1871. N". 111. Vrijdag 15 September. 29 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 103. III Y E Y L A Y l). 09, han, dfl 94, I S I a Sclu a Yatl HELDERSCHE E\ IVIEVWERIEPER <01 RAM. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels CO cent, elke regel meer 15 cent. Groot, letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Vrij tl ns den 15 Sept. vertrekt van hier de West- Indische innil over Soiithninpion, perlnatsten trein. Woensdag den 30 §ept. vertrekt van hier de Oost-Indische muil vin Triest, per eersten trein. Vrijdag den 33 Sept. vertrekt vnn hier de Oost- Indische mail vin Brindisi, per trein van 6.85 's nv. lere, f 19 3 f 10 0 kil 10 1 Zet 1,50. )-Eiji HELDER en NIEUWEDIEP, 14 September, 't Verschilt niet veel, of het politiek nieuws zou de mede- doeling bevatten, dat er geen politiek nieuws te vermelden is. Gelukkig dat de Koning van Zweden de zitting van a den Rijksdag geopend lieeft met eene troonrede, die nog al n Ovt eenige stof tot opmerken en tot nadenken geeft. Tegenover merti de groote vragen van den dag: Uitbreiding van 't onderwijs, .1. (li ontwikkeling des volks, de arbeiders-kwestie en meer andere, )0 kil plaatst de Zweedsche Koning de hervorming der leger- -Not inrigting, en wil hij daaraan uitsluitend deze zitting dier 0 a hooge vergadering hebben toegewijd. De vrienden des jq jf, vredes, de voorstanders van liet stoffelijk en geestelijk lie j welzijn der volken zullen zich weinig bevredigd achten door die mededeeling en zouden duizendmaal liever zien, \y lat de regering eene gansclie zitting bestemde aan de ievordering van 's lands welvaart en 's volks belangen, i, nii Doch wij zijn nog blijkbaar zooverre niet gevorderd, dat de zwaarden tot spaden geslagen worden, en het ministerie 00oeI fan oorlog is nog niet door een ministerie van vrede ry o o '-■eeu rervangen. Liever dan van krijgszaken maken we gewag van vrede- r(s. w levende tooneelen. Als zoodanig vermelden wij de feestelijke e zo ipening van den Mout Cenis-tunnel, waarbij Zwitserland, .,0,. talie en Frankrijk zoo groot belang liebben, hetgeen zij eder 'iul ook door de tegenwoordigheid der boogstgeplaatste men personen bij die feestviering zullen openbaren. De Fransche regering peinst zicli moede op de financiële ito f4 Jannen, voorgesteld ter leniging van den geldelijken >P lood. Wie zal ontkennen, dat oorlogvoeren een duur werk f°241S 611 k0*" onëePast achten om ter zako eener oorlogsver- j g.| ilaring aan een kundigen financier eene beslissende stem te verleenen? De Sultan van Turkije, zoo verzekert men, wil zich (voortaan meer regtstreeks met de staatsaangelegenheden N.fcezig houden. Deed hij dit dan tot beden niet? 't Schijnt zoo. Maar dan moet men zich ook niet verwonderen, dat f - let er in het rijk van den Grooten Heer zoo wanordelijk - a oegaat en dat de gouverneurs der provinciën voorwerpen ijn van den haat der bevolking. „Het oog van den cr' Heester maakt het paard vet," zegt ons spreekwoord, en relligt als de Sultan eens beproefde zelve na te gaan, wat f 32r in zijn rijk geschiedt en hoeveel er te verbeteren valt, at hij, met het oog op de daardoor toenemende welvaart es volks, de waarheid van het oudhollandsehe spreek- roord zou ondervinden. 11 Sf In Duitschland en Oostenrijk wordt, ter zake van de 53 fkondiging van het leerstuk der onfeilbaarheid, een groote 63 eweging verwekt. Het komt ons voor, dat het overbrengen 84 ezer zuiver kerkelijke aangelegenheid op staatkundig irrein ongepast is te noemen en dat zulks welligt aan- iding tot groote onrust en verdeeldheid kan geven. 