„9 Benoeming-en, enz. Mej. Hamburg in de Plantage te Amsterdam zal den 12 dezer baar 102dcn verjaardag vieren. Zij is nog zeer kras en opgeruimd, in liet volle genot liarer zintuigen en verrigt nog vrouwelijk handwerk. De violoncellist Ernest Appy is van zijn kunstreis door Amerika, waar hij veel meer succes gehad heeft, te Amsterdam teruggekomen. Uit Breda wordt aan het Handelsblad geschreven: Uit goede bron vernemen wij, dat Z. M. de Koning per soonlijk den eersten steen zal leggen voor het op te rigten monument óp het graf der gesneuvelde officieren op de citadel van Antwerpen. Eenigen tijd geleden presenteerde een tweetal dienst boden hun dienst aan bij een achtenswaardige dame te Botterdam, die ze, van meening dat het zoogenaamd „getuigen halen van de meid" weinig afdoet, in haar dienst nam. Na ongeveer drie weken in haar dienst te zijn ge weest, bleek het echter, dat beiden eerst kortelings uit het tuchthuis waren ontslagen en dat een der dienstboden een.... verkleed manspersoon was. Zij zijn natuurlijk onmiddellijk uit hun dienst ontslagen. De proeven met de touwversperringen in het Haring vliet hebben ditmaal gcene goede uitkomsten opgeleverd. De monitors stoomden er ongedeerd over heen. Men vermoedt dat de versperringen te diep liggen. Te Utrecht is herbesteed het graven van een kanaal van het fort bij Honswijk naar de Schalkwijksche wetering, alsmede van verdedigingswerken bij het zuidelijk gedeelte van dat kanaal, hetwelk is aangenomen door den heer W. M. Schram, voor 260,000. Den laagsten inschrijver bij de eerste aanbesteding, den heer H. B. Bennink voor 275,000, werd het werk door den minister van Oorlog niet gegund. Te Breukelen is bevonden, dat een gepasporteerd O. I. militair, die met zijn vrouw gedurig twist had, en dien men in vier dagen niet gezien had, totdat zijn vrouw, zeggende dat hij aan een jenever-beroerte overleden was, een lijkkist voor hem bestelde, een doodelijken steek in den buik had, dien hij zichzelven niet kan toegebragt hebben. De vrouw is in bewaring genomen. o o Te Vlissingen mag men weêr over de Marinewerf loopen, hetgeen tengevolge van straatschenderij der Vlissing- sche jeugd een tijd lang verboden is geweest. De scbapenmarkten te Barneveld onderscheiden zich door bijzonderen levendigen handel, zoodat de prijzen bijna 2 hooger zijn dan het vorig jaar; hamels golden tot ƒ19; ooijen 15; lammeren 10; de aanvoer op de 2 laatste marktdagen bedroeg 10,736 stuks, als 3920 hamels, 4719 ooijen en 2097 lammeren. Te Sclierpenzeel is een kindje van twee jaren, dat aan den weg van de ouderlijke woning zat te spelen, door een losloopende koe overvallen en doodgestoken. De geneeskundige inspecteur te Zwolle heeft, naai de Prov. O. en Zw. Crt. mededeelt, onderzoek gedaan naar de ziekte van de als cholera asiatica opgegeven overledene, en verklaard het er voor te houden, dat dit ziektegeval waarschijnlijk geene verdere gevolgen zal hebben. Desniet tegenstaande beeft hij geraden, voorzigtigheidshalve, alle maatregelen te nemen tegen verdere verspreiding, waaraan bereids gevolg gegeven is. Van Kampen zijn in de vorige week 238 school kinderen in zes spoorwaggons naar den Tryselenbcrg bij Hattem geweest, 't Waren die kinderen der stads-armen- school, die in 1870 geen enkelen schooltijd verzuimd luidden en, nadat zij in dit voorjaar reeds elk een spaarbankboekje van f 0.50, 1.