mijne slaapkamer alleen. „Zij hebben hel er van het begin af aan op aangelegd ons hier te houden," zeide Frederik. „Zoo? eu waarom denkt gij dat?" „Ziet ge het niet?.... het bed is opgemaakt en de spreideken is er afgenomen; dat moet de boerin reeds gedaan hebben voor wij hier kwamen." „Wat denkt ge er van Frederik?" vroeg ik hem. „Dat men ons uit het kasteel heeft willen verwijderen en dat daar thans iets geschiedt, wat wij, als we er geweest waren, misschien zouden hebben verhinderd." „Glauroth zal de kamer niet verlaten." „Ook gedurende den nacht niet? Wie weet! En dan is hij nog wel alleen!" „Och!" zeide ik, „ik ben overtuigd dat dat meisje er niet aan denkt mij te bedriegen. Ik zou er mijne hand op ïp het vuur willen steken, dat zij zulk een schanddaad niet volbrengen kan..." „En hebt gij een even hoogen dunk van de eerlijkheid van den abt „De abt is geen groot licht, Frederik! en doet wat de jonkvrouw van hem verlangt. Overigens komt dat alles er niet in het miust op aan. Mijn dienstplicht vordert., dat ik gedurende den nacht niet van mijn post verwijderd ben, dus kan dit bed opgemaakt zijn wanneer en waarom het wil, dit is zeker, dat ik er niet in zal slapen; wij moeten opmarcheeren Frederik, en dat wel da delijk." „Wij zullen terugkeeren?" riep Frederik uit. „Hebt gij daaraan getwijfeld?" „Mijnheer de vice-waehtmeesterhet is een lange wandelingen dat in den nacht!" „Dat is zoo, maar de nacht is vrij helder en de weg is goed. Kom dus!" „Zonder afscheid „Zullen wij hen storen en verschrikken en hen eindelijk uit wellevendheid nog dwingen insgelijks terug te keeren, hetgeen zij toch zeer ongaarne zullen doen? Ga naar de boerderij en zeg de menschen daar, dat wij genoodzaakt zijn naar huis te gaan; haal mij dan meteen mijn overjas, die in den wagen ligt, eu volg mij daarmede. Ik ga al vast vooruit." Ik nam inijn hoed en handschoenen en verliet het paviljoen zoo stil mogelijk. Frederik ging dadelijk heen en had mij zeer spoedig weder ingehaald, nadat hij mijne bevelen ten uitvoer had gebracht. (Wordt vervolgd.) tan keri andere het gevallen paard voortsleepte. En wat was de prijs der overwinning? Voor den bezitter van het overwinnend paard eeni licli glaasjes ellendige foesel of zoogenaamd duivelsnat en vi rein het paard een onverdiende partij zweepslagen en door ilaa groote krachtsintpanning, het spat. Jammer, drient e jammer, dat die verlorene en kletterende zweepslag! ^a: welke nu op de ruggen der paarden vielen, niet ten ,an kwamen op de ruggen der partners of weddenaars; iei F weldenkende, die den wedstrijd zag, had medelijden j I de arme beesten, en zou het zeker toegejuicht hebbin indien de slagen op de ruggen dier onmenschen waren nei F', gekomen." Een pasgeboren kalf te Borger-contpagnie weegt I kilogrammen. irert 111011 Berigten uit Zeeland omtrent den te verwachten ooj Jiei in die provincie luiden o. a.Het vlas groeide zeer voi deelig op, zoodat men over het algemeen op goede u jooi komsten schijnt te rekenen. Verkoopprijzen worden opolooi geven van 250 tot 550 per hectare. Van de meekr iet is de verwachting niet gunstig. Zij blijft klein van bescli N en gering van hoedanigheid. Ook de nieuwe aanpla hi) werd min of meer bemoeijelijkt en bleef achterlijk in groi J Uit Vlissingen wordt berigt, dat weldra het Sloe z ued goed als geheel gedempt zal zijn, en er dus geen beletsel loo meer bestaan om den spoorweg te voltooijen. De gezou I lieidstoestand aldaar is allervoortreffelijkst. loo Te Zwolle is een metselaar die in de groote kt, j werkte en in een mand naar zijn stellage opgehescls j, werd, met mand en al naar omlaag gevallen, daar de ha Hai van de katrol brak; een kerkbank verbrijzelde hij in a val, maar hij bekwam zelf geen letsel. 