STATEX-GEXEHAAL. Benoeming-en, enz. BUITENLAND. geroepen, die hem berigt, dat er in den vorigen nacht uit eene weide bij 't dorp een schaap is gestolenhij krijgt de order meê: „Je komt me niet zonder dien kerel terug, hoor!" Franso gaat op surveillance, doorkruist alle wegen en stegen en komt tegen den avond een hem bekenden arbeider tegen, die naar huis gaat. De man scheen zoo wat te kaauwen of te knabbelen. „Halt!" zegt Franso, „wat kaauw je daar? allons, den mond open!" Nu steekt hij den arbeider den vinger in den mond, voelt zoo wat tusschen de tanden en haalt eindelijk een vezeltje vleesch voor den dag. „Je bent mijn arrestant," brult de veld wachter, „jij hebt het schaap van Aaltje Mui gestolen!" En hoe de arbeider zijn onschuld ook poogt te bewijzen, 't hielp niet, hij moest meê naar 't gemeentehuis. „Ik heb hem al, burgemeester! roept hij uit. „Maar hoe weet je, dat Klaas 't gedaan heeft?" vroeg de burgemeester. En nu vertelt Franso van dat vleeschvezeltje en zegt: „Die kerel kan evenmin vleesch koopen als ik; hij moet dat vleesch wel gestolen hebben; 't is hem onmogelijk scliapenvleesch van 30 cent 't pond te koopen!" (D). Op de jl. Vrijdag en Zaturdag te Meppol gehouden groote botermarkten bedroeg de aanvoer ruim 80,000 kilogr., behalve de stukboter, vertegenwoordigende een kapitaal van ruim 100,000. De handel was zeer geanimeerd, en do tegenwoordigheid van eenige kooplieden uit Holland bewijst, dat dit Drentsche en Overijsselsche product in den vreemde zeer gezocht is. De kerkeraad te Meppol, die, ter vervanging van den naar Gorredijk beroepen predikant J. C. Tol, buiten mede werking der gemeente een predikant beroepen had, heeft bij deurwaarders-exploit van kerkvoogden en notabelen de toezegging ontvangen, dat zij intrekken het vroeger toe gestane subsidie groot 600 ten behoeve van een derden predikant. Men schrijft uit Veenhuizen aan de N. Rott. Crt. Als eene niet onbelangrijke bijdrage tot de kennis van wat een Drentsche jaarmarkt is, diene hot volgende: De najaarsmarkt te Rolde (een dorp nabij Assen) de vorige week gehouden, was, even als altijd, druk bezocht; 1794 verschillende rijtuigen, plus de Staatsspoor, voerden de bezoekers van heinde en ver aanzelfs Duitsche, Fransche en Belgische kooplieden. Aan de lijn waren: 1089 paarden en 578 veulens, do eerste van 37 tot 340, de laatste van 40 tot 150. Verder waren aangevoerd: 1357 koeijen en ossen, waarvan de prijzen ƒ53 tot 240 beliepen; terwijl voor 132 kalveren van J 33 tot 59 bedongen werd. Voorts 70 Friesche schapen van 7,50 tot 12, 2737 Drentsche schapen van 4.25 tot 8.50, 1040 varkens van 5.25 tot 43.50 en 30 geiten van 6 tot ƒ11.50. Deze cijfers zullen genoegzaam aanduiden, welke drukte zulk een omvangrijke handel op een anders zoo stil Drentsch dorp teweegbrengt. 't Getal verschillende kramen, ongerekend eenige tafels met oliekoeken, beliep 90 stuks. Goochelaars, tenten met wilde dieren, eene dikke dame (tam), een marionettenspel, een Amsterdamsche tandmeester op eene chais en een caroussel of draaimolen verhoogden de kermispret. De stoomboot „Stad Hertogenbosch" is op de reis van Rotterdam naar Keulen, bij Rheinhausen in brand geraakt; de lading, bestaande uit 700 vaten petroleum, 200 vaten lijn- en raapolie en 80 balen koffij is geheel vernield. De bemanning is echter gered. O O Afgeluisterd in een steenhouwers-werkplaats. De echtgenoot van den overledene: Wat raadt ge mij? „Zij ruste in vrede!" of Requicscat in pace!" De steenhouwer: "Zij ruste in vrede!" is niet kwaad, maar Requiescat in pace!" staat meer gekleed. De Vesuvius spuwt thans weder vuur en biedt iederen avond een hoogst indrukwekkend schouwspel aan. Tal van vreemdelingen, die zich te Napels ophouden, begeven zich dagelijks