—, f 1.50 ontvangen hadden, nu nog op dezen feesttrein onthaald werden. De plaatselijke ver- eeniging tegen het schoolverzuim (die ouder is dan het Schoolverbond) heeft de voldoening van door hare bemoeijin- gen sedert 1865, toen het getal geen schooltijd verzuimende leerlingen 0 was, dit in deze zes jaren tot 20, 50, 80, 180 en nu eindelijk 238 te hebben opgevoerd. De zooveel geruchtmakende lidmatenkwestie te Sneek zal hare oplossing naderen. Sedert het prov. kerkbestuur bevolen heeft de vijf in dit voorjaar geweigerde leerlingen van dr. Niermeijer aan te nemen, te bevestigen en in te schrijven in de registers, heeft de kerkeraad zich aan die uitspraak onderworpen, zoodat de bevestiging eerstdaags zal geschieden. In de gemeente Gaasterland is haver geoogst, waarvan het stroo de buitengewone lengte had van 1,876 meter. De hoer E. Mulders te Bottevalle genoot op den 5 Sopt. het zeldzaam voorregt van vijftig jaren als hoofonder- wijzer te hebben gefungeerd, zonder in dien langen tijd ééne schoolles om ziekte te hebben verzuimd; nog is de achtenswaardige man sterk en krachtig. In de Gron. Crt. wordt teregt opgekomen tegen de dwaze titulatuur, bij ons nog in zwang. Du pers kan in deze veel doen; onze lezers zullen sinds lang hebben op gemerkt, dat in ons blad alle omhaal van titels sinds lang is verdwenen; als men het baron, jhr., mr. of dr. vooreen naam zet, is dit voldoende, de heer baron, de heer jonk heer, de heer meester, de heer doctor is een „dubbele porte brisee." Toch houden onderscheidene van onze con fraters aan die omslagtigheid vast. De Gron. Crt. herinnert in zake titels aan de brieven van een Japanschen dwars kijker. De Japanner, die in brieven aan zijn vorst sommige eigenaardigheden van het Nederlandsche volk beschrijft, vertelt in zijn tweeden brief, hoe de Nederlanders verdeeld zijn in kasten, die onderscheiden worden naar de namen, die ze dragen. Tot de laagste kaste behooren zij, die mijnheer worden genoemd. Nu zou men veronderstellen, volgens den Japannees, dat het voor ieder voldoende zou zijn, wanneer een ander hem zijn „heer" noemde. Maar het lijkt er niet naar. Dat is nog maar 't begin. De tweede afdeeling bestaat uit de weledele heeren. Tot de derde kaste behooren zij, die „geboren" zijn. Dat zijn dus wel edelgeborenen. Daarmee heeft echter de geboorte niets te maken. Ieder die in een fraai huis woont en wat geld heeft is „weledelgeboren." Hierop volgen de hoogwelge boren. De vijfde kaste eindelijk zijn de hooggeborenen, ofschoon die er geen aanspraak op maken om tevens wel geboren te zijn. Buitendien zijn er dan nog andere titels, zoo als: weledelgestreng, wel edel zeer geleerd en andere. „Maatschappelijke dwaasheden zoo gaat de Gr. Crt. voort daartoe zouden wij onze titulatuur kunnen rekenen. Het zag er vroeger wel is waar nog erger uit, adres aan het genoemde geschriftje der maatschappij, en wij hebben ons een weinigje verbeterd, maar hier is eene grondige verandering en verbetering noodig. Onze naburen, de Duitschers, en wij zijn bijna de eenigen, die eene titulatuur bezitten, die met het grootste gemak over alle taalkundige bezwaren heenspringt en die volkomen zinledig en ijdel is. De oude Bomeinen schreven eenvoudig: Marcus Fundanus aan Porcius Cato heil, en sloten hun brief met een enkel: vaarwel. De Franschen gebruiken in het dagelijkseli leven geene andere titels danmonsieur en madame. Zou 't niet goed zijn, wanneer wij daar wat van overnamen? 