1871. N°. 112. Zondag 17 September. 29 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. B 1 I' N L A l). ilatj 110: ebr, 87; 02; ren; 109. den, bw, losr. 2,50 vten 5,— HELDERSCHE EN MEI WEIHEFER COURANT „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 1C3. Prijs der Adverteutiën: Vau 14 regel» 60 eent, elke regel meer 15 ceut. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Woensdag den 20 Sopt. vertrekt van liier «le rijs; Oast-Indasclie mail via Triest, per eersten trein. Vrijdag den 23 Sept. vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Hrindisi, per trein vnn C.25 's nv. Zaturdag den 30 Sept. vertrekt van hier de West- Indische mail over Southampton, per laatsten trein. evei ndel wijs, wijs. gen clol, iare. ogr. uks. oop- lun- 670 ijzen - o 88 2 de c„ *am, vat, ogr. tal- 7/0, e en issei nan, etje, :htei obus liaa uwd pt. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 September. Het onlangs door de Nationale Vergadering in Frankr ijk genomen besluit tot geleidelijke opheffing der nationale garde begint reeds uitvoering te erlangen. In onderscheidene departementen des lands is men reeds begonnen dit leger van bui-gers te ontwapenen, en naar bet schijnt verwekt deze maatregel alsnog geene tegenkanting. De Franschc wetgevers hebben na levendige discussiën besloten om tot aan St. Nicolaas rust te nemen en alsdan in bet nog overig deel des jaars de financiële zaken voor 1872 af te doen. Aan de regering schenkt die tijd van rust zeker eene gewenschte verademing. Portugal heeft alweder eene ministeriëele crisis beleefd, die bare oplossing beeft gevonden in de optreding van 't kabinet da Fontes. De staatkundige geschiedenis van den dag gewaagt nog van een coup d'étatop IJsland. De volksvertegenwoordiging aldaar, die ééns in de 2 jaar vergaderde, kwam in geschil met den Koning van Denemarken, en 't gevolg is geweest de invoering van 't absolute koningschap. Het bestuur der vereeniging van Evangelisatie alhier heeft zich bij adres gewend tot het kiescollegie der Herv. Gemeente, met verzoek om bij de vervulling der vacature, die ontstaat door bet aan ds. Ledeboer verleend emeritaat, de keuze te vestigen op een predikant van de orthodoxe rigting. In dit verzoekschrift worden voorts ontwikkeld de gronden, die, naar bet inzien der adressanten, pleiten voor het toestaan van bet gedaan verzoek. Voor beminnaars van bet tooneel zal bet zeker aan genaam zijn te vernemen, dat op Dingsdag 26 dezer eene tooneelvoorstelling in bet lokaal Tivoli alhier zal worden gegeven, door bet gezelschap onder directie van de bh. Stoete, Kapper en Hermans, 't Stuk, dat te dier gele genheid zal worden opgevoerd, is getiteld: „De reisavonturen van Nappie en Wilhelm." Gisteren namiddag is door den minister van Binnenl. Zaken, namens Z. M. den Koning, de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal voor gesloten verklaard. De Landb. Crt. bevestigt bet berigt der N. R. Crt. dat aan bet ministerie van Binnenl. Zaken de regeling van het landhuishoudkundig onderwijs in behandeling is, doch voegt er bij, dat omtrent dat onderwijs de partijen thans nog evenzeer tegeliover elkander staan als voor twee jaren. