BUITENLAND. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. 1*1. Ajncordia en van de stafmuziek van 't 7de reg. infanterie (erJ een en ander opgeluisterd. I)e feestcommissie beijverde icli om alle dingen met orde te doen geschieden en het 'ifceheel is geweest eene vrij welgeslaagde poging, om ter dezer llaatse, ook zonder eigenlijk kermisvermaak, openbare uitspanningen ledoen plaats hebben. Aan de plaatselijke afdeeling der Landbouw- Maatschappij komt voor 't ontwerpen van dit plan een woord - ran openlijke hulde toe. De uitslag der gehoudene wedstrijden is geweest als volgt: I. Harddraverij met paarden; prijs een tilbury-tuig met hoofdstel i en bit, behaald door de zwarte merrie de Wisse, bereden door "•JI, ,f. Noot; premie een hoofdstel met teugels, rijdek en gordsingel, e' [eliaald door de bruine witvoet Mietjebereden door C. Blankman. Pr ivareu 18 deelnemers. II. Harddraverij met ezels; de prijs, een zilveren tabaksdoos, feid behaald door den ezel van J. Smidsde premie, een porte- nounaie met zilveren beugel, door den ezel van P. de Graaf. 0| Hierbij waren 5 deelnemers. III. Ringsteken met paarden; 1ste prijs, een hoofdstel, behaald 11 loor J. Binnemeer (P. Stokman2de prijs, een rijdek, behaald jo loor F. Poth3de prijs, een zweep, behaald door ,1. 1'oth, met j iet lot tegen J. Zander. 29 personen namen daaraan deel. Nadat de prijzen aan de overwinnaars in de verschillende wed- la trijden waren uitgereikt, deden de deelnemers, met den president m een lid der feestcommissie aan 't hoofd, een optogt te paard door Je gemeente, waarbij de bekrooningen door de bekroonden werden i nedegevoerd. Het muziekgezelschap Coucordia luisterde dezen togt ;|l loor zijne uitvoeringen op. IV. Mastklimmen. Groote mast (14 deelnemers) prijzen behaald loor G. Sariemijn, J. Kastecle, L. van Oosten, J. Bieker, K. Zon, N. Vink en J. H. Weber. Kleine mast (14 deelnemers) prijzen behaald door F. Barbarini, Troost, L. Polak, C. van der Poll, G. Mangel, 1). Mak, A. ajHarms en W. Langeveld. V. Tobbesteken (22 deelnemers). 1ste prijs behaald door S. Ran, le prijs door J. Fluiter, 3de prijs door W. lteuter. De prijzen voor mastklimmen en tobbesteken bestouden uit mderscheidefie voorwerpen kleedingstof en kleine geldsommen, ter wijl ieder deelnemer aan laatstgenoemden wedstrijd 25 cents ontving. Ontzaggelijkgroot was de volksmenigte, die zich des namiddags op het Molenplein verdrong. Van uit een verheven standpunt rezien, bood dit plein, met eene groote mensehenmassa als bezaaid, ion schoon panorama aan. Het zakloopen kon, tengevolge van 1 len al te grooten aandrang der menigte, niet wel plaats hebben, veshalve, na eenige vergeet'sche pogingen, de commissie voor dit Heel der volksfeesten besloot het te winnen geld onder de jongelui, ie zich ter mededinging hadden aangemeld te verdeelen. Ver- ïakelijk was het tobbesteken, waarbij het gejuich der menigte krhaaldelijk het teeken was, dat een der deelnemers zijne pogingen iet een waterbad beloond zag. De mastklimmers konden, eerst '!na vele vergecfsche pogingen, de aangegaapte prijzen magtig 1 worden. n Des avonds ten half 9 ure werd op het genoemde plein eenig (uurwerk ontstoken. Ken korporaal der artillerie, die hierbij n jeliulpzaam was, had het ongeluk, bij het mislukken van een der nommers, ernstig aan 't hoofd verwond te geraken. Hij is na de eerste verpleging naar de Garnizoens-Iufirmerie