naar het observatorium, van waar zij den lava stroom van den krater tot den voet van den berg kunnen zien vloeijen en de ophooping dezer stof, hetwelk met vreeselijk geweld gepaard gaat. Het nieuws uit de diamantvelden blijft voortdurend hoogst aanmoedigend. De vondsten nemen telkens in aantal en belangrijkheid toe. Dikwijls zijn de wekelijksche opgaven te groot om ze geheel gespecificeerd mode te deelen en vergenoegt men zich met alleen de diamanten van en boven de 10 karaten te vermelden. De grootste, waarvan in de afgeloopen vier weken ontwijfelbaar berigt is ont vangen, is een steen van 124 karaten, gevonden op de plaats Dutoitspan door twee boeren uit het district Richmond, Als eene proeve van den indruk, dien de persoon en houding van koning Amadeus op zijne landgenooten maakt, wordt het volgende gezegde van een republikeinsch dagblad aangehaald: Hij kwam ons voor een Jiksch man te zijn. Jammer dat hij Koning is." De gewone snoeverij der Noord-Amerikanen, dat in hun land alles op den besten voet is ingerigt, ondergaat een harde proef, zegt de Prov. Dr. en Asser Crt., nu de gemeente-rekeningen van de wereldstad New-York door 70 dwarskijkers worden nagepluisd. Het stedelijk bestuur liet b v. een nieuw stadhuis bouwen, dat 600,000 zou kosten, en al drie jaar werkt men aan dat zeer leelijk gebouw. Nu schijnt het evenwel, dat het bestuur zich eenigzins in de raming van kosten heeft vergist, want alleen voor het optrekken der muren is negen millioen uitgegeven! Dat is nog niet alles. Om die muren in behoorlijken staat te houden, nu en dan te repareren, enz. werd aan ééne firma zes millioen, terwijl voor hetzelfde gebouw aan loodgieters drie millioen werd betaald. Ten slotte moeten wij er nog bijvoegen, dat er voor ongeveer veertien millioen aan meubelen werd besteed. Aan tafels en stoelen alleen twaalf millioen en aan brandkasten li millioen gulden. Welk een angst voor stelen! Duizende menschen zijn den 23 Julij jl. te Taurus (Perzië) omgekomen bij eene geweldige overstrooming, tengevolge van een hevigen orkaan. Alleen in de langs de stad stroomende rivier waren 600 lijken gevonden. Waauosi iiennen niet leggen. Dat hennen niet leggen is een gevolg van velerlei oorzaken, zegt de Landw. Anz.het kan een gevolg wezen van een gebrek aan den eijerstok, afkeer tegen den liaan, maar ook niet zelden van overvoedering. Deze is bij hennen vooral daarom zoo nadeelig, omdat het vet zich voornamelijk om den eijerstok afzet en de afscheiding verhindert, welke het zich vormen van eijeren mogelijk maakt. Eene goede leghen moet goed in 't vleesch zitten en vast op 't aanvoelen, maar zij mag niet vet zijn. Men geve daarom vooral kleefstof-houdend voedsel, en ook zemelen, alsmede gekookt rundvleesch, fijngehakt, en late de hen vlijtig krabben en zelve wormen zoeken. Niet zelden is er ook geen kalk genoeg in den bodemin dat geval doen fijn gestooten beenderen, gemengd onder den grond, waarin de hennen gewoon zijn te krabben, uitnemend dienst. Fkansche E da mm ei: kaas. Men gaat in Frankrijk voort de Edammer kaas na te maken, en wel bepaaldelijk in het departement de 1'Aix. Deze fabricatie schijnt zich aldaar zelfs eenigzins uit te breiden, en de kwaliteit van deze kaas is sedert eenige maanden veel beter dan vroeger geworden, en kan met die van de hier ter markt gebragte Edammer kaas wedijveren, zoodat voor beide soorten dezelfde prijzen worden bedongen. Japanner en Chinees. Hoewel gewoonlijk over één kam ge schoren, bestaat er toch een hemelsbreed verschil tusschen den Japanner en den Chinees. Een reiziger, die onlangs beide landen bezocht, meldt in de Revue des Deux Mondes, dat men bij den eersten oogopslag duidelijk de meerderheid bemerkt van den Japanner boven den Chinees. De eerste