1871. N". 118. Zondag 1 October. 29 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. B i X E N L A N D. v. 8) 'de b kilogi f 22,- Erwt« f14,-, a f in pnji d. alvere ichapt O vei cilogr. ;en f hectol elbare kilogi stuks Run 48! prijze i 70 c, :w. 2d c. igram 7. ril HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede.' Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-Indiëvia Triest Dingsdag 3 Oct. 's av. 6 u. 30 m. Brindisi, Vrijdag 6 Oct. 's av. 6 u. 30 ni. West-lndie: via5t.iVa3aiV«,Donderd.5 Oct. 'sav. 6 u. 30m. SouMamjo<onZondagl50ct. 'sm.6u.25m. de Kust van GuineaDingsdag 3 Oct 's m. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: Zaturdag 7 Oct. 's m. 6 u. 25 m. over Frankrijk en Zondag 8 Oct. 's m. 6 u. 25 m. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op MAANDAG den 2 OCTOBER 1871, des NAMIDDAGS ten 2£ ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 30 September 1871. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TEK BEHANDELING: 1. Onderzoek geloofsbrieven nieuw Lid. 2. Oude Postkantoor. aandi i dei uden Oost t dit varen orten 2nd, n 58 i. st.; Russ. st.; ig te met aats, r de s. 45 lOngj "tijen rnau niet a op nnig ïtus- !pt. W HELDER en NIEUWEDIEP, 30 September. Het medegedeelde door een der Belgische bladen teil aanzien van Napoleon's plan tot annexatie van België wordt reeds druk besproken. Weldra zullen er zeker nieuwe bijzonderheden van kunnen medegedeeld worden. Reeds wordt een en ander ontsluijerd, omtrent den jeugdigen Belgischen journalist, die met dit plan in betrekking stond. De Indépendance spoort, naar zij verzekert, de ware toe- dragt der zaak op, doch acht zich nog niet genoeg op de hoogte om haar geheel tot klaarheid te brengen. Het vredes-congres te Lausanne wekt in groote mate de opmerkzaamheid door de weinig vredelievende tooneelen, die er plaats hebben. Waarlijk, als de pogingen tot het doen ophouden van den krijg van zulk een vereeniging eenig en alleen moeten uitgaan, dan is liet einde nog niet te voorzien. Die geneesheeren der aan oorlogzuchtigheid kranke wereld mogen alle eerst wel trachten ziclizelven te genezen en om zelve liefderijk tegenover elkander, rustig en vreedzaam te zijn! Parijsche berigtgevers verzekeren, dat er eene verzoening is tot stand gekomen tusschen de voormalige Koningin van Spanje en den hertog de Montpensier. Daarbij zou bepaald zijn, dat de jeugdige Prins van Asturiën den troon van Spanje zal beklimmen onder voogdij van zijn oom, altijd met het oog op de mogelijkheid om Koning Amadéus te nopen dien koninklijken zetel te verlaten. Wij hebben nog niet vernomen, dat laatstgenaamde zich dit voor hem na- deelig plan sterk aantrekt. Op de manier der Engelsche staatslieden, hield de heer Glad- stone dezer dagen eene breedvoerige rede te Aberdeen in Schotland, waar hij gekomen was om 't burgerregt dier stad op plegtige wijze te ontvangen. Om zijne hoorders in een prettigen luim te brengen, hield de premier een lofrede op Schotland en inzonderheid op den omtrek en de stad, die hem onder zijne burgers zou opnemen. De spreker gewaagde verder van de Iersclie grieven en verzekerde zijne hoorders, dat liij zich er over verheugde, dat hij de jongstgelioudene ver kiezing te Limmerick een der hevigste voorvechters van Ierland's onafhankelijkheid in 't Parlement gekozen was. Hij schroomde den strijd over 't vraagstuk omtrent Ier land's zelfstandigheid niet en wees er met voldoening op, dat in 't Vereenigd Koningrijk een strijd