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht voor Amsterdam de schepenMentor en Noord-Brabant. Op bet zestal, opgemaakt ter vervulling der predikants vacature te Joure, komt voor do naam van ds. F. D. J. Moorees, te Vianen. Jl. Donderdag morgen is een gedeelte van bet deta chement infanterie, onder kommando van luit. Bentinck, weder van Zaandam naar Haarlem vertrokken. Het overige blijft voorloopig nog daar gestationeerd. „Een blijde tijding" is het opschrift van een artikel in de KI. Crt. In dat 9tuk wordt, tegenover bet berigt, dat bet stoomschip „de Prins van Oranje" behouden in Ned-Indië is aangekomen na eene reis van 41 dagen, de berinnering geplaatst aan de eerste reis door Hollan ders naar die gewesten ondernomen, 't Was op den 2 April 1598, dat de eerste schepen van uit ons land derwaarts vertrokken; de togt duurde niet minder dan twee en een half jaar en de heenreis alléén niet minder dan 230 dagen. De schrijver herinnert aan de blijdschap, in 't vaderland verwekt, op bet vernemen, dat voor de eerste maal de schatten uit Indië regtstreeks naar bier waren overgevoerd; en wijst op de aanleiding, die er thans bestaat, om de voorspoedige reis van „de Prins van Oranje" als een blijde gebeurtenis te begroeten. Het stuk eindigt met deze wensch: „Dat van nu af aan én voor 't moederland én voor de kolonie een nieuw tijdperk beginne! Een betere gemeenschap is verkregen. Moge deze betere gemeenschap leiden tot betere kennis making en hechter vereeniging, opdat, beiden mogen groeijen en bloeijen tot in verre eeuwen! God geve 't!" Den 15 Sept. overleed, na eenige maanden aan bet ziekbed gekluisterd te zijn geweest, de verdienstelijke actrice mevrouw Thiensma-llinkes. Haar dood is een gevoelig verlies voor den Amsterdamsclien schouwburg. Jl. Woensdag bad op bet zoo geschikte terrein bij Waalsdorp, ongeveer een uur van de residentie, de schiet wedstrijd, plaats die door Z. 3SI. den Koning aan de officieren van het Ilaagschc garnizoen werd aangeboden. Het terrein bood met zijn tal van tenten en vlaggen en een aantal toe schouwers een levendig schouwspel, terwijl de muziek van vier verschillende korpsen, waaronder het stafmuziek dei- grenadiers en jagers, het genot verhoogde. Van bet begin tot bet einde werd de wedstrijd bijgewoond door Z. M. den Koning; iets later verschenen ook de Prins van Oranje en Prins Hendrikterwijl men onder de aanwezigen ook opmerkte de ministers van Oorlog en Marine, generaal-maj. Mac—Leod, eenige leden der Tweede Kamer, den president van den Nederlandschen Weerbaarheidsbond, den president der vereeniging „bet Zilveren Kruis," den kapitein van de East-Kent volunteers, die gewoonlijk alle Nederlandscbe schiet wedstrijden bijwoont, eenige Veluwsclie scherpschutters, enz. Ten ongeveer 10 ure begon de wedstrijd, waaraan in vijf banen door 194 schutters deelgenomen werd. Tegen 2 uren werd door de vorstelijke personen en genoodigden een collation gebruikt. Na afloop biervan werden ter bezigtiging van Z. M. gesteld eenige photographiën der begrafenis van de op de Citadel van Antwerpen gesneuvelde krijgers. Z. M. vond hierin aanleiding om tot de omstaanden eenige warme vaderlandslievende woorden te rigten en in het bijzonder een woord van hulde te brengen aan den generaal van Limburg Stirum, die in de krijgsdienst zijn been verloor. Gisteren hebben de onderofficieren volgens bet Dag blad ten getale van 270 aan den wedstrijd deelgenomen. Ds. F. Haverschmidt, van een langdurige ongesteld heid genezen, beeft zijn dienstwerk als predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Schiedam weder kunnen aanvaarden. Dr. Lycklama a Nijeliolt, te Rotterdam, die in bet laatst van Augustus van 't vorige jaar naar Mannbeim vertrok en aldaar een hospitaal voor typlius- en dyssenterie- lijders (Zeugbauslazareth) beeft georganiseerd en gedurende 11 weken gedirigeerd, is door den Groothertog van Baden, ter erkenning zijner verdiensten, begiftigd met bet ridder kruis (1ste