vervoerd. Ten 9 ure ving in den verlichten tuin van Tivoli het concert ter telegenheid van 't Landbouwfeest aan. Een lütal fraaije muziek- 0 itukken werden door 't korps uit Utrecht hier uitgevoerd, terwijl een zeer groot aantal leden en geïntroduceerde!! met hunne dames lich in gezellige kringen vereenigden, onder 't genot der keurige 1 muziek. Aan 't slot werd ook hier nog eenig vuurwerk ontstoken. Eindelijk, ten 11 ure ongeveer, werd dit feest, op de wijze als meest alle feesten, dansende besloten. Een talrijk publiek was in de zaal bijeen en vierde in opgewekte stemming de uitvaart van dezen feestelijk doorgebragten dag. 3 Ook in onderscheidene andere uitspanningslokalen in deze gemeente werd de avond van dezen feestdag op dusdanige wijze doorgebragt. |j Aan 't einde van ons verslag een paar opmerkingen. Vooreerst een woord van hulde aan het stafinuziekkorps uit Utrecht, welks leden onvermoeid schenen te zijn en telkens op nieuw op krach tige wijze bijdroegen tot bevordering der feestvreugde; in dit opzigt kan genoemd korps zeker andere korpsen tot voorbeeld verstrek- 11 ken. Ten anderen eene opmerking ten aanzien van de orde op beide feestterreinen, die, ondanks de krachtsinspanning der politie, :il|te wensehen overliet en aan de meer afdoende bewaring der orde door kavallerie deed denken. Eindelijk een afschaffers-opmerking: al te veel feestelingen deden door houding en gang blijken, dat zij te veel „Iandbouw-bitter" hadden ingenomen. België. Den 12clen dezer is te Antwerpen in eene vergadering van kooplieden, reeders en andere belanghebbenden bij de algemeene volksbedrijvigheid, besloten zich tot het gouver nement te wenden met het verzoek om Antwerpen tot eene vrijhaven te maken zoo als Bremen en Hamburg zijn, en onder betuiging van bereidwilligheid om door middel van eene verhooging der plaatselijke belastingen de schade te vergoeden welke de schatkist bij de verwezenlijking van dien wensch zou lijden. Het internationale congres ter bevordering der ge9grapliische en cosmograpliische wetenschappen wordt dezer dagen te Antwerpen gehouden. De Keizer van Brazilië, welke na een vrij langdurig verblijf in Engeland thans op het vaste land van Europa reist, heeft Dingsdag de zitting eenigen tijd bijgewoond. F r a n k r ij k. .Bij de Kamer is een ontwerp ingekomen van den heer Hervé de Saisy, strekkende om de kroonjuweelen te ver- koopen, en de opbrengst daarvan aan te wenden tot wederopbouw van de steden, die door de Duitsche legers, tengevolge van haren heldhaftigen tegenstand, verwoest zijn. „De kroonjuweelen," zegt de voorsteller o. a. in de memorie van toelichting, „zullen een schoone bestemming krijgen, als zij dienen om Bazeilles, Chateaudun en Bel fort onder het lijkkleed hunner puinhoopen weer te voor schijn te halen. Men zal misschien zeggen, dat de kroonjuweelen betrekkelijk eene kleinigheid zullen opbren gen; maar al bragten zij slechts veertig, dertig, zells twintig millioen op, dan is die som in onzen tegenwoordige toestand, nu er zooveel te herstellen valt, niet te versmaden. Waar een derde van ons grondgebied de naweeën gevoelt van den vreemden inval, mogen wij geen kostbaarheden nutteloos bewaren." Jl. Maandag is voor den krijgsraad te Versailles het verhoor van den kunstschilder Courbet aangevangen; hij beweerde als lid der Commune vooral voor het behoud van kunstgewrochten werkzaam geweest te zijn, en