als deze rustig binnen de muren van 's lands vergaderzaal kon worden gestreden,, zonder, zoo als elders, tot ernstige rustverstoringen te leiden. De monitor Adder, in aanbouw op 's Rijks werf te Amsterdam, is jl. Donderdag met goed gevolg te water gehragt. Naar men verzekert, zal de Nederl. mailboot Prins van Oranje half October van Batavia naar hier vertrekken. Binnen eenige dagen wordt alhier verwacht het te Glasgow aangebouwde stoomschip der Maatschappij Neder land, genaamd „Prins Hendrik." Reeds zijn de gezagvoerder en de equipage derwaarts vertrokken. Van de Haaks, waarop dezer dagen de schoener Bernliardina is gestrand, is 't wrak van dit vaartuig vlot geraakt en naar den wal van Texel gedreven. Daar zit het thans aan den grond. Gisteren zijn onderscheidene bergers bezig geweest om tuigagie en wat meer te redden viel er af te halen en bij de strandvonderij alhier aan te brengen. Het schip Azia, kapt. Blois, van Newcastle naar liier bestemd, is jl. Zondag op de Rottumerbult hij Delfzijl ver ongelukt. De kapitein en 2 man zijn daarbij omgekomen. Het houden van den jaarlijksclien schietwedstrijd van 't V rij korps alhier is door liet bestuur bepaald op Zondag 15 October e. k. In de op jl. Donderdag gehouden vergadering der afdeeling Helder, van 't Nederl. Onderwijzers-Genootschap, is besloten tot het houden van een wedstrijd in 't schoon schrijven, waaraan hulponderwijzers, die 't radicaal van hoofdonderwijzer nog niet bezitten, kunnen deelnemen, met uitzondering van diegenen, welke reeds vroeger een prijs hebben behaald. Uit de begrootingstukken blijkt, dat op 1 Julij 1871 in de gevangenissen 147 gevangenen minder aanwezig waren dan op 1 Julij 1870, namelijk 3173 tegen 3320, in 1868 bedroeg hun aantal 3680. Eenige dagen geleden overleed alhier een braaf, oppassend werkman, aan de gevolgen van een val en eene vreeselijke verwonding, hem overkomen te midden van de uitoefening zijner bezigheden op de werf van de heeren Lastdrager en Tinkelenberg. De overledene liet eene weduwe met 5 nog jeugdige kinderen achter, in behoeftige omstandigheden. Met genoegen vernemen wij, dat de heer A. B. Weber alhier eerstdaags eene volksvoordragt zal houden, ten voordeele van dat gezin. IVij bevelen die menschlievende poging ten zeerste aan. Men schrijft ons uit Amsterdam: „Eerstdaags vreest men twee nieuwe sekten in de Her vormde kerk te zullen zien ontstaan: Inners en Totters. Naar men weet is er aanmerking gemaakt op de wijze waarop sommige predikanten de kinderen doopten. Ze deden dat „tot den naam," en volgens anderen moest dat zijn „in den naam." Deze mededeeling vermelden wij met een gevoel van leedwezen over de ellendige woordenzifterij van belijders eener godsdienst, wier kracht niet in den schijn maar in het wezen is, en waarvan liet hoogste gebod is„heb God lief bovenal en uwen naasten als u zeiven." Beroepen te Middelburg de heer C. J. G. van Hoogstraten, pred. te Vee'ssen. Aan ds. J. Kapteijn, te Donkerbroek c. a., is toe zegging van Lciuep verleend naar Uosterend op Texel. Met hem waren op het zestal geplaatst de hh. W. Schuur man te Petten, H. Ebbinge te Marken, J. II. L. Bouman te Kolhorn, M. Wassenaar te Oude Schild en A. Jansso- nius, beroepen pred. te Hollum en Ballum op Ameland. Drietal: Kapteijn, Schuurman en Ebbinge. Het kiescollegie te Eijerland heeft toezegging van beroep verleend aan den heer J. W. Nijenhuis, candidaat tot de Heilige dienst te Gossel, prov. Gelderland, welk beroep is aangenomen. Men