87 245: 248 Klokgeklep en brandgeroep bragten jl. Dingsdag avond, sn half uur vóór middernacht, een groote menigte volks 35 P de been. In een huis op de Laan was een felle brand 96jitgebarsten, waardoor die woning een prooi der vlammen SOIerd. De belendende gebouwen bleven, behoudens eenige 94 ihade, bewaard. Spoedig waren de autoriteiten en de Strandweer ter plaatse tegenwoordig. De gemeente-spuit 'll°- 1 gaf het eerst water. Onder de in werking inde spuiten werd ook opgemerkt die van 't station van ïn spoorweg, onder directie van den stations-chef. De 213 Swoiiers waren afwezig. De man was op reis, terwijl de 213 rouw met haar kind was uitgegaan om haren man van de 83 oomboot af te halen. De oorzaak van den brand is niet 246j iet zekerheid op te geven. Huis en inboedel waren tegen 48; landschade verzekerd. 48 6(i Een hengelaar, die Zondag avond platzak naar huis 55 rugkeerde, had voor eeu visscher zeker een zeldzaam 233 'jukjelangs den spoorweg loopende, bemerkte hij op de 502 'Is een haas, die noch gestrikt noch geschoten, maar 134 or de raderen van den locomotief letterlijk onthoofd was. uze hengelaar kwam dus, in plaats van met visch, met 41 idbraad t'huis. 95 97 In de Leeuwarder Courant van gisteren behandelt 97 heer G. Colmjon het zoogenaamd oud-Friesche hand- kift van den heer Over de Linden. De schrijver stelt vervaardiging na 1853, dewijl er van de Zwitserschc alwoningen in gesproken wordt. 70] Over de inkomsten-belasting, die, naar men zegt, zal worden voorgesteld, levert de N. en Zuidh. Crt. een drietal artikelen. Wij ontleenen daaraan 't volgende: Het is goed, dat men maar een equivalent voor de patent belasting zoekt. Deze toch is onbillijk en als belemmering van de nijverheid gevaarlijk. Tevens eene inkomsten-belas ting hoe voortreffelijk ook in theorie, blijft in de practijk het hoofdbezwaar, dat men haar door eene oneerlijke aangifte ten deele ontduiken kan. Toch zou de schrijver de proefneming gaarne zien, indien daardoor het patentregt verviel. Evenwel 2 pCt. van het inkomen schijnt hem te hoog. Eén pCt. zou voldoende zijn. De Staat zou dan vooraf kunnen bekend maken, welke som hij als equivalent noodig heeft. Dan zal het van de trouw en de volledig heid der aangifte afhangen, of de belasting een lichte last zal zijn. Maar de schrijver wil tevens hervorming der grondbelasting. Daardoor zal volledige afschaffing der accijnsen mogelijk worden. Volstrekt noodig en billijk is de herziening van het kadaster. De grondeigendommen zijn in waarde gerezen. De billijkheid eisclit, dat eindelijk nu ook het kadaster herzien worde en de grondeigenaren meer betalen. De grondbelasting zou zoodoende welligt verdubbeld worden. Dan zou de accijns op zeep en geslagt kunnen verdwijnen. Op voorwerpen van vrijwillige consumtie, als suiker, wijn en gedistilleerd, moet do accijns natuur lijk blijven. Behalve de late gewassen, is de oogst over het alge meen binnen. Van schier overal komen gunstige berigten in, terwijl het binnenhalen zelf onder uitmuntend weder plaats had. Beroepen hij de Hervormde gemeente te Dordrecht dr. G. J. Vos, te Goes; te Meppel de heer A. J. Oort, pred. te Schoonhoven. Bedankt voor het beroep naar Hellevoetsluis door ds. J. J. A. Ploos van Amstel, pred. te Groningen. De heer J. J. Hasselman verklaart, in de N. Tielsche Crt. zoowel door persoonlijke als staatkundige redenen zich genoopt te gevoelen om met ingang van 15 dezer zijn ontslag te nemen als lid der Tweede Kamer, voor het hoofdkiesdistrict Tiel. De Hooge Raad (kamer van strafzaken) behandelde jl. Dingsdag het beroep in cassatie volgens arrest