toch is kunstenaar in den voisten zin van 't woord, de tweede koopman van zulk slecht allooi, dat hij zich zelf gaarne zou verkoopen, als iemand hem geld bood; de eerste legt spoorwegen aan, slaat zijn munt, spant telegraafdraden, giet kanonnen, vervaardigt weldra zijn eigen wapens, en gelast zelfs zijne zeelieden en officieren om de Ëuropesche kleeding te dragen. De ander heeft een afschrik van eeuigen vooruitgang en nog veel meer van „nieuwigheden;" maar onze ondeugden neeint hij over. Hij koopt van de Engelschen de wapenen, die hij noodig heeft, en die hein telkens weder ontnomen worden door dezelfde Engelschen op de schepen van zeeroovers. De Chinees laat zich dooden zonder eenige vrees aan den dag te leggen, maar hij kan zijn leven niet verdedigen; de Japanner zal niet bezwijken in den strijd, dan na dapper gevochten te hebben. De bewoner van het Ilemelsche Rijk is zeer belust op zinnelijke vermaken, en om de piaster te bekomen, die hem opium zal bezorgen, zou hij zelfs zijn vrijheid willen ver koopen; de Japanners drinken alleen hun Saki, een ouschadelijke likeur, dat een zeer ligte bedwelming veroorzaakt; het is niet te ontkennen, dat zij dikwijls naar de theehuizen gaan, maar zij komen meer, om de lustige en vrije gesprekken, die er gevoerd worden. Nooit zal een Japanner zijn land verlaten uit gebrek of uit win zucht. In China houdt meu van de natuur van Lilliput, kleine hoornen, microscopische bloempjes; de vreemdeling blijft vol schrik en ergernis staan voor een nabootsing van de zee met visschen, gewassen en klippen, en al die heerlijkheid besloten in een kom van eenige voeten in diameter. In Japan bemint men de natuur gelijk zij is, d. i. groot en schoonwanneer de Japansche kunste naars haar weergeven, doen zij het met gevoel en met begrip. Zóó fraai vinden zij hunne tuinen met slingerpaden en overschaduwde beeken, hunne bergen op wier top de sneeuw blinkt, dat zij op hunne lakwerken en bronzen voorwerpen die natuurschoonheden afbeelden. Wie kent niet sedert langen tijd hun heiligen berg, hun Fusigama? In dc onmiddelijke nabijheid van Jeddo gelegen, ziet men die op al hun doorschijnend porcelein afgebeeld. Wanneer men met eenige aandacht die afbeeldingen nagaat, zelfs op hunne lakwerken, wordt men nog meer overtuigd, dat de Japanners met een open oog vele schoonheden van hunne natuur gadeslaan. Vooral lichteffect schijnt een bijzonderen indruk op hen te maken. Bij de Chineezen niets van dat alles, de sehoone kunsten worden door hen niet beoefend. In Japan, door genoemden schrijver het Schotland van 't Oosten geheeten, is de toestand dusdanig, dat jongelieden met goeden wil en ijver er een zeer ruim arbeidsveld zullen vinden, dat voor velerlei bekwaamheden een aangenamen en gelukkigen werkkring aanbiedt. (CJ. D.) Tweede E&nmcr. Hoofdstuk VI (Marine) f 8,999,127.52 of f 95,467 meer dan voor 1871 is toegestaan. Dit verschil is voornamelijk te wijten aan eene noodzakelijke vermeerdering van uitgaven ten behoevevan het loodswezen, welks toenemende opbrengsten elke wenschelijke verbetering en uitbreiding regtvaardigen. Drie kotters en twee schokkers, in de toelichtende memorie der begrooting voor 1871 als in aanbouw vermeld, zijn sedert afge timmerd, uitgerust en in dienst gesteld. Een dier kotters kruist voor de zeegaten van de Eems. Bij het vijftal op die begrooting aangewezen nieuwe kotters in aanbouw op eene particuliere werf te Amsterdam is mede gerekend op de Eems, zoodat in het voorjaar van 1872 ook daar en mitsdien voor al onze zeegaten, de dienst geheel door kotters zal kunnen geschieden. Voor 1S72 is, bij art. 19, op een bouw van twee kotters en twee schokkers gerekend. De bouw en de uitrusting van een schroefvaartuig, geraamd op f 60,000, zijn