schrijft ons van Terschelling: „Op de den 25 September 11. gehouden veemarkt was de aanvoer als volgt: 118 runderen, 4 paarden, 1 enter, 16 veulens, 2 schapen. Do prijzen der koeijen liepen van f 48 tot 165, die der pinken van 40 tot 75, die der kalveren van 20 tot 30, die der paarden van f 40 tot 310 en die der veulens van 30 tot 80. De handel was niet geanimeerd, en er is weinig omgezet." Jl. Donderdag overleed te Alkmaar, in den ouderdom van ruim 60 jaren, de heer mr. Joachim Elisa Nuliout van der Veen. Nagenoeg dertig jaren was hij kantonregter en sinds 1857 lid van den raad aldaar. Blijkens een berigt uit Hoorn van den 19 dezer is op de aldaar gehouden algemeene vergadering der „Maat schappij van Landbouw," met groote meerderheid, ondanks herhaalde pogingen van Amsterdam om het tegendeel te verkrijgen, gehandhaafd het besluit om het 25jarig bestaan der Maatschappij in 1872 te 's Gravenhage te vieren en dus ook in de residentie de tentoonstelling te houden. Het eenig antwoord op de uitgeschreven prijsvraag omtrent de bewerking van vlas, van den heer Keurenaer, te Delft, is met de gouden medaille bekroond. Voorts is besloten in zake de verbetering van den water stand in sommige polders, dat het hoofdbestuur de gegronde verzoeken aan de waterschapsbesturen zou ondersteunen. De wegens ongesteldheid afgetreden secretaris jhr. mr. D. R. Gevers Dcynoot werd, ter erkenning zijner vele ver diensten, tot eerelid van het hoofdbestuur der maatschappij benoemd. Tot eerelid der maatschappij werd Prins Alexander benoemd. Voorts zijn in het hoofdbestuur gekozen: tot voorzitter prof. A. II. van der Boon Mesch, te Leidentot leden de lik. J. P. Bredius, te Dordrecht, H. A. Crommelin, te Haarlem en L. van Es Jz. te Melissant en tot secretaris penningmeester de heer P. F. L. Waldeck, te Loosduinen. De hofstede Thorn, in de nabijheid van Sandpoort, heeft met het Overhosch in publieke veiling opgebragt 28,100. Het stuk weiland is opgehouden. Te Blaricum is een geheime bevalling ontdekt, die een half jaar geleden moet plaats gehad hebben en die de doctor zelf, welke in die dagen de kraamvrouw bezocht had, had ontkend, daar hij er geen spoor van had bemerkt. Te 's Hage isjl. Donderdag aanbesteedhet voltooijen van het kanaal en daartoe behoorende werken te Veere, en het verdiepen van een gedeelte der nieuwe haren van Middelburg, enz. ten behoeve van het kanaal van Walcheren. Minste inschrijver de heer Schram, te Sliedrecht, voor 346,600. Het Prov. geregtshof in Zuidholland zal Donderdag a. s. uitspraak doen in de jl. Woensdag behandelde zaak van een 23jarig manspersoon, die reeds vijf veroordeelingen ten zijnen laste heeft en daarvan nog 5 jaren correctionele en eene maand cellulaire gevangenisstraf moet ondergaan. Deze laatste straf is hem door de regtbank te Alkmaar opgelegd wegens ontvlugting uit de gevangenisde overige straften waren het gevolg van onderscheiden diefstallen, door hem op verschillende plaatsen gepleegd. Thans stond hij teregt ter zake van twee diefstallen met behulp van binnenbraak in een bewoond huis, zijnde een logement, waarin de dader was opgenomen. Hij had te 's Hage in een logement, waar hij verblijf hield, in de maand Jan. jl. een kist opengebroken, die aan een ander logé toebehoorde en zich daaruit kleedingstukken en andere voorwerpen toe geëigend, ter waarde van 70 a 90, en vervolgens te Delft in eene slaapstede een secretaire opengebroken en daaruit zoowel gouden als zilveren voorwerpen ontvreemd, ter