Provinciale Staten en van den Gemeenteraad. Na afloop der beraadslagingen bobben eenige belangstellenden zich tot eene voorloopige commissie vereenigd, ten einde de practische uitvoerbaarheid van 't denkbeeld te overwegen, om zoo mogelijk de eerste stappen tot verwezenlijking te beramen. In de Land van Beloftesteeg, gelegen in den zooge- naamden Duivelshoek te Amsterdam, is door de inwoners geplaatst een gedenksteen met het volgende opschrift: „25jarig Pausschap van Z. H. Pius IX. 21 Julij 1871 bezochten HH. DD. IIH. de Nuntius, de Aartsbisschop van Utrecht en de Bisschop van Haarlem deze buurt. Het driedaagsche feest van „Claudius Civilis," te Amsterdam, is Maandag jl. met eene muziekuitvoering van Ainstcls Harmonie-Kapel en een bal besloten. Do arrondissoments regtbank te 's Hagc beeft jl. Dingsdag uitspraak gedaan in de strafprocedure egen den schutter, die vóór 8 dagen voor genoemde vierschaar teregt stond, als hebbende, den officier, die tijdens een exercitie over hem bevel voerde, na weigering om aan zijn bevel te voldoen, min aangename woorden toegevoegd en hem bedreigd hem in het burgerlijk leven wel te zullen vinden. De schutters-krijgsraad had zich in deze verklaard te zijn „niet competent" en daarom beklaagde verwezen naar den burgerlijken regter; het O. M. meende te moeten concluderen tot vrijspraak van den beklaagde. De regtbank heeft de zaak anders bezien en kwam tot een ander resultaat, en wel tot een veroordeeling tot ge vangenisstraf voor den tijd van zes dagen, met schuldig verklaring aan „beleediging met woorden van een bevelhebber van een deel der gewapende magt, in de uitoefening zijner bediening." Eén der overwegingen van het veroordeelend vonnis volgt hier ter verklaring: „Overwegende dat de bewezen verklaarde uitdrukkingen (onnoodig ze te herhalen) blijkbaar de strekking hadden om in tegenwoordigheid van de andere schutters minachting te betuigen aan zijn bevelhebber en alzoo onmiskenbaar de bedoeling hadden, vooral in verband met hetgeen was voor afgegaan, om dien bevelhebber te beleedigen, enz." In de vergadering der „Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland," welke gisteren te 's Hage hare jaarlijksche vergadering hield, is o. a. aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur tot het uitschrijven van eene prijsvraag en daartoe is door de vergadering gekozen: „Eene verhandeling over den tegenwoordigen maatscliappelijken toestand der Israëlieten in Nederland." De schrijver, die bekroond wordt, zal eene gouden medaille verkrijgen en de zilveren medaille is als accessit uitgeloofd. Te 's Hage is jl. Zondag avond brand ontstaan door het vullen van een brandende petroleumlamp. De vlam deelde zich reeds aan een gordijn mede, doch eenige voorbij gangers en agenten van politie, benevens de .verschrikte huisgenooten hebben den brand spoedig gebluscht. In de Zeestraat te 's Hage werd jl. Maandag een matroos, die nog al wat te veel gedronken had, door een voor een rijtuig gespannen paard, dat vrij hard kwam aan rijden, omver gereden, doch kwam er met een,paar ont vellingen aan 't hoofd af. Hij verklaarde zich tevreden te zullen stellen en het hem overkomen ongeval zich te zullen getroosten, op voorwaarde dat de voerman hem vrachtvrij naar Sclieveningen bragt, welke schikking daarop werd aangenomen. Door de regtbank te Rotterdam werd jl. Dingsdag een opperman van Delfshaven tot eene cellulaire gevange nisstraf van drie maanden veroordeeld, die in het vaderlijk en dicht aan het hart ligt... Waarom vraagt gij dit? Wilt gij de firma Glauroth begunstigen? Wilt gij misschien