Afloop der Verpachting' Marine-Haven Nieuwediep. Het proces der Commune-mannen. ooi rd Buil ;escli ingi Jtrec ster ds z van ï'leen dzigs ken vernield. De verliezen, op Antigua geleden, zijn ook groot; 80 personen zijn aldaar gedood en vele honderden gekwetst. Men zal zich herinneren, dat de Grieksche Kamers 10,000 p. st. hebben toegekend aan mevrouw Llovd, weduwe van een der slagtoffers van de Marathonsclie roovers. Deze som zou in verscheidene termijnen worden uitbetaald. De Engelsche gezant te Athene, vreezende dat het gunstig besluit der Kamers welligt later zou worden ingetrokken of gewijzigd, heeft gevraagd, dat de algeheels uitbetaling zou worden gewaarborgd door de nationale bank. Thans meldt de Globe, dat Koning George, ontevreden en ver ontwaardigd over deze nieuwe eischen van den Engelsehen gezant, last gegeven heeft de geheele som in eens uit te betalen. 1) n i t s c li 1 a n tl. Uit Koningsbergen wordt onder dagteekening van jr.lffjden 7 dezer gemeld, dat de cholera-epidemie in de land- M'e1 streken aan de Oostzee haar toppunt bereikt scheen te T nebben en begon af te nemen. tijdeiItalië, jk s Er woidt bij het gouvernement eene wet ontworpen, strekkende om 's rijks wetten ter opheffing der klooster gestichten en ter onteigening der kerk- en kloostergoederen Vei voor de stad en de provincie Rome toepasselijk te verkla gen ren met wijzigingen en beperkingen, die gevorderd worden enta door de bijzondere gesteldheid van Rome, alsmede door de bijgi laatstelijk gemaakte wet tot waarborging van 's Pausen tegei onafhankelijkheid en vrijheid in de vervulling zijner gees- ïanzitelijke roeping. Omtrent dat ontwerp zegt le Monde, een pe van de katholieke dagbladen van Parijs iriif» //Het ontwerp behelst natuurtijk als algemeene bepaling ,f "yj de opheffing der kloosterorden en kloostergestichten, doch, i,„l naar verzekerd wordt, is daarbij eene uitzondering gevoegd, j„l' namelijk de bepaling, dat de generaalschappen der klooster- ldelf ''"den in Rome zullen blijven bestaanimmers de hoofd- af laturen der monnikorden, de paters-generaal, zijn in Rome nd revestigdmaar hun werkkring strekt zich uit zoo ver als ,atei le katholieke Christenheid; zij dienen in Rome gevestigd e ;e blijven en den Paus ter zijde te staan, opdat het hoofd Ier kerk in staat zij om zijne taak volledig te vervullen." eet Drie democratische genootschappen van Italië hebben tocl ,11e gelijkgezinde vereenigingen daar te lande tot het e w louden van een congres uitgenoodigd en Garribaldi ver- oces ïicht om in die zamenkomst voor te zitten. De uitnoodi- m z ;ing moet vóór den 20 dezer worden beantwordtGarribaldi ticai ,eeft bij een schrijven van 15 Aug. het voorzittersschap dot anvaard. Het doel der zamenkomst iseendragtige zamen- enk' erwerking en, zoo mogelijk, zamensmelting der democra- tege sclie vereenigingen van Italië te verkrijgen. De drie ichu «ven bedoelde genootschappen noemen zichde Republi- udin ;einsche en anti-Katholieke Associatie van Mirandola, de iden eugdige Democratie van Mantua, en de Vereeniging der >oge lit Verona ontsnapte vrienden des vaderlands, voo i zo elijk y elijk ijzen e' gehouden door den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Helder, op Maandag den 11 September 1871, van een perceel laag land of aanwas, buiten den Koegras-Zeedijk, om daaruit zand en slik te graven, voor ballast van schepen. Verpacht aan Dirk Tool, aannemer te Wognum, voor f 700'sjaars. licL gier Inga :lragfee: ajneijA; t tscli ïfeit beef 3, dil >rdij use i urei deJ), ttiei van te oai •erinj, zijne. ;ken p( aan ven, looi ten- 12Ö ren; ntig gen oest lijnt zijn ïeel ankomst. Vertvek. Schip. 