waarde van 100. Beschuldigde erkende zich aan deze diefstallen te hebben schuldig gemaakt en de gestolen voorwerpen, niet ter teregtzitting aanwezig, te hebben verkocht en de opbrengst daarvan te hebben verteerd. Advocaat-generaal mr. van Maanen requircerde schuldig verklaring en veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5 tot 14 jaren en 10 maandenterwijl de verdediger mr. van Roijen, met het oog op de bekentenis, besch. bij het Hof aanbeval en op toepassing van het minimum der straf aandrong. (N.R.C.) Te Rotterdam heeft het O. M. bij de regtbank tegen een mevrouw 3 maanden gevangenisstraf geëischt, omdat zij kleederen, die de meid ZIJ Ilet goea van mevrouw t'huisbragt, had gestolen, niet zelf aan den bleeker teruggezonden had. Zij wist niet, dat de kleederen gestolen waren. Tegen de meid werd dezelfde straf geëischt. Door burgemeester en wethouders van Schiedam is aan den raad aangeboden een plan tot aanleg van een nieuwe buitenhaven, aan de oostzijde aldaar, van de Maas tot Schielands zeedijk. Tot bestrijding der kosten van deze belangrijke werken wordt voorgesteld eene geldleening van een millioen te sluiten, hoewel deze kosten op een bedrag van 1,893,250 worden begroot, hieronder begrepen de aanleg van een schutsluis aan het eind der haven, een kanaal lang 1050 meters, een keersluis in de Schie, twee bruggen, een stoomwerktuig, enz. Op de plek, waar te Delftshaven eens het huis stond, waarin Hollands zeeheld Piet Hein geboren werd, heeft thans de heer B. Bakkers een nieuw gebouw doen verrijzen, dat wel niet door buitengewone pracht uitmunt, maar toch ook niets aan 's man waardige nagedachtenis te kort doet. Het is een woonhuis van twee verdiepingen, de voor gevel in den bouwtrant van den toenmaligen tijd en ver sierd met het familiewapen van den admiraal en een voor- uitstekenden drakenkop, als zinnebeeld van het door hem bevaren schip de Groene draak, terwijl daarin ook nog zijn aangebragt twee marmeren steenen met toepasselijke inscriptie, de een vermeldende de geboorte van Piet Hein en de andere het leggen van den eersten steen van dit gebouw. Jl. Donderdag was het gebouw voltooid en werd het, op uitnoodiging van den eigenaar, door den burgemeester en eenige andere notabele ingezetenen bezigtigd. (N.R.Crt.) Hetgeen reeds vroeger onder de aandacht gebragt was, is thans bewezen, namelijk dat de verzending van aardappelen uit het Westland naar Engeland belangrijk ver mindert, want daar begint men zich meer en meer op de teelt van dit gewas toe te leggen. De prijzen zijn daardoor zooals blijkt uit een berigt in de Leidsche Crt. on gekend laag geworden, daar thans op de markten overvloed is. De fijne vruchten hebben in liet Westland niet veel opgeleverd, maar toch meer dan men verwacht had. In Oct. zullen de druiven van den kouden grond kunnen ver zonden worden. Den 31 Oct. a. s. zal te Utrecht de algemeene ver gadering van den Nederlandschen Protestantenbond worden gehouden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Men leest in de Arnli. Crt.: „Het Prov. Geregtshof van Noordbrahant behandelde jl. Donderdag de zaak contra Heinrich Maijer, zich vroeger noemende Joseph Muller, oud 56 jaar, geboren te Holz- mulheim, Kreiz Aken (Pruissen), en Bernard Strauss, ge naamd Snoeck, oud 34 jaar, geboorteplaats onbekend, beiden laatst wonende te Londen, en thans aldaar in hechtenis. Zij worden beschuldigd van belangrijke criminele dief-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1