ri ,1871. N°. 109. Zondag 10 September. 29 Jaargang. BEKENDMAKING. Odess iliangi .auwc; )5. Bi. MELRERSCHE IKV MEI WËDIEl'ER COURANT 08. 08. £86; iilek. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Dondkrdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65, Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 sent, elke regel meer 15 cent. Groots letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. f22,- Erwtt f f-.- B8BBB« :aza«iaaBa£»i3aBSB»ii»HinLz i n.. i.j L. ■.■.■■irro: Vrijdag den 15 Sept. vertrekt van hier dc West- laliiche mail over SoutHampton, per laatsten trein. Woensdag den SO Sept. vertrekt van hier de lost-Indische mail via Triest, per eersten trein. Vrijdag den 33 Sept. vertrekt van hier dc Oost- ndisclie mail via Brindisi, per trein van (i.35 's nv. 1 prij iilvere handt n prij i dui magf heel lelbat i kilog stuk De BU RGEMEESTER der gemeente HELDER maakt aan de iu laarbij belanghebbenden bekend, dat de VOLJAARS-PATENT- ;eilLADEN, over de dienst 1871/72, aan de Secretarie der gemeente e bekomen zijn, van Maandag 11 tot Dingsdag 19 September :td 871, van des morgens 9 tot 1 ure en des namiddags van 4 tot ure; den invallenden Zondag uitgezonderd. Helder, De Burgemeester voornoemd, 1 September 1871. STAKMAN BOSSE. BINNENLAND. Rui 101 prija HELDER en NIEUWEDIEP, 9 September. Met hoogen lof wordt tegenwoordig in Spanje gesproken alhier Koning Amadéus. Het schijnt den jongen Vorst en kw. I jne gemalin gelukt te zijn liet hart van de lioofdbevolking e., Ji winnen. De Spanjaarden waren sinds tientallen van jaren BOiatwend aan troonbekleeders, die de voR'j-belangen tot hun ograi (ogste doel stelden, tot het volk afdaalden, vertrouwelijk midden hunner onderdanen verkeerden, en met ver-» ochening van eigene begeerten en wenschen voor het volk men. Toen het jeugdig vorstenpaar in Madrid verscheen, on men zich niet voorstellen dat de oude gewoonten en kilot !ge"en voor verandering vatbaar waren. Thans is gebleken it dit wel deugdelijk het geval is. En nu de Koning i lont een ander te zijn dan wie vóór hem den troon innam, omen zijne tegenstanders vrij algemeen tot inkeer, en (wijzen dat de Spanjaarden een waardig vorst evenzeer ciannen liefhebben als den onwaardigen haten. Het weder- Vlanlj !'-'sc^ vertrouwen tusschen Koning en volk neemt op lakki errassende wijze toe. Een bewijs daarvan is, dat de .oning werkelijk de reis door de hem minst genegen N. V! ewesten aanvaard lieeft en op zijnen togt met uitbundig sjuich wordt begroet. Een ander bewijs is de amnestie, ie dezer dagen aan de groote menigte staatkundige en ■j^gjiidere gevangenen werd verleend. De vrijlating is op zoo j.j y lime schaal toegepast als nimmer te voren geschiedde, i'iend en vijand voelt en tast dat de regering niet tot ergelijken maatregel zou hebben durven overgaan, indien r zich niet bewust was dat zij de kern der natie ten volle srtrouwen kon. God geve dat liet jammerlijk verwaar- J ^osde en verongelijkte Spanje in Amadéus een Koning Wonden hebbe, die zijn volk opbeurt uit het diep verval i het in elk opzigt welvarend en gelukkig maakt, met Sept le krachten die hem ten dienste staan. 