van het hof in Noordholland, waarbij S. M. Koster tot een jaar cellulaire gevangenisstraf en 50 boete is veroordeeld wegens valschheid in een onderhandscli certificaat, het invullen van een verhuisbillet, waaruit moest blijken, dat iemand de gemeente had verlaten, ten einde hem van de schutterlijke dienst vrij te houden. Mr. Ph. A. Haas, van Amsterdam, droeg bij het pleidooi een middel van cassatie voor, bestaande in schending of verkeerde toepassing van art. 162 C. P., artt. 147 en 150 burgerlijk wetboek en hetgeen betrof de kwestie au fond. Den 19 dezer zal het openbaar ministerie conclusie nemen. Het Engelsch blad de Standard deelt eenige bijzonder heden mede omtrent de proeven die in de maand Aug. op de reede van Texel genomen werden met de torpedo's van Commander Harvey. De resultaten bewezen de vreeselijke kracht van dit werktuig, de bijzondere waarde van goede zeemanschap aan onze koopvaardijmarine wordt grooten lof toegebragt en het voordeel van kleine stoomvaar- tuigen om zware en gepantserde schepen te attaqueeren. Men schrijft ons van Texel, dd. 13 September: „Op de jl. Maandag gehouden tentoonstelling was o. a. door den veehouder J. Zuidewind een schaap met 2 lammeren ingezonden, waarvoor een 2de prijs werd toegekend. Dit beest, 7 jaren oud, had reeds 12 lammeren ter wereld gebragt en 43) kilogram wol opgeleverd. Het werd thans met de twee lammeren door den veekooper P. Ellerbroek van Nibbixwoud voor 52,50 gekocht." „Gisteren had de klaringschuit vau Nieuwediep het ongeluk, kort buiten de haven de mast te verliezen, doch werd door de stoomboot „Ada van Holland" op sleeptouw genomen en weder behouden in het Nieuwediep gebragt." Gisteren is te Amsterdam aangekomen en in het Amstel-Hótel afgestapt graaf Benedetti, voormalig gezant van Frankrijk bij het hof te Berlijn, met echtgenoote en familie. Jl. Zondag, des avonds ten 10 ure, zijn door Z. Bruin, visscher, zeilende op het IJ, opgenomen tien personen van een in zinkenden staat verkeerend schuitje. Gedurende twee uren hadden zij zich reeds in levensgevaar bevonden. Hoewel de kermisvermaken te Amsterdam dit jaar niet zoo ruim zijn aangeboden als voorheen, zal het den bezoekers toch aan uitspanning niet ontbreken. Zoowel de gewone als de buitengewone gelegenheden, om van tooneel en toonkunst te genieten, als de inrigting om het spel met paarden, honden, apen en menschen te bewonderen, zijn voorhanden. Ook aan tooverpaleizen, panorama's, schiet banen, poffertjeskramen en bierhallen, draaimolen, schoppen en beignetkramen, enz. ontbreekt het niet. De gewone plaatsen voor openbare vermakelijkheden zijn geheel voor de kermis ingerigt. Door eene voorstelling te gaan bij wonen van het tooverzangspelHart om hart, of de neder laag van den helschen geest Lou-Lou, kan men eenige vrolijke uren doorbrengen. Ook de theaters van van Lier, Boas en Judels, I. J. Stoete, L. Bouwmeester en H. Mor- rien verdienen vermelding. Op het gebied van muziek en toonkunst is de verscheidenheid groot. Van de concerten in het Paleis voor Volksvlijt en Frascati, tot op de cafés concert 1'Eldorado, café Mulder, café van Haarlem, lokaal Roetemeijer, Lyon, is er voor gezorgd om elk wat wils te geven. Op de Botermarkt staat het internationale paarden spel van Gebrs. Blanus, het cirque in miniatuur van Dassie en Calp's gvmnastiek-théatre, waarin de artisten dit jaar alle concurrentie het hoofd bieden, het nieuw Egyptisch tooverpaleis van D. T. Bamberg, die te zien geeft het bombardement van Straatsburg. Op het Amstelveld staat E. Basch met zijn cagliostro-théater. In de panorama's