7Sept. 10 Sept. Harry Virden. lilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Gezagvoerder. Bestemming. W. Collins. New-York. F. W. Spier. Padang. IC. Drijver. Samarang. G.lt.deGreeve. Soerabaija. P. de Jong qq. Batavia. A. H. Doewes. Napels. P. Arup. Rangoon. 10 11 11 11 11 Gerredine Wilhem. Nicolaas Witsen. Mentor. Kennemerland. Tjetska. Schweigaard. Vertrokken passagiers: per Gerredine Wilhehniua de iieeren J. Jhristiaausen en W. Thomas; per Nicolaas Witsen, de lieeren J. i ffilli. Sehilsler, Rob. Henneinau, 1'. Buwalda, mev. M. Bergman, Westenberg; per Mentor, de heer B. Baai. Binnongokomon Koopvaardijschepen Grooto Vaart. innenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. .Q|U Sept. GuiseppoDubondo. F.Camorato. Ordar. Odessa. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Boston. J. Gunn. Newcastle. tfercur. C. Zernichow. Abü. Caroline. B. Bredensen. Sundswall. ura. C.M.Grunvold. Soderhamn. Igidia. 11. J. Basberg. 'anama. H. M. Nielsen. Sundswall. te toeskummeren.E. Loventzen. Drammen, fiora Sophie. E. Zachariasen. Soderhamn. flora. O. Hansen. jotthaah. J. A. Nielsen. Lading. Steenk. Hout. Cargadoor. C. Berghuijs. Amons Co. ïeemse. Scandia. Delft, lelena. W. W. Visser. J. T. Pedersen. M. Pijl. J. T. Teensma. Bjorneborg. Ornskuldviek. Hernösand. Sundswall, Nerva. van Vliet Co. Blikman Co. n Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 4> A E "0 l m Uren. j| Windrlgting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. 1 Toestanp van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 10 12 otz. 0.7k. 763.38 f 2.42 17.8 -0.00 0.88 Vlak. 11 12 otn. 2.0„ 762.36 f 1-39 17.4 -0.30 0 83 12 8 otn. 1.4» 765.14|f 4.16 16.4 fO.8 0.89 12 12 noto. 5» 766.02,j 5.04 18.0 |0.4 0.77 wein.golv Weersgesteldheid 10Sept.l2u. Digtbewolkt, mooiweer. llSept.]2u. Helder, schoonwecr. 12Sept. 8u. Helder, mooiweer. 12Sept.l2u. Helder, mooiweer. (Vervolg.) Op de teregtzitting van Zaturdag is de generaal Chanzy als getuige gehoord. Hij was op verzoek van Billtoray voor den raad verschenen. Men herinnert zich, dat die generaal en de generaal Langouriez in het begin van den opstand bij hunne aankomst te Parijs uit Versailles gevangen genomen en na verloop van eenige dagen weder op vrije voeten gesteld zijn. Toen zij voor het Centrale Comité op het raadhuis gebragt waren, had een der leden het Comité wegens hunne arrestatie verontschuldigd en deze aan eene vergissing van de nationale garde toegeschreven; datzelfde lid had tevens getracht, het Comité van alle aandeel aan den „moord" van de generaals Thomas en Lecomte vrij te pleiten en dien aan eene oogenblikkelijke opgewondenheid der garden toege schreven; eene voorstelling, welke een scherpe uitval van een zijner amhtgenooten tegen hem had uitgelokt. Het was Billioray er om te doen geweest, dat de generaal verslag van die zitting aan den krijgsraad zou doen, en verklaren zou, dat hij, Billioray, de man was geweest, die de arrestanten bij die gelegenheid lieusch bejegend en zich op de bovenvermelde wijze uitgelaten had. Daar Billioray echter sedert zijnen baard had doen afscheren en zijn hoofdhaar had doen afknippen, heeft de generaal hem eerst herkend nadat hem door Billioray's advocaat, den heer Boyer, eene photographische