't Zou een heerlijk ding wezen, indien eens op één dag al onze weledel zeer geleerden, weleerw. z.gl., weledelgeb., lioogwelgeb., weledel gestr. en wat er nog meer van dien aard is, ver dwenen en nieuwe, eenvoudige titels uit de puinhoopen der oude te voorschijn kwamen. Schrijfaan dr. N. te G. Of laat het „heer" er bij zoo ge wilt. Snijd ook den weidscben kop van de brieven af. Zet er eenvoudig bovenMijnheer of iets van dien aard. Onze titulatuur is een overblijfsel, een naar overblijfsel, uit den ouden tijd, een kenmerk van een ongezonden maatscliappelijken toestand. Dat onze titu latuur steeds behouden wordt, zooals ze is, is een blijk van gehechtheid aan nietigheden, die nergens toe dienen, dan om zich zeiven belagchelijk te maken, In vele gevallen zijn onze titels meer paskwillen op hen, aan wie ze gerigt worden, dan de uitdrukking van de meening des schrijvers. Iemand zal mij misschien verwijten„maar, er zijn zooveel meer dingen, die onder de dwaasheden in onzen omgang kunnen gesteld worden; die kunnen toch niet alle zoo op ééns worden afgeschaft." Natuurlijk niet; maar is er meer dan is het hoog tijd, dat we met iets beginnen. Onze spelling heeft verbetering ondergaan, laat onze treurige, dwaze, dikwijls belagchelijke titulatuur er ook eene onder gaan. Wij zijn aan de titels gewoon en merken ze daardoor naauwelijks meer op; maar gaat ze eens naauwkeurig na, ontleedt ze eens en ziet, wat er redelijks en bruikbaars in is. Er zal niet heel veel gevonden worden. Wij spreken ook niet zoo als we schrijven. Wanneer we met iemand in gesprek zijn, zeggen we niet: ja, weledele heer; neen, weledel zeer geleerdeom u te dienen, uw hoogwelgeboren. Toch kan onze omgang juist niet bijzonder op eenvoudig heid en natuurlijkheid bogen, waarom zullen we die een voudigheid in brie ventitulatuur nog meer verloochenen? (U.D.) Napoleon, ex-Kroonprins. Is de overtuiging algemeen j hcerschende, zelfs bij de vurigste aanhangers der dynastie, dat de vader weinig of geen kans heeft, om ooit weer den Franschen i troon te beklimmen; niet zoo hopeloos staan, volgens velen, de j kansen van den zoon. Napoleon Eugénie Louis Jeim Joseph werd 16 Maart 1856 in de 'Puilenen geboren, toen de raagt zijns vaders haar hoogste j toppunt bereikt had. Kort van te voren toch was de Krimoorlog met de inname van Sebastopol geëindigd, de vrede zou binnen I kort te l'nrijs gesloten worden, en in Frankrijk zelf heerschten l alierwege welvaart en bloei, terwijl van oppositie bijna geen spoor j te vinden was. De feesten, die bij gelegenheid van den doop des 1 Prinsen werden aangerigt, blijven nog lieden een voorbeeld van I ongekende pracht en luister. De koets, waarin de kleine vorst naar Nótre Dame reed, was dezelfde die voor den doop van den Koning van Rome gemaakt was, en ook voor de krooning van Karei X gediend had. De Paus zelf was een der peters, hoewel hij niet bij de plegtigheid tegenwoordig was. j De opvoeding, die de jonge Napoleon ontving, was zeer afge zonderd; zijn eenige eigenlijke makker was de zoon van generaal Espinasse, die bij Magenta zoo jammerlijk het leven verloor. j Men wil weten, dat in de laatste jaren dikwijls verschil ontstond tnsschen den Keizer en de Keizerin over de rigting, die de opvoeding van hun zoon moest nemen. I)e laatste was natuurlijk voor een streng kerkelijke, de Keizer wenschle zijn zoon in den geest des tijds opgevoed te zien. liet voorkomen van den knaap is vrolijk en aangenaam, en ieder die hen beiden ziet, slaat verwonderd over de zeldzame gelijkenis in gelaatstrekken van moeder en zoon. Mij bekleedde het laatst den rang van tweeden luitenant bij de infanterie in het Frauscke leger. De wijze, waarop hij voor het eerst bij Saarbrückeu door zijn vader in den oorlog werd ingewijd, heeft hem in tnenig opzigt bij de Franschen kwaad gedaan. Tot kapt.