kl.) van den Zahringer Leeuw (7 Julij 11.) en ontving gisteren het insigne dier orde. -Een elfjarig jongentje stond dezer dagen te Rotterdam teregt. Deze was bij een barbier in dienst, waarvoor bij geen loon, doch van tijd tot tijd eene kleinigheid ontving. In het buis van zijn baas nam bij een goud ringetje en een dubbeltje weg. Door den president ondervraagd, erkent de beschuldigde dat bij wist dat stelen kwaad is en zegt dat bij bet nooit meer zou doen en graag bij zijne ouders zou blijven. De vader van den bekl. werd mede door de regt- bank geboord en sprak een woord in bet belang van zijn kind, wiens afdwaling hem en zijne vrouw diep grieft. Onder het publiek zag men verscheidene personen, vooral vrouwen, wier tranen van medegevoel met de smart der ouders getuigden. De eisch luidt drie maanden gevangen zetting. Dingsdag a. s. zal de regtbank uitspraak doen. Twee kinderen, waarvan het oudste 8 jaar was, die jl. Zaturdag een boodschap deden naar Aalst, kwamen een bollend paard met kar tegen en konden op den naauwen weg niet uitwijken; „nu zijn wij dood!" riep het oudste kind en ging met zijn zusje midden op het wagenspoor zittenbet paard sprong over de beide kinderen heen en de wielen van den wagen passeerden ben ter wederzijden, zonder hen te raken. -Ter plaatse omstreeks de voormalige haven-barrière te Middelburg, waar thans, zooals dezer dagen gemeld werd, bij vergraving mensclielijke overblijfsels gevonden worden, heeft geen officieel kerkhof bestaan. Wat de herkomst van het gevondene betreft, verwijzen wij naar de Kanter en Dresselbuis: Do provincie Zeeland pag. 215, waar voorkomt„De gebouwen van de scheepstimmerwerf der Oost-Indische en Commercie—kompagniën en andere werden te Middelburg (in den Franschen tijd) tot hospitalen ingerigtde dooden wierp men des morgens en des avonds naakt uit bet venster en smeet ze vervolgens in een grafkuil. Een conscrit kwam er naakt uit terug voor de deur van bet hospitaal, roepende in bet Fransch: „doe dan open, ik ben niet dood Het is zeer waarschijnlijk dat deze graf kuilen digt bij dat hospitaal (de wert) zullen geweest zijn, en de eerste lijken gekist begraven. In de Bommeler- en Tielerwaarden beerscht de varkensziekte nog in hevige mate. Gewoonlijk slagt men de dieren vóór dat zij aan de ziekte bezwijken. De acte van beschuldiging is opgemaakt tegen Willem Regeling, oud 16 jaar, geboren te Angerlo, wonende te Zevenaar. Jl. Donderdag werd die zaak voor bet Hof van Gelderland behandeld. Men zal zich herinneren, dat in de eerste dagen van Julij berigten gegeven werden van een moord des avonds laat op den weg van Ellecom naar Doesburg gepleegd op een vrouw, die een kind bij zich had en die, toen zij twee boerenjongens naar den weg of naar een onderkomen ge vraagd bad, plotseling van een dier beiden een slag met een spade op bet hoofd bad ontvangen. De een dier beide boerenjongens is W. Regeling, de andere was P. Steitsel. Regeling wist voor zijn daad geen andere reden op te geven, dan dat bij vo.or die vrouw geschrikt is, toen zij op hem toetrad en de band op zijn arm legde om liem iets te vragen. Bij sommige verhooren gaf hij op in 't geheel geen reden voor zijn daad te kunnen noemen. De verklaringen van den getuige Steitsel komen overeen met die van den beschuldigde. Hij verklaart, dat de vrouw noch van liem, nocli van Regeling eenige andere mishandeling ondergaan beeft dan den slag met den schop. Verder beeft bij opgegeven dat de vrouw, bet kind aan den berm bij den steenhoop latende zitten, op het midden van den weg naar ben toekwamdat zij onmiddellijk