afbeelding van den beklaagde was voorgelegd, die hem getrouwer als lid van het Comité voorstelde dan zijn tegenwoordig voorkomen. Niet het minst belangrijk was het verhoor, dat op den 21sten Ai gustus plaats vond. De heer Carnus, ingenieur bij de gasfabriek te Parijs, verklaarde, dat Ulysse Parent de strenge besluiten der Commune in de uitvoering verzacht had. Daarna toonde de president een geschrift, dat hij door tusschenkomst der diplomatie uit Weenen had ontvangen. Op dat gescheurde briefje kon men nog duidelijk lezen een bevel van Raoul Rigault, om den aarts bisschop te dooden en alles in brand te steken. De heer Puymoven geneesheer in de gevangenis la Roquette, zeide, dat er bevolen was 60 gijzelaars ter dood te brengen. Later werd dit getal op 6 ver minderd. Ferré was bij die gelegenheid tweemaal op de griffie der gevangenis gekomen. Deze beweerde, dat hij daar geweest was, om de nog levende gijzelaars in vrijheid te stellen. Pe heer Vari verklaarde, dat in een der zalen op de tweede verdieping van het ministerie van Finantiën alles verbrand was, ofschoon de zoldering en de grond ongedeerd waren. De brand kon dus, althans op die plek, niet ontstaan zijn door een bom. De brandspuitslangen waren beschadigd, er was een sterke petroleumlucht, en op sommige plaatsen waren veel brandende stoffen bijeengebragt. Lasnier, een koopman die gevangen gezet was omdat hij driekleurige armbanden (voor de ambulancedienst) had vervaardigd, getuigt gezien te hebben, dat Ferré twee gendarmen had doen fusilleeren. Het lijk van een hunner schopte hij met den voet. „Om hem, getuige, te dooden, werd een executie-peleton reeds aangevraagd. Maar hij bleef gespaard, omdat Ferré op dat oogenblik geen moordenaars kon krijgen Balloleau, decoratie-schilder, en ex-commandant van een bataillon nationale gardes, verklaarde hevel ontvangen te hebben om twee huizen op de Place Vendome in de lucht te doen springen. Hij weigerde en werd daarop met twaalf anderen ter dood veroordeeld, en naar de gevangenis van la Roquette gevoerd. De pompier Brachard verklaarde, dat in de kazerne, waar hij zich bevond, de kapitein een bevel had ontvangen, luidende: „Sticht overal brand, waar gij het noodig mogt achten." Aan getuige was liet gedurende den brand, op straffe des doods, verboden uit te gaan. Fen andere pompier, Jcan Jacques, had vele flesschen zien dragen, die naar petroleum riekten, en den 23 Mei zag hij de vlammen zich zoo verbreiden, dat ze opzettelijk onderhouden moesten zijn. Deadvocaat Bigot merkte op, dat de Commune niet verantwoordelijk was voor die branden, door het laagste gepeupel gesticht. Den 22 las de majoor Gaveau zijn rekwisitoir voor. Hij wees op den treurigen toestand des lands na het sluiten van den vrede, waarvan de beschuldigden, leden of aanhangers der Internationale, partij getrokken hadden, om het werk der Pruissen te voltooijen. Zij hadden reeds 31 Oct. en 22 Jan. beproefd oproer te maken. Laf in het gevaar, hadden zij de verdediging van Parijs geeompromiteerd door de goedgezinde nationale gardes te verlammen. Zij hebben de soldaten verleid. Het gouvernement had te veel op de magt der openbare meening vertrouwd. De opstand van 18 Maart heeft de bezetting des lands langer doen duren en was noodlottig voor industrie en handel; hij heeft de reorganisatie van de openbare dienst vertraagdhij heeft een milliard gekost en ons aan de vernedering blootgesteld, dat de vreemdeling bij ons de