grootmoedig liet escadron begiftigen met de voor den komenden winter zoo welkome geweven weldaden?" „Neen, daarom niet, maar omdat ik veronderstel, dat u dan misschien wel den naam van het een of ander groot bankiershuis in Zwitserland, in Bazel of Bern, bekend zal zijn." „In Bazel of Bern?" zeide Glauroth nadenkend, „wacht eens wie is in Bazel? o ja, daar is liet oude huis: Gebroeders M en in Bern „Genoeg," riep ik uit, „Gebroeders Mde naam is bekend en is voor mij geheel voldoende." „Wilt gij geldzaken afdoen?" Ik antwoordde niet, maar sprak van iets anders en zond Glauroth eindelijk weg, onder het voorwendsel dat ik nu wilde gaan slapen. Ik ging ook slapen ik sliep dezen nacht lang, even als een menscli, die naar lichaam en ziel vermoeid is; even als een menscli slaapt, als een vast en ernstig besluit zijn ziel rust gegeven heeft. Ik ontwaakte den volgenden morgen, vcrfrischt en gesterkt. Ik kon opstaan, en, nadat Frederik voor mijn wond gezorgd en mijn arm in een draagband gelegd had, uitgnan om naar mijn twaalf paladijnen van den Ariaansohen ulanen-stam en naar hunne paarden te gaan zien. Nadut ik met Glauroth over den dienst van den dag gesproken had, keerde ik naar mijn kamer terug en schreef twee brieven. De eerste aan jonkvrouw Kiilin. Dat hij eerst na drie of weder ver scheurde ontwerpen tot stand kwam, behoef ik niet tc zeggen. In dien brief sloot ik een document, dat mij minder moeite kostte om te schrijven, want het was maar zeer kort. Nadat ik den brief verzegeld had, riep ik Frederik en zond hem af om mijn brief aan jonkvrouw Kühn zelve te overhandigen. Mijn hart klopte, terwijl hij dit bevel uitvoerde; ik 'vraagde mij zeiven ernstig af, of zij den brief van mij zou aannemen... Frederik kwam terug. De eerste blik, dien ik op zijn handen wierp, toonde mij dat ze ledig waren en dat Blanohe dus mijn schrijven had aangenomen. Toen schreef ik een tweeden langcren brief aan mijn zaak waarnemer. Ik wilde den arts, die beloofd had heden nog eens te zullen komen, verzoeken dien brief mede te nemen en te Noroy op de post te bezorgen. Ik was daarmede juist gereed toen de abt binnentrad en mij mededeelde, dat jonkvrouw Blanche mij wenschte te spreken en dat zij, als ik nog te zwak was naar boven te gaan, zich gaarne naar beneden zou begeven om bij mij te komen. „Gij ziet mij versterkt en half genezen," antwoordde ik hem, „mag ik dadelijk naar boven naar jonkvrouw Blanche gaan De abt boog zich. llij was in al zijn doen en laten vormeiijker en afgemetener dan den vorigen dag en ging vooruit. Ik volgde hem in een uiet gemakkelijk te beschrijven stemming (Wordt vervolgd huis eene porte-monnaie met twee rijksdaalders, die aan zijn broeder toebehoorende en in een kistje waren wegge sloten, ontvreemdde, na bet kistje met geweld te hebben verbroken. Zeker meende hij dat waar broederschap is, ook gelijkheid bestaat; doch deze opvatting kostte hem zijne vrijheid. Met het onregtmatig verkregen geld begaf hij zich met twee kameraden naar Rotterdam, waar zij ver schillende herbergen bezochten, en waarvan 's avonds zonder geld in beschonken toestand huiswaarts keerden. De gemeenteraad van Rotterdam heeft aan burge meester en wethouders een crediet van f 2000 verleend, tot voortzetting der maatregelen om de cholera zooveel mogelijk te voorkomen. Heden is te Rotterdam de nationale schietwedstrijd aangevangen, van wege het corps koninklijke scherpschutters aldaar georganiseerd. Door 41 corpsen of vereenigingen zal hieraan worden deelgenomen. Op de aan de baan grenzende weide is een 175 meters lang en 80 meters breed kamp