Aan de Stoomvaart-Maatschappij Nederland is, naar het Vaderland verneemt, een aanbod gedaan, van welks aanneming voorzeker het publiek hier te lande, en gelooven wij ook de maatschappij, indien billijke voor waarden bedongen worden, groot voordeel zullen kunnen hebben. Een te Glasgow, waar de schepen der maatschappij Nederland gebouwd zijn, voor eenigen tijd opgerigte stoom vaart-maatschappij, welke van plan was den geregelden mail-dienst tusschen Glasgow en Oost-Indië te exploiteren, heeft eene wijziging in haar plan gebragt en aan de maat schappij Nederland voorgesteld zich met haar te combineren en hare schepen niet van Glasgow uit, maar evenals die der maatschappij Nederland van Nieuwediep uit te doen varen. Wij zouden zoodoende niet enkel een maande- lijksche mail naar Indië krijgen, maar waarschijnlijk een veertiendaagsche. Nadere bijzonderheden omtrent de onderhandelingen en den grondslag waarop zij geopend zijn, hebben wij nog niet vernomen. Wij hopen dat de voorwaarden zoo zullen zijn, dat de Maatschappij Nederland ze kan aannemen. Natuurlijk zal bij vertrek en aankomst der mailbooten een correspondentie met Schotland aansluiten. Niet alleen dus, dat het aantal booten zal vermeerderen, maar ook het gebied, dat door deze mail bediend zal worden, zal door deze schikking uitbreiding verkrijgen. Nog een middel tot uitbreiding van dit gebied ligt, dunkt ons, voor de hand; wanneer namelijk een der Spaansche havens, Cadix bijvoorbeeld, wordt aangedaan. Misschien zou daarvoor een kleine uitbreiding van een of anderhalven dag moeten gegeven worden aan den termijn, binnen welken, volgens contract met onze regering, de vaart geschieden moet; maar men bedenke, dat tusschen Spanje en zijne koloniën in den Oost-Indischen Archipel het verkeer levendig is, en dat de Franscho mailbooten, die uit Marseille direct oostelijk gaan, niet in de gelegenheid zijn een der Spaansche havens aan te doen. De heer Fr. Ilaversmidt is, na eene langdurige afwezigheid, volkomen hersteld in zijne woonplaats Schiedam teruggekeerd, en zal aanstaanden Zondag wederom voor de gemeente optreden. Eenige leden der Centrale Kiesvereeniging in het kiesdistrict Alkmaar zullen den 13 dezer aan mr. L. J. de Bruyn Kops, het kamerlid voor Alkmaar, bij zijn bezoek aan het district, te Schagen een dinér aanbieden. Uit Zaandam schrijft men van jl. Maandag aan het Utrechtsch Dagblad: „Ten onregte zou men uit een berigt uit Zaandam, op genomen in het N. v. d. D. van jl. Dingsdag, afleiden, dat het detachement infanterie, onder bevel van den kapitein Burghgraef, zich te buiten gaat aan het gebruik van sterken drank. Wel is waar zijn Zondag drie manschappen van dat detachement wegens dronkenschap in arrest genomen, maar het zou ten hoogste onbillijk zijn, om drie verkeerden (wien waarschijnlijk de sterke drank om niet verstrekt is, en die voor hun misdrijf streng gestraft zijn) een geheel detachement, dat overigens door zijne houding op algemeenc achting aanspraak maakt, te veroordeelen. Voor de naburige gemeente Oostzaan moet nog beslist worden, of er dit jaar kermis zal zijn of niet. Hoe dat besluit moge uitvallen, in allen gevalle bestaat er eenige vrees voor wanordelijkheden. Gaat de kermis door, dan zullen de Zaandamsche kermislustigen cr waarschijnlijk heengaan en drukte maken; is er geen kermis, dan zullen de Oostzaners ontevreden zijn. Hoe het zij, de omstandig heid dat de heer Brat, burgemeester van Oostzaan, zijn ontslag heeft ingediend, is bewijs genoeg, dat het ook daar niet is wat het wezen moet. De man, die bij de charge der kavallerie omkwam, heeft daarbij niet een doodelijke wond aan het achterhoofd be komen, maar is tengevolge van kneuzingen (twee ribben zijn hem ingetrapt) gestorven." Het D. v. 