1871. N". 119. Woensdag 4 October. 29 Jaargang. LE eldt GEMEENTERAAD. 1. ■erteri E. !26 ie r 4 7, 24 ƒ151 m 10( er 3,165 HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Bingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Uur eau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 «ent, elke regel meer 15 cent. Groot# letters of vignetten worden naar plaatsruimt# berekend. f Pet< 90, 507. tent 13, a 11 Zoi Zeei oots, ge Vïa :n H 50 a Hu ;r N. 10 kik anko k cenij 50 i de 3 hoi isés :n g 576 pen H4 t ynal nas ide. noti den n le inn, 'go' al om! ,wi Wl ge g« gro era ?g' nig 1de wai le :er VERTREKDAGEN DÉR BRIEVENMALEN Naar Oost-Indiëvia Triest Dingsdag 17 Oct. 's av. 6 u. 30 m. i/ Brindisi, Vrijdag 6 Oct. 's av. 6 u. 30 m. u West-lndie: via5<.7Va^aïVe,Donderd.5Oct. 'sav. 6 u. 30m. i, u Southampton/onA&gVbOct. 'sm.Cu. 25 in. de Kust van GuineaMaandag 9 Oct 's m. 6 u. 25 ro. Kaap de Goede Hoop: Zaturdag 7 Oct. 's m. 6 u. 25 m. over Frankrijk en Zondag 8 Oct. 's m. 6 u. 25 m. Zitting van Maandag den 2 October 1871. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren van Kelckhoven, Janzen, de Lange en Groen. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde wordt gesteld het onderzoek van den geloofsbrief van het nieuwe lid, den heer J. J. A. Bedloo de Bronovo, bij herstemming gekozen op den 2 Augustus 11. Het onderzoek wordt opgedragen aan eene commissie, bestaande uit de heeren Braaksma, Werendiiju Smit en Mualsteed. Tot zoolang wordt de vergadering opgeheven. De commissie tertigkeerende, wordt de zitting heropend. Bij monde van den heer Braaksma rapporteert de coinmiisie, dat zij den geloofsbrief iu orde heeft bevonden en de toelating voorstelt. Dienovereenkomstig wordt besloten. Er wordt gelezen eene missie van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, houdende bedenkingen tegen de goedkeuring der rekening van de dienstdoende artillerie-schutterij alhier over 1870. Tot opheffing der bedenkingen wordt gelezen een door den schuttersraad ingezondene suppletoire begrooting en besluit tot af- en overschrijving voor hetzelfde dienstjaar. Beide stukken worden goedgekeurd en bestemd om met de voormelde rekening aan de Gedep. Staten te worden ingediend. Tengevolge der ontruiming van het gebouw der gemeente, gediend hebbende tot postkantoor en woning voor den directeur, wordt met 9 tegen 3 stemmen besloten, dat gebouw weder te verhuren. Tegen de verhuring stemden de heeren van Bruggen, Berghuijs en de Breuk. Na daaromtrent het gevoelen der commissie voor de gemeente werken te hebben vernomen, wordt door de vergadering na eenige toelichting en beraadslaging besloten, den huurtijd te bepalen op twee jaren, onder bepaling dat huurder en verhuurder zicb drie maanden vóór het verstrijken dier jaren verklaren om het gebouw al dan niet voor één jaar te huren of te verhuren. Voorts wordt de huurprijs vastgesteld op f 500 per jaar, waarvoor de gemeente het gebouw in behoorlijken staat zal gereed maken, terwijl alsdan de kosten van verdere inwendige verfraaijing of verbetering, die de huurder mogt verlangen, voor zijne rekening zullen moeten komen. De Voorzitter deelt mede, dat onder deze voorwaarden de ver huring door het Dagelijksch Bestuur aan den bepaalden persoon, die zicb daarvoor heeft aangemeld, zal worden aangeboden. Geene andere zaken aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. B I N E N L A i\ I). HELDER en NIEUW EDIEP, 3 October. In het laatst van Ang. vertrok van hier (le 1ste luit.