—luit. zijn bevorderd de luits. ter zee 1ste kl. P. Roodzaut en C. A. E. Fauchey; tot luit. ter zee 1ste kl. de luits. ter zee 2de kl. F. J. P. M. Mulder, J. P. Noorduyn en J. Loots; en tot luit. ter zee '2de kl. de adelborst 1ste kl. L. Dupper. De kapt.—luits. ter zee J. B. Everwijn en G. T. Ilackstroh en de luit. ter zee 1ste kl. J. Schcurleur, zijn, op hun verzoek, de beide eersten wegens langdurige dienst, en de laatstgenoemde wegens ongeschiktheid voor de militaire dienst, tengevolge van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebrekcn, op pensioen gesteld, en wel aan beide eerslgenoemden van f 1-100 en aan den laatst genoemde van f 1100. De luit. ter zee 1ste kl. VV. M. Visser, wordt met den 1 Oct. a. s. gedetacheerd bij het Departement van Marine, ten einde toegevoegd te worden aan den inspecteur van 's Rijks stoomvaartdienst. De luit. ter zee 2de kl. J. Loots, dienende op het wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met den 1 Oct. daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 2de kl. E llaitsma Muller. De adelborsleu 1ste kl. C. N. A. de Groot Stiffry, dienende op het transportschip Java, wordt met den 15 dezer op non-activiteit gesteld, en met den TG dezer vervangen door den adelborst 1ste kl. W. Römer. De adelborst 1ste kl. J. TT. M. Jansen wordt, oa intrekking zijner plaatsing op het wachtschip te Willemsoord, ingang van laatstgemelden datum geplaatst op het ramschip de Rufi Tot hoogl. in de fac. van hesp. wijsb. en lett. aan de hoogescln te Leiden, is benoemd mr. C. W. Opzoomer, onder toekenning eervol ontslag als hoogl. in dezelfde fac. aan de hoogeschool te Utree! De benoeming van den heer E. Bloembergen tot burgemeester gemeente Leeuwarden, is op zijn verzoek, ingetrokken en als z< danig is benoemd mr. J. Bieruma Oosting. Bij beschikking van 9 Sept. 11. is de bij beschikking van Junij T870 aan J. J. L. van Poelvoorde, tc Vlissingen, veileem vergunning voor eene stoombootdienst tot vervoer van reiziga goederen en vee tussclien Vlissingen en Rotterdam ingetrokken BUIT E Y L A X D. vern groo gekv 10,01 van Deze De 1 beslu of g zou meld ontw rezui jetal F r a n k r ij k. In Parijs en elders in Frankrijk wordt met bijdraa ,'en] van tien centimes eene som gelds bijeengebragt, wel]5lr dienen zal om aan de Engelsehe natie een blijk vi erkentelijkheid voor hare hulpvaardige deelneming tijde] den Fransch-Duitsclien oorlog te geven. Dit blijk z gr bestaan in een schilderstuk en een album, bevattende strej. naamlijst der bijdragen. estj( De generaal von Manteuffel is jl. Zondag te Va voor sailles aangekomen, om den heer Thiers berigt te gevi ren i van den aanvang der ontruiming van vier departemente door De generaal heeft een soirée bij den heer Thiers bijgi laatst woond, waar vele afgevaardigden en genoodigden tegei onaf! woordig waren, onder welke de generaals Ducrot en Chanz lelijk Het Journal des Débats prijst zeer de waardiglie vanJ en onpartijdigheid van den president van den derden krijg raad kolonel Merlin. Van presidenten van het hof va °1 assises is men liet al te diwijls anders gewoon; daar Helpaaal de president meer de beschuldiging dan de verdediginj na"ic alsof de oude regel bij de justitie nog gold, dat alle middelt1 11 goed zijn, 0111 een beschuldigde eene bekentenis af 1,estu persen. De krijgsraad te Versailles begrijpt het ander f™* De president beantwoordt met waardigheid de advocater kalm doet hij zijn vragen aan beschuldigden en getuigei 'e 1 Zoo iets is men bij een crimineel proces in Frankrijk nii gewoon, en de goede gevolgen er van lieeft men nu eer kunnen opmerken. Want in de eerste zittingen tocl 11e toen