orde zou moeten herstellen. Neuilly, Asnières, Courbevoie en zoovele andere plaatsen liggen door zijn schuld in puin. De muiters, die gaarne met de Pruissen zich hadden willen verstaan, hebben de Vendöme- zuil, de getuigenis van 20 jaren roem, vernield, het huis omver gehaald van den man, die Frankrijk redde. Eindelijk overwonnen, vermoordden zij de gijzelaars en gaven de stad aan de vlammen ten prooi. En zij, die aan het hoofd van den opsiand gestaan hadden, hebben, na beloofd te hebben, dat zij op de barricaden zouden sterven, getracht met hun buit te ontkomen. Van de 80 leden der Commune en de 48 leden van het centraal comité hebben slechts enkelen stand gehouden. Van de aangeklaagden had slechts een den moed den dood onder de oogen te zien. De commissaris der republiek zette daarna uiteen, hoe de Internationale door het centrale commité den opstand voorbereidde en leidde; en stelde, dat alle leden der Commune, daar zij als gouvernement opgetreden waren, solidair verantwoordelijk waren voor de daden der Commune zoowel als. voor hetgeen hare agenteu bedreven hebben. Als politieke misdadigers kan men hen niet beschouwen, die de vernietiging der familie, van de eigendom, van de godsdienst, in één woord, van de maatschappij wilden. Zij zouden geen rekenschap behoeven af te leggen van hun stelen, branden en moordenToen het grootste deel ian de nationale garde zich van hen afwendde, toen van de 200,000 man slechts 60,000 hun geen gehoorzaamheid weigerden, hebben zij algemeene wapening bevolen en duizenden goedgezinden gedwongenhen te dienen. De leden der door de Commune inge stelde krijgsraden zijn schuldig aan moordde Commune is hun medepligtige. De commissaris verdeelde zijn requisitoir in drie deelen1 de punten van beschuldiging, die de aangeklaagden raken 2 wat hen aangaat, die tot het laatst lid der Commune gebleven zijn; 3 wat ieder der beschuldigden in het bijzonder raakt. Allen worden beschuldigd van a aanslag tegen de gevestigde regering; b poging tot verwekking van burgeroorlog; c het werven van troepen, zonder bevel of magtiging der wettige autoriteit; d aan matiging van titels of ambten. Wegens het late uur werd het lezen van het overige van het rekwisitoir tot den volgenden dag uitgesteld. Den 23steu der vorige maand werd eerst als getuige gehoord de directeur van de gevangenis la Santé, onder de Commune. Hij had van Ferré bevel ontvangen, om bij het binnenrukken der troepen alle gevangenen, gendarmen en politie-agenten te fusilleeren. Daarna werd een brief voorgelezen van den kolonel der pompiers, die verklaarde, dat de Commune hare eigene compagnieën pompiers georganiseerd had, terwijl ieder met den dood bedreigd werd, die de branden wilde blusschen. De eerste brand van het ministerie van Financiën werd echter door zijne pompiers gebluscht. Daarna werd het nogmaals met behulp van petroleum in brand gestoken, nadat alle bluschmiddelen verwijderd waren. Hierop zette majoor Gaveau zijn requisitoir voort. Van Ferré wordt gezegd, dat hij viermaal wegens politiek veroordeeld ishij was de uitvoerder van de moordbcvelen der Commune. Hij heeft de gijzelaars doen dooden, de priesters vervolgd, de brandstichtingen geleid. Hij stond met de revolutionairen uit alle landen in verbinding. Assi, opruijer van Creuzot, lid van de Commune en van het centraal comité, vervaardiger der bommen, ontkent schuld te hebben aan moord en brandstich ting; maar hij heeft het besluit van 23 