58J 35 31* n i ui !7i 87A 141 '61 30J '4f 351 fiA 38 14 18 181 LOf 371 151 18Ü 19 171 17 32 )6 351 Gisteren avond verhief zich boven deze gemeente ge treilde geruimen tijd een hevig onweder vergezeld van rare stortregens. Van ongelukken vernamen we tot op len niets. Zij die zich tusschen de buijen in op den iodijk waagden waren getuigen van een prachtig schouwspel, itwelk de zee opleverde door het sterke hemelvuur, hetwelk groote watervlakte bijna onophoudelijk als in vuur leen te zetten. Door Z. M. den Koning o. a. aan ds. L. V. Lede ier Az. een pensioen verleend van 1000. De Rob-Roy is jl. Maandag op liet Noordhollandsch naai gezien en van Monnikendam over Marken en Urk izeild; de heer M. Gregor staat zelf verbaasd over de irbazing, waarmee hij hier te lande overal door een groote Iksmenigte wordt bewonderd. Door het Departement van Binnenl. Zaken is gisteren 'besteed het maken' en stellen van den bovenbouw van ie draaibrug met vaste overspanning over de Singelgracht van eene draaibrug met twee vaste overspanningen in it Westerdok, tegenover de Eenlioornsluis, te Amsterdam, ii behoeve van den spoorweg van Nieuwediep naar Am- erdam. Daarvoor waren 7 inschrijvingsbilletten ingekomen, inste inschrijver de heer J. M. van der Made, directeur Koninklijke fabriek van stoomwerktuigen te Amsterdam, lor 80,950. 7u I— Beroepen te Broek op Langendijk de lieer Troosten- )6j fr8 de Bruijn, pred. tc Oude Sloot c. a.te Kolder- en }7i pxsterveen (classis Meppel) ds. Thoden van Velsen, te Ipendam; bij de Waalsch-Herv. gemeente te Rotterdam, F lieer A. G. van Hamel, pred. te Leeuwarden. Het drietal predikanten te Oudendijk (classis Edam) staat uit de lili. H. Timmers te Knollendam, dr. G. wis te Kwadijk en W. Schuurman te Petten. 14] '6 ioïi Door den heer J. J. Cremer zal een brief „aan alle Nederlandsche werklieden, leden en geen leden der Inter nationale van Jan de Stucadoor" worden uitgegeven. Men schrijft ons uit Schagen van gisteren: „De dag van Donderdag 7 dezer is voor doze gemeente een ware feestdag geweest. Volkspelen, harddraverij, concert en vuurwerk een en ander schonk dien dag, onder gestadige afwisseling, een onverdeeld genoegen. Groot was de menigte vreemdelingen, die ter feestviering was opgekomen. De onderscheidene deelen van het feestpro gramma zijn als wélgeslaagd te vermelden. Aan de hard draverij werd door 12 paarden deelgenomen. De prijs 100) werd behaald door het paard de Vlieg van den heer G. Eecen, te Oudkarspel en bereden door C. Eecen. De premie 50) door het zwarte merriepaard van den heer B. Balvers, te Zijpe, bereden door H. Kater. Het concert van de zangvereeniging Euterpe en de Harmonie kapel voldeed zeer goed, en ook het vuurwerk droeg door een allerschoonst effect aller goedkeuring weg. Door den raad der gemeente Avenliorn is benoemd tot hoofdonderwijzer te Grosthuizen de heer F. C. Keeser te de Rijp. Met den benoemde stonden o. a. op do nominatie de heeren J. A. de Ruiter, te Rustenberg en P. Fransen, te Opmeer. Op het twaalftal ter vervulling der predikants-vacature te West-Zaandam komen voor de namen van de heeren van Manen, te Winkel; Tours, te Zandpoort; en Venker, te Koedijk. In de Amst. Crt. verklaart mr. A. D. de Vries, met leedwezen gezien te hebben de toebereidselen voor de kermis vermakelijkheden, die op het Leidsclie plein ge maakt worden. „Minder nog zegt de schrijver voor de beklagens waarde buurschap, dan wel omdat dit in de nabijheid geschiedt van een gebouw, waar zoo velen, strikt genomen, in stille eenzaamheid, wat zij misdreven boeten. Reeds den vorigen winter hinderde mij het zeer, zoo pal naast, dc Singelgraclit gebaand te zien tot een wedstrijd op schaaten; is het dan niemand ingevallen lioe pijnlijk de vreugdekreet van daar huiten, door die kleine venstertjes naar binnen dringt. Reeds de zonestralen die daar buiten op de muren valt, doet het hart van