ingerigt, waar gelegenheid bestaat om te overnachten. In do N. R. Crt. wordt uit Delft geschreven„Niet tegenstaande het raadsbesluit van de vorige week, om tot de orde van den dag over te gaan op de rekesten, om de kermis gewijzigd, even als te Rotterdam, te laten doorgaan, zijn toch de kermisvermakelijkheden op nog uitgebreider schaal aangevangen dan men gevraagd had, en wel in een weiland, gelegen aan den Zuidsingel tegenover de Rijks- constructiemagazijnen, toebehoorende aan den daarbij wonen den landbouwer A. Noordam, die dit land voor dit doeleinde verhuurd beeft. De geheele kermispret is daar vertegen woordigd, en Zondag kon ieder getuige zijn, dat daarvan door het Delftsche publiek en veel vreemdelingen ruim schoots gebruik gemaakt is onder de benaming van Noor- damsche kermis. In het Café Chantant van P. S. Hoppe van Amsterdam, dat ook op dat terrein staat en des avonds stampvol was, werd de bouwman Noordam met zijne vrouw, toen zij daar binnenkwamen, op de uitbundigste wijze door het aanwezige publiek toegejuicht. Er ontbreekt slechts gaslicht en politie, die, naar men verneemt, door het bestuur geweigerd isin de eerste voorzien gedeeltelijk de petroleum en de maan, en de heer Hoppe is door de kramers gekozen, om op het terrein de orde te handhaven. Overigens spelen de geheele week in den stads-schouwbnrg de koninklijke tooneellisten onder directie van den heer Valois, en bij de wed. van Osselen de acrobaten onder directie van den heer Calp, enz.verder is ook bij anderen gelegenheid gegeven om deze week, evenals of er kermis was, door te brengen." -- Te Ouddorp (Zuidholland) zijn twee knapen van 12 en 14 jaren oud, met baden verdronken. Jl. Maandag waren op de markt te Lexmond 700 paarden aangebragt. De handel was ongemeen levendig. Vooral buitenlandsche kooplieden besteedden hooge prijzen. Het lljarig zoontje van den burgemeester van Westbroek heeft door in een diepe sloot te springen een kind van 7 maanden gered, dat met een kinderwagen daarin was gevallen. Te Zwolle is dezer dagen de vrouw van een behoeftig straat-negociant mot een polderwerker er van doorgegaan, nadat zij eerst hun eenig kindje aan een doortrekkend kermisgast voor eenige guldens had verkocht. Een gezelschap, vertoevende in het prieel der uit spanning Molencate, te Ilattem, is bijna het slagtoffer geworden van een prairiebrand in het klein. Het gras onder hunne voeten geraakte plotseling en zoo snel in brand, dat het gezelschap zich slechts ter naauwernood kon redden. Daar in noch om het prieel gerookt werd of vuur aan wezig was, blijft de oorzaak van den brand onverklaarbaar. - Te Leetrwarden worden voorstellingen te vélocipède door den heer A. Kiel en drie dames gegeven, die te Groningen reeds groot succes hebben gehad. Op eenigen afstand van het dorp Woudsend woont een oud arm vrouwtje, bij wie men wel eens aangaat om uit te rusten en van wie de faam zegt, dat zij soms ook een borrel aan de vermoeiden schenkt, zonder patent te hebben als kroeghoudster. Twee calangelievende commiesen, die biervan de lucht hadden gekregen, zouden die vrouw in Jlagranti gaan betrappen. Zij komen bij haar, gaan zitten en vragen ieder om een. borrel, die zij bun verschaft. Dus hield zij eene sluipkroeg en was de vogel gekniptAlthans zoo meenden de ambtenaren. Doch vragende, hoeveel zij schuldig waren voor de borrels, antwoordde de vrouw: „niets, die geef ik om godswilik houd geen kroeg, want dan zou ik er een patent voor moeten hebbenmaar wie van mijn huisje zich bedient, om er te rusten, moet mede in de huur er van bijdragen, en die bijdrage is voor elk der