overigens weinig of geen aandeel aan de besluiten der Commune genomen te hebben. Hij zeide, dat hij de Vendóme-zuil had helpen wegruimen, doch alleen omdat zij aan zijnen fijnen- smaak als kunstenaar niet voldeed. Het proces tegen de Commune-mannen wordt voort gezet, zonder dat het publiek veel belangstelling toont. Uit de laatste verhooren bleek o. a. dat er ontplofbare kogels waren gemaakt, waarin Pruissisch zuur en waardoor elke wond onvermijdelijk doodelijk was. Ook striclinine en andere ver giftigde zelfstandigheden, waren aangewend, alsmede ver giftigde spijkers in de bommen gedaan. Een ooggetuige zegt dat de beschuldigden, toen zij uit de mededeeling van den Marquis de Ploeue vernamen, dat er tijdens de Commune 3 milliard in de bank aanwezig was, elkander aanzagen alsof zij wilden zeggen dat hadden wij moeten weten 1 Er waren nog aanzienlijke sommen ver borgen, die door de gevangenen tijdens het oproer in veiligheid waren gebragt. Het tekort in de administratie van een beschuldigde beloopt niet minder dan 3 millioen francs. Men vermoedt dat zeer veel is medegenomen door de hoofden der oproerlingen, die naar Engeland zijn gevlugt, waar zij tot den rang van staatkundige vlugtelingen zijn verheven. De Parijsche bladen bevatten mededeelingen betreffende de vereeniging, die opgerigt is met het doel om de Elzassers en Lotharingers te bevrijden van de Duitsche heerschappijLigue de la délivrance, société patriotigue, philanthropique ct fraternelle des Alsacicns et Lorrains. Reeds den 15 Februarij heeft deze vereeniging zich in Parijs geconstitueerd. Zij stelt zich voor met alle haar ten dienste staande middelen te arbeiden aan de bevrijding van den Elzas en Lotharingen; door hare propaganda zal zij de herinnering aan Frankrijk vereeuwigen onder hen die het juk der veroveraars moeten blijven torschen, en door den band der broederschap en der solidariteit wil zij aldiegenen vereenigen, welke, om dit juk te ontkomen, genoodzaakt zijn hun vaderland te verlaten. De Ligue heeft tot grondbeginselen: 1. x-egt gaat boven geweld; 2. geen magt kan over een deel van het menschdom beschikken zonder de toestemming van dat deel; 3. de bevolkingen, door de verovering onder het juk gebx-agt, behouden het onbepex-kt en nooit të vervallen regt van herkrijging hunner nationaliteit. De New-Yorksche maatschappij, die aangeboden had de Parijsche opstandelingen op de haar toebehoorende gronden in Neder-Califox-nië en Arizona te huisvesten en er tot eene kolonie van landbouwers en mijnwerkers te vormen, heeft geen aanmoedigend antwooi-d van het Fran- sche gouvernement ontvangen. Naar verzekerd wordt, kwam het antwoord hierop neder: dat de Staat het regt had om misdadige onderdanen voor den regter te brengen en te straffen, maar niet om hen, gelijk Chinesche koelies, voor de dienst van particulieren beschikbaar te stellen en aan hunne genade over te leveren. Engeland. In Engeland is de bill ter afschaffing der verkoopbaarheid van officiersplaatsen eindelijk difinitief door het Parlement aangenomen. In lei-land neemt de beweging om de administratieve vereeniging met Groot-Brittannie te herroepen in kx-acht toe. Een eigen parlement te Dublin, gelijk tot 1800 bestond en waarvoor in 1830 Daniël O' Connell den sedert ver- flaauwden strijd aanving, is het streven van de groote menigte, die niet aan Engelands goede bedoelingen kan gelooven. Duitschland. Er