's Gr. ontvangt in een schrijven van geachte zijde o. a. mededeeling, dat de 1ste luit. jhr. M. des Tombe bij zijn regiment geacht en gerespecteerd wordt als een flink en bekwaam kavallerio-officier. Bij ongeregeldheden als te Weespercarspel en Amsterdam heeft hij van zijn chefs en kameraden bijzonderen lof ingeoogst. Volgens dat schrijven kan d. T., te Zaandam niet anders gehandeld hebben dan op hoog bevel en na het proclameren van de gebruikelijke sommatie, bij volksoploopen voorgeschreven. Door den commissaris des Konings en den procureur- generaal, wordt reeds naar het een en ander een behoorlijk onderzoek ingesteld, hetgeen de zaak weldra tot meerdere klaarheid zal brengen dan tot heden toe liet geval is. Het Dagbl. van Zuidh. en 's Gr. meent niet te mogen verzwijgen, dat de pleizier-reizigers uit Zaandam dienzelfden dag, toen 's avonds dekavallerie-charge op het stationsplein te Zaandam plaats had, de straten der residentie deden weergalmen van dezen, als een volksdreun opgezongen oorlogskreet ,,'t Kan me niet verd Kermis moet cr kommen. De heeren van den Kand Loopen dronken langs de straat. Hop hop hop! Hangt den Burgemeester op!" In den kerkeraad te Amsterdam is door den heer Kiihler voorgesteld, 0111 19 door ds. Pantekoek gedoopte kinderen uit het doopboek af te schrijven, omdat zij door dien predikant „tot den naam" in plaats van „in den naam" zijn gedoopt. De kerkeraad heeft eene commissie benoemd tot onderzoek van deze afwijking van de doop formule en tot het uitbrengen van advies over het voorstel. De commissie bestaat uit de bh. Cramer, Kühler, Kuyper en Mulder. Verleden week kwam aan het stadhuis te Amsterdam een man, die zeide, dat hij in het huwelijk wilde treden. De klerk vroeg den trouwlustige naar zijn naam, die op geschreven werd, en vervolgens naar dien van zijn bruid; maar helaas, de man wist slechts den voornaam en dat nog wel den verhanselden naam van Sien. Wat hij ook deed om zich meer te herinneren, of hij met de hand voor het hoofd sloeg en zijn oogen ten hemel hief, het ging niet, tot bij eindelijk, het zoeken moede, uitriep: Ik zal haar even gaan vragen. Graaf Benedetti, voormalig gezant van Frankrijk te Berlijn, is gisteren met zijne echtgenoote te 's Hage aan gekomen. In het gasthuis te Dordrecht is een Töjarig man overleden, aan wiens sterfbed zijn 94jarige moeder tegen woordig was. I11 de St. Janskerk te Utrecht heeft jl. Zondag onder de preek een der toehoorders opstaande zeer luid uit den Bijbel gaan lezen, en zich krachtig geweerd toen men hem buiten de kerk bragt. In 1872 verwacht men te Utrecht een nationale zwemwedstrijd, waartoe alle bestaande zweminrigtingen zullen uitgenoodigd worden. De hoofd- en andere officieren der rustende schutterij in Noordbrabant, hebben zich jl. Maandag te Bergen-op- Z00111 vereenigd, waar zij door den majoor Verlinden welkom werden gelieeten. Op de ten raadhuize gehouden vergadering is bepaald dat het volgende jaar te dier stede een schiet wedstrijd zal plaats hebben en dat gevolg zal gegeven worden aan het verzoek van vele officieren van dienstdoende schutterijen, namelijk 0111 in de bestaande vereeniging, die oorspronkelijk slechts bestond uit officieren van rustende schutterijen, ook dienstdoende op te nemen. Na afloop der beraadslagingen had een gemeenschappelijk dinér plaats. Jl. Woensdag trachtte de hoogbejaarde, in