heeren één gulden." Daartegen viel, uit een belasting- overtredend oogpunt, weinig te zeggen en de ambtenaren zagen zich ten slotte, hoewel zij eerst hoog en laag spron gen, genoodzaakt die buitengewone kamerhuur te betalen, tot uiterst groot vermaak van de aanwezigen. (N.R.Crt.) De gemeenteraad van Groningen heeft aan de ver- eeniging tot Bevordering der Volksgezondheid een crediet verleend van 1200, ten einde daarmede de kosten te bestrijden van een algemeenen schoonmaak van woningen van minvermogenden, die naar het oordeel der vereeniging in de termen vallen. Het ontzet van Groningen is jl. Maandag weder feestelijk herdacht, en wel door het houden van verschillende volkspelen. Onder anderen heeft een harddraverij plaats gehad, waarbij de prijs van 300 is behaald door liet paard Aafke van den lieer II. Rijpma, te Pingjum. Het muziek korps van het 1ste regiment infanterie heeft muziekstukken uitgevoerd en er werd des avonds op de groote markt bengaalsch vuur afgestoken. Jl. Woensdag heeft het eerste Noordelijk Evangelisch Zendingsfeest in liet Asser bosch, overeenkomstig het vroeger medegedeelde programma, plaats gehad. Men begroot het aantal dor feestvierenden op ongeveer 9000 personen. 1 verschillende toespraken werden afgewisseld door geinee J schappelijk gezang, begeleid door de muziekkorpsen schutterijen van Assen en van Groningen, en drie zanj gezelschappen hebben zangstukken ten gelioore gebragt. De vijf luchtreizigers, die te Maastricht per luct s ballon Jules Favre opgestegen en bij Spa te midden va ;c een vrolijk jagtpartijtje neerkwamen, zijn bij hun terugkom in hunne woonplaats ontvangen alsof zij van een behaalde ove ,1 winning terugkwamen. Het stationsplein was zwart van meur schen en in de nabijgelegen straten was hier en daar de vlaguj ff gestoken. Het bestuur van Momus en van dellarmonie Roya ja stonden met open rijtuigen de luchtreizigers op te wachtejm Bij hun aankomst weergalmde de lucht van hoera's. Jju toen de stoet der rijtuigen, begeleid door een talrijl »a menigte, de straten doortrok naar de sociëteit Mom; ff waren alle vensters bezet met nieuwsgierigen, die met toi m juichingen en doekgewuif de vijf heeren begroetten, d e niet anders gedaan hadden, dan een eenvoudig luchtreisje. (V ii Jl. Maandag zijn te Roermond millioenen kleine vvitt 'a nachtvlinders of lichtmotten, na eenigen tijd door de luel gezweefd te hebben, op de straat nedergevallen. In enkel straten was de laag dier insecten zoo dik, dat men, oie den weg begaanbaar te maken, genoodzaakt is geweest, i met bezems op groote hoopen bijeen te vegen. Het Leidsch Dagblad zegt„In het Handelsbla heeft de Openbare Meening eenige regelen ingestuurd |n waarbij de poëtische ontboezemingen van dr. Wap en na j8 Burlage, ter gelegenheid van de plegtigheid Antwerpen ,e Ginneken, nagenoeg worden gereduceerd tot hetgeen waard zijn: de laatste op p. m. nul, de eerste op eenijnj graden onder nul." ,n In het hoofdartikel: „de leer van den rijkdom,,, vooiW komende in het Alg. Volksbl. voor Nederl. lezen wij o. a, De bekende Amerikaansche staathuishoudkundige Carei 'll heeft den vooruitgang op het gebied der volkshuishoudkuniS y in dit beeld voorgesteld. Van een driehoek beschouwt 1 ;ij de grondlijn als den primitieven toestand der maatschappi ijl en den top als het ideaal, waarnaar de industriëele vo making streeft. ff Een der opstaande zijden vergelijkt hij bij de grondstoffe re de andere bij de ter verbruik in gereedheid gebrag productende verwijdering dezer beide zijden wijst, va rei ieder tijdperk in de geschiedenis der menschheid ai^, hoeveel