is nu vastgesteld, dat het keizerlijk wapen bestaan zal uit een zwarten, éénkoppigen, regtszienden adelaar met rooden snavel, tong en klaauwen, zonder schepter en rijks appel, in het midden den Pruissischen adelaar met het wapenschild der ITohenzolIerns, met eene kroon in den vorm der kroon van Karei den Groote, met twee elkander kruisende beugelsvoorts dat de keizerlijke standaard bestaan zal uit het ijzeren kruis op een purperen grond, in het midden het keizei-lijk wapen voerende op een wit veld, omgeven door de keten der oi'de van den zwarten adelaar; twee hoeken van het purper zullen met den Pruissischen adelaar en tevens met de keizerlijke kroon versierd zijn. Een koopman te Breslau heeft de dwaasheid gehad om op reis te snuiven van twee hem vreemde heeren, met dat gevolg, dat hij weldra in diepen slaap geraakte, en, wakker geworden, zijn portefeuille miste met 302 thalers; de dieven zijn gevat. De Kölnische Zeitung meldt uit Riga, dat zich sedert 3 weken een onbekende rupssoort op de vlasvelden heeft vertoond en wel in zulk eene hoeveelheid, dat men de vrees koestert dat de gelieele oogst verloren zal gaan. Deze rups is buitengewoon vraatziekeerst werden de bladen verteerd, daarna de zaadbollen en nu tast zij den stengel aan. De vlasvelden zien er uit als landen, waarop graan verbouwd en binnengehaald is. De Provincial-Correspodenz zegt: Daar de Fransche regering heeft aangeboden om het derde halve milliard reeds binnen korten tijd te betalen, zijn er maatregelen genomen om in dat geval het Fransche grondgebied nog verder te ontruimen; ook is er spx-aak van eene ontruiming der Parijsche forten, natuurlijk niet voordat Frankrijk zijne verpligtingen in elk opzigt vervuld zal hebben. Dezelfde half-officiëele courant zegt, in de zamenkomst der Keizers van Duitschland en Oostenrijk een onderpand voor de goede verstandhouding tusschen die twee rijken te zien. De eensgezindheid van Oostenrijk en Duitschland, zegt zij verder, wel ver van een gevaar of bedreiging voor andex-e mogendheden te zijn, zal een vaste steun voor het behoud van den vrede in Europa wezen. De Rheinische Eisenbalin heeft spoorwagens met twee verdiepingen; 18 personen kunnen op den waggon plaats nemen. Te Koningsbergen zijn jl. Zaturdag door de cholera aangetast 40, overleden 19 personen; Zondag aangetast 38, overleden 1(5; Maandag aangetast 62, overleden 22. A in e i' i k a. Berigten uit New-York geven een verslag van het vx-eeselijk ongeluk door het springen der ketels van een stoomboot op Zondag 30 Julij, die met 250 pex-sonen aan boox-d gereed lag om naar Stateneiland te stoomen. Niet minder dan 76 personen werden gedood en 120 deels zwaar, deels ligt gekwetst. Hartverscheurend zijn de bijzondei'heden, die van het ongeval verhaald worden, maar tevens ver- wonderlijk de wijze, waarop sommige personen van een zekeren dood zijn gered. De lijken werden terstond naai de Morgue gevoex-d, waar den gansclien dag troostelooze bloedverwanten naar broeders, zustei-s, eclitgenooten, ouders of kinderen kwamen zoeken onder de slagtoffei-s, zeiven soms deerlijk vei-brand of gewond. Een man, die met zes zijner huisgenooten aan boord was geweest en wiens gelaat geblakerd en met brandwonden bedekt was, had het lijk zijner vrouw en een stervend kind naar huis gebragt en kwam toen om zijne vier nog vermiste kinderen in het drenkelingshuis onder de tentoongestelde