de gevangene zeer, omdat zij hem her inneren aan de verbeurde vrijheid. Hoe smartelijk zal het dan niet voor hem zijn, die vreugdetoonen te liooren, die als een spot klinken met zijn ongeluk. Wanneer zal de kiescliheid ook hierin voorzien?" „Schipper, ik ruim den boel wat op," was het ant woord, dat de 23jarige schippersknecht T. J. H. B. zijn meester gaf, toen deze in den namiddag van den dJulijjl. van uit zijn kooi de man was ziek hem vroeg, wat hij uitvoerde? Ja inderdaad, hij ruimde den boel wat op. De schipper ziek, zijn zoon, die 's nachts gewerkt had, ook in rust dus alléén in het ruimfluks het zakmes te voorschijn gehaald en als breekijzer gebruikt; een lade toont nu haar schatten en één twee, drie, met een zilveren horologie en 120 aan klinkende en papieren munt het te Rotterdam liggend vaartuig zijns meester verlaten. Op enkele guldens na, die hij voor zakgeld mede nam naar Delft, en daar ook verteerde, gaf hij alles in bewaring aan een tot nog toe hem onbekende bakkersknecht, die zoodra deze begreep dat de zaak niet rigtig was dit aan de politie afdroeg. Nog denzelfden avond werd de „opruimer" ingerekend; hij bekende zijn misdrijf toen, en ook jl. Donderdag toen hij voor den regter was gedaagd. Jeugdige leeftijd en geringheid van het toegebragt nadeel leidden er toe, dat het Hof dadelijk uitspraak doende, beschuldigde slechts voor den tijd van twee jaren naar den kerker verwees, hem schuldig verklarende aan „diefstal, gepleegd op een bewoond vaartuig met behulp van hinnenbraak." (D. v. 's Gr.) Het houden van eene soort van kermis op een particuliere weide te Delft, niettegenstaande het raadsbesluit tot schorsing der kermis, heeft een interpellatie in den Delftschen gemeenteraad tengevolge gehad. De burgemeester gaf ten antwoord, dat hetgeen geschied is op het land of in de woningen van particulieren moeijelijk door het bestuur kon worden tegengegaan. Naar aanleiding van een berigt uit Delft, omtrent de persoon II. A. P., brugwachter, die zich door ophanging van het leven had beroofd, zegt de Volksvriend o. a. „Het zij ons vergund het gordijn wat verder op te ligten en een blik te werpen in de huiskamer van dien dronkaard. Wat aanschouwen wij hier? O, stopt de ooren toe; hoort dat schandelijk God onteerend vloeken. Ziet dat verwilderd wezen! Gij aanschouwt hier den drankduivel in zijn volle krachtgij aanschouwt hier den beu] van vrouw en kinderen die beven op 't hooren reeds der voetstappen van hun ver zorger (wat hij zijn moest), doch die hun als de voetstappen van hun tiran in de ooren klinken. Zij weten wat hun te wachten staat razen, schandelijk vloeken en mishande'ing. Dit gebeurt dagelijks. Men berust er in en lijdt. Op zulk een rampzalig bestaan, dat de dronkaard zijn door hem ongelukkig gezin bezorgt, zet hij de hem onteerende kroon door een zelfmoord! Zoo is het leven van vele gezinnen. Zelfmoord volgt wel niet altijd; mishandeling van vrouw en kinderen echter dagelijks.... Wanneer toch zullen alle ernstig denkende mannen van Nederland eens krachtdadig optreden tegen den volkskanker? Wanneer toch zullen wij, in groote of kleine regerings kringen, mannen zien opdagen, die den moed hebben om den dronkaard, fatsoenlijk of gemeen, te doen ondervinden dat hij onbekwaam is voor elke betrekking zoo hij sterken drank drinkt.... Godsdienst en zedelijkheidlaten die twee koele deugden ons bezielen, ons alle flaauwheid en lafheid ontnemen. Laten wij de gruwelen der dronkenschap, zoo zij ons bekend zijn, ontblooten voor aller