-adjudant der infanterie M. II. J. Plantenga benoemd tot leeraar aan de Kon. Militaire Academie te Breda. De onderofficieren van het alhier garnizoen houdend bataillon van liet 7de regement infanterie zagen dien vaardigen officier met leedwezen vertrekken. Zijne goede hoedanigheden inzonderheid zijne gezindheid om de belangen der inferieuren te behartigen, deden hem, zonder schade voor eene getrouwe pligtsvervulling, de vriend zijn van het kader aan welks hoofd hij was geplaatst. Ten blijke daarvan vereenigden zicli de onderofficieren en beraamden zij het plan om den lieer Plantenga, een blijvend aandenken te vereeren. Dezer dagen zonden zij hem een sierlijk album, bevattende de photograpliische portretten van het meerendeel der onderofficieren. Wij twijfelen niet of de heer Plantenga, zal dit blijk van waar deering met welgevallen hebben ontvangen, en liet zal liem zeker eene aangename herinnering te meer zijn aan den vervulden diensttijd hij het 3de bataillon 7de regiment infanterie. Jl. Zondag avond liield de weleerw. heer L. V. Ledeboer Az. in de Nieuwe "Kerk zijne afscheidsrede, nadat bij in de kerkeraads-vergadering, den vorigen dag gehouden, op eervolle wijze uit zijne betrekking was ontslagen. Naar aanleiding van Mattheus Y vs. 48»Zijt. dan gijlieden volmaakt, gelijk uw Vader in den Hemel volmaakt is," schetste de leeraar de daarin vervatte eiscli in zijne liooge belangrijkheid voor leeraar en gemeente. In zijne rede, nog met jeugdig vuur uitgesproken, herinnerde hij kortelijk aan zijn veeljarig dienstwerk, hoe hij nu bijna 44 jaar geleden bet predikambt aanvaardde, waarvan hij 31 jaren in deze gemeente werkzaam was. Aan 't einde der gods dienstoefening zong de gemeente liaren scheidenden leeraar de bede toe, vervat in Psalm XXXIII vs. 115: .■A-6mi-ai-naij.iimuwwwi "Goedertieren Vader, Milde zegenader! Stel Uw vriend'lijk licht, Op wiens gunst wij hopen, Eeuwig voor hem open; Weer steeds alle smart Deze godsdienstoefening werd door eene talrijke schare bijgewoond, terwijl ook de predikanten van andere gezind heden te dezer plaatse en eenige ringbroeders door hunne tegenwoordigheid van hunne belangstelling deden blijken. Moge de waardige grijsaard nog verscheidene jaren genot hebben van zijne rust, dit is onze innigste wensch. De zangvereeniging Cecilia vierde jl. Zondag avond in 't lokaal Tivoli het feest van haar 12 ^jarig bestaan. De heer J. F. Groen hield bij den aanvang der werkzaam heden eene toespraak, waarin hij een blik wierp op 't ontstaan en de ontwikkeling der vereeniging en zich ge noodzaakt zag ook te wijzen op den achteruitgang, waarvan ook de niet talrijke opkomst in deze feestelijke vergadering getuigde. Achtereenvolgens werden daarop een achttal zangstukken voorgedragen; de uitvoering getuigde, dat de leden zich met ijver op de beoefening der zangkunst blijven toeleggen. Een hal besloot deze vergadering. Jl. Zaturdag avond had alhier liet onderzoek plaats ter toelating van nieuwe leerlingen voor de Industrieschool alhier. Eenige jongelieden werden wegens onvoldoende kennis of omdat zij te jong waren afgewezen, 38 werden toegelaten. Gisteren avond zijn de lessen aan deze inrigting weder aangevangen; terwijl de school nu in 't geheel 89 leer lingen telt. Ter vervanging van den heer P. Pinster, is tot onder wijzer aan deze inrigting benoemd de heer W. Kuijk. Met ingang van den 16 dezer wordt geplaatst op het kantoor van den Rijkstelegraaf alhier de heer A. C. van Wachem, klerk hij den Rijkstelegraaf, thans te Rotterdam. Het voornemen bestaat, dat, ter gelegenheid van de uitreiking der prijzen aan de overwinnaars bij 't jaarlijksch concours van 't Yrijkorps, de bevordering zal plaats hebben van twee onderofficieren hij dit korps tot meester en prevöt in de schermkunst. De officieren, onderofficieren en