volkomen staat van dronkenschap verkeerende C. B., te Zevenbergen, zich naar huis te begeven, doch door den drank beneveld liep hij in de gracht en viel met het hoofd diep in den modder. Spoedig opdagende hulp mogt het niet dan met veel moeite gelukken hem, hoewel bewusteloos, nog levend uit het water te redden. In eene naburige schuur gebragt, werd hem spoedig geneeskundige hulp toegediend; het gelukte zijne levensgeesten weder op te wekken, maar naauwelijks tot bewustzijn gekomen, vraagt hij... nog een borrel. Men bragt hem naar zijne woning; den volgenden morgen was hij een lijk. Hij laat eene hoogbejaarde weduwe na. De gemeenteraad van Vlissingen heeft jl. Maandag de beide aftredende wethouders, zijnde de heeren J. G. Hector en Th. van Uije Pieterse op nieuw benoemd. Te Kruisland heeft een klokhen een landman, die hare kiekens voederen wilde, een gat in den wang gebeten, dat langzamerhand een booze wond werd, waaraan de ongelukkige gestorven is. De vorige week werd te Almelo een span paarden verkocht voor de enorme som van 2100. Jl. Zaturdag had de bliksem een zonderlinge uit werking in het huis van den logementhouder A. Borgman te Winsum. De bliksem sloeg daarin, en wierp B., die juist van de keuken naar de gelagkamer ging, midden in de zijkamer, baande zich een weg door een reet van het schot, sprong naar de overzijde op een ijzeren haak, liet den koperen theeketel ongedeerd, ging vandaar weêr naai de andere zijde door den zolder, sloeg op de bovenkamer een plank uit de alkoof en de plint van het beschot, sprong over op de tafel, waarop zich een petroleumlamp en een tafelschel bevonden, liet de schel staan, en wierp de lamp op een tafeltje in den hoek. Vervolgens sloeg hij in een kastje er naast, dat op slot zat, open, vernielde er eenig porcelein en wierp een theepotje er uit, dat netjes op het tafeltje te- staan kwam, baande zich eindelijk een uitweg door den zolder en toen door een klein gaatje door het dak, na er eenige pannen aan de overzijde afgeworpen en eene spant in splinters geslagen te hebben. De splinters en scherven waren in de geheele kamer en over den zolder verspreid. Naar men verzekert zullen vier jonge dames uit de prov. Groningen zich na de vacantie laten inschrijven om de lessen aan de hooge school der hoofdplaats te kunnen bijwonen. De justitie te Appingadam heeft een onbevoegd geneeskunstoefenaar, gewezen horologiemaker, gearresteerd, die 't zoover gebragt had, dat hij zijn visites per rijtuig deed. Te O. Pekela zijn dezer dagen twee schijnbaar zwangere dames door den veldwachter H. Les, van 27 liters voorloop verlost. Wat betreft de aanwezigheid van kustlichten in den Oost-Indischen Archipel in de laatste 10 jaren zijn daarin groote verbeteringen gekomen, zeer ten gerieve van de drukke scheepvaart in die wateren. Vóór dezen kende men in dien Archipel slechts twee kustlichteneen te I Anjer en een te Macassar. Thans zijn er niet minder dan j 21 en daarenboven nog 3 in aanbouw. Deze haven— en j kustlichten, van onderscheidene grootte, zijn daargesteld op de meest gevaarlijke punten, inzonderheid in zeestraten. I11 het Westgat van Soerabaija is een lichtschip aangebragt, dat daar sedert November van het vorige jaar bijdraagt om den zeeman een veiligen weg aan te wijzen. De Arnh. Crt. constateert, dat er oorlogsgevaar bestaat. rs o Reecis alleen hierom, omdat het volkenregt van Europa in de laatste twintig jaren het oude stelsel van het Europesclie evenwigt heeft laten varen en het regt van den sterkste heeft erkend. Ieder moet nu maar voor zich zeiven