Maart, betreffende de gijzelaars, medegeteekend. Hij beeft de inlijving der soldaten bij de nationale garde gelast en ijverig deelgenomen aan den burger oorlog. Urbain heeft voorgesteld zes gijzelaars te fusilleeren, als vergelding voor eenen voorgewenden moord, op een marketentster gepleegd. Hij heeft gelast ieder, die zicli tegen de reqnisitiën ver zette, dood te schieten. Billioray, lid van het centraal comité, van de Commune, van het comité van openbaar welzijn, heeft tot 22 Mei aan alle daden dier ligchnmen deelgenomen. Hij heeft gevangennemingen gelast en zich voor het decreet over de gijzelaars verklaard. Jourde heeft de openbare gelden gestolen en verkwist, en ze gebruikt om de muiters te bezoldigen. Ilij is secretaris van het centraal comité geweest en is medepligtig aan den brand van het ministerie van Financiën en heeft door geweld en bedreigingen zich van het gedd der bank meester gemaakt. Trinquet, leerling van Rochefort, een der heftigste leden der Commune, heeft deel genomen aan het vermoorden van gendarmen. Hij heeft huis zoekingen en requisitiën gedaan. Ten zijnen gunste is niets aan gevoerd. Chnmpy was een trouw bezoeker der clubs. Hij is mede pligtig aan alle daden der Commune en heeft uit verschillende magazijnen geld en voorwerpen weggenomen. Hij heeft bevel gegeven het station van Lyon te bombardeeren. Regère heeft sedert twintig jaren tegen iedere regering samengespannen. Hij is lid der Internationale. Hij heeft den opstand voorbereid, de vernieling van den Vendoine-ziiil goedgekeurd. Hij is een der gevaarlijkste en geslepenste revolutionairen. Lullier heeft troepen tegen de regering aangevoerd en zich den rang van generaal aangematigd, ltastoul, doctor in de medicijnen, heeft tot oproer aangespoord en is voor alle daden der Commune aansprakelijk. Paschal Grousset, een ijdel jongmensch, bleef in l'arijs toen zijne kameraden tegen den vijand uittrokken. Hij heeft de verantwoordelijkheid voor de daden der Commune op zich genomen, heeft 's lands papieren verduisterd, afpersingen bedreven, diefstal gepleegd. Verdure, een dier lieden, die altijd van zich willen doen praten, dreef de uitzetting der geestelijken uit de scholen door. Descamps heeft de geestelijke zusters mishandeld. Van beiden is de deelneming aan de daden der Commune bewezen. Clément, door de beginselen van Proudhon verleid, heeft vrijwillig deel aan de handelingen der Commune genomen. Courbet, gehoor gevende aan hoogmoed en nijd, heeft zicli bij de Commune aangesloten. Of zijn talent en zijn zwak oordeel als verzachtende omstandigheden kunnen gelden, staat aan den krijgsraad om te heoordrelen. Parent, oud-ambtenaar, is lid der Commune tot 6 April geweest. Voor hem bestaan echter zeer verzachtende omstandigheden. De commissaris eischt de toepassing der wet voor alle beschuldigdenverzachtende omstandigheden worden alleen voor ltastoul, Courbet, Clément en vooral voor Parent toegegeven. Voor den krijgsraad weigerde Ferré zieh door een advocaat te laten verdedigen, maar wilde zelf een verweerschrift voorlezen. Tweemaal was de president genoodzaakt hem het verder lezen te verbieden. Het stuk, zoo als het door de bladen is medegedeeld, luidt als volgt„Na het sluiten van het vredestractaat, een gevolg van de schandelijke kapitulatie van Parijs, was de republiek in gevaar. De mannen die het keizerrijk, dat in slijk en bloed was weggezonken, opvolgden, maakten zich van het gezag meester en beraamden