na het ont vangen van den slag zonder een woord te zeggen, te kermen of te schreeuwen, achterover viel met bet hoofd in de rigting van llupkes buis; dat bij zoo vreeselijk ont stelde, dat bij met den bescli. zich ijlings wegmaakte, en dat bij later tot deze zelde„Jongen, als je dat mensch eens een ongelukkigen slag hebt gegevenwaarop Regeling niets antwoordde dan: „Houd je maar stil," en steeds zelf bet stilzwijgen bewaarde. De vrouw zelve, die den volgenden morgen gevonden is, met haar kind slapend bij baar, en die naar een slaapstede ovei'gebragt is, waar zij nog eenige dagen bewusteloos gelegen heeft, heeft geenerlei opheldering meer kunnen geven. Zij had een wonde aan de hersenpan met uitstorting van bloed in de hersens. Hoe mysterieus de aanleiding tot den moord moge zijn, de getuigenissen komen ten minste tot zoover overeen. Slechts op twee punten bestaat afwijking. Bij de lijkschouwing zijn namelijk in de buikstreek sporen van een zwaren stoot of schop gevonden, ofschoon toch verklaard wordt, dat geen andere slag dan die op de hersens gegeven is. Daarenboven beeft bij bet voorlaatste verhoor de bescli. zelf een enkele maal zich laten ontvallen, dat zij een 10 minuten lang met de vrouw hadden gepraat. Het Deventer Weekbl. bespreekt het gebeurde te Zaandam, waarvan de „wansmakelijke en onbedachtzame nieuwsgierigheid en zucht naar straatschandalen in de eerste plaats, in de tweede plaats echter ook zeker de min bedacht zame wijs, waarop in het bandhaven der orde te werk is gegaan," de schuld draagt. Vooral is het een grove fout, dat gewapende manschappen, die voor de orde moeten waken, zich vooraf aan sterken drank laven. „Zoo ergens schrijft genoemd blad dan moet men bij den soldaat de gevolgen van den jenever schromen, en diende ook op het minste misbruik van dat verdierlijkende vocht de strengste straf te staan. Wat minder verslaafdheid aan het edele Schiedammer brouwsel, bij bet Nederlandsche volk gelijk bij zijn militairen, zou over het algemeen zeker bet doel treffendste middel zijn, om dat volk allengs weer tot een wat edeler bestaan te verheffen, dan waarin bet zicli thans, in spijt van al zijn kerken en kermissen, verblijden mag." Als curiositeit wordt uit Steenwijkerwold medege deeld, dat een huisvader, gewoon zijne vrouw af te ranselen, op een oogenblik dat bij hiermede bezig was, op zijn beurt in het donker door zijne buren, wien zulks reeds lang verveeld bad, zoodanig werd onder banden genomen, dat hem vooreerst de bist tot mishandeling zijner dierbare wederhelft wel zal zijn ontgaan. De tuinman van ds. Verschuir, te Oosterhesselen, ving vóór eenige dagen een goudgele mol. Dit mag zeker wel onder de vreemdsoortige zaken gerekend worden, dewijl niemand ooit van zulk een dier geboord of het gezien had. Van daar ook, dat de mol naar Assen is opgezonden, om opgezet en ter bezigtiging gesteld te worden. Sedert eenige dagen worden te Diepenveen de vette koeijen en schapen tot buitengewoon booge prijzen opge kocht. De koeijen zijn meestal voor Pruissen en de schapen voor België bestemd. Door den burgemeester van Makkum, gesterkt door zijne politie-dienaren, zijn dezer dagen gecalangeerd de twee eigenaars van vier paarden, welke het grasgewas langs den openbaren weg afgraasden, welk gras door een ander was gepacht en aan wien het dus in wettigen eigen dom toebehoort. De eigenaars dezer paarden, die eerlang voor de regtbank te Snoek zullen moeten geboord worden over deze communale daden, behooren tot de ingezetenen van het dorp Wons.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1