verdere manschappen van de infanterie en de mariniers, die deel hebben uitge maakt van liet personeel der normaal-schietschool, zijn jl. Zondag weder naar hunne respectieve garnizoensplaatsen teruggekeerd, als zijnde de cursus dier school geëindigd. H. M. de Koningin zou Zaturdag jl. op haar buiten- landsclie reis de Mont-Cenis-tunnel doorsporen. De minister van Oorlog, generaal Engelvaart, is van Spa weder in de residentie teruggekeerd. (D.) De Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal den 3 en 4 Oct. a. s. hare algemeene vergade ring te Utrecht houden. Als sprekers zullen optreden de hh. J. Dol, secretaris der afdeeling Andijk, II. J. van Lummel, lid van het bestuur der afdeeling Utrecht en J. F. Jansen, secretaris der afdeeling Harlingen. Naar de Kerkel. Crt. meent, is de inkomsten-belas ting a 2 pCt. voor allen, die van (in den regel te kleine) vaste tractementen moeten leven, zeer drukkend. Iu die categorie vallen: docenten, officieren, ambtenaren en niet het minst de predikanten, wier tractementen bijna allen stellig te laag zijn. Voor dezulken wordt liet eene tot bitterheid opwekkende bespotting, als men zegt, dat de toenemende welvaart van liet land eene verhooging van belastingen gemakkelijk maakt. Wie dan van de toene mende welvaart de rijke vruchten plukken, zijn de aange wezen personen om de meerdere lasten, die daar werkelijk zeer ligt zullen zijn, te dragen. Belasting moet worden opgehragt. Is het vaderland in nood, dan moet een ieder zich zware lasten getroosten en doet dat gaarne. Maar om in gewone tijden te vernemen, dat men van een klein tractement 2 pCt. zal moeten afstaan, omdat eene andere belasting zal vervallen, dat is waarlijk geen herigt, hetwelk met opgewekten moed vernomen wordt. Bedankt voor het beroep naar Dordrecht door den heer G. J. Yos, predikant te Goes. Jl. Zondag ochtend werd te Waal op Texel de nieuw beroepenpredikant, H. Koekebakker Jr., bevestigd door den heer J. Iluizinga, aldaar, met eene leerrede naar aan leiding van 2 Cor. VII 6. Des namiddags hield de beves tigde zijn intreerede, sprekende over Efezen III 1418. Men schrijft ons van Texel, dd. 2 October: ,/Tusschen Vrijdag en Zaturdag jl. werd door wiervis- schers in de nabijheid van den Oostdijk liet lijk van een man gevonden en, daar liet scheen nog niet lang in het water te zijn geweest, bij een veehouder uit den omtrek in de schuur gebragt. Intusschen herkende men in den doode de heer P. K., onlangs van hier naar het Nieuwe- diep met der woon vertrokken, doch nu vandaar met zijne meubelen weder herwaarts komende, om te Oosterend te gaan wonen. De ongelukkige was met den oestervisscher J. B. Vrijdag avond van het Nieuwediep vertrokken, om hij het Nieuwe Scliild te worden aangezet. Aangezien aan dat plan hij aankomst door het opsteken van den wind geen gevolg kon worden gegeven, was men verpligt aan boord te blijven. Hetzij de omgekomene heeft getracht naar land te komen, hetzij hij door de duisternis is misleid ge worden, of door welke oorzaak is tot dusverre ons onbe kend heeft hij op onverklaarbare wijze het leven verloren. Eenige leden van de Arrondissements-Regtbank van Alk maar, henevens de officier van gezondheid H. bevinden zich hier, om in overleg met de autoriteiten van Texel eene geregtelijke lijkschouwing te doen. Na het houden eener voorloopige bijeenkomst te Scliagen en het benoemen eener commissie tot het ont werpen van een reglement, hebben eenige landbouwers van Winkel en omliggende gemeenten, deze week te Benning- hroek een vereeniging ter bevordering van den landbouw opgerigt. Het doel isproeven te nemen met nieuwe landbouwwerktuigen, voor veredeling