zorgen. E11 daarom behoort ook Nederland zijne maatregelen van voorzorg te nemen, zich tot zelfverdediging gereed en weerbaar te maken. Het doet er weinig toe, welke mogend heid den vrede bedreigt. In het nieuwerwetsche Europa is het de eerste pligt eener natie, weerbaar te zijn. De Zweedsche componist J. M. llosen, heeft eene nieuwe compositie voor orchest geschreven, waarmede hij eene reis door Duitschland en Frankrijk maken zal. De naam van dit werk is: liet schrikbewind van Parijs. Die Schre. g0] kenstage in Paris), en de inhoud luidt1inleidingJf: ontwaken3. Notre-Dame, de laatste mis van den aarti beeft, bisschop; 4. de omverwerping van de Vendöme-zuil; liet het bivak; 6. de hymnen der maagd van Orleans; 7. insuite genten-marsch8. krijgslied9. bestorming der barricaden l001' 10. treurzang op de gesneuvelden11. het Champ de Marscl e jZ" parade-marscli; 12. finale, de brand der Tuileriën. M[] Een Engelsch blad meldt, dat onder de Europeescli weel vorstinnen de Keizerin van Rusland en Prinses Frederii B Karei de beste schilderessen zijn: de Prinses van Wales de beste pianiste, de Koningin van Nederland de be: dichteres, de Keizerin van Duitschland de onderhoudendsl de Keizerin van Oostenrijk de schoonste en de Konin van Denemarken de beste huishoudster. Te Iliogo (Japan) heeft den 5 Julij een verschril f'cec' kelijke orkaan gewoed. Er is belangrijke schade berokken1'^ aan huizen en schepen. 400 Japansche vaartuigen zijn 0 de wal geslingerd. De schade wordt begroot op 1 milliot dollars. 600 menschen circa zijn bij deze ramp omgekomei loenc "trand Ge: Uit Chicago werden binnen korten tijd 200 gelieien pasklaar afgewerkte huizen naar Colorado gezonden, lede: '00J woning heeft zeven kamers met de noodige kasten, alkovei j deuren, vensters, enz. en kan in twee uren geheel bewooi baar worden gesteld. De KI. Crt. roept: „De cholera nadert, langzaai''lnes maar zeker. Dwaasheid achten wij het, dit punt niet aa ^cl te roeren, ten einde geen ongerustheid te verwekkei je"011 Integendeel. Er heerscht op verschillende plaatsen hier 1 'ande een aan roekeloosheid grenzende onverschillighe pn jegens den naderenden en geduchten vijand. En toe! [e we hoeveel kon en moest gedaan worden, om zijne kracl a un zooveel mogelijk te breken? Daarom achten wij het nooi Do zakelijk, de bevoegde autoriteiten niet alleen, maar all ;e burgers toe te roepen: werkt zoo lang het dag is!" l0e^.: De heer Lisier, geneesheer te Marseille, heeft den geneeskundigen raad aldaar een brief gezonden, waaii hij beweert, een onfeilbaar geneesmiddel tegen choleriscl aandoeningen te hebben ontdekt. Het middel, bestaande een oplossing van sidphas cupri, vermengd met laudanl j q Sydenli., zou gedurende de epidemie van 1865 in eenii V. j bonderden gevallen, waarin hij het toegepast heeft, noo Ie oft zijn uitwerking gemist hebben, daar geen enkele zieke, d 17. J. het gebruikte, aan de ziekte bezweken is. len('e sovdt Om hkt inslaan van winden in schoorsteen;[5 g, te voorkomen. Dit voorbehoedmiddel tegen windvalli pe bestaat in het plaatsen eener vlakke plaat boven den monu des sclioorsteens. De plaat moet de dubbele lengte-afin throe tingen van den mond hebben en ter hoogte van twei m 1 derde der afmeting boven de monding worden bevestigd, lede Tol Voor eenige dagen stond J c? om leijn Verwaarloosd en' verloren? voor het Hof in Zuidholland vijf jongens teregt, beschuldigd viu verschillende diefstallen gepleegd te hebben met braak, in ve eeuiging, enz. duit „Ik vermeld dit niet, zegt mr. A. D. de Vries in het Weekbli ü"161 van