oogen. Groot of klein, in ons maatschappelijk leven moeten wij toonen, dat, hebben wij het zwaard omgord om tegen den vijand te strijden, wij ook den moed bezitten die vijand op te sporen achter elke verschansing waar hij zich verbergt.» Jl. Zondag zijn te Rosendaal weer Haarlemsche post duiven te kwart over 12 opgelaten, die gemiddeld te kwart over 3 uur te Haarlem aankwamen. Naar men verzekert, bestaat het plan met het oog op de zoo spoedige voltooijing van den Sloedam, om den spoorweg tot Middelburg nog in het begin van 1872 in exploitatie te brengen. De vroeger vermelde zaak van den geschorsten ont vanger der directe belastingen enz., te Ter Appel, S. B. werd jl. Dingsdag voor het Prov. Geregtshof in Groningen behandeld. Hij is beschuldigd van verschillende door hem in zijne hoedanigheid opgemaakte processen-verbaal van vernietiging van gedistilleerd en geraffineerd zout, meerdere hoeveelheden te hebben opgegeven dan werkelijk waren vernietigd. Drie getuigen werden in deze zaak gehoord. Door het Openbaar Ministerie werd de schuldigverklaring gerequireerd aan: 1. zeven misdrijven, alle bestaande in het als ambtenaar, in het opmaken van acten, tot zijn post behoorende, het wezen daarvan bedriegelijk te veranderen, door valsche feiten als waar te staven; 2. het zich desbewust zeven maal bedienen van valsche acten en zijne veroordeeling deswege tot tuchthuisstraf van vijfjaren, 14 geldboeten elk van50, subsidiaire gevangenisstraf van vier dagen voor elke boete en in de kosten. Woensdag zal de uitspraak plaats hebben. In Diepenheim werd een toren hersteld en voor het naar boven brengen der materialen werd een hak gebezigd, die omhoog gehesclien werd. Vijf knapen van 8 tot 13 jaar plaatsten zich spelende in den bak en de werklieden heschen hen, tot groote pret der jongens naar de hoogte. Aan den bovensten omgang van den toren gekomen, brak liet touwde bak kantelde in zijn val tegen den eersten omgang en stortte zijn kostbare last uit, zoodat hij op de reeds half verpletterde knapen teregtkwam. De moeder van twee der knapen stond in de deur harer woning geleund en zag het vreeselijk schouwspel. Bij een der laatste onweders in Overijssel heeft een bliksemstraal in een hoekweitakker bij Staphorst acht gaten in den grond geslagen, waarvan sommige zoo groot, dat men er een paard in had kunnen begraven. Uit Enschedé wordt een brand vermeld te Nordhorn, over de grenzen, waar 30 huizen en een fabriek verbrand waren en het vuur nog voortduurde. Te Heerenveen zijn, zegt men, in den boedel van een onlangs overleden handelaar onbetaalde schuldvorderingen tot een bedrag van eenige honderdduizende guldens gevonden. Te Rouveen staat op zijn vertrek naar Amerika J. K. Hij had juist zijn huis verkocht, doch de loopende brand- assurantie nog niet overgedaan; toen brandde twee dagen voor zijn vertrek het huis af en nu weigert hij den assurantie-polis over te doen; men is benieuwd naar den afloop van deze vreemde zaak. Uit Ooststellingwerf (Friesland) wordt gemeld, dat de aardappelenziekte bij den dag toeneemt. Op sommige het loof zwart en verspreidt een onaangenamen Op vele akkers zijn 50 pCt. van de vroegrijpen akker reuk. bedorven Uit Luxemburg schrijft men, dat Prins Hendrik der Nederlanden in die stad verwacht wordt, doch er zich niet zal ophouden, daar hij zich naar Parijs begeeft. Hij zal de eerste buitenlandsche Prins wezen, die den nieuwen president der Fransche republiek begroet. (Amst. Crt.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1