zijn tafereelen te zien van den Fransch-Pruissischen oorlog, van het oproer der Communalisten te Parijs, Pius IX, de moord van Troppmann, den brand van Bodegraven, het Pauselijk concilie te Rome op 18 December 1869, enz. enz. In een advertentie in de Haarl. Crt. leest men: „In eene der voornaamste steden van de provincie Overijssel bestaat een gnnstige gelegenheid tot opleiding van jonge jufvrouwen voor het horologiemakersvak." Te Zandvoort is aangekomen Z. K. H. de Prins van Oranje met gevolg. Z. K. H. heeft zijn intrek genomen in het Groote Badhuis en zal aldaar een paar dagen blijven om in den omtrek te jagen. Op de jl. Dingsdag te Valbenburg gehouden paarden markt waren ongeveer 700 paarden aangebragt, waaronder veel jonge van beste hoedanigheid. In het begin der markt was er weinig handel, die later echter zeer levendig werd. Talrijke koopen werden er tegen hooge prijzen voor Fransche en Duitsche rekening gedaan; o. a. werd voor een jong paard, dat niet eens aan de lijn kwam, 600 besteed. Ook in werkpaarden ging tegen goede prijzen vrij wat om. De markt werd, zoowel uit de aangrenzende als uit de verwijderde omstreken, door eene groote menigte belangstellenden bezocht. Men leest in het D. v. Zh. en 's Gr. „Herhaaldelijk reeds hebben verschillende dagbladen ge ruchten opgenomen van gevallen van cholera asiatica, die hier te lande zouden zijn voorgekomen. Van de meeste is weldra aangewezen, dat het gerucht ongegrond was; van een of twee, waarop geen nadere bevestiging is gevolgd, mag men hetzelfde aannemen. Het halstarrigst heeft zoo danig berigt betredende Zwolle aangehouden. Eerst werd het positief gemeld, daarop volgde mededeeling van een uitspraak, door den geneeskundigen inspecteur gedaan, waarin wel geen regtstreekschc bevestiging, maar toch ook geen stellige tegenspraak lag opgesloten, onder de vrij zonderlinge bijvoeging nogtans, dat het ziektegeval waar schijnlijk geen verdere gevolgen zou hebben; toen werd weêr verhaald dat het geval zou zijn voorgekomen bij een man der equipage van een schip, dat uit een werkelijk besmette plaats in het binnenland gekomen was; thans, eindelijk wordt van „welingelichte zijde" aan het Handelsbl. berigt dat het geheele gerucht valsch was. Men schrijft aan dat blad namelijk: „Het geval van cholera asiatica, uit Zwolle berigt, is bij nader onderzoek onjuist gebleken. De patiënt is noch aan cholera asiatica, noch aan cholera nostras overleden." Wij meenen deze gelegenheid te moeten waarnemen om onze confraters in de pers aan te raden, bij de opneming van zulke berigten toch de meeste omzigtigheid in acht te nemen. Het aansporen tot het nemen van voorzorgsmaat regelen is zeker wenschelijk; maar het is bewezen dat het verwekken van angst hoogst schadelijk is en minstens een groote vatbaarheid voor de epidemie of voor min of meer daarop gelijkende ziekten doet ontstaan. Daartoe mogen de dagbladen niet medewerken." Het getal vreemdelingen, dat te Scheveningen reeds zeer aanzienlijk was, neemt nog dagelijks toe, zoodat men zich geen zoo druk saizoen herinnert. Prof. Quack geeft in de N. Rott. Crt. zijne oplossing van het raadsel van Gastein. Bismarck, zegt hij, is wel verpligt om telkens nieuwe verbonden te sluiten. Een gebouw op den hoeksteen van het onregt gegrond, heeft steeds open plekken en inoet kunstmatig beschut worden. Zulk een open plek heeft Bismarck bespeurd, en daarom moest hij weer op nieuw nu een verbond sluiten. Op die verbonden-taktiek van den Pruissischen premier wijst ook de zoo absolutistische

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1