het Regt, omdat het zoo zeldzaam voorkomt, jonge: Dr. bijna kinderen, teregt te zien staan; integendeel, van de liondei Eiken die „voorkomen," bestaat de helft uit knapen van veertien, vijfde; vordl tot twee en twintig jaren. Dit laatste is echter wel de aandacl lands waard, maar nog meer het onderzoek naar de oorzaken. pe Wat zijn het voor jongens, in het algemeen, die tot die lielfl icheej ik neem nu maar de helft, behooren? )eze]| Hebben ze eenige opvoeding genoten, of wel ontbrak hun daarlo de gelegenheid, de wil, de geneigdheid? Deze laatste vraag is in zulk een geval de natuurlijkste t( wereld; ze komt op de lippen waar men de zaak begonnen is I overwegen en toch haar beantwoording is moeijelijk te vindei Immers, als ik spreek van het ontbrekende, dan wil dat zeggei D dat er iets aan het geheel eens voorwerps gemist wordt, waard<xde dit uit den aard der zaak misvormd is. Ik zou dus slechts het onbrekende hebben aan te vullen en het voorwerp is volmaakt. Als dit opging ten opzigte van onze laatste vraag, niets wai gemakkelijker, dan aan die jongens gelegenheid te verschaffen e ziedaar, ze zullen weldra als welopgevoede en knappe lui weer I Vers voorschijn komen. jaar, Maar ik vrees, en wel op deugdelijke gronden: amphora coef Ai institui, currente rota urceus exit. En wel omdat die jongens gee liefd gelegenheid meer baat; geneigdheid hebben ze nooit gehad, en hu y: wil, ik zou wel eens willen weten, waar ze dien van dai moesten halen. Hun jeugd bestaat gewoonlijk uit een voortdurende worsteliu®0®c' tegen de grootste ontberingen, en zoo we hen als kleine kindert De vrou in r vrou M op de straatsteenen aan de ouderlijke woning, weêr of geen wee (11 zien rondkruipen en spelen, dan vragen we onwillekeurig: liiting komen die nog groot? II En toch worden ze groot ge zult ze, als ze tien of twal jaar zijn, op de Schans tegen komen, met een paar doosjes lucifei in de hand praelext 0111 te bedelen. 11e oorzaak van dit alles is het huwelijk hunner ouders; bij: zonder eenig bestaan komen man en vrouw bij elkander, en blijft het van het eerste tot het zesde kind en tot 1111 toe. Naauwelijks genoeg om zich zelf te voeden, drijft honger d kinderen als van zelf de deur uit, eerst naar de buren om bro# maar die hebben ook al niet te over; dande voorbijgangers eindelijk wagen ze zich op de Singels, later iu de stad zelf en, daar niets sneller gewoonte wordt dan zwerven, gaat hun daar naar staan en zij worden doorkueede bedelaars. Wie kent het lot dezer ongelukkige zwervers? Wie weet wal ze des nachts vertoeven, die uitgeteerde schepseltjes wierkleederet als ze 's morgens u de hand toesteken, nog vochtig zijn va den dauw? Zoo gij huivert, mevrouw! bij de beschrijvingen, die de romai lectuur biedt van die ellendigeu hier en elders, meer nog zult g brui getroffen worden, als ik u zeide, dat iu uw goed Amsterdam w honderden zijn, dis den nacht onder den blooten hemel doorbrengci en wier legerstee 1111 een schuit, dan weer een keldertrap is. En zoo die zwervers, wier geheel denken slechts gerigt is 01 zich te. verschaffen wat hun ontbreekt, eens een makker ontmoete die reeds ondervinding heeft opgedaan en hun beduidt dat me veel sneller en veel gemakkelijker (bedelen maakt lui!) krijgen ka wat men noodig heeft, wanneer.... zoudt ge dan wel geloova dat die kleine bedelaar van de Schans spoedig een dief zal worden Wat zou hem terughouden? vruag ik u. Est veld; Tot oper en c te - pleg Séds gew plaa E het uitsl de 1 E onh' «Ne ant\ h VOO vesl

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2