inspanning de menschheid behoeft om de ruwe st ,e in eene voor het gebruik geëigenden toestand te brenge je Die verwijdering, in het begin zeer groot, wordt minde naarmate de beschaving stijgt. De top beteekent het wej vallen van alle inspanning. Dit ideaal wordt alleen bereii in luilekkerland, maar in het dagelijkscli leven is het nit ej te bereiken. De menscli zal altijd tot inspanning verpligt blijva u maar hij zal iedere productie met minder inspanning leen afleveren, hij zal telkens meer vrucht van zijn dagtaak zi( en do welvaart zal toenemen. Wie we ook zijn, rijk i arm, wij genieten meer gemakken dan onze vooroude: Uit duizenden voorbeelden één! Als men eens de geschiedenis zou vertellen van alles to y reeds beproefd is om licht te verspreiden als de zon ondergegaan, dan zou men daaraan geruimen tijd kunnt fc], besteden. oï De edelman, die met zijn gemalin bij een flambouw i to later bij waskaarsen, de duisternis der lange winteravond! N' verdreef en de hutbewoner, die bij een stuk gedroogd e van hars verzadigd brandhout in den rook zat, zijn get figuren van fantasie, maar levensbeelden uit een niet vi verwijderd verleden. Toen is er een uitvinder gekomen, Argand heette li die bragt olie bij het bovenste deel van een lampenpit ezl. liet door die pit lucht stroomennu walmde het licht ni P' meer. Dat duurde eenigen tijd, totdat Carcel op den int r kwam, om met werktuigen als die van het uurwerk, i olie op te pompen. Het licht werd verbeterd, maar 't bief lk duur. Zoo zijn de moderateurlampen ontstaan, die vei goedkooper dan de Carcellampen, denzelfden dienst dedei en terwijl de moderateurlamp doordrong in hutten en paleizei nam het gaslicht bezit van de straten en winkels. Op nieu1 I kwam er mededinging in de goedkoope productie va kunstlicht, en nog goedkooper dan de moderateur, bego b de petroleumlamp aan de moderateurlamp de voorkeur I betwisten. Vl HetHandelsbl. noemt het o. a. prijzenswaardige activitei zl der regering, dat zij nu nog het wetsontwerp, houdend 11 voorziening tegen besmettelijke ziekten, heeft ingediend De ondervinding der laatste tijden heeft het noodzakelijk b van doortastende voorzorgsmaatregelen tegen epidemisch ziekten bewezen. De gemeentebesturen en de burger ei toonen nog niet voldoende begrip te hebben van de ver pligtingen, die in dezen op hen rusten. Ware dit het geval de gemeentewet zou voldoende waarborgen opleveren; zot geloosheid en onverschilligheid gaan dikwijls hand aan hand iemand met rottenkruid of strychnine vergiftigen, me gruwt er van, maar zich en anderen aan besmettelijk ziekten blootstellen en duizenden slagtoffers te helpen maken daarin ziet men geen kwaad. Gedurende zes jaar werke de nieuwe geneeskundige wetten, maar de ambtenaar meestal magteloos tegen den onwil van het publiek en d v geringe medewerking der gemeentebesturen. Eerst als d epidemie er is, ontwaakt men uit den dommel. Maar da: h nog wordt de werking van nuttige maatregelen belemmert door gemis aan overeenstemming en overleg, zoodat all moeiten en zorgen van den een worden vruchteloos geniaak door de zorgeloosheid van naburen. Men houdt er bij ou j, te lande van, de paarden acliter den wagen te spannen en besteedt daarom gaarne millioenen voor armverzorginj maar ziet op tegen de uitgifte van duizenden ter voor koniing van armoede. Zoo gaat liet ook met de besmettelijk! ziekten. En men merkt dan ook daarbij hetzelfde als bi de zaak van de defensie. Men verzuimt te doen wat noodt is als het tijd is, en schrikt dan op, als 't gevaar naakt 1 d

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2