in art. 14 uitgetrokken. Meer en meer doet zich voor de rigtige dienst der betonning, bebakeuing en verlichting de behoefte aan zoodanig vaartuig gevoelen. De gelden, voor het materieel der zeemagt aangevraagd, bedragen ruim f 40,000 minder dan voor 1871 is beschikbaar gesteld. Op de begrooting van laatstgenoemd jaar komt echter eene som voor van ruim f 101,000 tot betaling van leveringen, welke tot de dienst van 1869 behooren. Het werkplan voor het jaar 1872 zal, wat aanbouw betreft, bestaanin het voltooijen der onderhanden zijnde monitors, het voortzetten van den bouw van bet schroefstoomschip der 1ste klasse van (ïalen, en van het gedurende dit jaar op stapel te brengen ramtorenschip, ter vervanging van de schepen van het auxilinir eskader. Voor laatstgenoemden bodem is aan materialen uitgetrokken eene som van f 750,000. Tevens bestaat het voornemen om in aanbouw te brengen een ma op ker. schroefstoomschip der 3de klasse van 140 paardenkrachten, t daarbij den zoogenaamden composite-bouw aan te nemen. De aanschaffing van het materieel, noodig voor de wapening t uitrusting der nieuwe schepen wordt gaandeweg voorgezet. Mi de oplevering der nieuwmodel-geweren is een begin gemaakt; mi grond mag worden verwacht, dat weldra tot de gedeeltelijke in voering zal kunnen worden overgegaan. jaai Naar aanleiding van genomen proeven in Engeland, wordt tban mei ook bij het zwaar geschut zoogenaamd keisteen buskruid (pehll powderj i'n gebruik gebragt, dat, bij minder spanning op de vuurmond, grootere aanvankelijke snelheid aan het projectiel geell^ Van de oorlogsvaartuigen zijn bestemd voor Oost-Indië 24 scht pen met 2650 koppen, voor binnenslands en togten 15 schepa met 2833 koppen; voor West-Iudië 2 schepen met 165 koppen, De opheffing van de afzonderlijke opleiding der zeemiliciens aa J boord van de Neptunus en de buitendienststelling van dien boilci F00 hebben tot eene niet onbelangrijke bezuiniging, zoo in materia fee] als in personeel, geleid. t Voor de zeemiliciens bestaan thans twee dépots, 1, sterk 35 5 koppen, op het wachtschip te Willemsoord, dat, sedert de verplaatsinj eê) van het Kouiuklijk Instituut voor de Marine, tot huisvesting di zeemilitie bijzonder geschikt is en 1 met 250 koppen te Ilellevoetslui ichc Naardien de behoefte aan jeugdige schepelingen zich meer eu mei iver deed gevoelen, is de magtiging gegeven om, behalve de kweekt Jing lingen, afkomstig van de Kweekschool te Leiden, ook weder gewon [jt vrijw.lligers als jongens aan te nemen. De kaders vau officieren voor de verschillende diensten bij c zeemagt zijn, op dat der officieren van de geneeskundige dienst m voltallig. Die tak van dienst vordert, trots al wat reeds tot zijn opbeuring is gedaan, nog meer uitgaven, daar toch het getal di geneeskundigen nog niet toereikend is voor de behoeften der dienst De minister ziet geen anderen uitweg dan een poging te dot e I om artsen als officier van gezondheid 2de klasse aan te stellen |o<d tegen eene gratificatie; dan wel, indien deze poging mislukt, toe )mv lagen te verleenen aan studenten der hoogescholen, die zich moett verbinden, na welgeslaagde «tudiëu, bij de zeemagt in dienst t komen. Tot dat einde is eene som van f 18,000 op de begrootin uitgetrokken. De opleiding der adelborsten op het Kou. Inst. voor de Marin eer geeft alle redenen tot tevredenheid. Het gebouw, sedert weldi een jaar betrokken, toont aan alle eischen te voldoen. De opleiding van de kadetten bij her korps mariniers, die to nu toe te Amsterdam was, wordt met 1 Sept. 1871 verplaatst nai Willemsoord, onder dien verstande, dat de adspirant-oflicieren va het korps mariniers als adelborsten 3de klasse op het Kon. lm voor de Marine geplaatst en daar tot 2den luitenant der marinieriopS' zullen