de advocaten zagen, dat de krijgsraad, niet al te w roudc vertrouwd met al de kleine bijzonderheden der proces ocht ordening, trachtten zij daarvan partij te trekken; en z ing zouden misschien de oneffen slingerpaden van de chicai eeft en kibbelarij hebben ingeslagen, indien de president, doi anvi zijne eerbiedwekkende welwillendheid, die zich geen enk erwi maal verloochend lieeft, de verdedigers, hetzij mét of tegi sein hun wil, niet tot achting had gedwongen. Ook de heschu ovei digden hebben er van afgezien, om eene theatrale lioudin ;eins aan te nemen. Door de gematigdheid van den presiden eug hebben de ijdelsten onder de beschuldigden de ooge lit 1 moeten neerslaan; de snoeverij heeft plaats gemaakt voo eerbied, voor beschroomdheid zelfs, daar waar een zo onverstoorbare, wij zouden haast zeggen: onverbiddelijk 'diou Hek welgemanierdheid zich openbaarde. Wij zullen niet vei zuimen hij elke gelegenheid, waar het pas geeft, als e weêr aanleiding bestaat 0111 over de oude, verfoeijelijk gewoonte bij onze hoven van assises te klagen, te wijzen op het voorbeeld van kolonel Merlin. laa Ve 7Sq 7 8 [0 10 Generaal Ducrot heeft eetie brochure in liet lich gegeven om de waarheid nopens den toestand van Algier bloot te leggen. Zij is in geen onderdanige bewoording® opgedragen aan den hertog van Aumale. In die opdra» Seill verhaalt Ducrot dat hij hij den uitval op 30 Nov. zijn® f degen, „den degen van een Fransch generaal," in liet lij van een Duitsch soldaat heeft stuk gestoten. De Duitsch bladen maken zich niet weinig vrolijk over dit heldenfeit en betreuren liet alleen maar, dat de generaal er niet lieef hij gezegd, of de soldaat dood of levend was. Een der fijnste merken champagnewijn, te Beims, «110 oude Fransche Konings— en krooningsstad, tegenwoordi; gefabriceerd, draagt den naam van.... Bismarck Schünhausen De flessclien zijn aan den hals met de Duitsche kleurei Nilli, versierd en op de etiketten prijkt het portret van dei 9. V Duitschen staatsman. I11 de vorige week zijn op het slot Bandan, eene dei )i bezittingen van de familie Orleans in Frankrijk, achttien .1 S Prinsen en Princessen, kinderen of kleinkinderen van Koning Louis Philippe, vereenigd geweest. E n s e 1 a u <1. Keizer Napoleon heeft Vrijdag Cambdenliouse, te Clirislehurst, met de Keizerin en den Prins verlaten, om zich naar Soutliampton te hegeven, waar zich de Keizerin |L naar Spanje zal inschepen. De Keizer en de Prins zijn Lj,j daarna vertrokken naar Torquay, waar zij5 of 6 weken zullen vertoeven, 0111 dan weder naar Chislekurst terug te Soes! keeren. De Keizerin, die een bezoek gaat brengen aan haar moeder, zal twee maanden ongeveer afwezig blijven. De geruchten omtrent het aankoopen van een domein dooi 'olt den Keizer zijn geheel ongegrond. London Figaro is ge> magtigd dit te verklaren. Do familie Bonaparte heeft geen plan hoegenaamd om Cambdenliouse te verlaten. De Scotsman meldt, dat aan do Clyde een huiten- gewoon groot aantal schepen gebouwd wordt. Van de 12Ö die dit jaar van stapel liepen, waren slechts vijf zeilschepen van de zestig groote stoombooten waren er achtentwintig bestemd voor de vaart op Indie door het Suez-kanaal. Er zijn verschrikkelijke bijzonderheden ontvangen nopens den orkaan, welke heft eiland St. Thomas verwoest heeft. De verliezen zijn ontzaggelijk. De stad zelve schijnt, een bombardement te hebben ondergaan42 personen zijn gedood en 79 ernstig gekwetst; 420 huizen zijn geheel 12 Bit Sc! Sostl ere laro lura. ana S'ora Plor; leer Scan lelft Hele I

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2