lijken zoeken. De loods van het bootje, die zich vlak boven den ketel in zijn kajuit bevond, werd 30 voeten in de lucht geslingei-d, doch ontving geen letsel van eenige beteekenis; een vijf jarig knaapje, dat op den schoot zijner moeder in de kajuit zat, had geen schade hoegenaamd en snelde, zoodra hij van onder de bi-okken hout en ijzer, die allen de kajuit ovei-dekten, was bevi-ijd, naar zijn oom, die in de nabijheid woonde, om hem kennis te geven van het onheil, dat zijne moedei-, die dood was, had getroffen. Een der getuigen van de ramp begaf zich dadelijk met een roeibootje op de ï-ivier, om zoovelen te redden als te redden waren. Bij den eersten gang redde hij zeven vrouwen uit het water, daar dezen door haar kleederen langer boven bleven dan de mannen; bij den tweeden gang bragt hij mede een paar vrouwen en eenige kinderen aan wal; een der vrouwen, die met haar twee kinderen zich aan een paar planken boven hield, weigerde in de boot te komen wanneer hij niet eerst haar kindei-en innam; een ander kind, met een gapende wond aan het hoofd, redde hij van den boezem der moeder, een misvormd lijk, dat op eenig wrakhout lag uitgestrekt'. Een aantal personen zag de redder voor zijn oogen verdrinken, onmagtig als hij was meer te redden dan hij deed. De meeste slagtofters behooi-den tot de arbeidende klasse, en waren personen die een Zondagsuitstapje wilden maken. Naar de oorzaak van de i-amp wordt onderzoek gedaan. In het najaar van 1870 werd te Cincinnatie een nationaal congres van belangstellenden in het gevangenis wezen gehouden. Daarop werd ter sprake gebragt en warm ondersteund een voorstel tot het houden van een Internationaal congresdit zal thans in Junij 1872 te Londen plaats hebben. Het plan wordt sterk gesteund door de Amerikaansche regering. Men verwacht dat ook Nederland zijne belang stelling zal toonen in deze zaak. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). fco tl c <i 12 12 Windrigting en Kracht. Barometer Stand. uwtw. 0.3k. otz. 0.3„ otz. 6„ 761.92 760.86 760.30 Afw. 1.36 0.28 - 0.28 Thermometer C. Stand. I Afw. 18.8 18.0 19.4 - 0.9 f 0.3 - 0.2 SD-g *rc v ^3 O O O °- Toestand van de zee. 0.78 0.74 0.70 Vlak. Weersgesteldheid: 16Aug.12 u. Helder, beneveld, schoonweer. 17Aug. 8 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 17Aug.l2 u. Helder, beneveld, mooiweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 16 Aug. 17 Aug. Geesina Marina. 1'. R. Bek. Soerabaija. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Alert. Wynyard. Susannah. William. Baltimore. Koophandel. Alert. Gezagvoerder. R. Harvey. 11. Robson. W. Sherriff. J. Freuman. W. de Wijn. J. E. Visser. P. A. Paulsen. Herkomst. Lading. Newcastle. Steenk. Seaham. Newcastle. Sunderland. Ornskuldvick. Hout. Sundswall. Helsingfors. Cargadoor. DuinkerStGoedk. ZurMühlen&Co. Blikman Co. van Strijen. Amons Co. PER TELEGRAAF. 1 Paarden 6 Ossen 3 Stieren Gelde-Koeijen 274 Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen Nucht.Kalveren 6 Vetteltammen 925 Schapen f 40 a -130 al54 - 70 al20 - 80 a260 -185 a230 -130 al80 - 60 al20 - 10 a 20 - 23 a 36 - 12 a 32 95 Lammeren f 10 al5J 4 Bokk. en Geiten - 1 a 6 30 MagereVarkens- 8 a 13 12 Biggen Eenden Kippen Boter per kop Kaas perK.G. Kip-Eijeren per Eend-Éijeren 100 - 4 a 5 c. 30 a 45 - 35 a 60 -105 all5 - 35 a 45 280 a290 a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3