2de Te Rolde is geteeld een gave knol, die ongevt 3 kilog. zwaar was, alsmede den stam van een witten aai appel, waaraan zich vier roodbonte en zes witte aardappel vertoonden. k iel Ook in Assen schijnen jongejufvrouwen gevonden 'a worden, die wel met de jongeheeren op de Hoogt :er Burgerschool zouden willen gaan. Een Engelschman, die geen woord Fransch tot beschikking had, trad voor een paar dagen te Parijs restauratie binnen en bestelde een diner „Soep, beefsteak, wijn" allen woorden die in de bei talen bijna eensluidend zijn, had hij met succes gebezigd ia bij bleef bestellen wat in zijn smaak viel. Zoo kreeg 1 ro ook in 't hoofd zich champignons te laten voordienen, nu de knecht begreep hem ditmaal niet. Hij nam zijn teekenaarstalent te baat en bragt n *1 potlood een champignon op 't papier. Compris, zei de knecht en hij bragt hem eenige oogtF blikken daarnaeen parapluie De Russische Invalide meldt, dat in Rusland pro 'l' nemingen zijn gedaan om de locomotieven met naplita stoken. Het resultaat was zeer bevredigend. De naphta zal voorloopig op de spoorwegen in Kaukasus en op de schepen, welke den Wolga bevaren, Bl brandstof worden gebruikt. jn In, plaats van het vergiftigend vliegenpapier, ras men quassia-liout in water als middel tegen vliegen aan Volgens Carl von Weise, scheikundige van l Rheinischen Eisenbahngesellschaft, te Keulen, moet goe j( petroleum o. al de volgende eigenschappen bezittena. 1 kleur moet wit of lichtgeel en blaauwachtig weerschijnei zijn. Een donkergele kleur is een bewijs van onvoldoen k zuivering of van vermenging met gewone bruinkolentet olie, b. De reuk moet niet sterk en niet onaangenaam zi ti .1 eei lic BI Iets vkeemjjs ijit de KiPi'ENWEaELD. De heer P. F. VYacdeck, te Loosduinen, schrijft aan de Landb. Crt.: „In 1866 uit een broedsel van eene kip van mij o. a. een wit kuiken voo gekomen. In 1867 gaf ik haar om te broeden ter leen en to ik haar in 't najaar terug ontving, was zij geheel zwart. Ik dacl dat ik eene verkeerde hen teruggekregen had, doch mij werd ïi zekerd, dat dit niet zoo was. In 1808, in den zomer, kreeg kip weder enkele witte vederen; in het najaar was zij wedergek wit. In 1869 veranderde zij weder: zij werd geheel zwart, en 1870 werd zij weder wit. En nu in Julij 1871 krijgt zij wei zwarte vederen,- zoodat zij nu getijgerd is. Of dit meer voorkoi weet ik niet. Voor de juistheid van een en ander sta ik in." d Aan den heer mr. W. K. C. Sassen, procureur-generaal in kolonie Curaqao, is een eervol ontslag verleend uit 's lands diern van de lïeldcrsche afdeclin»' der Hollandsche Maatsehapp van Landbouw. Hoe geheel anders wordt dit jaar de Augustus-maaud doorp bragt dan in 1870. Toen was ieder door angst en schrik bevang door de akelige tijdingen, die van 't tooneel des oorlogs tot o kwamentoen stonden alle gewone zomer-uitspanningen stil nu is Augustus als tot eene feestmaand verklaard en volgt eene ontspanning op de andere, lieden genoeg om te erken® de vrede is eene zeer begeerlijke zaakzij bevordert het genoegef verkeer der menschen en maakt het mogelijk dat de zorgen moeiten des levens op gepaste wijze kunnen afgewisseld wordf door onderling genoegen, door feestgenot en blijde vreugd. Prachtig zomerweder begunstigde op gisteren de aangekondij volksfeesten, die 's voormiddags ten 10 ure met eene harddraf van paarden, een aanvang namen. Groot, zeer groot was het aanl toeschouwers bij de onderscheidene wedstrijden, tal van bewoni uit den omtrek waren naar hier gekomen, om getuigen te zijn onze feestelijkheden. Door muziekuitvoeringen van 't gezelscl

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2