van zaaizaden te zorgen, en dergelijke. Als leden der vereeniging worden alleen zij aangenomen, die lid zijn van de Hollandsclie maatschappij van Landbouw, en henoorden het IJ wonen. De jaarlijksehe contributie is vastgesteld op 10. De vergaderingen zullen op verschillende plaatsen worden gehouden, telkenmale voor den volgenden keer door de aanwezige leden te bepalen. (N. R. Crt.) Jl. Zaturdag heeft te Amsterdam plaats gehad de vergadering der Vereeniging voor Statistiek, onder voor zitterschap van prof. de Bosch Kemper. De oud-ministers Fransen van de Putte en Vrolik en mr. S. van Houten, merkte men onder de aanwezigen op. Het Vaderland geeft van die vergadering het volgende verslag: Door de lieer N. G. Pierson is de invloed besproken der staatsleeningen, wier opbrengst, tot een bedrag van wel 40,000 milliocn guldens, voor improductieve oorlogs-uit- gaven is te niet gegaan, op den hoogeren prijs van het kapitaal tegenover dien van den arbeid. Ware het kapitaal goedkooper, dan zou voor den arbeid zooveel meer kunnen uitgegeven worden. De discussie oTer dit punt door den heer J. P. Amersfoort geopend, duurde kort en liep voor namelijk alleen over de kwestie of de tijdelijke krijgsdienst voor den arbeider meer ontwikkelend, of meer nadeelig werkt. Over de noodzakelijkheid eener wettelijke regeling van den arbeid door kinderen in fabrieken is door den heer S. Coronel uit een hygiënisch oogpunt en door dr. A. Sassen uit Breda uit een economisch oogpunt, omdat door dien arbeid de loonen gedrukt worden, besproken. Niemand wilde tegen de wenschelijkheid eener wettelijke regeling en beperking spreken. Over het muntstelsel werd door prof. S. Vissering ge sproken, die met het oog op de mogelijke noodzakelijkheid, waarin wij kunnen komen, om ons muntstelsel te wijzigen, wanneer Duitscliland thans een nieuw en ander stelsel inhuldigt, het denkbeeld uitsprak, of het niet mogelijk zou zijn, het initiatief te nemen tot aansluiting van de Scan dinavische Staten en Duitschand aan ons muntstelsel. Spr. hechtte vooral aan den Zilveren Standaard. Mr. W. C. Mees en dr. A. Vrolik waren ook voor den Zilveren Standaard, ofschoon niet, omdat zilver een vaster waarde dan goud zou hebbe'n. Deze sprekers waren echter tegen een Germaansche munteenheid, waarvan wij deel zouden uitmaken. Ten slotte hesprak mr. J. B. baron van Hugenpoth tot den Berenclauw het meisjesonderwijs en vooral de nood zakelijkheid van zorg voor de vorming van onderwijzeressen. Spr. achtte onderwijs voor vrouwen door mannen wegen» verschil in algemeen karakter onmogelijk. Den man noemt spreker van nature egoïst, de vrouw zelfopoffering. Uit dat oogpunt was spreker vooral tegen de toelating van meisjes op scholen voor jongens. De inspecteur van liet middel- haar onderwijs, dr. Steyn Parvé, sprak in gelijken zin, en betoogde de noodzakelijkheid van speciaal middelbaar onderwijs voor meisjes. Aan mr. E. van Lier, die de bevoegdheid des ministers om, waar de wet niet uitsluitend van jongens spreekt, meisjes bij het middelbaar onderwijs toe te laten volhield, vroeg spreker of de wet dan ook toeliet aan meisjes plaats te geven op de militaire academie te Breda en het marine-instituut te Willemsoord. Te 's Hage heeft men een nagebootst bankbillet van 100, afkomstig van de beignetskraam van Lyon, willen uitgeven, doch men liet zich niet foppen. De dader bevindt zich in hechtenis. De heer C. F. Blankenstein, griffier bij de marine te Hellevoetsluis, vierde jl. Zondag zijn 40 jarig jubileum als ambtenaar bij dat departement. Hartelijke blijken van belangstelling vielen hem ten deel.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1