in het duister een coup d'état; zij bleven Parijs de verkiezing van zijn gemeenteraad weigerende eerlijke dagbladen waren opgeheven; de royalisten maakten zich gereed om Frankrijk te verdeelen. Den 18 Maart meenden zij gereed te zijn, zij be proefden de nationale garde te verbinden en de republikeinen in massa gevangen te nemen. De tegenstand van geheel Parijs deed dit mislukken, zelfs hunne soldaten lieten hen aan hun lot over; zij moesten vlugten en zochten te Versailles een schuilplaats. In het aan zich zelf overgelaten Parijs hebben energieke en moedige burgërs getracht om, met gevaar van hun leven, de orde en veilig heid te herstellen. Na eenige dagen werd de bevolking ter stem bus opgeroepen en de Parijsehe Commune was gevestigd. Het was een pligt voor de regering van Versailles om de geldigheid van deze stemming te erkennen en zich met de Commune te verstaan, om de eendragt te herstellen, maar het tegendeel geschiedde. Alsof de oorlog geen ellende en puinhoopen genoeg had veroorzaakt, voegde zij er den burgeroorlog bij. Slechts naar wraak trachtend, viel zij Parijs op nieuw aan en op nieuw werd het belegerd. Parijs verdedigde zich twee maanden, het werd overwonnen en tien dagen lang liet het gouvernement het moorden van burgers en het dood schieten zonder vonnis toe. Die noodlottige dagen herinneren ons aan den St. Bartholomeus-nacht; men heeft het middel gevonden om Junij en December te overtreffen. Hoe lang zal het volk dulden, dat het gemitrailleerd wordt? Lid van de Parijsehe Commune, ben ik in de magt van hen die haar overwonnen; zij willen mijn hoofd, dat zij het nemen! Nooit zal ik mijn leven redden door eene laagheid; ik heb geleefd als een vrij man, zoo wil ik sterven. Ik voeg er slechts één woord bijDe fortuin is wispelturig. Ik vertrouw aan de toekomst de zorg mijner nagedachtenis en mijne wraak toe." Daarna verdedigde Imr. Bigot Assi. Hij toonde aan dat zijn cliënt zich als verstandig werkman gunstig onderscheiden en zich bij de greves van Creuzot ook fatsoenlijk gedragen had. Ilij ging echter na, wat zijn cliënt tijdens het beleg van Parijs had gedaan en de aanleiding, die de daden van het gouvernement en de teleur stellingen der Parijsehe bevolking, de kapitulatie, enz. gegeven hadden. Hierna werd de zitting tot den volgenden dag verschoven. Mr. Manchon protesteerde nog tegen eene uitdrukking „moordenaar," die de president tegen Ferré had gebruikt. Hij beklaagde zieh er over, dat de pers en het publiek het den verdedigers zoo moeijelijk maakten. De president erkende zijn ongelijk en zeide, dat hij had moeten zeggen „een man, van moord beschuldigd." De gevangenen der Commune, zoo berigt de Pall Mali, schijnen door de gebeurtenissen der laatste dagen onaangenaam aangedaan. Ferré is bleek en onrustig; hij heeft zijn testament gemaakt; Assi schijnt geheel getemd; en Billioray ziet er tien jaar ouder uit dan een week geleden. Lullier is niet meer de brutale zee-officier, sedert geen acht werd geslagen op het verraad dat hij aan zijne kameraden pleegde en waarom hij gehoopt had vermindering van straf voor zijne andere misdaden te zullen erlangen; zijn vertrouwen schijnt hem te hebben hegeven. Courbet zit aandachtig op te merken wat er gebeurt, hij is zenuwachtig van angst. Champy slaat zijn oogen niet op, en zelfs Trinquet de meest kloeke van die lieeren, schijnt het gevaar van zijne positie te begrijpen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3