opgeleid worden. //I De inrigtingen aan boord der schepen tot vorming van maclii ocia nisten, bootsmanslcerlingen en matrozen-kanonniers en ook Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, beantwoorden ten volle aa "e het doel Uit eenige opgaven blijkt, dat de lust om als zeemilicien worden ingelijfd steeds toeneemt, maar dat het getal dergenen, (li1 zich voor vast aan de zeedienst verbinden, hoogst onbeduidend blijt Hoofdstuk VIII (Oorlog). Er zal eene wijziging plaats hebbe in het territoriaal en plaatselijk bevel. De militaire afdeelings commandanten komen te vervallen. De plaatselijke commandante ;ou< ie nin cha men iet e H ;e°f <1 ijke regi b lun W( rijb worden tot vier verminderd; zij zullen blijven bestaan te 's Hag "ac' Utrecht, Breda en Helder; in de overige garnizoenen zal lu ade plaatselijk commandeinent door de oudste officieren der troepei n daar in bezetting, worden waargenomen. In enkele garnizoen! lerli kunnen ook de plaatselijke adjudanten worden gemist. erd Ier scha De off. van adm. 3de kl. J. M. A. van Roggen is, op zijn verzoel ,0]j met den laatsten dezer eervol uit de zeedienst ontslagen. Tot griffier bij het kantongeregt te Medemblik is benoemd heer C. Warnsinck, candidaat-notaris aldaar. ii ien »n<j ivei lelie ,one twa F r si u k r ij k. Op grond van opgaven uit een groot aantal departeitaa menten, wordt de opbrengst van den tarweoogst dezes jaar in Frankrijk geacht vijf-en-dertig a veertig millioen liecto 'as liters beneden het gemiddelde totaal van goede oogstjarei 'uln te zijn, maar daarbij wordt gevoegd, dat dit verlies gedeel ^en telijk wordt vergoed door ruime opbrengst van de gerst ei andere graansoorten. De Commune maakt overal proselieten, tot zelfs ondei ,er£j de viervoetige dieren. Onlangs brak er te Parijs, op dei |tacj lioek van de rue Rochechouart een revolutie uit onder.... geleerde honden. Hun meester, een Italiaan, Campanell rt genaamd, vertoonde de lieve diertjes sedert een half uuiBcj^ aan de menigte, toen een groot bakbeest van een keeshond zonder staart en zonder ooren, verder bedankende voor de eer om liet aardigste hondje van het gezelschap aan te wijzen, vol overtuiging zijn tanden zette in een der kuitei van zijn meester. Dat was het sein tot de beweging, die weldra in een ware 18 Maart ontaardde. King's Charles als markiezen uitgedoscht; dogs en bullen, Russische haze windhonden, griffons en munitos met haar en geen haar en van allerlei ras, allen wierpen zich verwoed op hel geregeld gouvernement. De arme Campanelli weerde zich80'1 met de kracht van den wanhoopmaar, daar alle toeschouwers )vor zich gehaast hadden lange boenen te maken, werd hij omvei geworpen en wreedaardig gebeten. Gelukkig schoten dril agenten tot ontzet van den ongelukkige toe en verlostei den Italiaan. Het was hoog tijd. Allo honden namen nu de vlugt, behalve een kolossale bulhond, Colonel genaamd, dien men eerst met den sabel moest afmaken om hem van den arm zijn meesters af te scheuren. Te Parijs zijn dezer dagen weder verscheidene personen in verzekerde bewaring genomen. Onder dezen bevond zich een zekeren Ferrouillard, die op löjarigen leeftijd alt scheepsjongen naar China is vertrokken, aldaar bleef, in 1863 Mandarijn is geworden en ter dood is veroordeeld, omdat hij een Mandarijn van hoogeren rang in het water geworpen had. Het gelukte hem echter naar Frankrijk te ontkomen waar hij twaalf ambachten bij de hand nam en dertien ongelukken vond. Vervolgens ging hij naar San Francisco, speelde er zes maanden in de.Opera en keerde naar Parijs terug, waar hij officier bij de Commune werd. een del en Hoi in inhi Zeil deel geb voo voo en moe arn met ten; vro oud mrs ver: roe der

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2